Становлення абсолютної монархії у Франції.
Конспект уроку
Становлення абсолютної монархії у Франції
+ презентація
Мета: сформувати уявлення учнів про становлення абсолютизму у Франції; ство-
рити умови для розуміння ролі особистості у формуванні абсолютизму на при-
кладі кардинала Рішельє; розглянути життя монарха у Франції; встановити
зв'язок між зовнішніми та внутрішніми чинниками розвитку абсолютизму
у Франції; охарактеризувати абсолютну монархію у Франції; розвивати вмін-
ня порівнювати учасників громадянської війни у Франції та висловлювати
власну думку щодо впливу релігії на формування влади у державі.
Обладнання: підручник, карти світу, Європи, Франції.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Поняття та назви: абсолютизм, абсолютна монархія, «дворянство шпаги», «дво-
рянство мантії», «Вогняна палата», гугеноти, гугенотські війни, секуляризація,
едикт, меркантилізм.
Основні дати та події: 1562 р. — початок громадянських війн, 1572 р. — Варфо-
ломіївська ніч, 1589 р. — Нантський едикт.
Історичні постаті: Людовік XII, Франциск І, Генріх Наваррський, Гізи, Катерина Ме-
дичі, Генріх IV Бурбон, Сюллі.
Очікувані результати: учні навчаться: називати дати, пов'язані з історією Франції; по-
казувати на карті територію франції у перспективі її розвитку, напрямки військо-
вих походів та перебіг громадянської війни у Франції; застосовувати та поясню-
вати на прикладах поняття та терміни; характеризувати абсолютну монархію
у Франції; порівнювати учасників громадянської війни у Франції та висловлюва-
ти власну думку щодо впливу релігії на формування влади у державі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Пояснити назву розділу III «Держави Західної Європи в XVI—XVII ст.»,
ознайомити учнів із кількістю годин, відведених на його вивчення, фор-
мою проведення тематичного оцінювання тощо.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Перевірка творчого домашнього завдання.
IV.ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Поставити перед класом проблемне запитання: «Чому Реформація
у Франції набула форми громадянської війни?»
►► Вивчення нового матеріалу за планом
1. Королівська влада. 2. Зміни в суспільстві та економіці. 3. Рефор-
мація у Франції. 4. Причини й початок громадянських війн. 5. Варфоло-
міївська ніч. 6. Завершення громадянських війн. 7. Піднесення Франції
за Генріха IV.
Охарактеризувати королівську владу у Франції та розповісти про ста-
новлення абсолютизму.
Показати, як змінилися суспільство та економіка Франції під впли-
вом розвитку капіталістичних відносин.
Розповісти про поширення ідей Реформації у Франції та поділ країни
на частини.
Розповісти про причини громадянської війни у Франції та її початок.
Розглянути події Варфоломіївської ночі.
Ознайомити з причинами завершення громадянської війни та її подіями.
Охарактеризувати піднесення Франції за часів правління короля Ген-
ріха IV.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Опитування за завданнями підручника.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Вибірково перевірити виконання завдань, зупинитися на типових помил-
ках. Підсумовуючи матеріал уроку, повернутися до проблемного запитання
і пояснити, що Реформація у Франції набула форми громадянської війни че-
рез релігійний фанатизм, який приводить до кривавих громадянських війн.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте матеріал §11. 2. Опишіть життя двору під час правлін-
ня Людовіка XII. 3. Виконайте завдання підручника.