PANEL SPECJALISTYCZNY

Kompetencje na rynku pracy w czasach rewolucji sztucznej inteligencji – perspektywa roku 2030.


Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu działając wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego serdecznie zaprasza na Panel Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego 

„Kompetencje na rynku pracy w czasach rewolucji sztucznej inteligencji – perspektywa roku 2030”.  

Spotkanie odbędzie się w dniu 20 maja w godzinach 10.00 – 14.00 w siedzibie CKPiDN w Mielcu, ul. Wojska Polskiego 2B.
Zaproszenie kierujemy do przedsiębiorców, przedstawicieli nauki i edukacji, sektora B+R+I oraz instytucji otoczenia biznesu.

Agenda

9.30 – 10.00: Rejestracja, serwis kawowy

10.00 – 11.45: Wprowadzenie w tematykę paneluprowadzący Krzysztof Głomb, Stowarzyszenie Miasta w Internecie

11.45 – 12.15: Przerwa kawowa

12.15 – 13.15: Dyskusja z udziałem prelegentów oraz uczestników spotkania nt. 

Sztuczna inteligencja w edukacji – szanse czy zagrożenia”

13.15 – 14.00: Lunch

Kontekst

W opublikowanych w styczniu br. rekomendacjach Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk silny nacisk położono na potrzebę przygotowania rekomendacji dla szkół oraz uczelni odnoszących się do korzystania ze sztucznej inteligencji w procesach kształcenia. Wpływ rozwiązań AI na kształt oświaty ma charakter przełomowy w skali globalnej i lokalnej, wieloaspektowo i głęboko wykraczający poza sferę dotychczasowych, substytucyjnych na ogół zastosowań narzędzi cyfrowych dla celów edukacyjnych. W najbliższych latach rozwiązania AI zmienią szkołę i jej otoczenie tak w warstwie dydaktycznej oraz organizacyjnej, jak i społecznej, wymuszając odejście od modelu odziedziczonego po drugiej połowie XX wieku na rzecz „szkoły kompetencji przyszłości” – czytamy w dokumencie.

Niedostatek reakcji władz publicznych na coraz bardziej powszechne korzystanie z AI może już w niedalekiej przyszłości silnie negatywnie wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki poprzez niedostosowanie kompetencji nabywanych przez uczniów w szkołach do potrzeb rynku pracy w czasach Przemysłu 4.0.

Autorzy rekomendacji zwrócili m.in. uwagę na konieczność podjęcia następujących działań strategicznych:

o zmianę generalnego celu pracy szkoły: ze zdobywania wiedzy na nabywanie kompetencji

o zmianę paradygmatu dydaktycznego szkoły – upowszechnienie aktywizujących metod nauczania – uczenia się, odchodzenie od jednokierunkowego, odtwórczego przekazu informacji

o mobilizację uczniów do kreatywności i definiowania swych ścieżek rozwoju osobistego oraz poszanowania dla własności intelektualnej

o wzmacnianie empatii, współpracy i interakcji w trakcie nauki

o otwarcie się na partnerów zewnętrznych: np. organizacje pozarządowe, firmy sektora ICT i inne i szkoły wyższe, a także popularyzację krytycznego myślenia w analizach treści edukacyjnych.

Celem Panelu jest identyfikacja konkretnych działań, jakie powinny podjąć w skali regionu władze województwa, samorządy i inne organy prowadzące szkoły oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół, by wykorzystać upowszechnienie dostępu do rozwiązań sztucznej inteligencji dla modernizacyjnej transformacji szkół w środowisku cyfrowym, zapewniającej skuteczne nabywanie przez uczniów „kompetencji przyszłości” (cyfrowych i transwersalnych), niezbędnych w pracy w erze Przemysłu 4.0.  Działania te winny stać się podstawą regionalnych programów transformacji oświaty z perspektywą roku 2030.