Mundur

Zbiór najważniejszych informacji, które mogą przydać się przy kompletowaniu harcerskiego munduru

Z czego składa się mundur?

Najprościej rzecz biorąc kupując po raz pierwszy mundur trzeba skompletować następujący zestaw:

Większość z wymienionych można bez problemu znaleźć na oficjalnej składnicy internetowej ZHR - siedemgor.pl

Bluza Mundurowa

Bluza w oficjalnym kroju ZHR zapinana na guziki, z długimi rękawami, dwoma kieszeniami na piersiach, naramiennikami z ukrytymi guzikami, kołnierzem spinanym guzikami, dziurką na krzyż/lilijkę nad lewą kieszenią i regulaminową naszywką ZHR nad prawą. 

Spodnie Mundurowe (Długie)

Spodnie w oficjalnym kroju ZHR z dwoma kieszeniami przednimi, jedną tylną i dwoma bocznymi kieszeniami cargo. Spodnie można regulować w pasie za pomocą guzików. Spodnie z długimi nogawkami nosi się tylko w miesiącach zimnych!

Spodnie Mundurowe (Krótkie)

Spodnie w oficjalnym kroju ZHR z dwoma kieszeniami przednimi, jedną tylną i dwoma bocznymi kieszeniami cargo. Spodnie można regulować w pasie za pomocą guzików. Krótkie spodnie mundurowe nosi się gdy tylko pogoda na to pozwala, razem z getrami!

Getry harcerskie (czarne)

Zakłada się je tylko do krótkich spodni. W naszej drużynie obowiązują getry jednolicie czarne (bez kontrastowych pasów!). Są od spodu zakończone ściągaczem.

Pas Harcerski

We wzorze obowiązującym powszechnie w ZHR. Zapinany na okrągłą klamrę z lilijką, oraz napisem ZHR CZUWAM. Występują w różnych wzorach, ale w naszej drużynie nosimy jednolicie pasy parciane zielone. Można je też znaleźć w większych rozmiarach.

Beret (szkarłatny)

Zgodnie z obrzędowością drużyny nasze berety mają kolor szkarłatny, a nie czerwony. Takie rozróżnienie ma też zastosowanie w praktyce - czasami zdarza się, że ktoś chcąc kupić czerwony beret przez pomyłkę zdobywa beret bordowy - a  to znacząca różnica. My akceptujemy tylko berety o takim odcieniu jak na zdjęciu, taki sam kolor mają berety polskiej żandarmerii wojskowej.

Ważna kwestia przy zakupie beretu to jego krój. Na większości składnic można znaleźć berety szyte, jednak jesteśmy w drużynie jednomyślni w opinii, iż takowe są gorsze od beretów tłoczonych. Berety tłoczone łatwiej układają się na głowie, przez co lepiej wyglądają. Parę lat temu w drużynie masowo kupowało się tłoczone berety niemieckiej armii - Bundeswehry, które zyskały sobie u nas status kultowy. W internecie można jednak spokojnie znaleźć ich inne odpowiedniki.

Pozostałe elementy umundurowania

Przedmioty wymienione wyżej to podstawa przy zakupie munduru. Natomiast wszystko to co wymieniamy poniżej kupujemy albo w dalszej kolejności, albo otrzymujemy od drużyny

Wywijki
Zakładane do getrów i krótkich spodni mundurowych. Wywijki noszą tylko druhowie, którzy zdobyli już barwy drużyny - kupuje się je we własnym zakresie

Chusta / tzw. Barwy
Żółta z czarną lamówką. Noszona pod kołnierzem bluzy mundurowej - druhowie zdobywają ją obrzędowo w ramach próby harcerza, którą realizują na wejściu do drużyny.

Naramienniki
Żółte z czarną lamówką i czarną cyfrą 4 z tasiemki pośrodku. Harcerze otrzymują je po zdobyciu barw

Lilijka
Srebrna oksydowana. Harcerze otrzymują ją po zdobyciu barw i noszą na lewej piersi nad kieszenią. Zgodnie z obrzędowością drużyny, po złożeniu przyrzeczenia harcerskiego i otrzymaniu krzyża zdejmują ją i umieszczają na berecie.

Buty Mundurowe

Regulamin mundurowy Organizacji Harcerzy ZHR mówi, że buty do munduru powinny być:

Sznurowane, w jednolitym, ciemnym kolorze.

Wielu harcerzy lubi nosić do munduru tzw. trepy / desanty lub inne trzewiki za kostkę w wojskowym stylu. Jak jednak czytamy w regulaminie nie jest to jedyny dozwolony typ obuwia. Do munduru śmiało można też nosić np. buty trekkingowe. Apelujemy by nie nosić do munduru obuwia sportowego! Swego czasu było to w naszej drużynie nie do pomyślenia, ale obecnie jest to narastający problem, dlatego wzywamy do niepopełniania takich aberracji!