Актуальна спадщина Любові Борисівни Хавкіної

меморіальний проєкт

Любов Борисівна Хавкіна організатор бібліотечної справи, фундатор вітчизняного бібліотекознавства, бібліотечної освіти, бібліографознавець, бібліограф, педагог-просвітитель, письменниця, публіцист, перекладач, співробітниця та член правління Харківської громадської бібліотеки (1890–1918), заслужений діяч науки РРФСР (1945), доктор педагогічних наук (1949).


Л. Б. Хавкіна майже 20 років віддала Харківській громадській бібліотеці, що визначило професійні вподобання та інтереси на все життя. Саме в книгозбірні відбулося її становлення як науковця, тут вона підготувала свої перші фундаментальні праці, намагалася запроваджувати зарубіжний бібліотечний досвід, ініціювала та створила нові відділи – бібліотекознавства, музичний та дитячий. Її прогресивна думка стала запорукою розвитку книгозбірні, з якою вона ніколи не поривала зв’язку.

Всесвітньовідома харків’янка, Любов Борисівна, залишила багатогранний доробок багатьма мовами світу, який й сьогодні є вагомою джерельною базою для бібліотекознавчих, книгознавчих, освітянських досліджень. Серед її праць найбільшу частку складають видання з бібліотекознавства та бібліографознавства, які не перестають бути актуальними і на сучасному етапі розвитку бібліотечної справи та є об’єктом практичних досліджень. Тому назріла необхідність узагальнити результати всіх розвідок, зокрема міжнародного проєкту «Бібліотекознавець Л. Б. Хавкіна поза часом і кордоном».


Мета проєкту

створення інтегрованого меморіального ресурсу актуальної спадщини Любові Борисівни Хавкіної, який включатиме хроніку основних етапів її життя та діяльності, бібліографічні матеріали за період 18921952 рр., відомості про вшанування пам’яті дослідниці у ХДНБ та оприлюднить факти, серед яких деякі раніше не опубліковані.

Контент ресурсу згруповано за розділами (сторінками сайту) «Хроніка життя та діяльності», «Творчий доробок», «Вшанування пам’яті», «Бібліотекар світу». Розділи містять посилання на електронні ресурси, оцифровані видання, в т. ч. архівні матеріали. Проєкт містить рідкісні портрети Л. Б. Хавкіної, фотографії з бібліотечних заходів, закордонних поїздок та зображення будівель, у яких проживала та працювала науковиця. У розділі «Творчий доробок» уперше зроблено спробу зібрати бібліографічні записи всіх прижиттєвих видань. «Вшанування пам’яті» складається з календаря заходів з відзначення ювілейних дат бібліотекознавця у ХДНБ, посилань на повні тексти збірників, статей, відеосюжети, блоги, сторінки у соціальних мережах. Наймасштабнішим заходом вшанування пам'яті є регіональний конкурс імені Л. Б. Хавкіної наукових робіт та інноваційних проєктів молодих спеціалістів бібліотечної справи, який на сучасному етапі набув всеукраїнського рівня.

Представлено цінний та багатогранний матеріал про основні віхи життя та діяльності Любові Борисівни Хавкіної.

Вперше на теренах України зібрано найбільшу кількість описів прижиттєвих друкованих видань.

Відновлено історичну справедливість та представлено спадкоємність бібліотекознавчих ідей.

У розробці. Карта з мітками на країнах та містах, де Л. Б. Хавкіна проживала, працювала, чи відвідувала з метою обміну досвідом.

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Автобіографічний нарис «Любовь Борисовна Хавкина» (1915)

Некролог «Памяти Л. Б. Хавкиной» (Библиотекарь, 1949)

Ю. В. Григорьєв «Л. Б. Хавкина (1871–1949)» (Москва, 1973)

Ф. Хавкін-Сноу «Red flowers» (Нью-Йорк, 1921)

Автор ідеї та координатор проєкту: Н. І. Капустіна, завідуюча кабінетом бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної

Виконавці: Н. І. Капустіна, О. В. Непочатова, Н. В. Петренко, Ю. В. Ходарєва

Відгуки та пропозиції просимо надсилати на e-mail: kbh.hdnb@gmail.com