Stopnie

Stopnie w ZHR dzielą się na harcerskie i instruktorskie. Stopni harcerskich jest 5, a instruktorskich 3

Stopnie Harcerskie

Biszkopt / Strzelec (strz.)

UWAGA!!! Biszkopt ani Strzelec nie są stopniami harcerskimi. Są to zwyczajowe określenia harcerzy po zaliczonej próbie na barwy, którzy nie mają jeszcze zamkniętego młodzika. W obrzędowości Karaceny funkcjonuje unikatowa nazwa "Strzelec" z uwagi na związek drużyny z 10 PSK.

Młodzik (mł.)

To pierwszy stopień harcerski. Zazwyczaj jest to również stopień którego posiadacze składają przyrzeczenie i otrzymują krzyż. Stopień ten wyróżnia oksydowany krzyż bez dodatków.

Wywiadowca (wyw.)

Drugi stopień harcerski. Jego posiadacz zazwyczaj jest już po złożeniu przyrzeczenia. To wywiadowcy najczęściej pełnią funkcję zastępowego. Wyróżniają się oksydowanym krzyżem ze srebrną lilijką.

Ćwik (ćw.)

Trzeci stopień harcerski, którego posiadacze mogą się szczycić złotą lilijką na krzyżu. Są wśród nich najczęściej przyboczni.

Harcerz Orli (HO)

Czwarty i przedostatni stopień harcerski, drugi w hierarchii. Harcerze Orli to zazwyczaj drużynowi (po zamknięciu stopnia instruktorskiego), przyboczni bądź inni funkcyjni w obrębie drużyny lub hufca. Wyróżnia ich krzyż ze złotą lilijką i okręgiem.

Harcerz Rzeczypospolitej (HR)

Ostatni i najwyższy stopień harcerski. Jego posiadacze są już zazwyczaj instruktorami i pełnią rozmaite funkcje w hufcu, okręgu, chorągwi etc. Ich krzyż ma złoty okrąg, lilijkę i wieńce

Stopnie Instruktorskie

Przewodnik (pwd.)

Pierwszy stopień instruktorski. Upoważnia do prowadzenia drużyny harcerzy i pełnienia funkcji wychowawcy na wyjazdach. Wyróżnia go granatowa lilijka instruktorska na rękawie i takowa podkładka pod krzyż

Podharcmistrz (phm.)

Drugi stopień instruktorski. Wyróżnia go zielona podkładka i lilijka

Harcmistrz (hm.)

Najwyższy stopień instruktorski. Oznacza się go czerwoną podkładką i lilijką

Harcmistrz Rzeczypospolitej (hm. RP)

Przedwojenny honorowy stopień instruktorski wyższy od harcmistrza. Nadano go tylko 12 razy. Wprowadzony w 1927 r. został zawieszony rozkazem Naczelnictwa ZHP rok później, tym samym jego ponowne nadanie komukolwiek stało się prawnie niemożliwe. Mimo to otrzymali go w znaczeniu symbolicznym min. Stanisław Broniewski ps. "Orsza", pośmiertnie założyciel ZHR dh. Tomasz Strzembosz oraz ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Zobacz też: