Виховна робота

Аналіз виховної роботи за  І семестр 2023-2024 навчального року

 

Виховна робота в гімназії у І семестрі 2023/2024 навчального року здійснюється  відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну  загальну середню освіту», Концепції національно- патріотичного виховання дітей і молоді, Державного  стандарту базової середньої освіти; Державної  цільової  соціальної  програми  національно-патріотичного виховання на період до 2025 року; Стратегії  національно-патріотичного виховання на 2020-2025 роки; Закону  України: «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р. № 2402-ІІІ; «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18 грудня 2018 р. № 2657-VIII;  «Про протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 р. № 3739-VI; річного плану гімназії , виховної проблеми гімназії: «Спільна робота гімназії ,сім’ї у формуванні особистості – патріота України засобами національного виховання».

Основними напрямками виховної роботи в умовах правового режиму воєнного стану  є:

-  права дитини;

-  національно-патріотичне виховання;

-  протидія булінгу;

-  запобігання домашньому насильству;

-  запобігання та протидія торгівлі людьми;

-  профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки;

-  сприяння розвитку учнівського самоврядування;

-  сімейне виховання;

-  психологічна підтримка учасників освітнього процесу під час війни;

-  безпека життя, мінна безпека.

Реалізація всіх напрямків виховної роботи здійснюється через

заходи, які передбачені річним планом роботи гімназії ,на виховних годинах, годинах спілкування , інформаційних та тематичних лінійках, позакласних заходах. Класні керівники 1-9 класів  виховують національну самосвідомість, патріотизм, формують фізичну та екологічну культуру, здоровий спосіб життя, та створюють умови для розвитку творчої особистості.  

Впроваджують у систему своєї роботи елементи, форми, методи, технології, мають певні здобутки у формуванні творчої компетентної життєдіяльної особистості учня. Під час планування і проведення виховної роботи педагоги гімназії дотримуються виховних моделей національного, військово-патріотичного, морально-етичного, екологічного, естетичного, трудового виховання професійної орієнтації та правової освіти. Відповідно до  Стратегії національно-патріотичного виховання, педагогічний колектив спрямовує  виховну роботу на виховання свідомого громадянина, патріота України. Щоденно о 9 годині 00 хвилин проводиться загальнонаціональна хвилина мовчання за співвітчизниками, загиблими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. У кожній класній кімнаті та на коридорі оновлені куточки державної символіки, у кабінеті української мови наявні стенди народознавчого напряму, у бібліотеці оформлені змінні тематичні виставки. 

Традиційними стали відзначення та проведення першого уроку, уроків мужності, патріотичних конкурсів. Цікаво та змістовно пройшли заходи з нагоди Дня захисників і захисниць України, Дня Збройних Сил України, Дня гідності і свободи. Учні долучаються до волонтерської діяльності, стають учасниками зустрічей із захисниками, беруть участь в акціях «Поділись частинкою доброти», «Напиши листа воїну». Класні керівники1-9 класів  проводять години спілкування приурочені тематичним подіям «Разом до Перемоги!», «Шануємо наших захисників», виготовляють, разом з дітьми, обереги, малюнки, листівки. Здобувачі освіти  взяли участь у заходах з нагоди  Дня пам’яті загиблих від голодомору, трагедії в Бабиному Яру, в акціях «Запали свічку», «Врятувати від забуття».

Окремо слід відзначити  організацію та проведення Дня української писемності та мови в рамках якого пройшов конкурс знавців рідної мови,  конкурс на кращого читця-декламатора «Українська мова -зброя народу», діти і вчителі стали учасниками національного диктанта єдності.

Національно-патріотичне виховання особливо актуальне в умовах потужної інформаційної боротьби. Щодня на нас впливає величезна кількість різноманітної інформації –тривожної, шкідливої, маніпулятивної, обнадійливої. Завдання освіти - навчити дітей критично сприймати будь-яку інформацію, що надходить, вміти розрізняти маніпуляції, усвідомлювати їхні наслідки. Класними керівниками 5-9 класів  постійно проводиться роз’яснювальна робота щодо безпечної поведінки в Інтернеті , навчання з медіаосвіти «Вчимось розрізняти фейки», «Як не стати заручниками неправдивої інформації», «Кібербезпека в мережі Інтернет», де діти навчаються усвідомлено приймати рішення ефективно протистояти маніпуляціям.

Тематичні заходи до Дня Прапора, Дня Незалежності України, Дня Соборності України, Дня Збройних Сил України, Дня українського козацтва, Дня Гідності та Свободи, Дня української писемності та мови ,які проводяться класними керівниками 1-9 класів  спрямовані на виховання та повагу  до державної символіки, любові до України, народу, традицій, вдячності до воїнів, які захищають нашу державу.; це години спілкування, бесіди, інформ-дайджести, змагання, вікторини, квести,  тощо.  Цікаві і змістовні «Моя країна - Україна»(9клас, кл.керівник ГросД.Я.), «Історію знаємо - народ поважаємо»(6клас ,кл.керівник Меркулова Л.А.) , «Подолаємо! Переможемо!» (7 клас ,кл.керівник Маїк Б.Б.).

Важливим фактором національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді в гімназії є участь здобувачів освіти у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл»(«Джура») метою якої є військово-спортивне і національно-патріотичне виховання української молоді на основі традицій українського козацтва. Створений у 2022 році рій «Характерники» став переможцем І етапу (районного), ІІ етапу (обласного), ІІІ етапу (всеукраїнського) Всеукраїнської  дитячо-юнацької  військово-патріотичної  гри  «Сокіл»(«Джура»).

У 2023/2024 році у закладі працює гурток «Безпека життя. Громадянська свідомість. Джура» за програмою  виховних занять «Козацько-лицарське виховання учнів початкової школи» (керівник Меркулова Л.А).Основна мета  цієї роботи -національно-патріотичне виховання українських школярів на засадах козацької педагогіки як складової української етнопедагогіки, у якій

збережено найкращі духовні цінності народу, досвід навчання та виховання

особистості.

Велике значення в національно-патріотичному вихованні має екскурсійна діяльність, ознайомлення з місцями-пам’ятками, визначними діячами. Із метою вивчення історичного минулого рідного краю, традицій та звичаїв  учні відвідують Стрийський історико-краєзнавчий  музей ,  Меморіальний комплекс «Борцям за волю України», музей-садибу родини Бандерів, кімнату-музей Остапа та Нестора Нижанківських, музей хліба та музей українських Січових Стрільців на території Стрийського коледжу.

Класними керівниками 1-9 класів  проводиться  інформаційно - просвітницька  робота  з учнями, батьками з метою підвищення обізнаності учасників освітнього процесу щодо сучасних проявів торгівлі людьми, а також засобів і методів, що використовуються тими, хто торгує людьми.  Проведено  виховні години, бесіди, години спілкування із здобувачами освіти  щодо протидії торгівлі людьми :5 клас-виховна година «Що нам відомо про торгівлю людьми?»,6клас - година спілкування «Людина – не товар!»,4 клас- бесіда «Торгівля людьми. Розпізнай небезпеку вчасно.»,8 клас- виховна година «Торгівля людьми-прояв сучасного рабства» 7 клас -«Протидія торгівлі дітьми», презентація «Трудове рабство –це реальність ХХІ ст.». Щоб запобігти  виявленню жорстокого поводження з дітьми, дотримання прав неповнолітніх у гімназії розміщено скриньку «Довіри» та телефони гарячої лінії.

Впродовж І семестру 2023/2024 навчального року значна увага приділялася роботі з попередження наркоманії, алкоголізму, боротьбі з тютюнопалінням серед неповнолітніх. З метою профілактики та пропаганди здорового способу життя, боротьби з наркоманією та СНІДом  проведено інформаційно-тематичний захід «Ти маєш про це знати!» для учнів 5-9 класів (вчитель Меркулова Л.А.).

В гімназії здійснюється  робота щодо залучення здобувачів освіти  до здорового способу життя, забезпечення гармонійного та повноцінного розвитку. Проведені наступні заходи: виставка малюнків і плакатів «Я – за здоровий спосіб життя» (5-9 класи), «Моє здоров’я » (1-4 класи), виставка літератури в бібліотеці з профілактики шкідливих звичок та СНІДу. Класні керівники 1-9 класів проводять індивідуальну профілактичну роботи з учнями на тему «Здоров’я і погані звички». Змістовними і цікавими були виховні години та години спілкування «Режим дня і твоє здоров’я» (7 кл.), «Зима та збереження здоров’я» (8 кл.), «Правила здорового харчування», «Побутова техніка – прихована загроза» (5 кл.), «Куріння та авторитет підлітка» (6 кл.). Проведення відповідних заходів спрямоване на усвідомлення здобувачами освіти норм власної поведінки, прагнення бути фізично здоровою людиною, запобігти наслідкам негативного впливу шкідливих звичок на здоров’я людини.

З 13.11.2023 року по 17.11.2023 року відбувся Тиждень безпеки дорожнього руху. В рамках цього тижня проведено профілактичні бесіди ,вікторини з правил безпеки дорожнього руху , перегляд  тематичних мультфільмів  «Безпека  на дорозі – безпека життя». Проінформовано батьків , діти  яких  мають велосипеди, роликові ковзани, скейти. В період з 20.11.2023 року по 24.11.2023 року здобувачі гімназії взяли участь у Тижні знань з основ безпеки життєдіяльності. Впродовж тижня відпрацьовано практичні дії в умовах виникнення НС та надання першої допомоги потерпілим та травмованим, проведено екскурсію до Стрийського районного управління  ГУ ДСНС України у Львівській області (пожежно-рятувальний підрозділ ).

Впродовж  І семестру в гімназії  було проведено тематичні тижні:

● Тиждень квітів та дари щедрої осені, конкурс «Квітковий вернісаж»( жовтень);

● Тиждень знань безпеки життєдіяльності (листопад);

● Тиждень Пам’яті жертв голодомору (листопад);

● Тиждень Української писемності і мови(листопад)

Здобувачі гімназії взяли участь у таких тематичних днях, акціях :

«День Захисника України»;

«День української писемності та мови»;

«День самоврядування»(до Дня вчителя);

«День Хустки»;

акція «Запали свічу»;

благодійна акція «Допомога воїнам»;

Рейд «Увага! Діти на дорозі!».

Робота з попередження дитячого травматизму ведеться не тільки з дітьми, а також із батьками. Проведено бесіди з попередження травматизму, інструктажі, проінформовано про правила  поведінки на водоймищах, порядку дій населення при виявленні вибухонебезпечних предметів, пожежі. Також проведено заходи щодо запобігання пожежам у зимовий період, правил поведінки учнів на залізниці, заходи щодо профілактики опікової травми у дітей. Таким чином, слід відзначити , що педагогами здійснюється належна робота щодо попередження нещасних випадків, створення безпечних умов навчання.

З метою виявлення обдарованих дітей та розвитку їх творчих здібностей у гімназії організовано роботу гуртків за інтересами :

«Вокальний» (керівник Гаврилець А. М. )

«Спортивний » (керівник Олійник І.М.)

«Творча майстерня» (керівник Матвіїв С.А.)

У гімназії впродовж семестру працювало учнівське самоврядування. Його робота була спрямована на організацію цікавого дозвілля учнів та виховання справжніх патріотів. На засіданнях ДЮЛ розглядалися такі питання:

Члени колегії з питань культури і дозвілля допомагають у проведенні свят, тематичних лінійок, вечорів.

Колегія з питань фізкультури і спорту проводить спортивні змагання, турніри з тенісу. Колегія «Прес-центр» працює над випусками газет, стіннівок до свят. Колегія етична слідкує за чергуванням по класах, коридорах. Проводить роботу з дітьми схильними з правопорушень.

Моніторинг рівня засвоєння ключових компетенцій здобувачів освіти  у 2023/2024 навчальному році становить 4,6 б.

Стратегією виховної  роботи педагогічного колективу гімназії у ІІ семестрі 2023/2024 навчального  року  є виховання здорової дитини, володіння сучасними технічними засобами комунікації, зорієнтованої на професійне самовизначення, уміння робити вибір, розуміти  та поважати закон, знати права свої та чужі.