A pályázat adatai 

Program: Erasmus+

Pályázati kategória: Egyének tanulási mobilitása

Pályázati tevékenység: Tanulók és munkatársak mobilitása

Pályázattípus: Közoktatási intézmények munkatársainak mobilitása

Pályázati év: 2015

Pályázati kör: 1. beadási határidő

Beadási határidő: 04-03-2015

Projektazonosítók 

A projekt címe: Tanárakadémia. Egy megújuló "Mezősuli" terve

A projekt kezdete: 01-06-2015

A projekt teljes időtartama: 24 hónap 

A projekt vége: 01-06-2017

A pályázó teljes és hivatalos neve: Dr. Mező Ferenc Általános Iskola

Mobilitások bemutatása 

Az alábbi hivatkozásokra kattintva megtekinthetőek/letölthetőek a pályázat során teljesített mobilitásokon résztvevő pedagógusok prezentációi

Bohus Mariann - Southampton

Burányi Csilla - Gloucester

Csürke Gyöngyvér - Oxford

Darók Ilona - Barcelona, Stockholm

Kovács Margit - Colchester

Németh Ágnes - Canterbury

Szabolcsné Sas Ágnes - Oxford

Szilvási Csaba József - Southampton

Vécsey Tímea - Scarborough


Visegrádi Ferencné - Barnstaple

A mobilitás helyszíne: Barnstaple, Nagybrittania

Fogadóintézmény: SOL (Sharing One Language)

A mobilitás időpontja: 2015.07.05-07.16

Célok:

Témák:

Tapasztalatok és eredmények:

Bohus Mariann - Southampton (drama course) 

Angol - informatikus könyvtáros szakos pedagógus vagyok, 8 éve tanítok, 3 éve csak angolt. 2016. július 3-16. között vettem részt az angliai Southamptonban egy két hetes, általános és középiskolai tanároknak szóló drámakurzuson.

A kurzust nem én választottam, csak beugróként vettem rajta részt, viszont szerencsére mindkét szakomhoz tudom alkalmazni a megszerzett ismereteket és osztályfőnökként is profitálni tudok belőle.

Miért tetszett? 

Mert angol célnyelvi országban tanulhattunk, angol családnál voltunk elszállásolva, ahol például megkóstolhattunk néhány angol ételt, amit eddig csak könyvben láthattunk.

Európa számos országából voltak ezen a kurzuson tanárok, akikkel jó barátságot kötöttünk, sokszor beszélgettünk arról, hogy kinél milyen az iskolai élet. Szinte az összes foglalkozás interaktív formában zajlott, mi voltunk a szereplők, tényleg a saját bőrünkön tapasztalhattuk meg a drámaoktatás során használt technikákat. Emellett kifejezetten az angol tanítás során használható játékokat is tanultunk, amik közül párat azóta is használok a mindennapos tanítás során.

Burányi Csilla - Gloucester 

Az Erasmus+ program keretén belül egy hetet tölthettem el Gloucesterben, az Egyesült Királyságban, 2016 júliusában földrajz tanároknak szervezett kurzuson. A csoportomban rajtam kívül volt még egy lengyel egy horvát és egy litván kolléga. A kurzus célja, hogy megismertessen bennünket a földrajz tanítás modern módszereivel, amit később saját tanítási óráinkon kamatoztatni tudunk.

Érkezésem utáni napon elutaztunk Bath-ba, melynek fürdőkultúrája a római korig vezethető vissza. Második napon a közeli Cheltenhambe utaztunk, ahol tulajdonképpen a kurzus zajlott. A hét folyamán itt vettünk részt előadásokon (C.L.I.L. - Content and Language Integrated Learning, The Teaching of Humanities in British Secondary Schools: The National Curriculum, Materials, Methods, Standards, stb.) és "workshopokon", ahol a résztvevők bemutatták saját országuk iskolarendszerét, saját bevált módszertanukat, megosztottuk egymással gondolatainkat.

Óriási élményt nyújtott az egyik nap, amikor Worcesterbe látogattunk egy középiskolába, ahol földrajz órákon hospitáltunk, különböző korosztályú csoportoknál.

Wales közelsége lehetővé tette, hogy ellátogassunk az Egyesült Királyság eme zugába és kirándulást tegyünk egy walesi szénbányába, majd Cardiffba.

Utolsó napok egyikén ellátogattunk a közeli Tewkesbury-be, ahol a modern városrendezés szabályaival ismerkedtünk meg.

Nagyon elégedetten, feltöltődve, új ötletekkel és gondolatokkal térhettem haza. A kurzus struktúrája átgondolt és kiegyensúlyozott volt.

Csürke Gyöngyvér - Oxford (creative teaching course) 

A kurzust azért választottam, mert a képző intézmény  által kínált továbbképzési program nagyon széles körben felölelte az angol, mint idegen nyelv tanításának minden aspektusát.

Lehetőséget kínált a módszertani ismeretek gyarapítására, a legújabb nyelvtani metódusok megismerésére, a szakszókincs növelésére, a mindennapi nyelvhasználat gyakorlására, nemzetközisége révén más országbeli kollégák tapasztalatcseréjére.

Lehetőség nyílott helyi iskola meglátogatására, az ott folyó munkába való betekintésre, az egyes nemzeti tantervek megismerésére, a digitális kompetencia fejlesztésére a nyelvórák gyakorlatában, az angol nyelv egyéb tantárgyi kapcsolódásának megismerésére (CLIL), a helyi kulturális életbe való bekapcsolódásra, a híres oxfordi kollégiumok meglátogatására.

A nyelvórákat gazdagító szerepjátékok, drámatechnikai módszertani ismereteim körét is tudtam bővíteni, valamint a brit ország ismeret és kultúra tárgykörében is bővültek az ismereteim.

A tanfolyamot rendkívül hasznosnak találtam, szakmai-módszertani, nyelvismereti, valamint idegen nyelvi szociális kompetenciáim fejlesztése szempontjából egyaránt.

Mind a szaktanári munkámban, mind munka közösségvezetői munkámban nagy hasznát tudtam venni a tanfolyamon elsajátított ismereteknek.

Szabolcsné Sas Ágnes - Oxford (language course) 

Hatékony kommunikáció kurzuson vettem részt két hétig, hogy angol beszédértésemet, beszédkészségemet javítsam annak érdekében, hogy a hozzánk látogató külföldi vendégek kísérése esetén könnyebben tudjak kommunikálni.

A kurzus nagyon tetszett, jól éreztem magam. A tanfolyamon zömmel páros- és csoportmunka keretében oldottuk meg a feladatokat. Az órák jól felépítettek, gördülékenyek voltak. Tanárunk jól felkészült volt. Remek hangulatú órákat tartott. Nagyon sok érdekes új módszert ismertem meg, melyeket munkám során jól fogok tudni hasznosítani. Több tanácsot kaptunk arra vonatkozóan, hogyan lehet hatékonyan fejleszteni nyelvtudásunkat. Ehhez hasznos honlapokra is felhívták a figyelmünket. Sokat fejlődött a kommunikációs készségem angol nyelven, javult az angol nyelvű beszédértésem. Elsajátítottam több olyan módszert, melyekkel színesíthetem, hatékonyabbá tehetem az óráimat.

Kapcsolatokat építettem ki más országokban tanító kollégáimmal, eszmét cseréltem iskolai rendszerükről, tanítási módszereikről, jobban megismertük egymás országait, szokásait, kultúráját. 

Kovács Margit - Colchester 

Magyar - rajz szakos általános iskolai tanárként egy angliai tanár továbbképzési programon vettem részt. A képzést azért választottam, hogy betekintést nyerjek, hogyan tanítják a művészeti tárgyakat és a művészettörténetet brit iskolákban, továbbá a múzeumpedagógiai módszerekkel való tanítást is megismerjem.

Előadás hallgattunk arról, hogyan zajlik a brit iskolarendszerben a művészeti tantárgyak oktatása.

Vezetett sétákat tettünk egy művészettörténésszel pl. Constable festményein szereplő helyszíneket kerestünk fel: Flatford, malom, dokk, Willy Lott háza.

Műhelymunkát végeztünk művésztanárral: praktikus ötletek bemutatása és alkalmazása grafikával és akvarellfestéssel.

Programjaink közt szerepelt:

A kurzus elvégzése során segítséget kaptam az alábbi készségek, képességek fejlesztésében:

A képzés nagyon tetszett, színvonalas volt.

Németh Ágnes - Canterbury 

A Dr. Mező Ferenc Általános Iskola alsó tagozatos tanítójaként 2016. augusztus 1-12-ig Canterburyben először vettem részt tanártovábbképzésen a Pilgrims Teacher Training „Special Needs and Inclusive Learning” tanfolyamán az Erasmus+ mobilitási program keretében.

A kéthetes módszertani továbbképzésen angol nyelvtudásom fejlesztésén túl célom volt, hogy bepillantást nyerjek az angolszász oktatási rendszerbe, megismerjem az ott eredményesen alkalmazott inkluzív nevelés és oktatás elméleti hátterét és fejlesztő pedagógus szemléletemet tágítsam.

Kurzusvezetőnk (Phil Dexter) és elismert, neves vendégelőadók révén sokrétű módszertani segítséget kaptunk, hogy a tanulási nehézségeket és a sajátos nevelési igényeket (dyslexia, dyscalculia, dyspraxia, ADHD, Asperger szindróma…) felismerve eredményesen és hatékonyan tudjuk segíteni diákjainkat a mindennapi tanulás-tanítás során. Hazai gyakorlati tapasztalatainkat megoszthattuk külföldi kollégáinkkal. Ezen kívül, az iskola szervezésében, sokfél és változatos fakultatív wokrshop-on és kulturális programon vettünk részt a délután és az esték folyamán. Tartalmas, szemléletformáló, interaktív, módszertanilag megújuló, izgalmas és felejthetetlen két hetet tölthettem Anglia történelmi városkájában, amit szívből ajánlok mindenkinek! 

Dömök Szilvia - Lisszabon 

A kurzus célja az volt, hogy a múzeumok és kiállítások bemutatásán keresztül segítse a résztvevőket abban, hogy megértsék mit is jelent európainak lenni ma, megérteni saját nemzeti hovatartozásunkat, s összehasonlítani nemzeti kultúránkat más népek kultúrájával, valamint elhelyezni azt az európai népek palettáján.

Konkrét módszertani eszközöket adott a résztvevők kezébe arról, miként interpretálják a múzeumok anyagát a tanítási órák során, módszereket mutatott arról, hogy új, digitális eszközök használatával, applikációk alkalmazásával hogyan lehet a diákok számára közelebb hozni, feldolgozhatóbbá tenni a múzeumok anyagát egy-egy tanulási szituációban.

A kurzus feladata az volt, hogy miként használjuk fel az iskolán kívüli helyszíneket diákjaink oktatására, nevelésére; az európai polgárrá nevelés módszertana;

Egyéni és csoportfeladatok kiosztása, melyet a kurzus során teljesíteni kell.

Hallottunk több előadást, melynek témái:

Feladatunk volt egy szabadon választott helyi múzeum meglátogatása egyénileg, s annak interpretálása, órai feldolgozása egy újonnan tanult IT program segítségével. (Én a Marionett báb Múzeumot választottam)

Ezután következtek az egyéni prezentációk: az én múzeumom; egy hazai múzeum bemutatása, s a múzeumi anyag egy lehetséges órai feldolgozásának bemutatása a kurzus során tanultak alapján;

Párbeszédet folytattunk arról, miként szolgálták a hét gyakorlatai az európai polgárrá nevelést címe: Európai polgár eszménye.

A kurzus elvégzése során segítséget kaptam az alábbi készségek, képességek fejlesztésében:

Szilvási Csaba József - Southampton (leader course) 

Voltaképpen egyik napról a másikra csöppenhettem bele egy élményekkel és újszerű szakmai ismeretekkel alaposan megtűzdelt angliai továbbképzésbe.

A képzés célja az volt, hogy minél gyakorlatiasabb formában, lehetőség szerint a vezetői kompetenciákat a középpontba helyezve, mutassák be az angol iskolarendszert. Ennek megfelelően több intézménytípusban is látogatást tehettünk, ahol a hétköznapi tevékenységeket közvetlen közelről láthattuk. Az intézménylátogatások alkalmával a pedagógusok, vezetők és egyéb szakemberek széles körével volt alkalmunk kerekasztal beszélgetéseken részt venni.

A gyakorlati jellegű tevékenységek köre nem merült ki iskolalátogatásokban. Angol nyelvi készségeink fejlesztéséhez egy igen szórakoztató személyiségű, egykori gyarmati kormányzó fiaként született, nyelvészt köszönthettünk körünkben. Bár nem várt fordulat volt a nyelvi foglalkozás egy alapvetően vezető beosztást betöltő kollégáknak meghirdetett kurzuson, mégis kellemesen és hasznosan teltek az angol órák.

A kurzus szerves részét képezték előadások is, amiket az angol oktatási rendszer szinte minden szintjéről érkező munkatársak tartottak. Előfordult az is, hogy előadóink régi barátként találkoztak ismét, ami vidámabb köntösbe bújtatta az amúgy néha igen száraz tényanyagot. 

A legtöbb foglalkozás helyszínéül egy jóval több mint száz éves hotel épülete szolgált felújított, de mégis ódon falakkal, fa lépcsővel és néhol igen apró tölgy ajtókkal. A legnépszerűbb hely az épületben az előadó terem díszes kőfaragásokkal díszített kandallójának környéke volt noha már évtizedek óta nem ropogott tűz a helyiség falai között.

Ami a kurzus szervezését és lebonyolítását illeti, váratlan volt számomra a résztvevők létszáma. Több mint harmincan ültünk asztalhoz az előadások idején, mivel két kurzus témáit igyekeztek a szervezők a lehető legjobban összeegyeztetni. Az iskolalátogatások során viszont az alacsony létszámú csoportok voltak a jellemzők, ami néha csupán négy-öt főt jelentett.

Zárszóként csak annyit, hogy aki csak teheti vágjon bele egy külföldi továbbképzésbe, mert akár csak egy egy hetes kurzus is hónapokig tartó motiváló hatással járul hozzá nevelői, oktatói tevékenységünkhöz.

Vécsey Tímea - Scarborough  

A délelőtti foglalkozásokon a nyelvet gyakoroltuk (szleng, aktuális-trendy szóképzéseket stb.), illetve a beszédkészség fejlesztése volt a fő cél. A gyakorlatok során sok új információval bővült a külföldi iskolákban zajló tevékenységekről az ismeretünk, mert többször kellett az országunkról, az iskoláról, az oktatásunkról beszélnünk. Mivel svéd, lengyel, spanyol, német, cseh és szlovák résztvevőkkel voltam egy csoportban, így ezen országok oktatási helyzetével kerültem közelebbi viszonyba.

Délutánonként módszertani képzésben részesültünk, sok kreatív, szórakoztató, újszerű feladattal, módszertani technikákkal gazdagodott tudásunk.

A hazatérésem után több kollégával is megosztottam az új ötleteket, volt olyan, aki visszajelezte, hogy mennyire élvezték a gyerekek az új feladatot!

A saját munkámba is igyekszem bevonni az újító gondolatokat! Sok esetben (főként a 2-s nyelvi csoportoknál tapasztalom), hogy sokkal aktívabban vesznek részt a feladatokban, kevésbé zavarba ejtőnek élik meg a hibákat, amiket vétenek, köszönhetően ezeknek az új feladatoknak!

Saját magamon is azt tapasztalom, hogy számomra is változatosabbak lettek az óráim.

Eredmények

Bohus Mariann - Southampton (drama course)

A 2015-ben elnyert Erasmus KA1 mobilitási pályázat egyik eredményeként született meg ez a felvétel. Célunk a videóval, hogy minél gyakorlatiasabb ismereteket közvetíthessünk újonnan szerzett tudástárunkból, és kérdések felvetéséhez nyújtsunk táptalajt. Minden kedves nézőnktől szívesen fogadjuk az észrevételeket.

youtu.be/iyMxGTOeJ1s 

Összefoglaló 

Erasmus+ 2015-2017 Összefoglaló

Projektünk legfőbb célja, hogy iskolánk, a Dr Mező Ferenc Általános Iskola (Zugló – BUD) valós igényeinek és szükségleteinek megvalósításához a kiválasztott mobilitási kurzusokon részt vevő kollégák tapasztalatai a lehető legnagyobb mértékben járuljanak hozzá. A mai oktatási rendszer megerősödéséhez feltétlenül szükség van egy intézmény szintű tervezéshez, melynek alapvető támasza az adott intézményben dolgozó pedagógusok szakmai és módszertani megújulása. E pályázat kapcsán tíz pedagógus szándéka jelzi jelenleg iskolánkban azt, hogy iskolánk minél szélesebb körben kíván részt vállalni az oktatás fejlesztésében. Tudatos megvalósításra törekszünk az oktatás minőségének javításában, a tanulók és tanárok készségfejlesztésében, valamint az együttműködésben.

Olyan eredményekre számítanak a külföldi kurzusokra jelentkező tanáraink, melyeket alapos előkészítés, elsajátított tapasztalat és kidolgozott utómunka megvalósulásával széles körben, saját iskolájukban, illetve nyilvánosan (szülők, tankerület, más szakmai szervezetek stb.), egy jól kidolgozott disszeminációs tervben másokkal a fejlődés érdekében megosztanak, majd értékelés után biztosítják a projekttől várt hatások hosszú távon való fenntarthatóságát. Iskolánk elsődleges célja, hogy a tanulási gondokkal küzdő tanulókat felzárkóztassuk annak érdekében, hogy az egyenlőség elve alapján minél nagyobb mértékben jussanak sikerhez diákjaink.

Alapvető módszerünk a ’critical thinking’ kialakítása diákjainkban. Oktatásimodellünk szerves részét képezi a nemzetköziesítés, azaz a partnerkapcsolat, illetve az oktatás-képzés világán túli szereplők bevonása szoros összhangot képezve a fő fejlesztendő területekkel, mint például az oktatás minőségének javítása, illetve a munkatársak képzése. Az ilyen típusú intézményfejlesztéshez szükség van egy olyan szakmapolitikai munkára, melyben egy új iskolai stratégia, vezetés, oktatásszervezés alapozza meg a jövő iskoláját. Ez a mi célunk.

A továbbképzésen megismert új módszerek és stratégiák felhasználásával könnyebbé tehetjük tanítványaink számára a tananyag elsajátítását. Ez képezi alapját annak, hogy a 8 kulcskompetencia fejlesztése, az oktatás minőségének javítása egy modernizációs folyamatnak köszönhetően megvalósulhasson. Megismerve más országok kultúráját, megmutatva iskolarendszerünket, megismerve különböző gondolkodásmódokat, egyszóval egy európai dimenzióba való lépés a diákjaink és tanáraink látókörének szélesedését segíti elő.

Mobilitási projektünk kiteljesítésében fog határozottan segíteni az eTwinning, ötletbörze megszervezése más hazai és külföldi országok kollégáival. Oktatási stratégiánk a módszertani megújulás, motiváció, tanár-diák és tanár-tanár együttműködés és a tanári szakma fejlesztése, a szerzett tapasztalatok beépítése a tanítási folyamatba javítva a minőséget, biztosítva az esélyteremtést. A mobilitási projektben 10 fő tervezetten kíván részt venni, mely esetben 9 tanár külföldi továbbképzéséről van szó (A1). A célországok között szerepel az Egyesült Királyság, Portugália, Svédország.

A projekt tervezett hatása, hogy vezetői szinten történjen változás, melynek támasza egy módszertani megújulás. Egy ilyen változás iskolánkba hozza az európai dimenziót, így a külföldön megismert kollégák intézményeivel kialakított partnerség segít abban, hogy tanáraink reflexív módon értékeljék saját munkájukat, módszereiket. A tanárok következetesebb tájékozódása, új értékelési módszer, újabb technikai módszer és újabb megközelítések megismerése vezet ahhoz, hogy a diákok szaktárgyi, a kollégák szakma iránti motivációja növekedjen.

Summary

Erasmus+ 2015-2017 Summary

The main aim of our project is to let the experience of the teachers’ being involved in the mobility courses of the project be helpful in realizing demands and needs of our school called Dr Mező Ferenc Primary School (Zugló-BUD) to a great extent. To get the education system strengthened today, it is inevitably needed to provide a planning at institutional level of which the fundamental backing is provided by reforming the teachers’ professional and methodological skills. The figure of ten teachers’ involved in the project proves that our school has the intention to take part in improving education at an even wider level. We are aspired to a conscious level of improved realization in the quality of education. Our teachers applying for courses abroad expect results which would be gained by deep preparatory works before the courses, acquired experiences during the courses and elaborated follow-up works and as an aftermath, the results would be disseminated in public within school firstly and among parents and district secondly in favour of improvement. After evaluation, consequently, all the results could ensure a long-term sustainability of the effects.

On the basis of equality, priority of our school is to help students with learning difficulties to get caught up in order to succeed in situations. Our basic method is to develop critical thinking in class. Integral part of our education model is the internationalization, that is to say partnership, moreover get other non-teachers involved in the project in accord with the main targeted fields of improvement such as improving the quality of education or training colleagues. This type of institutional development needs such a professional work that could ground a new generation of school with the help of a brand new school strategy, management and a new way of organizing education. This is our aim.

With the new methodology and strategy our teachers would meet on the courses will help our students acquire the curriculum in an easier. This underlies the 8 key competences and improvement of the education quality with a modernized way. Getting to know other countries’ culture, demonstrating our school system, getting to know different ways of thinking, briefly all the efforts to enter the world of European dimension would broaden the vision range of our teachers and students. E-Twinning, brainstorming conference with national and foreign colleagues will help us during the completion of our mobility project.

Our education strategy is to renew methodology, a new motivation, a modern teacher-student and teacher-teacher cooperation, improvement of teachers’ profession, gained experiences to be included into the education process improving the quality along with ensuring the possibility to create a chance.

10 teachers have the intention to participate in teachers’ training courses (A1) within the mobility project. Target countries are the UK, Portugal, Sweden.

Planned effect of the project is to step into a change at management level which could be backed by a methodological renewal. This kind of a change brings the European dimension into our school; meeting foreign schools’ representatives would help in developing partnership with foreign institutions. The partnership would support our teachers to evaluate their own work and the methods in a reflexive way. Teachers must be consistent in orientation; getting to know modern ways of evaluation, methods and modern ways of approaches would get the students motivated in class and a newer ways of motivating teachers within their profession would develop.