Зародження нової європейської науки

Конспект уроку

Всесвітня історія 8 клас

Урок № _______ Дата ________________

Тема. Культура бароко. Народження нової європейської науки.

Мета: ознайомити учнів із розвитком науки; вдосконалити роботу учнів з таблицями, схемами; ознайомити учнів з досягненнями науковців; аналізувати причини та наслідки наукових відкриттів Нового часу та їх вплив на подальший розвиток людства. Виховувати прагнення до самоосвіти.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. 8 клас»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Всесвітня історія. 8 клас».

Тип уроку: комбінований

Основні терміни та поняття: «диспут», «емпіризм», «гуманізм», «натурфілософія», «логарифм», «полювання на відьом»

Історичні постаті: М. Коперніка, Д. Бруно, Г. Галілея.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

· визначати умови розвитку науки;

· характеризувати найвизначніші наукові відкриття;

· наводити приклади високого рівня розвитку науки;

· застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Співвіднесіть імена авторів з назвами їхніх творів.

а) Леонардо да Вінчі

1) «Давид»

б) Рафаель Санті

2) «Даная»

в) Мікеланджело Буонарроті

3) «Сикстинська мадонна»

г) Тиціан

4) «Віз сіна»

5) «Мона Ліза»

2. Співвіднесіть імена авторів з назвами їхніх творів.

а) Пітер Брейгель Старший

1) «Чотири апостоли»

б) Ганс Гольбейн

2) «Сад земних насолод»

в) А. Дюрер

3) «Падіння Ікара»

г) І. Босх

4) «Фонтан невинних»

5) «Танок смерті»

IІІ. Мотивація навчальної діяльності

На межі ХVІ-ХVII ст. під впливом буремних подій епохи важливих змін зазнала європейська культура. її розвиток відбувався під знаком суперечностей. З одного боку, розширилися знання європейців про світ, значних успіхів досягла освіта, справжнє піднесення переживала наука. З іншого - у полум'ї релігійних війн і атмосфері релігійної нетерпимості процвітали всілякі забобони, найбільш диким проявом яких стало «полювання на відьом».

ІV. Вивчення нового матеріалу

Мистецтво бароко

Учитель. Мистецтво бароко виникло в Римі в другій половині XVI ст. В основу бароко було покладено вже не творче наслідування природи як у часи Відродження, а її вдосконалення на основі ідеальних норм краси.

У живописі художники використовували гру світла й тіні, писали грандіозні панорами, відображали на полотні емоції, пишноту форм, багатство.

У літературі дуже велике місце посідає персоніфікація. Твори Шекспіра й Сервантеса містили у собі елементи поетики як епохи Відродження, так і бароко.

Учитель пропонує записати визначення у зошит.

Бароко - панівний стиль в європейському мистецтві кінця XVI - середини XVIII ст., що відрізнявся грандіозністю, масивністю споруд, їхньою складною, розкішною декоративністю

1. Оновлення шкіл та університетів

Розповідь учителя

Розвиток наукових знань у XVІ-XVIІ ст. суттєво змінив погляди людини на світ і заклав основи для формування нового суспільства. Надзвичайно важливу роль починає відігравати освіта.

Під впливом гуманізму починаються зміни в системі освіти. У школі Нового часу вивчали граматику, риторику, діалектику, арифметику, геометрію, астрономію, музику, пізніше діалектику замінили логіка та фізика. Додатково до латинської мови починають вивчати ще й грецьку. Крім церковних творів у школах з’являються і художні твори. Разом із тим школа досі залишалася привілеєм людей, які мали певний достаток.

Розвиток суспільства потребував більшої кількості освічених людей. Починають відкриватися нові школи, і католицька церква не залишалася осторонь - з’являються єзуїтські коледжі. Поряд із церковними виникають і приватні школи.

Суттєво пришвидшив розвиток освіти винахід книгодрукування. У 1455 р. Йоган Гутенберг винайшов друкарський верстат. Кількість книжок збільшилася в десятки і сотні разів. Уже на початку ХVІ ст. в Європі діяла понад тисяча друкарень. Книжки стали більш доступними, у першу чергу завдяки зменшенню їхньої вартості.

Зміни у вищій школі відбувалися повільно. Університетські викладачі були доволі консервативні й за підтримки церкви стримували нововведення. Разом із тим кількість університетів зростає. У 1348 р. відкривається Празький університет, у 1364 р. - Краківський університет. У ХV ст. в Європі діяло 65 університетів. Столиця майже кожної держави мала свої університети. Під тиском обставин в університетах відкриваються нові кафедри, запроваджуються нові предмети. Відбуваються і зміни у складі студентів - разом із дворянами починають навчатися діти заможних торговців та ремісників, вихідці з буржуазії.

2. Наукові знання. Політичні теорії. Утопії

Варіант 1

Розповідь учителя

На межі XVI-XVII ст. численні винаходи й удосконалення створили величезний запас нових знань і сприяли розвитку природничих наук. Новий час змінив підходи до пізнання світу: 1) наука як новий спосіб пізнання світу; 2) відхід від середньовічної схоластики; 3) необхідність вивчати природу за допомогою досвіду.

Відбулися суттєві зміни в уявленні людини про Всесвіт. Великі географічні відкриття підтвердили теоретичні висновки про форму земної кулі. Упродовж 40 років польський учений М. Коперник створював геліоцентричну систему, доводячи, що Земля та інші планети обертаються навколо Сонця. Італієць Дж. Бруно стверджував, що життя можливе не тільки на Землі, Всесвіт нескінченний і складається з безлічі світів. За свої погляди він був заарештований інквізицією, вісім років провів у в’язниці, був засуджений до смертної кари та спалений у Римі на площі Квітів. Теоретичні висновки М. Коперника підтвердив Г. Галілей. Він сконструював телескоп і побачив місячний ландшафт, плями на Сонці, зміни освітленості Венери, супутники Юпітера. Галілей написав «Діалог про дві найголовніші системи світу - Птолемеєву й Коперникову». Потрапив до суду інквізиції й до кінця життя перебував під домашнім арештом, не маючи можливості займатися астрономією. Німецький астроном Й. Кеплер відкрив закони, які визначали рух планет, і Землі в тому числі, навколо Сонця.

Не тільки астрономи змінювали уявлення про Всесвіт. Англієць І. Ньютон заклав основи сучасного природознавства і був практично творцем класичної фізики. Він сформулював основні закони класичної механіки, відкрив закон всесвітнього тяжіння, дисперсію світла, розвинув корпускулярну теорію світла та зробив багато інших відкриттів, які пояснювали будову Всесвіту. Французький філософ і математик Р. Декарт вважав джерелом справжнього знання розум. Англійський філософ Ф. Бекон наголошував, що потрібні тривалі спостереження - експерименти та досліди, які доведуть істину.

Разом із дослідженнями макрокосмосу - Всесвіту, люди Нового часу переймалися і мікрокосмосом - будовою самої людини. Італійський учений А. Везалій у своєму трактаті «Про будову людського тіла» дав науковий опис усіх органів і систем, спростував багато помилкових уявлень. Швейцарський лікар і алхімік Т. Парацельс піддав критичному перегляду ідеї давньої медицини та сприяв початку використання при лікуванні хімічних препаратів. Хірург А. Паре розробив методи лікування вогнепальних ран. Іспанець М. Сервет відкрив систему кровообігу. А. ван Левенгук винайшов мікроскоп і довів існування мікробів. Італієць Дж. Фракастбро вивчав інфекційні хвороби, шляхи їх поширення і боротьби з ними.

Люди епохи Відродження вивчали закони розвитку суспільства і можливі напрямки його подальшого шляху. Дипломат, історик, філософ і поет Нікколо Макіавеллі став засновником політичної науки Нового часу. У трактаті «Государ» він розглядав явища політики поза їх зв’язком із релігією та етикою. Макіавеллі увів у науковий обіг поняття «держава». Він вважав, що для досягнення могутності й добробуту держави придатні будь-які засоби - підкуп, лицемірство (формула «мета виправдовує засоби»). Так виникло поняття «макіавеллізм» як позначення вседозволеності в політиці. Пошуком ідеального суспільного устрою - утопічного соціалізму - займався Томас Мор. У книзі «Утопія» (це слово в перекладі з грецької означає місце, якого немає) він спробував описати ідеальну країну. Т. Кампанелла виклав свої роздуми про ідеальну державу в книзі «Місто Сонця», яку написав у в’язниці, куди потрапив за організацію змови проти іспанського володарювання в Італії). Незважаючи на дії інквізиції, гуманісти продовжували працювати в такому самому напрямку.

Робота з документами

Із книги М. Коперника «Про обертання небесних тіл»

Порівняно з небом, Земля не більш ніж крапка, чи ніби визначена кількість порівняно з нескінченним. Неможливо, щоб Земля являла собою центр Всесвіту. Як невимірне обертатиметься 24 години навколо нікчемності?!

Беручи до уваги величезну віддаленість небесних тіл, важко собі уявити, щоб вони могли пройти таке неосяжне коло протягом 24 годин. І для чого: чому саме безмежний Всесвіт має обертатися навколо нікчемно малої Землі?

Запитання до документа У чому полягає зміст теорії М. Коперника?

Витяг із вироку кардиналів щодо Галілея

Оскільки ти, Галілей, був звинувачений на цьому суді в тому, що вважаєш за істину і поширюєш у народі брехливе вчення про те, що Сонце перебуває в центрі світу нерухомо, а Земля рухається на осі добовим обертанням; у тому, що ти мав численних учнів, яким викладав це вчення. Нарешті з'явився на світ твій твір, лист до одного твого попереднього учня, де ти, наслідуючи дурниці Коперника, розвинув деякі положення, що суперечать здоровому глузду і Святому Письму. Тому, бажаючи захистити людей від шкоди та спокуси, які виходили з твоєї поведінки і загрожували чистоті віри, учені-богослови постановили:

1. Положення, що Сонце - центр Всесвіту і є нерухомим, думка безглузда, філософськи хибна і вкрай єретична, тому що вона суперечить Святому Письму.

2. Положення, що Земля - не центр Всесвіту і не є нерухомою, думка безглузда, філософськи хибна і під богословським кутом зору суперечить духові віри...

Запитання до документа

За що і з посиланням на які докази церква засудила Галілея?

Нові уявлення про формування Всесвіту

«Мозковий штурм»

Вчитель пропонує учням пригадати, якими були уявлення про Всесвіт за часів Середньовіччя, та висловити припущення щодо змін, які відбулися за Нової доби.

Формування поняття

Вчитель звертає увагу учнів, що у Нову добу формується нове знання про природу - природознавство, а також розвивається новий напрям у філософії - натурфілософія.

Самостійна робота

Вчитель пропонує самостійно ознайомитися з текстом підручника (С. 120–122) і заповнити таблицю.

Нові уявлення про формування Всесвіту



Учення М. Коперніка

Учення Д. Бруно

Учення Г. Галілея

Розвиток науки

Групова робота

Вчитель ділить клас на групи, кожна з яких отримує окреме завдання, яке готується за допомогою підручника (С. 123–125).

· 1-а група. Розвиток медицини.

· 2-а група. Розвиток математики.

Групи представляють презентації відповіді.

Заповнити таблицю

Наукові досягнення за доби Нового часу




Учені та мислителі

Країна

Основні ідеї та відкриття

Формуванню яких нових поглядів сприяли?

Варіант 2

Робота в групах

Об’єднати учнів у три групи і запропонувати, використовуючи відповідний матеріал підручника, підготувати виступ про розвиток науки часів Відродження: зміна уявлень про Всесвіт і Землю (І група), зміна уявлень про будову людини (ІІ група), зміна уявлень про суспільство (ІІІ група). Після завершення роботи представники кожної групи презентують результати та відповідають на запитання однокласників.

Зразок відповіді

Зміна уявлень про Всесвіт і Землю

1) Великі географічні відкриття; 2) геліоцентрична система М. Коперника; 3) Дж. Бруно стверджував, що життя можливе не тільки на Землі, Всесвіт нескінченний і складається з безлічі світів. Був заарештований інквізицією, вісім років провів у в’язниці, засуджений до смертної кари та спалений у Римі на площі Квітів; 4) Г. Галілей підтвердив теоретичні висновки М. Коперника. Сконструював телескоп і побачив місячний ландшафт, плями на Сонці, зміни освітленості Венери, супутники Юпітера. Написав «Діалог про дві найголовніші системи світу - Птолемеєву й Коперникову». Відданий під суд інквізиції, до кінця життя перебував під домашнім арештом і не мав можливості займатися астрономією; 5) І. Ньютон описав природу світла, рух планет, принцип взаємодії фізичних тіл. Відкрив Закон всесвітнього тяжіння; 6) за Р. Декартом, джерелом справжнього знання є розум. Створив учення - картезіанство; 7) Ф. Бекон наголошував на необхідності тривалих спостережень - експериментів та дослідів. Є автором книги «Нова Атлантида».

Зміна уявлень про будову людини

1) Т. Парацельс піддав критичному перегляду ідеї давньої медицини та сприяв початку використання при лікуванні хімічних препаратів; 2) А. Везалій у трактаті «Про будову людського тіла» дав науковий опис усіх органів і систем, спростував багато помилкових уявлень; 3) хірург А. Паре розробив методи лікування вогнепальних ран.

Зміна уявлень про суспільство

1) Н. Макіавеллі (дипломат, історик, філософ і поет) є автором трактату «Государ» і засновником політичної науки Нового часу. Розглядав явища політики поза їх зв’язком із релігією та етикою. Увів у науковий обіг поняття «держава». Вважав, що для досягнення могутності й добробуту держави придатні будь-які засоби - підкуп, лицемірство (формула «мета виправдовує засоби»). Так виникло поняття «макіавеллізм» як позначення вседозволеності в політиці; 2) пошуки ідеального суспільного устрою - утопічний соціалізм. Т. Мор є автором книги «Утопія» (це слово в перекладі з грецької означає місце, якого немає). Головною причиною бід народу вважав приватну власність. Т. Кампанелла є автором книги «Місто Сонця», у якій виклав роздуми про ідеальну державу (книгу написав у в’язниці, куди потрапив за організацію змови проти іспанського володарювання в Італії); 3) 1459 р. - у Флоренції відроджується Платонівська академія в Кареджі.

Додатковий матеріал

Книга «Молот відьом» є однією з найвідоміших праць із демонології. Книга була написана в 1486 р. ченцями-домініканцями Генріхом Крамером та деканом Кельнського університету Якобом Шпренгером, які до того ж були інквізиторами. Вона була загальнообов’язковим кодексом, що об’єднував стародавні міфи та легенди про чорну магію з церковною догмою про єресі.

Книга є своєрідною інструкцією з визначення відьом. У ній описані випадки з практики інквізиції, методи розпізнавання диявольських дій, правила ведення допитів, методи, які приводять до ефективних зізнань. Інквізиція використовувала її як головний документ, згідно з яким можна було засудити людину до страждань та смерті. Довівши, що людина має зв’язок із дияволом, її обов’язково засуджували до спалення.

Книга швидко набула популярності та здобула визнання серед багатьох відомих богословів.

«Молот відьом» перевидавався десятки разів багатьма європейськими мовами.

3. Художня література. Драматургія і театр

Література Відродження (Ренесансу) - це період в історії світової літератури, що охоплює XIV-XVI ст. в Італії та кінець XV - початок XVII ст. в інших країнах Європи. Кінцем доби можна вважати 1616 р. - рік смерті В. Шекспіра й М. Сервантеса.

1) Ідейні основи літератури Відродження

Варіант 1

Випереджальне завдання (Робота з таблицею)

Під час розповіді вчителя заповніть таблицю. (Зразок заповненої таблиці наведено у варіанті 2.)

Розповідь учителя

Література епохи Відродження повною мірою відображала всі досягнення самої епохи, з її протиріччями та відкриттями, боротьбою та зрадою, прагненням світлого майбутнього і започаткуванням «індексу книг». Більшість представників літератури цього періоду не тільки використовували ідеї гуманістів, а й самі продукували ці ідеї. Вони звертали увагу на цінність земного буття, складність і простоту звичайного життя, шлях успіху та слави, з одного боку, і на падіння людської гідності та совісті - із другого. Творці Відродження захоплювалися античністю, що викликало схожість цих культур. Разом із тим середньовічна духовність, втілена у християнські ідеї, гармонійно поєдналася з античним життєлюбством. Боротьба із засиллям католицького гніту спричинила протест, який не тільки відобразився на сторінках книжок, а й започаткував протестантизм, що став характерною особливістю літератури Відродження.

Варіант 2

Робота з таблицею

Опрацюйте відповідний матеріал підручника та заповніть таблицю.

Зразок заповненої таблиці

Ідейні основи літератури Відродження

Особливість

Характеристика

Гуманізм

Цінність земного буття, земного успіху й слави

Повернення до античності

Захоплення культурою античності, що зумовлене схожими світоглядними основами цих епох

Християнство

Синтез античного життєлюбства та середньовічної духовності

Протестантизм

Реакції у вигляді протестантського руху

2) Представники літератури Відродження

Варіант 1

Випереджальне завдання (Робота з таблицею)

Під час розповіді вчителя заповніть таблицю. (Зразок заповненої таблиці наведено у варіанті 2.)

Розповідь учителя

Доба Відродження подарувала світові геніальних поетів та письменників.

В Італії Джованні Боккаччо засуджував розпусту духовенства у «Декамероні», а останній поет епохи Середньовіччя і перший поет Нового часу Данте Аліг’єрі в «Божественній комедії» змалював суспільство того часу з усіма його вадами та людськими гріхами. Першим гуманістом вважають поета Франческо Петрарку, який започаткував лірику епохи Відродження. Томмазо Кампанелла описав ідеальне суспільство у книзі «Місто Сонця».

Французькі гуманісти наслідували італійців. Починається розквіт французького Відродження у прозі та поезії, театрі та музиці. У книзі Ф. Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель» у комічній формі зображене сучасне суспільство з його аскетизмом та розпустою, бідністю та багатством. Трагізм релігійних війн Франції відображений у поезії А. д’Обіньє.

Англійське Відродження мало свої особливості. У збірці «Кентерберійські оповідання» Дж. Чосер описав англійське суспільство у дусі «Декамерона» Дж. Боккаччо. Т. Мор у своїй «Утопії» зобразив суспільство майбутнього. Е. Спенсер за допомогою алегорії поєднав світ рицарського роману зі світом християнської моралі в циклі поем «Королівство фей». К. Марлоу вважають засновником англійської ренесансної трагедії. Найяскравішим представником Пізнього Відродження був В. Шекспір. Його п’єси «Ромео і Джульєтта», «Макбет», «Отелло», «Гамлет», «Король Лір» та інші утверджують красу земного життя, благородство почуттів, кохання і дружбу, засуджують зло і корисливість.

Іспанська література епохи Відродження формувалася під впливом арабських традицій. Г. де Монтальво створив рицарський роман у прозі «Амадіс Гальський». Л. де Вега у п’єсах «Собака на сіні» та «Учитель танців» зобразив красу іспанського суспільства. Вершиною іспанської літератури вважають творчість М. де Сервантеса. У романі «Дон Кіхот» він показав іспанське суспільство з його вадами і здобутками. Разом з іспанською розвивалася література Португалії, класиком якої вважають Луїса де Камоенса, автора «Луїзіади».

Література Німеччини та Нідерландів не мала яскравих геніїв, але вона подарувала світу Е. Роттердамського, С. Бранта та У. фон Гуттена та «народні книжки».

Варіант 2

Робота з таблицею (у групах)

Об’єднати учнів у п’ять груп і запропонувати, використовуючи відповідний матеріал підручника, скласти список імен письменників італійського (І група), французького (ІІ група), німецького та нідерландського (ІІІ група), англійського (IV група), іспанського та португальського (V група) Відродження. Після підготовки представники груп по черзі вписують імена літературних діячів у таблицю на дошці.

Зразок заповненої таблиці

Представники літератури Відродження

Відродження

Представники

Італійське

Д. Аліг’єрі, Дж. Боккаччо, Ф. Петрарка, Т. Кампанелла

Французьке

Ф. Рабле, М. Монтень, А. д’Обіньє

Німецьке та нідерландське

Е. Роттердамський, С. Брант, У. фон Гуттен, «народні книжки»

Англійське

Т. Мор, Е. Спенсер, Дж. Лілі, К. Марло, В. Шекспір

Іспанське та португальське

Р. де Монтальво, Л. де Вега, М. де Сервантес, Л. де Камоенса

Варіант 3

Повідомлення учнів

Учні виступають із повідомленнями про представників літератури Відродження, решта школярів під час виступів доповідачів складає тезовий конспект.

3) Розвиток драматургії та театру

Варіант 1

Випереджальне завдання

Під час розповіді вчителя складіть тезовий конспект. (Зразок конспекту наведено у варіанті 2.)

Розповідь учителя

Епоха Ренесансу відродила театр, вивела його за межі середньовічної форми. Середньовічні театральні жанри - містерії й фарси - залишалися основними до кінця XV ст. Спочатку театр Нового часу копіював античний, а пізніше почав змінюватися, набуваючи форми сучасного. Від середини XVI ст. в Італії виникає перший професійний європейський театр епохи Відродження - комедія «дель арте» (комедія масок). Від спектаклю до спектаклю переходили маски-типи: «слуги»-маски - Бригелла, Арлекін, Пульчинелла, Серветта, Коломбіна; сатиричні маски - старий купець Панталоне, фанфарон і боягуз Капітан, базіка Доктор, педантичний Тарталья, а також ліричні герої без масок. Спектаклі нагадували акторські імпровізації на основі дуже короткого, схематичного сценарію, зі вставними музичними та танцювальними номерами. Наприкінці ХVІ ст. в Італії було зведено першу театральну будівлю - театр Олімпіко. У 1576 р. у Лондоні був відкритий перший англійський постійний театр «Глобус», який прославився п’єсами В. Шекспіра (серії історичних драм - «Річард II», «Генріх IV», «Король Джон» та ін.; комедії - «Багато галасу з нічого», «Дванадцята ніч»; трагедії - «Гамлет», «Ромео і Джульєтта», «Отелло», «Макбет», «Король Лір», «Антоній і Клеопатра»). Провідними театральними жанрами стають драми й трагедії.

Варіант 2

Складання тез

Використовуючи відповідний матеріал підручника, складіть тезовий конспект про розвиток театру в епоху Відродження.

Зразок відповіді

Розвиток театру в епоху Відродження

• Середньовічні театральні жанри - містерії й фарси - залишалися основними до кінця XV ст.

• Середина XVI ст. - в Італії виникає перший професійний європейський театр епохи Відродження - комедія «дель арте» (комедія масок).

• Від спектаклю до спектаклю переходили маски-типи: Брігелла, Арлекін, Коломбіна, Панталоне, Капітан, Лікар та ін.

• Спектаклі - акторські імпровізації на основі дуже короткого, схематичного сценарію, зі вставними музичними й танцювальними номерами.

• Кінець XVI - початок XVII ст. - розквіт театрального мистецтва в Іспанії й Англії.

• Постійні театри («Глобус» у Лондоні), приватні антрепризи.

• Провідні театральні жанри - драма й трагедія.

• В. Шекспір (1564-1616 рр.) - серії історичних драм («Річард II», «Генріх IV», «Король Джон» та ін.), комедії («Багато галасу з нічого», «Дванадцята ніч»), трагедії («Гамлет», «Ромео і Джульєтта», «Отелло», «Макбет», «Король Лір», «Антоній і Клеопатра»).

V. Закріплення знань учнів

Співвіднесіть прізвища та факти біографій історичних діячів

а)Миколай Копернік

1) Вважав, що Сонячна система є однією з-поміж безлічі

небесних систем. Був спалений у Римі як єретик

б) Джордано Бруно

2) відкрив закони, що визначали рух Землі та планет навколо Сонця

в) Галілео Галілей

3) винайшов телескоп. Відкрив чотири супутники Юпітера, плями на Сонці, гори на Місяці, кільце Сатурна

4) довів, що Земля, як і інші планети, обертається навколо Сонця. Автор праці «Про обертання небесних сфер»

Відповідь: а - 4; б - 1; в - 3.

а) Парацельс

1) Заснував наукову анатомію людини. Опублікував твір «Про будову людського тіла»

б) Фракастро

2) розробив способи лікування різних типів захворювань

в) Везалій

3) вважав за найважливіше емпіричний метод пізнання

4) дослідив шляхи поширення й передачі інфекційних хвороб і засоби запобігання їм

Відповідь: а - 2; б - 4; в - 1.

VІ. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя

• Доба бароко збагатила європейське мистецтво багатьма творами, що поєднували пишність, винахідливість та виразні художні ефекти.

• Унаслідок наукових відкриттів XVI-XVII ст. було закладено основи нового природознавства, створено наукову теорію будови Всесвіту й прокладено шлях до пізнання ще не відкритих законів природи.

Висновки

Епоха Відродження повністю змінила уявлення про світ, суспільство і людину, що позначилося як на освіті, так і на мистецтві. Виникають нові напрямки в науці, з’являються нові твори у мистецтві, які мають інший погляд на світ і по-новому зображають його. Багато поглядів і думок гуманістів зберігають свою актуальність і сьогодні.

VІІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати §11.

2. Підготуйте повідомлення або презентацію до практичного заняття за темою, визначеною вчителем.


Становлення європейської науки.pptx

Перегляньте відео: "Коперник", "Галілей"

8-9_Коперник – людина, яка зупинила Сонце і зрушила Землю.mp4
8-9_Що врятувало Галілея від вогню інквізиції.mp4