Запитуйте - відповідаємо

  1. Як оцінювати учня з ООП?

Оцінювання навчальних досягнень учнів з ООП, як і всіх учнів в класі, здійснює вчитель, а не асистент вчителя.


Відповідно до п. 21. Порядку організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти оцінювання результатів навчання учнів у закладах освіти здійснюється за системою та загальними критеріями оцінювання, затвердженими МОН для початкової, старшої та середньої школи відповідно, та з урахуванням індивідуального навчального плану (за наявності).

Тобто навчальні досягнення учнів з ООП, як і учнів з типовим розвитком, оцінюють за чотирма рівнями (початковий, середній, достатній та високий - для 2 циклу початкової школи, а також середньої та старшої школи) і відповідними їм балами (від 1 до 12 - для середньої та старшої школи).

Та все ж вимоги до оцінювання є іншими, оскільки слід ураховувати можливості дітей та їхні психофізичні особливості, адже для кожної категорії дітей з психофізичними порушеннями мають бути свої критерії оцінювання навчальних досягнень, оскільки програма кожного навчального предмета для певної нозології містить конкретні вимоги щодо навчальних досягнень учнів відповідно до обсягу і характеру матеріалу для кожного класу, можливостей дітей.

Таким чином, рівні навчальних досягнень — однакові для всіх учнів, але оцінювання здійснюється відповідно до вимог навчальних програм, які відрізняються для учнів з типовим та порушеним психофізичним розвитком.

Ключовий аспект оцінювання навчальних досягнень учнів з ООП в інклюзивному класі полягає в тому, що його слід здійснювати за обсягом і характером матеріалу, визначеним індивідуальною навчальною програмою. Найбільшими є відмінності в критеріях оцінювання учнів з інтелектуальними порушеннями, складними порушеннями розвитку, оскільки навчальні програми для цих дітей є специфічними. Проте і для них слід використовувати 12-бальне оцінювання. Відповідно до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах система оцінювання навчальних досягнень учнів з ООП має бути стимулюючою. Передусім слід враховувати досягнення учня, його позитивну динаміку розвитку, а не невдачі. Специфіка полягає у зменшенні кількісної ролі оцінки і використанні її якісного потенціалу.

Для оцінювання індивідуальних досягнень учня з ООП та його мотивації можна використовувати портфоліо.

Джерела:


1. Постанова КМУ від 15.09.2021 №957 "Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти"

2. Роз’яснення завідувача, професора кафедри корекційної педагогіки та інклюзивної освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, д-ра пед. Наук Світлани Миронової на сайті Педрада. Режим доступу https://www.pedrada.com.ua/news/6705-umovi-dlya-zakrittya-shkl-pri-dostatnomu-rvn-vaktsinats-vchitelv

2. Як організувати дистанційне навчання для дитини з ООП?

ПРИНЦИПИ І ОСОБЛИВОСТІ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Дистанційне навчання можна застосовувати для дітей з ООП, спираючись на чотири головні принципи дистанційного навчання, а саме:

Принцип інтерактивності. Усі діти мають навчатися разом, але з допомогою комп’ютерно-інформаційного середовища. Тобто дитина з ООП має продовжити контактувати з друзями, однокласниками, учителем, асистентом вчителя.

Принцип диференціації. Дистанційне навчання передбачає навчання за можливостями кожного з учасників навчального процесу, тут застосовуються технології різнорівневого навчання.

Принцип індивідуального підходу. Обов’язково треба враховувати форму порушення дитини з ООП і можливості її комунікації для того, щоби вона ефективніше продовжила навчання.

Принцип пластичності. Навчання має відбуватися в необхідному темпі учня. Якщо один учень з ООП швидко адаптувався до онлайн-уроків, може висидіти їх, то іншому учню буде складно адаптуватися, і він може не зрозуміти, що відбувається подальше навчання, і що на моніторі – люди, які його раніше бачили, яких він добре знає. Тож треба враховувати темп учня.

Починати дистанційне навчання з того, що батьки якійсь період часу (скажімо, тиждень) спостерігають за своєю дитиною з ООП, разом з учителем та асистентом вчителя й командою аналізують ці спостереження, визначають рекомендоване навантаження. Свої спостереження батьки мають фіксувати. Наприклад:

Адаптація до нового режиму дня/ тижня/ місяця. Чи швидко дитина адаптувалася до нового режиму дня? Чи вона повільно адаптується, чи вона кожного ранку одягається й показує мамі, що треба йти в школу, тому що вона звикла ходити в школу?

Рівень тривожності та емоційних спалахів. Чи тривожиться дитина, чи стала більш або менш тривожною? Який у неї рівень тривожності: високий чи низький? Чи бувають спалахи в дитини?

Який емоційний стан за тиждень переважає: чи дитина спокійна, чи сонлива, агресивна, чи особливо обережна?

Чи бере участь у дистанційному навчанні.

Поведінка дитини.

Улюблена діяльність удома.

Якщо командою, батьки разом з учителем і асистентом вчителя, проаналізували все це, можна визначити рекомендоване навчання:

Як вчити дитину (дистанційно, відправляти завдання та консультувати батьків, телефонувати батькам дітей з ООП). Чи буде дитину вчитися дистанційно разом з усіма дітьми класу (за умови, що є інтернет, ґаджети, дитина може навчатися в режимі онлайн -а допомогою інтернету і не тривожиться. Якщо інтернету або ґаджетів немає, необхідно домовитися командою про відправлення певних завдань батькам, обов’язково консультувати їх, як потрібно виконувати завдання, і залишатися з ними на зв’язку для того, щоби розуміти, чи виконуються надані рекомендації і чи є вони ефективними. Можливий варіант - періодично телефонувати самій дитині, якщо вона може з поспілкуватися з викладачами. Або телефонувати батькам, щоби підтримувати їх, казати, що їм усе вдасться.

Обов’язково потрібно визначити навантаження для дитини й розробити новий режим дня на тиждень. Цей режим дня потрібно разом із батьками візуалізувати із дитиною, тому що дитині легше сприймати саме візуальну інформацію. Так вона буде розуміти, що буде в понеділок, які будуть уроки у вівторок тощо.

Програма та теми, за якими мають працювати діти. Відправити індивідуальну програму розвитку й переглянуті теми, які будуть опрацьовані. Визначити ті теми, які будуть засвоюватися дітьми в період карантину.

Консультації з батьками дитини з ООП. Треба визначити розклад консультацій, прописати його на тиждень.

РОЛЬ АСИСТЕНТА ВЧИТЕЛЯ ПІД ЧАС ДИСТНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ:

Допомога та підтримка батьків дитини з ООП: попередні консультації, допомога під час виконання домашнього завдання й онлайн-занять.

Командна робота з учителем під час підготовки до занять.

Запис офлайн-занять (відеозанять) для всіх дітей.

Спостереження за роботою дітей та подальший аналіз їхньої роботи.

Модератор онлайн-занять. Наприклад, у ZOOM-конференції необхідна людина, яка буде підключати всіх до відеоконференції, вимикати мікрофони, коли говорить учитель, або вмикати мікрофон тільки тій дитині, яка буде зараз відповідати.

Консультації батьків щодо методів та прийомів роботи.

Ведення документації.

Адаптація завдань для дитини з ООП разом з учителем.

(За матеріалами сайту НУШ та інструктивно-методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021)




3. Що має робити асистент вчителя під час дистанційного навчання?

Відповідно до Методичних рекомендаціях щодо організації освітнього процесу дітей із особливими освітніми потребами у 2022/2023 навчальному році (лист МОНУ №1/10258-22).

Під час дистанційного навчання асистент учителя робить наступне:

  • організовує спільно з учителем/-ями освітній процес із використанням технологій дистанційного навчання;

  • забезпечує навчання учня з ООП, за потреби здійснює в межах свого педнавантаження індивідуальне підключення поза часом онлайн-уроку та надає додаткові пояснення, виконує разом із дитиною домашні завдання, які були їй не зрозумілі;

  • надає додаткові пояснення дитині щодо опанування матеріалу та виконання завдань в окремій онлайн-кімнаті, забезпечує перевірку виконання таких завдань;

  • забезпечує реалізацію індивідуальної програми розвитку в межах своєї компетенції, зокрема досягнення поставлених у програмі цілей навчання, завдань на період дії ІПР, забезпечення визначених ІПР потреб тощо;

  • забезпечує в межах компетенції реалізацію індивідуального навчального плану дитини (за наявності);

  • забезпечує комунікацію закладу освіти та батьків (інших законних представників дитини) для організації навчання учнів з ООП;

  • координує дистанційне навчання з батьками (іншими законними представниками) дитини, зокрема й завчасно попереджає про зміни розкладу, необхідні навчально-дидактичні матеріали тощо;

  • готує матеріали для дистанційного навчання для учнів з ООП, зокрема консультує батьків щодо їхнього використання;

  • забезпечує підготовку індивідуальних завдань та адаптацію навчальних матеріалів відповідно до потенційних можливостей учня з урахуванням умов дистанційного навчання;

  • забезпечує індивідуалізацію технологій дистанційного навчання з урахуванням особливих освітніх потреб, зокрема обирає інструменти, консультує батьків щодо технічних особливостей їхнього використання з учнями з ООП;

  • асистує вчителю під час дистанційних занять, зокрема допомагає під час об’єднання учнів у пари і групи в ZOOM-конференціях, може долучатися до будь-якої пари / групи в будь-який момент, допомагає та виправляє помилки, слідкує за підняттям рук, вмикає та вимикає мікрофони, вмикає демонстрацію екрану для показу презентацій та відео, слідкує за чатом та відповідає на запитання учнів і батьків, які виникають під час уроку;

  • асистує вчителю під час роботи з іншими учнями класу, які потребують першого рівня підтримки в закладі освіти, додаткових пояснень, індивідуального підходу, мають проблеми з опануванням матеріалу, зокрема й через перебування за кордоном чи на тимчасово окупованих територіях, відсутність доступу до онлайн-занять, наявність психологічної травми;

  • надає учню та його / її батькам (іншим законним представникам) рекомендації щодо дотримання норм під час користування комп’ютерною технікою, щодо організації робочого місця дитини;

  • спільно з іншими учасниками команди супроводу бере участь у розробленні ІПР;

  • забезпечує ведення щоденника спостережень за дитиною з ООП задля відстеження динаміки розвитку та оцінювання рівня досягнення цілей навчання, зазначених в ІПР;

  • створює індивідуальне портфоліо учня з ООП.