Події

29 грудня 2022 року у Дубриницькому ліцеї Дубриницької сільської ради було проведено засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, у якому прийняла участь фахівець (консультант) інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради Плакош М.І.

Під час засідання обговорювалися особливості розвитку та навчально-пізнавальної діяльності дітей з ООП з метою коригування індивідуальної програми розвитку та моніторинг її виконання, визначення прогресу розвитку та досягнення цілей ІПР.

Фахівець (консультант) Плакош М.І. надала методичну підтримку педагогічним працівникам закладу освіти з організації інклюзивного навчання, зокрема з удосконалення та урізноманітнення методів та прийомів роботи з дітьми з особливими освітніми потребами та відмітила тісну взаємодію команди психолого-педагогічного супроводу дитини із батьками дітей з ООП.

В інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської селищної ради сьогодні гамірно та весело. У нас відбувся цікавий захід напередодні зустрічі Дня святого Миколая, до організації якого долучилися вихованці Великоберезнянського ліцею та асистенти вчителів. Це улюблене зимове свято і дорослих, і дітей, напередодні якого діти згадують свої добрі та погані вчинки, а також пишуть листи до Святого Миколая. На святі панувала надзвичайно піднесена казкова атмосфера, у яку поринули і діти і дорослі.

Щоб разом відсвяткувати це дивовижне свято, фахівці центру ознайомили дітей з історією виникнення свята, провели цікаву вікторину, присвячену святому Миколаю, майстер-клас з виготовлення новорічних прикрас, ігри та руханку, послухали цікаві розповіді. Кульмінацією заходу, звичайно ж, стала поява святого Миколая, на якого дуже очікувала дітвора. Святий Миколай почастував наших гостей солодощами та подарував кожному різдвяного пряника та подаруночок в обмін на цікавий віршик чи пісеньку.

Колектив ІРЦ щиро вдячний Великоберезнянському будинку культури за допомогу в організації феєричного свята для наших вихованців.

Круглий стіл «Зрозумій мене»

Відзначаючи щороку 3 грудня Міжнародний день людей з інвалідністю, прогресивне людство засвідчує цим, що громадяни з обмеженими фізичними можливостями потребують особливої уваги. Для них мають бути створені такі умови, які дадуть змогу відчувати себе рівними серед рівних. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей із інвалідністю.

В рамках відзначення Міжнародного дня людей з інвалідністю фахівцями інклюзивно-ресурсного центру було проведено тематичний захід на тему «Зрозумій мене» із здобувачами освіти Великоберезнянського ліцею «Ерудит». Метою даного заняття було розкрити зміст поняття “людей з інвалідністю”, виховувати здатність бачити і розуміти відмінність іншої людини від себе, спонукати до виховання доброзичливості, емпатії, чуйності, взаємоповаги, терпимості і небайдужості.

Година спілкування "Будьмо толерантними!"                    

Щороку 16 листопада весь світ святкує Міжнародний день толерантності. У рамках відзначення цього дня та з метою формування в учнів загальнолюдських моральних цінностей, фахівці інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради, на запрошення вчителя 3 класу Великоберезнянського ліцею Шелепець І.І., провели годину спілкування на тему "Будьмо толерантними!". Цей захід був спрямований на розуміння необхідності реалізації принципів толерантності в суспільстві, потребу злагоди, повагу до інших людей, їхніх думок, дотримання своїх переконань і визнання такого ж права за іншими.

Фахівці центру провели бесіду та запропонували учням переглянути ролик про толерантність, організували для дітей тренінгові та ігрові завдання про розуміння поняття толерантності, обговорили мультфільм "Їжачок", створювали "Квітку толерантності".

Проведений захід дав можливість школярам ще раз переконатися, що у світі діють закони добра, терпимості, чесності, щирості, співпереживання та любові, а толерантність врятує світ. Година спілкування пройшла цікаво та змістовно, у всіх панував піднесений настрій.

Тренінг «Роль асистента вчителя в організації підтримки дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання»

17 листопада 2022 року в синхронному режимі за допомогою платформи Google Meet відбувся тренінг «Роль асистента вчителя в організації підтримки дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання», в якому взяли участь 43 педагогічні працівники декількох територіальних громад (Великоберезнянської, Костринської, Ставненської та Дубриницько-Малоберезнянської).

Тренінг був проведений фахівцем-консультантом інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради, тренером Юнісеф, Плакош Мар’яною, яка ознайомила педагогів з практикою співучителювання, як механізму взаємодії вчителя та асистента вчителя в інклюзивному класі.

Спікер тренінгу наголосила на тому, що така співпраця вчителів позитивно впливає на всіх учасників освітнього процесу, а не тільки на дітей з особливими освітніми потребами.

Під час онлайн зустрічі, розглядалися питання:

• поняття універсального дизайну в освіті;

• моделі діяльності асистента вчителя/вихователя та асистента учня (дитини);

• побудова ефективних взаємовідносин між учителем та асистентом учителя;

• практика співучителювання.

Тренінг був корисним як для початківців, так і для тих, хто вже працює в сфері інклюзивної освіти.

День толерантності

Толерантність – поведінкова складова особистості. Будучи демократичною цінністю й маючи соціальне коріння, толерантність формується поступово, день за днем. Це складний, тривалий процес. Із метою формування ціннісних засад толерантності в усіх учасників освітнього процесу у інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської селищної ради щороку проводяться Тижні толерантності.

Колективні справи, діалог, безпосередній контакт з дітьми на заняттях - це найкраще джерело інформації про інших, інструмент розв’язання різних проблем.

Заняття в центрі проводяться з метою виховання толерантності в доступній, цікавій інтерактивній формі, спрямованій на розвиток в учнів почуття емпатії, терпіння, доброти та милосердя.

День української писемності та мови в інклюзивно-ресурсному центрі

9 листопада в нашій державі особливий – День української писемності та мови. Всі корекційно-розвиткові заняття в інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської селищної ради сьогодні присвячені цій події. З нагоди цього свята діти переглядали презентацію про історію виникнення Дня української писемності та мови, читали та декламували вірші, писали коротенький диктант про українську мову, підготували виставку тематичних розмальовок та виготовляли макет державного прапору України. Заняття спрямовані на поглиблення знань про державність та українську мову, розвиток творчих здібностей, мовлення, пам’яті, корекцію дрібної моторики пальців рук та когнітивних процесів.

Методичний дайджест

,,Універсальність навчального процесу, адаптації та модифікації”

У рамках методичного дайджесту, з педагогами інклюзивного та інтегрованого навчання 20 жовтня 2022 року фахівчиня інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради Плакош М.І. продовжила роботу семінару-практикуму в онлайн-форматі. Тема заходу: ,,Універсальність навчального процесу, адаптації та модифікації”.

До роботи підключились педагоги закладів освіти Великоберезнянської ТГ та інших територіальних громад.

Педагоги розглядали такі питання: сильні сторони та труднощі дитини; визначення особливих освітніх потреб та видів підтримки для дитини; організаційно-педагогічні умови формування інклюзивного середовища.

Семінар-практикум

,,Індивідуалізація освітнього процесу в інклюзивному середовищі”

19 жовтня 2022 року у Великоберезнянському ліцеї фахівці інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради провели семінар-практикум для педагогів, які працюють в інклюзивних класах та з учнями з особливими освітніми потребами на педагогічному патронажі (індивідуальна форма навчання). Тема заходу: ,,Індивідуалізація освітнього процесу в інклюзивному середовищі”.

Спікер семінару – фахівець ІРЦ, практичний психолог Плакош М.І. Під час семінару спільно з педагогами були розглянуті такі питання: команда психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП у ЗЗСО; роль фахівців ІРЦ у супроводі шкільних команд; індивідуальна програма розвитку дитини з ООП; індивідуальні цілі і завдання.

Надзвичайно активно педагогами обговорювались питання про розроблення індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами та склад команди супроводу дітей з ООП на індивідуальній формі навчання.

Сьогодні в інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської селищної ради надзвичайно продуктивний та інтенсивний робочий день. Фахівці центру об 11 годині 19 жовтня 2022 року підключились до вебінару ,,Територія безпеки: психологічна підтримка дітей з ООП у закладах освіти під час повітряної тривоги”. Щиро дякуємо організаторам заходу та доповідачам, які висвітлили та обговорили актуальні питання на сьогоднішній день, в час воєнного стану в Україні.

Творча майстерня в інклюзивно-ресурсному центрі

„Осінній вернісаж”

Осінь чудова пора, вона дарує нам врожай та милує душу своєю красою.  Навіть осіннє листя – маленький витвір мистецтва, яким  довго милуючись виникає бажання відтворити цю красу на папері, залишивши цей образ на згадку.

Продовжуючи традицію нашого центру, психолог Плакош М.І. провела заняття творчої майстерні з дітками „Осінній вернісаж”. В ході заходу фахівець ІРЦ звернула увагу дітей на те, що малювання, ліплення, створення аплікації допоможе їм розвинути творчі здібності, вміння мислити креативно та нестандартно.

Під час занять діти з задоволенням поринули у творчий процес, малюючи осінь, виготовляючи осінні аплікації, а педагог Мар’яна Плакош підходила до кожного юного творця індивідуально, направляючи та підказуючи.

Майстер-клас усім дуже сподобався, роботи вийшли дуже гарні та емоційні. Такі творчі заняття дають можливість дітям пізнавати навколишній світ, усвідомлювати себе у ньому, розвивати уяву і художні здібності.

20 вересня 2022 року фахівці ІРЦ Великоберезнянської селищної ради відвідали Стужицьку гімназію Ставненської сільської ради за запитом адміністрації закладу. Метою фахівців (консультантів) центру було проведення виїзної комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини з особливими освітніми потребами та проведення засідання команди психолого-педагогічного супроводу. Під час засідання педагогами було розглянуто та надано рекомендації щодо розроблення індивідуальної програми розвитку дитини з ООП. Присутні активно долучилися до обговорення листа МОН України від 06.09.2022 №1/10258-22 ,,Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами в 2022/2023 навчальному році”.

В інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської селищної ради напружена пора. Продовжується співпраця та взаємодія фахівців ІРЦ з закладами загальної середньої освіти кількох територіальних громадах. Протягом останніх днів відбулися зустрічі педагогів та батьків Великоберезнянського ліцею, Малоберезнянського ЗЗСО І-ІІІ ступенів, Костринського ліцею з педагогами центру, під час яких було проведено засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами. Зустрічі проводились в режимах онлайн та офлайн.  Педагоги  закладів освіти підвели підсумки, провели моніторинг досягнень учнів з особливими освітніми потребами за 2021/2022 н.р. Фахівці центру надали рекомендації батькам, педагогам та обговорили перспективи організації освітнього процесу в 2022-2023 н.р..

Засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООПвідбулося 31 травня 2022 року у Забрідській гімназії-філії Великоберезнянського ліцею. Щиро вдячні за професійний підхід до підготовки засідання педагогам закладу та батькам  - за активну участь та співпрацю з командою супроводу.

,,Мій внутрішній ресурс”

Інклюзивно-ресурсний центр продовжує добру традицію співпраці з Великоберезнянським відділенням обласного центру комплексної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю. Сьогодні, 1 червня 2022 року до Міжнародного дня захисту дітей фахівець ІРЦ, психологиня Плакош М.І., провела майстер-клас для батьків, які виховують дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі і для тимчасово переміщених сімей,  ,,Мій внутрішній ресурс”. Адже успішна сім’я — це цеглинка, опора успішного суспільства, яка необхідна нашим дітям. Тому сьогодні особлива увага приділена батькам, які у важкий, стресовий час всебічно потребують емоційної стійкості та підтримки.

Майстер-клас ,,Мій єдиноріг бажань”,присвячений Міжнародному дню захисту дітей

Міжнародний день захисту дітей - це нагадування суспільству про необхідність захищати права дитини, щоб усі діти росли щасливими. Особливо важливим цей день видається в Україні під час війни.

      Фахівці інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради , на запрошення завідувача Великоберезнянського відділення обласного центру комплексної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю Кич Я.Ф., провели до цього дня  з сім’ями внутрішньо переміщених осіб та дітками з ООП, які відвідують ІРЦ та відділення ОЦКР, майстер-клас ,,Мій єдиноріг бажань”. Адже наші діти – це майбутнє України, кожна дитина - це окремий всесвіт. Ми хотіли подарувати нашим діткам та батькам радість, задоволення, щоб дитячі посмішки тішили нас. Позитивні емоції переповнювали дітей та батьків під час проведення майстер-класу, адже спільно проведений час, робота, спілкування дітей та батьків приносить радість.

      Велике задоволення у дітей викликали подаруночки та солодкий стіл, які для них приготували та подарували працівники Великоберезнянського відділення обласного центру комплексної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю.

Сьогодні відбулося засідання команд психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами у Дубриницькому ліцеї. Фахівці Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру прийняли участь у засіданнях команд у режимі онлайн. На засіданнях розглядалось питання моніторингу досягнень учнів з ООП за 2021/2022 навчальний рік відповідно до цілей та завдань індивідуальних програм розвитку дітей.

Фахівці інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради, відповідно до річного плану роботи центру та Статуту ІРЦ, розпочали участь у засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти. Метою засідань команд психолого-педагогічного супроводу в кінці навчального року є моніторинг навчальних досягнень учня відповідно до поставлених завдань та цілей індивідуальної програми розвитку особи з ООП.

Емоційний інтелект: ресурсна скриня вчителя 

13 травня 2022 року фахівець (консультант) інклюзивно-ресурсного центру Плакош М.І. провела майстер-клас  на тему „Емоційний інтелект: ресурсна скриня вчителя” для педагогічних працівників закладів освіти  (педагогів, асистентів вчителів, педагогів, які працюють в інклюзивних класах/групах) з використанням онлайн-платформи Google Meet. 

 

Під час майстер-класу педагоги:

 

·        дізналися про поняття емоційного інтелекту та його складові;

·        познайомилися із базовими емоціями, а також їх відтінками;

·        змогли краще пізнати себе, свої почуття, потреби та цінності;

·        проаналізували особистий стиль взаємодії з іншими;

·        удосконалили навички усвідомлення переживань інших людей.

 

Педагоги виконали ряд запропонованих творчих вправ. Зустріч пройшла в атмосфері співпраці й педагогічної творчості. Майстер-клас став майданчиком для спілкування, обміну думками та творчими планами.



Продовження традицій ,,Творчої майстерні” ІРЦ

Доброю традицією у Великоберезнянському інклюзивно-ресурсному центрі стало проведення серії майстер-класів для наших вихованців. Цей важкий рік не став винятком. Фахівці ІРЦ проводили майстер-класи з дітками до великодніх свят. Майстер-класи  дуже корисні для всіх нас, адже атмосфера під час їх проведення викликає позитив, радість, гарні емоції у дітей. Такі заходи спрямовані на розвиток творчих здібностей, удосконалення дрібної моторики та когнітивних процесів наших вихованців.

Великодні майстер-класи

З ініціативи фахівців інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради, напередодні Великодня, 19 квітня 2022 року, на базі Великоберезнянського відділення обласного центру комплексної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю відбулися майстер-класи для дітей з особливими освітніми потребами та дітей з числа внутрішньо переміщених осіб. Майстер–класи організували та провели працівники реабілітаційного центру у співпраці з педагогами інклюзивно-ресурсного  центру та центру позашкільної роботи з дітьми та юнацтвом.

Діти та батьки з великими задоволенням  дізнались про святкування Великодня в Україні та великодні традиції Закарпаття. Учасників заходу познайомили з видами закарпатських писанок та значеннями зображуваних великодніх символів.

Діти та батьки під час майстер-класів малювали, ліпили з солоного тіста та створювали писанки, зайчиків в техніці оригамі, виготовляли великодні листівки. Працювали дружно, творчо і завзято. Під час проведення майстер-класів, навкруги панувала особлива атмосфера творчості, душевного спокою та легкості. Педагогам вдалося подарувати дітям радість та краплинку щастя.

На завершення діти спільно з батьками прикрасили писанками плакат, загадавши бажання, яке б  хотіли, щоб збулося на Великдень.

,,Психологічний супровід учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану”

Сьогодні всі учасники освітнього процесу більш, ніж будь-коли раніше, потребують психологічної підтримки і допомоги, саме тому 6 квітня 2022 року фахівці (консультанти) інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради у режимі відеозустрічі з використанням онлайн-платформи Google Meet провели вебінар на тему ,,Психологічний супровід учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану”. Під час заходу були розглянуті такі питання як: важливість емоційного відновлення вчителя; практика ,,майндфулнес”; фізичні вправи для позбавлення від емоційного стресу; практичні поради: ,,Як боротися з відчуттям тривоги”.

,,Година безбар’єрності”

Сьогодні, 14 лютого 2022 року, фахівці (консультанти) інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради, з метою пропагування основних принципів безбар’єрності, провели  ,,Годину безбар’єрності” у режимі відеозустрічі з використанням онлайн-платформи Google Meet для педагогічних працівників закладів освіти.

Вебінар був присвячений тлумаченню основних принципів безбар’єрного середовища як нової суспільної норми, що потребує змін у свідомості; нові підходи до інтеграції людей з маломобільних груп у суспільство, необхідності використання принципів безбар’єрності у щоденній роботі та необхідності правильної комунікації з суспільством. Також педагогів було ознайомлено з ,,Довідником безбар’єрності” та відеокурсом ,,Безбар’єрна грамотність”.

За запитом директора Дубриницького ліцею Дубриницької сільської ради – Савко О.В., фахівці Великоберезнянського ІРЦ прийняли участь у засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу учнів з особливими освітніми потребами  у режимі відеозустрічі з використанням онлайн-платформи Google Meet. Під час онлайн-зустрічі фахівці Великоберезнянського ІРЦ розповіли про зміни в законодавстві, а саме впровадження в закладах освіти рівнів підтримки відповідно до індивідуальних потреб та можливостей осіб з особливими освітніми потребами, процедуру отримання підтримки I-V рівнів, зміни в ІПР відповідно до форми 2022 року та в протоколах засідань КППС.  Консультанти ІРЦ акцентували увагу на особливостях роботи в ,,особистих кабінетах” в системі автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів.

Інклюзивно-ресурсний центр продовжує свою роботу в інтенсивному режимі. Фахівці центру працюють з членами команд психолого-педагогічного супроводу навчаючи їх, консультуючи, використовуючи дистанційну форму роботи з педагогами.

Після завершення засідань команд психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти та закладах дошкільної освіти, консультанти ІРЦ працюють з особами відповідальними за організацію інклюзивного навчання, вчителями та асистентами щодо розроблення індивідуальної програми розвитку осіб з ООП, адже у закладах освіти з 1 січня 2022 року організація інклюзивного навчання відбуватиметься на основі рівнів підтримки відповідно до нового Порядку організації інклюзивного навчання. 

Січень 2022 року – місяць, який надзвичайно насичений різними подіями для спеціалістів Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру. Фахівці центру приймали участь у засіданнях  команд психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої та дошкільної освіти з метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти та впровадження рівнів підтримки відповідно до індивідуальних потреб та можливостей осіб з ООП.

       З метою визначення рівнів підтримки для дітей з ООП та надання допомоги у розробленні індивідуальних програм розвитку згідно з постановою КМУ від 15 вересня 2021 року №957 ,,Порядок організації інклюзивного навчання у ЗЗСО” та постановою КМУ від 28 липня 2021 року №769 про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у ЗДО,  наша команда спеціалістів відвідала 8 ЗЗСО та 2 ЗДО, де було проведено 22 засідання команд психолого-педагогічного супроводу осіб з ООП (Великоберезнянський ліцей, Малоберезнянська ЗЗСО I-III cт., Чорноголівська ЗЗСО I-III ст., Костринський ліцей, Лютянська гімназія, Забрідська гімназія-філія Великоберезнянського ліцею, Ставненська ЗЗСО I-III ст., Волосянківська  ЗЗСО I-III ст., Великоберезнянські ЗДО ,,Веснянка” та ,,Берізка”).


 „Ключові аспекти змін до організації інклюзивного навчання в закладах освіти з 1 січня 2022 року (рівні підтримки)”

Сьогодні, 05 січня 2022 року, відбувся вебінар у Великоберезнянському інклюзивно-ресурсному центрі на тему „Ключові аспекти змін до організації інклюзивного навчання в закладах освіти з 1 січня 2022 року (рівні підтримки)”, який був присвячений змінам до Порядку організації діяльності інклюзивних груп у ЗДО та Порядку організації інклюзивного навчання у ЗЗСО. В даному заході прийняли участь асистенти вихователів та асистенти вчителів, педагоги, заступники ЗЗСО, методисти ЗДО, керівники ЗЗСО та ЗДО.

   Основні питання, які були висвітлені під час зустрічі:

-         рівні підтримки та категорії труднощів осіб з особливими освітніми потребами;

-         фінансове забезпечення інклюзивних класів та груп, яке залежить від рівня підтримки дитини з ООП (кількість корекційно-розвиткових занять, посада асистента вчителя, асистента вихователя та асистента дитини, забезпечення допоміжними засобами);

-         протокол засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини;

-         оновлені індивідуальні програми розвитку особи;

-         зміни в системі автоматизації роботи ІРЦ в „кабінетах закладів освіти”.

Педагоги отримали відповіді на питання щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіти з урахуванням рівнів підтримки осіб з особливими освітніми потребами.

Фахівці (консультанти) Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру 04.01.2022 року прийняли участь у вебінарі «Методичні рекомендації щодо визначення освітніх труднощів і рівня підтримки в освітньому процесі ЗЗСО та ЗДО», який проводила завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ЗІППО Воротинцева Олена.

Ярмарка-продаж „Новорічний зорепад”

Кожного року напередодні новорічних свят Великоберезнянський центр позашкільної роботи з дітьми та юнацтвом виготовляє новорічні сувеніри та прикраси для ярмарки-продажу „Новорічний зорепад”. Школярі в цей день стають продавцями, покупцями, майстрами-умільцями, які презентують вироби, виготовлені власноруч.

Долучились до спільної справи і фахівці Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру. Зібрані кошти були передані на допомогу дитині з ООП.

З метою проведення моніторингу динаміки розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються, протягом тижня фахівці інклюзивно-ресурсного центру відвідували уроки в інклюзивних класах  Великоберезнянського ліцею.

Робота розпочалась із спостережень за дітьми під час різних видів навчальної діяльності. Фахівці спостерігали за  поведінкою учнів, їх співпрацею з вчителями та асистентами вчителів.

Консультанти інклюзивно-ресурсного центру спільно з педагогами закладу освіти  обговорили можливі рівні підтримки кожної дитини відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 957.

Директор інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради Мокрянин Анжеліка провела консультацію з директором Великоберезнянського професійно-технічного училища №33 Микитою Мариною. Під час зустрічі обговорювались питання нормативно-правової бази інклюзивного навчання в закладі професійно-технічної освіти, ведення документації командою психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами. Особливу увагу було приділено рекомендаціям для педагогів, які надають фахівці центру у висновках психолого-педагогічної оцінки розвитку особи, модифікації освітніх програм закладу для учнів з особливими освітніми потребами.

Консультативна допомога асистентам учителів

Фахівці інклюзивно-ресурсного центру провели зустрічі 17 та 20 грудня 2021 року  з метою надання методичної допомоги асистентам учителів Великоберезнянського ліцею. Під час надання консультативної допомоги були висвітлені такі питання, як зміни у нормативно-правовій документації, зокрема, новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, що вступає в дію в 2022 році.  Обговорювались рівні підтримки в освітньому процесі в закладах загальної середньої освіти та можливі рівні підтримки кожної дитини з особливими освітніми потребами, яка навчається в інклюзивному класі.

Директор центру ознайомила педагогів з планом заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Асистенти вчителів поділились з фахівцями ІРЦ своїми спостереженнями, результатами роботи, успіхами та труднощами в навчанні та соціалізації учнів з ООП.

В очікуванні дива

Під таким заголовком протягом грудня в інклюзивно-ресурсному центрі було проведено цикл занять, присвячених дню Святого Миколая. З цього дня починаються зимові святкування, а особливо цього свята чекають діти.

В інклюзивно-ресурсному центрі фахівці разом з вихованцями писали листи святому Миколаю, вчили вірші, складали пазли, створювали новорічні композиції. Зустрічі проходили в очікуванні дива, в радісній, піднесеній атмосфері, адже кожен із діток зміг фантазувати, мріяти та загадати своє бажання.

,,Методи роботи з особами, які мають інтелектуальні порушення”

16 грудня 2021 року відбулося продовження циклу вебінарів методичного мосту на тему ,,Методи роботи з особами, які мають інтелектуальні порушення” для асистентів вчителів, педагогів закладів загальної середньої освіти Великоберезнянської, Ставненської, Костринської, Дубриницько-Малоберезнянської територіальних громад. Консультанти інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області ділились досвідом роботи з педагогами щодо роботи з особами, які мають інтелектуальні порушення.

Під час вебінару фахівці центру звернули особливу увагу на методи та прийоми роботи вчителя під час уроку, розвитку академічних та соціальних навичок дітей з інтелектуальними порушеннями, адже основним завданням освітнього процесу для даної категорії осіб є адаптація до подальшого життя в суспільстві.

Поряд з цим розглянули зміни у нормативно-правовій документації, зокрема, новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року № 957, який набуде чинності з 1 січня 2022 року. Документом вводиться диференційований підхід до забезпечення підтримки учням з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти, затверджується нова форма індивідуальної програми розвитку та вводяться п’ять рівнів підтримки в освітньому процесі для учнів з особливими освітніми потребами.

На завершення вебінару були обговоренні питання, які виникають в процесі роботи з учнями з інтелектуальними порушеннями та проведене анкетування педагогів з даної тематики.

Круглий стіл

,,Організація інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти”

Консультанти Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру провели 14.12.2021 року круглий стіл на тему ,,Організація інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти (з новими змінами з 1 січня 2022 року)” з асистентами вихователів закладів дошкільної освіти Великого Березного ,,Веснянка” та ,,Берізка”.

Основна увага була приділена питанню порядку організації діяльності інклюзивних груп у ЗДО з 1 січня 2022 року. Фахівці центру ознайомили та розібрали з педагогами, що таке рівні підтримки в освітньому процесі в інклюзивних групах, критерії визначення надання рівнів підтримки та механізми реалізації індивідуальної освітньої траєкторії дитини з особливими освітніми потребами, ознайомлено з інформаційно-просвітницькою кампанією „ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар’єрів”.

,,А людина починається з добра…”

7 грудня 2021 року Великоберезнянський інклюзивно-ресурсний центр відвідали випускники ліцею ,,Ерудит” Великоберезнянської селищної ради спільно з практичним психологом закладу Микитою Мар’яною, подарувавши набори канцелярських товарів для проведення занять з нашими вихованцями.

Фахівці центру розповіли учням про завдання, мету та роботу інклюзивно-ресурсного центру, презентували їм відеоролики про діяльність педагогів центру, корекційно-розвиткові заняття з нашими вихованцями.

Зустріч пройшла в  дружній та теплій атмосфері, ліцеїсти поспілкувалися з командою наших фахівців та отримали відповіді на свої запитання.

Виховна година з елементами тренінгу

,,Вони живуть поруч із нами”

Консультанти Великоберезнянського інклюзивно–ресурсного центру 3 грудня 2021 року, в Міжнародний день осіб з інвалідністю, продовжили проведення заходів, приурочених цій даті.

  Так, у 2 класі Великоберезнянського ліцею, який знаходиться поруч з нашим центром, фахівці провели виховну годину з елементами тренінгу на тему: ,,Вони живуть поруч із нами”.

   У ході проведення заняття учням педагогині розповіли про запровадження відзначення Міжнародного дня осіб з інвалідністю, про їх труднощі в реальному житті та їх досягнення, запропонували для перегляду відео ,,Подарунок” з обговоренням фільму, виконали вправу ,,Серце друга” та розмалювали ,,Квітку допомоги” для людей з обмеженими можливостями.

Виховна година з елементами тренінгу

 на тему

,,Ми різні, але ми рівні”

3 грудня у всьому світі відзначають Міжнародний день осіб з інвалідністю, який був започаткований Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році.

Консультанти Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру відвідали 2  грудня 2021 року Великоберезнянський ліцей на запрошення класного керівника Мушак Мар’яни та провели виховну годину в 4 класі, присвячену Міжнародному дню осіб з інвалідністю. Темою даного заходу став меседж ,,Ми різні, але ми рівні”.

Фахівчині центру запропонували учням  презентацію про видатних людей з інвалідністю, буклет для дітей та їх батьків про правила поведінки при зустрічі з особами з інвалідністю, переглянули з дітьми відеоролики про таких осіб та обговорили їх.

Даний захід  був спрямований на виховання та формування в учнів толерантного ставлення до осіб з інвалідністю, доброзичливого відношення до них, вміння співчувати людині, бажання прийти  на допомогу.

Ефективний фідбек із використанням ,,Квітки допомоги” для людей з обмеженими можливостями від наших юних друзів – вміння та бажання допомогти, необхідність бути толерантними, вміння дружити, підставити вчасно своє плече для допомоги іншим.


„ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар’єрів”

В Україні стартував перший етап інформаційно-просвітницької кампанії „ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар’єрів”, який триватиме до грудня 2021 року.

У рамках кампанії заплановано проведення ряду круглих столів, семінарів, дискусійних клубів, пресконференцій,  інших заходів.  Їх завдання – підтримка зменшення супротиву суспільства до дітей з особливими освітніми потребами.

Доступна, фахова, спільна інформаційна діяльність усіх небайдужих громадян покликана стати запорукою толерантного ставлення суспільства до дітей з особливими освітніми потребами, а також спрямована забезпечити їх включення в активне життя закладу освіти і  громади. 

,,Осінній вернісаж”

Золота осінь – прекрасна пора, яка надихає і дітей, і дорослих на творчість та чудові ідеї. Щороку в нашому інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської селищної ради проходить виставка і кожного року учні дивують своїми вміннями та креативністю.

Вихованці центру втілювали свої творчі ідеї спільно з нашими педагогами в життя на протязі кількох тижнів. Діти виготовляли чудові аплікації з кольорового паперу, вироби з природніх матеріалів, які самостійно заготовляли разом з фахівцями центру під час екскурсій в парк, осінні композиції з використання круп, роботи з пластиліну.

Дякуємо всім за участь у виставці ,,Осінній вернісаж”, яка відбулася 17 листопада 2021 року. Готуючись до цього заходу, можна було кожному проявити свої осінні фантазії, уміння в поробках з природних матеріалів та насолодитися золотими кольорами осені.

Продовження онлайн-зустрічей методичного мосту

 ,,Порушення інтелектуального розвитку”

Фахівці Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру 12 листопада 2021 року продовжили роботу методичного мосту ,,Порушення інтелектуального розвитку” та провели онлайн-зустріч з педагогами та асистентами вчителів Великоберезнянського ліцею. В цьому навчальному закладі організоване інклюзивне навчання дітей з особливими освітніми потребами, з яких більшу частину складають особи з порушеннями інтелектуального розвитку.


Методичний міст ,, Порушення інтелектуального розвитку” 

08 листопада 2021 року педагоги Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру проводили методичний міст на тему ,,Порушення інтелектуального розвитку” з використанням сервісу для організації та проведення відеоконференцій.

Учасниками заходу стали асистенти вихователів закладів дошкільної освіти, практичні психологи та вчителі початкових класів, асистенти вчителів закладів загальної середньої освіти Дубриницько-Малоберезнянської, Ставненської, Костринської та Великоберезняської територіальних громад.

Під час зустрічі розглядалося багато важливих питань. Зокрема,  запропонованими до обговорення та аналізу були питання про класифікацію, ступені та причини виникнення порушень інтелектуального розвитку. Фахівці інклюзивно-ресурсного центру охарактеризували емоційно-вольову сферу та пізнавальні процеси  осіб з інтелектуальними порушеннями,  особливості фізичного та мовленнєвого розвитку, так як серед осіб з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в інклюзивних класах та групах ЗДО, переважать діти (особи) з інтелектуальними порушеннями.

 ,,Навчання в співпраці”

Фахівці Інклюзивно ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради 7 жовтня 2021 року провели  нараду для асистентів закладів загальної середньої освіти щодо змін в оформленні та внесенні індивідуальної  програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами в систему  автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів.

На заході були присутні асистенти вчителів, заступники директорів Великоберезнянського ліцею та Забрідської гімназії-філії Великоберезнянського ліцею. Асистентам вчителів була надана методична допомога в оформленні, та внесенні індивідуальної  програми розвитку в систему автоматизації роботи ІРЦ. Особливу увагу  було приділено   індивідуальним навчальним  планам. Асистенти вчителів та фахівці ІРЦ мали змогу детально обговорити та обмінятися досвідом оформлення ІПР.

Методичний дайджест фахівців ІРЦ

05 жовтня на базі Інклюзивно-ресурсного центру відбувся методичний дайджест фахівців ІРЦ. Під час заходу розглядались питання щодо змін у діяльності ІРЦ та Порядку організації інклюзивного навчання в ЗЗСО.

Нагадаємо, що 15 вересня 2021 року Кабінетом Міністрів України ухвалено Постанову № 957 „Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти” відповідно до якої, втратили чинність Постанови Кабінету Міністрів, зокрема:

-         Постанова Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2011 р. № 872 „Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах”;

-         Постанова Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 588 „Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах”

Документом вводиться диференційований підхід до забезпечення підтримки учням з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти, затверджується нова форма індивідуальної програми розвитку та вводяться п’ять рівнів підтримки в освітньому процесі для учнів з особливими освітніми потребами.

 

У Порядку визначено шляхи, якими органи державної влади, органи місцевого самоврядування та заклади освіти створюють умови для здобуття освіти учнями з особливими освітніми потребами:

Визначено, що за наявності в закладі освіти кількох класів із здобувачами освіти одного року навчання учні розподіляються пропорційно між такими класами з урахуванням обсягу тимчасової або постійної підтримки учнів з особливими освітніми потребами (усі рівні підтримки):

Постанова Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 957 набуде чинності з 1 січня 2022 року.

Учасники дайджесту обговорили та напрацювали спільний алгоритм дій, який в подальшій діяльності буде впроваджуватися задля здобуття якісної освіти дітей з особливими освітнім потребами в закладах загальної середньої освіти.

Участь фахівців ІРЦ в командах психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 р. № 765 ,,Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами”, одним із основних завдань Інклюзивно-ресурсного центру є забезпечення системного супроводу дітей з особливими освітніми потребами та участь у командах психолого-педагогічного супроводу дітей у закладах освіти.

Педагоги центру є членами команд психолого-педагогічного супроводу в закладах освіти з інклюзивним навчанням у Великоберезнянській ТГ, Костринській ТГ, Ставненській ТГ та Дубриницько-Малоберезнянській ТГ.

На засіданням команд за участю фахівців були розглянуті індивідуальні програми розвитку осіб з особливими освітніми потребами на 2021/2022 навчальний рік, надані рекомендації педагогам щодо створення індивідуальної програми розвитку та батькам, щодо виховання дітей з ООП.


Семінар-практикум ,,Покроковий алгоритм створення індивідуальної програми розвитку для дитини з ООП”

9 вересня 2021 року в Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської селищної ради проведено семінар-практикум для асистентів учителів та психологів закладів загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням. Мета даного заходу: встановлення взаємодії ІРЦ з асистентами учителів та психологами закладів   для забезпечення  права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття загальної середньої освіти.

      Керівник центру, Анжеліка Мокрянин, ознайомила присутніх із методичними рекомендаціями Міністерства освіти і науки України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році. Особливий акцент директор центру зробила на організації інклюзивного навчання в закладах освіти, на  діяльності  інклюзивно-ресурсних центрів та проведенні корекційно-розвиткових занять.

      Увага педагогів була спрямована практичним психологом, Мар’яною Плакош,  на покрокове створення та коригування індивідуальної програми розвитку  дитини з особливими освітніми потребами, на рекомендаціях щодо  розроблення програми, мета якої забезпечення індивідуалізації освітнього процесу конкретної дитини шляхом адаптацїї або модифікації навчального матеріалу. Фахівець центру, Олеся  Савка, продемонструвала на практиці алгоритм створення індивідуальної програми розвитку дитини  в  системі автоматизації роботи ІРЦ.

      Практичними навичками та специфікою роботи поділилися асистенти вчителів, Мирослава Іваниш  та Яна Куртанич, педагоги Малоберезнянського ЗЗСО І-ІІІ ступенів та Великоберезнянського ліцею. Присутнім були продемонстровані зразки документації асистента вчителя та портфоліо дитини з особливими освітніми потребами.

Інструктивно-методична нарада 

,,Організаційні аспекти створення інклюзивних класів у закладах загальної середньої освіти” 

В Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської селищної ради 2 вересня 2021 року  відбулася інструктивно-методична нарада ,,Організаційні аспекти створення інклюзивних класів у закладах загальної середньої освіти”  для керівників закладів, де вперше створюються інклюзивні класи, та для асистентів учителів.

Керівник центру ознайомила присутніх із нормативно- правовою базою у сфері інклюзивної освіти  та  з алгоритмом дій керівника  закладу освіти та команди психолого-педагогічного супроводу при створенні інклюзивного класу. Мокрянин А.Є. також звернула увагу на чіткий розподіл обов’язків між вчителем та асистентом вчителя, асистентом дитини та асистентом вчителя.

Фахівець центру Плакош М.І. детально проаналізувала процес створення  індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами. Вона акцентувала увагу  на співпраці всіх учасників команди психолого-педагогічного супроводу при розробці ІПР.

Відповідальна за систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів вчитель-реабілітолог Савка О.Ю. розповіла про особливості роботи команди психолого-педагогічного супроводу при створенні індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами в даній системі. Консультант ІРЦ на практиці відтворила алгоритм створення ІПР в системі автоматизації роботи ІРЦ.

Слухачі отримали багато корисної інформації для застосування в організації інклюзивного простору в закладі освіти.


Майстер-клас

 „Світ у коробці: практичні прийоми з використанням

 „Дарунків Фребеля”

 

4 червня 2021 року у смт.Великий Березний відбулася афілійована регіональна (не)конференція міні-EdCаmp Velykyi Bereznyi „Фасилітація освітніх технологій у дії”, що є програмою підвищення кваліфікації педагогів, яка відповідає всім вимогам Міністерства освіти  і науки України, в офлайн-форматі. У заході прийняло участь  185 осіб з різних куточків Закарпаття та України.

Фахівці Інклюзивно-ресурсного центру, практичні психологи - Плакош Мар’яна, Українець Оксана та вчитель-реабілітолог - Савка Олеся, стали експертами цього заходу та провели майстер-клас на тему „Світ у коробці: практичні прийоми з використанням „Дарунків Фребеля”.

Активну участь у майстер-класі прийняли психологи та вчителі початкових класів, які ознайомилися з історико-філософськими концепціями та педагогічною системою Ф. Фребеля. Вони відзначили теоретичну та практичну значущість набору Фребеля та можливість його використання у своїй діяльності.

На завершення майстер-класу учасники пройшли анкетування „Доречність використання дарунків Фребеля” та поділилися враженнями від заходу.


Екскурсія для школярів в Інклюзивно-ресурсний центр

Щороку 1 червня відзначається Міжнародний день захисту дітей - світле та прекрасне свято радості та надії. Дитинство - прекрасна мить нашого життя, це - пора сподівань та здійснення мрій. Діти - наше майбутнє, тому турбота про дітей, захист їхніх прав є важливим обов'язком кожного. 

З нагоди відзначення Міжнародного дня захисту дітей Інклюзивно-ресурсний центр Великоберезнянської селищної ради організував та запросив дітей Великоберезнянського ліцею на екскурсію до нашого закладу.  Під час відвідування центру,  учні детально дізналися що таке інклюзивно-ресурсний центр, для чого та для кого він функціонує, як толерантно ставитися до дітей з особливими потребами, допомагати та захищати їх  у повсякденному житті,  дізналися про історію виникнення Міжнародного дня захисту дітей. 

Варто зазначити, що екскурсія дала можливість учням збагатитись новою інформацією,  вони активно вступали в діалог, ділились враженнями, активно висловлювали свою думку, отримали позитивні враження та емоції від побаченого та почутого. 

Майстер-клас „Подорож у країну Добра”

Щорічно 1 червня в Україні та ще в понад 60 країнах світу відзначають Міжнародний день захисту дітей. Напередодні цього дня в Інклюзивно-ресурсному центру Великоберезнянської селищної ради пройшло тематичне заняття „Подорож у країну Добра” з дітьми з особливими освітніми потребами. Під час майстер-класу наші вихованці дізналися про історію виникнення цього свята. Фахівці центру спільно з дітьми створювали аплікації та малюнки, присвячені Міжнародному дню захисту дітей, після чого оформили виставку дитячих робіт.

Тематика подібних занять може бути різною, але мета одна – створити дружню й позитивну атмосферу, згуртувати дітей, взаємодіяти між собою, конструктивно спілкуватися в групі. Для дітей з особливими освітніми потребами взаємопідтримка, розуміння і повага відіграють провідну роль у житті.


Тренінг ,,Організація інклюзивно-освітнього середовища на рівні закладу освіти”

18 травня 2021 року на базі Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради за сприяння Великоберезнянського центру професійного розвитку педагогічних працівників та Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся тренінг для керівників закладів загальної середньої, дошкільної та професійної освіти з інклюзивним навчанням. В заході прийняли участь керівники навчальних закладів Великоберезнянської селищної ради, Костринської сільської ради та Дубриницької сільської ради.

Модератор заходу, Воротинцева О.О., завідувач Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, висвітлила такі важливі питання:

1. Алгоритм керівника закладу освіти щодо організації роботи інклюзивних класів (груп) у закладах освіти.

2. Абетка для директора. Аспект організації інклюзивної освіти у закладі освіти.

3. Інклюзивна компетентність у новому професійному стандарті: акценти для керівника.

Керівники закладів в ході тренінгу отримали відповіді на питання, щодо організації інклюзивного навчання, роботи команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами  та взаємодії з батьками, як учасниками освітнього процесу дітей.

Щиро вітаємо Плакош Мар'яну Іванівну, практичного психолога Інклюзивно-ресурсного центру з нагородженням почесною грамотою Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти. 

Бажаємо тобі завжди досягати бажаного, завжди бути попереду, завжди перемагати і вигравати! Успішного подальшого життєвого шляху, нехай всі вершини завжди підкоряються тобі, виконання задуманого, якнайшвидшої реалізації масштабних цілей! 

Майстер-клас "Намалюй писанку"

Вихованці Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської селищної ради готувалися зустрічати Великдень завчасно. Фахівці центру протягом двох тижнів розповідали учням з особливими освітніми потребами про Великодні традиції, переглядали мультфільми „Загублена писанка”, „Великодня пригода”, навчали малювати писанки, працювали з набором „Дарунки Фребеля”, викладаючи візерунки на писанках, показали, які Великодні подарунки можна виготовити для найрідніших. 

Наші діти закінчили підготовку до Великодніх свят малюванням власної писанки.


 

#ПРОФЕСІЙНИЙBOX

Як засвоїти знання в дії. Застосування діяльнісного підходу в навчанні дітей з особливими освітніми потребами

 

Діяльнісний підхід до навчання – це не сукупність окремих освітніх технологій чи методичних прийомів. Це методологічна основа, на якій створюють різні системи навчання зі своїми конкретними технологіями, прийомами й теоретичними особливостями.

Він  є альтернативним методу передачі знань та їх пасивного засвоєння, дає змогу досягти освітніх цілей, що втілюють потреби суспільства й держави. Заклад освіти – це модель суспільства й, говорячи про права людини, рівність і свободу, забуваємо про те, що часто в конкретній школі, конкретному класі дитина дотепер залишається одиницею «процесу», безликим об’єктом, який майже не говорить, бо не хоче говорити.

Спілкуватися з учнем, як із партнером, не опускатися, а піднятися на рівень дитини - мета багатьох освітніх інновацій. Лише поставивши дитячу особистість у центр усієї діяльності, зробивши її посередником у взаємодії суб’єктів навчання, побачимо очі, що блищать «жагою» відкриття, і переконаємося, що працювати потрібно лише так. Сучасні потреби суспільства, упровадження  Нового Базового компоненту дошкільної освіти, реалізація змісту Концепції „Нова українська школа” потребують організації освітнього процесу через особистісно-зорієнтований, компетентісний, діяльнісний та проблемний підходи. Їх реалізацію забезпечують інтерактивні методи та прийоми кооперативного навчання, технології розвитку критичного мислення, проблемне навчання, метод проєктів.

 1 квітня 2021 року Савчук Т.М., консультант Великоберезнянського центру професійного розвитку педагогічних працівників, спільно з                  Мокрянин А.Є., директором Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру,  провели онлайн-зустріч „Дарунки Фребеля:

теорія та практика діяльнісного підходу”.  Педагоги ІРЦ поділилися досвідом використання дидактичного набору Ф.Фребеля  в інклюзивному освітньому середовищі з колегами, які працюють в інклюзивних групах закладів дошкільної освіти та інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти. Варто відмітити, що майстер-клас, який передбачав відпрацювання методичних прийомів з використанням дарунків Фребеля, розкрив цілісну картину змісту фребелівської педагогічної системи.

Основними акцентами  в роботі учасники визначили діяльнісну природу   навчання дитини, взаємозв’язок розумового розвитку і фізичної активності, необхідності формування пізнавальної активності дитини, використання гри як вродженої потреби і умови розвитку в ранньому віці, ручної праці як основного засобу отримання знань і розвитку дитини; впровадження самодіяльності і творчого самовираження дитини у спеціально створеному середовищі закладу освіти.

Якісний зворотній зв'язок та результати зустрічі, підготовлені інформаційно-методичні та відео- матеріали, спонукатимуть педагогів до професійного зростання.

 


#ПрофесійнийBOX📦 

💡 Ідеї діяльнісного підходу фребелівської педагогічної системи з адаптованими авторськими методиками в освітньому середовищі як закладу дошкільної освіти, так і в умовах нової української школи не втрачають своєї актуальності.                   

👥 Пропонуємо долучитися до онлайн-заходу «Дарунки Фребеля»: теорія та практика діяльнісного підходу. 

👉 Для кого? 

вихователі закладів дошкільної освіти, асистенти вихователя

  учителі початкових та інклюзивних класів, асистенти учителя

працівники інклюзивно-ресурсних центрів

консультанти центрів професійного розвитку, які здійснюють супровід спільнот системи інклюзивної освіти.

👉 Працюємо 01  квітня  2021 року. Початок о 9.30

👩‍💻 Модерує Анжеліка Мокрянин, директор Великоберезнянського ІРЦ. 

Фахівці Інклюзивно-ресурсного центру проводять корекційно-розвиткові заняття з дітьми з особливими освітніми потребами по цивільно-правових угодах в закладах дошкільної освіти.

Майстер-клас ,,Подаруй радість навколишнім

Емоційно - вольова сфера - один з найважливіших процесів розвитку дитини. Завданням дорослих є навчити маленьку людину правильно вміти розпізнавати власні емоції та керувати ними і  почуттями в повсякденному житті. Ці процеси є невід'ємними для подальшого формування дитини як особистості!

12 лютого 2021 року на базі Великоберезнянського Інклюзивно-ресурсного центру відбулося заняття  для дітей з особливими освітніми потребами на тему „Подаруй радість навколишнім”.

Під час заняття наші вихованці виконували вправи „Тренуємо емоції”, „Дружба починається з посмішки”, переглядали відеоролик під назвою ,,В колі дружби” та аналізували бесіду „Зігрій теплом”.

На завершення фахівці центру разом з учнями виготовляли  листівки з привітаннями для найрідніших. Діти із захватом  працювали над виробом, щоб зробити приємне своїм близьким. Заняття завершилось виставкою робіт наших творчих вихованців.

Тренінгове заняття для батьків „Партнерська взаємодія з батьками  як членами команди психолого-педагогічного супроводу”

 

Залучення батьків дітей з особливими освітніми потребами є важливим чинником забезпечення якості процесу інклюзивного навчання. Співпраця педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру з батьками має велике значення не лише для дітей з особливими освітніми потребами, але й для вчителів та батьків,

Одним з найголовніших питань діяльності ІРЦ є робота з батьками дитини з особливими освітніми потребами. Важливо надати їм необхідну інформацію для організації інклюзивного навчання, консультативну та просвітницьку допомогу.

В Інклюзивно-ресурсному центрі, 11 лютого 2021 року, відбулося тренінгове заняття для батьків „Партнерська взаємодія з батьками  як членами команди психолого-педагогічного супроводу”, яке презентувала практичний психолог центру Плакош М.І. Зі вступним словом до присутніх звернулася директор центру Мокрянин А.Є., яка розповіла про завдання ІРЦ, основним серед яких є співпраця та просвітницька робота з батьками.

Метою тренінгу було сформувати толерантне ставлення до впровадження інклюзивного навчання у закладі освіти та співпраця з командою психолого-педагогічного супроводу; розвивати почуття соціальної підтримки персональних потреб дитини з особливими освітніми потребами.

Під час заняття батькам було запропоновано цікаві вправи для роздумів „Приймаю – не приймаю”, „Алгоритм організації інклюзивного навчання у закладі освіті”, в ході яких батьки висловлювали думки про інклюзію, ділилися проблемними питання, що у них викликають занепокоєння та їхнє ставлення до такої моделі освіти.    

 Батьки обмінялися досвідом спілкування зі своїми дітьми. На завершення тренінгу учасники поділилися враженнями від тренінгу.

Надання консультацій та методичної допомоги педагогам Великоберезнянського закладу дошкільної освіти №1 «Веснянка»

Якісне інклюзивне освітнє середовище є необхідним для розвитку вихованців закладів дошкільної освіти з урахуванням їхніх потреб та можливостей. Інклюзивна освіта має забезпечити право дітей на реалізацію рівних можливостей.                                                

Фахівці Інклюзивно-ресурсного центру відвідали Великоберезнянський заклад дошкільної освіти №1 «Веснянка» на запрошення адміністрації. Метою зустрічі стало надання консультацій та методична допомога  з питань організації психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять для дітей з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в інклюзивних групах. Особлива увага була приділена розкладу та тривалості корекційно-розвиткових занять, програмам, за якими навчаються діти з ООП в закладі, спеціальним засобам корекції, які необхідні для проведення занять, оформленню необхідних документів (договорів по укладенню цивільно-правових угод, актів виконаних робіт). В ході зустрічі була оглянута ресурсна кімната, яка створена в закладі на вимогу сучасності, та обговорена її важлива роль для діток з особливими освітніми потребами.


Участь фахівців ІРЦ в засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами

Фахівці Великоберезнянського Інклюзивно-ресурсного центру за запитом керівників закладів загальної середньої освіти (Великоберезнянського ліцею, Малоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Забрідської гімназії та Чорноголівської  ЗОШ І-ІІІ ступенів) прийняли участь у засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами. На засіданнях були розглянуті індивідуальні програми розвитку дітей з ООП, проведений моніторинг їх успіхів та невдач.

Педагоги центру інформували учасників команд психолого-педагогічного супроводу про  можливість продовження тривалості навчання осіб з ООП на рік на рівні початкової освіти та на один рік на рівні базової середньої освіти відповідно до індивідуальної освітньої  траєкторії, що відображено в Постанові КМУ від 21 жовтня 2020 року. Вчителів інклюзивних класів та асистентів вчителів було ознайомлено з типологією освітніх труднощів у осіб з ООП та рівнів підтримки в інклюзивних класах, які були запропоновані МОН для громадського обговорення 17 грудня 2020 року.


Персональна виставка робіт 

У Великоберезнянському Інклюзивно-ресурсному центрі запанувала святкова  та чарівна атмосфера. Сьогодні, 10 грудня 2020 року, у нас відбулася, з ініціативи педагогів центру, презентація першої виставки творчих робіт нашої вихованки Ані Федорянич. Ця дівчинка справжній скарб для нас, диво, на яке ми всі очікуємо напередодні Новорічних свят. Аня – юна майстриня, надзвичайно творча та талановита  особистість. Вона руками творить диво, виготовляє чудові роботи, в які вкладає часточку своєї дитячої душі. Аня працює в різних техніках -  квілінг, солене тісто, бісер, фарби, кольоровий папір та фетр. Сьогодні Аня, разом з мамою, представили для наших гостей такі композиції: новорічну, подарункову та квіткову. Фахівці центру, працюючи з дівчинкою, дивуються її вправності, польоту фантазії, вмінню терпеливо працювати з ножицями, пластиліном, глиною.

На виставці робіт Ані були присутні її однокласники, вчителі, заступник директора освітнього закладу, педагоги Центру позашкільної роботи, в якому дівчинка відвідує різні творчі гуртки та вдосконалює свої вміння.

Аня провела майстер-клас з однокласниками по виготовленню закладок до книг.

Наша талановита дівчинка отримала в нагороду за свою працю пряникову новорічну медаль та набір для творчості.

Круглий стіл ,,В колі людської турботи” присвячений Міжнародному дню осіб з інвалідністю

Відзначення Міжнародного дня осіб з  інвалідністю 3 грудня – справедлива шана суспільства та нагадування всім про обов'язок перед особами з інвалідністю, що потребують захисту та підтримки.

2 грудня в Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської районної ради фахівцями центру проведено круглий стіл ,,В колі людської турботи” для учнів Великоберезнянського ліцею, присвячений Міжнародному дню людей з інвалідністю. Метою заходу було ознайомити учнів з правами дітей з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, міжнародними стандартами прав людини, Конвенції прав дитини; усвідомлення життєвих проблем людей, які потребують особливої уваги і милосердя; утвердження толерантності, активної соціальної дії, доброчинності; забезпечення потреби у спілкуванні з особливими дітьми; ознайомлення з діяльністю Інклюзивно-ресурсного центру. 

До загального обговорення педагогами Інклюзивно-ресурсного центру представлено презентацію про людей з інвалідністю, які досягли  визначних успіхів у різних сферах спорту, науки, культури і безумовно слугують прикладом для наслідування, а також відеоролик  під назвою ,,Квиток без місця” про виховання толерантного ставлення до осіб з інвалідністю, підтримку, турботу та солідарність з дітьми з обмеженими можливостями. На завершення круглого столу практичні психологи центру провели анкетування про особисте відношення учнів до осіб з інвалідністю та інклюзованого суспільства.

Учні ліцею з задоволенням долучились до заходу, ділились своїми думками, враженнями від побаченого та досвідом спілкування з дітьми та людьми з обмеженими можливостями.

Тиждень толерантності в Інклюзивно-ресурсному центрі

Міжнародний день толерантності  відзначається 16 листопада в усьому світі, який запроваджений в 1995 році за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості, в якій іде мова про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етносу або кольору шкіри.

У рамках відзначення Міжнародного Дня толерантності та з метою формування у дітей з особливими освітніми потребами моральних цінностей, у  Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської районної ради з 16 по 20 листопада пройшов Тиждень толерантності.

Протягом цього часу робота практичних психологів закладу була спрямована на формування у дітей навичок ефективного спілкування, розвиток емпатії, розуміння оточуючих людей, їхніх думок, поглядів.

План проведення заходів був насичений та різноманітний. Діти переглянули відеоролики про доброту, терпіння; малювали малюнки, виготовляли листівки.

Тиждень толерантності завершився заняттями „У світі емоцій»,  „Даруємо тепло своїх долонь”.

Робота Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради в автоматизованій системі ,,ІРЦ”

Інклюзивно-ресурсний центр Великоберезнянської районної ради працює в автоматизованій системі  АС ,,ІРЦ” відповідно до п.5 Положення про систему автоматизованої роботи ІРЦ.

Фахівці центру створюють в автоматизованій системі комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини з особливими освітніми потребами. Активними користувачами АС є також педагогічні працівники інклюзивних закладів освіти району, в яких здобувають освіту діти з особливими освітніми потребами. Педагоги закладів формують індивідуальні програми розвитку дітей з особливими потребами в автоматизованій системі . Зокрема, у Великоберезнянському районі, є 5 закладів загальної середньої освіти, в яких навчається15 дітей на інклюзії та 2 заклади дошкільної освіти, в яких виховується 4 дітей.

Фахівці центру тісно співпрацюють з освітянами та надають консультації з питань роботи в автоматизованій системі. Кожен освітній заклад району має доступ до роботи в системі. Педагоги центру провели семінар-тренінг ,,Створення індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами в АС ,,ІРЦ”” для керівників закладів загальної середньої та дошкільної освіти, асистентів вчителів та вихователів. Всі присутні ознайомилися з порталом автоматизованої системи ,,ІРЦ”, переглянули навчальні відеоматеріали та вчилися на практиці застосовувати набуті знання.

У вересні 2020 року на семінарі-практикумі ,,Навчання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі у 2020-2021 навчальному році” обговорювали питання моніторингу індивідуальної програми розвитку дітей з ООП в АС ,,ІРЦ”, проводили інформаційно-просвітницьку роботу із алгоритму створення ІПР в автоматизованій системі.

Фахівці центру проводять моніторинг формування індивідуальних програм розвитку дітей з особливими освітніми потребами закладами освіти району  в автоматизованій системі ,,ІРЦ” та надають консультації педагогам з питань роботи в системі.


В Інклюзивно-ресурсний центр  завітала осінь

В Інклюзивно-ресурсний центр Великоберезнянської районної ради завітала осінь. Наші вихованці з великим задоволенням виготовляли вироби з пластиліну, аплікації з природніх матеріалів, розфарбовували малюнки, присвячені золотій осені. Фахівці центру для роботи з дітьми використовували сипучі продукти, кольоровий папір, пластилін, що є надзвичайно корисним для розвитку дрібної моторики, уяви, мислення та пам’яті дітей з особливими освітніми потребами.

Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад педагогічних працівників ІРЦ Великоберезнянської районної ради

Інклюзивно-ресурсний центр Великоберезнянської районної ради Закарпатської області (вул. Загородня, 70) оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:

      Вимоги до кандидатів: вища педагогічна (психологічна освіта) ступеня магістра (спеціаліста).

Перелік документів, які необхідно подати для участі  в конкурсному відборі:

Особи можуть подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня (характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).

Строк подання документів для участі в конкурсі становить 20 днів з дня опублікування  оголошення  07.10.2020 р. по 26.10.2020 р. у відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації  за адресою: смт Великий Березний, вул. Шевченка, 27  у робочі дні з 8.00 до 17.00  год.

Конкурс відбудеться 30 жовтня 2020 року в Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської районної ради за адресою:  вул. Загородня, 70, смт Великий Березний у два етапи:

         Додаткову інформацію щодо порядку проведення конкурсу, документів для участі в конкурсі можна отримати за телефоном: +38(050)1600608 – Мокрянин А.Є., e-mail: inkluzcentr.vber@gmail.com.


Майстер-клас ,,Сенсорна інтеграція дітей з розладами спектру аутизму”

В Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської ради Закарпатської області 2 жовтня 2020 року проведений майстер-клас для батьків та педагогів , які виховують та працюють з дітьми з особливими освітніми потребами на тему ,,Сенсорна інтеграція дітей з розладами спектру аутизму”.

Директор центру розповіла батькам про особливості організації інклюзивної та індивідуальної форм навчання для дітей з особливими освітніми потребами.

Практичний психолог Плакош М.І. презентувала та провела майстер-клас з сенсорної інтеграції дітей з розладами спектру аутизму, навчала та показувала різні види вправ, ігор, які можна використовувати в роботі з дітьми вдома та під час проведення уроків (музикотерапія, музичні руханки, манкотерапія, кінезіологічні вправи). Батьки виконували вправи під керівництвом фахівця, що викликало у всіх позитивні емоції та враження.

Вчитель-реабілітолог Савка О.Ю. надала теоретичну інформацію у вигляді презентації ,,Сенсорні системи організму дитини”, в ході якої розповіла про особливості розвитку сенсорних систем дітей з аутистичними порушеннями, а також ознайомила батьків з вправами, за допомогою яких можна заспокоїти, стимулювати, налаштувати на робочий лад, мотивувати дитину з розладами спектру аутизму до освітньої діяльності.

Під час брейк-кави учасники майстер-класу мали змогу познайомитись ближче, обмінятись думками, поділитись досвідом процесу виховання своїх дітей, поринути в атмосферу невимушеності, проявити креативність та отримати багаж знань.

Методична допомога закладам дошкільної освіти

 Фахівці Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради практичний психолог, Плакош М.І., та вчитель-реабілітолог, Савка О.Ю., 30 вересня 2020 року відвідали Великоберезнянський ЗДО №2 ,,Берізка” з інклюзивним навчанням з метою надання методичної допомоги керівнику закладу дошкільної освіти, Беца Г.М., з питань організації інклюзивного навчання. Під час зустрічі було розглянуто ряд важливих питань: термінологія в інклюзивному середовищі, роль ресурсної кімнати та дидактичних матеріалів у проведенні корекційно-розвиткових занять, правові основи інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти.

Семінар-практикум  ,,Навчання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі в 2020-2021 н.р.”

В Інклюзивно-ресурсному центрі    Великоберезнянської  районної  ради 10 вересня 2020 року відбувся семінар-практикум на тему: ,,Навчання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі в 2020-2021 н.р.” для асистентів вчителів та вихователів, заступників директорів з навчальної частини закладів загальної середньої освіти.

      Директор центру, Мокрянин А.Є. акцентувала увагу у своєму виступі на методичних рекомендаціях МОН України ,,Щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі в 2020-2021 н.р.” та нормативно-правовому підгрунті інклюзивного навчання.

      Савко О.В., завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації, зупинилася на питанні використання комп’ютерних технологій в умовах дистанційного навчання дітей з ООП та необхідності їх обов’язкового включення в освітній процес в умовах карантину.

      Роботу автоматизованої системи ,,ІРЦ” та створення індивідуальних програм розвитку дітей в системі висвітлила Савка О.Ю., вчитель-реабілітолог центру.

      Педагоги обмінялися досвідом роботи в умовах дистанційного навчання дітей з особливими освітніми потребами, створення індивідуальних програм розвитку в автоматизованій системі ,,ІРЦ” та отримали відповіді від фахівців на хвилюючі їх питання.


Порядок прийому громадян  інклюзивно-ресурсним центром в умовах карантину

  (Розроблений на основі Постанови МОЗ № 25 від 21.05.2020 року та Постанови МОЗ № 42 від 30.07.2020 року)

1. Всі відвідування ІРЦ (подання та отримання документів, комплексне психолого-педагогічне оцінювання дитини) відбуваються за попереднім записом на конкретний термін.

2. Контактні телефони для запису та консультацій: 0501600608; 0666496795; 0997459428.

3. До приміщення ІРЦ будуть допущені лише особи, які були записані на прийом за вищезазначеними телефонами.

4.  На прийом в ІРЦ треба прийти в точно призначений Вам термін. Очікування в приміщенні ІРЦ заборонено.

5. При вході в ІРЦ співробітники проводять обов’язковий температурний скринінг відвідувачів безконтактним термометром з занесенням показників у відповідний журнал довільної форми.

6. Всі відвідувачі повинні бути в респіраторі або захисній масці, так, щоб були покриті ніс та рот, та захисних рукавичках (дитина – по можливості).

7.  На вході в кожен кабінет ІРЦ організоване місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60% для ізопропілових спиртів та понад 70% для етилових спиртів.

❗Використання антисептиків дітьми повинно відбуватись виключно під контролем батьків. Самостійний доступ дітей до спиртових антисептиків повинен бути обмеженим.

8.  В приміщенні ІРЦ всі відвідувачі повинні виконувати інструкції працівників ІРЦ з метою запобігання поширення інфекції.

9.  Під час проведення комплексної оцінки батьки дитини (інші законні представники) можуть здійснювати допомогу в організації оцінки (виконуючи вказівки фахівців інклюзивно-ресурсного центру, подавати необхідні для оцінки матеріали дитині для уникнення близького контакту фахівців та обстежуваного).

10. Фахівці інклюзивно-ресурсного центру з дитиною та її батьками (іншими законними представниками) під час проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини повинні дотримуватись дистанції не менше ніж 1,5 метри.

11. На період карантину рекомендується максимально можливе фізичне дистанціювання. 

12. На виході організовано централізований збір використаних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами для подальшої утилізації.

13.  Якщо перед прийомом в ІРЦ Ви чи Ваша дитина почуваєтесь погано, скасуйте візит. Вас буде прийнято поза чергою, коли стан Вашого здоров’я нормалізується.

                                                       БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ! 


 Дорогі діти, шановні батьки та педагоги! Великоберезнянський ІРЦ продовжує роботу із застосуванням дистанційних технологій в умовах карантину

Міністерство освіти і науки України надало роз’яснення щодо роботи інклюзивно-ресурсних центрів в умовах карантину. Наголошуємо, що проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб, проведення очних психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг під час карантину не здійснюється.

Надання методичної, консультативної допомоги та психолого-педагогічний супровід дітей, які отримують послуги у Великоберезнянському ІРЦ здійснюється шляхом використання дистанційних технологій. Консультування батьків та педагогів забезпечується фахівцями ІРЦ через індивідуальні консультації у телефонному режимі або за допомогою онлайн-ресурсів.

Для запису щодо проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб, ви можете скористатись сайтом https://ircenter.gov.ua  або звернутись за телефоном  +380 (50) 160 06 08  (Анжеліка Євгенівна).

Ваші запитання можете відправляти на нашу поштову скриньку - inkluzcentr.vber@gmail.com

Бережіть себе та своїх рідних!

Семінар-практикум для батьків «Батьки – ключові партнери в інклюзивному навчанні»

З метою надання практичних навичок та інформації щодо розвитку когнітивної сфери у дітей з особливими освітніми потребами, 6 березня 2020 року в Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської районної ради відбувся семінар-практикум для батьків на тему «Батьки – ключові партнери в інклюзивному навчанні».

Семінар-практикум підготували практичні психологи центру Українець О.В. та Плакош М.І. Заняття розпочалося із зустрічі, реєстрації та знайомства учасників. Директор центру оголосила тему та ознайомила присутніх з програмою проведення семінару.

Фахівці запропонували для розгляду такі ключові питання:

Батьки на семінарі-практикумі змогли отримати відповіді на хвилюючі їх актуальні запитання, практичні навички для роботи з дітьми вдома, взяти участь у виконання вправ з розвитку уваги, уяви, пам’яті, мислення.

На завершення заняття батьки поділилися враженнями від семінару та отримали буклети «Як правильно спілкуватися з дитиною».

26 лютого 2020 року фахівці ІРЦ провели практикум на тему: ”Створення індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами в автоматизованій системі “ІРЦ”

На базі Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради Закарпатської області фахівці провели практикум для керівників закладів загальної середньої освіти та закладів дошкільної освіти, асистентів вчителів та асистентів вихователів на тему: ”Створення індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами в автоматизованій системі “ІРЦ”.

Педагогів та керівників закладів загальної середньої освіти та закладів дошкільної освіти ознайомлено з порталом автоматизованої системи “ІРЦ”, переглянуто навчальні відеоматеріали та запропоновано на практиці застосувати набуті знання.

На семінарі освітяни розглянули також такі важливі питання як портфоліо учня з особливими освітніми потребами; переведення учня на інклюзивну форму навчання та відповідальність батьків при відмові брати участь у забезпеченні освітнього процесу учня з особливими освітніми потребами.

 Завершився конкурс на зайняття посади практичного психолога в ІРЦ

Відповідно до Положення про проведення конкурсу на посади педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради Закарпатської області  31 січня 2020 року проведено конкурс на зайняття посади практичного психолога. За  результатами конкурсу визначено переможця.

 

Інформація про переможця конкурсу

Методична підтримка членів команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами

Робота з дітьми з особливими освітніми потребами – це  непроста та відповідальна робота. Директор інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради А.Мокрянин та методист методичного кабінету відділу освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації М.Плакош надали методичну допомогу закладам загальної середньої та дошкільної освіти з інклюзивним навчанням.

Зокрема, з цією метою, вони  відвідали 21 січні 2020 року Великоберезнянську ЗОШ І-ІІІ ступенів та заклади дошкільної освіти смт Великий Березний №1 та №2 23 січня 2020 року. Під час зустрічі директор центру Анжеліка Мокрянин звернула увагу присутніх членів команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами на організаційні моменти роботи центру, особливостях організації інклюзивного  навчання в закладах освіти, проведення оцінки розвитку та надання корекційно-розвиткових послуг, висвітлила питання формування індивідуальної програми розвитку (ІПР) в автоматизованій системі «ІРЦ» відповідно до вимог та викликів сучасності.Методист методичного кабінету Мар’яна Плакош надала рекомендації з питань оформлення документації адміністрації закладів з інклюзивним навчанням, асистентів учителів та асистентів вихователів, організації роботи команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, функціонування ресурсних кімнат в закладах.

Крім цього, директор центру А.Мокрянин та методист методкабінету М.Плакош дали кваліфіковані відповіді на питання педагогів та батьків.

20 січня 2020 року у Чорноголівській ЗОШ І-ІІІ ступенів  проведено засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами 

Директор Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру А.Мокрянин та методист районного методичного кабінету відділу освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації М. Плакош 20 січня 2020 року, за запитом директора Чорноголівської ЗОШ  І-ІІІ ступенів О. Лешко, провели консультування педагогів закладу з питань інклюзивної освіти та прийняли участь у засіданні команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами.

На засіданні були розглянуті такі питання : моніторинг стану розвитку учня та його навчальних досягнень, журнал спостережень асистента вчителя та педагогів за дитиною, звіт асистента вчителя А. Гойзан та труднощі, з якими зустрічається асистент в роботі з педагогами.

Директор центру наголосила на важливості проведення корекційно-розвиткових занять та їх особливостях, інформувала педагогів та адміністрацію закладу про роботу автоматизованої системи «ІРЦ», яку необхідно використовувати для створення індивідуальної програми розвитку дітей з особливими освітніми потребами .

М. Плакош, методист районного методичного кабінету, ознайомилась із документацією, яку веде асистент вчителя  та навчального закладу по організації інклюзивного навчання учня 7 класу ; рекомендувала вести реєстр фахівців, які навчають та надають освітні послуги дитині з особливими освітніми потребами, спільно з  ІРЦ.

Педагоги отримали відповіді на питання, які були важливими для них, в організації навчального процесу дитини з ООП. 

Під час методичної зустрічі психологів та соціальних педагогів директор ІРЦ ознайомила учасників з автоматизованою системою (АС) «ІРЦ»

На запрошення методиста методичного кабінету відділу освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації М. Плакош, директор Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради А. Мокрянин прийняла участь 10 січня 2020 року у методичному об’єднанні психологів району.

Мета зустрічі – ознайомлення психологів закладів загальної середньої освіти з автоматизованою системою (АС) «ІРЦ», Положенням  про систему автоматизованої роботи ІРЦ, затвердженого наказом  №1472 від 25.11.2019 року, метою та завданнями даної системи. Фахівці центру працюють в АС, готуючи висновки ІРЦ про психолого-педагогічну  комплексну оцінку розвитку дитини, з вересня 2019 року.

 Анжеліка Євгенівна наголосила, що на порталі інклюзивної освіти заклади загальної середньої та дошкільної освіти можуть перевірити висновки, які принесли батьки, відмітити проведення корекційно-розвиткових занять з дитиною, вести повну базу даних дітей з особливими освітніми потребами, створювати різноманітні вибірки по існуючих даних.

З допомогою АС «ІРЦ» педагоги ЗССО та ЗДО мають змогу в електронному варіанті скласти індивідуальну програму розвитку для  дитини з особливими освітніми потребами, використовуючи висновки, попередньо сформовані фахівцями інклюзивно-ресурсного центру.  Це полегшить їх роботу та заощадить час. Формування індивідуальної програми розвитку дитини в АС «ІРЦ» надасть можливість відслідковувати роботу з дитиною, налагодити взаємодію педагогів закладів освіти із спеціалістами центру для ефективнішої роботи з дитиною, тіснішої співпраці в команді психолого-педагогічного супроводу дитини.

Автоматизована система «ІРЦ» забезпечує створення єдиного інформаційного  середовища у сфері інклюзивної освіти.

«Граючись – навчаємось» – ось один з найефективніших методів корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Під час гри діти отримують максимальну кількість корисних навичок. Про ефективність таких занять йшла мова 3 січня 2020 року у Великоберезнянському Інклюзивно-ресурсному центрі під час проведення майстер-класу для батьків, які виховують дітей з особливими освітніми потребами.

Важливим елементом у нашій роботі є співпраця спеціалістів та батьків, адже коли вдома батьки виконують рекомендації педагогів, спілкуються, розповідають, комунікують з своїми дітьми, то результат корекційної роботи дуже відчутний. Вступним словом до присутніх звернулася директор Інклюзивно-ресурсного центру  Мокрянин А.Є., яка розповіла про важливість взаємодії батьків та дітей з особливими освітніми потребами під час гри, ознайомила з діяльністю Інклюзивно-ресурсного центру.

У ході майстер-класу практичний психолог ІРЦ Українець О.В. продемонструвала різноманітні вправи, в яких було показано застосування дидактичних та ігрових матеріалів на заняттях з дітьми. Позитивна атмосфера налаштувала батьків на діалог і тісну співпрацю, під час якої вони ділилися своїм досвідом та враженнями, виконували певні практичні завдання педагога.

Савка О.Ю., вчитель-реабілітолог ІРЦ , представила батькам майстер-клас на тему: «Гімнастика  для мозку». З допомогою кінезіології («гімнастика мозку») процес навчання і виконання будь-якого виду діяльності стає ефективнішим. Кінезіологія — це наука про розвиток розумових здібностей і фізичного здоров’я через певні рухові вправи. Завдяки «гімнастиці мозку» організм координує роботу правої та лівої півкуль, розвиває взаємодію тіла й інтелекту, знімає емоційне та фізичне напруження, покращує зорово-моторну координацію, формує просторове орієнтування, стимулює інтелектуальний розвиток, тощо. Батьки з натхненням виконували кінезіологічні вправи та ділились власними досягненнями у вихованні дітей.

Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад педагогічних працівників ІРЦ Великоберезнянської районної ради

Інклюзивно-ресурсний центр Великоберезнянської районної ради Закарпатської області (вул. Загородня, 70) оголошує конкурс на заміщення вакантних посад: 

      Вимоги до кандидатів: вища педагогічна (психологічна освіта) ступеня магістра (спеціаліста).

Перелік документів, які необхідно подати для участі  в конкурсному відборі:

Особи можуть подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня (характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).

Строк подання документів для участі в конкурсі становить 20 днів з дня опублікування  оголошення  02.01.2020 р. по 30.01.2020 р. у відділ освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації  за адресою: смт Великий Березний, вул. Шевченка, 27  у робочі дні з 8.00 до 17.00  год.

Конкурс відбудеться 31 січня 2020 року в Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської районної ради за адресою: вул. Загородня, 70, смт Великий Березний у два етапи:

 Додаткову інформацію щодо порядку проведення конкурсу, документів для участі в конкурсі можна отримати за телефоном: +38(050)1600608 – Мокрянин А.Є., e-mail: inkluzcentr.vber@gmail.com.

НАКАЗ від 02.01.2020 №1 "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади педагогічного працівника Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради  Закарпатської області".

Фахівці центру спільно з учнями виготовляли новорічні прикраси

Настав грудень, а разом з ним прийшла пора новорічних свят. Саме час приготуватися до найчарівніших, казкових і сімейних свят в році. І так хочеться наблизити диво, стати його частиною... І що ж може прикрасити очікування свят? Звичайно ж, створення красивих дрібниць для свята, іграшок, прикрас, поробок і сувенірів на новорічну тематику.

Саме тому у Великоберезнянському Інклюзивно-ресурсному центрі вже стало традицією проведення цікавих майстер-класів для дітей з особливими освітніми потребами. Фахівці центру спільно з учнями виготовляли новорічні прикраси, а саме створювали аплікації, новорічні аксесуари та символ Нового 2020 року. В роботі були використані технології виготовлення виробів з використанням ватних дисків, блискучого паперу - фоамірану, макаронів та інших матеріалів. Під час проведення майстер-класу в центрі панувала творча атмосфера, гарний настрій, посмішки дітей. Вони із задоволенням долучалися до творчого процесу, натхненно працювали, проявляли власну фантазію та долучилися до підготовки виставки для батьків з новорічними прикрасами.

Ми різні, але ми рівні!

Вчитель-реабілітолог Великоберезнянського Інклюзивно-ресурсного центру Савка О.Ю. провела урок толерантності для учнів 6-А та 6-Б класів Великоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів, присвячений Міжнародному дню людей з інвалідністю, який щорічно відзначається 3 грудня.

Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті.

Головною метою заняття було ознайомити дітей з міжнародними стандартами прав людини, Конвенції прав дитини; усвідомити життєві проблеми людей, які потребують особливої уваги; формувати в учнів почуття милосердя, турботи та солідарності з дітьми з обмеженими можливостями; виховання толерантного ставлення, підтримки, співчуття до людей з інвалідністю.

Під час уроку відбувся показ та обговорення відеоматеріалів із людьми з обмеженими можливостями та їх неоціненними талантами. Розмірковування учнів щодо правил і дій «Якщо поруч дитина/людина з інвалідністю». Учні з великим ентузіазмом та натхненням брали активну участь у обговоренні та висвітленні своїх власних думок щодо проведеного уроку толерантності.

У Великоберезнянському Інклюзивно-ресурсному центрі 3 грудня 2019 року відбулася година спілкування з дітьми з особливими освітніми потребами  «Усі ми різні, але всі рівні», присвячена Міжнародному Дню осіб з інвалідністю

До цього заходу долучилися адміністрація Великоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів, асистенти вчителів, фахівці центру та батьки.

До присутніх звернулася заступник директора школи Гулай Я.І., яка розповіла про виникнення Міжнародного Дня осіб з інвалідністю. Дітям продемонстрували цікавий та змістовний фільм про відомих людей світу, які досягли великих успіхів у житті, але попри все були не такими як всі, а особами з інвалідністю.

Вчитель-реабілітолог, Савка О.Ю., залучила учнів до музичної фізкультхвилинки- руханки, продемонструвала та спонукала всіх спробувати виконати деякі непрості кінезіологічні вправи, як для дітей, так і для дорослих.

Наші вихованці також з великим інтересом переглянули та обговорили мультфільм про їжачка, який асоціюється з дітьми з особливим освітніми  потребами.

Учні Великобезнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів підготували для наших дітей подарунки та солодке частування. Мета такої благодійної акції в  навчальному закладі – вчити дітей співчувати іншим, бути толерантнішими, добрішими та творити навколо себе кращий світ.

Відбувся круглий стіл за участю фахівців ІРЦ та корекційних педагогів закладів освіти

Інклюзивна освіта передбачає створення рівних умов для навчання і соціалізації кожної дитини, проте організація такої роботи вимагає від педагога ґрунтовних теоретичних знань і володіння дієвими практичними прийомами.

Саме для того, щоб допомогти всім, хто працює з дітьми з особливими освітніми потребами був проведений круглий стіл з асистентами-вчителів, асистентами-вихователів та корекційними педагогами. До засідання долучилися фахівці ІРЦ та методист методичного кабінету відділу освіти.

В першій частині круглого столу обговорювалися питання:

Змістовною та насиченою була друга частина засідання, під час якої учасники обмінювалися досвідом з проведення корекційно-розвиткових занять та використання дидактичних інклюзивних матеріалів.

Майстер-клас провели логопед Мокрянин А.М., фахівці ІРЦ психологи Українець О. В. та Чех Л.Ю., вчитель лікувальної фізкультури Савка О.Ю., психолог та асистент Великоберезнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів провели заняття із корекції розвитку та розвитку мовлення.

Важливо зазначити, що всі учасники семінару мали можливість не тільки відкрито поспілкуватися, але й обговорити проблемні моменти роботи, отримати кваліфіковану методичну допомогу.

Свято осені в Інклюзивно-ресурсному центрі

Осінь — яскрава та сонячна пора, часто її називають золотою. Листя на деревах із зеленого перефарбовується в різні відтінки кольорової гами. Жовта охра, червона мідь, зеленувата латунь, коричнева бронза, блідо-жовте і оранжево-жовте золото — всі ці кольори, насамперед, нагадують нам про осінь.

Хорошою традицією у Великоберезнянському інклюзивно-ресурсному центрі стало виготовлення виробів з природних матеріалів, присвячених святу Осені. Наші вихованці разом з фахівцями центру підготували різноманітні вироби, створювали аплікації з круп та насіння, композиції з овочів, квітів, осіннього листя. За допомогою майстер-класу навчились малювати гуашшю за допомогою ватних паличок. В процесі цієї творчості дитина пізнає нові можливості навколишнього світу. Чим більше вихованці "працюють" пальчиками — мнуть, гладять, перебирають, складають, ріжуть, — тим більше розвивається їхня сенсорика. Дитина, займаючись аплікацією, задіює всі свої сенсорні можливості: розрізняє кольори і відтінки паперу для творчості, відчуває різноманітність матеріалів. Кожен учень мав можливість відкрити свої таланти і втілити неперевершену фантазію, проявити оригінальність, естетику та втілити творчий задум. 

Корекційно-розвиткові послуги фахівців ІРЦ

Інклюзивне навчання є одним із основних напрямів реформування системи освіти в багатьох країнах світу, мета якого – реалізація права на освіту осіб з основними освітніми потребами без дискримінації. Інклюзивна освіта має  пріоритетне значення для забезпечення якісної освіти усіх дітей у тому числі дітей з особливими освітніми потребами. Соціалізація дітей з ООП – надважливе завдання, яке потребує вирішення вже в дуже малому віці.  З початком нового навчального 2019-2020 року продовжилася співпраця Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру із закладами дошкільної освіти Великого Березного. На базі ЗДО «Берізка» та «Веснянка» надаються послуги дітям з особливими освітніми потребами фахівцями центру. За кожним закладом дошкільної освіти закріплені психологи ІРЦ – Чех Л.Ю. та Українець О.В. та вчитель-реабілітолог – Савка О.Ю.

Психологічна підтримка – один з найважливіших факторів у роботі з дітьми. Практичні психологи проводять корекційно-розвиткові заняття. Мета цих занять: розвиток пізнавальних процесів; формування комунікативних навичок і умінь; виховання моральних якостей. Практичний психолог зосереджує свою роботу на позитивних сторонах особистості дитини, дозволяє їм підвищити самооцінку, повірити в себе, уникнути помилок і невдач.

Заняття вчителя-реабілітолога передбачають застосування з лікувальною і профілактичною метою фізичних вправ і природних факторів у комплексному процесі формування, відновлення здоров'я, фізичного стану та працездатності  дітей з особливими потребами.

Корекційно-розвиткові послуги фахівців ІРЦ спрямовані на соціалізацію дітей з ООП, розвиток їх самостійності та відповідних компетенцій.

Вихованці Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради 27 вересня 2019 року відвідали Великоберезнянський Центр позашкільної роботи з дітьми та юнацтвом

Тут проходив день відкритих дверей «Раді вас вітати». На дітей чекали цікаві та різноманітні майстер-класи з образотворчого, хореографічного, фольклорного, декоративно-ужиточного мистецтва.

Методист ЦПР, Панько В. М., провела майстер-клас з ліпки з пластиліну. Малеча мала змогу долучитися до виготовлення осінніх яблучок різних кольорів та розмірів, з дрібними деталями, розвинути дрібну моторику рук та творчу уяву.

Великий інтерес діти проявили до майстер-класів з гри у шахи, виготовлення писанок-зернівок, моделювання одягу. Наші учні, батьки та педагоги мали змогу розглянути виставку робіт вихованців ЦПР, зробити гарні фото на пам'ять біля фотозони.

На цьому святі панували позитивні емоції, гарний настрій та прекрасні враження від побаченого. Вихованці та педагоги ІРЦ  висловлюють щиру подяку викладачам та директору ЦПР за запрошення на свято, за отриманий позитив та сподіваються на продовження співпраці у цьому напрямку, яка була започаткована ще у минулому навчальному році.

Вихованці Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради 27 вересня 2019 року відвідали Великоберезнянський Центр позашкільної роботи з дітьми та юнацтвом

Тут проходив день відкритих дверей «Раді вас вітати». На дітей чекали цікаві та різноманітні майстер-класи з образотворчого, хореографічного, фольклорного, декоративно-ужиточного мистецтва.

Методист ЦПР, Панько В. М., провела майстер-клас з ліпки з пластиліну. Малеча мала змогу долучитися до виготовлення осінніх яблучок різних кольорів та розмірів, з дрібними деталями, розвинути дрібну моторику рук та творчу уяву.

Великий інтерес діти проявили до майстер-класів з гри у шахи, виготовлення писанок-зернівок, моделювання одягу. Наші учні, батьки та педагоги мали змогу розглянути виставку робіт вихованців ЦПР, зробити гарні фото на пам'ять біля фотозони.

На цьому святі панували позитивні емоції, гарний настрій та прекрасні враження від побаченого. Вихованці та педагоги ІРЦ  висловлюють щиру подяку викладачам та директору ЦПР за запрошення на свято, за отриманий позитив та сподіваються на продовження співпраці у цьому напрямку, яка була започаткована ще у минулому навчальному році.

Майстер-клас з питань виправлення та формування правильної артикуляції основних звуків вчителя-логопеда на базі ДНЗ с. Луг

Нині в системі освіти важливим складником співпраці  вчителя-логопеда, батьків, педагогів залишається активне спілкування, привернення їх уваги до актуальних проблем мовленнєвого розвитку дитини, оперативне інформування, консультування, і, що важливо, - отримання зворотного зв’язку.

Досвід показує на  дієвості таких форм взаємодії з батьками та педагогами, які спонукають до відкритого діалогу, конструктивної бесіди, заснованої на «зворотній співпраці».  Директор інклюзивно-ресурсного центру, Мокрянин А.Є., в рамках виїзних консультацій, 10 вересня 2019 року за запитом завідувача ДНЗ с. Луг та батьків, оглянула дітей шестирічного віку з метою виявлення вихованців-дошкільнят з вадами мовлення. Адже, мовлення – це джерело знань про довкілля, засіб спілкування та взаєморозуміння. У дошкільному віці настає період активного опанування мовлення, і мета освітян – допомогти малюкам якомога краще справитися із цим завданням. Мокрянин А.Є. надала консультації директору ДНЗ с. Луг, Мушак Д.І., та вихователю, Турдай Ю.С.  з багатьох важливих питань формування мовлення у дошкільнят та провела майстер-клас з питань виправлення та формування правильної артикуляції основних звуків. Було акцентовано увагу педагогів на цьому, що саме прагнення малюка говорити, спілкуватися – головна запорука гарного розвитку зв’язного мовлення.

Завершився конкурс на зайняття посади практичного психолога в ІРЦ

Відповідно до Положення про проведення конкурсу на посади педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради Закарпатської області  24 травня 2019 року проведено конкурс на зайняття посади практичного психолога. За  результатами конкурсу визначено переможця.

 

Інформація про переможця конкурсу

Семінар-практикум «Інклюзія в освітньому просторі: теоретичні та практичні аспекти»

16 травня 2019 року в Інклюзивно-ресурсному центрі відбувся семінар-практикум для батьків, які виховують дітей з особливими освітніми потребами на тему: “Інклюзія в освітньому просторі: теоретичні та практичні аспекти”. Цей захід був присвячений Дню Матері та Дню Сім’ї, які відзначали цього тижня.

Директор центру, Мокрянин А.Є. виступила перед батьками із презентацією, в якій було висвітлено принципи діяльності Інклюзивно-ресурсного центру, напрями проведення комплексних оцінок. Учасників семінару ознайомлено з нормативно-правовою базою для організації навчання та надання якісних освітніх послуг дітям з особливими освітніми послугами, звернено увагу на функції кожного учасника, в тому числі і батьків, команди психолого-педагогічного супроводу дитини. Для батьків фахівці центру розробили дорожню карту з покроковими рекомендаціями, як подати документи на інклюзивне навчання, на що мають право батьки, які документи необхідні для комплексної оцінки пізнавальної діяльності дитини.

Практичний психолог центру, Чех Л.Ю., продемонструвала батькам окремі вправи, які можна виконувати спільно з дітьми, для покращення концентрації уваги, зосередженості, налагодження контакту з дитиною та залучення їх до спільного виконання. Педагог підготувала пам’ятки з порадами психолога для батьків.

Учасники семінару переглянули цікаві відеоролики про роль піскотерапії в розвитку дитини.

Практичним психологом Інклюзивно-ресурсним центром проведено коротке анкетування з батьками дітей, які навчаються в класах загальноосвітніх навчальних закладів та групах дошкільних навчальних закладів, де запроваджено інклюзивне навчання. Під час обговорення питань анкети мами обмінювалися думками про користь корекційно-розвиткових занять, роль асистента вчителя в класі та інше.

Вчитель-реабілітолог, Савка О.Ю. надала батькам практичні рекомендації щодо збереження правильної постави дітей під час навчальної діяльності, роботи за комп’ютером. Всю інформацію вони отримали в змістовних буклетах.

Фахівцями центру підготовлено для наших мам цікавий фотоколаж, під прекрасну пісню про маму, який став своєрідним звітом педагогів центру про роботу з дітками, батьками, педагогами, за пророблений 2018-2019 н.р.

Семінар-практикум закінчився брейк-кавою, під час якого наші мами були нагороджені “солодкими медалями” за свою кропітку та важку роботу, які нам презентувала чудова мама, підприємець, прекрасний кондитер, Репарюк Галина.

Заняття на тему «День пам’яті та надії» у Великоберезнянському інклюзивно-ресурсному центрі

7 травня 2019 році у Великоберезнянському інклюзивно-ресурсному центрі проведено тематичне заняття для дітей з особливими освітніми потребами «День пам’яті та надії», присвячене  Дню пам’яті та примирення.

Фахівці центру підготували для вихованців змістовну бесіду про  героїчну боротьбу нашого народу у Другій світовій війні. Учні переглянули відеоролики про криваві події Другої світової війни та після побаченого активно висловлювали власні думки про війну та значення миру.

Метою проведення заняття стало виховування у дітей почуття поваги до учасників війни та поглиблення знань про символи Дня пам’яті та примирення, якими є квітка маку та голуб миру. Ця квітка уособлює кривавий слід від кулі, а голуб є символом миру, прагненням до свободи, радості, чистоти. У зв’язку з трагічними подіями останніх років, ми трактуємо мак і як символ пам’яті загиблих у війні на Сході нашої країни.

Вчитель центру позашкільної роботи, Панько В. згідно з циклом занять для дітей з особливими освітніми потребами «Творчі діти», провела майстер-клас по виготовленню символів Дня пам’яті та примирення – червоного маку та голубу миру. Діти з цікавістю спостерігали за вчителем, яка показала етапи роботи виготовлення квітки маку, а пізніше, під її керівництвом, вихованці долучилися до творчого процесу. Учні працювали із великим задоволення під супровід тематичних пісень. Після виготовлення символу пам’яті, приступили до розфарбовування голуба – символа миру.

Захід пройшов в теплій та дружній атмосфері. Учні були задоволені результатом виконаної роботи. Вони  з великим задоволенням позували перед об’єктивом фотоапарату з власними роботами.

Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад педагогічних працівників ІРЦ Великоберезнянської районної ради (наказ відділу освіти райдержадміністрації 24.04.2019 №112)

Інклюзивно-ресурсний центр Великоберезнянської районної ради Закарпатської області (вул. Загородня, 70) оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:

      Вимоги до кандидатів: вища педагогічна (психологічна освіта) ступеня магістра (спеціаліста).

Перелік документів, які необхідно подати для участі  в конкурсному відборі:

Особи можуть подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня (характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).

Строк подання документів для участі в конкурсі становить 20 днів з дня опублікування  оголошення  25.04.2019 р. по 14.05.2019 р. у відділу освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації  за адресою: смт Великий Березний, вул. Шевченка, 27  у робочі дні з 8.00 до 17.00  год.

Конкурс відбудеться 27 травня 2019 року в Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської районної ради за адресою: смт Великий Березний, вул. Загородня, 70 у два етапи:

Додаткову інформацію щодо порядку проведення конкурсу, документів для участі в конкурсі можна отримати за телефоном: +38(050)1600608 – Мокрянин А.Є., e-mail: inkluzcentr.vber@gmail.com.

НАКАЗ від 24.04.2019 №112 "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад педагогічних працівників Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради  Закарпатської області"

Пасхальні сувеніри руками вихованців ІРЦ

Пасха — найсвітліше свято в житті християн. На столі з’являються фарбовані яйця, паска та інші символи, без яких ми вже не можемо уявити Світле Христове Воскресіння.

У цього свята є безліч символів. Деякі з них — суто християнські, інші ж з’явилися в результаті єднання християнської культури і язичницьких обрядів стародавніх слов’ян.

Яйце здавна вважається символом життя і родючості. А справжнім витвором мистецтва вважаються писанки — яйця, вручну прикрашені всілякими візерунками, саме тому продовженням циклу серії занять «Творча майстерня» для дітей з особливими освітніми потребами, є виготовлення  вихованцями інклюзивно-ресурсного центру аплікації з паперу, фетру, ліплення та розфарбовування шаблонів із великодніми символами. Розфарбовування писанок викликало у дітей жвавий інтерес та емоції радості. Діти працювали під керівництвом фахівців центру, які розповіли їм про історію виникнення свята Великодня та пасхальних символів (крашанок, писанок, великодніх зайців), використовуючи фломастери, кольорові олівці за допомогою яких, змогли творчо відобразити своє індивідуальне бачення великодніх символів.

6 квітня 2019 року на території Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру  відбувся День благоустрою

У рамках акції «Закарпаттю – чисте довкілля» 6 квітня 2019 року на території Великоберезнянського інклюзивно-ресурсного центру  відбувся День благоустрою, з метою забезпечення утримання прилеглої території у належному стані,  її санітарного очищення,  створення  умов, сприятливих  для

життєдіяльності  населення. Відтак, фахівці центру бадьорі та усміхнені, працювали з великим ентузіазмом. Прибирали подвір’я центру, упорядковували робочі місця. Результатом їх спільних зусиль стала чиста, причепурена територія та робочі кабінети фахівців інклюзивно-ресурсного центру!

Семінар-тренінг для батьків «Будуємо щасливу сім’ю»

Серед різних соціальних факторів, що впливають на становлення особистості, одним з найважливіших є сім'я. Традиційно, родина - головний інститут виховання та соціальної поведінки дитини. Те, що людина набуває в сім'ї, вона зберігає протягом усього подальшого життя. У сім'ї закладаються основи особистості.

Сім'я є природним середовищем первинної соціалізації дитини, джерелом її матеріальної та емоційної підтримки, засобом збереження і передання культурних цінностей від покоління до покоління. У житті кожної людини батьки відіграють велику і відповідальну роль. Вони дають дитині нові зразки поведінки, з їх допомогою вона пізнає навколишній світ та наслідує їх у всіх своїх діях.

У рамках благодійної акції «Серце до серця», 26 березня на базі Великоберезнянського ІРЦ проходив семінар-тренінг для батьків на тему: «Будуємо щасливу сім’ю», який провела  практичний психолог Чех Л.Ю. Про благодійну акцію «Серце до серця» детально розповіла директор центру Мокрянин А.Є. і тим самим розпочала тренінг. Практичний психолог, Чех Л.Ю., продемонструвала батькам процес побудови хороших взаємин у сім’ї в порівнянні з процесом будівництва будинку, адже «сім’я – це будинок, який постійно вимагає утримання в належному стані, а конкретніше – спільного обговорення багатьох питань, важливих для його жителів».  Під час заняття батьки виконували різні вправи та завдання, релаксували під чудову музику та обговорювали важливі для них питання. Щаслива сім'я є тим теплим місцем, де завжди можна знайти затишок і спокій, любов і розуміння, куди дитині завжди хочеться повертатися і на яке завжди можна розраховувати.... Таким логічним міркуванням завершилось тренінгове заняття для батьків у Великоберезнянському інклюзивно-ресурсному центрі.

Директор центру, Мокрянин А.Є., розповіла батькам про негативний  вплив  ґаджетів на здоров’я та шкідливий вплив на розвиток дитини. Вчитель-реабілітолог, Савка О.Ю., ознайомила та надала практичні рекомендації батькам на тему: «Дрібна моторика як засіб для розвитку інтелекту, мовлення, уваги, логічного мислення».

Сім’я, як основний елемент суспільства, була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності і розвитку. Підвищення виховного потенціалу сім’ї, педагогічної культури батьків можливе за умови позитивно спрямованої взаємодії родини та інклюзивно-ресурсного центру. Така взаємодія припускає рівноправні позиції педагогів і батьків у вихованні, розвитку особистості дитини.

Тільки спільними зусиллями, доповнюючи та підтримуючи одне одного, родина та педагоги можуть досягти бажаних результатів, адже вони поєднані однією метою - повноцінним і гармонійним розвитком дитини.

Весна-краса завітала до ІРЦ...

В Інклюзивно-ресурсному центрі сьогодні, 07 березня, свято. До нас завітала  в гості майстриня, керівник гуртків ЦПР, Панько В.М., яка продовжила заняття «Творчої майстерні», де презентувала та виготовляла з вихованцями Центру щось особливе – листівку-привітання  для наших найрідніших, для наших мам.

Заняття розпочала вчитель-реабілітолог, Савка О.Ю., з роликом про виникнення свята – Дня жінок. Логопед відділу освіти Мокрянин А.М. провела з дітьми пальчикову гімнастику. Згодом розпочалось справжнє чудове дійство, яке діти очікували з великим нетерпінням. Під керівництвом Панько В.М. та педагогів Інклюзивно-ресурсного центру наші учні почали виготовляти свої шедеври для матусь. На занятті панувала доброзичлива атмосфера. Діти з великим задоволенням виконували всі завдання, інструкції зі створення своєї привітальної листівки.

Вихованці Центру працювали з натхненням, спілкувались невимушено між собою та з педагогами, були в захваті від своїх робіт, адже вони привітають своїх мам із святом!

Під час заняття діти повторювали кольори, геометричні форми, рахували їх кількість, вчились працювати з ножицями, клеєм, розвивали свій кругозір.

Вважаємо, що мету, яку ми ставили перед заняттям виконано.

12 лютого 2019 року, знову цікаве заняття із серії «майстер-класів» для вихованців ІРЦ 

У інклюзивно-ресурсному центрі сьогодні, 12 лютого 2019 року, знову цікаве заняття із серії «майстер-класів» для наших діток. В учнів задоволені та щасливі обличчя. Панує позитивний настрій. Всі в очікуванні чогось цікавого та прекрасного.

Фахівці центру виготовляють разом з вихованцями листівки-валентинки з привітаннями для найрідніших. На початку заняття діти переглянули відеоролик з історії виникнення свята святого Валентина. Малеча із великим задоволенням виконувала пальчикову гімнастику під перегляд цікавого мультфільму та веселу фізкультхвилинку під ритмічний музичний супровід.

Під час творчого процесу учні охоче та з цікавістю працювали з ножицями та клеєм,  уточнювали та називали кольори, використовуючи кольоровий папір та кольорові олівці, підписували валентинки.

Педагоги акцентували увагу на дотриманні правил техніки безпеки під час роботи з гострими предметами та клеєм, заохочували дітей до акуратного оформлення листівки для найрідніших.

Заняття закінчилося виставкою робіт наших творчих вихованців.

Для нас, педагогів центру, є найбільшою насолодою від очікуваних результатів заняття - це щасливі дитячі очі та їх радісні усмішки.

Інтегроване заняття з розвитку мовлення, корекції розвитку та лікувальної фізкультури для дітей з особливими освітніми потребами

Сьогодні, 31 січня 2019 року, в Інклюзивно-ресурсному центрі гамірно та весело. У дітей гарний та позитивний настрій, адже логопеди, практичний психолог, вчитель-реабілітолог, підготували для них інтегроване заняття з  розвитку мовлення, корекції розвитку та лікувальної фізкультури.

Педагоги поставили перед собою досягнення корекційної мети. Логопед відділу освіти Великоберезнянської районної державної адміністрації А.М. Мокрянин проводила цікаві вправи із застосуванням нетрадиційних форм роботи таких як: манкотерапія, казкотерапія, а також викладання пластилінових кульок на малюнку), спрямованих на формування графомоторних навичок, розвиток дрібної моторики рук, покращення зорово-моторної координації, зорової пам’яті, просторового сприйняття, збагачення словникового запасу дитини.

З цікавістю діти прослухали казку про веселий Язичок, яку розповіла логопед ІРЦ Мокрянин А.Є. та виконували різні артикуляційні вправи.

Практичний психолог Чех Л.Ю. запропонувала вправи в ігровій формі, спрямовані на соціалізацію дітей з особливими освітніми потребами.Савка О.Ю., вчитель-реабілітолог, використала у своїй роботі з дітьми казкотерапію, запропонувала дітям мультфільм про здоровий спосіб життя та веселу руханку «Маша і ведмідь», під яку діти з великим задоволенням повторювали рухи за казковими героями.

Нетрадиційні форми та методи роботи сприяють ефективному вихованню та розвитку дітей з особливими освітніми потребами.

Індивідуалізація навчально-виховного процесу дітей з особливими освітніми потребами

Фахівцями Інклюзивно-ресурсного центру на базі Малоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів, 29 січня 2019 року, проведено семінар-практикум «Індивідуалізація навчально-виховного процесу дітей з особливими освітніми потребами» для педагогів-членів команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами та батьків.

Основним напрямом роботи семінару було визначення конкретних навчальних стратегій  і підходів до навчання та розвитку дитини з особливими освітніми потребами. Директор центру Мокрянин А.Є. закцентувала увагу учасників семінару-практикуму на розумінні таких термінів, як: індивідуалізація навчання, адаптація, модифікація, моніторинг та реалізація навчальних цілей. Присутнім було запропоновано проаналізувати відмінності адаптацій та модифікацій навчальної діяльності.

Практичний психолог ІРЦ Чех Л.Є. надала методичні рекомендації педагогам для роботи з батьками дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання та презентувала батькам буклети з рекомендаціями для них.

Савка О.Ю., вчитель-реабілітолог  центру, звернула увагу на дрібну моторику як важливий засіб для розвитку інтелекту мовлення, уваги, логіки та мислення. Вчителям та батькам були запропоновані практичні вправи та завдання для розвитку дрібної моторики кистей та пальчиків рук, які вони можуть використовувати у заняттях з дітьми.

Заступник директора з навчально-виховної роботи Малоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Варга О.В., як голова команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, проаналізувала виконання індивідуальної програми розвитку дітей, звернула увагу на динаміку розвитку дітей з ООП за І семестр. Педагоги обмінялися результатами спостережень та інформацією про труднощі з якими стикалися учні, їх сильними сторонами.

Вчитель образотворчого мистецтва Ігнатова М.П. звернула увагу присутніх на доцільність використання нетрадиційних технік та методів роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Батьки учнів взяли активну участь в обговоренні зазначених питань, висловили власні побажання та надали дієві пропозиції щодо виховання та навчання дітей в умовах інклюзії.

Просвітницький тренінг для батьків

В Інклюзивно-ресурсному центрі, 23 січня 2019 року, відбулося тренінгове заняття для батьків, яке презентувала практичний психолог центру Чех Л.Ю. Зі вступним словом до присутніх звернулася директор центру Мокрянин А.Є., яка розповіла про завдання ІРЦ, основним серед яких є співпраця та просвітницька робота з батьками.

Метою тренінгу стало сприяти становленню батьківської компетентності, шляхом усвідомлення і осмислення механізмів діалогічного спілкування та формування вмінь й навичок конструктивної взаємодії з дітьми у сім’ї.

Під час заняття батькам було запропоновано цікаві завдання для роздумів, релаксу та обміну досвідом спілкування зі своїми дітьми, міні-лекцію про стилі виховання дітей.

Після тренінгу, який пройшов дуже жваво та емоційно, батьки мали змогу за чашечкою запашної кави поспілкуватися з фахівцями центру, поділитися враженнями про проведене заняття та обмінятися думками про способи виховання та впливу на своїх дітей. В кінці тренінгу практичний психолог роздала буклети з порадами батькам щодо виховання дітей з особливими освітніми потребами.

Мами прийшли до висновку, що такі зустрічі в тісному крузі є ефективними та необхідними в майбутньому.

Започатковано цикл занять для дітей з особливими освітніми потребами

У Великоберезнянському інклюзивно-ресурсному центрі 3 грудня 2018 року було започатковано цикл занять для дітей з особливими освітніми потребами «Творчі діти», початок яких присвятили Міжнародному дню людей з інвалідністю. 

Учні мали можливість  завітати до творчої майстерні Вікторії Панько, методиста Великоберезнянського районного  центру позашкільної роботи з дітьми та юнацтвом та із задоволенням  поліпити за допомогою  солоного тіста «Чарівну квіточку». На занятті головною метою викладача було сформувати в учасників художньо-естетичне ставлення до дійсності, розвиток дрібної  моторики рук, творчих здібностей, уяви та виховання любові до мистецтва.

Цікавинкою став організанований практичним психологом центру  Чех Л.Ю. та вчителем-реабілітологом Савкою О.Ю. перегляд  казки-мультфільма  «Про добро» із проблемними завданнями та подальшою  бесідою про людей з особливими потребами, під час яких дітки мали можливість відкрито поспікуватися у вузькому колі, поділитися власними спостереженнями та провести гарно час.


Міжнародний день толерантності

Міжнародний день толерантності — свято, яке відзначається 16 листопада в усьому світі. На сьогоднішній день людей з особливими потребами нараховується близько 3 мільйонів на 46 млн. населення. В нашій державі цей факт призводить до виникнення низки проблем, пов'язаних із їхньою соціалізацією.

Наприклад, ми часто стикаємося з тим, що люди з обмеженими можливостями не беруть участі в звичних нам справах, не працюють поруч з нами, не вчаться. Але це відбувається не через їхню нездатність це робити. Найчастіше - це наслідок недостатньої підготовленості середовища і оточення. Людям з особливими потребами необхідна наша підтримка і допомога саме в усуненні "бар'єрів", але в жодному разі не жалість або поблажливість.

Що ж означає слово "толерантність"? Толерантність – це повага, здатність без агресії сприймати думки, поведінку, спосіб життя іншої людини, якщо вони відрізняються від наших. Передусім, толерантність – це доброзичливе й поблажливе ставлення до чогось або когось. Але толерантна людина не повинна бути поблажливою до всього, наприклад, до порушення прав людини чи маніпуляцій і спекуляцій  того, що порушує загальнолюдську мораль. Отже, бути толерантною людиною означає поважати людей. Наскільки ми поважаємо певну людину  свідчить наше вміння ввічливо спілкуватися. До цієї події, Міжнародного дня толерантності, фахівці інклюзивно-ресурсного центру підготували заняття на тему: «Урок толерантності з елементами тренінгу», який провели з учнями 3-Г класу  Великоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ступеню. Практичний психолог, Чех Л.Ю., провела тренінг з дітьми.  Вчитель-реабілітолог, Савка О.Ю., підготувала перегляд мультфільму «Соловейко з одним крилом», в якому проведена асоціація з сім’ями,  в яких виховуються діти з особливими потребами, проте непросте випробування справжньою любов’ю, через яке проходять вони, а водночас і всі ми. Директор ІРЦ,  Мокрянин А.Є., розповіла про толерантне ставлення до дітей з особливими освітніми потребами.

Започатковано серію старт-апів для закладів дошкільної освіти

Одним з основних пріоритетів розвитку сучасної освіти є забезпечення рівних прав на освіту для усіх дітей, у тому числі для дітей з особливими освітніми потребами, дітей з інвалідністю, дітей з інших соціально вразливих груп.

Реформування освіти в напрямі інклюзії підтверджується численними змінами в законодавстві України, практичною діяльністю закладів загальної середньої освіти та узгоджується з основними міжнародними документами у сфері забезпечення прав дітей, зокрема зі статтею 24 «Освіта» Конвенції ООН «Про права осіб з інвалідністю». Зміни в законодавчих і нормативно-правових документах про розвиток інклюзивної освіти викликають чималу кількість запитань про їх запровадження в більшості учасників освітнього процесу – керівників навчальних закладів, педагогів, батьків тощо.

Для України інклюзивна освіта – досі педагогічна інновація. До неї, здебільшого, не готові ні адміністрація закладу дошкільної освіти, ні педагоги. До того ж у дошкільному закладі необхідно створювати середовище, адаптоване до потреб дітей з особливими освітніми потребами, добирати спеціально фахівців, зокрема, асистента вихователя, розробляти індивідуальні програми розвитку, проводити заходи, що виключають стихійну інтеграцію «особливих» дітей.

Дітям з особливими освітніми потребами дошкільного віку гарантоване законом право здобувати освіту в інклюзивних групах дошкільних навчальних закладів за місцем проживання.

Інклюзивні групи можуть створюватися у дошкільних навчальних закладах України, незалежно від підпорядкування та форми власності, для забезпечення умов дітям з особливими освітніми потребами, у тому числі дітям з інвалідністю, для розвитку та навчання спільно зі своїми однолітками.    Головна мета створення інклюзивних груп – задоволення соціальних та освітніх потреб, організація корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.

З метою вдосконалення  впровадження інклюзивна освіти 7 та 9 листопада 2018 року в закладах дошкільної освіти смт Великий Березний № 1 «Веснянка» та № 2 «Берізка»  відбулися серії старт-апів за участю директора інклюзивно-ресурсного центру Мокрянин А.Є. та методиста методичного відділу освіти Плакош М.І. Під час заходів обговорювалися питання щодо створення ефективної команди психолого-педагогічного супроводу особливої дитини та питання щодо розроблення індивідуальних програм розвитку, адже першочергове завдання колективу – забезпечити  умови для навчання осіб з особливими освітніми потребами відповідно до індивідуальної програми розвитку та з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей. 


Семінар для керівників та учителів закладів освіти, у який організовано інклюзивну форму навчання

30 жовтня 2018 року відбувся семінар для асистентів вчителів, асистентів вихователів, психологів, заступників  директорів та керівників загальної середньої освіти з інклюзивною формою навчання з проблеми: «Команда психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої та дошкільної освіти». Учасники опрацювали такі питання:

Методист методичного кабінету відділу освіти, Плакош М.І., ознайомила присутніх з нормативно-правовою базою, на яку необхідно звернути особливу увагу для організації навчання  та надання якісних освітніх послуг дітям з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти та закладах дошкільної освіти.

Мокрянин А.Є., директор Інклюзивно-ресурсного центру Великоберезнянської районної ради, звернула увагу присутніх на необхідність створення команд психолого-педагогічного супроводу та організації  їх належної роботи  у закладах, де навчаються діти з особливими освітніми потребами.

Учасники семінару розглянули особливості складання індивідуальних програм розвитку дитини з особливими освітніми потребами, документи асистента вчителя та асистента вихователя, участь у команді психолого- педагогічного супроводу дитини. 

День осені в Інклюзивно-ресурсному центрі

19 жовтня 2018 року на базі районного філіалу ОЦКРІ "Берізка" фахівцями реабілітаційного центру спільно з фахівцями ІРЦ було проведено день Осені.

Осінь – чудова пора року. Вона збирає щедрі врожаї овочів та фруктів, фарбує листочки у барвисті кольори, запалює багряно-червоні кетяги калини.

Завітала на свято і головня героїня – щедра Осінь, яка розважала дітей спільно зі своїми помічниками осінніми місяцями-братами веселими завданнями та іграми. Діти із задоволенням дивилися на казкових персонажів, які підготували чарівну осінню казку – співали, декламували віршики, прославляли осінь за її красу та врожаї.

Цікавою була виставка виробів із природного матеріалу: аплікації, композиції, малюнки пальчиковими фарбами. Напередодні свята в Інлюзивно-ресурсному центрі проводився майстер-клас «Осіння фантазія» з використанням осінніх дарів з метою підготовки виробів для виставки до дня Осені.

Закінчилося свято частуванням дітей щедрими дарами осені, смаколиками та приємними подарунками, підготованими добродіями, які взяли участь у заході.

Нові надходження!

З метою надання  якісних корекційних послуг дітям з особливими освітніми потребами, Інклюзивно-ресурсним центром  придбано спеціальні засоби корекції психофізичного розвитку, дидактичний матеріал та наочні засоби: склади  Нікітіна, кубики Зайцева, бізіКуб, дерев’яні конструктори, рамка-вкладиш, шнурівки та книги з піктограмами.

Круглий стіл з асистентами учителів закладів загальної середньої освіти району

28 вересня 2018 року в Інклюзивно-ресурсному центрі Великоберезнянської районної ради Закарпатської області відбувся круглий стіл на тему: „Асистент вчителя в інклюзивному класі”.

У засіданні взяли участь молоді фахівці – асистенти вчителів закладів загальної середньої освіти району, фахівці ІРЦ та методист методичного кабінету відділу освіти.

Метою круглого столу було ознайомити молодих спеціалістів з аспектами та напрямами роботи асистента вчителя, документацією, яку вони повинні вести.

Наскрізним питанням круглого столу було розроблення індивідуальної програми розвитку (ІПР), відповідно до якої визначаються вимоги до організації навчання дитини, зокрема,  характер освітніх послуг і форм підтримки.