SPRAWOZDANIE 

XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

SPRAWOZDANIE

 

Odbywający się w dniach 17-21 maja 2024 roku XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki przechodzi do historii. Jego głównymi organizatorami byli: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo, a w części dotyczącej hackathonu firma ThinkHackR.

Pozostając wierni głównym przesłaniom Festiwalu (promocja nauki i techniki oraz inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego), oraz cenionej przez środowiska lotnicze sentencji łacińskiej „Per aspera ad astra” czyli „Przez trudy do gwiazd”, tym razem dwoma wiodącymi i nowymi wydarzeniami Festiwalu były:

W trakcie Festiwalu nie zabrakło również innych ważnych aktywności, m.in.:

·   Panel specjalistyczny „Sztuczna inteligencja w edukacji – szanse czy zagrożenia” – organizowany w dniu 20 maja w siedzibie CKPiDN.

·   II Mielecki Konkurs modelarski „Lotnicze klimaty” - był to konkurs kartonowych i plasti­kowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Jego organizatorem był Klub Miłośników Lotnictwa przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej i Mielecka Grupa Modelarska. 

·   Wystawy, warsztaty, pokazy dla uczniów:

-        Poznaj świat fizyki i techniki „Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj”

-        Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości

-        Warsztaty z budowy modeli latających – samoloty i rakiety

-        Symulatory lotnicze i spadochronowe

-        Planetarium astronomiczne

-        Stoiska szkół oraz firm z branży lotniczej i robotycznej

-        Triatlon „Laury olimpijskie i poezja”

-        Quest „Lotnicza historia Mielca”

·   Gala Festiwalu w dniu 20 maja, w trakcie której zostały wręczone statuetki „Leonardo” w czterech kategoriach: „Mielecki talent”, „Nauka”, „Społeczna odpowiedzialność”, „Innowacyjne przedsiębiorstwo”.

 

W tym roku nieznacznie zmieniła się formuła Festiwalu. Każda organizacja lub grupa osób mogła zgłosić swoją propozycję wydarzenia mającego walory edukacyjne i popularno-naukowe. Z naszej strony zobowiązaliśmy się zapewnić  jego promocję z zaznaczeniem, kto jest jego pomysłodawcą/inicjatorem. Ta edycja była wyjątkowa dzięki wydarzeniom, które odbiły się szerokim echem daleko poza granicami naszego miasta. Możemy czuć się dumni, że podołaliśmy bardzo trudnym merytorycznie i organizacyjnie wyzwaniom. Na Festiwalu gościliśmy:

·       uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oraz dzieci z rodzicami,

·       studentów, pasjonatów lotnictwa, informatyki, robotyki, eksperymentów fizycznych,

·       dyrektorów i nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych,

·       przedsiębiorców, przedstawicieli nauki i samorządowców.

Wybrane wydarzenia

 

Panel dyskusyjny „Przemysł 5.0 potrzebuje cyfrowych technologii i wykwalifikowanych kadr” – 17  maja 2024 r.

Powiązanie Przemysłu 5.0 z kompetencjami cyfrowymi wymuszają konieczność spojrzenia na umiejętności uczniów, studentów i osób dorosłych w kontekście najnowszych technologii, potrzeb rynku pracy, sprawnego i efektywnego funkcjonowania w codziennym życiu, innowacyjności i kreatywności oraz uczenia się przez całe życie. To są atrybuty dobrze wykształconej osoby podejmującej pracę w coraz bardziej nowoczesnej gospodarce. Celem panelu było spojrzenie na zarysowany problem z różnych perspektyw: z perspektywy przemysłu, perspektywy producentów nowoczesnych urządzeń produkcyjnych oraz rozwiązań cyfrowych oraz w pespektywy edukacji zawodowej i instytucji certyfikujących kompetencje rynkowe i branżowe. Z faktu, że panel był wydarzeniem towarzyszącym I Ogólnopolskiemu Konkursowi Robotyki Przemysłowej, ilustracją do wymienionych wyżej trzech perspektyw była branża robotyczna. W panelu wzięły udział firmy Kirchhoff Polska oraz Retech Sp. z o.o., które w kontekście niezbędnych kompetencji pracowniczych zaprezentowały w wystąpieniach swoje produkty, procesy i wyzwania na przyszłość. Z kolei producenci robotów oraz rozwiązań cyfrowych: Astor, Kuka, Yaskawa, Tomsystem, Fronius przedstawiły swoją ofertę oraz perspektywy robotów współpracujących (cobotów). W dalszej części wydarzenia firmy miały dla zainteresowanych otwarte prezentacje. W kolejnej części panelu przybliżono kierunki zmian w kształceniu, aby rzeczywiście polska szkoła zawodowa mogła sprostać oczekiwaniom Przemysłu 5.0. Punktem wyjścia było tutaj zwrócenie uwagi na fundamentalne znaczenie kompetencji cyfrowych, które przedstawiła Pani Katarzyna Nosalska – dyrektorka Centrum Kompetencji Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji. Ostatnim wystąpieniem była prezentacja Pana Zdzisława Nowakowskiego – Dyrektora CKPiDN oraz Pani Barbary Łakomy – koordynatorki projektu Branżowe Centrum Umiejętności, poświęcona głównym założeniom projektu, które można sprowadzić do czterech obszarów działalności: Działalność edukacyjno-szkoleniowa, działalność integrująco-wspierająca, działalność innowacyjno-rozwojowa, działalność doradczo-promocyjna. 

I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej – 17 maja 2024 r.

W dniu 17 maja 2024 r. w ramach XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki został rozegrany II etap I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. Był to etap finałowy.

Sam konkurs był pilotażowy.

Cele konkursu:

·       Rozwijanie umiejętności technicznych i programistycznych związanych z robotyką przemysłową;

·       Promowanie innowacyjności i kreatywności wśród młodych techników robotyków;

·       Wspieranie współpracy między szkołami a przedsiębiorcami z branży robotycznej;

·       Przygotowanie uczniów do przyszłej kariery w branży robotycznej;

·       Wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy oraz przygotowanie ich do podjęcia nauki w szkołach wyższego stopnia;

·       Motywowanie szkół do rozpoznawania i rozwijania kompetencji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz podejmowania działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym;

·       Promowanie osiągnięć uczniów, ich nauczycieli i opiekunów.

W pierwszym etapie konkursu wyłoniono 30 dwuosobowych zespołów w trzech kategoriach:

·       Roboty ASTORINO – 12 zespołów,

·       Roboty KUKA – 12 zespołów,

·       Roboty YASKAWA – 6 zespołów.

Zadania do drugiego etapu zostały przygotowanie przez firmy robotyczne. Każde zadanie było przewidziane na 120 minut i pozwalało zdobyć 100 punktów.

Komisjom konkursowym przewodniczyli przedstawiciele firm:

·       Astor – Marek Niewiadomski,

·       Kuka Polska - Damian Drąg,

·       Yaskawa Polska - Karolina Krupnicka.

W finale konkursu wzięli udział uczniowie 15 szkół z 13 miast. Z uczniami przyjechało 18 opiekunów

Z niektórych szkól do konkursu zakwalifikowało się po kilka drużyn:

1.   Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu,

2.   Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle,

3.   Technikum Lotnicze Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach,

4.   Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej,

5.   Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim,

6.   Zespół Szkół Transportowo – Komunikacyjnych w Lublinie,

7.   Zespół Szkół w Lubawie,

8.   Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie,

9.   Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu,

10. Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku,

11. Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie,

12. Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim,

13. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach,

14. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu,

15. Zespół Szkół Poligraficzno - Mechanicznych w Katowicach.

Wszyscy uczniowie i opiekunowie otrzymali dyplomy i zestawy upominkowe za udział w konkursie.

Trzy zwycięskie drużyny w każdej z trzech kategorii otrzymały (indywidualnie dla każdego uczestnika) atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora oraz sponsorów.

Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj – 17 maja 2024 r.

Przedstawiciele Firmy Polimedia z Rzeszowa: Pani Małgorzata Wilczak i Pan Paweł Pasterz przeprowadzili warsztaty z dwiema grupami młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 6: Wahadło chaotyczne grawitacyjno-magnetyczne, Drabina ruchu jednostajnie przyspieszonego.

Budujemy latające modele samolotów i rakiet - 17 maja 2024 r.

Instruktorzy z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” przeprowadzili warsztaty dla uczniów, na zakończenie których odbył się pokaz modeli samolotów i rakiet, warsztaty przeprowadził Pan Grzegorz Goryczka.

II Konkurs Modeli Lotniczych - 18 maja 2024 r.

W dniu 18.05.2024r. w ramach XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki odbył się II Mielecki Konkurs Modelarski „Lotnicze Klimaty”. Z racji tradycji lotniczych Mielca, postanowiliśmy zorganizować w naszym mieście jedyny w Polsce, monotematyczny, konkurs lotniczy. Do Konkursu można było zgłaszać kartonowe i plastikowe redukcyjne modele samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. W konkursie wzięło udział ponad 70 modelarzy z Mielca, Rzeszowa, Krakowa, Lublina, Krosna, Kielc, Przemyśla, Dębicy, Sędziszowa oraz innych miejscowości podkarpacia i sąsiadujących województw. Wśród nich odwiedziło nas kilku znanych w ”świecie modelarskim i lotniczym”, autorów artykułów do czasopismach modelarskich oraz książek o tematyce lotniczej. Do konkursu zgłoszono 255 modeli kartonowych, plastikowych i z innych materiałów. Poza konkursem, w ramach wystawy modelarskiej, wystawiono dodatkowo około 150 modeli, tak więc ogólna liczba modeli przekroczyła 400. Modele oceniane były w 3 grupach wiekowych:

·       Młodzik (do14 lat),

·       Junior (15 do18 lat),

·       Senior (19 lat i więcej)

i 10 kategoriach:

·       SKT – Samoloty kartonowe z napędem tłokowym i turbośmigłowym;

·       SKO – Samoloty kartonowe z napędem odrzutowym i rakietowym;

·       SMK – Śmigłowce kartonowe;

·       SPT-1  – Samoloty plastikowe z napędem tłokowym i turbośmigłowym - 1:72 i  mniejsze;

·       SPO-1 – Samoloty plastikowe z napędem odrzutowym i rakietowym  - 1:72 i mniejsze;

·       SPT-2 – Samoloty plastikowe z napędem tłokowym i turbośmigłowym - 1:48 i większe;

·       SPO-2 – Samoloty plastikowe z napędem odrzutowym i rakietowym - 1:48 i większe;

·       SMP – Śmigłowce plastikowe;

·       DIO – Dioramy;

·       INNE  – Szybowce, sterowce, balony i inne lotnicze nie ujęte w powyższych kategoriach.

Konkursowi towarzyszyła otwarta dla wszystkich wystawa modelarska, która cieszyła się dosyć dużym zainteresowaniem. Szacujemy, że mimo ograniczonego czasu jej trwania (od 12.00 do 16.30) zwiedziło ją  kilkaset osób. Oprócz wystawy funkcjonowała również giełda modelarska. Modele kartonowe wystawiły trzy wydawnictwa: Answer, Extra Model oraz Sklej model. Modele plastikowe i akcesoria modelarskie oferował sklep W&W z Rzeszowa, a fachową literaturę lotniczą wydawnictwo Stratus z Tarnobrzega. Swoje stoiska mieli także modelarze, chcący sprzedać lub zamienić modele i akcesoria modelarskie. Gromadzone przez lata stały się zbędne z uwagi na brak czasu na ich sklejenie lub też zawężenie tematyki sklejanych modeli. Konkurs zakończyło uroczyste wręczenie nagród w postaci modeli, medali, dyplomów, upominków, statuetek Grand-Prix i nagród specjalnych. Nagrody ufundowali sponsorzy:

Wręczone zostały również nagrody specjalne i upominki ufundowane przez :

·       Wydawnictwo Answer

·       Mgr inż. pilota doświadczalnego Wiesława Antolaka

·       PZL Mielec

·       Mieleckie Zakłady Lotnicze

·       Prezydent miasta Mielca

·       KM Solidarność PZL Mielec

·       Prezesa Klubu Miłośników Lotnictwa TMZM.


W ramach podziękowania za udział w II Mieleckim Konkursie Modelarskim wręczone zostały dyplomy i modele wszystkim uczestnikom w grupie wiekowej Młodzik i Junior. Z uwagi na wysoki poziom prezentowanych w konkursie modeli, w ramach wyróżnień modele otrzymało również kilku Seniorów.

Komisja konkursowa: Pan Zbigniew Wicherski, Pan Tomasz Aleksandrowicz, Pan Mariusz Kużdżał, Pan Tomasz Król, Pan Zygmunt Osak.

Lista laureatów II Mieleckiego Konkursu Modelarskiego - ZOBACZ > > >

I Podkarpacki Hackathon AviaTech Challenge – 18-19 maja 2024 r.

 

Hackathon AviaTech Challenge to pierwsze i największe wydarzenie lotnicze w Europie. Zostało ono zorganizowane w hali sportowo-widowiskowej MOSiR w Mielcu. Organizatorami I Podkarpackiego Hackathonu Lotniczego byli Podkarpackie ThinkhackR, CKPiDN w Mielcu i MAUT Leonardo.

Była to aktywność gromadząca kreatywne i ambitne osoby, które „hackują” rzeczywistość i rozwiązują rzeczywiste problemy techniczne zdefiniowane przez przedsiębiorców z branży lotniczej przy wsparciu mentorów, którzy dzieli się swoją wiedzą, wspierali koncepcyjnie i podpowiadali najlepsze rozwiązania. W ceremonii gościliśmy Panią poseł Krystynę Skowrońską, Pana Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Panią Małgorzatę Jarosińską-Jedynak Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pana Prezydenta Miasta Mielec Radosława Swóła oraz Pana Prezydenta Miasta Krosno Piotra Przytockiego oraz przedstawicieli uczelni partnerskich. W ramach relaksu do dyspozycji uczestników był basen, strefa z grami planszowymi. W hali, w której odbywała się rywalizacja zespołów swoje zasoby na stoiskach prezentowali partnerzy wydarzenia. Rywalizacja zespołów trwała dwa dni: 18 i 19 maja. W ceremonii zamknięcia hackathonu udział wzięli: Pan Fryderyk Kapinos, Poseł na Sejm RP, Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pan Radosław Swół - Prezydent Miasta Mielec oraz przedstawiciele Partnerów. Zwycięzcami wydarzenia zostali:   

I Miejsce - GPnoiSe

II Miejsce - SKNTL

III Miejsce - Chłopcy WIMIRowcy

Kategoria: Open - Dream Team

Kategoria: dual use/ deffence - GPnoiSe

Kategoria: Bezzałogowe statki powietrzne - Euroavia

Kategoria: Ekologia transportu lotniczego - Perodrone

Kategoria: Bezpieczeństwo transportu lotniczego - Jus Tunel Team

W hackathonie wzięło udział ponad 400 osób.

Panel specjalistyczny – Kompetencje na rynku pracy w czasach rewolucji sztucznej inteligencji – perspektywa roku 2030 - 20 maja 2024 r.

Uczestnikami panelu byli przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki i edukacji, sektora B+R+I oraz instytucji otoczenia biznesu. Zostały zaprezentowane takie tematy jak: Sztuczna inteligencja jako megatrend kształtujący edukację, Wyprawka kompetencyjna pokolenia alfa w roku 2030 w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji, Krajobraz technologii cyfrowych Anno Domini 2030, Transformacja polskiego systemu edukacji jako odpowiedź na rewolucję sztucznej inteligencji, Sztuczna inteligencja w przemyśle kosmicznym. Panel zakończył się dyskusją z udziałem prelegentów oraz uczestników spotkania nt. „Sztuczna inteligencja w edukacji – szanse czy zagrożenia”.

Kosmos coraz bardziej znany i zagadkowy – jak go widzimy i czego szukamy? - 20 maja 2024 r.

Wykład "Kosmos coraz bardziej znany i zagadkowy - jak go widzimy i czego szukamy?" dla II LO w Mielcu wygłosili gość z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Pan prof. Robert Kamiński. Podzielił się również informacjami o projekcie CREDO - Rozproszonych Obserwatoriach Promieniowania Kosmicznego zainicjowany przez polskich naukowców z IFJ PAN w Krakowie, którego celem m.in. jest poszukiwanie ciemnej materii oraz badanie natury czasoprzestrzeni.

Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi, przygotowane przez doradców metodycznych

 Warsztaty dla uczniów z klas I-III: Malowanie piaskiem - 17 maja 2024 r.

W piątek 17 maja w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbyły się warsztaty Malowanie piaskiem. Uczestniczyły w nich zorganizowane grupy uczniów i uczennic ze szkół podstawowych z Woli Mieleckiej, Tuszymy i dwie z Mielca: Szkoły podstawowej nr 3 i nr 6. Na zajęciach dzieci poznały różne bajki i uczyły się jak je przedstawiać na podświetlanych ekranach z piaskiem. Zajęcia pozwoliły im odkryć w sobie nowe talenty pisarskie oraz plastyczne. Warsztaty przeprowadzone przez Fundację Wielkiej Matki z Rzeszowa przybliżyły jedną z najbardziej rzadkich sztuk, jaką jest piaskowa animacja, a wzięło w nich udział około osiemdziesięcioro dzieci.

Warsztaty dla dzieci młodszych: Ekomaszyny latające - 18 maja 2024 r.

Czas spędzany wspólnie z rodziną to bardzo cenne chwile dla rozwoju dziecka, dlatego w dniu 18 maja 2024 roku w CKPiDN całe rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, miały taką możliwość. W tym dniu dzieci z rodzicami uczestniczyli w otwartych warsztatach budowania EkoMaszyn Latających z różnych materiałów do recyklingu. W warsztatach uczestniczyło 15 dzieci całymi rodzinami. Wszyscy wspólnie wykonywali samoloty według własnych kreatywnych pomysłów, a każdy był inny, kolorowy i fascynujący. To były wspaniałe chwile spędzone na wspólnej pracy i zabawie. Zapraszamy za rok.

Rowerowa wycieczka edukacyjna z wykorzystaniem Questu p.n. Lotnicza historia Mielca - 20 maja 2024 r.

W poniedziałek 20 maja br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2  i I LO w Mielcu wzięli udział w queście  rowerowym szlakiem lotniczej historii miasta Mielca. Patronat nad imprezą objęli Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o. o, które ufundowały dla wszystkich uczestników pamiątkowe niespodzianki. Cel tej imprezy rowerowej to przede wszystkim atrakcyjna, dobra zabawa z elementami odkrywania i promowania lotnictwa mieleckiego oraz poznanie tej niezwykłej i wyjątkowej lotniczej historii. Aktywność rozpoczęła się od Bramy głównej SSE Euro – Park Mielec. Następnie wraz z przewodnikiem Panem Witem  Błaszczakiem uczestnicy udali się na teren PZL, który w pigułce przedstawił fragment lotniczej historii. Od bombowca „ Łosia”, poprzez AN-2, czyli „Antka”, aż po wizytę w hali produkcyjnej, gdzie składany jest helikopter wielozadaniowy S-70 Black Hawk. Następnie grupa udała się w dalszą część wycieczki, w kierunku murali poświęconych historii miasta i mieleckiego lotnictwa. Kolejnym etapem były tereny za Hotelem Polskim, gdzie przy pomniku TS – 11 Iskra rozwiązywane były kolejne zadania questu. Z tego miejsce to już końcowa droga do ostatniego etapu: ul. Sienkiewicza i al. Jana Pawła II, pod „Antka” i dalej do miejsca podsumowania wycieczki w Parku Oborskich. Każdy obiekt, przy którym zatrzymali się uczestnicy aktywności, połączony był z historyczną zagadką, bo na tym polegał „Quest”. Osoby, które uzupełniły bezbłędnie i najszybciej  brakujące pola w zagadkach, otrzymały pamiątkowe niespodzianki i słodycze od opiekunów. Nauczyciele zaangażowani w tę inicjatywę mają nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z Questem i historią Mielca. A wycieczki rowerowe staną się tradycją obydwu zaprzyjaźnionych szkół.

Triathlon „Laury Olimpijskie i Poezja” - 21 maja 2024 r.

W ostatnim dniu przedsięwzięć 21 maja br. festiwalowych odbył się Triathlon – „Laury olimpijskie i poezja”. Realizowany był w Szkole Podstawowej nr 6 w Mielcu i na obiektach MOSiR-u. Konkurs otworzyła Pani Bogumiła Dziekan-Gąbka – przedstawiła cele i zadania, jakie będą stały przed uczestnikami. Z kolei głos zabrał dyrektor CKPiDN w Mielcu Zdzisław Nowakowski, który skupił się na idei olimpizmu i wpływie treningów na rozwój młodego człowieka. Gościem specjalnym triathlonu był Pan Krzysztof Pachliński – trener piłki siatkowej, asystent Stefano Lavariniego – trenera reprezentacji Polski w piłce siatkowej kobiet. O laury zwycięstwa rywalizowało 11 drużyn : SP nr 3 w Mielcu, SP nr 6 w Mielcu, SP nr 7 w Mielcu, SP nr 12 w Mielcu, SP nr 13 w Mielcu oraz szkoły z terenu powiatu mieleckiego: SP w Maliniu, SP w Przecławiu, SP w Tuszymie, Zespól Szkół w Trześni a także dwa zespoły z SP w woli Mieleckiej. Konkursowe zmagania otworzył test wiedzy zawierający 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz zadanie specjalne, które było wykonywane zespołowo. Później recytacja wierszy. Pięć pierwszych zespołów po recytacji udało się na stadion, by odbyć 12-minutowy bieg w ramach Testu Coopera. W tym czasie komisja konkursowa pod przewodnictwem przeliczała punkty dla poszczególnych zespołów. Po powrocie do szkoły z biegu krótki odpoczynek przy pysznych kanapkach zrobionych przez panie pracujące w kuchni SP nr 6 w Mielcu. I najbardziej oczekiwany moment – podsumowanie konkursu, wręczenie pamiątkowych medali, nagród i dyplomów. Ceremonię dekoracji uświetnili organizatorka Pani Dziekan–Gąbka i dyrektor szóstki Pan Grzegorz Tychanowicz.

Klasyfikacja drużyn przedstawiała się następująco:

I miejsce drużyna  z SP nr 3 w Mielcu

II miejsce drużyna z SP w Przecławiu

III miejsce drużyna z SP w Tyszymie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali medale i dyplomy za udział.

Poszczególnym wydarzeniom towarzyszyła wystawa prac plastycznych  przygotowanych przez dzieci z mieleckich przedszkoli

ZOBACZ PRACE  O LOTNICTWIE > > >

ZOBACZ PRACE O SPORCIE > > >

Gala wręczenia statuetek Leonardo - 20 maja 2024 r.

Uroczysta Gala Leonardo, na której przyznawane są szczególne wyróżnienia w dziedzinie nauki i techniki jest jednym z elementów Festiwalu. Odbyła się ona w Hotelu "Iskierka" w Mielcu. W czasie tego uroczystego wydarzenia nagradzani są ci, którzy poprzez swoją pracę, innowacje i zdolności rozsławiają Mielec nie tylko w Polsce, ale też na krańcach Europy czy świata. Poprzez produkty, które wytwarzają mieleccy przedsiębiorcy nasze Miasto jest rozpoznawalne już z nazwy. Było uroczyście, muzycznie i tanecznie.

Statuetkę w kategorii „Mielecki talent” otrzymała WIKTORIA KLICH – tegoroczna maturzystka z II LO im. Mikołaja Kopernika. To dwukrotna laureatka Olimpiady Statystycznej, laureatka Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (nadmienię, że zajęła w tej olimpiadzie 7 miejsce w Polsce), dwukrotna finalistka Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, zdobywczyni brązowego medalu w międzynarodowym konkursie lingwistyki matematycznej „Online Olympiad in Linguistics 2024”, dwukrotna finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, laureatka Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej, finalistka Konkursu Matematycznego im. Prof. Jana Marszała, I miejsce w konkursie fizycznym „QuizFiz” organizowanym przez Instytut Fizyki Jądrowej, finalistka konkursu "Dom Kopernika" organizowanego w ramach prestiżowego kongresu futurologicznego "Futurist Of The Year 2024". To osoba wyjątkowa o ogromnym potencjale, niezwykłe pracowita, ambitnie podchodząca do własnego rozwoju.

Statuetkę w kategorii „Nauka” otrzymał dr inż. TOMASZ GAŁACZYŃSKI – kierownik Biura Projektów Rozwojowych PZL Mielec. Jest adiunktem w Katedrze Techniki Lotniczej i Kosmicznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Wśród wielu różnych zadań mu powierzanych, warto wymienić jego pracę w grupie ekspertów technicznych odpowiedzialnych za rozwój i przyszły kształt korporacji Lockheed Martin, a także pełnienie funkcji eksperta w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Statuetkę w kategorii „Przedsiębiorstwo” otrzymała firma RETECH sp. z o.o. – inżynierskiej firmy rodzinnej (działającej niespełna 24 lata), w której każda kolejna innowacja opiera się na robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych związanych z obróbką stali nierdzewnej, cięciem i gięciem 2D/3D, spawaniem laserowym, obróbką chemiczną i obróbką skrawaniem. Rozpoznawalnym produktami na międzynarodowym runku są okapy i meble kuchenne wykonywane ze stali nierdzewnej.

Statuetkę z kategorii „Społeczna odpowiedzialność” otrzymała firma SIEROSŁAWSCY GROUP – jest firmą z rodzinnymi tradycjami działająca od ponad 50 lat, prowadząc działalność w zakresie produkcji detali z tworzyw sztucznych metodą wtrysku, produkcji narzędzi metalowych w tym form wtryskowych. Firma znana jest w środowisku mieleckim także z racji prowadzonej działalności społeczno-charytatywnej. Wspiera kluby sportowe, Mielecką Orkiestrę symfoniczną, naszą Akademię Leonardo.

Specjalne wyróżnienie z okazji 25-lecia działalności zakładu w Mielcu otrzymała firma KIRCHHOFF AUTOMOTIVE. To jeden z najaktywniejszych zagranicznych inwestorów w mieleckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inwestycje poczynione dotychczas przez Kirchhoff Automotive w Mielcu przekroczyły kwotę 500 milionów złotych, a łączna powierzchnia zakładu wynosi 33 m2. Firma od początku swojej działalności w Mielcu wspiera rozwój miasta w dziedzinie kultury, sportu, edukacji, także Akademię Leonardo i Mieleckie Festiwale.

Wręczono także dwie srebrne odznaki Aeroklubu Polskiego. Otrzymali je Pani Barbara Łakomy ze Stowarzyszenia Leonardo oraz Pan Michał Litwin z firmy Sierosławscy Group.

Statuetki Leonardo wręczali: Teresa Kubas Hul – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Kazimierz Gacek – Starosta Powiatu Mieleckiego, Radosław Swół – Prezydent Mielca, Andrzej Bryła – Wicestarosta Powiatu Mieleckiego.

Opracowanie:
Zespół

Zapraszamy za rok!