5 клас

Природознавство

Повітря - суміш газів. Властивості повітря


5-А завдання.mp4

Завдання 1

Для того, щоб згадати основні елементи карти, пропоную Вам записати свій, власний відеоролик! Скоріше натискай ► та дивись, що тобі потрібно зробити!

5-А завдання 2.mp4

Завдання 2

А як ти гадаєш, де я відчую тепло найбільше?

воздух.повітря.pptx

Презентація на тему "Повітря - суміш газів. Властивості повітря. Значення повітря"

5-Б природа.pptx

Воздух - это смесь газов.

Презентація для класу з російською мовою навчання. 

Відео урок на тему "Повітря"

Вода на Землі. Властивості води

Узагальнення з теми "Земля як планета"

Переглянь відео для того, щоб детальніше зрозуміти значення води у житті людини.

А чи знаєш ти, що є така вода, яка  має властивість горити? Якщо ні, тоді скоріше вмикай відео та слухай уважно!

Дослід з водою №1

Якщо в тебе є можливість, виконай ці прості досліди вдома з батьками

Дослід з водою №2

...та обов'язково покажи свій результат записавши відео!

5 клас вода.ppt

Презентація на тему "Вода"

ВОДА – найпоширеніший розчинник на Землі, здатна розчиняти рідкі, тверді, газоподібні речовини, а утворена суміш речовин набуває одного з водою агрегатного стану.

Достатню кількість перебування води в рідкому стані зумовила оптимальна відстань Землі до Сонця 150 мільйонів кілометрів (на ближчій відстані уся вода перетворилась би на пару, на дальшій – на лід).

На планеті вода є двох видів:

•  прісна (річки, озера, сніг, крига, айсберги);

• солона (моря, океани, солоні озера).

Те, що вода нам життєво необхідна, знають всі. Але, тим не менше, більшість людей п'ють недостатньо рідини, запевняючи, що жага їх не мучить. Тим часом, медики кажуть, що чекати спраги не варто: кращий варіант - просто пити воду за графіком. Медичний портал запевняє: тепла вода має неймовірну користю для здоров'я.

1.Покращує обмін речовин

Звичайна чиста ледь тепла вода підтримує здоровий обмін речовин, що благотворно позначається на роботі систем організму. Щоб запустити кишечник і інші органи, слід щоранку починати зі склянки теплої води.

2. Позбавляє від застуди

За допомогою теплої води можна прискорити позбавлення від застуди, кашлю і болю в горлі. Вона розчинить мокроту, допоможе вивести її з дихальних шляхів і полегшить біль в горлі. Крім того, теплою водою можна промивати ніс, щоб позбутися від нежиті.

3. Виводить токсини

Тепла вода з лимоном підвищує температуру тіла, що призводить до виділення поту. З організму виводяться токсини, завдяки чому він очищається.

4. Уповільнює старіння

Вода допомагає відновлювати клітини шкіри, покращує їх еластичність і пружність. В результаті шкіра за рахунок теплої води стає більш гладкою, свіжою і красивою.

5. Покращує стан волосся

У тих, хто п'є достатню кількість води, волосся стає більш м'якими і слухняними.

6. Покращує кровообіг

Кровообіг стане набагато краще, якщо пити теплу воду. А це, в свою чергу, вкрай важливо для здоров'я і належного функціонування м'язів і нервів. Також тепла вода може поліпшити роботу нервової системи, руйнуючи жирові відкладення навколо неї.


Пийте воду і будьте здорові! ♥

Організм і його властивості

"5 клас. Природознавство"

Перегляньте даний відео матеріал☺

Відео урок з теми "Організм і його властивості"

Відео урок, який допоможе поглиблено вивчити та засвоїти дану тему.

Клітинна будова огранізмів


Чудове та коротке відео про внутрішню будову клітини.

А тепер час дослідів!☺

За можливістю спробуйте відчути себе агрономом та провести легенький дослід! Обіцяю, що буде цікаво!

Завдання 1. У кожну склянку помістіть по 10 насінин (бажано взти квасолю) в один шар.

Завдання 2. Першу склянку із сухим насінням поставте в тепле місце.

Завдання 3. У другу склянку покладіть добре змочену водою тканину. На ній розмістіть насіння квасолі і також поставте в тепле місце.

Завдання 4. У третю склянку додайте води, щоб вона вкрила насіння і заповнила півсклянки. Залиште при кімнатній температурі.

Завдання 5. У четверту склянку із квасолинами додайте трохи води і поставте в холодне місце.

Завдання 6. П’яту склянку, подібну до другої, поставте в тепле місце, але в цілодобову темноту

Завдання 7. Спостерігайте, що відбувається з насінням у склянках. У якій склянці насіння проросло?

Завдання 8. Результати спостережень протягом двох тижнів запишіть у зошиті (+ ФОТО)



Середовище життя. Чинники середовища. 

Пристосування організмів до періодичних змін умов середовища.

умови життя 1.ppt

Для класів з української мовою навчання

      Земля знаходиться не так близько до Сонця, як Меркурій, і тому не розпечена до дуже високих температур. І не так далеко, як  Сатурн, тому на ній не так холодно. Така відстань виявляється придатною для того, щоб на нашій планеті було достатньо води в рідкому агрегатному стані. А це дуже важливо. Адже вода і життя – поняття споріднені. 

умови життя 2.ppt

Для класів з української мовою навчання

Більшості організмам на Землі, включаючи і людину, для дихання потрібен кисень, а рослинам життєво важливим є вуглекислий газ.  Джерелом кисню і вуглекислого газу є повітря.

 Вода — дивовижний і найбільш поширений мінерал на Землі. Води на Землі дуже багато (якщо поглянути на карту, вона охоплює 71 % площі земної кулі). Вода є скрізь: у повітрі у вигляді пари, хмар, кристалів льоду; під землею; на полюсах — Північному і Південному. Вода незамінна, оскільки всі живі організми містять у собі її велику кількість.

Так, тіло людини на 65 % складається із води, риби — на 75 %, яблуко — на 80 %, морква та огірок — на 95 %, медуза — на 99 %.

Рослини отримують воду з ґрунту, тварини їдять рослини або тамують спрагу із річок та інших водойм. Усе різноманіття життя на Землі, усі продукти харчування, які споживає людина, врешті, створюються рослинами з вуглекислого газу та води.

тепло – забезпечує життя, потрібне для розмноження і розвитку, зігріває організми, забезпечує життя;

світло – для утворення рослинами органічних речовин, впливає на ріст, допомага орієнтуватися в просторі, забезпечує життя;

повітря – джерело кисню, джерело  вуглекислого газу, забезпечує життя 

Сонце дає нашій планеті світло й тепло. «Магнітний щит» й озоновий екран захищають планету. Наявність водяної пари сприятиме регулюванню температурного режиму повітря.

Тиждень 5

21.04 - 24.04

Водне середовище життя. Наземно-повітряне середовище житття.

Грунтове середовище життя

Для класів з української мовою навчання

Наземно-повітряне середовище існування – це найрізноманітніше за своїми умовами середовище існування. Провідна роль у ньому належить таким чинникам, як світло, температура, вологість і газовий склад атмосфери. 

Світло – це єдиний чинник, зміни якого ритмічні, і тому є основним сигнальним чинником, що зумовлює наявність в організмів сезонних і добових ритмів.  

Для класів з української мовою навчання

Ґрунт як середовище існування характеризується такими особливостями: вода і повітря знаходяться в порожнинках між частками ґрунту; склад ґрунтового повітря відрізняється від атмосферного (вміст С02 в 10-100 разів вищий; а кисню – у декілька разів менший, ніж в атмосфері; відсутність впливу світла; вологість завжди вища, ніж повітря; невелика амплітуда добових і річних коливань температур та ін. 

Співіснування організмів. 

Угрупування організмів.

Для класів з української мовою навчання

Природне угруповання — це сукупність рослин, тварин і мікроорганізмів, які пристосувалися до умов життя на від­повідній території і впливають одні на одних та на навколишнє середовище. У ньому здійснюється й підтримується кругообіг речовин. Можна виділити різномасштабні природні угрупо­вання — материк, океан, ліс, луку, тайгу, степ, пустелю, ста­вок, озеро. Дрібніші природні угруповання входять до більших. Людина створює штучні угруповання, наприклад поля, сади, акваріуми.

Для класів з української мовою навчання

Основна форма зв’язків між організмами в природному угру­пованні — це зв’язки живлення. Початковою, вихідною ланкою в будь-якому природному угрупованні, первісним джерелом нагро­мадження енергії є рослини. Тільки вони, використовуючи й акумулюючи енергію Сонця, з мінеральних речовин, що є в ґрунті чи воді, та вуглекислого газу утворюють органічні речовини.

 Рослинами живляться рослиноїдні безхребетні й хребетні тварини. А ними в свою чергу живляться м’ясоїдні тварини — хижаки. Так у природних угрупованнях виникають зв’язки «живлення, ланцюг живлення: рослини — рослиноїдні тварини — м’ясоїдні тварини (хижаки). Іноді цей ланцюг ускладнюється: першими хижаками можуть живитися другі, а ними — треті. 

Нарешті, до складу природного угруповання входять ще різні організми, які живляться відходами: відмерлими рослинами чи їхніми частинами (гілками, листям), трупами загиблих тварин, екскрементами. Це жуки -гробарики, дощові черв’яки. Але основну роль у розкладанні органічних речовин відіграють цвілеві гриби та бактерії. Саме вони доводять розклад органічних речовин до мінеральних, які знову можуть бути використані рослинами. Отже, в природних угрупованнях відбувається кругообіг речовин.

Екосистеми.


Екосистемою називають сукупність організмів, які мешкають на спільній території в певних умовах середовища існування і взаємодіють між собою. Одні екосистеми можуть існувати без участі людини, тому називаються природними, як-от ліс, лука, річка, озеро, болото. Інші екосистеми створює людина. Це штучні екосистеми, наприклад квітник, акваріум, ставок, поле, сад. 

Екосистема складається з організмів, які взаємодіють між собою, і чинників неживої природи, які на них впливають (світло, температура, вода та інші). Хоч якими б різними були організми однієї екосистеми, кожний з них виконує в ній певну роль. 

Рослини утворюють органічні речовини, використовуючи енергію світлових променів. Цими речовинами вони забезпечують не лише себе, а й інші організми. Тому в екосистемі рослини називають утворювачами.

Тварини споживають органічні речовини, створені рослиною, коли поїдають рослини або інших тварин. В екосистемі тварини виконують роль споживачів.


Рослини і тварини, які входять до складу екосистеми, із часом помирають. Рештки відмерлих організмів руйнуються і перетворюються на неорганічні речовини завдяки діяльності таких мешканців ґрунту, як деякі комахи, дощові черв’яки, гриби і бактерії та інших. В екосистемі вони утворюють групу організмів під назвою руйнівники.

Розглянуті приклади показують взаємозв’язок між різними групами організмів в екосистемі на основі живлення. Одні організми є продуктами живлення для інших. Без цього екосистема не існувала б.

Привіт, друже!

Виконай запропоноване завдання та скидай результат на мою електронну пошту:

ylia970124@gmail.com