"Tanárakadémia III 

Tanuld és alkalmazd" 

A pályázat adatai 

Program: Erasmus+

Pályázati kategória: Egyének tanulmányi célú mobilitása

Pályázati tevékenység: Munkatársak mobilitása

Pályázattípus: Köznevelési intézmények munkatársainak mobilitása

Felhívás: 2018

Pályázati kör: 1. beadási határidő

Beadási határidő: 01-02-2018 12:00:00

Projektazonosítók  

A projekt címe: Tanárakadémia III - Tanuld és alkalmazd

A projekt címe angolul: Teachers'Academy III - Learn and apply

A projekt kezdete: 01-06-2018

A projekt teljes időtartama: 12 hónap

A projekt vége: 31-05-2019

A pályázó hivatalos neve: Dr Mező Ferenc Általános Iskola

Mobilitások bemutatása 

Albertné Rácz Gyöngyi: Oxford

Burányi Csilla: Firenze

Csankyné Antal Ildikó: Exeter

Csürke Gyöngyvér: Barnstaple

Károly Eszter: Firenze

Kerepesi-Kovács Mónika: Brighton

Szabolcsné Sas Ágnes: Dublin

Németh Ágnes: Málta

Pataki Andrea: Exeter

Szabó Mariann: Málta

Vécsey Tímea: Barcelona

 

Gábriel Zsófia - Cork Irország Erasmus+

http://corkbanjartam.blogspot.com/

Kerepesi Móni blogja

http://tanuljerasmusplussal.blogspot.com/

A Dr. Mező Ferenc Iskola már negyedik alkalommal nyerte meg idén az Erasmus+ KA1 pályázatot, több mint 31 ezer euró összeggel.  Ennek eredményeként az iskolából 12 részvevő utazhatott el a nyáron különböző továbbképzési helyszínekre.

Idén először az iskola pszichológusa Orosz Adrienn is a pályázók között volt, így jutott el Barcelonába, ahol a pozitív iskolai légkör fejlesztésével kapcsolatosan vett részt képzésen, ami jól illeszkedik intézményünk Békés Iskola programjába is.

A pályázat fő témája  az inkluzív oktatás, a tolerancia és elfogadás fejlesztése az oktatás minden résztvevője körében.

A képzésben részvevők különböző módszereket, praktikus ötleteket ismerhettek meg ezzel a területtel kapcsolatosan és betekintést nyerhettek a modern európai oktatás különböző irányzataiba. Ezen kívül alkalmuk nyílt a tanfolyamokon az interkulturális kapcsolatok fejlesztésére, illetve az adott képző ország kulturális – történelmi hagyományainak megismerésére is.

A disszeminációs tevékenység során a tanult ismereteket az iskola pedagógusai széles körben kívánják terjeszteni, melynek első állomása az október 10-én megrendezendő „Erasmus Daysszakmai műhely, melyen külső vendégek jelenlétére is számítunk.

A tanfolyamokkal kapcsolatosan a MezőErasmus Facebook oldalon is sok hasznos információt találhatnak a képzés iránt érdeklődők.

A tanév során további  szakmai bemutatók, kerekasztal beszélgetések, workshopok várják a kollégákat.

Csürke Gyöngyvér

projekt koordinátor

A pályázat értékelése

„Tanárakadémia III - Tanuld és alkalmazd"

2018-1-HU01-KA101-047220 sz. pályázatának

a Tempus Közalapítvány kuratóriuma által felkért

független szakértők szakmai értékelése

A projekt relevanciája:

Az intézmény bemutatása alapos és részletes, a leírás jó képet ad mind az iskola hátteréről, mind pedig a benne folyó szakmai munkáról. Külön erőssége a leírásnak azon szükségletek bemutatása (külföldi állampolgár tanulók, SNI-BTMN tanulók, lakótelepi veszélyeztetettség, 4. és 6. osztály utáni elvándorlás stb.), melyek aláhúzzák egyrészt a nemzetközesítés fontosságát, másrészt kirajzolják a pedagógiai munka profiljának, fejlődésének irányát (differenciálás, IKT használat, szakkörök, esélyegyenlőség, stb.). Hiányosság azonban a nyelvtanítás intézményi szintű részleteinek bemutatása, és hiányzik a számítógépes háttér is:  milyen ellátottságú az iskola, milyen konkrét eszközfejlesztésekben gondolkodik, mennyire van a diákoknak mobilja vagy tabletje/laptopja, mit tudnak tenni az egyenlő esélyű IKT eszközhasználat érdekében, stb.  Mivel az iskola több, mint 10 éve vesz részt nemzetközi programokban, tanártovábbképzésben, diák csereprogramokban, így jelentős tapasztalat halmozódott fel ezek menedzsmentje, koordinációja és adminisztrációja terén, beleértve a tudásmenedzsmentet is. Az intézmény sikerrel tervezi meg éves szinten a fejlesztési prioritásokat, ezek egymásra építését és az aktuális következő lépéseket is. A 2017 évi digitális kompetenciafejlesztés célkitűzése után 2018-ban a ’learning by doing’ áll az intézményi fejlesztések fókuszában, mely célok az egyes tervezett szakmai kurzusok tematikájában is visszaköszönnek. A szemléletváltás lényege a tanítás helyett a tanulást a középpontba helyezni, mely megközelítés megváltoztatja mind a diákok (felfedező, cselekvő, problémamegoldó), mind pedig a tanárok (kísérő, mentor, nyitott) szerepét is. A szemléletváltás és a folyamatos fejlődés a tanárok részéről egyértelműen tetten érhető, az idegennyelvi kompetencia fejlesztése után többen már a szakmai-módszertani képzések irányába is elmozdultak, így az intézmény hosszabb távú célkitűzése, egy új KA2 pályázat is egyre kézzelfoghatóbbá válik.

A projektterv és megvalósítás minősége:

A projekt minden részletének kidolgozása példás, látszik rajta a sokéves tapasztalat és a mindenre kiterjedő stratégiai tervezés. A munkamegosztásnak és a gondos tervezésnek hála a résztvevők alapos szakmai, nyelvi, kulturális és lélektani felkészítést kapnak, valamint maguk is aktívan részt vállalnak a felkészülésben, hogy a kinntartózkodásból a legtöbbet profitálhassanak. Innovatív, hogy a felkészülés-felkészítés is részévé válik az egyéni kompetencia-fejlesztésnek, hiszen a kapcsolatépítési módszerek, kommunikációfejlesztés, blogírás és közösségi média használatának megtanulása nem csak a projekt megvalósítása során, de később is hasznára válhat a kiutazóknak. Jó ötlet továbbá, hogy az intézmény bemutatásához a tanárok a diákok segítségét is igénybe kívánják venni, valamint felhasználják az intézmény életét informális módon is bemutató közösségi média forrásokat (Facebook, Twitter, Youtube). Ez egyrészt motiválólag hathat a diákokra, másrészt karban tarthatja vagy akár fejlesztheti a tanárok IKT kompetenciáit is. A résztvevőket bemutató külön melléklet részletesen bemutatja a pályázat előkészítésének útját, ez alapján hosszabb közös tervezési munka előzte meg a jelen pályázati profil kialakítását, aminek részese volt nemcsak az intézményvezetés, de az iskolai munkaközösségek is. A pályázók kiválasztásának folyamatát és részletes bemutatásukat mellékelte a pályázó, a mobilitások megfelelnek a résztvevők továbbképzési igényeinek. A melléklet részletesen kitér a mobilitásban részt venni kívánók szakmai és személyes hátterére, jelenlegi munkájuk jellegére, eddigi fejlődésükre és a jelen mobilitás során kitűzött célokra. Ezen leírások alapján világossá válik a kiválasztott kurzusok relevanciája és a tematikák sokoldalú hasznosulási lehetőségei is. A mobilitások szakmai szempontból jól kiegészítik egymást, lehetőséget adnak az eredmények egymásra építésére, a kiválasztottak a tantestület teljes spektrumát lefedik. Képviseltetik magukat tapasztalt és pályakezdő tanárok is, alsósok és felsősök, a pedagógusi életpálya minden szintjén állók, nyelvtanárok és szaktanárok egyaránt, a pályázatban résztvevők köre teljesen lefedi az intézmény összes szakmai munkaközösségét.

A projektmenedzsment leírása példás, egyértelműek a feladatok és tevékenységi körök, ráadásul nevesítve vannak az ebben résztvevő munkatársak is.

Hatás és disszemináció:

Bár a pályázat gondosan összefoglalja és új információkkal némileg ki is egészíti a projekt pozitív hatásait az iskolában folyó munkára és a pedagógusokra, mégis némileg hiányzik a diákokra, szülőkre, fenntartóra, vagy az iskola vezetésére gyakorolt hatás. Egy további lehetőség a rövid, közép és hosszútávú hatások megkülönböztetése, bár ez utóbbi tekintetében az iskola, hosszútávú nemzetközi múltja miatt határozottan élenjár. A külön elkészített disszeminációs terv és az erre a munkára külön felkért kolléga is jelzi, hogy az intézmény tisztában van a tanultak megosztásában rejlő lehetőségekkel és kötelezettségekkel is. A belső és külső disszemináció felosztása szerencsés, jó ötlet a szakmai ötlettár kialakítása, a szülői munkaközösségek, az Iskolaszék és Szülői Szervezet megszólítása, a helyi médiában való beszámolás (Zuglói Lapok, Zugló TV), valamint egy riportfilm készítése. Nem kifejtett ugyanakkor az „Intézményi forrásbank bővítése az új forrásanyagokkal” tevékenység. Az értékelés szintén alaposan és körültekintően megtervezett része a pályázatnak, melyért egy külön kolléga felel. Módszertanilag jó megközelítés az egyes szintek és szakaszok megkülönböztetése, valamint mindenképpen hasznos az értékelés céljainak tudatosítása is. Ez utóbbiakba pedig nem csak a pozitív, de a negatív tapasztalatok is beletartozhatnak. A stratégiai gondolkodás újabb jele, hogy a Europass mobilitási igazolványt, mint  minőségi követelményeket biztosító igazolást a pedagógusminősítésnél is felhasználják a továbbiakban. Jó ötlet továbbá a jelen mobilitások értékelési szakaszában a jövő évi tervezést is elkezdeni, vagyis előremutató javaslatokat megfogalmazni egy 2019. évi mobilitási pályázathoz. Javasolt ugyanakkor a jövőben konkrét mutatók és mérföldkövek előzetes meghatározása.  

Összegzés:

A pályázat összességében kiemelkedő stratégiai megközelítésű, alaposan megtervezett és szinte minden szempontra kiterjedően gondos munka eredménye. Az elvárt tanulási eredményeket kellő mélységben mutatják be a pályázatban, és azok összhangban vannak az intézmény igényeivel. Összességében a tervezett tevékenységek alkalmasnak látszanak az elvárt tanulási eredmények elérésére. Erősség az évről évre való tervezés és építkezés, a háttér és a szükségletek alapos ismerete, a tudatos tervezés, a pedagógiai gárda menedzsmentjének és motiválásának sikeressége, valamint a hatékony tudásmenedzsment.

„Tanárakadémia III – Tanuld és alkalmazd” pályázati összefoglaló 

A Dr. Mező Ferenc Általános Iskola, mint a 14. kerület legnagyobb tanulói létszámmal rendelkező iskolája mindig kiemelt területként kezelte az ott tanító tanárok szakmai felkészültségének magas színvonalát. Az oktatói munka hatékonyságát jól mutatja, hogy intézményünk diákjai nagyon jól szerepelnek a különböző szintű tanulmányi versenyeken, jó beiskolázási mutatókkal rendelkezünk, valamint az országos méréseken is rendre átlag fölött teljesítünk. Tanáraink immár több mint egy évtizede vesznek részt különböző tematikájú nemzetközi képzéseken és iskolánk két nagy ívű Comenius Iskolák közötti programnak és mobilitásnak is részese volt. Ezen kívül e-Twinning programban is részt vettünk. Jelen pályázat szerves része egy folyamatnak, mely jól illeszkedik egy több éve működő és egyre nagyobb ívű programba. 2015-től kezdődően egyre több kolléga kapcsolódott be az Erasmus+ külföldi képzési programjába. Célunk már akkor is az volt, hogy ne csak a nyelvszakos kollégák vehessenek részt ilyen képzéseken, hanem a tantárgyi kapcsolódások is megjelenhessenek. Előző pályázataink eredményeként a nevelőtestület 20%-a már rendelkezik nemzetközi szintű képzési tapasztalatokkal. Ezt a kört szeretnénk most bővíteni és a múlt év sikereire, eredményeire építeni.  A múlt évben a nyelvi kompetenciák szélesítése, valamint az IKT adta lehetőségek minél szélesebb körű felhasználása volt a főbb képzési terület. Ezt a két területet bővítve egy új továbbképzési irányultságot is szeretnénk beemelni a nemzetközi programunkba – a modern, 21. századi oktatási irányzatok, stílusok, módszerek megismerését és elsajátítását. A mai tanulói attitűdnek már nem felelnek meg a frontális, hagyományos oktatási módszerek. Teljes megújulásra van szükség. Szeretnénk oktatásunk középpontjába helyezni a diákot, mint felfedező, kreatív, kutató személyt, aki önálló tevékenységre, alkotásra képes, aki a cselekvő tanulást választja a passzív befogadás helyett. Ehhez viszont a tanároknak egy teljesen új látásmódra, megközelítésre van szüksége. Legyen nyitott, inkább kísérje, mint irányítsa a diákot, engedje felfedezni, akár a kudarc árán is. Engedjük be az osztályokba a tapasztalatszerzést, mint tanulási módot . A továbbképzések tematikájába jól illeszkedik ez az attitűd, hiszen a választott kurzusok tartalmazzák ezeket a képzési területeket. A nyelvi képzéseken részvevőknél is fontos szempont volt, hogy a nyelvtanulás ne cél, hanem eszköz legyen későbbi célok megvalósításához. Csak olyan nyelvi képzést választottak a részvevők, melyek tanárok részére lettek meghirdetve, ezzel is biztosítva a szakmai tapasztalatcserét, az oktatási trendekbe való nemzetközi betekintési lehetőséget. Továbbra is kiemelten kezeljük az információs technológia adta kimeríthetetlen lehetőséget, hiszen ez a generáció legkönnyebben ilyen módon oktatható és fontosnak tartjuk ezen eszközök okos felhasználását és nem tiltását a tanórákon. A hátrányból előnyt kovácsolhatunk, ha pedagógusaink nyitottak és maguk is képesek ezen készségek elsajátítására. Nagyon fontos, hogy a diákok minél több vizuális és tapasztalati oktatási formát is megismerjenek. A pályázó tanárok köre a tantestület teljes spektrumát lefedi, az alsós első osztályban tanító tanító nénitől a végzős nyolcadik évfolyamos osztályfőnökön át. A pályázók a pedagógus életpálya megvalósulásának több szintjét képviselik. Van mesterpedagógus, Pedagógus 2, Pedagógus 1 fokozattal rendelkező.  Van olyan kolléga is, aki nyelvtanárként most tér vissza a pályára, és szeretné módszertani tudását frissíteni. A tanított tantárgyak köre is széles körű- angol, történelem, matematika, fizika, földrajz, ének, magyar nyelv. Fontos megjegyezni, hogy a pályázatban résztvevők köre teljesen lefedi az intézmény összes szakmai munkaközösségét, ezáltal egy sikeres továbbképzést követően a nevelőtestület minden tagjához el tudják juttatni a szakmai műhelymunka során a megszerzett ismereteiket. Az intézmény vezetésével egyetértésben megvalósítandó célként tűztük ki, hogy iskolánk újra bekapcsolódik egy KA2 – Iskolák közötti együttműködési projektbe, melynek első lépéseként jeleztük szándékunkat egy nemzetközi megkeresés kapcsán egy márciusban induló KA2 pályázati programban való részvételre, valamint 2019-ben tervezzük egy régi sikeres pályázat kapcsán szintén KA2 projektbe való bekapcsolódást Pályázatunk célkitűzései egybeesnek az intézmény Pedagógiai Programjában megfogalmazott irányelvekkel, valamint a nemzeti szintű oktatáspolitikai célokkal is és egyben illeszkednek az Európai Fejlesztési Tervben megfogalmazott elvárásokhoz is.



„Teachers’ Academy III – Learn and apply” summary

The Dr. Mező Ferenc Primary School with the largest number of students in the 14th district of Budapest has always placed a great emphasis on the high level of its educators’ expertise. The efficiency of our educational work is proven by our students’ achievements in academic competitions, our high schooling index and by the fact that we have reached above average results in the national competency test in recent years. Our teachers have been participating in international teacher training courses in various fields for over a decade and our school has been involved in two large projects and mobilities among Comenius schools. Furthermore, we took part in an E-Twinning program as well.  The present tender is an integral part of a process that fits into a long term, ongoing, overarching project. Since 2015 the number of teachers joining the Erasmus+ international teacher training program has been increasing. From the first moment on our goal has not only been to have ESL teachers participate in these trainings but also to give room to other subject areas and present their relations. As a result of our former tenders, 20% of our teachers already have international training experience. Now we would like to increase the number of our tenders building upon the success of recent years. Last year we mainly focused on improving our students’ language competencies and broadening their digital competences with the help of ICT tools. Further expanding these two fields we wish to add a new training area to our international program—up-to-date, 21st century teaching trends, styles and methodology. The traditional methods of frontal teaching no longer comply with the learning styles of students today. We need an overall reformation. We want to place the student in the centre of our education allowing them to be an explorer, a creative, questioning person, who is able to act and create independently and chooses to be an active learner instead of a passive receiver. To achieve this goal our educators need to have a fresh perspective and a new approach. Teachers should be open, follow students along and allow them to make mistakes in the process of exploring instead of controlling them. Let us embrace the ‘learning by doing’ method and practice it in our classrooms. Our goals correspond to the methodology of the teacher training courses as the selected courses cover the above-mentioned training areas. In the same way it was important for the participants of our foreign language trainings that developing their language skills would not be the end but it would be the means to accomplish further objectives in the future. Participants have chosen English language courses offered solely for teachers thus ensuring the possibility of a professional exchange of experience and having an insight into international educational trends. We continue to emphasize the great potential lying in digital technology since the present generation of students can learn best through ICT use. We believe that digital technology should not be banned but it should be used wisely in the classroom. If our teachers are open and are able to acquire these skills, we can turn this handicap into a benefit. It is of great importance that the students encounter many different visual and experiential learning forms. Among the applicants we have primary and secondary school teachers as well as homeroom teachers, who come from different stages in their professional lives—we find Master Teachers, Senior and Junior Teachers among them. There is an English language teacher who has just returned to teaching and would like to refresh her knowledge in current language teaching approaches. The subjects taught by the participants are English, History, Maths, Physics, Geography, Music, Hungarian language and literature. It is important to note that our applicants represent all educational fields, so after successfully participating in a training course they can pass on the knowledge and experience acquired at the professional workshops to all members of our teaching staff. In full agreement with the school management we set it as our goal to join the KA2—cooperation among schools—project again. As  a first step we have indicated our intent to participate in a KA2 program launching in March 2018, being invited for the cooperation by a former partner. Following upon a former successful project we are also planning on joining a KA2 program in 2019. The objectives of our tender correspond to the guidelines of the Educational Program of our School as well as the goals of the national educational policy and the strategies of  European Development Plan .