Як проводити ранкову гімнастику вдома?

Ранкова гімнастика – не складна форма організації фізичного виховання дітей в сім'ї, яка не займає багато часу (10 хв. у ранкові години), а користь від неї очевидна.

Ранкова гімнастика – цінний оздоровчий і виховний засіб. Вона усуває гальмування кори головного мозку, що лишилося після сну, встановлює на оптимально-гальмівний процес, сприяє врівноваженій поведінці. Ранкові вправи пожвавлюють дихання і кровообіг, поліпшують тонус і настрій.


Займаючись з дитиною ранковою гімнастикою батьки повинні знати:

- ранкова гімнастика складається з ходьби, бігу і кількох вправ

- вправи добирають прості, доступні, цікаві, динамічні, щоб у них брали участь насамперед великі м'язи. Спочатку виконують вправи для розширення грудної клітки, далі для м'язів спини і живота, далі – присідання, стрибки. Не слід виконувати вправи, які вимагають напруженої уваги, розучування, тривалої організації.

- для дітей 3-4 років комплекс складається з 5-7 вправ; 5-6 років – 6-9 вправ.

Батьки повинні показувати і пояснювати вправи. Показувати найкраще «дзеркальним способом»: стоячи обличчям до дитини, виконувати рух в тому напрямку, що й вона. Кімнату, в якій вправляються, завчасно добре провітрюють. Якщо вихідне положення лежачи на підлозі, то розстеляють килим чи ковдру. Дитину одягають в полегшений одяг. При теплій погоді корисно вправлятися на балконі, спортивному майданчику, в парку, сквері, на подвір'ї.

Починати проводити ранкову гімнастику можна вже з малятами 1,5-2 років. Комплекс фізичних вправ, який виконується щодня, позитивно впливає на всі органи і сис­теми дитячого організму, формує правильну поставу, виховує інтерес до занять фізичною культурою.

Обов'язковим є проведення після зарядки водних процедур. Поєднання фізичних вправ і водних процедур - чудовий засіб загартування.

Ранкова гімнастика починається з ходьби, яку доцільно поєднувати з різноманітними вправами. Діти можуть переступати через предмети, змінювати за сигналом темп ходьби. Ходьбу може змінювати короткочас­ний біг на носках або з високим підніманням колін. Після бігу - знову спокійна ходьба.

Комплекс ранкової гімнастики включає вправи для різних груп м'язів. Спочатку - для м'язів плечового пояса і рук - потягування, розведення рук у сторони, обертання перед грудьми. Потім вправи для ту­луба й ніг - нахили, повороти, при­сідання, стрибки. Вони виконують­ся з різних вихідних положень: стоячи, сидячи на підлозі, стільці, лежачи на спині, на животі. Закін­чується ранкова гімнастика бігом або підскоками, що переходять у ходьбу. Тривалість гімнастики для молодших дошкільників - 4-6 хви­лин, для старших - 8-12.

Якщо для молодших дошкільників вправи проводяться переважно в ігровій формі, то для старших це не обов'язково. Вони намагаються виконати всі рухи правильно й гарно. І в цьому можуть знаходити задоволення й інтерес. Тут доречними будуть похвала і за­охочення дорослого. Певний комплекс повторюється протягом 1-2 тижнів.

Наведемо для прикладу комплекс вправ ранкової гімнастики для дітей чотирьох років Комплекс ранкової гімнастики включає вправи для різних груп м'язів. Спочатку - для м'язів плечового пояса і рук - потягування, розведення рук у сторони, обертання перед грудьми. Потім вправи для ту­луба й ніг - нахили, повороти, при­сідання, стрибки. Вони виконують­ся з різних вихідних положень: стоячи, сидячи на підлозі, стільці, лежачи на спині, на животі. Закін­чується ранкова гімнастика бігом або підскоками, що переходять у ходьбу. Тривалість гімнастики для молодших дошкільників - 4-6 хви­лин, для старших - 8-12.

Якщо для молодших дошкільників вправи проводяться переважно в ігровій формі, то для старших це не обов'язково. Вони намагаються виконати всі рухи правильно й гарно. І в цьому можуть знаходити задоволення й інтерес. Тут доречними будуть похвала і за­охочення дорослого. Певний комплекс повторюється протягом 1-2 тижнів.

Наведемо для прикладу комплекс вправ ранкової гімнастики для дітей чотирьох років .

Орієнтовний комплекс

ранкової гімнастики для дітей

(без предметів)

1. Ходьба по кімнаті, легенький біг на носках.

2. «Вирости великим». Стати прямо, злегка розставити ноги, руки опущені. Поволі піднімати руки, тягнутися на носках.

3. «Млинок». Стати прямо, руки опущені. Повертатися пра­воруч і ліворуч, розмахуючи руками. Повторити 5-6 разів.

4. «Сховаємося». Стати прямо, ноги злегка розставити, руки опустити вниз. Присісти, нахиливши голову до колін, обхопивши їх руками (сховалися). Встати, випрямитися, руки опустити. Повторити 5-6 разів.

5. «Зайчик». Руки зігнуті в ліктях, як у зайчика, ноги зімкнуті. Стрибки на місці на носках. Повторити 6-8 підскоків, відпочити, знову повторити.

6. «Птахи літають». Спокійна ходьба з підніманням рук угору та опусканням униз.