8 клас

Україна у світі: природа, населення

Ландшафти

України

"Порівняльна характеристика природних зон України"

8а.pptx

"Ландшафти України"

Для класів з українською мовою навчання

8б.pptx

"Ландшафты Украины"

Для класів з російською мовою навчання

"Зона мішаних лісів України"


А для того, щоб чудово та корисно провести час, я пропоную тобі розв'язати кросворд та відправити скріншот результату на пошту:

ylia970124@gmail.com

Природні зони України

А чи впораєшся ти з цим цікавим задванням? Тобі потрібно віднести кожний об'єкт до своєї природної зони.

Успіхів тобі!

А результат проходження завдання я буду чекати на електронну адресу:

ylia970124@gmail.com

Антропогенні ландшафти

Зона мішаних та широколистяних лісів

143948.ppt

Зона мішаних і широколистяних лісів

Для класів з українською мовою навчання

Cмешанные леса.ppt

Смешанные и широколиственные леса

Для класів з російською мовою навчання

Мішані та широколистяні ліси

Домашнє завдання від Всеукраїнської школи онлайн:

прочитати параграф підручника «Зона мішаних і широколистих лісів», використовувати карти атласу в процесі роботи з текстом, здійснити віртуальну подорож в Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник.

Мішані ліси

Перегляньте поданий відеофрагмент та зверніть особливу увагу на ознаки природної зони мішаних та широколистяних лісів ☺

А це завдання моє одне з найулюбленіших! Тобі потрібно натиснути на ту ознаку, яка відповідає обраній природній зоні.

Гадаю, що у тебе все вийде!

Хочу побачити результат цього завдання. Відправляй скріншот на електронну адресу:

ylia970124@gmail.com

Антропогенний рельєф

Антропогенний рельєф – рельєф, створений людиною, внаслідок добування корисних копалин, їх переробки та складування відходів. На території Криворіжжя розробки корисних копалин відомі здавна, але такого широкого розвитку антропогенний рельєф набув з 1881 р. – після початку широкомасштабного добування залізних руд. Основними формами антропогенного рельєфу є кар’єри, відвали та провали.

Кривий Ріг сьогодні - центр промислового туризму України. І хоча туризм, як такої, знаходиться поки на стадії розуміння, його потенціал при цьому не має кордонів.

Ось наприклад, Південний кар'єр. Якщо подивитися карти Google, контури Південного кар'єра Кривого Рогу хитромудрим чином прийняли форму серця.

Це серце величезне: три кілометри в ширину і 2,6 кілометрів в довжину. Глибина - мінус 315 метрів від рівня моря.

Вражає, чи не так?

Підготуй презентацію антропогенних форм рельєфу нашого міста. Я впевнена, ти дізнаєшся багато цікавого! А результат надішли на електронну адресу:

ylia970124@gmail.com

Лісостеп

Степ

8 клас, лісостеп.pptx

Лісостеп

Презентація для перегляду

Природні зони: лісостеп

Домашне завдання від Всеукраїнської школи онлайн:

Прочитати параграф «Зона лісостепу», здійснити віртуальну подорож в Канівський природний заповідник

"Степ"

Дивовижні пейзажи, чи не так?

"Зона степу"

Дізнайся більше - швидше натискай PLAY►

Асканія-Нова

Цілинний степ „Асканія-Нова” – єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, якого ніколи не торкався плуг, – має велику наукову, культурно-пізнавальну та практичну цінність…

Серед заповідних об’єктів України біосферний заповідник «Асканія-Нова» посідає особливе місце, адже історія заповідання його території нараховує близько 110 років. Так, багатий землевласник Фрідріх Фальц-Фейн у 1898 році у своєму родовому маєтку за власною ініціативою першим у світі вилучив з господарського використання ділянку своїх угідь, яка стала праядром теперішнього найбільшого в Європі (11054 га) заповідного типчаково-ковилового степу.

Переважають багаторічні трави (51 %). До «Червоної книги України» занесено 13 видів вищих рослин, 3 види грибів та 4 – лишайників. Шість видів квіткових асканійської автохтонної флори занесені до міжнародних червоних списків.

Тваринний світ заповідного степу, в основному, зберіг свою аборигенну фауну, за винятком крупних видів ссавців та птахів. Тут зустрічаються типові мешканці степового ландшафту: малий ховрашок, степовий байбак, тушканчик великий, заєць-русак, мишовидні гризуни, а також середні та дрібні хижаки: звичайна лисиця, степовий тхір, ласка.

Давай спробуємо пограти?

Перетягни на відповідну сторону представників зазначених природних зон.

Якщо ти вважаєш, що зображений представник проживає у лісі - перетягни його на праву сторону.

Якщо ти думаєш, що це представник степу, то перетягни зображення на лівий бік.

Нічого складного! А після того, як усі тварини займуть свої місця натисни відмітку про виконання у правому куті.

Твій результат завдання чекаю на пошту: ylia970124@gmail.com

Склади пазл

Пам'ятаєш як ми складали пазл щоб побачити фінальну картинку? А як гадаєш, що зображено на цей раз?

Скоріше вирішуй пазл та відправляй скрін своєї роботи на мою електронну адресу: ylia970124@gmail.com

Гірські ландшафти Українських Карпат

Гірські ландшафти Кримських гір

Гірські зони України представлені Українськими Карпатами і Кримськими горами. Дані регіони є вкрай цікавими і перспективними для рекреаційного комплексу України

Українські Карпати простягаються підковою на 1500 км від Братислави до Залізних воріт, в кримські гори простягаються вздовж Північного узбережжя Чорного моря, на 180 км.


Наприклад: Передкарпатська підвищена рівнина простягається широкою смугою вздовж гірської дуги. На межиріччях поширені глина і лесові суглинки, а в заплавах – піски, галька. Карпати порівняно молоді, їм близько 25 млн. р. Геологічну будову Карпат становлять метаморфічні породи (гнейси, кварцит). А ось Кримські гори відносяться до Альпійської складності. Вони на відміну від Карпат складаються з трьох паралельних пасм – головного, внутрішнього і зовнішнього.

Чекаю скріншот виконаного завдання на електронній пошті!

ylia970124@gmail.com

Кримські гори є фізико-географічною провінцією Кримсько-Кавказької гірської країни. Вони розташовані на крайньому півдні України й займають лише 1 % від площі нашої держави. Крім власне гір, Кримська гірська країна охоплює на півночі передгір’я, які поступово переходять у рівнини Степового Криму, та на півдні вузьку рівнину Південного берега Криму, що безпосередньо виходить до Чорного моря. Гори тягнуться на 180 км із заходу на схід і на 60 км із півночі на південь.

Кримські гори, як і Карпати, є молодими складчастими горами. Вони складені шарами різних за твердістю осадових гірських порід. Це м’який мергель, твердий пісковик, гнучка глина та вапняк. Вони відкладалися на дні давнього мезозойського моря, а з часом, в епоху альпійського горотворення, були підняті на поверхню.

Крымские горы. Эти складчато-глыбовыегоры тянутся полосой длиной 180 км и шириной 60 км на юге Крымского полуострова. Они имеют более низкие высоты и простую строение, чем Карпаты. В рельефе четко выражены три почти параллельные гряды, разделенные узкими продольными понижениями. Пряди имеют асимметричный вид: их северные склоны пологие и длинные (Соответствуют направлению залегания слоев горных пород), а южные - крутые и короткие (срезают слои пород). Такие асимметричные горные гряды получили название куэсты.

Для кращого закріплення вивченого матеріалу пропоную тобі розв'язати завдання та відправити скріншот на електронну пошту:

ylia970124@gmail.com

Бажаю успіхів!

Природні умови і ресурси Чорного моря

Природні умови і ресурси Азовського моря

Чорне море є внутрішнім і належить до басейну Атлантичного океану. Воно з’єднане з Середземним морем через протоки Босфор і Дарданелли. Площа поверхні – близько 422 тис. км².

Чорне море омиває південні береги України і ще п’яти країн: Румунії, Болгарії, Туреччини, Грузії та Росії. Довжина берегової лінії становить 4090 км, з яких у межах України – 1540 км. У Чорне море впадають великі річки, які сильно опріснюють воду. При впадінні в море річки утворили біля північного і західного узбережжя багато лиманів. Окремі лимани використовують як джерела лікувальних грязей і кухонної солі.


Азовське море, як і Чорне, є внутрішнім морем басейну Атлантичного океану, але значно більше віддалене від океанічних просторів і є найбільш континентальним морем у світі. Воно відзначається високим ступенем ізольованості від інших водойм, з’єднане лише з Чорним морем вузькою і мілкою Керченською протокою. Азовське – одне з найменших морів світу. Його площа в 11 разів менша за Чорне море і становить 38 тис. км². Море омиває південно-східні береги України. Окрім того, до його берегів виходить територія Росії. Розмежування морської акваторії між Україною та Росією досі не здійснене.

«Котловина» Чорного моря – це залишок великого океанічного басейну, який існував протягом попередніх геологічних періодів.

За геологічною будовою дна Чорне море є морем рухомих зон, яке лежить у межах глибоководної тектонічної западини. Про це свідчать такі ознаки: великі глибини, земна кора океанічного типу і висока сейсмічність дна. За своїм рельєфом дно Чорного моря нагадує велику тарілку: воно глибоке й рівне з мілководними краями на периферії. Середня глибина Чорного моря – 1256 м. Для більшої частини морського дна характерні глибини понад 2000 м. Точка з максимальною глибиною розташована у південній частині моря – 2245 м.


За будовою дна Азовське море, на відміну від Чорного, є морем, розміщеним на платформі. Воно утворилося на опущених ділянках молодої Скіфської та давньої Східноєвропейської платформ. Про це свідчать такі ознаки. По-перше, Азовське море мілководне. Його середня глибина становить 7,4 м, а найбільша – 15 м. Тобто це наймілкіше море світу. Стародавні греки навіть називали його Меотійським болотом. У затоці Сиваш глибини ще менші: середня – 20–30 см, а найбільша – 3,5 м. По-друге, під Азовським морем земна кора материкового типу. По-третє, дно моря сейсмічно стійке, без сильних землетрусів.

Природокористування та геоекологічна ситуація України

Природокористування – це сфера виробничої та наукової діяльності, спрямована на вивчення, освоєння, охорону й перетворення природи з метою забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини.

За характером впливу на довкілля природокористування може бути раціональним і нераціональним.

Раціональним вважають природокористування, під час якого обсяги залучення природних багатств компенсуються заходами щодо їх відновлення й охорони. Воно має, з одного боку, забезпечити повноцінне існування і розвиток суспільства, а з іншого – зберегти високу якість навколишнього середовища.

Нераціональне природокористування зумовлене значним перебільшенням антропогенного впливу на природні комплекси. Наслідком цього є наростання екологічної кризи.

Природно-ресурсний потенціал (ПРП) – сукупність наявних природних ресурсів і природних умов певної території (світу, регіону, країни чи її частини), що фактично використовується або може бути використана у господарстві.

До основних компонентів природно-ресурсного потенціалу належать:

  • географічне положення

  • кліматичні умови

  • особливості рельєфу

  • розміщення природних ресурсів

Природні ресурси є найважливішим складовим елементом природно-ресурсного потенціалу. Географія природних ресурсів вивчає розміщення і структуру окремих видів ресурсів, дає їм економічну оцінку, визначає рівень забезпеченості, а також розглядає питання їхнього відтворення, раціонального використання й охорони. Природні ресурси можна класифікувати за характером відновлення і за належністю до компонентів природи

За характером відновлення їх поділяють на:

  • вичерпні (запаси яких обмежені)

  • невичерпні (що кількісно є безмежними)

Вичерпні ресурси бувають:

  • невідновними (мінеральні ресурси та зниклі види рослин і тварин)

  • відносно відновними, тобто такими, що відновлюються дуже повільно (ґрунтові)

  • відновними (біологічні)

Невичерпні поділяють на:

  • відносно невичерпні, кількість яких залишається незмінною, але якість значно погіршується (водні ресурси й атмосферне повітря)

  • дійсно невичерпні, на кількість і якість яких людина не здатна вплинути (агрокліматичні, енергія Сонця, вітру, хвиль, течій, припливів).

За належністю до компонентів природи вирізняють такі основні види ресурсів:

  • мінеральні

  • кліматичні

  • водні

  • ґрунтові

  • біологічні (рослинні: лісові, кормові і тваринні: промислово-мисливські, рибні)

  • рекреаційні

  • космічні (енергія Сонця, вітру, хвиль, течій, припливів)



Найбільш забрудненим в Україні є повітря у Кривому Розі, Маріуполі, Кам'янському (Дніпродзержинську), Керчі і Дніпрі. Атмосферу забруднює промисловість, зокрема такі її галузі, як металургія, хімічна промисловість, енергетика, збагачення залізних руд.

Основними забруднювачами повітря є оксиди сірки й азоту, що, з’єднуючись із парами води, спричинюють виникнення «кислотних дощів», чадного газу, важких металів.

Серйозних змін зазнали внутрішні води в Україні. Дніпро зарегульований каскадом водосховищ, його течія сповільнилася, що призвело до зміни умов існування живих організмів. Під час створення водосховищ було затоплено заплаву з родючими ґрунтами, а також знищено низку старичних озер із багатими рибними запасами. Річки України сильно забруднені. «Стічною канавою» давно називають ліву притоку Дніпра – Інгулець, на якій розташований Кривий Ріг. Виносячи брудні води в моря, річки забруднюють також і їхні води. Величезна кількість мінеральних добрив і отрутохімікатів потрапляє у воду внаслідок змивання їх із полів.

Помітні зміни відбулися й із ґрунтами України.

Контрольна робота з теми "Ландшафти України. Природокористування"

Виконайте контрольну роботу.

Обов'язково вкажіть своє імя' та прізвище!

Бажаю успіху!