Робота закладу під час воєнного стану

              2023/2024 навчальний рік   

Заклад дошкільної освіти здійснює очну форму навчання.


Під час повітряної тривоги всі учасники освітнього процесу перебувають в укритті.


 


Безпека дітей під час війни

У даний час важливо зберегти найцінніше – наших дітей, для яких дуже важливо відчувати безпеку. А безпека під час війни починається з обізнаності.

Говоримо про важливе

1.Запитайте, що діти знають про ситуацію вкраїні і яквони зараз почуваються.

Тема війни немає бути темою табу під час навчальних занять. Усі миперебуваємо в єдиній реальності, дедомінує страх, смерть, відчай, тривога. Важливо, щоб діти розуміли, щонавколо люди відчувають тіж переживання.

2.Коли говорите про війну і вживаєте поняття«поганий» чи«добрий», обов’язково пояснюйте дитині, чому поганий, ачому добрий.

Спонукайте фантазувати про події вкраїні через мультфільми і відео, які дитина дивиться.

3.Говоріть з дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, що багато людей вУкраїні тасвіті підтримують нашу державу тащодня об'єднують зусилля, аби допомогти нам якнайшвидше завершити війну.

4.Нагадайте дітям, якщо їм страшно, тривожно, вони завжди можуть звернутись подопомогу додорослих(батьків, учителів).

5.Зауважте, щоважливо дослухатись допорад дорослих щодо поведінки офлайн, адже навколо криється багато небезпек, які можуть загрожувати життю і здоров‘ю.

6.Запитайте дітей, чимають вони план дій навипадок повітряної тривоги тачи є вних особливі приготування(тривожний рюкзак, теплий одяг тощо).

Правила поведінки під час повітряної тривоги

Рекомендуємо обговорити зі старшими дітьми потребу завантажити нателефон додатокПовітряна тривога, оскільки незавжди можна почути сигнал звулиці.

У будівлі:

·         зайти вукриття(цеможе бути підвальне приміщення чипаркінг для машин);

·         якщо немає спеціального укриття, потрібно спуститись нанижчі поверхи будівлі таобрати місце подалі від вікон.

У квартирі:

·         якщо немає змоги спуститись вукриття, товажливо знайти місце подалі від вікон затримальною стіною(найчастіше це біля вхідних дверей);

·         сісти на підлогу;

·         накритись ковдрою чи іншими речами зголовою.

У потязі:

·         нахилитись нижче рівня вікон тазакрити голову руками.

Навулиці:

·         зайти внайближче укриття(часто в містах є позначки«укриття» або позначки маршруту донього).

Якщо немає змоги знайти найближче укриття, товажливо:

·         триматись на відстані від магазинів з вітринами;

·         лягти наземлю біля високого бордюру, бетонних блоків;

·         закрити голову руками.

Якщо почули десь вибухи, тозалишайтесь убезпечному місці.

Правила поведінки під час артобстрілів:

·         Коли чуєте вибухи чистрільбу, важливо сховатись в укритті.

·         Якщо випочули вибухи під час перебування навулиці - негайно лягайте на землю, але туди, де є заглиблення(наприклад, поміж бетонними конструкціями), або вяму, канаву.

·         Небезпечно ховатись у під'їздах, арках, біля припаркованих машин.

·         Затуліть долонями вуха тарозтуліть рот.

Правила поведінки дитини угромадському місці:

·         Важливо написати наокремому папірці номер телефону когось збатьків чи рідних, хто є назв’язку, атакож— прізвище та ім'я дитини. Сховайте його дитині уверхньому одязі навипадок екстреної ситуації.

·         Якщо дитина має власний мобільний телефон, нехай перевіряє, чи він заряджений, коли виходить здому, тачи є достатня кількість грошей для дзвінків.

·         Поставте номер когось збатьків нашвидкий набір чиекстрений дзвінок усмартфоні дитини.

·         Навулицях міст, де відбуваються обстріли, можуть бути уламки від ракет чи іншої зброї - чіпати їх неможна. Також неварто заходити взакинуті будівлі чипокинуті будинки, оскільки вони можуть бути замінованими.

·         Поясніть дитині, щонеможна підіймати навулиці, у під'їзді, вмагазині чивбудь-якому місці замежами дому будь-що зземлі: цукерки, маленькі іграшки, різнокольорові предмети, мобільні телефони, адже вних може бути вибухівка.

·         Неварто брати зрук незнайомих людей будь-які предмети: цеможе бути загрозою для здоров’я тажиття.

·         Якщо навулиці дитину кличе незнайома людина, варто повідомити про цебатьків чидорослих.

·         Якщо дитина загубилась упевній місцевості чиунатовпі, товажливо стати набезпечну височину такликати батьків чидорослих на ім'я тапрізвище. Звичайно, якщо є власний мобільний телефон, топотрібно зателефонувати комусь збатьків, зким були разом. Якщо немає зв’язку здорослими, тонабрати 102 тапояснити, щотрапилось.

·         Якщо незнайома людина взяла дитину заруку і намагається кудись відвести, товажливо привернути увагу досебе інших людей, наприклад, голосним криком, щодитина незнає цюлюдину.

Безпека дітей під час війни є важливим питанням сьогодення. Життя в сучасних реаліях є дуже складне і знання з безпеки життєдіяльності є неабияк важливим його компонентом, як для дорослих так і для дітей. Тому важливо проінформувати дітей про алгоритм дій під час воєнних дій, адже "Проінформована дитина - це озброєний військовий". Бережіть себе і перемога буде за нами!

ФІЗИЧНА БЕЗПЕКА ДІТЕЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Діти потребують зараз особливої турботи та уваги. Через невеликий життєвий досвід і особливості дитячої психіки їм загрожує більше небезпек—фізичних та психоемоційних—ніж дорослим. Водночас існують інструменти, які дозволяють мінімізувати ризики та вберегти фізичне та психічне здоров’я дитини. Дізнайтеся важливі правила безпеки дітей під час війни.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ДИТИНИ ПІД ЧАС ЕВАКУАЦІЇ

1.Заспокойтеся самі.Чим молодші діти, тим сильніше їхній психоемоційний стан залежить від стану батьків. Тому спочатку знайдіть точку рівноваги для себе. Доступний практично всім спосіб – дихальні вправи. Психологиня Світлана Ройз радить зробити дихальні вправи, обійняти самого себе, легенько простукати все тіло долонями, обов’язково потягнутися. Уконспектіонлайн-лекції фахівчині ви знайдете 46 робочих інструментів подолання стресу для дорослих та дітей.Лише після того, як стабілізуєтеся самі, починайте говорити з дитиною: спокійно та не надто голосно.

2.Скажіть слова підтримки.«Ми в порядку. Ми будемо робити все, що в наших силах»,«Я доросла, я знаю, що робити»,«Я з тобою». За необхідності повторюйте.

3.Домовтеся про правила поведінки.У небезпечній ситуації дитина повинна виконувати ваші розпорядження миттєво і без сперечань.

· Ваші прохання повинні бути лаконічними та зрозумілими.

· Якщо є можливість, завчасно порепетируйте в ігровій формі головні команди:«Стій»,«Не торкайся цього»,«Викинь це»,«Іди до мене».

· Потренуйтеся разом із дитиною виконувати ці команди на швидкість.

4.Іграшку-супергероя — з собою! Попросіть дитину вибрати маленьку іграшку або талісман, який вона зможе покласти в кишеню. Це може бути навіть мушля з відпустки на морі або камінчик з рідного двора. Скажіть, що у хвилини, коли буде страшно чи самотньо, дитина може брати цю іграшку в руки, розмовляти з нею, розповідати їй про свої почуття.

5.Прикріпіть до верхнього одягу дитинибейдж з повною інформацією про неї.Ім‘я, прізвище, вік, контактні дані батьків, особливі медичні потреби дитини (якщо такі є), вкажіть групу крові. Окрім бейджа на одязі, покладіть дитині у кишеню записку та/або напишіть цю інформацію на її руці стійким маркером або ж наклейте цупкий скотч на одяг. Це варто зробити навіть з дітьми 7-10 років, які у звичайному житті пам’ятають персональні дані. У стані стресу забувати прості речі можуть навіть дорослі, а діти й поготів.

6.Сфотографуйте дитину перед тим, як вийти з дому. Якщо дитина загубиться, у вас буде найбільш точна фотографія, за якою люди зможуть швидше впізнати вашу дитину. Окрім цього, добре запам’ятайте (краще – запишіть), як саме одягнена дитина під час евакуації.

7.Перебувайте у фізичному контакті з дитиною.Тримайте її за руку або на руках, везіть у візку. Підтримуйте безпосередній контакт весь час, аж допоки поруч не з’явиться інший дорослий, якому ви можете довіряти. Передавайте дитину сторонній людині тільки у крайньому випадку, або якщо це військові або представники рятувальних служб – пам’ятайте, що існує небезпека викрадення дитини під час евакуації.

8.Домовтеся про місце, де ви зустрінетеся, якщо загубитесь (якщо дозволяє вік дитини).

9.Якщо дитина загубилася.У Міністерстві закордонних справ розробили пам’ятку з порадами, як діяти батькам.

· Не панікуйте. Зберіться з думками, щоб діяти чітко.

· Згадайте, де востаннє бачили дитину. Якщо в дитини є телефон – зателефонуйте.

· Попросіть когось зі знайомих чи родичів залишатися на місці на випадок, якщо дитина повернеться.

· Попитайте людей навколо, чи бачили вони дитину, назвіть основні прикмети, за наявності – покажіть фото дитини, опишіть, у чому вона одягнена.

· За можливості, дайте оголошення через гучномовець.

· Повідомте найближче відділення поліції чизателефонуйте 102. Якщо дитина загубиласьза кордоном, гаряча лінія: 116 000.

10.Важливий чат-бот: Дитина не сама.У меню чат-боту можна обрати одну з шести ситуацій, у якій вам потрібна допомога, та отримати детальні інструкції. Зокрема, чат-бот містить покроковий план дій у разі, якщо ваша дитина загубилася або ви знайшли чужу самотню дитину. Чат-бот було створено Офісом Президента Україниспільно з ЮНІСЕФ та Міністерством соціальної політики.

11.Остерігайтесь зловмисників:будьте пильними. Зараз українським біженцям допомагає вся Європа. Щодня пересічні громадяни з різних країн від щирого серця діляться їжею, одягом, житлом. Та не слід забувати, що ворог може використовувати цю ситуацію, аби вдарити по найціннішому: по дітях. ЗаповідомленнямСумської обласної військово-цивільної адміністрації, ворожа авіація розкидає дитячі іграшки та мобільні телефони, які начинені вибухівкою. Відома журналістка та блогеркаКатерина Венжиктакож пише про диверсантів, які ховають вибухівку у дитячих іграшках. Поясніть це дитині й пильнуйте за тим, щоб вона брала іграшки та інші речі лише з вашої згоди та у вашій присутності. Ніякі«забуті»або«покинуті»іграшки, смартфони тощо з землі підбирати не можна! Детальніше про це дивіться нижче у розділі«Як уберегти дитину від мін та вибухівки».

ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД МІН ТА ВИБУХІВКИ

Ще у перші дні війни Національна поліція України попередила про виявлення на території нашої країни протипіхотних мін, так званих метеликів. Вони невеликі, пластмасові, бувають яскравого кольору—через це діти можуть сприймати їх за іграшку. Також ворог розкидає реальні дитячі іграшки, смартфони та інші цінні речі, начинені смертельно небезпечною вибухівкою.

Крім того, існує ризик замінувань. Причому не лише у зонах бойових дій чи на окупованих територіях, але й вздовж евакуаційних шляхів. Дізнайтеся, як вберегти дитину від мін та вибухівки.

1.Покажіть дитині фото мін-метеликів та упевніться в тому, що вона запам’ятала, як вони виглядають.

Джерело: Національна поліція України

2.Введіть правило:не чіпати сторонні предмети(особливо якщо вони лежать без нагляду і виглядають покинутими). Поясніть дітям, як важливо бути пильними і не торкатися підозрілих предметів або покинутих іграшок, телефонів, побутових речей тощо. Домовтеся з дитиною: у разі, якщо вона помітить щось підозріле, вона має негайно повідомити про це вам або комусь з інших дорослих. Поясніть їй, що ні в якому разі не можна не тільки чіпати ці предмети, а й наближатися до них чи кидати в них чимось. Вибухівкою може бути начинена навіть«звичайнісінька»на вигляд кулькова ручка. Ви можете сказати дитині так:«Зараз усі допомагають Збройним Силам України, тож всі мають бути пильними. Якщо побачиш якісь покинуті речі або щось дивне—скажи мені, я дуже сподіваюся на твою уважність».

3.Оминайте зелені насадження,пустирі, розвалини, покинуті домівкитощо. Якщо рухаючись по евакуаційному шляху, ви робите зупинку, не заходьте на узбіччя (навіть у туалет) і не дозволяйте забігати на узбіччя дітям.

4.Розкажіть дітям про ознаки замінованих територійі попросіть її повідомляти вам, якщо таке побачить.Це можуть бути сигнальні стрічки, дротяні розтяжки (зазвичай на рівні колін), знаки з черепом та кістками, а також з написом: “УВАГА, МІНИ!”, “DANGER MINES!”, “ВНИМАНИЕ, МИНЫ!”.Водночас заміновані ділянки можуть не мати ніяких позначок. Тому поясніть дітям, що необхідно уникати й ділянок, які перелічені у попередньому пункті.

5.Що робити, якщо дитина опинилася на замінованій ділянці?

· Не намагайтеся самостійно дістатися до дитини, аби звільнити її. Є великий ризик того, що ви можете підірватися самі на очах у дитини або погубити і себе, і її. Негайно зателефонуйте 101. До прибуття рятувальників заспокоюйте дитину голосом з того місця, де ви стоїте.

· Якщо ваше місто/село знаходиться під окупацією або в ньому відбувалися бойові дії, не дозволяйте дитині пересуватися вулицями самостійно. Навіть якщо це знайомі шляхи, якими дитина у мирний час ходила сама.

· Поясніть дитині, як діяти, якщо вона раптом опинилася на замінованій ділянці, а вас поряд нема. Не можна намагатися вийти самостійно, потрібно залишатися на місці нерухомо і голосно кликати по допомогу. У крайньому разі, якщо поряд нікого немає, потрібно йти назад повільно і обережно, максимально точно наступаючи на власні сліди.

6.Про виявлення будь-яких підозрілих знахідокЦентр громадського здоровʼярекомендує негайно сповіщати органи влади. Це може бути поліція (тел. 102), пожежна служба (тел. 101), ДСНС або ТрО. Надайте фахівцям максимально вичерпну інформацію про підозрілий предмет: його опис, місце розташування, дату й час виявлення. Якщо є можливість, дочекайтеся прибуття рятувальників, спостерігаючи за підозрілим предметом з безпечної відстані та попереджаючи про небезпеку оточуючих.

ДОПОМОГА ДІТЯМ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Поради батькам дітей з особливими освітніми потребами щодо поведінки під час війни

В наш дім прийшла війна... Ми не знаємо, коли саме Україна отримає перемогу і скільки ще часу доведеться провести в укриттях. Події, що відбуваються у нашій країні, певною мірою торкаються всіх її громадян, і ми розуміємо, що всім нам зараз потрібна допомога, підтримка, аби вистояти вберегти себе і близьких, зберегти своє емоційне й психічне здоров’я,. Не менш болісно переживають кризові ситуації діти. Як допомогти їм пережити цей важкий період?

Реакція дитини на травматичну подію залежить від цілого ряду факторів: вік, характер, ступінь тяжкості та близькості до дитині травматичної події, а також рівень підтримки, що отримується від членів сім’ї та друзів. Більшість дітей приходить до тями після травматичної події без професійної допомоги психологів, лише завдяки підтримці близьких. Тому дуже важливо, щоб дорослі уважно стежили за проявом у дитини будь-яких симптомів пригніченості та стресу і завжди були поруч у цей важкий час.


Корисні посилання:

Мультфільм ЮНІСЕФ Україна про мінну безпеку: лісовий скарб

wym-1672218819573

Мультфільм ЮНІСЕФ України про мінну безпеку: повітряний змій

wym-1672219032726

Правила поведінки під час повітряної тривоги. Сирена - що робити? Правила поведінки для дітей.

wym-1672219192930

Пам'ятка щодо правил поведінки (порядку дій) населення у разі підозрілого об'єкта вибухонебезпечного предмета від Державної служби України з надзвичайних ситуацій

wym-1672219900456

Поради від експертів ЮНІСЕФ: "Як підтримати дітей у стресових ситуаціях"

wym-1672220161768

Поради від захисника України: МОН розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан"

wym-1672220376772


Як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій.pdf

        2022/2023 навчальний рік   

Під час воєнного стану для учасників освітнього процесу у нашому закладі організована змішана форма навчання.


Лист.docx