Faze izrade projekta

Projekt je izveden u sveukupno tri faze. Prva se faza odnosila na osmišljavanje, planiranje i odobravanje teme projekta, kao i uspostave kontakta s partnerom – Udruga za darovitost "DAR" u Zagrebu. U drugoj fazi je izrađen metodološki sadržaj radionica te njihova provedba kroz četiri radionice u dva dana. Treća faza sastojala se od evaluacije i analize projekta kroz pisanje završnog izvješća i ePortfolija te prezentacije kojom su prikazani rezultati projekta.

1. faza

Planiranje projekta

Za temu projekta jednoglasno je odabrano predstavljanje neeuropske kulturne baštine uz pomoć Minecraft Education Edition-a. Na prijedlog partnera uključene su matematika i društvene igre. Planirani polaznici bili su viši razredi osnovne škole, ali zbog velikog broja prijava učenika nižih razreda odlučeno je da će se radionice održati u dvije skupine podijeljene na više i niže razrede. Prvotno je odlučeno da će se radionice provoditi uživo, ali zbog izvanrednih okolnosti radionice su izvedene online.

Dogovor s partnerskom organizacijom

Za partnera je odabrana udruga za darovitost DAR. Svu komunikaciju i dogovore s partnerom vodila je kolegica Tolj. Sva komunikacija se odvijala putem elektroničke pošte. Tijekom razgovora o projektu partner je predložio dodavanje matematike i društvenih igara u radionice.

Pisanje prijave projekta

Skicu prijave projekta su napravile kolegice Tolj i Tomac. Održan je sastanak putem platforme Zoom na kojem su sve članice zajednički napisale prijavu projekta. Napravljena je Google Disk mapa za olakšanje uređivanja dokumenata i dijeljenje sadržaja.

Organizacija projektnih aktivnosti

Organizacija projektnih aktivnosti se uglavnom odvijala putem WhatsApp poruka, online sastanaka (Zoom, Microsoft Teams i Google Meet) i zajedničkog Google Diska gdje smo međusobno uređivale potrebne dokumente. Aktivnosti su podijeljene na zadatke koje će svaka članica obavljati. Organizacija aktivnosti se protegnula tijekom cijelog rada na projektu zbog nepredvidivih okolnosti koje su nas zadesile (prelazak na online način održavanja, potres, tehničke poteškoće s MEE, internetom, platformama za održavanje radionica).

Izrada promo materijala

Kolegica Jagačić je napisala tekst objave koju je udruga poslala svojim članovima, a ostale članice su je nadopunile. Sve smo zajedno formulirale prijavnicu za naš projekt koja je ujedno i promo materijal jer sadrži sve bitne informacije o našem projektu i onime čime ćemo se baviti. Partner je bio zadužen za distribuiranje i predstavljanje navedenih materijala svojim članovima. U prijavnici su učenici navodili svoj razred te su na temelju toga raspoređeni u grupe.

Izrada materijala za evaluaciju projekta

Zajednički smo napravile ankete za prije i poslije održavanja radionice. Svrha ankete koja se popunjava prije radionice je saznati očekivanja polaznika, njihov interes za radionicu, njihovu samoprocjenu o vlastitom znanju neeuropske kulturne baštine te preraspodijela učenika u grupu za radionicu. Svrha završne ankete jest provjeriti jesu li očekivanja učenika ispunjena, njihovo zadovoljstvo radionicama, preporuke za buduće radionice, te provjeriti koliko su otprije bili upoznati s predstavljenim baštinama te kako bismo mogle procijeniti je li društvena potreba zadovoljena i evaluirati uspješnost projekta.

Edukacija o radu s potrebnim softwareom

Svaka članica tima se samostalno upoznala sa Minecraft Education Edition-om. Za pomoć smo se konzultirali međusobno i s profesoricom Mikelić Preradović. Odlučeno je da će kolegice Tomac i Tolj biti zadužene za izradu sadržaja radionice u MEE-u.

2. faza

Izrada metodoloških materijala
Kolegica Kiseljak je izradila sadržaj dijela predavanja koji se odnosi na Aziju. U njemu je predstavljena Azija kao kontinent, ali i kroz odabrane baštine i države u kojima se one nalaze. Izradila i popratne materijale koji su podijeljeni učenicima nakon radionice. Kolegica Topić je izradila sadržaj dijela predavanja koji se odnosi na Afriku. U njemu je predstavljena Afrika kao kontinent, kao i odabrane baštine i države u kojima se te baštine nalaze. Također je izradila i popratne materijale koji su podijeljeni učenicima nakon radionice. Kolegica Jagačić je izradila sadržaj dijela predavanja koji se odnosi na etnomatematiku i računanje iz Azije i Afrike i detaljne upute rješavanja zadataka, primjere i zadatke za vježbu. Kolegica Jagačić je također izradila sadržaj predavanja koji se odnosi na društvene igre različitih država Afrike i Azije, upute s detaljno objašnjenim i prikazanim pravilima igre, te kratka povijest svake igre. Opisane su upute za igranje i dostupne su poveznice na online verzije igrica. Svi materijali za etnomatematiku i društvene igre Azije i Afrike su proslijeđeni polaznicima nakon radionice. Svi popratni materijali koji su proslijeđeni polaznicima radionice sadrže sve informacije s radionice i dodatan sadržaj popraćen slikama baština i dodatnih zanimljivosti za one koji žele znati više, kao i dodatne zadatke i primjere za vježbanje iz etnomatematike. Kolegice Tolj i Tomac su implementirale sav sadržaj teorijskog dijela radionica koji se odnosi na Afriku i Aziju u Minecraft Education Edition. Pronađeni su prikladni svjetovi za radionice Azije i Afrike i dodane su ploče sa sadržajem radionica. Kolegica Tomac je za radionicu Afrike u Minecraftu izgradila predstavljene baštine i okoliš.

Vođenje dnevnika rada

Svaka članica tima je zadužena za vođenje vlastitog dnevnika rada.

Radionica o azijskoj baštini

Kolegica Tolj bila je moderatorica radionica i njen je zadatak bio reći kratak uvod, predstaviti naš projekt i podijeliti ankete. Kolegica Kiseljak je nakon uvoda održala predavanje o Aziji. U predavanju je predstavila Aziju, nekoliko primjera kulturne baštine iz Azije i njihove karakteristike i značaj. Za cijelo vrijeme predavanja kolegice Kiseljak prikazivao se sadržaj njenog dijela radionice u Minecraft svijetu koje su kolegice Tolj i Tomac pripremile i prikazane su slike baštine o kojima se govori. Taj je zadatak trebala imati kolegica Tomac, ali zbog tehničkih poteškoća zamijenila ju je kolegica Tolj. Kolegica Tomac bila je zadužena za tehničko moderiranje platforme i radionice – gašenje mikrofona polaznicima tijekom predavanja, odgovaranje i rješavanje upita korisnika u chatu, hostanje cijele radionice i izradu snimki zaslona radionice.

Nakon teorijskog dijela radionice, kolegica Jagačić održala je praktični dio radionice. Kolegica je prvo predstavila i objasnila učenicima japansko množenje, te riješila nekoliko primjera, nakon čega su učenici sami riješili po nekoliko zadataka. Zatim su polaznicima predstavljene tri drevne društvene igre iz Azije i objašnjena pravila igre. Nakon svake predstavljene igre polaznicima je proslijeđen link za online verzije iste koju sami mogu odigrati. Proslijeđeni su linkovi koji sadrže sve materijale radionice, kao i dodatne materijale. Kolegica Tolj je zatim održala završnu riječ na kraju radionice.

Radionica o afričkoj baštini

Radionica Afrike je bila dosta slično koncipirana. Kolegica Tolj je dala uvodnu riječ, a zatim je kolegica Topić održala predavanje o Africi. U predavanju je predstavljena Afrika, nekoliko primjera kulturne baštine iz Afrike, te njihove karakteristike i značaj. Za cijelo vrijeme predavanja kolegice Topić prikazivan je sadržaj njenog dijela radionice u Minecraft svijetu koje su kolegice Tolj i Tomac pripremile. Polaznicima su bila zadana tri jednostavna praktična zadatka za izradu u Minecraftu koje su osmislile kolegice Topić i Tomac. Nakon završetka teorijskog dijela o Africi, slijedio je praktični dio radionice kojeg je održala kolegica Jagačić. Kolegica Jagačić je prvo predstavila i objasnila učenicima etiopsko množenje, te riješila nekoliko primjera, nakon čega su učenici sami riješili nekoliko zadataka. Kolegica Jagačić je zatim predstavila polaznicima tri drevne društvene igre iz Afrike i objasnila pravila igre. Nakon svake predstavljene igre polaznicima je proslijeđen link za online verziju igre koju mogu odigrati. Proslijeđeni su linkovi koji sadrže sve materijale iz radionice, kao i dodatne materijale. Kolegica Tolj je zatim održala završnu riječ na kraju radionice i proslijedila polaznicima završne ankete.

Rad s polaznicima

Kolegica Tolj je bila u stalnoj komunikaciji s roditeljima polaznika, te ih je obavještavala o svim promjenama i slala im upute i materijale koji su im potrebni za radionicu. Također im je proslijedila ankete, linkove za radionice, exporte svjetova i odgovarala na tehničke probleme koje su imali. Sve kolegice su sudjelovale u radionicama i komunicirale s polaznicima.

Razrada tutorijala

Kolegica Jagačić je napravila detaljne tutorijale za praktični dio radionice. Za etiopsko i japansko množenje način računanja je detaljno objašnjen i upotpunjen slikama i riješeno je po nekoliko različitih primjera. Svaki dokument sa sustavima množenja ima dvije verzije – jednu s jednostavnijim zadacima za niže razrede i jednu s kompliciranijim zadacima za više razrede. Kolegica Jagačić je napravila i detaljne upute s popratnim slikama o pravilima igranja drevnih društvenih igara Azije i Afrike.

Evaluacija

Uz pomoć anketa koje smo podijelili na početku i na kraju radionice, mogli smo procijeniti zadovoljstvo radionicom i jednostavno evaluirati uspjeh projekta. Svaki član je samostalno evaluirao uspjeh projekta, te suradnju s partnerom.

3. faza

Analiza projekta

Izvršena je zajednička analiza projekta, analiziraju se ankete, te se procjenjuje uspješnost projekta.

Izrada završnog izvješća

Sve članice tima pisale su završno izvješće. Poglavlja su podijeljena između članica tima i svatko piše zadani dio.

Izrada završne prezentacije

Završnu prezentaciju projekta izradija je kolegica Tolj u Prezi-ju. Kolegica Tomac je lektorirala prezentaciju.

Izrada ePortfolia

Kolegica Tomac je izradila ePortfolio na Google Sites.

U tablici ispod mogu se vidjeti detaljne informacije o broju sati rada svake od kolegica u određenim fazama.