КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА

Рівненський

"ІНКЛЮЗИВНО - РЕСУРСНИЙ  ЦЕНТР № 2"

Рівненської міської ради

ШАНОВНІ ДРУЗІ!

Вітаємо Вас на сайті Інклюзивно-ресурсного центру №2 Рівненської міської ради!

Наш сайт створено з метою інформаційної підтримки педагогів закладів освіти, батьків з питань діяльності центру, упровадження інклюзивної освіти, використання підходів до взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами!

Шановні батьки! Упродовж року, а сообливо, протягом трьох останніх місяців ( квітень- червень) фахівці нашого центру інтенсивно працювали, проводячи комплексні психолого- педагогічні оцінки дітей, підлітків, які потребують особливих умов навчання в закладах дошкільної, загальної  середньої шкільної освіти.

В період відновлення ресурсів фахівців ІРЦ №2 ви можете звертатися за консультаціями за телефоном 0962771956 ( Кравцова Оксана Василівна).

Відновлення засідань центру відбудеться  з 21 серпня  2024 за попереднім записом за вище вказаним телефоном.


Ви можете самостійно подати заяву на обстеження через портал ІРЦ (ІСУО інклюзивно-ресурсні центри -  https://ircenter.gov.ua  ).  Обов’язково при реєстрації заяви  вказуйте контактний номер телефону для зворотнього зв'язку


 Фахівці ІРЦ №2 взяли участь у  "Всеукраїнській науково-практичній конференції «Безбарʼєрний простір в освіті: нові вимоги, виклики та успішні практики», яка відбулася в Рівненському ОІППО 11 квітня 2024 року. 

 Фахівець ІРЦ № 2 , Мисліцька  Інна, взяла участь у майстерці - "Формування безпекової культури в учнів методами ігропрактики".

Учасники локації змогли познайомитися і навіть самі пограти в ігри для укриттів “Спільні кроки”, "Колесо довіри", "Територія безпеки" - дидактичні матеріали для закладів освіти, розроблені командою Центр Інноваційної Освіти «Про.Світ».

Щирість, відкритість та мотивованість учасників локації дозволили отримати позитивні емоції у ході виконання завдань, під час ігор та активностей!

Дякуємо за гарний настрій та отримані знання!


 2 квітня, фахівці ІРЦ № 2 відвідали  захід приурочений до дня розповсюдження інформації про аутизм.

Дякуємо організаторам в особі О.Корсун за запрошення та співпрацю

27 березня фахівцем ( консультантом) ІРЦ № 2 Сорокіною О.В був проведений майстер клас для фахівців нашого закладу " Кольорова мандала як засіб профілактики професійного вигорання" 

Для створення позитивного настрою на початку робочого дня фахівцям було запропоновано стати учасниками психологічної лотереї, де кожен отримав для себе фразу-підказку, яка мала на меті мотивувати на продуктивну діяльність. Одним із ефективних засобів попередження емоційного вигорання та боротьби з ним є візуальне мистецтво.   Далі з метою відновлення та пошук особистісного ресурсу, покращення емоційного стану, знаходження прихованих сил та самопізнання, кожен фахівець створював свою мандалу. 

Під час занять до цього процесу долучилися й наші діти.

Діти із задоволенням обирали свою мандалу та "оживляли" її за допомогою кольорів.

Саме цей вид артдіяльності забезпечує вираження емоцій та почуттів, сприяє психологічній корекції настрою, емоційному «розвантаженню» та рефлексії; сприяє зняттю внутрішньої напруженості та тривожності, розвитку саморегуляції .

 Вважається, що мандала, створена  руками дитини, несе в дім благословення.


 


Ось таке неймовірне дерево у нас вийшло.

21 БЕРЕЗНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ ІЗ СИНДРОМОМ ДАУНА

Щоб подолати стереотипи у сприйнятті «сонячних людей» (саме так називають осіб із синдромом Дауна), потрібно більше про них говорити, показуючи різні сторони їхнього життя. Лише за такої умови така людина перестане бути незвичайним явищем, ставши повноцінним членом суспільства.

Людям з синдромом Дауна притаманна відкритість, життєрадісність та добродушність. Вони можуть бути обдаровані художніми, музичними, артистичними, спортивними талантами. Відзначається, що чим більше такі діти спілкуються з однолітками, чого вони найчастіше щиро прагнуть, тим менш помітним стає відставання їх у психічному та фізичному розвитку. 

Долучаємося до щорічної масової акції – флешмобу «LOTS OF SOCKS». Суть акції полягає в тому, що 21 березня надягаються яскраві шкарпетки, як символ додаткової хромосоми .

Кожен з нас чимось відрізняється від інших, хтось – кольором очей, зростом, вагою, а хтось має зайву хромосому.

Ці діти потребують нашої допомоги, любові, розуміння та взаємної поваги. 

12.03.2024р. відбулося засідання " Школи менторства" для новопризначених вихователів - методистів ЗДО , яке відбувалося на базі  у ЗДО № 3.

На засідання школи запросили директорку КУ " Рівненський інклюзивно - ресурсний центр 2" Оксану Кравцову. 

Обговорили питання  інклюзивної освіти у ЗДО. Пані Оксана поділилася зі слухачами рекомендаціями щодо використання карток при проведенні моніторингових досліджень із дітьми з ООП, дала компетентну  відповідь на запитання, прокоментувала оформлення протоколів. 

22 лютого, директор ІРЦ № 2, Оксана Кравцова прийняла участь  засіданні майстерки для вчителів географії з питань інклюзивної освіти на базі  РНРЦ " Особлива дитина ". 

21 лютого – Міжнародний день рідної мови 

 “Кращої, ніж рідна, мови не буває.” 

За рішенням ЮНЕСКО 21 лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. В Україні цей день започаткували з 2002 року. Рідна мова для кожного є оберегом, таїть у собі пам’ять народу, оберігає й передає із покоління в покоління духовні скарби. 

В цей день фахівці нашого ІРЦ № 2, під час корекційно - розвиткових занять, ставили за мету розкрити дітям усю красу української мови, її багатство. Діти мали змогу поринути у багатющий світ краси і принад рідної української мови, багатовікових традицій, невичерпну енергію оберегів та символів рідного народу.  

Діти розв'язували  кросворди про рідну мову, знаходили слова - антоніми, читали дзеркальні тексти. Кожен, в міру своїх можливостей, виявляв шану та повагу до рідного слова.  

16 лютого 2024 року фахівець нашого ІРЦ Мисліцька Інна прийняла участь в інтеграційному хабі на базі РОІППО у засіданні творчої майстерні з теми " Організація корекційно- розвиткової роботи з дітьми з навчальними та інтелектуальними труднощами". Захід дав можливість активізувати та розширити свої знання, обмінятися досвідом та підвищити власну компетентність.

📚 У першу середу лютого світова спільнота книголюбів відзначає Всесвітній день читання вголос. 

Це свято зініціював у 2010 році Міжнародний освітній проєкт «LitWorld». 

 Ця подія  має за мету заохочення людства, а найбільше – молодого покоління, до читання книг 📖Крім того, свято надихає до спілкування та обговорення прочитаного з родиною та друзями. 


Запрошуємо усіх охочих долучитися до челенджу разом з нами 📕📗📘📙📚📖

Читання вголос – річ надзвичайно корисна. Воно стимулює розвиток мозку, поповнює словниковий запас дитини, розвиває дитячу увагу й уяву, залучає візуальне та слухове сприйняття, а також моторну активність (рухи губами).Читання вголос - це також чудовий спосіб встановити міцний зв'язок із вашим малюком! 

Завдяки читанню створюється гарний настрій, формується характер дитини, вона починає аналізувати, що таке добре і що таке погано.Читання вголос знижує стрес і робить нас щасливими. 

29 січня відзначають 🌎🧩День пазла - іграшки, що розвиває:

✅️логічне мислення

✅️увагу

✅️пам'ять

✅️уяву

✅️дрібну моторику рук

З цієї нагоди діти провели цікаво та пізнавально час, складаючи пазли різного виду та рівня📚

Багато хто з нас любить на дозвіллі складати пазли! І це не просто байдикування, адже пазли — надзвичайно захопливе та корисне заняття для дорослих і дітей. Вони допомагають заспокоїтися, покращити настрій, сприяють розвитку мозку та творчого підходу до справи, поліпшують пам'ять, зосередженість і концентрацію.

Отримувати подарунки завжди приємно, а дарувати -приємніше!

За сприяння та підтримки благодійників діти отримали подарунки - сюрпризи.

Адже свята - це час творити добро та випромінювати любов.  

Триває святковий марафон Різдвяних майстер - класів.

Зима — чарівна пора і улюблене для багатьох, ідей для виготовлення виробів багато, можна втілити будь-які задуми.  В цей час хочеться, щоб казкова атмосфера була в кожній оселі. 

Продовжуємо наші творчі заняття і з захопленням спостерігаємо як наші діти з величезним інтересом втягуються в живий і цікавий процес творчості.Поступово вони самі вчаться творити і створювати, і по закінченню заняття щиро радіють за створене своїми руками творіння  Всі учасники отримали релакс від виготовлення неперевершених новорічних поробок, які вирізнялись своєю неповторністю, адже в кожному виробі є тепло рук і частинка душі кожної дитини. 

3 грудня у всьому світі — День інформування суспільства про людей з інвалідністю. 

Основна мета цього дня  — не святкування та не викликання жалю до людей з інвалідністю, а саме інформування. Про те, як правильно говорити про інвалідність. Про те, як комунікувати з людьми з інвалідністю. Про те, що людей з інвалідністю не потрібно боятися або ігнорувати. Людина з інвалідністю перш за все Людина. Без особливих потреб або обмежених можливостей, без знецінення або героїзації, але з повагою до кожного та кожної, як до людини перш за все, зі своїм досвідом та можливостями. 

Робота вчителя-дефектолога займає винятково важливе місце в корекційній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. На своїх заняттях вчитель  - дефектолог ІРЦ № 2, Мисліцька І.В.,  підвищує пізнавальну активність дітей і при цьому розвиває основні психічні процеси ; розвиває комунікативні здібності дітей; сприяє формуванню ігрових навичок.

 А використання під час занять інтерактивного столу сприяє всебічному розвитку дітей через  навчальний контент в iгровiй формi.

Сенсорний розвиток дитини - це розвиток його сприйняття і формування уявлень про зовнішні властивості предметів: їх форму, колір, величину, положення в просторі, а також запаху, смаку і т. п. 


 Головні цілі розвитку емоційної сфери-навчити дітей розуміти емоційний стан (свій і оточуючих людей); дати уявлення про способи вираження власних емоцій (міміка, поза, жести і ).  Для гармонійного розвитку емоційного інтелекту дитини слід стати його провідником у світі емоцій, поступово проходячи з ним чотири основні кроки:
- навчити розпізнавати власні емоції;
-  навчити використовувати емоції для вирішення завдань;
- розвивати розуміння ( причини і наслідки) емоцій;
    - вчити регулювати емоційні стани.


Під час занять практичний психолог ІРЦ, Сорокіна О.В, використовує як традиційні так і нетрадиційні форми та методи. Використання набору карток для казкотерапії «Подорож їжачка», автор В. Назаревич, допомагають прожити з дитиною складні ситуації випробовувань та знайти необхідні копінг стратегії проживання емоційних та поведінкових труднощів.

Вправи з дзеркалом вчать дітей бачити та усвідомлювати зміну виразу власного обличчя, тренуюють міміку.


Вчитель - реабілітолог, Демчук І.В.,  надає комплексну допомогу вихованцям ІРЦ, впливаючи на моторну сферу та фізичний розвиток дітей, у яких порушена функція опорно-рухового апарату, а також сприяє максимально можливому розвитку (фізичному, моторному тощо) дитини з особливими освітніми потребами, підтримує та відновлює втрачені або послаблені рухові функції. 

 Комплекс вправ на балансирі спрямований на синхронізацію рухових навичок, розвиток зорово-моторної координації, рівноваги, великої та дрібної моторики.


Щорічно 16 листопада в усьому світі відзначається Міжнародний день толерантності.  

Як пояснити дитині, чому деякі діти не можуть бігати або говорити? Як донести думку про те, що важливо для людей з особливими потребами? Як дати зрозуміти, що вони відчувають і яким бачать світ? Підняти тему інклюзії чи толерантності в процесі виховання дітей вам буде простіше, якщо разом з ними ви подивитеся наступні анімації.


Цей 11-хвилинний фільм іспанського мультиплікатора Педро Соліса в 2016 році удостоївся премії Гойя. Соліс присвятив його своїм дітям – дочці Алехандрі і синові Ніколасу. Ви побачите, наскільки сильно і на краще змінилося життя дівчинки Марії, коли вона познайомилася з особливим хлопчиком, у якого діагностували ДЦП. З українськими субтитрами. 

Анімація, яку зняв українсько-вірменський режисер Манук Депоян у співробітництві з Наталією Гузеєвою. На запитання, про що його стрічка, режисер відповів просто: «Це про взаємини, про те, що найважливіше від усього – любов, повага, терпіння. Я вважаю, що діти з ранніх років мають розуміти, що таке толерантність. Важливо не лише легко спілкуватися з такими, як ти сам, а й вміти знайти спільну мову та поважати тих, хто від тебе відрізняється». 

 

Щорічно 22 жовтня, починаючи з 1998 року, у світі відзначають Міжнародний день людей, що мають порушення мовлення, що має на меті акцентувати увагу на проблемі людей із мовленнєвими порушеннями для підтримки їх у суспільстві


Варто пам’ятати, що мовлення – це основа людського розуму, від якого залежить засвоєння інформації, налагодження соціальних контактів. Найбільш часто мовні розлади проявляються в дитячому віці. Але пам’ятайте, що лише раннє втручання та співпраця з фахівцями принесуть бажаний результат.  

20  жовтня 2023 р.  фахівці (консультанти) КУ"ІРЦ № 2" Рівненської міської ради  спільно з  Навчально – методичним центром психологічної служби Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради, провели засідання професійної спільноти практичних психологів ЗДО з теми «Психологічна підтримка дітей з особливими освітніми потребами в умовах воєнного стану» 

Практичні психологи ЗДО мали можливість ознайомитися з питаннями змісту « якісної»  психологічної характеристики, проаналізувати межі професійної компетентності під час складання документу,  розглянути етично складні випадки; організацією інклюзивного навчання в ЗДО та порядку дій щодо визначення освітніх труднощів; ознайомилися з основними критеріями проведення КО розвитку дитини; « читанням» висновку про КО від ІРЦ; складанням ІПР,  а також здобуті знання продемонструвати практично.

В ході " живого діалогу" практичні психологи ЗДО презентували власний досвід роботи з дітьми з ООП в умовах воєнного стану, ознайомили присутніх з дидактичним матеріалом, терапевтичними іграшками для подолання тривожних станів у дітей.

Дякуємо учасникам за виявлений інтерес до даної теми та активність. До нових зустрічей!


Інклюзивне навчання в умовах воєнного стану. Керівники ІРЦ вчилися та переймали досвід на спільній зустрічі

Задля успішного розвитку регіону шляхом інклюзії фахівці департаменту освіти Рівненської ОДА, директори ІРЦ, методисти ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Рівненського обласного інституту післядипломної освіти зібралися на нараду, що відбулася  25 травня 2023 року на базі КУ «Здолбунівський інклюзивно-ресурсних центр».

Впровадження воєнного стану змусило пристосовуватися людей та змінитися закони у відповідності до нових реалій. Тому, заступниця начальника управління – начальниця відділу інклюзивної, спеціальної, позашкільної освіти та виховної роботи департаменту освіти і науки Рівненської ОДА Юлія Балла зосередила увагу присутніх на змінах в нормативно-правових документах, які регулюють діяльність інклюзивно-ресурсних центрів.

Директорка КУ «Здолбунівський інклюзивно-ресурсних центр» Наталія Устянчук поділилася з присутніми інформацією щодо проєктного менеджменту, як одного із засобів розвитку закладу.

Кандидатка педагогічних наук Тетяна Абрамович окреслила аспекти організації системного кваліфікованого супроводу особи з ООП та роботи з дитячою травмою. Також присутнім провели майстер-клас з корекційно-розвиткової роботи та екскурсію Здолбунівським краєзнавчим музеєм.

Благодійна допомога від дитячого фонду ООН в Україні "ЮНІСЕФ". 

Дякуємо також департаменту освіти Рівненської ОДА в особі Ю. Балла, 

 за яскраві, корисні, якісні, різноманітні матеріали для викристання в роботі фахівцями ІРЦ з дітьми з ООП.

З Великодніми святами! 

Великодній тиждень у нашому інклюзивно-ресурсному центрі сповнений великою надією та непохитною вірою в перемогу України! Дітки з цікавістю та захопленням впродовж тижня розфарбовували великодні писанки, грали в ігри на пасхальну тематику. 

У переддень свята дуже хочеться подарувати кожній сім’і і кожній дитині трохи позитиву , адже від цього залежить психологічний стан дітей.

2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про аутизм. 

З 2008 року 2 квітня визначають Всесвітній день поширення інформації про аутизм. По усьому світу у цей день одягають блакитне на знак підтримки людей з аутизмом, розладом нервової системи, що утруднює комунікацію. 

Я АУТИСТ

Я не такий, ви праві - зовсім інший,

Люблю я тишу, замість слів гучних.

Я - аутист, на почуття гостріший,

І завжди я чужий серед своїх.

Я звик, що всі на мене тичуть пальцем,

А в мене просто інші почуття!

Мені комфортно спати на матрасі,

Сприймаю я по-іншому життя.

Сидіти можу в шафі вечорами,

Писати тексти задом наперед,

Футболити камінчики ногами,

І їсти місяць булку чи омлет.

Іду завжди одним і тим же шляхом,

Нервую, коли щось піде не так.

І часто переповнююся страхом,

Бо щось нове - це вже для мене жах!

Я бачу те, що вам збагнути важко!

У моїх діях інший алгоритм.

Ви кажете, що вам зі мною тяжко,

Та у житті я маю інший ритм.

Хтось каже, що я просто особливий

І підганяє під якийсь шаблон.

До болю я буваю не чутливий,

Але болить, коли підвищать тон.


Не маю соціальної потреби,

Самотність - найчастіше ліпший друг.

Я можу так зануритись у себе,

Й не чути, що лунає біля вух.

Ви хочете навчити спілкуватись,

Дружити з кимось лиш заради вас.

Але потрібно просто почекати,

Я зможу все, але як прийде час!

Мені комфортно там, де я все знаю,

А як нове - протести в голові.

Буває, навіть мову забуваю,

І роздираю тіло до крові.

Ти думаєш, що я психічно хворий,

І хочеш лікувати цей недуг,

Який для тебе боляче - потворний,

Але це я, і аутизм - мій друг.

Сприймай мене таким, яким родився,

Тримайся поруч і допомагай.

І не благай, щоб жах оцей скінчився,

"Не нормою" мене не називай!

У кожного із нас якісь дивацтва,

І дехто відрізняється від вас.

Сприймати «не таких» - це є багатство,

Суспільство це збагне, як прийде час.

Як хочеш, першим підійди до мене,

Не бійся, не заразишся "недугом",

Як сприймеш те, що небо є зеленим,

То станеш ти моїм найкращим другом.

Автор: Ольга Киця


31.03.2023 р.директор ІРЦ № 2, О. Кравцова та фахівець ІРЦ № 2, І. Демчук взяли участь  в тренінгу " Психологічна стійкість та кризова адаптація для освітян в умовах довготривалого стресу".

Організатор Благодійна органцізація " Благодійний фонд " Дужа Україна".

Інтерактивний формат тренінгу був націлений на розбудову навичок психологічної стійкості та освоєння технік самодопомоги та стабілізації. Фахівці працювали над розвитком власного ресурсу, над попередженням вигорання, ознайомлювалися з техніками самодопомоги та техніками психологічної регуляції для дітей.

29.03 2023 р. фахівці  ІРЦ № 2 взяли участь в засіданні педагогічної ради Рівненського ліцею № 6.

Тема "« Удосконалення навчально-виховного процесу інклюзивного середовища закладу».

 Адже, завдяки злагодженій роботі адміністрації , колективу закладу, батьків дітей з ООП та фахівців ІРЦ робота дає позитивні результати, а діти з ООП комфортно й затишно почуваються в стінах закладу та демонструють свої успіхи.

Тільки спільними зусиллями ми зможемо розібратися із тонкощами інклюзивного навчання, спільно втілюємо принципи інклюзії в життя.


21 БЕРЕЗНЯ -

ДЕНЬ КОЛЬОРОВИХ ШКАРПЕТОК І СОНЯЧНИХ ЛЮДЕЙ

Приєднуємось до всесвітньої акції – флешмобу «Кольорові шкарпетки» («LOTS OF SOCKS») #шкарпетуйся 

10.03.2023 р. відбувся тренінг для працівників інклюзивно-ресурсних центрів.  "Професійний портрет фахівця, який працює з дитиною з особливими освітніми потребами" 

Навчальний тренер - Наталія Прокопчук, методист ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Рівненського ОІППО.

Учасники заходу розглянули складові професійного успіху, проаналізували власні потреби та шляхи вдосконалення у професійній діяльності. Тренінг пройшов у творчій, невимушеній атмосфері, наповнений позитивними емоціями та враженнями.

09 березня директор ІРЦ № 2, Оксана Кравцова , взяла участь в тренінгу  із проєктного менеджменту для директорів інклюзивно-ресурсних центрів Рівненської області. Захід організовано ресурсним  центром підтримки інклюзивної освіти Рівненського ОІППО, завідувачка – Оксана Колодич,  спільно з представницею Мережі робочих груп з громадської безпеки та соціальної згуртованості Луганської області, Іриною Гарбуз.


02 березня 2023 року для фахівців інклюзивно-ресурсних центрів пройшов тренінг "РУКИ ДОПОМОГИ".

Захід проведено ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти Рівненського ОІППО спільно із психологом організації допомоги дітям, які переживають війну, «The Novi Community» Тригве А. Бовром.



Неймовірні емоції, яскраві враження, корисний досвід, знання і вдячність учасників - таким є результат зустрічі!

Набори Novi Life Kits створені, щоб допомогти дітям у регіонах з високим рівнем стресу. Ці нецифрові, орієнтовані на ігри рюкзаки, містять іграшки, призначені для саморегуляції. враховуючи вік та емоційний стан дитини.

Етапи адаптації дитини з аутизмом в соціумі

Головним завданням батьків дітей з аутизмом є адаптація та соціалізація дитини в майбутньому.



Обов’язково слід зазначити, що соціалізація це процес довгий та достатньо повільний, який залежить від глибини та структури аутизму, інтелектуальних здібностей та володіння засобами комунікаціі.

Під час соціалізації дитина проходить декілька етапів:

1. Адаптація в колі найближчих дорослих (мама, тато)

2. Адаптація всередині свого помешкання (дім, квартира)

3. Адаптація під час індивідуальних занять (зі спеціалістами, які приходять додому або в їх кабінеті)

4. Адаптація у найближчому зовнішньому соціумі (дитячі майданчики в районі проживання; найближчі магазини, маршрути, які використовуються родиною пішки, на авто або на громадському транспорті).

5. Адаптація в зовнішньому соціумі в невеликих групах (групові заняття в тому закладі, в якому дитина займається, гуртки, секції)

6. Адаптація в зовнішньому соціумі (коли дитина може знаходитися у доволі великих групах без батьків та дотримуватися правил соціальної поведінки без підказки - наприклад в інклюзивному класі або групі закладу освіти).

(З книги Наталії Керре «Особенные дети» 2020).


 Шановні друзі, батьки та колеги.

Інклюзивно-ресурсний центр працює поки онлайн. 

Розуміючи всю складність ситуації, ми повідомляємо про нашу повну готовність надавати психологічну, професійну і просто моральну підтримку всім, хто цього потребує! 

Якщо Ви хвилюєтесь про інклюзивне навчання, про подальший корекційно-розвитковий шлях Вашої дитини – ми також поряд, і все розкажемо Вам.

Наші контакти:

Керівник - Кравцова О.В., тел 0962771956


Співпраця в рамках " Освітній ХАБ"

В умовах війни важливо забезпечити надання корекційно-розвиткових послуг тим, хто найбільш вразливий. А це – діти з особливими освітніми потребами, які змушені були змінити місце проживання і знайшли прихисток на Рівненщині.

Задля підтримки таких дітей освітній ХАБ Рівненщини поповнився новим спільним проєктом департаменту освіти і науки облдержадміністрації, комунального закладу «Рівненський обласний навчально-реабілітаційний центр» Рівненської обласної ради та комунальної установи «Рівненський інклюзивно-ресурсний центр № 2» Рівненської міської ради.


Діти із задоволенням працювали під час арт - терапевтичного заняття з використанням малюнкових технік на камінні. 

2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про АУТИЗМ.

У цей день в країнах, що приєдналися до акції підтримки таких людей, більшість будівель і пам'яток "забарвлюють" у блакитний або синій колір. Людей закликають носити речі блакитного кольору. Випадки аутизму більше (приблизно 1:4) поширені серед хлопчиків випадки, тому кольоровим кодом обрано блакитний, а символом — блакитну стрічку і пазли.

Аутизм – це не вирок, це лише діагноз, своєчасне визначення якого в більшості випадків допомагає вчасно розпочати процеси реабілітації та адаптації.


Дітям з розладами аутичного спектру необхідна передбачуваність і візуально підкріплений план дій. Екстрені ситуації та встривожені люди поряд можуть призвести до нервових зривів та істерик.

Дуже важливо дати дитині опору для почуття безпеки у вигляді візуального розкладу та соціальної історії. Їх варто переглядати декілька раз в день, спокійно обговорюючи зображене. Якщо дитина вербальна, розуміє звернене мовлення і читає, попросіть прочитати кожен слайд, обговоріть максимально спокійно. Якщо дитина не розуміє звернене мовлення сфокусуйте всю увагу на зображеннях і описуйте їх, роблячи акцент на інтонаціях.

Спробуйте показати за можливості все, що зображено в соціальній історії на прикладах реального життя. Відкривши слайд з сумкою - покажіть зібрану сумку, про світло - повиключайте лампи, запаліть свічки. Якщо ви йдете в укриття - відкрийте слайд про укриття і показуйте його дитині протягом вашого шляху.

Робіть всі роз’яснення спокійним тоном, тихим голосом, ритмічно рахуйте і глибоко дихайте, запрошуючи дитину повторювати за вами.

Нижче соціальна історія, яку батьки можуть використовувати для пояснення ситуації дітям з PAC.


Що робити при панічній атаці? Ділимося порадами від Світлани Ройз.

*Покладіть руку на живіт, приблизно на 3 пальці нижче сонячного сплетіння та постукайте по цьому місцю.

*Потріть кінчик носу.

*Надавіть не сильно на очні яблука з двох боків.

*Якщо є, де лягти, ляжте на спину і зробіть рухи ногами - як велосипедні.

*Сконцентруйтеся на диханні – одну руку складіть як човник і накрийте нею губи, іншу руку покладіть на живіт. Видих - рука йде вниз до грудей, вдих – рука підіймається до рота.

*Допомагає ще вода із содою - гаряча вода й одна чайна ложка соди. Зробіть один-два ковтки - більше не треба.

*Змащуйте губи, сполощіть рот водою.

*Витягуйте якомога далі язика - ніби намагаючись торкнутися грудної клітини.

*Подивіться вправо, не повертаючи голови, - якомога далі на 15-20 секунд, потім переведіть погляд прямо, потім подивіться вліво - якомога далі, потім знову прямо.

*Розітріть тіло.

*Точка паніки знаходиться між підмізинним пальцем та мізинцем – розітріть цю точку.

*Покладіть руки на ребра, відчуйте, як вони при диханні розширюються, підіймаються.

*Розітріть руки, прикладіть до нирок.

Необов’язково робити всі ці дії – достатньо вибрати ті, що найбільше підходять для вас.


Якщо в сім’ї дитина з інвалідністю, то екстрені ситуації й навіть перебування вдома під час воєнного стану вимагає значно більше витримки та психологічного ресурсу. Проте, це стосується будь-якої ситуації, коли є дитина з інвалідністю чи особливими освітніми потребами. Тож до всіх порад щодо підготовки до надзвичайної ситуації потрібно включити ще кілька пунктів. Зокрема, до тривожної валізки, окрім базових речей має додатися низка інших речей. Ось про що потрібно пам'ятати батькам, які виховують дитину з інвалідністю:

1. Стратегічна аптечка на 3-4 тижні з найбільш необхідними ліками, особливо якщо стан здоров’я вимагає їх регулярного вживання. Якщо ви цього ще не зробили, то варто створити невеличкий стратегічний запас медикаментів, щоб їх вистачило на 3-4 тижні.

2. Спеціальне харчування для дитини, якщо вона має певні особливості харчової поведінки (суміші, пюре тощо);

3. Засоби гігієни для дітей, які мають труднощі з туалетом: памперси, одноразові пелюшки, засоби від пролежнів та опрілостей;

4. Спеціальне обладнання. Якщо є потреба і можливість, під час евакуації варто взяти спеціальні ліжка, ноші, крісла колісні тощо.

Щодо дітей, які мають розлади аутичного спектру та/або психічні порушення розвитку, тут варто якомога заздалегідь підготуватися до ситуацій, коли будуть чутні вибухи або доведеться спускатися у бомбосховища. Батьки, які пережили такий досвід у 2014-2015 роках радять:

Збудувати халабуду з ковдр і подушок у куті будинку чи квартири, де стіна не є несучою і періодично привчати дитину накриватися та перебувати там по кілька (десятків) хвилин там. Якщо буде надзвичайна ситуація, то потрібно сховатися у таке міні-укриття.

Навушники для сенсорно чутливих дітей. Користуйтеся ними і привчайте дитину, якщо цього ще не відбулося.

Зберігати спокій. Діти з розладами аутичного спектру ДУЖЕ сильно реагують на настрій, поведінку, слова батьків. Вони все віддзеркалюють. Тому найважливіше – самим бути спокійними, впевненими, не панікувати і не проявляти ЖОДНИХ надмірних емоцій. Ви маєте бути такими як завжди.

По можливості, дотримуйтесь режиму дня. Рутина – дуже важлива! Коли немає необхідності йти в укриття - готуйте їжу, прибирайте, читайте книжки – робіть все, що ви робите кожного дня.

Дякуємо за розробку рекомендацій нашому партнеру Onufryk Marianna, керівниці ГО "Соціальна синергія" та "Родина для осіб з інвалідністю".


Якщо в сім’ї дитина з інвалідністю, то екстрені ситуації й навіть перебування вдома під час воєнного стану вимагає значно більше витримки та психологічного ресурсу. Проте, це стосується будь-якої ситуації, коли є дитина з інвалідністю чи особливими освітніми потребами. Тож до всіх порад щодо підготовки до надзвичайної ситуації потрібно включити ще кілька пунктів. Зокрема, до тривожної валізки, окрім базових речей має додатися низка інших речей. Ось про що потрібно пам'ятати батькам, які виховують дитину з інвалідністю:

1. Стратегічна аптечка на 3-4 тижні з найбільш необхідними ліками, особливо якщо стан здоров’я вимагає їх регулярного вживання. Якщо ви цього ще не зробили, то варто створити невеличкий стратегічний запас медикаментів, щоб їх вистачило на 3-4 тижні.

2. Спеціальне харчування для дитини, якщо вона має певні особливості харчової поведінки (суміші, пюре тощо);

3. Засоби гігієни для дітей, які мають труднощі з туалетом: памперси, одноразові пелюшки, засоби від пролежнів та опрілостей;

4. Спеціальне обладнання. Якщо є потреба і можливість, під час евакуації варто взяти спеціальні ліжка, ноші, крісла колісні тощо.

Щодо дітей, які мають розлади аутичного спектру та/або психічні порушення розвитку, тут варто якомога заздалегідь підготуватися до ситуацій, коли будуть чутні вибухи або доведеться спускатися у бомбосховища. Батьки, які пережили такий досвід у 2014-2015 роках радять:

Збудувати халабуду з ковдр і подушок у куті будинку чи квартири, де стіна не є несучою і періодично привчати дитину накриватися та перебувати там по кілька (десятків) хвилин там. Якщо буде надзвичайна ситуація, то потрібно сховатися у таке міні-укриття.

Навушники для сенсорно чутливих дітей. Користуйтеся ними і привчайте дитину, якщо цього ще не відбулося.

Зберігати спокій. Діти з розладами аутичного спектру ДУЖЕ сильно реагують на настрій, поведінку, слова батьків. Вони все віддзеркалюють. Тому найважливіше – самим бути спокійними, впевненими, не панікувати і не проявляти ЖОДНИХ надмірних емоцій. Ви маєте бути такими як завжди.

По можливості, дотримуйтесь режиму дня. Рутина – дуже важлива! Коли немає необхідності йти в укриття - готуйте їжу, прибирайте, читайте книжки – робіть все, що ви робите кожного дня.

Дякуємо за розробку рекомендацій нашому партнеру Onufryk Marianna, керівниці ГО "Соціальна синергія" та "Родина для осіб з інвалідністю".


Рекомендації батькам дітей з аутизмом, які під час війни перебувають вдома:

1. Провітрюйте кімнати по можливості кожну годину.

2. Зробіть одну кімнату дуже прохолодною 17-18 градусів. Де дитина може малювати,переливати воду, пересипати крупи, перекладати ґудзики, збирати конструктор.

3. Приймайте ванну або душ 3-4 разів в день.

4. Дозвольте дитині через годину стрибати на дивани або ліжку до 1 хв.

5. Дорослі гойдайте дитину по типу «гамака»  5-6 разів на день.

6. Давайте нюхати різні аромати від парфум до спецій але з обережністю 1-2 запахи.

7. Зробіть солоне тісто для гри у форми.

8. Вдягайте за добу різний одяг від 3-5 видів матеріалу та ваги.

9. Не забувайте про улюблені смаколики « підкріплення».

10.   Обмежуйте перегляд мульфильмів, щоб не спровокувати зорове перевантаження.


20 СІЧНЯ 2022 року директор КУ « ІРЦ № 2»  О.Кравцова,   взяла участь в освітологічних дебатах у форматі очно-дистанційного спілкування для директорів інклюзивно-ресурсних центрів з теми «ВИЗНАЧЕННЯ ОСВІТНІХ ТРУДНОЩІВ і РІВНІВ ПІДТРИМКИ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ».

До обговорення долучилися В’ячеслав ДОЛІД, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи РОІППО, Святослав СИДОРУК, начальник управління Державної служби якості освіти у Рівненській області, Оксана КОЛОДИЧ, завідувач Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти, Наталія ПРОКОПЧУК, методист Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.

У процесі обговорення було визначено важливі напрями стратегії розвитку інклюзивного навчання в закладах освіти області, шляхи взаємодії та окреслено низку важливих завдань для фахівців.


18.01.2022р., на базі ЗДО 31, відбулося засідання професійної спільноти вчителів- логопедів та асистентів вихователя інклюзивних груп з теми "Нейропсихологічний підхід у корекції розвитку дітей- логопатів."

В засіданні взяла участь директор ІРЦ N 2 Оксана Кравцова, яка охарактеризувала 5 рівнів підтримки в освітньому процесі в ЗДО, вказала на зміни в індивідуальній програмі розвитку дітей з особливими освітніми потребами.


Тривають наради з приводу роз'яснень порядку організації інклюзивного навчання у закладах ЗЗСО та ЗДО з 1 січня.

Учасниками та організаторами обговорюються нові умови, рівні підтримки та майбутня робота і співпраця команд супроводу.


Найкращий  подарунок для нас - це успіхи наших дітей!


17 грудня 2021 року фахівці КУ "Інклюзивно-ресурсний центр №2" взяли участь в онлайн конференції " РІВНІ СЕРЕД РІВНИХ: ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ ДО НАВЧАННЯ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ", метою якої було обговорення актуальних проблем і шляхів організації інклюзивного навчання в умовах оновленого нормативно-правового поля, зокрема визначення типологій освітніх труднощів та рівнів підтримки в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами.

15 ГРУДНЯ 2021 року у Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти, за участі фахівців ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти  проведено КРУГЛИЙ СТІЛ ІЗ ПИТАНЬ ЗМЕНШЕННЯ СУПРОТИВУ СУСПІЛЬСТВА ДО ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ.

Учасники круглого столу  обговорили проблеми розвитку освітнього, творчого, інтелектуального та наукового потенціалу дітей із особливими освітніми потребами; організації співпраці у створенні безбар’єрного простору дітям з особливими освітніми потребами. Акцентовано увагу на необхідності проведення інформаційно-просвітницької кампанії, спрямованої на формування позитивної мотивації до повноцінної суспільної діяльності дітей з особливими освітніми потребами. 

До обговорення долучилася й директор ІРЦ №2, О.Кравцова, а саме детальніше зупинилася на питанні " Надання консультативної допомоги та підтримки з питань освіти та соціалізації дітей з особливими освітніми потребами та їх родин у Рівненській ТГ".

Результат проведення заходу – домовленості про подальшу співпрацю, спільні заходи і майстер-класи. Загалом круглий стіл пройшов у дружній, затишній та щемливій атмосфері, продемонстрував єдність думок та справив на всіх присутніх незабутнє враження. 


Інклюзивна освіта може бути профілактикою булінгу.

Якщо дитина з раннього віку зіштовхуватиметься з різністю, це стане для нею нормою. Як зауважила психолог Світлана Ройз, різність – це варіант норми. І за грамотних акцентів та атмосфери людяності та доброзичливості під час взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами, їхні однолітки без цих потреб могли б тільки збагачувати свій духовний світ, а значить – нести нову культуру в майбутнє. Чому одні нетерпимі до інших? Чому той, хто відрізняється від оточуючих, частіше залишається на самоті та стає об’єктом насмішок, а іноді – й проявів колективного цькування, булінгу? В українському суспільстві зараз багато говорять про толерантність. Чи можна запобігти виникненню цих явищ? 

Пропонуємо до перегляду змістовний мультфільм, який допоможе краще зрозуміти інших та  запобігати булінгу. Цей мультфільм про події з життя тих, хто відрізняється від більшості у спільноті, їхній емоційний стан та способи вирішення конфліктних ситуацій.


3 грудня — Міжнародний день людей з інвалідністю.

Головна мета цієї дати — закликати країни світу зробити все можливе для подальшої інтеграції людей з інвалідністю в життя суспільства, адже часто їхня дискримінація має як фізичні, так і соціальні бар’єри. Інвалідність — не вирок. Люди з інвалідністю можуть стати і стають високоефективними членами суспільства, чудовими фахівцями своєї справи й по-справжньому життєрадісними людьми.

Від усього серця зичимо вам міцного здоров'я, щастя, успіхів у всіх ваших, справах.


Сьогодні, 22 жовтня, у світі відзначають Всесвітній день людей з вадами мовлення.

Всесвітній день людей з порушеннями мовлення проводитися щорічно 22 жовтня за ініціативою фахівців з Канади  (Canadian Association of Speech-Language Pathologists and Audiologists - CASLPA).  Порушення мовлення – збірний термін для позначення відхилень від норми, прийнятої в певному мовному середовищі, які повністю чи частково заважають мовленнєвому спілкуванню й обмежують можливості соціальної адаптації людини. До порушень мовлення належать: дислалія, дисфонія чи афонія, ринолалія, дизартрія, заїкання, алалія, афазія, дислексія, дисграфія, дисорфографія, фонетико-фонематичне недорозвинення  мовлення, загальне недорозвинення мовлення.

Більшість цих порушень можна виправити в дошкільному та молодшому шкільному віці. Учні з порушеннями мовлення мають функціональні або органічні порушення центральної нервової системи. Допомога таким дітям повинна бути комплексною і здійснюватись групою фахівців, зокрема невропатологом, логопедом, психологом і педагогом. Ефективність роботи значною мірою визначається вчасністю проведених заходів і вибором оптимального методу й темпу навчання.

Сучасне суспільство йде шляхом рівних можливостей, зокрема це стосується ставлення до дітей з особливими освітніми потребами.

Зважаючи на те, що інклюзія в дошкіллі тільки починає набирати обертів, 20 жовтня на базі ЗДО № 39 ( директор Л. Кушнір),  вихователі та асистенти вихователів ЗДО активно співпрацювали із фахівцями ІРЦ  № 2 ( директор О. Кравцова).

Вчитель- дефектолог ІРЦ № 2,  І. Мисліцька  презентувала педагогам свій досвід роботи, залучила педагогів до участі в іграх, а практичний психолог ІРЦ № 2,  О. Сорокіна та  консультант  Центру ПРПП  Л. Лукашук , в  ході діалогу " Інклюзія в запитаннях і відповідях", доступно, професійно дали відповіді на поставлені запитання.

Працювали творчо та активно, дякуємо колегам  за співпрацю та всім хто долучився. Плануємо й в подальшому спільно працювати.

Майстерклас для вчителів логопедів ЗДО .

12 жовтня 2021 року на базі

ІРЦ № 2,  м. Рівне ( директор Кравцова О.В,) та за підтримки консультанта Центру ПРПП Рівненської міської ради , Лукашук Л.М. , було проведено майстер - клас для вчителів - логопедів ЗДО. 

Директор ІРЦ № 2, Кравцова О.В.  та  фахівці Ірц - практичний психолог Сорокіна О.В., вчитель - дефектолог Демчук І.В., провели майстер- клас для вчителів  - логопедів. Фахівці , презентували ігри, які доцільно використовувати з дітьми з ООП.  Адже, упровадження  диференційованого підходу до забезпечення підтримки дітей з ООП через ігрову діяльність є важливим компонентом супроводу дітей.

Дякуємо усім хто долучився до

майстер - класу за плідну роботу та гарні відгуки.

 


З 14 по 17  вересня 2021 року ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти РОІППО було проведено навчання з підготовки тренерів-педагогів для здійснення комплексу заходів з підвищення кваліфікації педагогічних працівників відповідно до нових методик згідно з Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа». Директор ІРЦ № 2, Кравцова Оксана Василівна, взяла участь у навчанні та отримала сертифікат тренера - педагога з можливістю подальшої професійної підготовки та проведення навчальних занять із асистентами вчителів.


 


«Як зрозуміти аутизм?» — перша в Україні

абетка толерантності для дорослих


Наші друзі з Happy Today презентують серію з коротких відео про те, як зрозуміти аутизм та сприймати людей із розладами аутистичного спектра (РАС). 

Невідоме завжди лякає та викликає агресію, адже така людська природа — захищатися. Коли ж ми більше дізнаємося про нове, воно перестає бути незвичним та страшним, і з часом взагалі стає буденною частиною життя.  

Це все стосується і людей, які відрізняються, бо ж люди з аутизмом зазвичай відрізняються від загалу.  

Нерозуміння їхнього стану штовхає людей на засудження і стигму. Прості та яскраві ролики, створені за принципом своєрідної абетки про толерантність для дорослих,допоможуть зрозуміти людей з РАС. . 

У кожному відео розкривається одна з тем для розуміння нейровідмінних людей.   

20 серпня 2021 року на базі Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбулись Серпневі педагогічні студії з теми «Компетентнісне спрямування дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти в умовах Нової української школи»

До діяльності секції «Інклюзивна освіта» були запрошені директори (керівники) інклюзивно ресурсних центрів.


 – Юлія Ковальчук (заступник начальника відділу інклюзивної, спеціальної, позашкільної та виховної роботи) висвітила питання   " Нормативно-правове забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів" .

Наталія Прокопчук Василівна (методист ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Рівненського ОІППО), познайомила присутуніх з елементами використання  нейропсихологічного підходу у профілактиці та подоланні труднощів на етапі підготовки дитини до школи. 

Юлія Голубюк (методист ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Рівненського ОІППО), запропонувала до розгляду питання " Особлива дитина в закладі освіти: організація супроводу та підтримки"

Оксана Колодич (кандидат психологічних наук, доцент, завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Рівненського ОІППО), запропонувала до обговорення питання " Якісне інклюзивне навчання: to do list для директора школи" та  ознайомила присутніх з питання " Актуальні засади організації інклюзивного освітнього середовища в закладах освіти в 2021/2022 навчальному році." 

Людмила Чорноус ( директор комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Варковицької сільської ради Дубенського району) , познайомила присутніх з моделлю роботи керівника інклюзивно-ресурсного центру в умовах адміністративно-територіальної реформи та зміни освітніх стандартів. 

31.05.2021 р. на базі КУ  « Рівненський інклюзивно – ресурсний центр № 2» відбулося засідання Круглого столу практичних психологів, асистентів вихователів інклюзивних груп дошкільних закладів з теми: « Особливості організації інклюзивного навчання в ЗДО».

Організаторами заходу є фахівці ІРЦ № 2 та начальник відділу дошкільної освіти  Рівненського міського управління освіти, 

Ремизович Г.М. 

В засіданні взяли участь практичні психологи та асистенти вихователів ЗДО  № 1, № 11, № 17, № 22, № 37, № 39, № 52, № 55.

Відбувся огляд методичного наповнення ІРЦ та екскурсія установою.

 Дякуємо за підтримку та активну участь в організації засідання  начальника відділу дошкільної освіти Ремизович Г.М

Директор КУ « ІРЦ №2» Кравцова О.В., ознайомила присутніх з основними завданнями ІРЦ та організацією проведення комплексної психолого – педагогічної оцінки розвитку дитини з ОПП. Одним, із актуальних питань, які розглядалися під час зустрічі фахівців було питання алгоритму створення ІПР для дошкільників з особливими освітніми потребами.

В ході продуктивного діалогу були розглянуті основні проблеми, які виникають у фахівців ЗДО під час створення ІПР.

Вчитель – дефектолог ІРЦ № 2 Мисліцька І.В. звернула увагу  на організацію роботи асистента вихователя інклюзивної групи.


Під час  практичної частини фахівцями ІРЦ № 2, практичним психологом Сорокіною О.В. розглядалося питання психологічного супроводу інклюзивного навчання в ЗДО.


Вчитель – реабілітолог 

ІРЦ № 2 Демчук І. В. поділився корисними вправами та іграми з власного практичного досвіду роботи з дітьми з ООП.


Спеціалісти нашого ІРЦ продовжують активно навчатися.

Завдяки ROTARY CLUB RIVNE мали можливість пройти навчання з важливої теми "Використання систем альтернативної комунікації у роботі з дітьми з РАС: вибір та загальні принципи введення" від Марини Балганбаєвої. Це було насичене навчання з мудрим наставником та групою однодумців. Вдале поєднання теорії і практики та відпрацювання техніки БЕЗЦІННІ !!! Актуально, інформативно, доступно.             Дякуємо,  ROTARY CLUB RIVNE та Марині Балганбаєвій !!!!! Надихаєте і мотивуєте йти далі.


Ось і результат тренінгового навчання з 3С терапії, за сприяння Клубу Рівне Ротарі в рамках проекту "Покращення якості діагностики та реабілітації дітей з аутизмом в Рівненській області".

 Долучаємося до загальноміської ініціативи #вишиване_рівне 

20 травня 2021 року відзначається Всесвітній День вишиванки!

Це ювілейний рік.

Цього року День вишиванки відзначається вп'ятнадцяте!

Підтримай своє!

Одягни вишиванку!


Рухаємося вперед - здобуваємо нові знання.

14 травня на базі Рівненської обласної лікарні стартувало тренінгове навчання по 3С терапії, за сприяння Клубу Рівне Ротарі в рамках проекту "Покращення якості діагностики та реабілітації дітей з аутизмом в Рівненській області".

Вчитель – реабілітолог нашого ІРЦ, Демчук Іван Володимирович, також долучився до навчання.

ЗС терапія заснована на трьох принципах: усвідомленість , координація і концентрація. Дана терапія допомагає дитині усвідомити і пізнати себе, навчити володіти своїм тілом, розвивати координацію в просторі, узгодженості руху тіла та кінцівок та розвиває комунікативні навички.


Аутизм - не хвороба, а стан свідомості, який можна навчитися сприймати, адаптуватися та жити повноцінним життям 


2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про аутизм.

«Потенціал людей з аутизмом необмежений, як і потенціал інших людей. Це лише питання надання підтримки й освіти, що враховує потреби осіб з аутизмом»

 Фахівці нашого ІРЦ № 2 теж долучаються  до Всесвітньої акції #одягниблакитне


Ця дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 18 грудня 2007 року. Блакитний колір і пазли є символами цього дня.



Діти з РСА потребують нашого розуміння та підтримки!


Щорічно 2 квітня на всій земній кулі об'єднаними зусиллями ми говоримо про необхідність змінювати наш світ, роблячи його більш відкритим, чутливим до потреб дітей, молоді та дорослих з розладами спектру аутизму.




21 Березня - Міжнародний день людини із синдромом Дауна вибраний не випадково, це двадцять перший день третього місяця пов’язаний з 3 копіями 21-ої хромосоми. 

Вперше цей День став щорічно відзначатися з 2006 року і був заснований на VI міжнародному симпозіумі по синдрому Дауна, проведеному в Пальма де Майорка, за ініціативою правлінь Європейської та Всесвітньої асоціацій Даун-синдром.

Міжнародний день людини з синдромом Дауна ставить перед собою мету привернути увагу суспільства до проблем людей з обмеженими здібностями, адже вони трохи відрізняються від звичайних людей в плані інтелекту і багато хто з них страждають від вроджених вад серця, але своєю добротою, щирістю і безпосередністю компенсують все те , в чому вони відрізняються від інших людей .

#шкарпетуйся

21 Березня - Міжнародний день людини із синдромом Дауна. Ми теж долучаємося до всесвітньої акції.



10 міфів про дітей з синдромом Дауна, які треба спростувати.

https://osvitanova.com.ua/posts/4766?fbclid=IwAR3v7wU2peNqTpavbQvUswMq18SPCNEj8K0zxUwqgBIYiR4zJc_lkCYLjuM

Курси підвищення кваліфікації фахівців ІРЦ

《Користування психодіагностичними методиками WISC-IV, Leiter-3, Conners-3, PEP-3 та CASD》

З 19 по 22 жовтня на базі РОІППО відбулися курси підвищення кваліфікації фахівців ІРЦ області за програмою 《Користування психодіагностичними методиками WISC-IV, Leiter-3, Conners-3, PEP-3 та CASD》. Чотири дні інтенсивного навчання, цікавої практичної роботи, нових знань у користуванні новітніми методиками при здійсненні комплексної оцінки розвитку дитини і навіть здача іспиту із тренером Наталією Прокопчук.


«Одягни синій светр чи взуй блакитні кеди, зав'яжи бірюзову краватку чи пофарбуй у синій колір нігті, витягни з шафи джинсовий жакет чи, зрештою, візьми зі собою блакитну парасольку» - підтримай Міжнародний день інформування про аутизм!


В УКРАЇНІ ПРОДОВЖЕНО КАРАНТИН

Уряд запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України на 30 днів, до 24 квітня 2020 року. Таке рішення прийняте сьогодні на засіданні Кабінету Міністрів.

У Рівному особливим дітям надається фахова допомога

Про нас пишуть.

https://7dniv.rv.ua/suspilstvo/u-rivnomu-osoblyvym-ditiam-nadaiet-sia-fakhova-dopomoha/?fbclid=IwAR0rI3Rc9xoFR7M8n6IJBtErDSz9vvQYVvHb2BLzol0ICeYQYIDwNaDkwj4

21 БЕРЕЗНЯ - ДЕНЬ КОЛЬОРОВИХ ШКАРПЕТОК І СОНЯЧНИХ ЛЮДЕЙ

Аби привернути увагу до інакшості, однак не меншовартості, людей з синдромом Дауна по всьому світу в цей день проходить акція "LOTS OF SOCKS". Долучитися до неї просто: треба одягти різнокольорові, непарні чи просто яскраві шкарпетки. Таким чином ви продемонструєте свою солідарність з людьми з непарною хромосомою, й водночас звернете на себе увагу перехожих, зрозумієте, як це — бути не таким, як більшість. 

Що потрібно знати про синдром Дауна пересічній людині

Це найчастіше генетичне відхилення у світі. Його не можна "вилікувати", ним неможливо "заразитися", адже це не хвороба. Однак у людей із синдромом Дауна часто буває знижений імунітет і цілий ряд супутніх захворювань, а тривалість їхнього життя в середньому, менша, ніж у інших.

Кожна 700-а дитина у світі народжується з синдромом Дауна. Це співвідношення однакове в різних країнах, кліматичних зонах, соціальних прошарках. Воно не залежить від способу життя батьків, їх здоров’я, шкідливих звичок, харчування, достатку, освіти, кольору шкіри чи національності. Хлопчики та дівчатка народжуються з однаковою частотою. Батьки при цьому мають нормальний набір хромосом (каріотип).

Дітям із синдромом Дауна, дійсно, складніше розвиватися, ніж їхнім звичайним одноліткам. Але за підтримки сім'ї та допомоги фахівців вони, як і інші малюки, вчаться ходити і говорити, читати і писати, малювати і кататися на велосипеді, займатися музикою і спортом, отримують освіту. І звичайно, вони здатні дружити, захоплюватися, закохуватися, бути щасливими і робити щасливими інших.

Як і будь-хто з нас, кожна людина з синдромом Дауна — унікальна. У неї свій характер, свої можливості, свої інтереси. Людина з синдромом Дауна може стати відомим спортсменом, актором, художником, бізнесменом, або просто вашим другом, сусідом, знайомим. І, без сумніву, така людина гідна поваги хоча б за те, що щодня долає труднощі, не знайомі нам з вами. 

Непосидючу малечу потрібно постійно займати цікавими справами чи завданнями. Та якщо ви спробували вже всі завдання та ігри зі свого арсеналу, радимо спробувати напрочуд цікаву і веселу гру " Роби як Лорі"


Вчимося розуміти дітей з особливими потребами! Карта емпатії


Карта емпатії   

Емпатія (від грец. patho – співпереживання) – розуміння відносин, почуттів, психічних станів іншої особи в формі співпереживання.

   Ідея створення та реалізації карт емпатії належить маркетологам компанії XPLANE. Використовуючи цей зручний інструмент, вони швидко створювали повний та точний портрет споживача певного продукту. А чому б не застосувати таку чудову ідею в освіті чи вдома?

   Карта емпатії ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­– оригінальний спосіб для візуалізації головних особливостей та потреб дітей. Вона проста і наочна, на її створення ви не витратите багато часу, зате саме з її допомогою можна створити «портрет» дитини та зрозуміти, що саме їй потрібно. Сформувати таку карту ніколи не пізно, але краще починати навіть ще із самого початку, а в процесі навчання чи виховання просто доповнювати її.

Інструкція зі створення карти емпатії:

Складові елементи карти емпатії

   Зверніть увагу – в центрі карти завжди треба розміщувати фото дитини (і обов’язково підписати ім’я). Це допоможе зосередитися на тому, кого ми прагнемо зрозуміти. Пізніше сторінку ділимо на 6 блоків, кожному з яких відповідає певний напрямок вивчення:

1. Що дитина бачить?

   Треба дізнатися більше про умови та особливості життя дитини та ретельно вивчити навколишнє середовище, з яким вона зіштовхнеться у майбутньому. Дізнайтеся, чи є проблеми у садочку чи з товаришами, як він сприймає вихователів та інших дітей взагалі.

2. Що чує дитина?

   Інформаційний фон. Тут дуже важливо з’ясувати, що батьки говорять, як готують до співпраці з однолітками.

3. Про що дитина думає та що відчуває?

   Перш ніж дитина контактуватиме із соціумом, бажано поговорити з ним у спокійній обстановці та спробувати з’ясувати, що йому подобається, а що – ні. Спробуйте дізнатись про страхи і переживання, якщо потрібно, залучіть до цього завдання психолога.

4. Що дитина говорить та робить?

   Цей блок доцільно заповнювати пізніше. Поспостерігайте за ним, як поводить себе, як реагує на нове оточення та чи намагається спілкуватися з однолітками. Як він це робить?

5. Які в дитини є страхи та проблеми?

   Звісно, всі діти в той чи інший час, можуть стикнутися з купою проблем, але тим, хто має особливі освітні потреби, може бути ще складніше. Які перепони можуть чекати дитину та чого саме може боятися найбільше важливо дізнатись в першу чергу!

6. Які дитина має цінності?

   Чого хоче та до чого прагне ваша особлива дитина? За якими критеріями може оцінювати свій успіх та невдачі? Чим ви можете допомогти йому?

   Коли ви заповните всі шість блоків, то фактично «розберете» дитину на складові, а це означає, що в подальшому ви без особливих складнощів зможете як мінімум робити припущення щодо її поведінки та прагнень.

   Для створення карти емпатії, можна керуватися лише власними спостереженнями, але це займе певний час, а витрачати його дарма в цьому випадку не можна, адже взаємодіяти з дитиною потрібна вже зараз, тому вам може допомогти практичний психолог!

   Для створення такої непересічної карти достатньо одного аркушу та кількох кольорових олівців. Цікаво, що основне поле фактично безкінечне, тобто ви можете створити стільки карт, скільки забажаєте.

      Краще тримати вже готові карти емпатії під рукою – розміщена на них інформація може знадобитися у будь-який момент, а щоб дані не застаріли, не забувайте періодично оновлювати їх. Тоді ви без проблем зможете краще зрозуміти, що саме потрібно вашим дітям.