Projekt grantovej výzvy 2022

Trvanie 01.09.2022 - 31.12.2023 


Vzdelávacie kurzy pre učiteľov

August - November 2023

Nemecký jazyk a kultúra pre vyučujúcich

Kurz pomôže účastníkom:

Microsoft vo vyučovaní: Efektívny nástroj pre tvorbu, zdieľanie a inšpiráciu

Absolvovanie IKT kurzu Microsoft vo vyučovaní je dôležitý a prínosný pre všetkých učiteľov našej ZŠ. Keďže tento nástroj všetci učitelia školy začali intenzívne používať v šk. r. 2022/23 je profesionálne ovládanie všetkých aplikácií Microsoft kľúčové pre osobný rozvoj každého učiteľa a taktiež efektívne používanie vo všetkých predmetoch ako prírodovedných, tak aj humanitných je veľkým prínosom pre moderné, inovatívne a na žiaka orientované vyučovanie. 

Učenie sa v tvorivom priestore "Makerspace"


Kurz zameraný na nachádzanie, tvorbu a realizáciu nápadov -  nielen ale najmä - s pomocou virtuálneho priestoru pod názvom „Deeper learning with Makerspace“ ma zaujal hneď na začiatku.

Dánsko, krajina Vikingov, fjordov, nádhernej prírody a pokojných ľudí, si ma získalo okamžite po prílete na letisko v Aalborgu. Aalborg je štvrtým najväčším univerzitným mestom Dánska. Na prvom stretnutí kurzistov a lektorov a počas troch intenzívnych dní sme sa spoznali všetci účastníci: sedemnásť učiteľov zo škôl z Belgicka, Islandu, Slovenska a Dánska. Zvedavosť a záujem o seba a naše krajiny navzájom je pravidelne životodarnou súčasťou kurzov Erasmus, ich dynamiky a atraktívnosti.

Makerspace je inovatívne prostredie, v ktorom sa ľudia stretávajú, aby vytvárali, nachádzali a učili sa. Jeho základom sú technológie a prostriedky potrebné pri výuke prírodovedných predmetov, zamerané najmä na dizajn a tvorbu pomocou technológií.  Teoretická časť - metodika,  je rozpracovaná na jednotlivé kroky pri tvorbe, dá sa využívať na všetkých predmetoch. Konkrétne sme na kurze pracovali s programami pre použitie 3D tlačiarní, programovali sme napríklad Lego robotov : lúčnych koníkov, tvorili sme video pomocou Greenscreenu. Vytváranie nových návrhov pomocou technológií, je základom vyučovania zameraného na vytváranie, dizajn a vyjadrenie myšlienok a ideí. V špecializovaných priestoroch škôl a komunitných zariadení, ktoré sme mohli počas kurzu vidieť, navštíviť a tvoriť v nich, mali od použiteľného odpadu, kartónov, taviacich pištolí a materiálu všetkého druhu  až po 3D tlačiarne a zelené plachty na výrobu videí.

Veľkú váhu naši lektori kládli na možnosti výuky vo vonkajšom prostredí (Outdoor learning). Všímať si okolie, prepájať vedomosti z rôznych oblastí, tvoriť vo vonkajšom prostredí, využívať ho na prepájanie teórie z tried s praxou okolo nás - bolo veľmi inšpiratívne a zábavné. Dôraz na jedinečnosť a potreby každého účastníka vyučovacieho procesu, na vzájomnú úctu bol veľmi autentický a naši dánsky lektori ho mali takpovediac "pod kožou".

Na záver sme navštívili špeciálnu učebňu, zariadenú tak, aby sa páčila žiakom a stimulovala ich fantáziu. Učiteľ s nami v nej pracoval ako so svojimi študentami, predstavil nám svoju metodiku.

Celý kurz prebiehal v angličtine, kontakty a komunikácia s učiteľmi jednotlivých krajín posilnila vzájomné interpersonálne vzťahy aj jazykové znalosti.

Dorota Kachútová

Job shadowing - partnerská škola Barreiro, Portugalsko

Január 2024

V pondelok 15. 01. 2024 o 9.00 hod. v Escola Secundaria de Santo André nás čakala naša portugalská kolegyňa a sprievodkyňa prof. Fátima Correia, ktorá nás privítala, ukázala nám školu a oboznámila nás s naším rozvrhom. Veľmi ochotne odpovedala na naše otázky. Neskôr sa k nám pridali aj študentky, ktoré nám boli nápomocné a s našimi žiakmi si ihneď našli spoločné témy. V poobedných hodinách sme si išli pozrieť okolie lisabonského predmestia Barreiro.

V utorok 16. 01. sme najprv navštívili základnú školu – Escola Basica 2, 3 de Quinta da Lomba, ktorá patrí školám Santo André. Tu nám, medziiným, ukázali aj takú zaujímavosť korkové stromy, ktoré sa pestujú  v Portugalsku a Španielsku, pričom tieto krajiny sú zároveň aj jedinými z najväčších výrobcov a vývozcov korku na svete. Potom sme sa vrátili do našej hostiteľskej školy. Tu sme absolvovali ornitologickú dielňu, kde sa žiaci naučili vyrábať kŕmidlá pre vtáčiky. Následne sme sa presunuli na školský dvor, kde kŕmidlá aj zavesili na stromy. Druhá časť školského dňa bola venovaná digitálnym zručnostiam v dielni Program Photopea. Popoludňajšia časť programu bola veľmi zaujímavá – prechádzka pri Atlantickom oceáne. Aj keď fúkal silný vietor, zážitok bol jedinečný.

V stredu 17. 01. sme prvú polovicu školského dňa strávili výrobou dizajnových koláží – vytvárali sme obraz zo zbytkového materiálu. Druhú polovicu dňa sme strávili vyhodnotením projektu a spätnou väzbou hostiteľskej školy. Nasledovala prechádzka po Lisabone.

Vo štvrtok 18. 01. – posledný deň nášho pobytu – naša sprievodkyňa Fatima si prišla po nás do hostela, kde sme boli ubytovaní, a bola ochotná nám ukázať majstrovské dielo pouličného umelca, známeho pod menom Vhils, ktorý sa narodil a bol žiakom našej hostiteľskej školy v Barreiro. Toto dielo je jeho doposiaľ najväčšia nástenná maľba a pokrýva asi 150 metrov steny. Vhils, vlastným menom Alexandre Farto, použil techniku tesania do steny.

A teraz sa už ideme pripravovať na návštevu našich portugalských partnerov, ktorých budeme hostiť už od pondelka 22. 01. 2024.

 

Mgr. Katarína Lenhart Petrík