Projekt grantovej výzvy 2023
Trvanie 01.06.2023- 31.08.2024
Zhrnutie plánovaných projektových aktivít
na stránke sa pracuje
Zdieľanie skúseností z Erasmus+ mobilít v školskom roku 2023/2024
6. 9. 2024, Projekt Starší mladším, Gamča
V rámci vedecko-popularizačnej žiackej konferencie na našej škole "Starší mladším", ktorá sa konala v dňoch 4. - 6. 9. 2024, žiaci, ktorí sa zúčastnili mobilít v rámci projektu Erasmus+ porozprávali svojím spolužiakom o svojich zážitkoch.
Job shadowing – pozorovanie pri práci na partnerskej škole v Dánsku
14. 5. – 18. 5. 2024, Rejsby Europæiske Efterskole , Dánsko
V rámci projektu Erasmus+ som mala možnosť zúčastniť sa vyučovacích hodín na súkromnej dánskej škole Rejsby Europæiske Efterskole. Tento typ školy je výnimočný tým, že poskytuje ročný internátny pobyt pre žiakov vo veku 14 až 17 rokov, ktorý je zameraný na ich osobnostný rozvoj a tréning sociálnych zručností. Špecifickejšie zameranie tejto konkrétnej efterskole je na problematiku Európskej únie.
Na hodinách predmetu Social Studies (náuka o spoločnosti) bolo možné vidieť, že žiaci sú vzdelaní v tejto oblasti a majú čo povedať o rôznych témach týkajúcich sa EÚ, zákonov a občianskeho spolunažívania. V rámci hodín si trénovali argumentačné schopnosti, ktoré boli podporené interaktívnymi metódami ich vyučujúcej, napr. rôznymi náročnými hodnotovými otázkami, diskusiami, kvízmi a argumentačnými cvičeniami. Bolo naozaj vidieť, že žiaci majú svoj názor a budúcnosť Európy im nie je ľahostajná.
Keďže som navštívila túto školu v období pred skúškami na anglický certifikát Cambridge, na hodinách bolo možné vidieť, ako sa žiaci pripravujú na očakávanú skúšku. Príprava prebiehala formou samostatnej žiackej práce na zvolených témach k ústnej skúške, kde si žiaci vyhľadávali informácie, aby vedeli štruktúrovať svoje odpovede. Ocenila som využitie žiackych portfólií, kde si žiaci mohli prezrieť všetky predošlé zadania spolu so spätnou väzbou od učiteľky.
Na škole funguje silná komunita žiakov aj vyučujúcich, ktorí sa vo veľkej miere podieľajú na ich každodennom živote. Bolo obohacujúce rozprávať sa s rôznymi učiteľmi o ich skúsenostiach na tejto škole a celkovo bola táto skúsenosť pre mňa veľmi prínosná.
Mgr. Andrea Gofjárová
Mobilita žiakov na partnerskej škole v Dánsku
15. 5. – 20. 5. 2024, Rejsby Europæiske Efterskole , Dánsko
Radi by sme vás informovali o našej nedávnej Erasmus+ mobilite, ktorej sa zúčastnili žiaci zo 4.C triedy. Naši žiaci mali jedinečnú príležitosť navštíviť partnerskú školu Rejsby Europaeiske Efterskole v Dánsku, kde strávili nezabudnuteľné chvíle.
Počas svojho pobytu boli naši žiaci ubytovaní v internáte, čo im umožnilo bližšie spoznať každodenný život dánskych spolužiakov a získať nové pohľady na svet. Integrovali sa do školského prostredia, kde sa zapojili do rôznych vzdelávacích a voľnočasových aktivít, ktoré obohatili ich skúsenosti a vedomosti.
Okrem toho, cez víkend mali naši žiaci možnosť navštíviť rodiny dánskych spolužiakov a spoznať bohatú dánsku kultúru a zvyky. Navštívili miestne pamiatky, zúčastňovali sa kultúrnych podujatí a ochutnávali tradičné dánske jedlá. Toto všetko prispelo k ich hlbšiemu porozumeniu odlišných kultúr a rozvoju ich medzinárodného povedomia.
Jedným z najhodnotnejších aspektov tejto mobility boli nové priateľstvá, ktoré si naši žiaci vytvorili so svojimi dánskymi rovesníkmi. Tieto nové vzťahy im umožnili nielen zlepšiť si svoje jazykové schopnosti, ale aj získať nových priateľov, s ktorými dúfame, že zostanú v kontakte aj po návrate domov. Spoločne sa zúčastnili rôznych aktivít, vrátane návštevy Legolandu a spoločného tanca, čo len prehĺbilo ich vzájomné vzťahy.
Táto mobilita nám všetkým priniesla nové pohľady na svet a ukázala, aké dôležité je byť otvorený a vnímavý k iným kultúram. Sme hrdí na našich žiakov, ktorí sa tejto výzvy zhostili s nadšením a zodpovednosťou.
Hosťovanie žiakov a učiteľov z Dánska
Rejsby Europæiske Efterskole, 17. 4. - 24. 4. 2024, Gamča, Bratislava
Prelom tretieho a štvrtého aprílového týždňa život na Gamči spestrila návšteva dánskych žiakov z Rejsby Efterskole. Zúčastnili sa u nás výmenného pobytu, v rámci ktorého mali možnosť zažiť autentický študentský život na Slovensku, tráviť čas so slovenskými rodinami, tak ako sa aj zúčastniť na unikátnom gamčáckom projekte NFAL. Počas tohto týždňa sme ich oboznámili so slovenskými zvykmi a tradíciami, našou kultúrou a jedlom. Napriek mnohým rozdielom v kultúre, týždeň, čo sme spoločne strávili na Slovensku, nás veľmi zocelil a všetci sme si z neho odniesli nespočetne veľa zážitkov a množstvo nových kamarátov.
V rámci týždenného programu sme im ukázali celú Bratislavu – historické centrum, Bratislavský hrad, Slavín, Kamzík, jednotlivé mestské časti, v ktorých v rámci ich pridelených rodín bývali a samozrejme našu krásnu školu. Naši profesori si pre nich pripravili aj simulované hodiny - laboratórne cvičenia z chémie a biológie, interaktívnu hodinu fyziky vo forme Fyzikálnej prechádzky a aj hodinu Reálií anglicky hovoriacich krajín. Piatkový večer bol unikátny, nakoľko sa na Gamči konal projekt Noc filmov a literatúry, počas ktorého sa naskytá možnosť stráviť noc v škole, v oblkopení fimov, dobrej atmosféry a viacerých rozhovorov s rôznymi zaujímavými osobnosťami z oblasti kultúry a médií.
Cez víkend sme ich zase vzali pozrieť si Slovenskú národnú galériu a Bratislavské dni v centre mesta, Trenčiansky hrad a slovenské sokoliarstvo na Červenom kameni a niektorí šli aj na celodennú túru. Špeciálne sme si pre nich pripravili aj ukážku slovenských ľudových tancov a hudby v tradičných slovenských krojoch, ktorá zožala veľký úspech najmä vďaka možnosti vyskúšať si slovenský národný kroj.
V stredu v skorých ranných hodinách odchádzali Dáni zo Slovenska vysmiati a s množstvom skvelých spomienok na týždeň strávený na Slovensku, kedy spoznali našu kultúru a mali možnosť vyskúšať naše tradičné jedlá ako napríklad halušky, rezeň v chleboch, Horalky, Podpecníky alebo aj dobroty z našej školskej jedálne. Mnohí z nich si so sebou odniesli aj niekoľko nových slovenských slov.
My dúfame, že sa im u nás páčilo a že Slovensko bolo pre nich skvelým zážitkom. My sa už však tešíme na trinásty máj, kedy pre zmenu my zavítame do Dánska a budeme mať možnosť spoznať zase ich kultúru, tradície a zvyky a ich národnú kuchyňu.
Terézia Valachová 4.C & Samuel Surmík 3.C
Job shadowing – pozorovanie pri práci na partnerskej škole v Španielsku
9. 4. - 12. 4. 2024, Institut Illa de Rodes, Roses, Španielsko
V rámci projektu Erasmus + som strávila niekoľko dní v meste Roses, ktoré sa nachádza na pobreží Costa Brava v slnečnom Španielsku.
Počas niekoľkých dní som mala možnosť sledovať prácu španielsky hovoriacich kolegov na škole Institut Illa de Rodes. Pozorovanie výučby mi prinieslo možnosť nazrieť do vyučovacieho procesu školy a sledovať nové didaktické metódy. Zúčastnila som sa na hodinách španielskej gramatiky, literatúry či diskusie. Zo sledovaných vyučovacích hodín som si odniesla veľa inšpirácie, nových materiálov, postupov, metód a kontaktov.
Súčasťou pobytu bola aj návšteva krásnych miest v okolí. Spoznali sme históriu mesta, navštívili sme domov surrealistického umelca Salvadora Dalího, kochali sa krásou Barcelony, spoločne objavovali nové chute Španielska, a mnoho iného.
Job shadowing nebol len o pozorovaní výučby španielskeho jazyka. Bol aj o spoznávaní španielskej kultúry, histórie, prírody, jedla, zvykov, jazyka a ľudí. Bol skvelou inšpiráciou, obohatením, a skúsenosťou, ktorú verím, že využijem aj vo výučbe doma na Slovensku.
Mgr. Emília Boháčová
Mobilita žiakov na partnerskej škole v Španielsku
9. 4. - 12. 4. 2024, Institut Illa de Rodes, Roses, Španielsko,
Dvanásť žiakov z 2.C, ktorí sa vydali na cestu kultúrnej výmeny, vstúpilo do Španielska v rámci programu Erasmus.
Už krátko po prílete do Barcelony nás s otvorenou náručou privítali naši španielski kamaráti a spoločne sme zahájili naše dobrodružstvo návštevou zastupiteľstva Európskeho parlamentu v Barcelone, mali sme šancu si pochodiť uličkami tohto krásneho mesta, a zakončili sme to prehliadkou Casa Amatller a Sagrada Familia, ktorá nás nechala v očarení.
Z tohto rušného mesta sme sa presunuli do viac pokojného mestečka Roses, ktoré nám po veľmi krátkom čase prirástlo k srdcu a stalo sa na chvíľku naším druhým domovom. Naši kamaráti nám ukázali spôsob ich života, vyučovania, a prostredia v ktorom žijú. Bol nám predstavený každý kút tohto malebného prímorského mestečka. Navštívili sme aj Ciutadella De Roses, Castell de ma Trinitat, pozorovali sme rybárov, a aj napriek občasnému nepriaznivému počasiu sme z nášho programu vyťažili maximum.
Milión nezabudnuteľných spomienok sme si vytvorili aj na pláži, ktorá na nás vykúkala spoza okien nášho hotela každé ráno po prebudení a ktorú sme si taktiež nemohli nechať ujsť. Vyšli sme aj za hranice mesta a navštívili Dalího múzeum vo Figueres, kde nás jeho myseľ a umenie nadchlo obdivom.
Posledný deň sme strávili piknikom na pláži, kde sme mali možnosť vyskúšať z každého rožka trošku z ich tradičných jedál ktoré si pre nás osobne Španieli pripravili. Ich priateľskost a pohostinnosť urobila náš výlet niečím, na čo do konca života nezabudneme. Pri rozlúčke sme si odniesli omnoho viac ako len suveníry. Okrem rozšírenia našich obzorov, spoznania mnoho krásnych pamiatok a miest, si odnášame najmä priateľské putá, ktoré sa utužili počas nekonečných nočných rozhovorov a spoločných dobrodružstiev plných smiechu a radosti, ktoré spojili nie len nás s našimi španielskymi kamarátmi, ale aj nás ako triedu.
Za všetko toto vďačíme programu Erasmus a našim úžasným profesorom, ktorí nás po celý čas sprevádzali, a aj keď pre nás táto cesta oficiálne skončila, naše spomienky a zážitky nám už nikto nevezme a táto výnimočná príležitosť, ktorá nám bola darom, nás bude sprevádzať až do konca života.
Emma Janíčková & Daniela Melicherová, 2.C
Job shadowing – pozorovanie pri práci na základných a stredných školách
18. 3. – 22. 3. 2024, Ylivieska, Fínsko
Spolu s učiteľmi z iných slovenských aj českých škôl som v rámci európskeho projektu Erasmus+ dostala možnosť zapojiť sa do aktivity job shadowing vo Fínskej Ylivieske – mestečku nachádzajúcom sa približne 500 kilometrov severne od Helsínk, kde som mala príležitosť preskúmať fungovanie fínskeho vzdelávacieho systému. Náš pobyt bol zameraný na moderné školské prostredie a vybavenie, výučbu praktických predmetov, a tiež na inklúziu, ktorá je vo fínskom systéme kľúčová a vysoko rozvinutá.
Okrem pracovného nasadenia sme mali možnosť objavovať krásy a históriu hlavného mesta Helsinki, ale aj menších miest ako Oulu či Kokkola, kde sme spoznávali fínsku kultúru, vrátane gastronómie a tradície saunovania spolu s našimi fínskymi hostiteľmi. Aj takýmito skúsenosťami nepochybne dokážeme obohatiť výchovu a vzdelávanie po našom návrate domov, a to v rôznych oblastiach a predmetoch.
Dôležitou súčasťou aktivity bolo aj nadväzovanie kontaktov a ďalších spoluprác s učiteľmi nie len z Fínska ale aj s kolegami zo Slovenska a Českej republiky, ktoré mi umožnilo výmenu skúseností a nápadov v oblasti vzdelávania. Táto iniciatíva podporila medzinárodnú spoluprácu a prispela k obohateniu pedagogických prístupov v rámci Európy, ktoré sú kľúčové v rámci Erasmus+ pobytov.
Teším sa ako svoje novonadobudnuté postrehy, aktivity a prístupy z tejto mobility predstavím svojim kolegom a využijem na hodinách so študentami!
Mgr. Natália Krýslová
Hosťovanie žiakov a učiteľov zo Španielska
Institut Illa de Rodes, 18. 3. - 22. 3. 2024, Gamča, Bratislava
Tretí marcový týždeň Gamča hosťovala skupinu španielskych žiakov a učiteľov, ktorí sa zúčastnili na programe Erasmus+ v rámci projektu Democracy and Participation. Spoločne sme strávili týždeň plný spoznávania sa navzájom, navštevovaním miest a zažili si aj bežné momenty na našej škole. Ich týždňový pobyt sa začal prechádzkou po malebnom Starom meste Bratislavy, kde sa začali budovať nezabudnuteľné spomienky uprostred farebných fasád a nádhernej architektúry.
Žiaci si vyskúšali aj náš vzdelávací proces na jedinečnej hodine biológie, kde sme spolu odhalili tajomstvá DNA pomocou ovocia. Svoje obzory sme si spoločne rozšírili návštevou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a politologickej prednášky na Filozofickej fakulte, Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré poskytli pohľady na európske riadenie, rozširujúc perspektívy na globálne záležitosti.
Predstavili sme im samozrejme aj našu kultúru cez slovenské tradičné tance a folklór, sprevádzanými klasickým slovenským občerstvením. Vydali sme sa aj za hranice mesta Bratislavy a preskúmali sme starobylé ruiny hradu Devín a mesto Trnavu, kde sme absolvovali krátku prehliadku mesta. Týždeň vyvrcholil v improvizačnom divadle Funnylicious Improv Theatre, kde smiech prekonal akékoľvek jazykové bariéry.
Keď prišiel čas odletu španielski žiaci si odniesli viac ako suveníry – niesli si so sebou duch priateľstva, veľa nových poznatkov ohľadom kultúry a nezabudnuteľné spomienky. Ich týždeň v Bratislave bol dôkazom sily, ktorú vieme získať v medzikultúrnom spojení. My sa už nevieme dočkať keď nás oni privítajú vo svojej domovine.
Daniela Melicherová & Emma Janíčková, 2.C
Engaging classes with free digital tools
Erasmus+ kurz pre učiteľov, 4. 3. - 8. 3. 2024, Felgueiras, Portugalsko
Tohto kurzu sa zúčastnilo šesť učiteľov zo Slovenska, štyria z Litvy a dvaja z Rumunska. Cieľom bolo zlepšiť si zručnosti pri práci s online nástrojmi podporujúcimi výučbu. V dopoludňajších hodinách sme sa zúčastňovali školení v miestnej škole, kde nás lektorky postupne zoznamovali s interaktívnymi programami na tvorbu prezentácií a videí. Ukázali nám zaujímavé formy online testovania žiakov, ktoré sú vhodné na precvičovanie učiva, pričom učiteľ aj žiaci dostanú okamžitú spätnú väzbu. Tiež sme sa viac dozvedeli o tom, ako správne využívať materiály z internetu bez toho, aby sme porušili autorské práva. Oceňujem, že sme nezostali len pri teórii, ale sami sme si mohli rôzne programy vyskúšať a tiež nás zobrali na hodinu matematiky, kde naša lektorka použila jednu z aplikácii v rámci opakovania učiva so siedmakmi. Absolvovali sme tiež prehliadku budovy školy. Ukázali nám zborovňu, knižnicu aj spoločenské priestory a počas prestávky sme mali možnosť porozprávať sa so žiakmi. V poobedných hodinách sme spoznávali blízke mestá. Okrem mesta Guimaraes sme navštívili aj Bragu a Porto. Mali sme tiež príležitosť ochutnať miestnu kuchyňu.
Táto mobilita bola pre mňa rozhodne prínosom. Naučil som sa pracovať s novými interaktívnymi programami, ktoré budem rád používať aj na vlastných hodinách, zoznámil som sa s novými kolegami, zistil som, ako prebieha vyučovací proces v Portugalsku a tiež som rozvíjal svoje jazykové zručnosti, keďže všetka komunikácia prebiehala v angličtine. Som rád, že som sa mobility zúčastnil a svojim kolegom určite odporúčam zapojiť sa do podobných programov a ja by som sa v budúcnosti tiež rád opäť zapojil.
Mgr. Tomáš Jajcaj
Gamča - Rejsby
Online stretnutie, 5. 2. 2024
Naši študenti absolovali prvé online stretnutie s partnerskou školou Rejsby Europæiske Efterskole, Dánsko. Počas tohto stretnutia sa zoznámili, rozprávali sa o spoločných záujmoch a zisťovali čo ich spája.
Hosťovanie učiteľov z gréckych škôl
11. 12. - 15. 12. 2023, Gamča, Bratislava
Gamča v decembri privítala učiteľov z gréckych škôl, ktorí strávili predvianočný týždeň na našej škole. Členovia Školského parlamentu im priblížili študentský život na Gamči a ukázali im všetky zákutia našej školy.
Gamčácki učitelia zobrali gréckych kolegov na hodiny angličtiny, biológie, chémie, fyziky, dejepisu, matematiky, umenia a kultúry a aj na hodinu hudobnej výchovy. Tiež sme s kolegami diskutovali o vzdelávacích systémoch na Slovensku a v Grécku. Naša školská psychologička priblížila gréckym kolegom prácu s integrovanými študentmi. Grécki kolegovia si vyskúšali stravovanie v školskej jedálni a ochutnali niektoré slovenské špeciality.
Vďaka tejto návšteve sme sa dozvedeli viac o výchove a vzdelávaní v Grécku a vymenili sme si cenné poznatky a rady. Návšteva gréckych kolegov určite spestrila náš gamčácky život.
Democracy and Participation
Online vianočné stretnutie , 13. 12. 2023
Študenti Gamče a Institut Illa de Rodes v Španielsku sa opäť stretli online a tentokrát sa venovali téme Vianoce u nás a v Španielsku. Dozvedeli sa o vzájomných tradíciách a celá hodina sa niesla v príjemnom vianočnom duchu.
Nová partnerská škola z Dánska
V decembri 2023 Gamča a Rejsby Europæiske Efterskole, Dánsko začali spoločný Erasmus projekt zameraný na využívanie technológií pri tvorbe audiovizuálnych výstupov.
Počas druhého polroku 2023/2024 budú študenti oboch škôl vypracovávať rôzne úlohy, spolupracovať na online stretnutiach a tiež sa aj zúčastnia vzájomných výmenných pobytov.
Deeper learning with makerspace
Erasmus+ kurz pre učiteľov, 28. 11. - 30. 11. 2023, Aalborg, Dánsko
V termíne od 28. 11. 2023 do 30.11. 2023 som sa zúčastnila vzdelávacieho kurzu „Deeper learning with makerspace“ v Aalborgu v Dánsku. Účastníci kurzu boli z Belgicka, Islandu a Slovenska, pričom zo Slovenska sme boli celkovo štyri učiteľky z rôznych škôl Bratislavského kraja. Kurz bol zameraný na didaktické metódy „Maker‘n“ a „Outdoor learning“.
Počas prvého dňa kurzu sme sa zoznámili s metódou Maker‘n, pričom sme mali možnosť vyskúšať si metódu aj na vlastnej koži. Maker’n spočíva v zadaní vhodných problémov, s ktorými študenti pracujú spočiatku samostatne – vyšetrujú problém, generujú nápady a snažia sa vyrobiť prototypy riešení. Učitelia sa zúčastňujú hlavne fázy, kedy žiaci predstavujú svoje riešenia a prototypy a vyhodnocujú vhodnosť svojho riešenia. Veľkou súčasťou tejto metódy sú priestory Makerspace – dielne, kde žiaci väčšinou vyrábajú svoje prototypy. Počas našej návštevy v Dánsku sme mali možnosť navštíviť tri rôzne Makerspace dielne, ktoré sa líšili svojím vybavením, ale aj prístupnosťou verejnosti.
Outdoor learning je metóda, ktorá by mala byť prirodzenou súčasťou vyučovania – využitie nášho okolia, prírody vo vyučovaní všetkých predmetov. Organizátori kurzu boli veľkými zástancami využívania práve takéhoto autentického vzdelávania, ktoré sa dá využiť napríklad počas prechádzky v prírode.
Okrem spoznania nových didaktických metód sme sa počas kurzu oboznámili aj s programovateľným legom, využitím umelej inteligencie vo výučbe, prácou s Green Screen. Mali sme možnosť využiť práve Makerspace dielne a pracovať s 3D tlačiarňou, laserovou gravírkou aj s vinylovou rezačkou. Všetky tieto novonadobudnuté skúsenosti ma veľmi inšpirovali a rada ich implementujem do svojej výuky.
Mgr. Kristína Králiková
Job Shadowing a príprava výmenného pobytu
27. 11. - 30. 11. 2023, Roses, Španielsko
Naši učitelia absolvovali prípravnú návštevu partnerskej školy Institut Illa de Rodes v Španielsku. Počas tejto návštevy sa stretli s vyučujúcimi aj žiakmi zapojenými do projektu a pripravili program výmenných pobytov vrámci projektu "Democracy and Participation". Tiež mali možnosť pozorovať výučbu rôznych predmetov pre rôzne ročníky, kde videli rôzne prístupy k výučbe, projektovú prácu žiakov a využívanie IKT vo výučbe, ktoré môžu obohatiť výučbu na našej škole.
Democracy and Participation
Online stretnutie, 19. 10. 2023
Naši študenti absolovali ďalšie online stretnutie s partnerskou školou Institut Illa de Rodes, Španielsko. Počas tohto stretnutia sa rozprávali o spoločných záujmoch a precvičovali si prácu v skupinách.
ErasmusDays 2023
eTwinning online stretnutie
Aj gamčáci sa zapojili do ErasmusDays 2023. Študenti 2.C sa v utorok 10. 10. 2023 o 9:00 zoznámili so študentmi z našej partnerskej školy Institut Illa de Rodes v Španielsku. Cez platformu eTwinning si navzájom predstavia svoje mestá a zistia čo ich spája.
Job-shadowing - pozorovanie pri práci na základných a stredných školách
2. 10. - 6. 10. 2023, Štokholm, Švédsko
V termíne 2. 10. až 6. 10. 2023 sa zástupkyňa riaditeľky RNDr. Pavla Blažeková zúčastnila pozorovania pri práci na základných a stredných školách. V rámci výmennej mobility v Štokholme sa oboznámila so švédskym vzdelávacím systémom, diskutovala s kolegami o vzdelácích systémoch v rôznych krajinách a nadviazala kontakty pre budúcu spoluprácu.
DEMOCRACY AND PARTICIPATION
Od septembra 2023 Gamča a Institut Illa de Rodes, Španielsko začali spoločný Erasmus projekt zameraný na skúmanie rôznych sociálnych problémov v európskom kontexte.
Počas tohto školského roku budú študenti oboch škôl vypracovávať rôzne úlohy, spolupracovať na online stretnutiach a tiež sa aj zúčastnia vzájomných výmenných pobytov.
Makerspace and 21st century skills
Erasmus+ kurz pre učiteľov, 6. 6. - 8. 6. 2023, Aalborg, Dánsko
V termíne od 5. do 8. júna 2023 som sa zúčastnila spolu s učiteľmi z ďalších slovenských aj zahraničných škôl vzdelávacieho programu Deeper Learning with Makerspace v rámci medzinárodného projektu Erasmus Plus, podporovaného Európskou úniou a konzorciom IH Bratislava. Miestom konania kurzu bol Aalborg v Dánsku. Kurz bol vedený troma skúsenými lektormi a zároveň organizátormi v anglickom jazyku, nakoľko sa kurzu zúčastňovali pedagógovia nie len zo Slovenska, ale aj z Belgicka, Švédska či Islandu.
Štvordňový program bol venovaný praktickému vyučovaniu pomocou tzv. Makerspace dielní zameraných na prepájanie teoretických vedomostí a praktických zručností v rôznych vzdelávacích oblastiach s využitím digitálnych technológií ale aj manuálnych pracovných nástrojov. Takýto spôsob výučby je zameraný na rozvoj tímovej práce, kritického myslenia a vytvárania medzipredmetových vzťahov. Okrem toho nám bolo predstavené vzdelávanie v prírode či prostredníctvom terénneho vyučovania, ktoré je Dánsku vlastné.
Súčasťou kurzu bol tiež krátkodobý jobshadowing, kedy sme mali možnosť pozorovať prácu učiteľa na dánskej základnej škole priamo počas vyučovania či rozprávať sa so študentami so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí nám vysvetlili, ako funguje inklúzia v dánskych školách na rôznom stupni vzdelávania. Počas pobytu sme mali možnosť diskutovať aj s kolegami-učiteľmi z iných krajín a získali sme tak cenné rady, inšpiráciu ale hlavne kontakty pre ďalšiu spoluprácu, ktorá nám môže pomôcť rozvíjať a obohacovať výchovno-vzdelávací proces aj po skončení kurzu.
Vzdelávací program ma obohatil o nové vedomosti, zručnosti, zaujímavé metódy a inšpiratívne aktivity, s ktorými sa veľmi rada podelím so svojimi kolegami a takisto sa teším ako tieto nové prístupy, aktivity a aplikácie využijem na hodinách so študentami. Verím, že nadobudnuté skúsenosti, vedomosti a zručnosti môžu viesť k obohateniu vyučovania v rôznych vyučovacích predmetoch.
Mgr. Natália Krýslová
Vo februári 2023 sme nadviazali kontakt so školou Institut Illa de Rodes, Roses, Španielsko s ktorými pripravujeme začatie projektu "Demokracia a participácia", ktorý by sa mal konať v školskom roku 2023/2024
Projekt bude využívať zmiešané učenie sa (blended learning) - teda kombináciu dištančnej (online) a prezenčnej formy vzdelávania. Tento projekt bude prepojený s témami občianstvo, politika a právo v rámci predmetu anglický jazyk, pre žiakov vo druhom ročníku bilingválneho programu.