Володіння австрійських Габсбургів. Королівство Пруссія.

Конспект уроку

Тема. Австрія та Пруссія. 

Мета: познайомити учнів з історією Пруссії та Австрії; формувати вміння спиратися на вже відомі факти, розглянути проблеми імперії Габсбургів; удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати; продовжити роботу з таблицями, історичними картами й документами.

Основні поняття та терміни: «абсолютизм», «юнкер», «курфюрст», «Просвітництво», «багатонаціональна держава», «Контрреформація», «канцлер».

Основні дати та події:

Обладнання: підручник, історичний атлас.

Тип уроку: комбінований урок з елементами лабораторної роботи з текстами й історичними джерелами.

Очікувані результати

Після уроку учні зможуть:

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина уроку

II. Актуалізація знань учнів

Учитель вибірково перевіряє заповнення таблиці «Основні ідеї французьких просвітителів XVIII ст.».

III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. На попередніх уроках ми познайомилися з абсолютною монархією у Франції та обмеженою (конституційною) в Англії.

Австрійський імператор Иосиф II і король Пруссії Фрідріх II започаткували у своїх державах епоху освіченого абсолютизму.

IV. Опрацювання нового навчального матеріалу

Священна Римська імперія

Робота з картою

Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Королівство Пруссія ту Австрійська монархія Габсбургів» та «Європа у добу Просвітництва» відповісти на запитання:

Історичні портрети Фрідріха-Вільгельма II і Фрідріха II

Учитель. Королівство Пруссія було утворено завдяки діяльності королів Фрідріха-Вільгельма II, якого називали «капралом на троні», і Фрідріха II, якого батько називав «свистуном і поетом».

Робота з документами

Учитель пропонує учням ознайомитися з документами й відповісти на запитання до них.

Текст 1. Із політичного заповіту Фрідріха-Вільгельма І (1667)

Ні в якому випадку ви не повинні дозволити що-небудь відібрати чи вилучити із ваших земель, кордонів чи васальних володінь. Якщо через це виникне суперечка, то бажано намагатися залагодити її мирним шляхом. Якщо ж, всупереч будь-яким сподіванням, таке мирне врегулювання не вдасться, то слід влаштувати так, щоб якомога краще й правильніше наполягти на своєму. Якщо нависне загроза війни між двома іншими державами, то намагайтеся шляхом посередництва залагодити справу миром; для того ж, щоб сподобатися іншим, необхідно мати міцне становище. Якщо ж війна виявиться неминучою, то приведіть свої землі у належний порядок, не допускайте утисків і насильства над своїми підданими, тому що із будь-яких труднощів необхідно виходити за допомогою тих засобів, що їх створюють самі труднощі. Гарна справа — союзи, але власні сили все ж краще (Дрібниця В. О., Крижанівська В. В. Всесвітня історія. Нова історія XVI — к. XVIII ст. — К, 1998. - С. 179).

Текст 2. Із заповіту Фрідріха Великого (1769)

Я жив філософом і хочу бути похований таким — без звеличення, без пишноти, без помпезності (...)

Я ніколи не був ні скупим, ні багатим; я не розпоряджався великими сумами — на державні доходи я дивився як на святиню, доторкнутися до якої не сміла жодна нечестива рука; ніколи суспільні доходи не потрапляли у моє особисте користування; мої власні витрати ніколи не перевищували 220 000 екю на рік; також моє керівництво не порушувало спокою моєї совісті, і я не злякався б скласти про нього публічний звіт.

Мої останні бажання в момент смерті будуть спрямовані на благоустрій держави. Хай буде вона керована завжди справедливо, мудро і твердо; хай буде вона найщасливішою із держав через м’якість законів, найбільш справедливо керована стосовно фінансів, доблесно захищена солдатом, що бажає лише честі та військової слави; хай вона живе, процвітаючи, на віки вічні! Дрібниця В. О., Крижанівська В. В. Всесвітня історія. Нова історія XVI — к. XVIII ст. — К, 1998. — С. 179—180).

Текст 3. «Освічений абсолютизм» Фрідріха II

... «Освічений абсолютизм» не отримав би такої назви, якби він не здійснював будь-яких нововведень, що відповідають духу часу. Так, наприклад, була розширена початкова освіта... Сильно спростилося судочинство. Широко рекламувалася віротерпимість прусських правителів. «У мене хай кожний рятується, як йому більше подобається», — любив говорити Фрідріх II. Дійсно, в Пруссії релігійних гонінь не було...

Було дещо поліпшено становище селян, які утримували землі королівських маєтків...; їм гарантувалися права власності і спадкоємства землі» (Бірюльов І. М. Нова історія. Частина перша. 8 клас. — Запоріжжя: Просвіта, 2002. — С. 279).

Із книги німецького економіста

Власник може кожного наділяти дворянськими правами, маєтками; може будь-кому зі своїх підданих, не питаючи на те його згоди, довільно призначити роботу у своєму маєтку Новонароджені діти належать поміщику Незважаючи на такі широкі повноваження поміщика, терміна «кріпосний» уникають... Селянин не має спадкових прав на землю, яку обробляє. І цілком залежить від волі поміщика. Крім того, поміщику належить право карати селян батогами (Бірюльов І. М. Нова історія. Частина перша. 8 клас. — Запоріжжя: Просвіта, 2002. — С. 218).

Австрійська монархія Габсбургів

Робота з картою

Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Королівство Пруссія та Австрійська монархія Габсбургів» та «Європа в добу Просвітництва» відповісти на питання й заповнити таблицю «Територіальні захоплення Австрійської монархії Габсбургів наприкінці XVII-XVIII ст.».

Рік приєднання

Назва території

Робота з історичним текстом

Учитель пропонує учням ознайомитися з документами й відповісти на запитання.

Текст 4. З листа принца де Ліня імператриці Катерині II (1790)

Іосиф II помер стійко, як і жив (...) Люди погано усвідомлюють, яка втрата їх спіткала. Допитливі, бездушні, невдячні інтригани, зайняті новим царствуванням. Лише через рік мандрівник скаже: «Яке прекрасне облаштування шкіл, лікарень, тюрем та освіти!» Мануфактурист: «Яке заохочення!» Орач: «Він сам трудився». Єретик: «Він був нашим захисником». Голови усіх відомств і керівники усіх установ скажуть: «Він був нашим першим службовцем і водночас нашим керівником». Міністри: «Він убивав себе заради держави, першим підданим якої, за його словами, він був». Хворий скаже: «Він постійно відвідував нас». Городянин: «Він прикрасив наші міста майданами та бульварами». Селянин і слуга теж скажуть: «Ми розмовляли з ним, коли бажали». Батьки сімейств: «Він давав нам поради». Його суспільство скаже: «Він був вірним, люб’язним; він приємно говорив; його бесіди були корисними; з ним можна було правдиво поговорити про все» (Дрібниця В. О., Крижанівська B. В. Всесвітня історія. Нова історія XVI — к. XVIII ст. — К., 1998. — C. 179—180).

Текст 5. Про організацію австрійської армії (середина XVIII ст.)

Кількість полків з 1749 р. становила: 53 піхотних, 18 кірасирських, 13 драгунських та 10 гусарських полків. За виданим у 1755 р. планом встановлено 55 піхотних полків, 18 кірасирських, 12 драгунських, 10 гусарських полків, 4 Карлштадтських і Вараджинських полки, 3 Славонських піхотних полків, 1 Славонський гусарський полк, 3 Банатських і Хорватських полки... (Бірюльов І. М. Нова історія. Частина перша. 8 клас. — Запоріжжя: Просвіта, 2002. — С. 223).

Культура німецьких держав

Розповідь учителя супроводжується роботою учнів у зошитах над заповненням таблиці «Культура німецьких держав».

V. Закріплення знань учнів

1. Дайте відповіді на запитання.


VI. Домашнє завдання

1. Прочитати відповідний параграф підручника.

2. Підготувати повідомлення про реформи Петра Великого.

Перегляньте презентацію.