10 клас

Географія: регіони та країни

Загальна характеристика Америки

Я нагадую тобі, що існують багато підходів до класифікації регіонів світу. На малюнку подана класифікація регіонів за ООН.

Так, за даною класифікацією регіон Америка поділяється на наступні субрегіони:

  • Північна Америка

  • Південна Америка

  • Центральна Америка

  • Карибський басейн

Америка – найбільший з регіонів світу. Він велетенською дугою, довжиною понад 14 тис. км, тягнеться через Західну півкулю Землі з півночі на південь від холодних островів Канади та Гренландії до суворого архіпелагу Вогняна Земля. Загальна площа Америки становить 42,4 млн км², тобто 28,3 % суходолу планети.

Політико-географічне положення Америки визначається наявністю в її межах єдиної у світі наддержави США, що є провідним геополітичним осередком. Ця наймогутніша в економічному та військовому аспектах країна володіє ядерною зброєю й виступає гарантом миру та безпеки в регіоні та світі. Сусідство із США призвело до проникнення їх монополій у національні економіки країн регіону ще наприкінці ХІХ ст. Сполучені Штати є осередком Організації американських держав (ОАД), що об’єднує 30 країн регіону.

Історія Сполучених Штатів Америки

Усі суверенні країни Америки є членами ООН. У країнах Америки розміщено штаб-квартири ряду міжнародних організацій. Найбільше їх зосереджено у Вашингтоні, Нью-Йорку, Монреалі, Монтевідео, Лімі. Так, у Нью-Йорку розміщується штаб-квартира ООН, у Вашингтоні – штаб-квартири Світового банку та Міжнародного валютного фонду.

Населення та країни Північної Америки

В Америці налічується 54 країни. З них суверенних держав – 35. У регіоні розташовані три держави, що їх відносять до групи найбільших за площею (понад 3 млн км²): Канада, США та Бразилія. На них припадає 66,8 % території Нового Світу. Територія перших двох лише трохи поступається площі Європи (без європейської частини Росії). Водночас у Карибському морі існують 7 карликових острівних держав площею менш ніж 1 тис км²: Сент-Кіттс і Невіс (261 км²), Гренада (344 км²), Сент-Вінсент і Гренадини (389 км²), Барбадос (430 км²) та ін.

Карта Південної Америки

А чи знаєш ти карту Північної Америки? А давай це разом перевіримо!

Твоє завдання - відмітити на карті відповідні географічні об'єкти.

Щойно ти закінчиш - натискай синю кнопку у правому куті.

Результат відправляй на пошту: ylia970124@gmail.com

Я вірю в тебе!

Історія Північної Америки

Перші люди прийшли в Північну Америку, як вважають вчені, з Азії по сухопутному мосту, що тисячі років тому існував на місці Берингової протоки. Але хто це був? Згадаєш?

Записуй відвовідні слова та дізнайся результат натиснувши на синеньку кнопку у правому куті.

Чекаю твій скрін у себе на пошті:

ylia970124@gmail.com

Пам'ятки Північної Америки

Америка – велична країна, яка щороку манить у свої тенета мільйони туристів. Життя не вистачить, аби об'їхати всі найцікавіші куточки цієї країни і подивитися на всі її пам'ятки.

Але ж треба знати куди та в яку саме країну їхати!

Для цього виконай наступне завдання! Віднеси кожну памятку до відповідної країни.

Роби скрін і відправляй мені! Подивимося разом ☺

ylia970124@gmail.com


Країни Північної Америки

Кожна країна Північної Fмерики чимось відрізняюсь з-поміж усіх!

Подумай та обери оосбливості для кожної з заначених країн, а наприкінці завдання тебе чекає нагорода у вигляді картинки.

Давай разом подивомися на фінал цього пазлу?

Роби скрін та відправляй:

ylia240197@gmail.com

Загальний огляд країн Північної Америки

США. Історія незалежності


США. Феєрія мандрів


Канада. Цікаві факти


Geography now! Canada



А це відео можна спробувати переглянути без субтитрів ☺

Для того, щоб закріпити набутті знання та узагальнити образ країни пропоную тобі виконати наступні завдання:

  • Скласти візитну картку однієї з країн на вибір - США, Канада,

  • Скласти ряд власних асоціацій (не менше 15) з країною США

Результати відправляйте на електронну пошту:

ylia970124@gmail.com

Візитні картки

Ось деякі Ваші роботи - я у захваті! Ви - молодці!

Продовжуйте у тому ж напрямку☺ Пишаюсь вами!

А тепер час пограти!

Виконуй вправи та відправляй скріншот на пошту: ylia970124@gmail.com

Країни Латинської Америки

Латинська Америка

До складу Латинської Америки входить 48 держав, 13 з них - колонії: Гваделупа, Мартініка, Гвіана належать Франції; Віргінські острови і Пуерто-Ріко - США; Бермудські, Кайманові острови - Великобританії.

Площа країн Латинської Америки склаадє 20,5 млн. км2. Населення - 480 млн. чоловік

Хто сильніший?

Готов до змагання з комп'ютером? Хочу надати тобі таку можливість☺

Відмічай відповідну країну на карті та отримуй бали.

Наприкінці змагання стане відомо хто краще знається на країнах Латинської Америки!

Бажаю успіхів!

А скріншот відправляй на пошту:

ylia970124@gmail.com

Виконання практичної роботи

"Складання картосхеми типології країн Америки за рівнем їх економічного розвитку"

08/04 Практична робота .docx

Практична робота

Для кращого розуміння вивченної теми пропоную тобі виконати практичну роботу на тему "Складання картосхеми типології країн америки за рівнем економічного розвитку".

Обери для себе найзручніший спосібта починай!

  1. Відкрий дану роботу на гугл диску та завантажуй на комп'ютер

  2. Виконай цю роботу за допомогою документу Google-online

  3. Або напиши завдання прямо у зошиті!

У будь-якому разі, я очікую твою відповідь на електроній пошті:

ylia970124@gmail.com


Загальна характеристика Африки

Африка є третім за площею регіоном світу й займає 20,4 % поверхні суходолу. Його площа становить 30,3 млн км². Населення регіону неухильно зростає. За його кількістю Африка поступається лише Азії. Там проживає 1,25 млрд осіб, тобто понад 16,6 % населення світу. Разом з тим у регіоні виробляється лише 2,9% ВВП світу. Усі суверенні країни Африки є членами ООН.

Економіко-географічне положення (ЕГП) країн Північної та Тропічної (на південь від Сахари) Африки є суттєво різним. На економічний розвиток Північної Африки найбільший вплив чинить наближеність до розвинутих країн Європи та транзитне транспортно-географічне положення на перетині морських шляхів з Європи до Азії. Середземне та Червоне моря відокремлюють північну частину Африки від Європи та Західної Азії. Особливо поліпшилося транспортно-географічне положення регіону після відкриття Суецького каналу. Великі морські порти працюють у Єгипті (Александрія, Порт-Саїд) та Марокко (Танжер).

Майже усі країни Африки є союзниками в організації Африканський Союз (АС). Основними цілями організації є забезпечення в Африці демократії, прав та стабільної економіки, припинення всіх міждержавних конфліктів і створення ефективного спільного ринку.

Серед пріоритетних планів Африканського Союзу – введення єдиної валюти (афро) та створення спільних збройних сил. Африканські країни-експортери нафти є членами організації ОПЕК.

Пропоную виконати простеньке завдання, щоб переконатися в тому, що про фізико-географічне положення Африки ми точно знаємо усе!

Відповідай на запитання - роби скріншот - відправляй на пошту

ylia970124@gmail.com

Бажаю успіху!



А також пропоную згадати природні об'єкти, які розташовані на материку Африка.

Я впевнена, що в тебе все вийде і ти покажеш чудовий результат!

Розв'язуй завдання, роби скріншот та відправляй на пошту:

ylia970124@gmail.com

Буду чекати!

Характеристика секторів економіки Африки.

На сучасній політичній карті Африки – 59 держав і територій. З них 53 суверенні країни, які є членами ООН. У регіоні існують різні за площею держави: від дуже великих (Алжир, Демократична Республіка Конго, Судан) до країн-карликів (Сейшельські Острови – 455 км², Сан-Томе і Принсипі – 1000 км²).

Дві африканські країни – Нігерія та Ефіопія – належать до групи найбільших за кількістю населення країн світу (понад 100 млн осіб). Водночас у ряді країн живе менш ніж 1 млн осіб (Джибуті, Екваторіальна Гвінея, Коморські Острови та ін.).

На політичній карті Африки початку ХХ ст. було лише дві незалежні країни – Ефіопія та Ліберія. Всі інші території було поділено між європейськими країнами. Найбільші площі колоній дісталися Франції, Великій Британії та Португалії. Свої володіння мали в Африці Німеччина, Італія, Іспанія та Бельгія. Перші дві африканські країни здобули незалежність у першій половині ХХ ст. – Південно-Африканська Республіка (ПАР) та Єгипет. Масова деколонізація континенту розпочалася в 50-х рр. ХХ ст. з Північної Африки.

Нині від колишніх колоніальних імперій в Африці залишилося кілька невеликих за площею залежних територій, що перебувають під контролем Великої Британії (Острів Святої Єлени), Франції (острови Реюньйон та острів Майотта), Іспанії (міста Сеута і Мелілья на території Марокко).

Найменш розвинуті країни займають 56,4 % площі Африки, в них проживає 52,6 % населення регіону. Водночас ці країни виробляють 26 % ВВП Африки. 14 держав Африки відносять до групи країн великого потенціалу. У більшості з них переважають первинний сектор економіки, а також харчова та легка промисловість. В окремих країнах (Єгипет, Туніс, Марокко) значну частку ВВП створює міжнародний туризм. Найвищі прибутки мають країни-дрібні острови (Сейшельські Острови), які відомі своїм туристичним бізнесом, та нафтодобувні країни (Габон, Лівія, Алжир, Нігерія).

Африканський регіон є одним з найменш розвинутих. Лише одна держава ПАР належить до типу високорозвинутих країн. Господарство країни склалося під упливом колоніального минулого та економічного порядку, запровадженого англійськими колонізаторами. ПАР є переселенською країною, яка зберігає свою аграрно-сировинну спеціалізацію.

Усі інші держави Африканського континенту є країнами, що розвиваються. Середній рівень ВВП у них на одну особу майже у 8 разів нижчий від середньосвітового показника. Значна соціально-економічна відсталість країн зумовлена їх тривалою колоніальною залежністю.


За геосхемою регіонів ООН, Африка поділена на 5 субрегіонів : Північна Африка (6 держав), Західна Африка (16 держав), Центральна Африка (9 держав), Східна Африка (18 держав) та Південна Африка (5 держав).

За формою правління більшість держав Африки є республіками. В Африці переважають президентські республіки, в яких президент є не лише головою держави, а й очолює уряд. Крім того, в Африці багато змішаних республік, де президент залежний від законодавчої влади. На материку небагато парламентських республік, в яких роль президента є переважно представницькою, а уряд очолює прем’єр-міністр (Туніс, Ефіопія, Еритрея). У ПАР та Зімбабве до 80 – 90-х рр. ХХ ст. зберігався режим апартеїду, що дискримінував місцеве корінне темношкіре населення. Нині у більшості африканських країн правлять режими, які є дискримінаційними щодо білого населення. В ряді країн (Нігерії, Мавританії, Сенегалі, Демократичній Республіці Конго, Екваторіальній Гвінеї) спостерігається відступ від демократичних досягнень у бік авторитаризму.

В Африці збереглися 3 монархії. Вони є конституційними. Королівства Марокко та Есватіні – дуалістичні монархії. В них монарх має свободу прийняття рішень, але в заданих Конституцією рамках. Королівство Лесото є парламентською монархією. Там монарх не має влади. Законодавча влада належить парламенту, виконавча – уряду. Монарх виконує лише представницьку та церемоніальну роль.


Шановні учні!

Пропоную закріпити свої знання шляхом проходження даної гри.

Дай відповіді на запитання підібравши відповідні букви.

Бажаю успіху!

Роби скріншот і відсилай на пошту:

ylia970124@gmail.com

Виконайте контрольну роботу перейшовшим за посиланням:

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=143300

Єгипет. ПАР.

Єгипет розташований у Північній Африці. Він має унікальне ЕГП, адже лежить на межі двох материків та двох частин світу. Більша частина території Єгипту географічно розташована в Африці, менша (північно-східна) – на Синайському півострові в Азії. Країна на півночі омивається водами Середземного моря Атлантичного океану, на північному сході – Червоного моря Індійського океану. Єгипет межує з трьома країнами. З них дві – арабські країни Північної Африки, які належить до країн що розвиваються та є союзниками Єгипту у Лізі арабських держав (ЛАД): Лівією – на заході, Суданом – на півдні. В своїй азійській частині на північному сході Єгипет має спільні кордони з високорозвинутою державою Ізраїлем та частиною Палестинської автономії – Сектором Газа.

Єгипет є найбільш густонаселеною країною Північної Африки. Середня густота населення становить 95,6 осіб/км².

Рівень урбанізації середній – 43,1 %, темпи урбанізації високі. В Єгипті існує понад 40 великих міст. У країні є 4 міста-мільйонери, з них 2 – міста- мультимільйонери. Столиця країни Каїр (10,2 млн осіб) є найбільшим містом Африки та Близького Сходу. Понад 1 млн населення також мають Александрія (4,5 млн осіб), Ель-Гіза (3,4 млн осіб) та Шубра-ель-Хейма (1,1 млн осіб).

Населення сконцентровано у вузькій долини Нілу, на узбережжях Червоного моря, Синайського півострова й навколо Суецького каналу. Там густота населення сягає 400 – 700 осіб/км². Найменше заселено південні пустельні райони, де є навіть «білі плями».

Основи сучасної єгипетської економіки було закладено ще у першій половині ХІХ ст. У той час почалося вирощування бавовнику на експорт, інтенсивне будівництво зрошувальних каналів, перших залізниць, модернізація портів. У першій половині ХХ ст. долучилася текстильна промисловість. У другій половині ХХ ст. однією з головних задач національного розвитку стала індустріалізація Єгипту.

Нині Єгипет – індустріальна держава. В країні створена змішана соціально-ринкова економіка за сильного впливу державного сектору. Темпи економічного зростання становлять близько 5 % на рік.

ПАР – одна з небагатьох африканських країн, де не було жодного державного перевороту. Однак прикрою сторінкою в історії ПАР став расовий конфлікт між темношкірою більшістю та білою меншістю. Своєї кульмінації він досяг після того, як у 1948 р. був установлений режим апартеїду – офіційної політики расової дискримінації та гноблення, що її впродовж більш ніж 40 років проводили правлячі кола ПАР проти місцевого чорношкірого населення, а також переселенців з Азії. Метою цієї політики було створення «Південної Африки для білих». Зміна політичної системи відбулася після перших нерасових виборів на початку 90-х рр. ХХ ст.

Нинішню ПАР часто називають Райдужною країною. Назву вживають як метафору нового, різнокультурного та багатонаціонального суспільства, яке долає наслідки апартеїду.

ПАР – це приморська держава, що компактно розташована на крайньому півдні Африки. Межує з країнами, що розвиваються: на півночі з Намібією, Ботсваною та Зімбабве, на північному сході – із Есватіні та Мозамбіком. На території країни є анклав – країна Лесото. Північні сухопутні кордони проходять в основному малозаселеними напівпустельними територіями.

Південну Африку називають «Країною двох океанів». Вона має протяжну берегову лінію, що забезпечує вихід на заході до Атлантичного океану, на сході – до Індійського. Це зумовлює наявність кількох великих морських портів, які гарантують країні вихід до всіх морських напрямків: Азії, Європи, Америки.

ПАР – країна з унікальними природними умовами та багатими природними ресурсами. У рельєфі переважають рівнини та давні гори. Країна займає південний край Південноафриканського плоскогір’я, крутий схил якого на сході називають Драконовими горами, обривається до вузької прибережної низовини. На південному узбережжі країни височать давні сильно зруйновані Капські гори.

В ПАР сформувалися достатньо різноманітні кліматичні умови. Внутрішні райони країни лежать у межах тропічного континентального клімату. Це малозаселений простір, зайнятий спустеленою саванною.

Унікальні природно-рекреаційні ресурси – справжній скарб країни. Туристів приваблюють мальовничі краєвиди тропічних лісів, незаймані ландшафти саван, чарівні узбережжя з дивними пляжами двох океанів, річкові долини з високими водоспадами. А головне – все це збереглося практично у первозданному вигляді.

Природний приріст суттєво знизився й становить 10,9 осіб/тис. Причому зростання населення постійно сповільнюється. На одну жінку припадає 2,5 дитини, що трохи вище від рівня простого відтворення. Середня тривалість життя має тенденцію до зростання, але поки що є низькою: 62,3 року (2016 р.). 20 років тому цей показник становив усього 43 роки.