Baza wiedzy

Przeglądy i pomiary instalacji w budynkach – po co wykonywać?

 

Instalacja elektryczna czy to użytkowana w zakładzie pracy czy w domu musi być odpowiednio zabezpieczona, żeby nie zagrażała użytkownikom. Uszkodzone przewody i elementy  mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia, a zwarcie może doprowadzić do pożaru.
Dlatego osoby zarządzające budynkami, powinny zadbać o to, aby podległe im obiekty okresowo przechodziły przeglądy instalacji elektrycznej. A jak poprawnie przeprowadzić pomiary i na co warto zwrócić uwagę?

Pomiary elektryczne instalacji to szybki sposób na sprawdzenie, czy wszystkie elementy układu działają poprawnie. Weryfikowaniem stanu instalacji powinna się zająć wykwalifikowana osoba, która ma odpowiednie uprawnienia do wykonania usługi i przygotowania szczegółowego raportu – protokołu z wykonanych oględzin i pomiarów.

Pomiary instalacji elektrycznej należy zlecić, gdy:
- wymieniono instalację na nową – zamontowano od podstaw nową instalację,
- wykonano rozbudowę – modernizację instalacji,
- dokonano naprawy,
- nie działa jeden z elementów instalacji

Jeśli instalacja elektryczna działa poprawnie, to należy ją poddać kontroli i sprawdzeniu jak opisano rozdziale „Przeglądy i pomiary instalacji w budynkach  – jak często powinny być kontrolowane?”

Doświadczony elektryk przy pomocy specjalistycznych urządzeń pomiarowych dokona kontroli i pomiarów wraz z wykonaniem protokołów, dzięki którym użytkownicy będą mogli bezpiecznie korzystać z prądu.

„Przezorny, zawsze ubezpieczony” – prawie każdy ubezpiecza dziś swój dom, mieszkanie na wypadek włamania, pożaru. Podczas podpisywania umowy ubezpieczenia oświadczamy że zapoznaliśmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i w większości z nas ich nie czyta, lecz są osoby wnikliwie czytające ubezpieczeniowe regulaminy i Ogólne Warunki Ubezpieczenia zwykle nie są w stanie wyłapać pewnego drobiazgu, który może pozbawić odszkodowania każdego ubezpieczonego!

Pozbawić szczególnie w przypadku pożaru budynku – o co dokładnie chodzi?

Przyglądając się zapisom w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń u różnych ubezpieczycieli, podobne zapisy widnieją u większości ubezpieczycieli. Krótko mówiąc ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje wtedy i tylko wtedy, kiedy ubezpieczający – właściciel domu – mieszkania wypełnił swoje obowiązki wynikające z szeroko pojętego prawa budowlanego względem instalacji, która przyczyniła się do szkody.

Przykładowo – powstała szkoda na wskutek pożaru instalacji elektrycznej czy zapalenia się sadzy w kominie, Ubezpieczyciel będzie się domagał przedstawienia dokumentów z dokonanych przeglądów

Brak takich przeglądów może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

Czy to możliwe? – sprawdź sam Ogólne Warunki Ubezpieczenia dla Twojej polisy ubezpieczeniowej.


Przeglądy i pomiary instalacji w budynkach –  na co trzeba zwrócić uwagę?

Komu można zlecić przeprowadzenie pomiarów elektrycznych?

Od poprawnie zamontowanej instalacji elektrycznej zależy bezpieczeństwo użytkowników czy to w pracy , czy w domu. Dlatego przeprowadzenie pomiarów i badań elektrycznych trzeba zlecić doświadczonym fachowcom, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia, by wykonać ewentualną naprawę i kompleksowy montaż instalacji elektrycznej. Takie osoby zaprojektują układ, który będzie funkcjonalny i bezpieczny, a przeprowadzona usługa sprawi, że odbiór instalacji elektrycznej będzie tylko formalnością. A gdzie znaleźć sprawdzonego elektryka? W tym celu warto zapoznać się z ofertą firm, która zajmuje się montażem, pomiarami, modernizacją.


Pomiary elektryczne instalacji można też wykonać, gdy podłączyli do instalacji nowy sprzęt, który pobiera dużo prądu. Ważne, by nie naprawiać instalacji na własną rękę, ponieważ może to grozić porażeniem prądem. W takim wypadku najlepiej będzie poczekać na przyjazd elektryka, a jeśli to możliwe, to warto również wyłączyć uszkodzone obwody lub urządzenia.

Prawidłowo działająca instalacja  i urządzenie umożliwia wygodne i bezpieczne korzystanie ze wszystkich urządzeń i odbiorników w dowolnie wybranym momencie.

Kto może wykonywać przegląd instalacji elektrycznych?

Prawo wykonywania oględzin, przeglądu instalacji elektrycznej przysługuje osobom posiadający specjalistyczne kwalifikacje

Rodzaje stanowisk pracy, na które są potrzebne świadectwa kwalifikacyjne wymienia Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Do tych stanowisk zaliczamy następujące rodzaje stanowisk pracy:

· eksploatacji (E) – do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;

· dozoru (D) – do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w ,,E” oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.