Projekt grantovej výzvy 2023


Trvanie 01.06.2023- 31.08.2024 

Zhrnutie plánovaných projektových aktivít

na stránke sa pracuje

Plán 2023_2024.pdf
Výberové kritéria_učitelia.pdf
Výberové kritéria_študenti.pdf
Výberové kritéria_bodovanie_učiteľ_žiak.pdf

Hosťovanie žiakov a učiteľov zo Španielska 

Institut Illa de Rodes, 18. 3. - 22. 3. 2024, Gamča, Bratislava


Tretí marcový týždeň Gamča hosťovala skupinu španielskych žiakov a učiteľov, ktorí sa zúčastnili na programe Erasmus+ v rámci projektu Democracy and Participation. Spoločne sme strávili týždeň plný spoznávania sa navzájom, navštevovaním miest a zažili si aj bežné momenty na našej škole. Ich týždňový pobyt sa začal prechádzkou po malebnom Starom meste Bratislavy, kde sa začali budovať nezabudnuteľné spomienky uprostred farebných fasád a nádhernej architektúry. 

Žiaci si vyskúšali aj náš vzdelávací proces na jedinečnej hodine biológie, kde sme spolu odhalili tajomstvá DNA pomocou ovocia. Svoje obzory sme si spoločne rozšírili návštevou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a politologickej prednášky na Filozofickej fakulte, Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré poskytli pohľady na európske riadenie, rozširujúc perspektívy na globálne záležitosti. 

Predstavili sme im samozrejme aj našu kultúru cez slovenské tradičné tance a folklór, sprevádzanými klasickým slovenským občerstvením. Vydali sme sa aj za hranice mesta Bratislavy a preskúmali sme starobylé ruiny hradu Devín a mesto Trnavu, kde sme absolvovali krátku prehliadku mesta. Týždeň vyvrcholil v improvizačnom divadle Funnylicious Improv Theatre, kde smiech prekonal akékoľvek jazykové bariéry. 

Keď prišiel čas odletu španielski žiaci si odniesli viac ako suveníry – niesli si so sebou duch priateľstva, veľa nových poznatkov ohľadom kultúry a nezabudnuteľné spomienky. Ich týždeň v Bratislave bol dôkazom sily, ktorú vieme získať v medzikultúrnom spojení. My sa už nevieme dočkať keď nás oni privítajú vo svojej domovine.

Daniela Melicherová & Emma Janíčková, 2.C

Engaging classes with free digital tools 

Erasmus+ kurz pre učiteľov, 4. 3. - 8. 3. 2024, Felgueiras, Portugalsko


Tohto kurzu sa zúčastnilo šesť učiteľov zo Slovenska, štyria z Litvy a dvaja z Rumunska. Cieľom bolo zlepšiť si zručnosti pri práci s online nástrojmi podporujúcimi výučbu. V dopoludňajších hodinách sme sa zúčastňovali školení v miestnej škole, kde nás lektorky postupne zoznamovali s interaktívnymi programami na tvorbu prezentácií a videí. Ukázali nám zaujímavé formy online testovania žiakov, ktoré sú vhodné na precvičovanie učiva, pričom učiteľ aj žiaci dostanú okamžitú spätnú väzbu. Tiež sme sa viac dozvedeli o tom, ako správne využívať materiály z internetu bez toho, aby sme porušili autorské práva. Oceňujem, že sme nezostali len pri teórii, ale sami sme si mohli rôzne programy vyskúšať a tiež nás zobrali na hodinu matematiky, kde naša lektorka použila jednu z aplikácii v rámci opakovania učiva so siedmakmi. Absolvovali sme tiež prehliadku budovy školy. Ukázali nám zborovňu, knižnicu aj spoločenské priestory a počas prestávky sme mali možnosť porozprávať sa so žiakmi. V poobedných hodinách sme spoznávali blízke mestá. Okrem mesta Guimaraes sme navštívili aj Bragu a Porto. Mali sme tiež príležitosť ochutnať miestnu kuchyňu.

Táto mobilita bola pre mňa rozhodne prínosom. Naučil som sa pracovať s novými interaktívnymi programami, ktoré budem rád používať aj na vlastných hodinách, zoznámil som sa s novými kolegami, zistil som, ako prebieha vyučovací proces v Portugalsku a tiež som rozvíjal svoje jazykové zručnosti, keďže všetka komunikácia prebiehala v angličtine. Som rád, že som sa mobility zúčastnil a svojim kolegom určite odporúčam zapojiť sa do podobných programov a ja by som sa v budúcnosti tiež rád opäť zapojil.


Mgr. Tomáš Jajcaj 


Gamča - Rejsby

Online stretnutie, 5. 2. 2024

Naši študenti absolovali prvé online stretnutie s partnerskou školou Rejsby Europæiske Efterskole, Dánsko. Počas tohto stretnutia sa zoznámili, rozprávali sa o spoločných záujmoch a zisťovali čo ich spája. 

Hosťovanie učiteľov z gréckych škôl

11. 12. - 15. 12. 2023, Gamča, Bratislava

Gamča v decembri privítala učiteľov z gréckych škôl, ktorí strávili predvianočný týždeň na našej škole. Členovia Školského parlamentu im priblížili študentský život na Gamči a ukázali im všetky zákutia našej školy.  

Gamčácki učitelia zobrali gréckych kolegov na hodiny angličtiny, biológie, chémie, fyziky, dejepisu, matematiky, umenia a kultúry a aj na hodinu hudobnej výchovy. Tiež sme s kolegami diskutovali o vzdelávacích systémoch na Slovensku a v Grécku. Naša školská psychologička priblížila gréckym kolegom prácu s integrovanými študentmi. Grécki kolegovia si vyskúšali stravovanie v školskej jedálni a ochutnali niektoré slovenské špeciality. 

Vďaka tejto návšteve sme sa dozvedeli viac o výchove a vzdelávaní v Grécku a vymenili sme si cenné poznatky a rady. Návšteva gréckych kolegov určite spestrila náš gamčácky život. 

Democracy and Participation

Online vianočné stretnutie , 13. 12. 2023

Študenti Gamče a Institut Illa de Rodes v Španielsku sa opäť stretli online a tentokrát sa venovali téme Vianoce u nás a v Španielsku. Dozvedeli sa o vzájomných tradíciách a celá hodina sa niesla v príjemnom vianočnom duchu. 

Nová partnerská škola z Dánska

V decembri 2023 Gamča a Rejsby Europæiske Efterskole, Dánsko začali spoločný Erasmus projekt zameraný na využívanie technológií pri tvorbe audiovizuálnych výstupov. 

Počas druhého polroku 2023/2024 budú študenti oboch škôl vypracovávať rôzne úlohy, spolupracovať na online stretnutiach a tiež sa aj zúčastnia vzájomných výmenných pobytov.  

Deeper learning with makerspace

Erasmus+ kurz pre učiteľov, 28. 11. - 30. 11. 2023, Aalborg, Dánsko


V termíne od 28. 11. 2023 do 30.11. 2023 som sa zúčastnila vzdelávacieho kurzu „Deeper learning with makerspace“ v Aalborgu v Dánsku. Účastníci kurzu boli z Belgicka, Islandu a Slovenska, pričom zo Slovenska sme boli celkovo štyri učiteľky z rôznych škôl Bratislavského kraja. Kurz bol zameraný na didaktické metódy „Maker‘n“ a „Outdoor learning“. 

Počas prvého dňa kurzu sme sa zoznámili s metódou Maker‘n, pričom sme mali možnosť vyskúšať si metódu aj na vlastnej koži. Maker’n spočíva v zadaní vhodných problémov, s ktorými študenti pracujú spočiatku samostatne – vyšetrujú problém, generujú nápady a snažia sa vyrobiť prototypy riešení. Učitelia sa zúčastňujú hlavne fázy, kedy žiaci predstavujú svoje riešenia a prototypy a vyhodnocujú vhodnosť svojho riešenia. Veľkou súčasťou tejto metódy sú priestory Makerspace – dielne, kde žiaci väčšinou vyrábajú svoje prototypy. Počas našej návštevy v Dánsku sme mali možnosť navštíviť tri rôzne Makerspace dielne, ktoré sa líšili svojím vybavením, ale aj prístupnosťou verejnosti. 

Outdoor learning je metóda, ktorá by mala byť prirodzenou súčasťou vyučovania – využitie nášho okolia, prírody vo vyučovaní všetkých predmetov. Organizátori kurzu boli veľkými zástancami využívania práve takéhoto autentického vzdelávania, ktoré sa dá využiť napríklad počas prechádzky v prírode. 

Okrem spoznania nových didaktických metód sme sa počas kurzu oboznámili aj s programovateľným legom, využitím umelej inteligencie vo výučbe, prácou s Green Screen. Mali sme možnosť využiť práve Makerspace dielne a pracovať s 3D tlačiarňou, laserovou gravírkou aj s vinylovou rezačkou. Všetky tieto novonadobudnuté skúsenosti ma veľmi inšpirovali a rada ich implementujem do svojej výuky. 

Mgr. Kristína Králiková 


Job Shadowing a príprava výmenného pobytu

27. 11. - 30. 11.  2023, Roses, Španielsko

Naši učitelia absolvovali prípravnú návštevu partnerskej školy Institut Illa de Rodes v Španielsku. Počas tejto návštevy sa stretli s vyučujúcimi aj žiakmi zapojenými do projektu a pripravili program výmenných pobytov vrámci projektu "Democracy and Participation".  Tiež mali možnosť pozorovať výučbu rôznych predmetov pre rôzne ročníky, kde videli rôzne prístupy k výučbe, projektovú prácu žiakov a využívanie IKT vo výučbe, ktoré môžu obohatiť výučbu na našej škole. 

Democracy and Participation

Online stretnutie, 19. 10. 2023

Naši študenti absolovali ďalšie online stretnutie s partnerskou školou Institut Illa de Rodes, Španielsko. Počas tohto stretnutia sa rozprávali o spoločných záujmoch a precvičovali si prácu v skupinách. 

ErasmusDays 2023

eTwinning online stretnutie

Aj gamčáci sa zapojili do ErasmusDays 2023. Študenti 2.C sa v utorok 10. 10. 2023 o 9:00 zoznámili so študentmi z našej partnerskej školy Institut Illa de Rodes v Španielsku. Cez platformu eTwinning si navzájom predstavia svoje mestá a zistia čo ich spája.  

Job-shadowing - pozorovanie pri práci na základných a stredných školách 

2. 10. - 6. 10. 2023,  Štokholm, Švédsko

V termíne 2. 10. až 6. 10. 2023 sa zástupkyňa riaditeľky RNDr. Pavla Blažeková zúčastnila pozorovania pri práci na základných a stredných školách. V rámci výmennej mobility v Štokholme sa oboznámila so švédskym vzdelávacím systémom, diskutovala s kolegami o vzdelácích systémoch v rôznych krajinách a nadviazala kontakty pre budúcu spoluprácu. 

DEMOCRACY AND PARTICIPATION

Od septembra 2023 Gamča a Institut Illa de Rodes, Španielsko začali spoločný Erasmus projekt zameraný na skúmanie rôznych sociálnych problémov v európskom kontexte. 

Počas tohto školského roku budú študenti oboch škôl vypracovávať rôzne úlohy, spolupracovať na online stretnutiach a tiež sa aj zúčastnia vzájomných výmenných pobytov. 

Makerspace and 21st century skills

Erasmus+ kurz pre učiteľov, 6. 6. - 8. 6. 2023, Aalborg, Dánsko

V termíne od 5. do 8. júna 2023 som sa zúčastnila spolu s učiteľmi z ďalších slovenských aj zahraničných škôl vzdelávacieho programu Deeper Learning with Makerspace v rámci medzinárodného projektu Erasmus Plus, podporovaného Európskou úniou a konzorciom IH Bratislava. Miestom konania kurzu bol Aalborg v Dánsku. Kurz bol vedený troma skúsenými lektormi a zároveň organizátormi v anglickom jazyku, nakoľko sa kurzu zúčastňovali pedagógovia nie len zo Slovenska, ale aj z Belgicka, Švédska či Islandu. 

Štvordňový program bol venovaný praktickému vyučovaniu pomocou tzv. Makerspace dielní zameraných na prepájanie teoretických vedomostí a praktických zručností v rôznych vzdelávacích oblastiach s využitím digitálnych technológií ale aj manuálnych pracovných nástrojov. Takýto spôsob výučby je zameraný na rozvoj tímovej práce, kritického myslenia a vytvárania medzipredmetových vzťahov. Okrem toho nám bolo predstavené vzdelávanie v prírode či prostredníctvom terénneho vyučovania, ktoré je Dánsku vlastné. 

Súčasťou kurzu bol tiež krátkodobý jobshadowing, kedy sme mali možnosť pozorovať prácu učiteľa na dánskej základnej škole priamo počas vyučovania či rozprávať sa so študentami so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí nám vysvetlili, ako funguje inklúzia v dánskych školách na rôznom stupni vzdelávania. Počas pobytu sme mali možnosť diskutovať aj s kolegami-učiteľmi z iných krajín a získali sme tak cenné rady, inšpiráciu ale hlavne kontakty pre ďalšiu spoluprácu, ktorá nám môže pomôcť rozvíjať a obohacovať výchovno-vzdelávací proces aj po skončení kurzu.

Vzdelávací program ma obohatil o nové vedomosti, zručnosti, zaujímavé metódy a inšpiratívne aktivity, s ktorými sa veľmi rada podelím so svojimi kolegami a takisto sa teším ako tieto nové prístupy, aktivity a aplikácie využijem na hodinách so študentami. Verím, že nadobudnuté skúsenosti, vedomosti a zručnosti môžu viesť k obohateniu vyučovania v rôznych vyučovacích predmetoch.

Mgr. Natália Krýslová


Vo februári 2023 sme nadviazali kontakt so školou Institut Illa de Rodes, Roses, Španielsko s ktorými pripravujeme začatie projektu "Demokracia a participácia", ktorý by sa mal konať v školskom roku 2023/2024

Projekt bude využívať zmiešané učenie sa (blended learning) - teda kombináciu dištančnej (online) a prezenčnej formy vzdelávania. Tento projekt bude prepojený s témamy občianstvo, politika a právo v rámci predmetu anglický jazyk, pre študentov vo štvrtom ročníku bilingválneho pragramu.