Допомога постраждалим від торгівлі людьми

Огрганізації та установи

Органи Національної поліції

           Відділ боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, забезпечує реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, а також здійснює діяльність із запобігання вчиненню, припинення та розкриття кримінальних правопорушень, пов’язаних з торгівлею людьми та нелегальною міграцією. Територіальні підрозділи Національної поліції приймають та розглядають заяви й повідомлення щодо випадків торгівлі людьми, здійснюють оперативні та слідчі дії. Інформують постраждалих про можливість встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, види та порядок отримання допомоги, порядок компенсації за заподіяну моральну та/або матеріальну шкоду. Направляють постраждалих осіб (за згодою) до відповідальних підрозділів державних адміністрацій.

Прокуратура

         Прокуратура відіграє  важливу  роль  у  протидії торгівлі  людьми, здійснюючи нагляд  за  додержанням  законів  органами, які проводять  оперативно-розшукову  діяльність,  дізнання  і  досудове слідство, та підмримуючи державне обвинувачення в суді. Одними з пріоритетних напрямків роботи органів прокуратури є також розслідування злочинів, пов'язаних із торгівлею людьми, вжиття заходів для захисту прав громадян, потерпілих від таких злочинів та покарання винних. Прокуратурою Чернігівської області запроваджено можливість подання громадянами усних заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення, пов’язані з торгівлею людьми по телефону цілодобової «гарячої лінії» та на адресу електронної пошти.

Відповідальні підрозділи ОДА/РДА

        Приймають звернення постраждалих від торгівлі людьми, інформують їх про види та порядок отримання допомоги. У разі необхідності вживають першочергових заходів: забезпечують надання постраждалій особі медичної допомоги та тимчасового притулку, сприяють у невідкладному поновленні документів. Здійснюють процедуру встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. Направляють постраждалих до ЦСССДМ для проведення оцінки їхніх потреб і надання соціальних послуг. Контролюють та аналізують стан виконання планів реабілітації. Забезпечують взаємодію суб’єктів, які проводять заходи у сфері протидії торгівлі людьми.

Управління соціального захисту населення

       Приймають звернення осіб, постраждалих від торгівлі людьми, та інформують їх про види та порядок отримання допомоги. Забезпечують виплату одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, та розглядають питання щодо призначення їм інших видів державної допомоги згідно з вимогами чинного законодавства.

Служби у справах дітей

      Виявляють дітей, які постраждали від торгівлі людьми, та організовують надання їм допомоги. В обов’язковому порядку інформують про таку дитину територіальний орган Національної поліції. Вживають невідкладних заходів у разі виникнення безпосередньої загрози життю чи здоров'ю дитини та за потреби направляють її до притулку або центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Інформують законного представника дитини про можливість і порядок встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та направляють до відповідального підрозділу. Розробляють індивідуальний план соціального захисту дитини та інформують відповідальний підрозділ про стан його виконання.

Центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

      Проводять оцінку потреб осіб, які постраждали від торгівлі людьми, складають та забезпечують виконання планів реабілітації. Надають постраждалим психологічні, соціально-педагогічні, соціально-медичні, соціально-економічні, соціально-побутові та інші види послуг, а також сприяють реалізації їхніх прав на отримання соціальних виплат, працевлаштування, повернення до країни походження тощо.

Заклади соціальної допомоги

       Надають постраждалим від торгівлі людьми комплекс соціальних послуг відповідно до своїх статутів, забезпечують тимчасовий притулок, харчування та психологічну підтримку. Співпрацюють з іншими суб’єктами для надання послуг із соціальної інтеграції та реінтеграції осіб, які постраждали від торгівлі людьми.

Центри зайнятості

        Надають особам, які постраждали від торгівлі людьми, інформаційно-консультаційні послуги, допомогу в перекваліфікації та здобутті нової спеціальності, сприяють в працевлаштуванні, відкритті власної справи та організації самозайнятості.

Центри безоплатної правової допомоги

       Надають правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань. Забезпечують складання заяв та інших документів правового характеру. Забезпечують представництво інтересів осіб в судах, інших державних органах та органах місцевого самоврядування, а також надають інші види послуг безоплатної правової вторинної допомоги.

Державна міграційна служба

       У разі відсутності у постраждалої особи документів, що посвідчують особу, терміново здійснює заходи щодо відновлення або видачі цих документів. Якщо такою особою є іноземець або особа без громадянства, надсилає до країни походження запит щодо встановлення її особи та підтвердження громадянства або підданства, про результати розгляду якого інформує відповідальний підрозділ.

Неурядові організації

       Надають постраждалим від торгівлі людьми широкий спектр соціальних послуг за рахунок власних коштів або за підтримки міжнародних організацій, а також активно взаємодіють з іншими суб’єктами, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми. Неурядові організації пропонують психологічну, матеріальну, гуманітарну, правову допомогу, сприяють у вирішенні житлово-побутових проблем, наданні тимчасового притулку, отриманні медичного лікування, працевлаштуванні або організації самозайнятості.


Права особи, яка звернулася для встановлення  статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми

1. Особа,  яка  вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про  встановлення  статусу  особи,  яка  постраждала  від торгівлі людьми, та до органів внутрішніх справ щодо захисту прав і свобод. 

2. Особа,  яка звернулася для встановлення статусу особи, яка постраждала  від  торгівлі людьми,  має право до прийняття рішення про встановлення  статусу  особи,  яка  постраждала  від  торгівлі людьми,  на  забезпечення  особистої безпеки,  поваги,  а також на безоплатне одержання: 

       1) інформації  щодо  своїх  прав  та можливостей,  викладеної мовою, якою володіє така особа; 

       2) медичної,   психологічної,   правової  та  іншої  допомоги незалежно від місця проживання; 

       3) тимчасового розміщення у закладах допомоги для  осіб,  які постраждали від торгівлі людьми. 

3. Іноземець  або особа без громадянства,  яка звернулася для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми на території  України,  крім передбачених частиною другою цієї статті прав,  до прийняття рішення про встановлення  статусу  особи,  яка постраждала від торгівлі людьми, має також право на: 

     1) безоплатне отримання послуг перекладача; 

     2) тимчасове  перебування в Україні в порядку,  встановленому законодавством. 

4. Іноземець або особа без громадянства,  яка звернулася  для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми на території України, отримує довідку, яка підтверджує факт звернення за  встановленням такого статусу і відкриття відповідної процедури та  є  підставою  для  реєстрації в центральному органі виконавчої влади,  що  реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб.

5. Забороняється  утримування  особи,  яка   звернулася   для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, в установах тимчасового тримання, крім обумовлених законом випадків, та  видворення  її  за межі України до встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. 


Права особи, яка постраждала від торгівлі  людьми

1. Особа,  якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі  людьми,  має  право  на  забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання: 

     1) інформації щодо  своїх  прав  та  можливостей,  викладеної мовою, якою володіє така особа; 

     2) медичної,  психологічної,  соціальної,  правової  та іншої необхідної допомоги; 

     3) тимчасового розміщення,  за бажанням постраждалої особи та у  разі  відсутності  житла,  в  закладах  допомоги для осіб,  які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі  необхідності  може  бути  продовжено  за  рішенням  місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі; 

     4) відшкодування  моральної  та матеріальної шкоди за рахунок осіб,  які  її  заподіяли,  у  порядку,  встановленому   Цивільним кодексом України; 

     5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 

     6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку. 

2. Іноземець  та  особа  без  громадянства,  якій встановлено статус особи,  яка постраждала від торгівлі  людьми  на  території України,  крім передбачених частиною першою цієї статті прав,  має також право на: 

     1) безоплатне отримання послуг перекладача; 

     2) тимчасове перебування в Україні строком до трьох  місяців, який може бути продовжено у разі необхідності, зокрема у зв'язку з їхньою участю в якості постраждалих або  свідків  у  кримінальному процесі; 

     3) постійне   проживання  на  території  України  в  порядку, встановленому законодавством. 

3. Довідка про статус особи,  яка  постраждала  від  торгівлі людьми,   є   підставою   для  реєстрації  в  центральному  органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб.

4. Якщо у суб'єктів,  які здійснюють заходи у сфері  протидії торгівлі людьми,  існують обґрунтовані підстави вважати, що життю, фізичному чи психічному здоров'ю або  свободі  та  недоторканності особи,  яка  постраждала  від  торгівлі  людьми та є іноземцем або особою без громадянства, загрожуватиме небезпека у разі повернення її  в  країну  походження після завершення строку її перебування в Україні,  в установленому порядку цій особі може  бути  продовжено статус особи,  яка постраждала від торгівлі людьми, що є підставою для одержання дозволу  на  перебування  на  території  України  до припинення таких обставин. 

5. Особа,   якій   надано  право  на  перебування  в  Україні відповідно до частини четвертої цієї  статті  та  яка  безперервно проживала   на  території  України  протягом  трьох  років  з  дня становлення  їй  статусу  особи,  яка  постраждала  від  торгівлі людьми,  має  право  на отримання дозволу на імміграцію в порядку, встановленому законодавством. 

6. Надання  допомоги  особі,  яка  постраждала  від  торгівлі людьми, не залежить від: 

     1) звернення  такої  особи  до  правоохоронних  органів та її участі у кримінальному процесі; 

     2) наявності у такої особи документа, що посвідчує особу. 

 

Надання допомоги дітям, які постраждали від торгівлі дітьми

1. Держава  надає  допомогу дитині з моменту,  коли з'явилися підстави вважати,  що вона постраждала від торгівлі дітьми,  і  до повного завершення реабілітації дитини. 

2. Після отримання інформації про дитину, яка постраждала від торгівлі дітьми, місцева державна адміністрація, на території якої виявлено  дитину,  невідкладно  встановлює особу дитини,  здійснює оцінку обставин та приймає  план  першочергових  заходів  допомоги дитині  на  період  до  вирішення питання щодо встановлення дитині статусу особи, яка постраждала від торгівлі дітьми. 

3. У разі якщо дитина,  яка постраждала від торгівлі  дітьми, має  статус  дитини-сироти  або дитини,  позбавленої батьківського піклування,  місцева державна  адміністрація  невідкладно  вирішує питання влаштування дитини. 

4. Центри соціально-психологічної реабілітації   дітей, притулки для дітей із залученням закладів освіти, охорони здоров'я здійснюють   розробку   та  впровадження  індивідуальної  програми допомоги дитині, яка постраждала від торгівлі дітьми. 

5. Суб'єкти,  які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми,  в  межах  своїх  повноважень забезпечують реалізацію прав дітей, які постраждали від торгівлі дітьми.