I ogólnopolski konkurs robotyki przemysłowej

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu we współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną oraz przedsiębiorcami z branży robotycznej: Astor, Kuka Polska, Yaskawa Polska zaprasza uczniów do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Robotyki Przemysłowej, którego finał odbędzie się 17 maja br. w trakcie XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.

Zaproszenie kierujemy do szkół, które kształcą w zawodzie technik robotyk. Konkurs ma charakter pilotażowy, aby po jego zakończeniu w trakcie wspólnej dyskusji w gronie organizatorów oraz nauczycieli ustalić  zasady jego organizacji w kolejnych latach.

Oto  w największym skrócie założenia tegorocznego pilotażowego konkursu:

1.      Konkurs jest dwuetapowy.

2.    Jedna szkoła może zgłosić do Konkursu  maksymalnie 5 zespołów dwuosobowych uczniów do etapu pierwszego.

3.     Każdy zespół ma wyznaczonego przez szkołę swojego nauczyciela opiekuna.

4.  Elektroniczna rejestracja zespołów będzie dostępna na stronie CKPiDN Mielec (www.ckp.edu.pl) od 20 lutego do 8 marca br. Zapisów dokonują nauczyciele opiekunowie. Lista zapisanych zostanie przekazana do Partnerów.


I. Etap pierwszy obejmuje udział zespołów uczniów wraz z nauczycielami opiekunami w ok. 2-3 godzinnych warsztatach on-line przygotowanych przez:

-        CKPiDN – pierwszy warsztat

-        Astor, Kuka, Yaskawa – drugi warsztat

1.       Każdy zespół może uczestniczyć we wszystkich proponowanych warsztatach on-line.

2.       Pierwsze warsztaty przygotowane przez CKPiDN Mielec, będą poświęcone wprowadzeniu w zakres programowy Konkursu oraz przygotowaniu do drugich warsztatów.

3.       Drugie warsztaty przygotowane przez Partnerów, będą poświęcone przygotowaniu do testu oraz części praktycznej Konkursu.

4.       Termin pierwszego warsztatu: 11 marca o godz. 18.00 na platformie MS Teams.

5.       Terminy drugich warsztatów oraz testów u Partnerów:

6.       W razie konieczności, możliwy jest kontakt mailowy do osób organizujących warsztaty:

-        CKPiDN Mielec Sylwester Paterek, email: s.paterek@ckp.edu.pl

-        Astor  Małgorzata Hadwiczak, e-mail: malgorzata.hadwiczak@astor.com.pl

-        Kuka Polska Damian Drąg, e-mail: damian.drag@kuka.com

-        Yaskawa PolskA Karolina Krupnicka, e-mail: karolina.krupnicka@yaskawa.eu

7.  Organizatorzy warsztatów udostępnią uczniom materiały umożliwiające przygotowanie się do Konkursu. Wymagania nie będą wykraczały poza podstawę programową dla zawodu technik robotyk.

8.  Zespoły rozwiązując test wskazują swoją preferencję (kolejność 1, 2, 3) dotyczącą producenta robota, na którym chcą wykonywać zadanie konkursowe.

9.    Po ocenie testów (rozwiązywanych w 2-osobowych grupach) i uwzględnieniu preferencji, zostanie utworzona lista rankingowa i na tej podstawie do drugiego etapu Konkursu zakwalifikowanych zostanie 30 zespołów dwuosobowych według klucza:

-        Kawasaki-Astorino – 12 zespołów

-        Kuka – 12 zespołów

-        Yaskawa – 6 zespołów

II. Etap drugi (praktyczny) odbędzie się 17 maja w CKPiDN w Mielcu. Zespoły uczniów będą rozwiązywać zadanie konkursowe przez dwie godziny w dwóch turach.

1.    W jednej turze bierze udział 15 zespołów uczniów:

·         6 zespołów na robotach Kawasaki-Astorino

·         6 zespołów na robotach Kuka

·         3 zespoły na robotach Yaskawa

2.    W czasie, kiedy uczniowie z pierwszej tury rozwiązują zadania konkursowe, uczniowie z drugiej tury zostają zaproszeni do zwiedzania mieleckich zakładów z branży robotycznej i odwrotnie.  Oto wstępny harmonogram godzinowy II etapu (może on ulec nieznacznym zmianom):

10.00 – 10.30 – Rozpoczęcie konkursu

10.30 – 13.00 – Pierwsza tura

13.00 – 13.30 – Obiad

13.30 – 16.00 – Druga tura

16.30 – 17.00 – Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród

3.  Zadanie konkursowe będzie sprawdzać przede wszystkim umiejętności programowania robotów przemysłowych i będzie oscylowało wokół problemów paletyzacji. Oceniana będzie poprawność wykonania zadania, ale także kreatywne myślenie oraz atrakcyjność sposobu zaprezentowania rozwiązania.

4.    Dla najlepszych uczniów organizator ufundował nagrody rzeczowe.

Udział w Konkursie jest bezpłatny. Po stronie szkół pozostaje jedynie transport do Mielca i w zależności od potrzeb opłacenie noclegu. Wstępną deklarację noclegu prosimy zaznaczyć w trakcie rejestracji na warsztaty on-line. Już dzisiaj negocjujemy z mieleckimi hotelami korzystne ceny.

Więcej informacji o Konkursie będziemy sukcesywnie umieszczać na stronie http://ckp.edu.pl

 

Patronat naukowy

   Patronat merytoryczny

Zgłoszenia na konkurs wpłynęły z 20 szkół z całej Polski (53 drużyny):

Prezentacja z warsztatów wprowadzających do konkursu:

Warsztaty Wprowadzające 2024 (1).pptx

 Informacja dotycząca testu po warsztatach on-line

  1. Po każdych warsztatach firmy udostępnią uczestnikom konkursu prezentacje, które były przedstawiane podczas warsztatów. Prezentacje zostaną udostępnione na stronie CKPiDN.
  2. Po warsztatach firmowych zostanie przeprowadzony próbny test na MS Teams, którego celem będzie przećwiczenie logowania, udzielania odpowiedzi na pytania, zatwierdzania odpowiedzi oraz ich przesyłania. Test ten nie będzie zawierał pytań dotyczących tematyki konkursu. Link do testu zostanie przesłany wszystkim uczestnikom konkursu.
  3. Link do testu otrzymają wszyscy uczestnicy, ale sam test jest rozwiązywany przez zespół. Oznacza to, że test odsyła tylko jeden przedstawiciel danego zespołu. W przypadku, gdy test zostanie odesłany przez obu członków zespołu to ocenie będzie podlegał test przesłany wcześniej.
  4. Każdy test on-line przygotowany przez firmy będzie zawierał 30 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru z czterema odpowiedziami.
  5. Bramka czasowa dla testu otworzy się o godz. 18.00 i zamknie się o godz. 18.20. Uczestnicy będą mogli wejść na platformę MS Teams wcześniej i czekać na otwarcie testu.
  6. Do 29.03.2024 uczestnicy będą mieli możliwość zmiany preferencji dotyczących wyboru robota (jeden dzień po ostatnim teście).
  7. Po zamknięciu możliwości zmiany preferencji zostanie opublikowana lista rankingowa, która nie będzie zawierała informacji o uzyskanej punktacji przez poszczególne zespoły. Nie informujemy o wynikach przed wyborem preferencji odnośnie robota.
  8. Jeśli zdarzy się, że dwa zespoły uzyskają taka sama liczbę punktów, to o kolejności zadecyduje szybkość rozwiązania testu.
  9. Ze względu na pilotażowy charakter konkursu, nie ma procedury odwoławczej od wyników.

 Komunikat nr 1 - 8 marca 2024 r.

Zgodnie z harmonogramem Konkursu Pierwsze warsztaty przygotowane przez CKPiDN Mielec, poświęcone wprowadzeniu w zakres programowy Konkursu odbędą 11 marca o godz. 18.00 na platformie MS Teams.

Link do tego spotkania zostanie wysłany na adresy mailowe uczestników najpóźniej do godz.12.00 w dniu 11 marca 2024 r.


 Komunikat nr 2 - 18 marca 2024 r.

 Informacja dotycząca testu po warsztatach on-line

 Komunikat nr 3 - 28 marca 2024 r.

Poniżej udostępniamy materiały z  warsztatów wprowadzających oraz warsztatów przeprowadzanych przez firmy:

ASTOR - do pobrania

KUKA - do pobrania

YASKAWA - do pobrania

Warsztaty wprowadzające - do pobrania

 Komunikat nr 4 - 2 kwietnia 2024 r.

Możliwość powtórzenia testu mają wszystkie zespoły.

Jeżeli zespół przesłał test prawidłowo i odpowiedzi ma przyjęte, wówczas może zdecydować czy chce rozwiązywać test jeszcze raz. Jeśli zespół tak zdecyduje, to wynik z pierwszego testu zostanie unieważniony i pod uwagę zostanie wzięty wynik testu drugiego.

Zespoły, które miały problemy z przesłaniem odpowiedzi napiszą test w czwartek, 4 kwietnia. Czwartkowy test będzie zawierał inne pytania.

Przypominamy, że w przypadku takich samych wyników punktowych decyduje czas wykonania testu więc tym razem nie czekajcie do ostatniej chwili.


 Komunikat nr 5 - 5 kwietnia 2024 r.

(formularz był dostępny do d. 8 kwietnia do godz. 12.00) 



 Komunikat nr 6 - 8 kwietnia 2024 r.

Dotyczy: organizacji I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej - wyniki kwalifikacji do II etapu zostaną opublikowane 09.04.2024 r. do godziny 14:00

 Komunikat nr 7 - 8 kwietnia 2024 r.

Publikujemy listę zespołów, które zakwalifikowały się do II etapu I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. Finał odbędzie się 17 maja br. w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Zespoły będą rozwiązywać zadana w dwóch turach:

- 2 tury po 6 zespołów na robotach Kawasaki-Astorino

- 2 tury po 6 zespołów na robotach KUKA

- 2 tury po 3 zespoły na robotach YASKAWA

Zgodnie z Regulaminem o kwalifikacji 30 zespołów 2-osobowych zdecydowała liczba zdobytych punktów w I etapie oraz wskazane przez uczniów preferencje wyboru robotów.

  WYNIKI 

 Komunikat nr 8 - 9 kwietnia 2024 r.

Poniżej podajemy link do formularza umożliwiającego rezerwację miejsc noclegowych w Hotelu Iskierka znajdującego się w odległości 300 m od CKPiDN.

Rezerwacja noclegu

 Komunikat nr 9 - 16 kwietnia 2024 r.

Szanowni Państwo – opiekunowie drużyn,

Prosimy  o potwierdzenie drogą e-mail (a.mikula@ckp.edu.p), do dnia 22 kwietnia 2024 r.  przyjazdu drużyny wraz z opiekunem na finał  I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej do Mielca.

Rejestracja uczestników rozpocznie się w dniu 17 maja 2024 r. o godz. 9.00 w CKPiDN w Mielcu (ul. Wojska Polskiego 2B). Każdy uczeń powinien mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość.

Zaproponowany przez nas hotel (jest on blisko naszego ośrodka), czeka na Państwa rezerwacje do poniedziałku 22 kwietnia. W przypadku wyboru przez Państwa innych miejsc noclegowych, nie zapewniamy transportu do CKPiDN.