Психологічна готовність до конкурсів, олімпіад, іспитів.

Підготовка та участь в олімпіадах із навчальних предметів – це відповідальний процес і водночас стресова ситуація, яка вимагає від учня мобілізації всіх можливостей і ресурсів організму. Тому для неї треба організовувати свій час та підготувати внутрішні ресурси організму. В цей період збільшується як фізичне, так і інтелектуальне навантаження:

- додаткові затрати енергії;

- індивідуальна робота з учителем і великий обсяг самостійної роботи;

- необхідність виконувати роботу з одноманітними за характером операцій (повторення, заучування), що швидко прискорюють настання втоми й нервового напруження;

- посилені переживання в цей період;

Успіх на олімпіаді багато в чому залежить від того, наскільки правильно ви організовуєте свій режим занять і відпочинку, наскільки правильно і продуктивно будете готуватися, вчити матеріал, і від психологічного настрою, який собі задасте .

Питання підготовки до олімпіад потрібно розглядати в трьох аспектах:

1. режим дня під час підготовки;

2. інтелектуальна підготовка;

3.психологічна підготовка.

В даній замітці ми зупинимось на психологічній підготовці, адже навантаження відбувається не тільки на розум, а й на нервову систему. Нервова система в шкільному віці розвивається, відбуваються певні зрушення, зміни в психіці. Виникає підвищена чутливість, збудливість, неврівноваженість, дратівливість. Особливо психоемоційне напруження проявляється напередодні олімпіади.

Учнівська олімпіада – це час хвилювань, які переживають всі, навіть найспокійніші, добре підготовлені та впевнені у своїх знаннях учні.. І це природно. Дуже багато випадків, коли учні з доброю підготовкою і запасом знань мають нижчий результат, ніж заслуговують. У той же час є учні впевнені у собі, зібрані, спокійні. На олімпіаді дуже важливими є впевненість у своїх силах, зосередженість і спокій.

Багато учнів відчувають страх перед олімпіадою. Тим, хто особливо потерпає від страху, нервувань, рекомендується провести попередню репетицію за всіма правилами справжньої учнівської олімпіади. Декілька таких репетицій допомагають знизити знервованість, розгубленість, з’явиться впевненість і спокій.

Коли учень цілком спокійний, не нервує, він може зосередитись на завданні, яке стоїть перед ним. Зосередженість є однією з необхідних умов успіху. Потрібно зосередитись на завданні, а не на думці, яке місце ти посядеш.

Таким чином, правильна організація всього періоду підготовки та участь в учнівських олімпіадах із навчальних дисциплін значно знизить негативний вплив олімпіадного періоду на організм і водночас сприятиме успіху.

Пропонуємо вам рекомендації, які допоможуть правильно налаштувати себе на роботу, спокійно та зосереджено продемонструвати багаж набутих знань та умінь.


Пам’ятка

1. Перед вами увесь світ, і у вас є шанс вибрати свій шлях! Максимально використовуйте цей шанс!

2. Будьте впевнені у собі й у своїх силах! Низька оцінка себе і своїх знань – це шлях до невдач, конфліктів і життєвих розчарувань.

3. Допомагайте одне одному, підтримуйте одне одного в біді і радості!

4. Пам’ятайте, що вас оточують люблячі й небайдужі люди: батьки, друзі, вчителі!

5. Будьте впевнені в тому, що ви можете відстояти себе !

6. Усвідомлюйте себе людиною, яка сама обирає життєвий шлях і відповідає за свій успіх.

7.Ставте перед собою реальні, конкретні цілі, яких ви можете досягти.

8. Вчіться планувати свою роботу. Не відкладайте «на потім».

9. Повторюйте собі: « У мене є сили, енергія, хороший настрій. Я впевнений у собі. Я активний і готовий до дій. У мене все вийде».

10. Скажіть собі: «Я це зроблю!». Установка на успіх забезпечує удачу.


Отже, люблячі учні, пам’ятайте, що тільки від вас самих залежить, наскільки успішним і продуктивним буде період підготовки і участі в предметних олімпіадах. Головне усвідомити, що хвилювання в цей період – це нормально, закономірно. Пам’ятайте, що річ не а тому, що трапилося, тобто не в самій події, а в тому, як ви її сприймаєте. Намагайтеся обговорювати, проаналізувати з близькими людьми стресову ситуацію. Вмійте відрізняти невдачу від катастрофи. І головне: вірте в те, що все вийде. Якщо віриш в успіх, він найчастіше приходить. Усе залежить від вас. Ми у вас віримо!!!



Практичний психолог Давидюк М. Б.



Як стати впевненим у собі

Ти вважаєш, що недостатньо впевнена в собі людина?


Ось деякі орієнтири впевненості:

1. Я маю право оцінювати свою поведінку, думки та емоції і приймати відповідальність за їхнє ініціювання і наслідки для себе.

2. Я маю право вирішувати, чи відповідальний я за вирішення проблем інших людей.

3. Я маю право змінювати свою думку.

4. Я маю право робити помилки і бути відповідальним за них.

5. Я маю право бути нелогічним у прийнятті рішень.

6. Я маю право говорити, що я чогось не знаю.

7. Я маю право говорити, що я чогось не розумію.

8. Я маю право говорити, що я не маю до цього ніякої справи.

9. Я маю право встановити особисті пріоритети.

10. Я маю право говорити «ні» без почуття провини.



12 порад, які допоможуть тобі

12 порад, які допоможуть тобі:

1. Припиніть порівнювати себе з іншими людьми. Завжди будуть люди, у яких чогось більше, ніж у вас, і є люди, у яких цього менше, ніж у вас. Якщо ви будете займатися порівняннями, то завжди будете мати перед собою занадто багато конкурентів, яких ви не можете перевершити.

2. Припиніть лаяти і засуджувати себе. Ви не зможете розвинути високий рівень самооцінки, якщо повторюєте негативні висловлювання щодо себе і своїх здібностей.

3. Приймайте всі компліменти та привітання відповідю «спасибі». Коли ви відповідаєте на комплімент чимось на зразок: «та нічого особливого», ви відхиляєте цей комплімент і одночасно посилаєте собі повідомлення про те, що не гідні похвали, формуючи занижену самооцінку. Тому приймайте похвалу, не принижуючи свої достоїнства.

4. Використовуйте ствердження для того, щоб підвищити самооцінку. Помістіть на якому-небудь предметі, що часто використовується, наприклад, пластиковій картці або гаманці твердження на кшталт: «я люблю бути тренером/тренеркою і приймаю це». Нехай це твердження завжди буде з вами.

5. Використовуйте семінари, книги, аудіо та відеозаписи, присвячені підвищенню самооцінки.

6. Намагайтеся спілкуватися з позитивними і впевненими в собі людьми, готовими вас підтримати. Коли ви оточені негативними людьми, які постійно пригнічують вас і ваші ідеї, ваша самооцінка знижується.

7. Зробіть список ваших минулих досягнень. Список може включати невеликі перемоги, наприклад: навчилися кататися на сноуборді, почали регулярно відвідувати спортзал і т.д. Регулярно переглядайте цей список. Читаючи свої досягнення, спробуйте закрити очі і знову відчути задоволення і радість, яку ви колись відчули.

8. Сформуйте список ваших позитивних якостей. Ви чесні? Безкорисливі? Корисні для інших? Креативні? Будьте до себе прихильні і запишіть принаймні 20 своїх позитивних якостей.

9. Почніть більше давати іншим. Тут мається на увазі віддача самого себе у вигляді вчинків, якими ви можете допомогти іншим або позитивного заохочення інших.

10. Намагайтеся займатися тим, що вам подобається.

11. Будьте вірні собі. Живіть своїм власним життям. Ви ніколи не будете себе поважати, якщо не будете проживати своє життя так, як ви хочете його проживати. Якщо ви приймаєте рішення, засновані на схваленні ваших друзів і родичів, ви не вірні собі і у вас буде низька самооцінка.

12. Дійте! Ви не зможете розвинути в собі високий рівень самооцінки, якщо будете сидіти на місці і не приймати виклики, які виникають перед вами. Коли ви дієте, незалежно від досягнутого результату, зростає ваше почуття самоповаги, ви відчуває приємніші відчуття по відношенню до самого себе/самої.


Повір у себе та свої сили

1. Перед вами увесь світ, і у вас є шанс вибрати свій шлях! Максимально використовуй цей шанс.

2. Будьте впевнені у собі і своїх силах. Низька оцінка себе і своїх сил – це шлях до невдач, конфліктів і життєвих розчарувань.

3. Допомагайте одне одному, підтримуйте одне одного в біді і радості!

4. Пам’ятайте що вас оточують люблячі й небайдужі вам люди: батьки, друзі, рідні!

5. Будьте впевненими в тому, що ви можете відстояти себе і свою безпеку.

6. Усвідомлюйте себе людиною, яка сама обирає життєвий шлях і відповідає за свій успіх.

7. Ставте перед собою реальні, конкретні цілі,яких ви можете досягнути.

8. Вчіться планувати свою роботу. Не відкладайте «на потім».

9. Повторюйте собі: «У мене є сили, енергія, хороший настрій. Я впевнений у собі. Я активний і готовий до дій. У мене все вийде.»

10. Скажіть собі : «Я це зроблю!»Установка на успіх забезпечує удачу.