"Fókuszban a gyermek  " 

A pályázat adatai 

Program: Erasmus+

Pályázati kategória: Egyének tanulmányi célú mobilitása

Pályázati tevékenység: Munkatársak mobilitása

Pályázattípus: Köznevelési intézmények munkatársainak mobilitása

Felhívás: 2023

Pályázati kör: 1. beadási határidő

Beadási határidő: 23-02-2023

Projektazonosítók  

A projekt címe: A jelen iskolája a jövő társadalma

A projekt címe angolul: The present school is the future society 

A projekt kezdete: 01-06-2023

A projekt teljes időtartama: 18 hónap

A projekt vége: 31-11-2024

A pályázó hivatalos neve: Dr Mező Ferenc Általános Iskola

Mobilitások bemutatása 

Erasmus+ projekt 2024


Petres Margit

projektkoordinátor

A pályázat értékelése

"Fókuszban a gyerek"

számú pályázatának

a Tempus Közalapítvány kuratóriuma által felkért

független szakértők szakmai értékelése


Megítélt támogatás maximális összege: ? euró 

Összes megítélt résztvevő kísérő személyek nélkül: ? fő 


A pályázat a tartalmi értékelés során 84.0 pontot kapott, mely az alábbi részpontszámokból tevődik össze:

A projekt relevanciája:14.0 pont

A projektterv minősége: 44.0 pont

Az utánkövetési tevékenységek minősége: 26.0 pont


A szakértők értékelését az alábbiakban olvashatja. Az értékelés alapján átfogó képet kaphat a pályázat erősségeiről és javítandó elemeiről, ami a projekt megvalósítása során vagy egy későbbi pályázat előkészítése kapcsán segítséget nyújthat.

A projekt relevanciája:

A pályázat kiválóan megfogalmazott, megfelelő érvekkel alaposan alátámasztott, részletes és lényegre törő. Egyetlen kérdés maradt csak a szakértők számára: miért ebben a kategóriában nyújtotta be pályázatát az intézmény, hiszen hatéves tapasztalattal rendelkezik, nagy volumenű mobilitásban gondolkozik és az eddig tanultakat is már széles körben tudta disszeminálni és alkalmazni. Újításként tünteti fel a pályázó, hogy ez esetben tanulókat is mobilizálna, talán ezért tartották ezt a kategóriát érvényesnek. A pályázó részletesen bemutatta az iskola profilját,

beszámolt a nehézségekről és kihívásokról, generációs különbségekről és a tanulók családi hátteréből adódó konfliktushelyzetek jellegéről. Részletesen megfogalmazta hosszútávú fejlesztési tervét, amelybe pontosan illeszkedik jelen pályázat. Ez esetben az inkluzív és integrációs nevelés elősegítését tűzték ki célul, hiszen az intézményben a tanulók harmada vagy idegen nyelvi hátterű, vagy valamilyen hátrányos helyzetből érkező tanuló. Mindez alátámasztja a választott kurzusok és a későbbi elképzelések egészét. Teljes mértékben figyelembe veszi az intézményi igényeket, mindenről részletes tájékoztatást nyújt.

A projektterv minősége:

Az intézményi terveknek megfelelően fejlesztőpedagógiai, kommunikációfejlesztő, trénerképző programokat választottak, illetve támogatni szeretnék pedagógusaik angol nyelvi kompetenciáinak fejlődését, figyelembe véve a tanulói szükségleteket. Minden egyes kurzust indoklással láttak el, ezek megfelelőek és a pályázat gondos tervezését jelzi, hogy a pedagógusok már megkezdték a kurzusaik előkészítését, gondosan kiválasztották a képzéseket, utánajártak a szakmai háttérnek és megtervezték a tanultak disszeminációjának folyamatát. Részletesen bemutatja a pályázat a résztvevőket, egyéni és csoportos szükségleteket is megfogalmaz - a választott kurzusok maximálisan alkalmasak arra, hogy az integrációs folyamatot segítsék. Ugyanakkor kevéssé vannak bemutatva a tanulói mobilitással és a job shadowinggal kapcsolatos részletek. Fontos lenne annak bemutatása, hogy az egyes elemek milyen konkrét lépéseken keresztül jelennek majd meg az intézmény munkájában, hogyan szolgálják a fejlesztést. Nagyon gondosan tervezett és részletes ütemtervet fogalmaztak meg a következő másfél évre, a feladatok, felelősök és határidők pontos megjelölésével. Különös hangsúlyt fektetnek a környezettudatos magatartásra: választottak zöld utazást és a tanórán kívüli programok nagy részét olyan kurzusok segítségével tervezik megvalósítani, amelyek az outdoor technikák fejlesztését célozzák. Szintén alaposan alátámasztották annak szükségletét, hogy a digitális technikák alkalmazását is tanulniuk kell, hiszen a tanulók már eleve jelentős digitális tudással érkeznek az iskolába kisgyermekként is. Hosszútávon is gondolkodnak abban, hogy nemzetközi kapcsolataik hogyan tudják majd szolgálni az intézmény fejlődését, az eddig megszerzett és jelen kurzusokkal felvenni kívánt külföldi kapcsolatok fenntartását szeretnék elérni. A projekt változatos elképzeléseket tartalmaz a célok megvalósítása érdekében: a pedagógusok különböző és nagyon változatos tematikájú kurzusokon szeretnének részt venni, és egy kialakulóban lévő szlovén kapcsolat során szakmai látogatásokat és tanulói mobilitásokat is terveznek. Ez utóbbi esetén érdemes lenne megfontolni a személyes látogatás virtuális formára való kiterjesztését is, például egy közös eTwinning program keretében.

Az utánkövetési tevékenységek minősége:

Rendkívül gondosan fogalmazott a pályázat, minden részletre kiterjed és a minőségbiztosítási alapelveket, valamint az uniós elvárásokat teljes mértékben figyelembe veszi. Ezek megvalósulását mind a pályázat, mind az ütemterv biztosítja, ugyanakkor megjelenik a pályázók motivációs leveleiben, általában az előkészületek bemutatásában is. A pályázat egész folyamatát lefedi az ütemterv, és nagyon részletesen bemutatja a tervezett disszeminációs tevékenységet is. Mindenekelőtt saját munkatársi körben kívánják az eredményeket hasznosítani, ehhez bejáratott módszerekkel rendelkeznek, hiszen ez már sokadik pályázatuk az Erasmus-programban és azon kívül is. Rendelkeznek saját digitális felülettel az új módszerek leírására, gyakorlattal és tapasztalattal a bemutató órák, iskolai bemutatók szervezésére, külön dicséretes, hogy a szülőket is tájékoztatni kívánják az elért eredményekről. Ennél szélesebb körben is sor kerül a tapasztalatok megosztására helyi, regionális és akár országos szinten is képesek disszeminálni, legfőképpen

virtuális úton. Szintén gyakorlattal rendelkeznek abban, hogyan építsék be a mindennapokba az új ismereteket, hiszen eddigi pályázataik alapján ezt sikeresnek értékelik. Kérdőívekkel kívánják felmérni a projekteredményeket, közösen értékelik majd azokat. Számszerűsített sikerkritériumokat ugyan nem sorol fel a pályázat, azonban elvárja a pedagógusoktól a hatékonyság növelését, az idegen nyelvi kompetenciák fejlődését, újabb kapcsolatok létrehozását, de legelső sorban az új módszerek alkalmazásával az iskolai hatékonyság növelését. Érdemes lett volna mellékelni a pályázathoz azokat a kérdőíveket, értékelési szempontokat, amelyeket bizonyára eddig is használtak és ennek fényében konkrétabban meghatározni az elérni kívánt eredményeket.

Összegzés:

A pályázó hatodik alkalommal nyújtja be pályázatát Erasmus-ösztöndíjakra, egyetlen új elem a jelen pályázatban a tanulói mobilitások szervezése. Ettől a kérdéstől eltekintve a pályázat nagyon igényesen megfogalmazott, érvekkel és magyarázatokkal jól alátámasztott, minden részletre kiterjedő, alapos munka. Erőssége a pályázatnak, hogy részletesen bemutatja azokat az intézményi, pedagógusi és tanulói, sőt, szülői szükségleteket, amelyek a tervezett kurzusok, szakmai látogatások és tanulói mobilitások megvalósításának indokai. Bemutatja azokat a kihívásokat, amelyeknek teljesítése nap mint nap plusz feladatot jelent a pedagógusok számára. A választott tanfolyamok várhatóan valódi segítséget jelentenek a kihívások kezelésére. A pályázat nagyon jól előkészített, részben illeszkedik az iskola hosszú távú elképzeléseihez, eddigi pályázataikra épül, de új szempontokat és a feladatokat is megfogalmaz. A pedagógusok részletes bemutatása, motivációs leveleik mellékletként történt csatolása bizonyítja, hogy tapasztalt és céltudatos pályázóról van szó. A tanulói mobilitások egyelőre szervezés alatt állnak, minden bizonnyal hasonló céltudatossággal fognak megvalósulni. Nagy tapasztalatokkal rendelkezik az intézmény a tanultak terjesztése, intézményi programba való beépítése területén is, a minőségbiztosítási alapelveket maximálisan figyelembe veszi, dicséretes a környezettudatosság és az inklúzióra való törekvés, a kevesebb lehetőséggel rendelkezők támogatása, különös tekintettel a hátrányos helyzetű tanulók előnyben részesítésére a tanulói mobilitások kapcsán. Jó ötlet, hogy a szakmai látogatás és a tanulói mobilitás egymásra épül és hosszú távú kapcsolatban gondolkodnak. Szintén erőssége a pályázatnak, hogy komoly csapatmunka eredménye, és erős támogató háttér áll a pályázók mögött.

Fókuszban a gyerek ” pályázati összefoglaló 

„” summary