PANEL SPECJALISTYCZNY

Kompetencje na rynku pracy w czasach rewolucji sztucznej inteligencji – perspektywa roku 2030.


SYLWETKI PRELEGNETÓW

Krzysztof Głomb

Krzysztof Głomb – strateg rozwoju cyfrowego i ekspert w zakresie „kompetencji przyszłości”. Prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, członek Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk i przewodniczący jego Sekcji Edukacji Cyfrowej, członek Rady ds. Informatyzacji Edukacji. Pomysłodawca i koordynator największego w Europie projektu integracji cyfrowej osób 50+ Polska Cyfrowa Równych Szans. Koordynator programowy projektu wsparcia transformacji cyfrowej szkół w Małopolsce: HUMINE – Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej. Dyrektor programowy 27 edycji Konferencji „Miasta w Internecie” – forum debaty nad rozwojem cyfrowym polskich samorządów.   


Dr Krzysztof Patkowski

dr Krzysztof Patkowski, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych w Collegium Da Vinci, manager edukacji z wieloletnim doświadczeniem, tutor, wykładowca akademicki oraz trener. Od kilkunastu lat pracuje na styku edukacji i biznesu kreując we współpracy z pracodawcami nowoczesne i praktyczne rozwiązania edukacyjne pozwalające studentom, jak najlepiej przygotować się do funkcjonowania na stale zmieniającym się rynku pracy. Tworzy unikatowe w skali kraju praktyczne kierunki studiów – produkty będące odpowiedzią nie tylko na to, jak zmienia się globalna gospodarka i rynek pracy, ale też zmiany te wyprzedzające. Autor i współautor licznych badań i publikacji dotyczących edukacji i kompetencji przyszłości m.in. „Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046”, czy „Polska edukacja w cieniu AI”.

Dr hab. Aleksandra Przegalińska

Profesorka Akademii Leona Koźminskiego, doktorka habilitowana w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Doktoryzowała się w zakresie filozofii sztucznej inteligencji w Instytucie Filozofii UW. Obecnie jest Prorektorką ds Współpracy z Zagranicą oraz ESR w Akademii Leona Koźmińskiego. Od 2016 prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life. Aktualnie Research Fellow w American Institute for Economic Research. W 2022 rozpoczęła współpracę z Labour and Worklife Program na Harvardzie. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi. 

Dr hab. inż. Dominik Strzałka

dr hab. inż. Dominik Strzałka, profesor Politechniki Rzeszowskiej. Absolwent Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz. Pracownik badawczo-dydaktyczny PRz od 2003 r. Członek Senatu PRz, Kierownik Zakładu Systemów Złożonych, ekspert NCBiR, MEiN, GACR. Autor ponad 40-u publikacji naukowych indeksowanych w bazach WoS oraz SCOPUS. Associate Editor IEEE Access. Redaktor Naczelny Advances in IT and Electrical Engineering. Koordynator projektów: CRI-Net - Critical Network SDN Security System - System bezpieczeństwa sieci SDN dla infrastruktury krytycznej, InCyT – Interdyscyplinary Cyber Training, AICY – AI-based Cybersecurity Training with Gamification Techniques, RaP STEAM – robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego, Akademia CYBER.MIL. Zainteresowania naukowe: systemy złożone, systemy wspierania podejmowana decyzji, cyberbezpieczeństwo, technologie VR/AR.

Dr  hab. Jacek Gądecki 

Jacek Gądecki - socjolog i antropolog społeczno-kulturowy związany z Katedrą Studiów nad Społeczeństwem i Technologią na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.Jego zainteresowania badawcze obejmują studia miejskie oraz badania na styku nauki, technologii i społeczeństwa. Prowadził badania m.in. w Fundacji Bauhaus Dessau i City University of New York (Fulbright Junior Research Award 2005/06). Obecnie zajmuje się badaniami nad zagadnieniami związanymi z inteligentnym miastem, przestrzeniami innowacji (dzielnicami innowacji) i przestrzeniami pracy, w tym fablabami i makerspace'ami. 

Dr Noemi Zabari

Dr Noemi Zabari, astrofizyk, lider, kierownik projektu badawczo-rozwojowego łączącego środowisko naukowe i biznesowe. W 2023 roku została uznana za Silną Kobietę w IT, w 2024 otrzymała nagrodę Kazimiery Bujwidowej. Ukończyła doktorat z Astrofizyki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Wcześniej studiowała równocześnie matematykę stosowaną na AGH  i fizykę techniczą na Politechnice Krakowskiej. Podczas działań akademickich, pracowała w firmie tworzącej konstelację nanosatelit w celu realizacji sieci telekomunikacyjnej. Zainspirowana rozważaniami naukowymi i działalnością w firmie związaną z tematyką wpływu pogody kosmicznej na podsystemy elektorniczne satelit, założyła i jest prezeską firmy Astroteq.ai zajmującej się badaniami nad promieniowaniem kosmicznym w odniesieniu do trzęsień ziemi. Jest również współliderem grupy badań kosmo-sejsmicznych projektu CREDO (credo.science) oraz członkiem polskiego klastra technologii kosmicznych. Jest pasjonatem technologii, innowacji i tego jak mogą one polepszyć nasze życie. Fanka dynamicznego i pozytywnego podejścia do życia.