Εκπαιδευτική Τηλεόραση 2020-2021
Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2021
09:00 Γλώσσα Α’: Το καπέλο περπατάει! (Ει) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
09:23 Μαθηματικά Β’: Μοιράζομαι δίκαια με τους φίλους μου (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)
09:51 Γλώσσα Γ’: Φτιάχνουμε προσκλήσεις (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)
10:47 Γλώσσα Ε’: Επιστημονική φαντασία: Όνειρα για ταξίδια στ’ αστέρια (Εκπαιδευτικός: Ζωή Γκαντούνα)
11:15 Μαθηματικά Ε’: Συλλογή, οργάνωση και αναπαράσταση δεδομένων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος)
11:45 ΤΠΕ Ε’- ΣΤ’: Αγορές στη Ρομποτοπία: μαθαίνουμε τη γλώσσα των υπολογιστών παίζοντας (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)
Παρασκευή 27 Νοεμβρίου
Το πρόγραμμα της Παρασκευής
- 09:00 Φυσική αγωγή Α'-Β': Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου) - 22'13
- 09:23 Μουσική Α'-Δ': Θεωρία μουσικής (Κλειδιά - Νότες) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) - 24'16
- 09:48 Μαθηματικά Γ': Διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) - 15'28
- 10:04 Ιστορία Δ': Οι νόμοι του Σόλωνα, ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος (Κεφ.13) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) - 19'05
- 10:24 Mελέτη Περιβάλλοντος Δ': Η παράδοσή μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά) - 17'14
- 10:41 Γλώσσα Ε': Ιστορίες με φίλους (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή) - 22'58
- 11:04 Γλώσσα Ε'- ΣΤ': Η χρήση των επιθέτων στην καθημερινότητά μας: Τα επίθετα -ής, -ής, -ές (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή) - 26'10
- 11:31 Γλώσσα ΣΤ': Η διατροφή (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου) 18'50
Τρίτη 24 Νοεμβρίου
Το πρόγραμμα της Τρίτης
09:00 Θεατρική Αγωγή Α' - Β': Θεατρικές δραστηριότητες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη - Ηλέκτρα Μήτσουρα) - 23'31
09:24 Ευέλικτη Ζώνη Α' - Γ': "Παίζουμε Κινηματογράφο" (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) 19'01
09:43 Μαθηματικά Β': Συμπλήρωμα ως το 100 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) - 14'47
09:58 Φυσική Αγωγή Γ' - Δ': Παιχνίδια συνεργασίας (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου - Χρύσα Νάκη) - 23'14
10:22 Μουσική Γ' - Δ': Κατασκευή μουσικού οργάνου - Ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) - 21'59
10:44 Ιστορία Δ': Σπάρτη: Η κοινωνία και το πολίτευμα (Κεφ. 10) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) - 20'14
11:05 Γλώσσα Ε' - ΣΤ': Κατανόηση και επεξεργασία κειμένου (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη) - 18'39
11:24 Μαθηματικά Ε' - ΣΤ': Εισαγωγή στα κλάσματα - Μέρος 2ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) - 20'15
Δευτέρα 23 Νοεμβρίου
Το πρόγραμμα της Δευτέρας - 9:00 το πρωΙ
09:00 Γλώσσα Α΄: «ΝΥΧΤΩΝΕΙ» (Ν, ν) (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
09:21 Γλώσσα Β΄: Επανάληψη ενοτήτων 1-5 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
09:44 Μαθηματικά Γ΄: Μονοψήφιο και διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
10:00 Ιστορία Δ΄: Τα πολιτεύματα στην αρχαία Ελλάδα (Κεφ. 6) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
10:20 Μαθηματικά Δ΄: Τέλεια και ατελής διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
10:52 Γλώσσα Ε΄ – ΣΤ΄: Ο χρόνος και οι τρόποι έκφρασής του (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου)
11:12 Φυσική Ε΄ – ΣΤ΄: Ιδιότητες υλικών σωμάτων (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος)
11:41 Φυσική Αγωγή Ε΄ – ΣΤ΄: Αερόβια ικανότητα στο σπίτι (Εκπαιδευτικός: Χρυσούλα Νάκη)
Τετάρτη 18/11/2020 έως Παρασκευή 20/11/2020
Το πρόγραμμα της Τετάρτης - 9:00 το πρωΙ
– Διαθεματικό Α’: Αγαθά και επαγγέλματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη) – 22’12”
– Γλώσσα Α’-B’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 18’27”
– Μαθηματικά Β’: Προπαίδεια (3) (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Κοσμοπούλου) – 15’05”
– Γλώσσα Γ’: Παρόν-Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’35”
– Θεατρική αγωγή Γ’-Δ΄: Θέατρο Σκιών – Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου) – 27’53”
– Γλώσσα Δ’: Εγκλίσεις των ρημάτων (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 21’29”
– Γλώσσα Ε’-ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστουλά) – 20’54”
-ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Εισαγωγή στον προγραμματισμό (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) – 25’40”
Το πρόγραμμα της Πέμπτης- 9:00 το πρωί
– Διαθεματικό Α’: Γλώσσα – Μαθηματικά – (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 28’16”
– Γλώσσα Α’-Β΄: Σύμφωνα που μπερδεύονται (Φ-Θ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 22’32”
– Γλώσσα Β’: Παραγωγή και σύνθεση λέξεων – (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου) – 12’53”
– Ιστορία Γ’: Οι θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 17’12”
– Αγγλικά Γ’ – Δ’: From me to you! – (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη) – 13’30”
– Γλώσσα Ε’: Εγκλίσεις των ρημάτων – (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσοκέρα) – 25’54”
– Γερμανικά Ε’: Α-Β & Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 24’46”
– Γεωγραφία ΣΤ’: Φυσικές καταστροφές (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου) – 26’13”
Το πρόγραμμα της Παρασκευής - 9:00 το πρωί
– Γλώσσα Α’: Ασκήσεις γραφής και φωνολογικής επίγνωσης (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 15’52”
– Θεατρική αγωγή Α’ – Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’12”
– Γλώσσα Β’ – Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 16’51”
– Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’54”
– Διαθεματικό Γ’ – Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 23’39”
– Ιστορία Δ’: Η μάχη των Θερμοπυλών (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20′
– Μαθηματικά Ε’-ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) 23’31”
– Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το άτομο και η διεθνής κοινότητα – (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Πανανικολάου) 14΄47”
Δευτέρα 16/11/2020 και Τρίτη 17/11/2020
Το πρόγραμμα της Δευτέρας - 9:00 το πρωί
Γλώσσα Α’: Διδασκαλία για τον τονισμό (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
Διαθεματικό Β’: Μαθαίνω την ώρα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Γλώσσα Γ’: Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)
Μαθηματικά Γ’ – Δ’: Τα τρίγωνα (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)
Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
Μαθηματικά Β’-ΣΤ΄: Νοερές πράξεις Α (Πρόσθεση & Αφαίρεση) (Εκπαιδευτικός: Γιάννης Καραγιαννάκης)
Ιστορία Ε’: Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)
Το πρόγραμμα της Τρίτης - 9:00 το πρωί
Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα)
Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3) (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)
Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός Μαριάννα Μυρσιάδη)