Матеріали на допомогу

Платформа «Цифрова інклюзія» (Digital Inclusion)  

Україномовний мобільний застосунок для розвитку мовлення і полегшення вербальної комунікації. Має допомогти в розвитку чи відновленні мовлення, соціалізації та реабілітації. Програма безкоштовна та інтуїтивно зрозуміла, крім того до неї є інструкція із використання. Застосунок можна завантажити на смартфони та планшети: Android, Huawei, Apple. А також ним можна користуватися у веб-версії.

Відеопрезентація додатка. 


Практичні поради щодо формування позитивного емоційного клімату в інклюзивному освітньому середовищі



Інформаційні матеріали "Комунікація в інклюзивному освітньому середовищі: те, що повинен знати кожний освітянин"

Авторська розробка керівника інклюзивних проєктів Наталі Гладких


Відеоролики та мультфільми, які можна показати учням для кращого розуміння того, що всі ми різні:

«Соловейко з одним крилом» - зворушлива казка про любов та взаємопідтримку. Алегорично розповідає про сім'ї, в яких є діти з особливими потребами, і про те нелегке випробування справжньою любов'ю, через яке проходять вони, а водночас і всі ми з вами. Методична розробка до казки допопможе педагогічним працівникам підготувати захід з розвитку навчок толерантності в учнів.

Презентація "Документація в роботі асистента вчителя"

Представлено приблизний перелік документів, які має вести асистент вчителя. Перелік має рекомендаційний характер

Добірка дидактичних матеріалів з сайту "Всеосвіта" для розвитку пізнавальних процесів у дітей з ООП

Містить роздатковий дидактичний матеріал для розвитку уваги, мислення, дрібної моторики у молодших школярів. Всі малюнки в документі можна збільшувати до потрібних розмірів без втрати якості зображення

збірник коректної лексики, розроблений для формування нової етики спілкування  

Розроблені Інститутом спеціальної педагогіки і психології ім. М. Ярмаченка НАПН України.  В рекомендаціях подано методичний інструментарій, який допоможе встановити причину освітніх труднощів, що можуть виникати в учнів під час освітнього процесу, визначити бар’єри та стратегії подальшої підтримки задля їх подолання.  

З 1 січня 2022 року інклюзивне навчання організовувється за новим Порядком. Уряд затвердив нову форму індивідуальної програми розвитку, ввів рівні підтримки в освітньому процесі для учнів з ООП, які навчаються в інклюзивних класах, і встановив правила надання підтримки. Зорієнтуватися та вивчити нові вимоги допоможе цей путівник.


В збірці 22 простих ідеї та практики. Всі практики можна робити в своєму темпі подумки, можна роздрукувати і працювати в самій книжці, можна вирізати з сторінок шаблони і працювати з ними, можна розмальовувати.

Читати можна і самим дітям,  і на уроках в школі, можна пропонувати для опрацювання в допомогу роботи з психологом чи в ресурсних центрах. Для кожного завдання є просте пояснення.

Складні часи роблять дітей більш  вразливими і одинокими. Стрес часто робить і дорослих, і дітей  безпомічними і саме зараз ми - і дорослі, і діти так потребуємо опори на внутрішню силу. 

Ця книжка - практикум для дітей і підлітків, в якій кожне просте завдання може стати містком до відчуття сили, розуміння своїх емоцій, в ній є як запрошення до роздумів, так і конкретні практики з регулювання емоцій. Практики можуть допомогти й дорослим.

Містить практичні поради, які допоможуть педагогам, учням, батькам і розробникам освітніх ресурсів забезпечити інклюзивність в освітньому середовищі, зокрема під час онлайн-навчання. 

В посібнику можна ознайомитися із практичними прикладами використання наочності та візуалізації під час дистанційних уроків, планування та реалізації онлайн-навчання, зважаючи на багатоманітність учнів, їхніх потреб, можливостей та іншого, порадами щодо забезпечення доступності в 

Для ранкових руханок або між заняттями можна скористатися дуже простими вправами, які допоможуть заспокоїтися та підтримати себе й довколишніх. До створення роликів долучилися сімейна й дитяча психологиня Світлана Ройз та команда небайдужих активістів, серед яких – освітяни, художники, аніматори. Докладніше на сайті НУШ.

Інтерактивний паз"Особливі дітки" від Національної бібліотеки України для дітей 

Може бути використаний для тематичних виховних заходів.