Aktuálně

Na ISSS 2018 se bude opět hovořit o přístupnosti

I v roce 2018 bude na konferenci ISSS v Hradci Králové blok eAccessibility věnovaný přístupnosti (odkaz na program konference). Předseda Odborné pracovní skupina pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb Michal Rada shrne, co se podařilo za posledních 12 měsíců, jak jsme na tom s novým zákonem a jaké další aktivity se chystají. Radek Pavlíček z Masarykovy univerzity ukáže nástroje pro testování přístupnosti a jejich použití. Organizace Tichý svět a její zástupkyně Klára Sobotíková se zaměří na přínosy jejich aplikace Tichá linka na kontaktních místech státní správy, která umožňuje komunikovat sluchově postiženým klientům bez bariér s úřady a státními institucemi. A v neposlední řadě vystoupí Nicole Removčíková, která nás seznámí s dodržováním pravidel přístupnosti na Slovensku, konkrétně v Prešovském kraji. Přijďte si to poslechnout v pondělí 9.4. odpoledne do kongresového centra Aldis.

Na ISSS se hovořilo i o governance accessibility a přístupnosti webů

úterý, 11. dubna 2017

Minulý týden se uskutečnila tradiční konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS). Také již tradičně proběhl i blok věnovaný e-accessibility. V něm se hovořilo i o tom co se povedlo od loňského roku a co nás čeká a prakticky se probíral proces soustavného věnování se přístupnosti v úřadu.

Více na Portálu Přístupnost informací...

Evropská komise zpracovala novou revizi Směrnice EAA

úterý, 28. března 2017

Evropská komise rozeslala členským státům dne 17.3. novou revizi návrhu směrnice European accessibility act, která je pro oblast governance accessibility zcela klíčová. Mezi hlavní změny v této revizi patří:

  • doplnění osob, na které se směrnice zaměřuje – nejen na osoby se zdravotním postižením, ale i na osoby s funkčním omezením;
  • doplnění bankomatů o další samoobslužné terminály pro uživatele bankovních služeb – např. zařízení na dobíjení kreditu do mobilů; (možná i platební terminály pro bezhotovostní platby v obchodech)
  • dále upřesněn rozsah samoobslužných strojů pro výdej lístků (pro přístup ke službám a nacházející se v místě, kde je služba nabízena) jako parkovací automaty, výdej jízdenek, samoobslužné úschovny zavazadel, stroje na vydej lístků s pořadovým číslem v bance či na poště, stroje na výdej lístků v kině a stroje na výdej lístků umístěné v místě konání kulturní či sportovní akce;
  • Přepracována příloha I. s požadavky na přístupnost pro jednotlivé výrobky a služby, vede ke zpřehlednění a vyjasnéní výkladu přílohy.

S touto aktualizací budeme dále v rámci projednávání EU pracovat. Pokud chcete více informací či si chcete revizi přečíst (jen v angličtině), tak navštivte odkaz níže.

Stránka věnovaná směrnici EAA na portálu Přístupnost informací

Vládní výbor se jasně vyjádřil k nepřístupnosti EET

pátek, 24. března 2017

Včera proběhla schůze vládního výboru pro zdravotně postižené občany. Na programu byla i problematika nepřístupnosti EET pro těžce zrakově postižené a pro hluchoslepé. Vládní výbor podpořil stanovisko OSGA a uložil ministerstvu financí aby jednak prověřilo přístupnost EET i zařízení a jednak aby do dořeśení všech problémů jež by mohly zapříčinit nespravedlivou diskriminaci zrakově postižených, vyřešil tuto situaci výjimkou ve vládním nařízení podle zákona o EET.

"Je třeba si uvědomit, že problémů je celá řada. Ze strany financí byl porušen zákon, neboť portál EET není přístupný, což je zákonná povinnost. Dál tady máme problémy s nedostatkem přístupných koncových zařízení a musíme řešit i další otázky. Nejvíc mě na tom mrzí to, že finance tuhle věc naprosto podcenily a vůbec se tím nezabývaly v době, kdy se systém a služba budovala.", řekl k tomu po skončení schůze výboru předseda odborné skupiny a expert na přístupnost pracující na ministerstvu vnitra Michal Rada.

Ministerstvo financí bude s cílovými skupinami dál jednat. Přestože se k tomu staví aktivně, bude nutné na několik měsíců udělit těmto osobám výjimku z EET.

Článek: Vláda se bude věnovat governance accessibility

pondělí, 6. března 2017

Články / Michal Rada

Na serveru helpnet.cz dnes vyšel článek Michala Rady, ve kterém popisuje zřízení Odborné skupiny OSGA a její cíle a přináší zájemcům informace o tom, čemu se tato skupina bude věnovat.

Česká republika patřila v oblasti přístupnosti veřejných služeb vždy k těm aktivním evropským státům. V uplynulém roce se toho leccos v této oblasti událo, a bylo tedy třeba na to reagovat. Proto pod vládním výborem vznikla pracovní skupina, jež se bude věnovat governance accessibility. Jaké jsou její cíle a co přinese?

Přečíst článek na helpnet.cz...

Zveřejněn finální zápis z OSGA z 16.2.2017

pátek, 3. března 2017

Dnes byl zveřejněn finální zápis z první schůze Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb pod vládním výborem pro zdravotně postižené.

Zápis a další podklady jsou k dispozici na stránce Dokumenty OSGA.

Vzhledem k tomu, že dokumenty zveřejněné na webu vlada.cz bohužel nejsou plně přístupné, budeme je na tomto webu uveřejňovat ve zdrojovém formátu a plně přístupné.

Článek: Soutěž o přívětivý úřad byla a bude i o bezbariérovosti

úterý, 28. února 2017

Články / Edita Hudíková

Ministerstvo vnitra to nejsou jen bezpećnostní sbory či informatika, ale je to i řízení veřejné správy. V rámci veřejné spr´qavy organizuje vnitro spoustu zajímavých aktivit. V loňském roce k nim přibyla zbrusu nová soutěž o přívětivý úřad. A hned od počátku se myslelo i na bezbariérovost. Experiment vyšel a tak se bude letos opakovat a dokonce i šířeji. Více o tom píše Edita Hudíková z Odboru veřejné správy.

Přečíst článek Soutěž o přívětivý úřad byla a bude i o bezbariérovosti

Česká republika bude mít samostatný zákon o přístupnosti

pátek, 24. února 2017

Michal Rada: "Mám velkou radost, že mohu potvrdit, že budeme mít nový samostatný zákon o přístupnosti".

Rozhodli jsme se transponovat Směrnici EU o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru, jež byla i díky aktivitě ČR schválena koncem loňského roku, jinak než jsme původně očekávali. Vzhledem k významu celé problematiky přístupnosti a vzhledem k rozsahu směrnice, ale i jako potenciál do budoucna, jsme zahájili práce na zcela novém zákoně o přístupnosti.. V první fázi budeme tímto zákonem transponovat směrnici WMAA, ale v budoucnu nám samostatný zákon otevře dveře i k rozšiřování legislativního rámce pro přístupnost a tedy mimo jiné i pro lepší transpozici dalších harmonizačních směrnic. Zákon chceme koncipovat jako jednoduchý a srozumitelný. Pracovní verzi chceme mít hotovou v dubnu, do meziresortního připomínkového řízení by měl návrh zákona jít v červnu. Směrnici musíme do právního řádu transponovat nejpozději do září 2018.

I na letošním ISSS bude blok k e-accessibility

středa, 22. února 2017

V dubnu se opět koná tradiční konference ISSS 2017 jako v posledním roce, budeme pořádat blok věnovaný e-accessibility trochu ponovu a hodně prakticky. To jak jsme to pojali v loňském roce se nám osvědčilo. Letošní rok bude opravdu bohatý na události, níže jsou anotace jednotlivých přednášek v bloku, který bude tradičně v pondělí odpoledne.

Přístupnost - co loni a co letos?

Jako vždy si řekneme, co se za uplynulý rok stalo a hlavně, co se bude dít letos? A tentokrát zbystřete, čeká nás velká práce a řada povinností.

Prezentuje Dagmar Hornychová, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády

Letos se do toho opřeme

V uplynulém roce se stalo několik věcí, na které ČR reaguje aktivně. Je zřízena odborná skupina pro governance accessibility, pracuje se na transpozici nové směrnice o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru a přístupnost se stává součástí vládních strategických dokumentů. Podrobně vám všechny tyto aktivity představí Michal Rada.

Prezentuje Michal Rada, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády

Přístupnost digitálního prostředí úřadu – auditem webu to nekončí, ale začíná

Nechali jste si udělat audit přístupnosti webu? Gratuluji, první krok k lepší přístupnosti virtuálního prostředí úřadu máte zdárně za sebou. Ale protože tématika přístupnosti se dnes netýká jen webu, ale i multimedií, dokumentů či mobilních aplikací, další kroky by měly následovat. Protože není nic horšího, než když se na přístupném webu dostane uživatel k dokumentu, který si nemůže přečíst, protože nemá textovou vrstvu. Nebo si stáhne mobilní aplikaci, kterou ale nemůže používat, protože její rozhraní není přístupné. Pojďme si společně ukázat a poskládat všechny dílky přístupnostního puzzle tak, aby zapadly na správná místa, a úsilí, věnované přístupnosti, nepřišlo vniveč. Podíváme se společně na to, co je třeba udělat, aby vaše weby, dokumenty, aplikace či multimédia byly přístupné pro co nejšírší skupinu uživatelů.

Prezentuje Radek Pavlíček, Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity

Poprvé se sešla odborná pracovní skupina pro governance accessibility pod vládním výborem pro zdravotně postižené

čtvrtek, 16. února 2017

Dnes se poprvé na Úřadu vlády sešla Odborná skupina pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb zřízená pod Vládním výborem pro zdravotně postižené občany. V této skupině jsou zastoupeny jednotlivé resorty a odborníci za jednotlivé sektory, kterých se governance accessibility dotýká, a také jsou zde zástupci organizací sdružujících zdravotně postižené.

První jednání bylo spíše obecné, kromě prezentace celé problematiky členové probírali zejména způsob další práce. Nyní budou následovat schůze, jež se budou věnovat jednotlivým tématům. Jako první se bude na příštím jednání v březnu řešit projednávání směrnice European accessibility act.

Nový web

pondělí, 13. února 2017

Spustili jsme nový web. Rádi experimentujeme a užíváme si technologie, a proto jsme se rozhodli vyzkoušet pro nový web i nové Google Sites. Sami jsme zvědaví, co to udělá. :D

Pokračuje projednávání Směrnice EAA

pondělí, 6. února 2017

Před několika dny se EK věnovala opět návrhu Směrnice EAA (European accessibility act), jež se již rok projednává. EK chce skončit jednání ještě do poloviny roku a celý návrh chce schválit do konce roku 2017. Dost odvážné, ale pozitivní tvrzení. Kromě toho se členské státy tradičně pohádaly o tom, co má ve směrnici vlastně být. Stále není vyjasněná zejména otázka, zda mít rámcovou směrnici, nebo ji rozpadnout do jednotlivých sektorových nařízení a směrnic. Bohužel se začínají zvedat i hlasy o výjimkách, a hlavně o tom, co vše by se z původního návrhu mělo vypustit. Doufejme tedy, že ze směrnice něco zůstane. Další jednání bude v březnu a opět vás budeme informovat.

Více o směrnici EAA zde

V polovině února se poprvé sejde odborná pracovní skupina pro governance accessibility

pátek, 3. února 2017

Již za necelé dva týdny, 16. února se sejde Odborná skupina pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb pod vládním výborem. Na svém prvním zasedání bude řešit zejména organizační záležitosti, úvodní prezentaci celé oblasti governance accessibility a rámcové úkoly pro nejbližší měsíce.

Malta chce pokračovat v práci Slovenska na přístupnosti

středa, 21. prosince 2016

Malta, která bude předsedat Evropské unii, se ve svých prioritách přihlásila k pokračování odkazu slovenského předsednictví, a to také v oblasti přístupnosti. Mimo jiné ji čeká pokračování projednávání Směrnice EAA (European accessibility act), a také pokračování ve tvorbě technických dodatků ke Směrnici o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru. Jsme rádi, že toto téma nezapadlo a jsem zvědaví, co se podaří.

Vládní výbor zřídil odbornou pracovní skupinu pro GA

středa, 9. listopadu 2016

Včera na svém zasedání zřídil Vládní výbor pro zdravotně postižené občany novou pracovní skupinu, a to Odbornou skupinu pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb. Pod tímto trochu krkolomným názvem se ukrývá pracovní skupina, která bude oblast governance accessibility řešit systémově a systematicky. Jejími členy budou kromě zástupců zdravotně postižených také především zástupci jednotlivých gestorů za sektory, které přístupnost v nejširším pohledu ovlivňuje. V následujících dnech budou jednotlivá ministerstva požádána o svoje nominace.