Звіт про діяльність закладу

ЗВІТ

Директора закладу дошкільної освіти

(ясла –садка) №27 «Карпатська казка»

за 2022-2023 н. р.

Мачишина А.В.

  І. Підвищення рівня організації освітнього процесу у закладі

Закінчився складний та незвичний навчальний рік і ми підводимо підсумки роботи колективу закладу дошкільної освіти. 

Дошкільний заклад здійснює освітню діяльність відповідно до Статуту, колективному договору, річному плану роботи, освітньої програми закладу та стратегії розвитку закладу на 5 років.

У 2022-2023 н. р. колектив закладу дошкільної освіти працював в очному режимі,  керуючись Законами України «Про освіту»,  «Про дошкільну освіту», положенням Національної доктрини розвитку освіти, Базовим компонентом дошкільної освіти в Україні, чинними комплексними програмами, Концепцією національно-патріотичного виховання, Положенням про дошкільний навчальний заклад, власним Статутом, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», річним планом роботи та  продовжував у режимі військової агресії  втілювати у практику оптимальні форми та методи роботи з розвитку особистості дитини, її нахилів і здібностей.

Організація освітньої діяльності закладу дошкільної освіти в 2022-2023 н. р. здійснювалась відповідно до листа МОН України «Інструктивно - методичні рекомендації «Щодо окремих питань діяльності закладі дошкільної освіти у 2022-2023 н. р.» від 27.07.2022 р. №1/8504-22, Про деякі питання національно – патріотичного виховання в закладах освіти України (наказ МОН № 527 від 06.06.2022 року) та була спрямована на забезпечення гармонійного розвитку особистості дитини, її фізичного і психічного розвитку. Зміст дошкільної освіти в ЗДО у межах Базового компоненту на 2022-2023 н. р. визначався освітньою програмою розвитку  «Українське дошкілля».

Завдання закладу дошкільної освіти на навчальний рік визначалися на підставі аналізу та результатів освітньої діяльності колективу, з урахуванням рівня педагогічної майстерності педагогів, спрямованості роботи закладу, чітко визначених змісту, мети та основних напрямків діяльності педагогічного колективу.

Підвищенню професійної компетентності педагогів та результативності освітньої процесу сприяла активна участь у методичній роботі.


Забезпечення збереження та розвитку мережі та функціонування груп

ЗДО побудовано за типовим проектом. Заклад працює 5 днів (субота, неділя, святкові – вихідні): 5 груп – за 10.5 годинним режимом; 9 груп – 12 годин.

Проектна потужність – 14 груп;

- фактично функціонує – 14 груп: 2 групи – ясельного віку (для дітей 3-го року життя), 12 – дошкільного віку;

- планова кількість місць – 270 дітей.

Протягом 2022-2023 навчального року відповідно до ст.19, ст.20 Закону України «Про освіту», ст. 12, ст.19, ст.30 Закону України «Про дошкільну освіту», наказу МОН України, наказу МОЗ України від 06.02.2015 р. № 104/52 «Про затвердження Порядку комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах», листа МОН України від 12.10.2015р. №1/9-487 «Щодо організації діяльності інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах» у садку функціонувало 4 інклюзивні групи:

- старша “Вишенька” (3 дітей);

- старша “Курчатко” (3 дітей);

- середня “Бджілка” (2 дітей);

- молодша “Калина” (1 дитина).

З дітьми з особливими освітніми потребами працювали вихователі-асистенти та згідно договорів і актів проведення корекційно-розвиткових занять – практичний психолог та логопед.

Фактичний склад за списком – 353 дитини. Комплектування дошкільного навчального закладу проводиться у відповідності із нормативно-правовими документами Міністерства освіти та науки України.

Заклад дошкільної освіти має необхідні умови для вирішення загально-освітніх, фізкультурно-оздоровчих заходів, корекційної роботи, постійно оновлюється розвивально-ігрове середовище.

Для занять дітей створені всі умови, а саме, обладнані спеціальні приміщення:

- музична та спортивна зали;

- кабінети логопеда, психолога;

- методичний кабінет та медичний кабінет;

- спортивний майданчик.

Територія закладу впорядкована, достатньо озеленена, огороджена по всьому периметру. В наявності дитячі городи, які відповідають методичним вимогам та дають можливість здобувачам освіти вирощувати овочеві культури.


Забезпечення виконання річних завдань та плану роботи

Річний план 2022-2023 н.р. передбачав вирішення колективом таких завдань:

1. Створення безпечного освітнього середовища та забезпечення інформативного простору для формування у дітей основ безпечної поведінки в умовах війни.

2. Громадянське та патріотичне виховання дошкільників в умовах нівелювання національних цінностей.

3. Здійснення інформаційної підтримки та психологічного супроводу всіх учасників педагогічного процесу.

Виконуючи завдання намічені у річному плані за 2022-2023 н.р., педагогічний колектив закладу намагався створити найсприятливіші умови для успішного розвитку, навчання та виховання дітей. Заняття було провідною, але не єдиною, формою навчання дітей. На заняття виносився лише основоположний зміст програми, який знаходив своє продовження в цільових прогулянках, іграх, пошуково-дослідницькій діяльності. В роботі з дітьми використовувались, як традиційні так і нетрадиційні підходи. 

Діяльність закладу дошкільної освіти у 2022-2023 навчальному році, освітня та методична робота були спрямовані на реалізацію завдань дошкільної освіти,  конкретизованих в освітній програмі закладу та у Плані роботи на навчальний рік,  на забезпечення якості освітньої діяльності, підвищення фахового рівня педагогічних працівників, зміцнення навчально-методичної та матеріально-технічної бази закладу. 

Освітню діяльність колектив ЗДО здійснював на основі розробленого Плану роботи на навчальний рік. Працівники забезпечували зміст дошкільної освіти відповідно до БКДО, вимог освітньої програми закладу, складеної на основі програми розвитку дітей дошкільного віку «Українське дошкілля», використовуючи навчально-методичні посібники, затверджені в установленому порядку Міністерством освіти і науки. Усі завдання протягом навчального року намагалися реалізовувати у тісній співпраці з батьками дітей.

Основні заходи висвітлювалися за допомогою фото-та відео матеріалів  у вайбер-групах батьків та на сайті нашого закладу. 

Пріоритетним завданням було створення безпечного середовища в умовах воєнного стану. Всіма працівниками чітко виконувалися вимоги щодо перебування дітей в укриттях під час оголошення сигналу повітряної тривоги (наявність і комплектація тривожних рюкзаків, списки, комплектація укриттів життєво необхідними засобами: запас питної води, їжі).

Забезпечення якості виконання Базового компонента дошкільної освіти

У 2022-2023н.р. заклад працював над реалізацією нормативних, інструктивно-методичних рекомендацій МОН що унормовували діяльність закладів освіти: Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Закону про інклюзивну освіту, інструктивно-методичних рекомендацій щодо забезпечення наступності дошкільної та початкової освіти, про особливості організації діяльності ЗДО від 19.04.2018 № 1/9-249, та програмою «Українське дошкілля».

Для ефективного розв’язання проблем навчання та виховання дітей педагоги перебувають у постійному творчому пошуку, експериментують та впроваджують сучасні перспективні програми та методики.

Окрім базової  освітньої програми «Українське дошкілля», в дошкільному закладі впроваджуються  парціальні програми, за якими реалізуються освітні завдання інваріативної частини навчального плану:

Парціальні програми:

«Граючись вчимося. Англійська мова» програма для дітей старшого дошкільного віку, методичні рекомендації. Гунько С, Гусак Л, Лещенко З., 2016 р.;

"Дитяча хореографія" навчально-методичний посібник. Шевчук А.С. 3-тє вид., 2016 р.

Додатково використовуються програми:

Комплексна програма розвитку дітей дошкільного віку з аутизмом «Розквіт». Скрипник П. В., 2013;

Програма розвитку дітей дошкільного віку з порушенням слуху (кохлеарними імплантантами). Луцька А. В., 2019.


Заходи щодо охоплення навчанням дітей 5-ти річного віку

Діагностичні дослідження (моніторинг) якості дошкільної освіти проводилися лише з дітьми старшого дошкільного віку, оскільки в умовах воєнного стану у закладі було обмежене відвідування у зв'язку з недостатньою кількістю місць в укритті. За результатами перевірки (кількість випускних груп – 4) рівень розвитку дітей старшого дошкільного віку: високий рівень - 41% (24 дитини); достатній рівень - 46% (27 дітей); середній рівень - 8% (5 дітей); низький рівень - 5% (3 дитини).

Протягом 2022-2023 н. р. було успішно проведено у закладі ряд заходів музично-естетичного циклу: тематичні заняття до Дня знань; свята Осені у всіх вікових групах (жовтень-листопад); розваги до дня Св. Миколая у середніх групах №8, 14 (грудень); новорічні свята у всіх вікових групах (грудень); свята до Дня матері у всіх вікових групах (травень), випускні свята у старших групах.

Психологічна служба забезпечила своєчасне і систематичне надання психологічної та соціально-педагогічної підтримки усім учасникам освітнього процесу відповідно до цілей та завдань функціонування системи освіти.

Метою роботи колективу закладу дошкільної освіти було виховання дитини, здатної продовжувати навчання у школі. Тому велику увагу приділяли підготовці дітей до школи, наступності між ЗДО та НУШ.  Впродовж квітня-травня 2023 року, практичним психологом Оксаною Яцків, було здійснено вивчення особистісного розвитку 57 дітей старшого дошкільного віку. З них:

5р. 7м. – 5р. 11м. – 19 дітей,

6р. – 6р. 6м. – 26 дітей,

6р.7м. – 6р. 11м. – 11 дітей,

7р. – 7р. 6м. – 1 дитина. Не обстежено – 49 дітей.

Для дослідження було використано такий діагностичний інструментарій: 

• методика «Навчальна мотивація» (М. Гізбург);

• методика «Малюнок людини» (К. Йерасик); 

• орієнтовний тест шкільної зрілості (К. Йерасик); 

• методика діагностики психосоціальної зрілості поведінки дітей старшого дошкільного віку (Таран О.П.);

• методика «Профіль соціального розвитку» (О. Дєдов);

• методика «Графічний диктант» (Д. Б. Ельконін).

Загальний результат:

Високий рівень особистісного розвитку: 6 дітей (10,4%);

Вище середнього рівень особистісного розвитку: 23 дітей (40,5%);

Середній рівень особистісного розвитку: 21 дитина (36,8%);

Нижче середнього рівень особистісного розвитку: 5 дітей (8,8%);

Низький рівень особистісного розвитку: 0 дітей (0%);

Не готова до наступного освітнього етапу – навчання в школі: 2 дітей (3,5%).

Висновки: 

1. За результатами вивчення особливостей розвитку навчальної мотивації за методикою «Навчальна мотивація» М. Гізбурга, встановлено, що;

• навчальна мотивація сформована у 33,3% (19) обстежених дітей.

2. За результатами вивчення рівня психічного розвитку дитини, зокрема особливостей розвитку перцепції та сенсомоторної координації за методикою «Малюнок людини» встановлено, що:

• високого рівня – не має; більшість обстежених дітей володіють середнім рівнем розвитку 73,7% та вище середнього – 7%;

• 19,3% (11) дітей потребують індивідуальної корекційно-розвиткової роботи.

3. За результатами вивчення рівня словесно-логічного мислення та соціальних якостей, пов'язаних із загальною поінформованістю за орієнтовним тестом шкільної зрілості К. Йерасика встановлено, що:

• більшість обстежених дітей володіють середнім рівнем розвитку 36,8%; вище середнього 29,9%; високим – 28%.

• 5,3% (3) дітей потребують індивідуальної корекційно-розвиткової роботи.

4. За результатами вивчення рівня психосоціальної зрілості поведінки дітей старшого дошкільного віку за методикою діагностики психосоціальної зрілості поведінки дітей старшого дошкільного віку Таран О.П. встановлено, що:

• 50,9% обстежених дітей володіють високим рівнем психосоціальної зрілості поведінки;

• у 36,8 % обстежених дітей зазначена якість сформована не в повній мірі;

• у 3,5 % обстежених дітей зазначена якість перебуває на етапі формування.

5. За результатами вивчення профілю соціального розвитку дітей старшого дошкільного віку, зокрема дослідження сформованості навичок соціальної поведінкової компетентності і комунікативних навичок як показників соціальної зрілості дитини старшого дошкільного віку за методикою «Профіль соціального розвитку» О. Дєдова встановлено, що:

• у 66,7% обстежених дітей навички соціальної поведінкової компетентності і комунікативні навички повністю сформовані;

• у 28% обстежених дітей навички соціальної, зокрема поведінкової і комунікативної компетентності сформовані не в повній мірі;

  • у 3,5 % обстежених дітей зазначена якість перебуває на етапі формування.

6. За результатами вивчення рівня розвитку координації й точності пальців і кистей рук, а також довільності регуляції діяльності, уміння уважно слухати і точно виконувати найпростіші вказівки дорослого, самостійно діяти за завданням дорослого, правильно відтворювати на аркуші паперу напрямок ліній за методикою «Графічний диктант» (Д. Б. Ельконін) визначено, що:

• у 28,1% обстежених дітей старшого дошкільного віку зазначені навички сформовані на достатньому рівні;

• 52,6% - середній рівень;

• у 19,3% обстежених дітей старшого дошкільного віку зазначені навички перебувають  у процесі розвитку й формування.


Створення умов для варіативності навчання та вжиті заходи щодо упровадження інноваційних педагогічних технологій у освітній процес

Протягом навчального року були проведені заходи:

- конкурс «Родинна ялинкова прикраса», учасники якого були відзначені організаторами за оригінальність і актуальність пам'ятними чашками, грамотами та вітальними листівками;

- у кожній із старших груп Розколяда, зроблено відеозапис та опубліковано на Facebook сторінці та сайті закладу;

- конкурс “Великодня писанка” в якому діти з батьками презентували різноманітні вироби - крашанки, писанки, дряпанки, різьблені та інкрустовані.

На високому методичному рівні було проведено міське січневе секційне засідання, присвячене національно-патріотичному вихованню дошкільників.

Оснащенню педагогічного процесу сприяв проведений у ЗДО конкурс на кращий дидактичний посібник з мовленнєвого розвитку.

Усі педагогічні ради проходили на належному рівні, з використанням нетрадиційних та інноваційних технологій. Їх учасниками  були всі педагоги, кожен з який приймав активну участь.

Вихователі займаються самоосвітою:

дистанційно прослуховують вебінари відповідно обраної теми самоосвіти на різних порталах (vseosvita.ua.,MCFR., На урок).

Досягнуто очікуваних результатів роботи закладу: 

- впровадження рекомендацій листа МОНУ «Про організацію національно-патріотичного виховання у дошкільних навчальних закладах» педагогічним колективом;

- впровадження у практику роботи науково-педагогічних ідей,  методичних рекомендацій, нових педагогічних технологій, кращого педагогічного досвіду; 

- підвищення рівня науково-методичного забезпечення дошкільної освіти; 

- забезпечення якості дошкільної освіти у закладі; 

- створення в дошкільному закладі сприятливого розвивального середовища для всебічного розвитку дошкільників, формування у них соціально-громадянської компетентності.

Таким чином, аналіз результатів методичної роботи з педагогічними кадрами в ЗДО у 2022-2023 н.р. свідчить про належний стан організації цього напрямку діяльності та відповідає сучасним вимогам до її організації в закладі дошкільної освіти.

Організація різних форм освітньої роботи

Всі методичні заходи, заплановані у 2022-2023 н.р., були проведені.

Серед інших, на високому методичному рівні було проведено міське січневе секційне засідання, присвячене національно-патріотичному вихованню дошкільників.

Оснащенню педагогічного процесу сприяв проведений у ЗДО конкурс на кращий дидактичний посібник з мовленнєвого розвитку. Вихователі Рогів М.Д., Слов’як М.О., Михальчук Л.С., Павловська Ю.В., Духняк О.М., Ткачук І.Я., Гапоненко Г.М., Федорко Т.З. відзначилися нестандартними підходами до їх виготовлення, оформлення, врахування принципів поліфункціональності та інтегрованості.

Психолог Яцків О.С. здійснювала психологічний супровід всіх учасників педпроцесу в умовах воєнного стану. Крім того, вона є керівником  творчої групи психологів міста, де розглядалася проблема сенсорної інтеграції в умовах ЗДО. Учасниками цієї групи була розроблена розвиткова програма та система занять (16) для її реалізації.

Через недостатню кількість місць в укритті, вимушену міграцію батьків з вихованцями за межі країни не всі вихованці мали змогу систематично відвідувати освітній заклад. Сигнали повітряної тривоги та перебування в укриттях по 3-4 год. на день, відключення електроенергії не сприяли ефективності освітнього процесу. Моніторинг рівня засвоєння копметенцій старшими дошкільниками показав низький рівень їх сформованості (56%). Низький рівень сформованості: 

- мовленнєвих компетенцій; основ навчання грамоти;

- логіко-математична компетенція;

- соціально-моральна;

- природнича; 

- фізична та морально вольова.

У дітей старшого дошкільного віку не сформовані навички навчальної діяльності, роботи з роздатковим матеріалом та письма. Низький рівень у групах «Курчатко» - вихователі Білас М.М., Ференчук Г.В.; «Веселка» - вихователі Батіг Г.І., Слов’як М.О. Слід відмітити недостатній рівень сформованості у вихованців всіх груп ігрових та трудових навичок.

Заняття було провідною, але не єдиною, формою навчання дітей. На заняття виносився лише основоположний зміст програми, який знаходив своє продовження в цільових прогулянках, екскурсіях, іграх, пошуково-дослідницькій діяльності. В роботі з дітьми використовувались як традиційні, так і нетрадиційні підходи; цікаво проходили заняття у формі змагань, подорожей.

Інструктор з фізичної культури Ярослав Хома, з метою розвитку фізичних якостей, ознайомлення дітей з різними видами спорту, формування здорового способу життя організовував спортивні свята та розваги («Де козак, там і слава»,  «Спорт зміцнює здоров`я», «Ми маленькі патріоти»). Вихователі спільно з Ярославом Хомою постійно проводили фізкультхвилинки, фізкультпаузи, брали участь у організації та проведення спортивних змагань та свят.

У ЗДО здійснювалась гурткова робота з навчання англійської мови дітей старшого віку – керівник гуртка Хасхачик О.О. Результат засвоєння програмних вимог показувався дітьми на всіх святкових ранках у ЗДО.

Також у закладі функціонує гурток хореографії. Керівник гуртка хореографії - Савчин І. Ю. Діти демонстрували свої вміння на святкових ранках, а також відеоролики із таночками та флешмобами можна було побачити на Facebook сторінці та сайті закладу.

Планування контролю за станом освітнього процесу в дошкільному закладі було системним, відповідало річним завданням закладу та було спрямоване не лише на виявлення недоліків, а й на глибоке вивчення стану навчально-виховного процесу з метою його удосконалення, надання своєчасної допомоги вихователям.

Вивчення стану життєдіяльності дітей традиційно проводилось у вигляді контролю за навчально-виховною роботою,  який передбачав три фронтальні та дві тематичні перевірки.

Оперативний контроль передбачав перевірку дотримання правил внутрішнього порядку, стану ігрових приміщень, створення навчально-ігрового середовища, обладнання куточків для театралізованої діяльності, стан батьківських куточків, стан документації, рівень планування, дотримання рухового режиму в процесі перебування в дитячому садку, використання коригуючи вправ, робота з фізичного виховання, рівень володіння дітьми знаннями з валеології, форми роботи з мовлення, санітарний стан груп.


ІІ. Заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу.

Впродовж 2022-2023 навчального року складним і відповідальним напрямком у роботі директора було збереження, зміцнення та розвиток матеріальної бази.

Виконуючи завдання, намічені у річному плані за 2022-2023 н.р., адміністрація закладу створила сприятливі умови для безпечного перебування учасників педпроцесу у закладі освіти.

В рамках окреслених завдань у ЗДО було обладнано два укриття для перебування дітей при оголошенні повітряної тривоги на 50 місць кожне. Всі роботи виконувалися за фінансової і фізичної підтримки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської ради та батьківської громадськості. 

Перелік виконаних робіт:

- вибито вхід;

- залито стяжку;

- прокладена електрична проводка і підключено світло;

- пофарбовано стелю;

- стіни оббито волокном;

- облаштовано туалет;

- встановлено вентилятори для забезпечення вентиляції;

- облаштовано вихід з дашком.

За кошти міської ради придбано бензиновий генератор потрібний для забезпечення роботи індивідуального теплового пункту (це автоматизована модульна установка, що передає теплову енергію від зовнішньої теплової мережі (котельні) до системи опалення закладу), адже його функціонування не можлива без електропостачання.

Проведена робота по благоустрою території: зрізано аварійні дерева, видалено сухі гілки з кущів та дерев.

Постійно вдосконалюється матеріально-технічний стан приміщення ЗДО:

- частково замінена сантехніка у кімнатах для миття посуду (групи "Рушничок", "Віночок"), в туалетних кімнатах (групи "Курчатко", "Сонечко");

- придбано шафи для дитячого одягу у групі "Бджілка", меблі у кімнатах для миття посуду (групи "Калина", "Рушничок", "Віночок");

- зроблено ремонти  у кімнаті для миття посуду в групі “Дзвіночок”.

Провівши ретельний аналіз діяльності закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №27 "Карпатська казка" за 2022-2023 навчальний рік, залишаються невирішеними проблеми адміністративно-господарського спрямування: 

- заміна даху;

- ремонт покриття під’їзної дороги, доріжок на території закладу;

- проведення поточних ремонтів (у групових кімнатах, коридорах, кабінетах)

- встановлення пожежної сигналізації;

- поповнення дитячих майданчиків ігровим обладнанням;

- встановлення освітлення на території.


ІІІ. Залучення додаткових джерел фінансування  

закладу та їх раціональне використання.

За сприяння громадської організації «Проліска» для покращення умов ЗДО, який відвідують діти ВПО, діти учасників бойових дій, діти загиблих внаслідок бойових дій воїнів, діти з ООП було покращено оснащення харчоблоку, пральні: 

- шафа холодильна;

- плита електрична;

- котел стравоварний;

- шафа для хліба;

- м’ясорубка, овочерізка;

- піч пароконвекційна;

- пральна машина;

На загальну суму 460 тисяч 596 гривень.

Для урізноманітнення форм навчальної діяльності ця ж організація надала ноутбук Lenovo (2 шт.), комплект Spark Kit з системою управління, 40 планшетами та навушниками, зарядними пристроями, кабелями живлення, роутером на суму 314 тисяч 438 гривень.


ІV. Забезпечення закладу кваліфікованими педагогічними кадрами.

Забезпечення кадрами та створення умов для професійного росту

Протягом 2022-2023 н. р. освітній процес забезпечували 39 педагогів.

Якісний склад педагогів на кінець навчального року:

- спеціаліст вищої категорії – 17 (43,5%);

- спеціаліст першої категорії – 6 (15%);

- спеціаліст другої категорії – 2 (5%);

- спеціаліст – 3 (7,8%); 

- встановлено тарифний розряд – 8 (20,5%);

- присвоєно звання – 5 (12,8%), з них:

старший вихователь — 1;

вихователь – методист – 2;

практичний психолог-методист – 1. 

За стажем роботи:

- від 1 до 3 років – 5 (12,8%);

- від 3 до 8 років – 2 (5%);

- від 8 до 15 років – 7 (17,9%); 

- від 15 до 20 років – 5 (12,8%);

- від 20 до 25 років – 4 (10%);

- понад 25 років – 16 (41%).

Підвищення кваліфікації та фахової майстерності здійснюється через:

- самоосвіту;

- взаємовідвідування методичних заходів;

- колективних переглядів;

- використання та впровадження кращого досвіду вихователів міста та області;

- проходження курсів підвищення кваліфікації при ОІППО.

Щороку згідно з графіком педагогічні працівники проходять курси підвищення кваліфікації та підлягають атестації відповідно до чинного Положення про атестацію педагогічних працівників. Таким чином, простежується поступове підвищення кваліфікації педагогічних працівників ЗДО.

Незважаючи на військовий стан, згідно плану здійснювалась курсова перепідготовка та пройшла атестація педагогічних працівників. У 2023 році атестувалось 4 педагогічних працівники.

З них:

- присвоєння вищої категорії – 0;

- підтвердження вищої категорії – 1;

- присвоєння другої категорії – 1;

- встановлення тарифного розряду – 2.

У навчальному році в закладі було проведено підготовку до здійснення розбудови внутрішньої системи якості освіти. Розробленні анкети для батьків та педагогів за різними напрямками, також критерії для моніторингу досягнень дітей дошкільного віку.

Управлінська діяльність директора ЗДО

Управлінська діяльність адміністрації закладу спрямована на забезпечення гармонійного розвитку особистості, гарантованого права громадян на отримання дітьми дошкільної освіти.

Безпосереднє керівництво роботою закладу дошкільної освіти здійснює його директор, який координує роботу всіх служб наказами різного характеру. Переважна більшість з них – організаційного та іншого характеру, за підсумками педагогічної діяльності, виконання законодавчих та нормативних документів. Книги кадрових наказів і наказів з основної діяльності ведуться окремо. Розробка заходів щодо виконання рішень нормативних та інших документів велася своєчасно. На основі аналізу освітньої роботи визначалися проблемні завдання колективу, формувалися теми педагогічних рад.

Система управління в закладі формувалась шляхом системного аналізу діяльності всіх структурних підрозділів дошкільного закладу. Делегувались повноваження і відповідальність за результати своєї діяльності самими учасниками освітнього процесу, розглядались питання щодо виконавської дисципліни на нарадах при директору та узагальнювались наказами по ЗДО.

Адміністрація закладу дошкільної освіти працювала над удосконаленням внутрішнього контролю та упровадженням взаємоконтролю, порівняльного аналізу діяльності всіх ланок ЗДО, дотримуючись розподілу доручень між директором та вихователями, який дозволив проводити цілісний аналіз освітнього процесу.

Між адміністрацією та профспілковою організацією існує тісний зв’язок. З ними погоджуються усі накази щодо преміювання, нагородження, стягнення, встановлення надбавок. Голова профспілкової організації є членами атестаційної та тарифікаційної комісій, з організації техніки безпеки, пожежної безпеки, охорони праці.

Мікроклімат в закладі можна визнати добрим. Створені належні умови для здійснення освітнього процесу, налагоджена доброзичлива, творча атмосфера.

V. Соціальний захист, збереження та зміцнення здоров'я

учасників освітнього процесу


Забезпечення організації харчування

Велика та щоденна робота у нашому закладі проводилася з організації харчування дітей  відповідно до регламентуючих документів: наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 № 590 «Про затвердження вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)»; Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; Порядку організації харчування дітей у навчальних закладах, затвердженого спільним наказом МОН і МОЗ від 01.06.2005  № 242/329; Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах від 17.04.2006 №298/227 та постановою КМУ І МОЗ від 24.03.21 №305 про затвердження нових  норм та Порядку організації харчування у закладах  освіти.

Завдяки чотирьохтижневому сезонному меню, яке погоджується Держпродспоживслужбою, в раціоні  дітей збільшилася кількість різноманітних сезонних овочів та фруктів, свіжих, заморожених, сушених, а також  зелені відповідно  до  встановлених  норм, частота їх включення на сніданок, обід і вечерю. Готові  страви містять обмежену  кількість солі, цукру та жиру.

Завдяки співпраці з громадською організацією «Проліска», що діє в межах проєкту організації «Save the Children International in Ukraine» придбано:

- шафу холодильну;

- електричну плиту;

- котел стравоварний;

- шафу для хліба;

- піч пароконвекційну та харчоємності для харчоблоку;

- м’ясорубку;

- овочерізку.

Здійснилося  покращення  санітарно-технічного стану харчоблоку. Було зроблено ремонт стелі в гарячому цеху. Заклад забезпечений окремими холодильниками та морозильними камерами для м’ясної продукції, рибної, молочної, і холодильник для збереження продуктів, які видані з комори для приготування їжі в харчоблоці. Холодильники забезпечені термометрами.  

Організація харчування дітей у закладі здійснюється сестрою медичною з дієтичного харчування Іриною Жупановою. У закладі забезпечений щоденний контроль за роботою харчоблоку, дотриманням технології приготування страв, закладкою продуктів, безпечністю і якістю готової продукції. Проводиться аналіз виконанням норм харчування.  Аналізуючи виконання норм з розрахунку фактичного споживання продуктів однією дитиною за основними продуктами (м’ясо, риба, олія, масло вершкове, сметана, сир, сир твердий, яйця, картопля, овочі) середній показник виконання норм харчування за 2022 рік виконано на 80%.  

Адміністрація закладу дбала про  раціональне використання виділених коштів на харчування дітей, в межах коштів намагалися зробити його збалансованим та різноманітним. Однак, встановлена вартість харчування дітей у ЗДО, зростання цін на продукти та вартість дітодня не давали можливості у повній мірі здійснювати замовлення для постачання продуктів харчування та продовольчої сировини для забезпечення 100% виконання норм харчування дітей.

У закладі здійснювався контроль за дотриманням гігієнічних вимог під час організації харчування дітей у групах, проводилась робота щодо формування культурно-гігієнічних навичок та навичок культури поведінки дітей у процесі прийому їжі.


Забезпечення організації медичного обслуговування

Медичне обслуговування дітей у закладі здійснювала: сестра медична старша Олександра Людкевич. У своїй діяльності керувались чинним законодавством та нормативно-правовими актами органів охорони здоров’я, освіти та науки. Медичний кабінет і всі його приміщення оснащені відповідно до Положення про медичний кабінет та забезпечені лікарськими засобами, виробами медичного призначення. 

Сестрою медичною старшою та практичним психологом Оксаною Яцків  проводилась робота по підготовці дітей до поступлення у заклад. На сайті закладу висвітлені консультації, поради батькам для полегшення адаптації дітей до садка. Медичною сестрою здійснювався постійний контроль за станом здоров’я дітей. На основі медичних даних проводився аналіз стану здоров’я вихованців та  здійснювався розподіл дітей на медичні групи для фізкультурних  занять і загартування, дані вносилися до листків здоров’я на кожну вікову групу.  Сестра медична постійно співпрацювали з вихователями та інструктором з фізкультури з метою здійснення диференційованого підходу до кожної дитини.

Медичною сестрою відповідно до заходів складені графіки заміни засобів індивідуального захисту, графіки провітрювання приміщень, прибирання приміщень з деззасобами, розроблено алгоритм дій на випадок захворювань серед персоналу та дітей, облаштовано місця для обробки рук персоналом, дітьми та батьками.

Постійно проводився у закладі облік та аналіз захворюваності дітей на підставі довідок із висновками сімейних лікарів. Результати аналізу захворюваності заслуховувалися на виробничих нарадах.

Дотримання вимог охорони дитинства, техніки безпеки, 

санітарно-гігієнічних та протипожежних норм

Відповідно до Закону України «Про охорону праці», «Положення про організацію роботи з охорони праці в закладах освіти» адміністрація спільно з профспілковим комітетом працюють над впровадженням державної політики в галузі охорони праці. Весь освітній процес здійснюється відповідно до Інструкції з охорони життя і здоров’я дітей дошкільного віку. У закладі в наявності вся нормативна база з питань охорони праці та пожежної безпеки. Необхідна ділова документація ведеться відповідно до вимог «Положення про навчання та інструктаж з охорони праці», все обладнання справне, знаходиться в задовільному стані.

У закладі проводиться систематична робота з охорони праці та безпеки життєдіяльності, цивільного захисту: 

- здійснює роботу служба охорони праці, призначені відповідальні;

- розроблені, затверджені та обліковані інструкції з охорони праці;

- щороку визначається готовність закладу до нового навчального року, осінньо-зимового періоду;

- організовано проходять медичні огляди працівників;

- розроблені та поетапно виконуються комплексні плани-заходи з охорони праці, цивільного захисту та пожежної безпеки.

Охорона та зміцнення здоров’я дітей, формування звички до здорового способу життя, цивільний захист були і залишаються актуальними та першочерговими завданнями закладу. Проведені: ЦІЛЬОВИЙ ІНСТРУКТАЖ для педагогічних працівників на випадок надзвичайної ситуації в умовах воєнного стану в Україні (відповідальна вихователь-методист Ольга Кепещук) та цільовий інструктаж на випадок надзвичайної ситуації в умовах воєнного стану в Україні з іншими службами та обслуговуючим персоналом ЗДО.

Виконані вимоги БКДО та освітньої програми з розділу «Безпека життєдіяльності дошкільників». Досягнуто очікуваних результатів: удосконалення знань та навичок педагогічних працівників з формування у дітей цілісного ставлення до власного здоров’я та життя; поліпшення якості освітньої роботи з дітьми з питань особистої безпеки та захисту життя; закріплення уявлень дітей про можливі небезпечні ситуації природного, техногенного, медичного, біологічного, воєнного  характеру та відпрацювання стереотипів поведінки дошкільників в умовах загрози та виникнення різних надзвичайних ситуацій. 

З метою збереження життя і охорони здоров’я дітей закладом було визначено такі завдання:

- створювати безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечувати їх дотримання;

- формувати у дітей гігієнічні навички та основи здорового способу життя, норми безпечної поведінки;

- сприяти збереженню та зміцненню здоров'я, розумового, психологічного і фізичного розвитку дітей.

З метою збереження життя і охорони здоров’я дітей, навчання безпечної поведінки 2 рази на рік проводились Тижні безпеки дитини (вересень, квітень) за темами:

- «Безпека на дорозі»,

- «Поведінка з чужими людьми»,

- «Правила поведінки з вогнем, електроприладами»,

- «Правила поведінки на воді та в лісі».

Проводились заняття з відпрацювання евакуації.


Надання соціальної підтримки

Для забезпечення соціального захисту вихованців ЗДО протягом навчального року складались та подавались до Департаменту освіти та науки списки дітей пільгових категорій. На підставі поданих підтверджуючих документів видавалися накази про забезпечення цих дітей пільгами в оплаті за харчування: батькам дітей – учасників ООС/АТО/УБД – 24; батькам дітей з багатодітних сімей – 19; батькам дітей з  малозабезпечених сімей – 6; батькам дітей з інвалідністю – 4; батькам дітей з ООП - 8, батькам дітей внутрішньо переміщеним особам - 7, батькам дітей з числа осіб, визначених у ст.ст.10, 10а Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соцзахисту" — 1.

Вихованцям закладу пільгових категорій надавався безкоштовний перегляд  вистав Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок імені Марійки Підгірянки, виступів різних колективів Івано-Франківської обласної філармонії.

Оксана Яцків, громадський інспектор з охорони прав дитини стежила за новинами в нормативній базі щодо соціального захисту дитини та охорони дитинства та проводити ознайомлення педагогічних працівників з нормативними документами, що регулюють законодавство в галузі охорони дитинства та соціального захисту; по мірі надходження інформації про зміну соціального статусу дитини оновлювала «Соціальний паспорт» закладу.


Моральне та матеріальне стимулювання педагогічних 

працівників, організація їх відпочинку та оздоровлення

Мотивація працівників закладу відбувається за допомогою системи морального та матеріального заохочення педагогічних працівників. Моральне заохочення включає організацію різноманітних конкурсів та заходів, що відзначаються наказами, подяками та грамотами. Щодо матеріального - здійснюються виплати грошових винагород за сумлінну працю та вагомі професійні здобутки.

Основними мотивами професійного розвитку педагогічних працівників закладу є усвідомлення значимості професії, творчість у діяльності, внутрішня мотивація, задоволення від процесу та результатів діяльності.

Сприяє мотивації у роботі колективу організація освітнього процесу, яка будується на засадах людиноцентризму, прийнятті управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу. А формування відносин - на основі довіри, прозорості, дотримання етичних норм усіма учасниками освітнього процесу.

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту» разом із виплатами до щорічної основної відпустки педагогічним працівникам виплачуються матеріальна допомога на оздоровлення. 


Стан дитячого травматизму

Постійно проводилась робота щодо запобіганню всім видам дитячого травматизму.

Питання охорони життя та здоров’я дітей та запобігання усім видам дитячого травматизму систематично заслуховуються на педагогічних заходах, нарадах колективу, групових та загальних батьківських зборах, проводиться індивідуальний інструктаж батьків, бесіди, консультації, оформлені інформаційні матеріали в батьківських куточках. Директором були видані усі відповідні накази, з якими ознайомлені всі працівники ЗДО під підпис.

Випадків виробничого та дитячого травматизму під час освітнього процесу зареєстровано не було.

З метою збереження життя і охорони здоров’я дітей, навчання безпечної поведінки 2 рази на рік проводились Тижні безпеки дитини (вересень, квітень) за темами:

- «Правила поведінки з вогнем, електроприладами»,

- «Правила поведінки на воді та в лісі»,

- «Безпека на дорозі»,

- «Поведінка з чужими людьми».

Проводились заняття з відпрацювання евакуації.

З працівниками проводились навчання та перевірка знань з охорони праці та пожежної безпеки.

Проводилось перевірка спортивного та нестандартного обладнання на спортивному майданчику та в спортивній залі. при виявлені недоліків їх тут же ліквідовували.

Робота з дітьми з особливими освітніми потребами

Протягом 2022-2023 навчального року колектив закладу продовжував вибудовувати систему освітньої роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Заходи щодо корекційно-розвиткової освітньої роботи з дітьми з ООП були доведені до виконання вихователями, інструкторами з фізкультури, музичними керівниками, практичним психологом. Система роботи з дітьми з особливими освітніми потребами на 2022-2023 навчальний рік У ЗДО організовано працювала команда психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами відповідно до Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами, затвердженого наказом МОН України від 08.06.2018 № 609. Надавалася якісна психолого-педагогічна допомога дітям з особливими освітніми  потребами.


VI. Залучення педагогічної та батьківської громадськості закладу 

до управління його діяльністю

Взаємодія із сім’ями вихованців є одним із пріоритетних напрямів діяльності закладу. Вона орієнтована на пошук таких форм і методів роботи, які дозволяють враховувати потреби батьків, сприяють формуванню активної батьківської позиції, участі батьків в управлінні закладом. Дошкільний заклад підтримує бажання батьків поповнювати знання, необхідні для виховання та оздоровлення дітей. Педагогічний колектив організував для цього різні активні форми співпраці.

У дошкільному закладі діє профспілкова організація, рада ЗДО, як колегіальний орган педагогів та батьків, БО «Благодійний фонд «Карпатська казка».

Батьки долучались до організації та проведення виставок спільних робіт батьків і дітей.

Напередодні Великодніх свят працівники і діти ЗДО, на знак великої подяки за мужність і оборону нашої прекрасної України, привітали захисників України зі світлим святом Великодня і відправили своїм захисникам смачненькі пасочки та маленькі обереги – ангелочки.

Аналізуючи оцінювання професійної компетентності діяльності вихователів ЗДО у новому навчальному році варто приділити більше уваги вирішенню проблеми створення сучасного розвивального середовища у вікових групах та партнерській взаємодії з батьками у різних формах (батьківські збори, консультації, робота у малих групах, бесіди, зустрічі за «круглим столом» тощо) та різними засобами: сайт, вайбер-групи, інформації у батьківських куточках, тематичні стенди, виставки тощо.


VII. Дисциплінарна практика та аналіз звернень громадян з питань діяльності закладу. Реагування керівника на зауваження та пропозиції, викладені батьківським комітетом, громадською радою, батьками, представниками інших органів громадського самоврядування

Робота щодо звернень громадян з питань діяльності закладу ведеться на належному рівні. Всі питання, зауваження та пропозиції не залишені без уваги та вирішені позитивно. В основному громадяни звертались з питань влаштування дітей до ЗДО, переводу дитини до іншої групи закладу дошкільної освіти, відрахування дитини із закладу, надання довідок працівникам закладу з місця роботи, надання довідок батькам про відвідування їх дітьми закладу, працевлаштування. Розроблено та затверджено графік особистого прийому громадян, інформацію розміщено на сайті закладу. Відсутність факту повторних звернень та скарг обумовлюється вжитими заходами щодо поліпшення ефективності роботи з даного напрямку, а саме:

- індивідуальний підхід до розгляду звернень громадян, детальне вивчення змісту звернення та підбір доцільних методів, шляхів розв’язання  питань;

- максимально ефективний розгляд та реакція на усні звернення

громадян;

- забезпечення максимальної ефективності зворотного зв’язку (телефонним зв’язком, індивідуальні консультації);

- подолання бар’єру у спілкуванні, взаєморозумінні з представниками громадськості;

- розгляд звернень у максимально короткі строки;

- якісна підготовка та контроль за отриманням відповіді на звернення;

- систематичний аналіз роботи із зверненнями громадян,

систематизація основних питань за зверненнями;

- фіксація звернень громадян для виявлення суттєво важливих питань;

- окрема увага до кола питань, що цікавить громадян стосовно

діяльності закладу.

Всі звернення розглянуто і вирішено позитивно, надано вичерпні відповіді і пояснення. Повторних звернень не надходило.

У дошкільному закладі працює батьківський комітет, як колегіальний орган  батьків. На засіданнях батьківського комітету розглядалися питання освітнього процесу, поліпшення умов перебування дітей в садку, питання звернення за спонсорською допомогою, звітування про залучені та витрачені благодійні внески.

     Набагато покращилася матеріально-технічна база закладу завдяки кропіткої роботі батьківського комітету, батьків та педагогів.

       В закладі дошкільної освіти проводиться  велика  робота по збереженню та поповненню матеріально-технічної бази, підтримання її в робочому стані.  Здійснювався поточний ремонт та створювались умови відповідно до норм та вимог сьогодення. Приміщення оснащувалось новим сучасним обладнанням. 

У діяльності закладу забезпечується прозорість, відкритість, демократичність управління. Важливою умовою успішної діяльності закладу дошкільної освіти є чітке, конкретне планування освітньої роботи. Воно забезпечує цілеспрямованість у роботі всіх підрозділів, створює умови для організації роботи педагогічного колективу.


Оцінивши усі сильні і слабкі сторони у роботі нашого колективу в умовах  воєнного стану в Україні, у наступному 2023-2024 навчальному році адміністрація та колектив закладу спрямує свою діяльність на дотримання вимог організації освітніх і управлінських процесів закладу та внутрішньої системи забезпечення якості освіти за напрямом оцінювання "Освітнє середовище закладу дошкільної освіти» із визначенням річних завдань на майбутній період".