Termowizja
w elektro-energetyce 

Przegląd rozdzielnic kamerą termowizyjna

 

Coraz częściej możemy się spotkać z przeglądem rozdzielnic elektrycznych kamerą termowizyjną, przegląd taki wskazuje elementy grzejące się, co może zapobiec pożarowi takiej rozdzielnicy lub urządzenia

Czasookres wykonywania przeglądu rozdzielnic kamerą termowizyjną nigdzie nie został ustalony lecz według zaleceń i wymaganiami większości firm ubezpieczeniowych badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych w zakładach przemysłowych, przedsiębiorstwach, centrach handlowych i obiektach użyteczności publicznej powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku.


Przegląd rozdzielnic kamerą termowizyjna – zasady i celowość wykonywania oględzin.


Badanie rozdzielni elektrycznych z wykorzystaniem termowizji jest doskonałą metodą diagnostyczną, która pozwala podczas normalnej pracy, przy standardowym obciążeniu całej instalacji elektrycznej – wykryć usterki i inne anomalie występujące w rozdzielniach.

Usterki te mogą być przyczyną powstania poważnych awarii urządzeń elektroenergetycznych w zakładzie i spowodować duże straty w skutek kosztownego przestoju a czasem nawet doprowadzić do wybuchu pożaru. Dlatego też zgodnie z wymaganiami większości firm ubezpieczeniowych badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych w zakładach przemysłowych, przedsiębiorstwach, centrach handlowych i obiektach użyteczności publicznej powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku. Badanie wykonuje się przy normalnym obciążeniu poszczególnych torów prądowych (min. 30-40%), co jest ogromna zaletą tej metody diagnostycznej. Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym sposobem wykrywania uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych jest wykonanie badań termowizyjnych, które stanowią około 70% wykonywanych pomiarów.


Zasady diagnostyki rozdzielnic Nn przy zastosowaniu kamer termowizyjnych


Badania termowizyjne są szybką i efektywną metodą diagnostyczną. Należy jednak pamiętać, że ich efektywność zależy od prawidłowej interpretacji otrzymanych wyników. W przypadku badań termowizyjnych warunki, w których wykonywane są pomiary mają zasadnicze znaczenie – występują bowiem duże różnice wynikające z faktu prowadzenia pomiarów w pomieszczeniach i na otwartej przestrzeni, a także w różnych warunkach atmosferycznych. Na ogół w pomieszczeniach panują dobre warunki pomiarowe. Należy unikać badań w przegrzanych pomieszczeniach. Wynika to przede wszystkim z maksymalnej temperatury dopuszczającej pracę kamery termowizyjnej, która standardowo wynosi +50°C. Nieodpowiednie warunki panują również w pomieszczeniach z silnymi polami elektromagnetycznymi.