Federal 2025 Nominations
Last Updated: July 6, 2024
Key:
* = Incumbent
# = Incumbent running in different riding
L = Leader
Alberta
Airdrie-Cochrane
Conservative: Blake Richards*
Battle River-Crowfoot
Conservative: Damien Kurek*
PPC: Jonathan Bridges
Bow River
Conservative: Martin Shields*
Calgary Centre
Conservative: Greg McLean*
Calgary Confederation
Conservative: Len Webber*
NDP: Keira Gunn
PPC: Artyom Ovsepyan
Calgary Crowfoot
Conservative: Pat Kelly*
PPC: Yvonne Snyder
Calgary East
Conservative: Jasraj Singh Hallan*
PPC: Dwayne Holub
Calgary Heritage
Conservative: Shuv Majumdar*
Calgary Midnapore
Conservative: Stephanie Kusie*
Calgary Nose Hill
Conservative: Michelle Rempel Garner*
PPC: Kyle Scott
Calgary Shepard
Conservative: Tom Kmiec*
Calgary Signal Hill
Conservative: David McKenzie
Calgary Skyview
PPC: Harry Dhillon
Edmonton Centre
Liberal: Randy Boissonault*
NDP: Trisha Estabrooks
PPC: John Ross
Edmonton Gateway
Conservative: Tim Uppal*
Edmonton Griesbach
NDP: Blake Desjarlais*
PPC: Thomas Matty
Edmonton Manning
Conservative: Ziad Aboultaif*
PPC: Robert Bard
Edmonton Northwest
Conservative: Billy Morin
Edmonton Riverbend
Conservative: Matt Jeneroux*
NDP: Susan Cake
PPC: Dwayne Dudiak
Edmonton Strathcona
NDP: Heather McPherson*
Edmonton West
Conservative: Kelly McCauley*
PPC: Brent Kinzel
Foothills
Conservative: John Barlow*
Fort McMurray-Cold Lake
Conservative: Laila Goodridge*
Grande Prairie
Conservative: Chris Warkentin*
Lakeland
Conservative: Shannon Stubbs*
PPC: Michael Manchen
Leduc-Wetaskiwin
Conservative: Mike Lake*
Lethbridge
Conservative: Rachael Thomas*
PPC: Lara Forsberg
Medicine Hat-Cardston-Warner
Conservative: Glen Motz*
Parkland
Conservative: Dane Lloyd*
Peace River-Westlock
Conservative: Arnold Viersen*
Ponoka-Didsbury
Conservative: Blaine Calkins*
PPC: Kyla Courte
Red Deer
Conservative: Earl Dreeshen*
Sherwood Park-Fort Saskatchewan
Conservative: Garnett Genuis*
NDP: Christopher Jones
St. Albert-Sturgeon River
Conservative: Michael Cooper*
PPC: Brigitte Cecilia
Yellowhead
Conservative: William Stevenson
Independent: Jason Lavigne
british columbia
Burnaby Central
Conservative: James Yan
Burnaby North-Seymour
Liberal: Terry Beech*
Cariboo-Prince George
Conservative: Todd Doherty*
PPC: Rudy Sans
Chilliwack-Hope
Conservative: Mark Strahl*
PPC: Elizabeth Drocholl
Columbia-Kootenay-Southern Rockies
Conservative: Rob Morrison*
Coquitlam-Port Coquitlam
Conservative: Iain Black
NDP: Laura Dupont
Courtenay-Alberni
Green: Chris Markevich
PPC: Thomas Gamble
Cowichan-Malahat-Langford
NDP: Alistair MacGregor*
PPC: John Randal Phipps
Delta
Conservative: Jessy Sahota
PPC: Natasa Sirotic
Esquimalt-Saanich-Sooke
NDP: Maja Tait
Kamloops-Shuswap-Central Rockies
Conservative: Mel Arnold*
Kamloops-Thompson-Nicola
Conservative: Frank Caputo*
Kelowna
Conservative: Tracy Gray*
Langley Township-Fraser Heights
Conservative: Tako van Popta*
PPC: Justin Cawker
Mission-Matsqui-Abbotsford
Conservative: Brad Vis*
PPC: Jeff Galbraith
Nanaimo-Ladysmith
Conservative: Tamara Kronis
NDP: Lisa Marie Barron*
PPC: Stephen Welton
New Westminster-Burnaby-Maillardville
NDP: Peter Julian*
North Island-Powell River
Green: Jessica Wegg
Conservative: Aaron Gunn
PPC: Paul Macknight
North Vancouver-Capilano
Conservative: Stephen Curran
Liberal: Jonathan Wilkinson*
NDP: Tammy Bentz
Okanagan Lake West-South Kelowna
Conservative: Dan Albas*
Pitt Meadows-Maple Ridge
Conservative: Marc Dalton*
Port Moody-Coquitlam
NDP: Bonita Zarrillo*
Prince George-Peace River-Northern Rockies
Conservative: Bob Zimmer*
PPC: David Watson
Richmond East-Steveson
PPC: Ariful Abu Mohammad
Saanich-Gulf Islands
Green: Elizabeth May (L)*
NDP: Colin Plant
Similkameen-South Okanagan-West Kootenay
PPC: Barry Dewar
Skeena-Bulkley Valley
Conservative: Ellis Ross
NDP: Taylor Bachrach*
PPC: Jody Craven
South Surrey-White Rock
Conservative: Kerry-Lynne Findlay*
Surrey Centre
Liberal: Randeep Sarai*
Surrey Newton
Conservative: Harjit Singh Gill
Liberal: Sukh Dhaliwal*
Vancouver Fraserview-South Burnaby
Liberal: Harjit Sajjan*
NDP: Manoj Bhangu
PPC: Richard Farbridge
Vancouver Granville
Liberal: Taleeb Noormohamed*
PPC: Naomi Chocyk
Vancouver Kingsway
NDP: Don Davies*
Vancouver Quadra
Conservative: Ken Charko
Victoria
NDP: Laurel Collins*
West Vancouver-Sunshine Coast-Sea to Sky Country
Conservative: Keith Roy
Liberal: Patrick Weiler*
PPC: Peyman Askari
Manitoba
Brandon-Souris
Conservative: Larry Maguire*
PPC: Tylor Baer
Kildonan-St. Paul
Conservative: Raquel Dancho*
NDP: Emily Clark
Portage-Lisgar
Conservative: Branden Leslie
PPC: Max Bernier (L)
Provencher
Conservative: Ted Falk*
PPC: Noel Gautron
Riding Mountain
Conservative: Dan Mazier*
PPC: Donnan McKenna
St. Boniface-St. Vital
Liberal: Dan Vandal*
Selkirk-Interlake-Eastman
Conservative: James Bezan*
PPC: Byron Gryba
Winnipeg Centre
NDP: Leah Gazan*
Winnipeg North
Conservative: Rachel Punzalan
Liberal: Kevin Lamoureux*
Winnipeg South
Liberal: Terry Duguid*
Winnipeg South Centre
Conservative: Royden Brousseau
Winnipeg West
Conservative: Marty Morantz*
new brunswick
Beausejour
Conservative: Nathalie Vautour
Liberal: Dominic LeBlanc*
Fredericton-Oromocto
Conservative: Brian Macdonald
Fundy Royal:
Conservative: Rob Moore*
Madawaska-Restigouche
Liberal: Rene Arseneault*
Miramichi-Grand Lake
Conservative: Jake Stewart*
Moncton-Dieppe
Liberal: Ginette Petitpas Taylor*
NDP: Serge Landry
Saint John-Kennebecasis
NDP: Don Paulin
Saint John-St. Croix
Conservative: John Williamson*
PPC: William Edgett
Tobique-Mactaquac
Conservative: Richard Bragdon*
PPC: Dympna Carolan
newfoundland and labrador
Avalon
PPC: Walter Hale
Cape Spear
Liberal: Seamus O'Regan*
Central Newfoundland
Conservative: Clifford Small*
Long Range Mountains
Conservative: Carol Anstey
Liberal: Gudie Hutchings*
PPC: Tanya Rogers
St. John's East
Conservative: David Brazil
Liberal: Joanne Thompson*
NDP: Mary Shortall
nova scotia
Acadie-Annapolis
Conservative: Chris d'Entremont*
Cape Breton-Canso-Antigonish
Liberal: Mike Kelloway*
Central Nova
Liberal: Sean Fraser*
Cumberland-Colchester
Conservative: Stephen Ellis*
Dartmouth-Cole Harbour
Conservative: Isabelle Obeid
Liberal: Darren Fisher*
PPC: Michelle Lindsay
Halifax
NDP: Lisa Roberts
Halifax West
Liberal: Lena Metlege Diab*
PPC: Julie Scott
Kings-Hants
Conservative: Joel Hirtle
Liberal: Kody Blois*
Sackville-Bedford-Preston
Conservative: Dave Carroll
PPC: Rickcola Michelle Brinton
South Shore-St. Margaret's
Conservative: Rick Perkins*
Sydney-Glace Bay
Conservative: Anna Manley
PPC: Jeffrey Evely
ontario
Ajax
Liberal: Mark Holland*
Algonquin-Renfrew-Pembroke
Conservative: Cheryl Gallant*
Aurora-Oak Ridges-Richmond Hill
Conservative: Costas Menegakis
Liberal: Leah Taylor Roy*
Barrie South-Innisfil
Conservative: John Brassard*
Barrie-Springwater-Oro Medonte
Conservative: Doug Shipley*
Bay of Quinte
Conservative: Ryan Williams*
Bowmanville-Oshawa North
Conservative: Jamil Jivani*
Brampton Centre
Liberal: Shafqat Ali*
Brampton-Chinguacousy Park
Conservative: Tim Iqbal
Brampton East
Liberal: Maninder Sidhu*
Brampton North-Caledon
Liberal: Ruby Sahota*
Brampton South
Liberal: Sonia Sidhu*
Brampton West
Liberal: Kamal Khera*
Brantford-Brant South-Six Nations
Conservative: Larry Brock*
Bruce-Grey-Owen Sound
Conservative: Alex Ruff*
Burlington
Green: Kyle Hutton
Liberal: Karina Gould*
PPC: Michael Bator
Burlington North-Milton West
Liberal: Adam van Koeverden*
Cambridge
Conservative: Connie Cody
Liberal: Bryan May*
NDP: Jose de Lima
Carleton
Conservative: Pierre Poilievre (L)*
Liberal: Bruce Fanjoy
Chatham-Kent-Leamington
Conservative: Dave Epp*
PPC: Kerry Byrne
Davenport
Liberal: Julie Dzerowicz*
Don Valley West
Green: Sheena Sharp
Liberal: Rob Oliphant*
Dufferin-Caledon
Conservative: Kyle Seeback*
Eglington-Lawrence
Conservative: Karen Stintz
Liberal: Marco Mendicino*
Elgin-St. Thomas-London South
Conservative: Karen Vecchio*
PPC: Ian Orchard
Essex
Conservative: Chris Lewis*
Etobicoke Centre
Liberal: Yvan Baker*
Etobicoke-Lakeshore
Liberal: James Maloney*
Etobicoke North
Liberal: Kirsty Duncan*
PPC: Jim Boutsikakis
Flamborough-Glanbrook-Brant North
Conservative: Dan Muys*
PPC: Nikita Mahood
Guelph
NDP: Janice Folk-Dawson
Haldimand-Norfolk
Conservative: Leslyn Lewis*
PPC: Daniel Buta
Haliburton-Kawartha Lakes
Conservative: Jamie Schmale*
Hamilton Centre
PPC: David Speicher
Hamilton East-Stoney Creek
Conservative: Nenad Kuruc
Hamilton West-Ancaster-Dundas
Liberal: Filomena Tassi*
NDP: Roberto Henriquez
Hastings-Lennox and Addington-Tyendinaga
Conservative: Shelby Kramp-Neuman*
Humber River-Black Creek
PPC: Shailendra Kantilal Patel
Huron-Bruce
Conservative: Ben Lobb*
Kanata
Conservative: Greg Kung
Liberal: Jenna Sudds*
Kapuskasing-Timmins-Mushkegowuk
Conservative: Gaetan Malette
PPC: Stephen MacLeod
Kenora-Kiiwetinoong
Conservative: Eric Melillo*
King-Vaughan
Conservative: Anna Roberts*
Kingston and the Islands
Liberal: Mark Gerretsen*
NDP: Daria Juüdi-Hope
Kitchener Centre
Green: Mike Morrice*
Kitchener-Conestoga
Liberal: Tim Louis*
PPC: Kevin Dupuis
Kitchener South-Hespeler
Conservative: Matt Strauss
PPC: Randy Williams
Lanark-Frontenac
Conservative: Scott Reid*
Liberal: Michelle Foxton
Leeds-Grenville-Thousand Islands-Rideau Lakes
Conservative: Michael Barrett*
London Centre
Liberal: Peter Fragiskatos*
PPC: Dave Annis
London-Fanshawe
NDP: Lindsay Mathyssen*
London West
Liberal: Arielle Kayabaga*
Markham-Stouffville
PPC: Rene DeVries
Markham-Thornhill
Conservative: Lionel Loganathan
Liberal: Mary Ng*
Markham-Unionville
Liberal: Paul Chiang*
PPC: Jay Sobel
Middlesex-London
Conservative: Lianne Rood*
PPC: Cynthia Ann Workman
Milton East-Halton Hills South
Conservative: Parm Gill
Mississauga Centre
Conservative: Muhammad Ishaq
PPC: Gurdeep Wolosz
Mississauga East-Cooksville
Liberal: Peter Fonseca*
Mississauga-Erin Mills
Liberal: Iqra Khalid*
PPC: Michael Bayer
Mississauga-Lakeshore
NDP: Julia Kole
Mississauga-Malton
Liberal: Iqwinder Gaheer*
PPC: Nathan Quinlan
Mississauga-Streetsville
Conservative: Sue McFadden
Liberal: Rechie Valdez*
Nepean
Conservative: Barbara Bal
Liberal: Chandra Arya*
Newmarket-Aurora
Conservative: Sandra Cobena
New Tecumseth-Gwillimbury
Conservative: Scot Davidson*
Niagara Falls-Niagara-on-the-Lake
Conservative: Tony Baldinelli*
PPC: Dinah Althorpe
Niagara South
Conservative: Fred Davies
Liberal: Vance Badawey*
PPC: Peter Taras
Niagara West
Conservative: Dean Allison*
Nipissing-Timiskaming
Conservative: Cassidy Villeneuve
PPC: Greg Galante
Northumberland-Clarke
Conservative: Philip Lawrence*
Oakville East
Conservative: Ron Chhinzer
Liberal: Anita Anand*
Oakville West
PPC: JD Meaney
Orleans
Conservative: Matthew Luloff
Liberal: Marie-France Lalonde*
NDP: Oulai B. Goué
Oshawa
PPC: Thomas Androvic
Ottawa South
Conservative: Blair Turner
Ottawa-Vanier-Gloucester
Liberal: Mona Fortier*
Ottawa West-Nepean
Liberal: Anita Vandenbeld*
Oxford
Conservative: Arpan Khanna*
PPC: Wendy Martin
Parry Sound-Muskoka
Conservative: Scott Aitchison*
PPC: Isabel Pereira
Perth-Wellington
Conservative: John Nater*
PPC: Wayne Baker
Peterborough
Conservative: Michelle Ferreri*
Pickering-Brooklin
Liberal: Jennifer O'Connell*
Richmond Hill South
Conservative: Vincent Neil Ho
Liberal: Majid Jowhari*
Sarnia-Lambton-Bkejwanong
Conservative: Marilyn Gladu*
NDP: Lo-Anne Chan
PPC: Brian Everaert
Sault Ste. Marie-Algoma
PPC: Harry Jaaskelainen
Scarborough-Agincourt
Liberal: Jean Yip*
Scarborough Centre-Don Valley East
Liberal: Salma Zahid*
Scarborough-Guildwood-Rouge Park
Liberal: Gary Anandasangaree*
NDP: Kingsley Kwok
Scarborough-Woburn
Liberal: Michael Coteau#
Simcoe-Grey
Conservative: Terry Dowdall*
PPC: Giorgio Mammoliti
Simoe North
Conservative: Adam Chambers*
PPC: Stephen Makk
Spadina-Harbourfront
NDP: Norm Di Pasquale
St. Catharines
Liberal: Chris Bittle*
Stormont-Dundas-Glengarry
Conservative: Eric Duncan*
Sudbury
Conservative: Ian Symington
Liberal: Viviane Lapointe*
Sudbury East-Manitoulin-Nickel Belt
Liberal: Marc Serre*
NDP: Andreane Chenier
Taiaiako'n-Parkdale-High Park
Liberal: Arif Virani*
Thornhill
Conservative: Melissa Lantsman*
Thunder Bay-Rainy River
Liberal: Marcus Powlowski*
NDP: Yuk-Sem Won
Thunder Bay-Superior North
Liberal: Patty Hajdu*
Toronto Centre
Liberal: Marci Ien*
NDP: Samantha Green
Toronto-Danforth
Liberal: Julie Dabrusin*
NDP: Claire Hacksel
Toronto-St. Paul's
Conservative: Don Stewart*
University-Rosedale
Liberal: Chrystia Freeland*
Vaughan-Woodbridge
Conservative: Michael Guglielmin
Liberal: Francesco Sorbara*
Waterloo
Liberal: Bardish Chagger*
PPC: Douglas Ross
Wellington-Halton Hills North
Conservative: Michael Chong*
Whitby
Liberal: Ryan Turnbull*
Windsor-Tecumseh-Lakeshore
Liberal: Irek Kusmierczyk*
PPC: David Cantagallo
Windsor West
PPC: Matthew Giancola
York Centre
Conservative: Roman Baber
York-Durham
PPC: Patricia Conlin
York South-Weston-Etobicoke
Liberal: Ahmed Hussen*
PPC: James Fields
prince edward island
Cardigan
Conservative: James Aylward
Egmont
NDP: Carol Rybinski
Malpeque
Conservative: Jamie Fox
Liberal: Heath MacDonald*
quebec
Abitibi-Baie-James-Nunavik-Eeyou
Conservative: Steve Corriveau
Ahuntsic-Cartierville
Liberal: Melanie Joly*
Alfred-Pellan
Liberal: Angelo Iacono*
PPC: Ludovic Claude Mbany
Argenteuil-La Petite-Nation
Liberal: Stephane Lauzon*
Beauce
Conservative: Richard Lehoux*
PPC: Johanne Maheu
Bellechasse-Les Etchemins-Levis
Conservative: Dominique Vien*
Bourassa
PPC: Jean-Marc Lamothe
Brome-Missisquoi
Liberal: Pascale St-Onge*
Charlesbourg-Haute-Saint-Charles
Conservative: Pierre Paul-Hus*
Chicoutimi-Le Fjord
Conservative: Richard Martel*
NDP: Raphaël Émond
PPC: Jimmy Voyer
Compton-Stanstead
PPC: Yves Bourassa
Cote-du-Sud-Riviere-du-Loup-Kataskomiq-Temsicouata
Conservative: Bernard Genereux*
Dorval-Lachine-LaSelle
Liberal: Anju Dhillon*
PPC: Michael Patterson
Drummond
Conservative: François Fréchette
Gatineau
Liberal: Steven MacKinnon*
PPC: Mathieu St-Jean
Hochelaga-Rosemont-Est
Liberal: Soraya Martinez Ferrada*
Honore-Mercier
Liberal: Pablo Rodriguez*
Hull-Aylmer
Liberal: Greg Fergus*
Jonquiere
PPC: Patrick Gaudreault
Lac-Saint-Louis
Liberal: Francis Scarpaleggia*
PPC: Mathieu Dufort
LaSelle-Emard-Verdun
NDP: Craig Sauvé
PPC: Gregory Yablunovsky
Laurentides-Labelle
PPC: Richard Evanko
Laurier-Sainte-Marie
Liberal: Steven Guilbeault*
NDP: Nima Machouf
Laval-Les Iles
Liberal: Faycal El-Khoury*
Levis-Lotbiniere
Conservative: Jacques Gourde*
Longueuil-Charles-LeMoyne
Liberal: Sherry Romando*
NDP: Yu-Ti (Eva) Huang
Louis-Hebert
PPC: Vatthana Maholy
Louis-Saint-Laurent-Akiawenhrahk
Conservative: Gérard Deltell*
Marc-Aurele-Fortin
PPC: Steve Dufresne
Megantic-L'Erable-Lotbiniere
Conservative: Luc Berthold*
PPC: Marek Spacek
Mirabel
PPC: Christian Montpetit
Mont-Saint-Bruno-L'Acadie
PPC: Patrick Rochon
Mount Royal
Conservative: Neil Oberman
Liberal: Anthony Housefather*
Notre-Dame-de-Grace-Westmount
NDP: Malcolm Lewis-Richmond
PPC: Tiny Olinga
Outremont
Liberal: Rachel Bendayan*
Papineau
PPC: Dennis Konidis
Pierrefonds-Dollard
Liberal: Sameer Zuberi*
Pontiac-Kitigan Zibi
Liberal: Sophie Chatel*
PPC: Todd Hoffman
Portneuf-Jacques-Cartier
Conservative: Joel Godin*
Quebec Centre
Bloc Quebecois: Simon Berube
Liberal: Jean-Yves Duclos*
NDP: Tommy Bureau
PPC: Daniel Brisson
Repentigny
PPC: Benoit Lanoue
Richmond-Arthabaska
Conservative: Éric Lefebvre
Rosemont-La Petite-Patrie
NDP: Alexandre Boulerice*
Saint-Hyacinthe-Bagot-Acton
PPC: Sylvain Pariseau
Saint-Jean
Bloc Quebecois: Christine Normandin*
Saint-Laurent
PPC: Manon Chevalier
Saint-Leonard-Saint-Michel
Liberal: Patricia Lattanzio*
Saint-Maurice-Champlain
Conservative: Pierre-Augustin Allard
Liberal: Francois-Philippe Champagne*
PPC: David Rioux
Terrebonne
PPC: Chantal Lavoie
Therese-De Blainville
PPC: Vincent Aube
Trois-Rivieres
Conservative: Yves Levesque
PPC: Yan Patry
Ville-Marie-Le-Sud-Ouest-Ile-Des-Soeurs
Liberal: Marc Miller*
Vimy
Liberal: Annie Koutrakis*
saskatchewan
Battlefords-Lloydminster-Meadow Lake
Conservative: Rosemarie Falk*
Carlton Trail-Eagle Creek
Conservative: Kelly Block*
Moose Jaw-Lake Centre-Lanigan
Conservative: Fraser Tolmie*
PPC: Chey Craik
Prince Albert
Conservative: Randy Hoback*
Regina-Lewvan
Conservative: Warren Steinley*
Regina-Qu'Appelle
Conservative: Andrew Scheer*
PPC: Dionne Fehler
Regina-Wascana
Conservative: Michael Kram*
PPC: Peter Bruce
Saskatoon South
Conservative: Kevin Waugh*
PPC: Mark Friesen
Saskatoon-University
Conservative: Corey Tochor*
Saskatoon West
Conservative: Brad Redekopp*
NDP: Rachel Loewen Walker
Swift Current-Grasslands-Kindersley
Conservative: Jeremy Patzer*
PPC: Godwin Ezizor
Yorkton-Melville
Conservative: Cathay Wagantall*
Territories
Northwest Territories
Conservative: Kimberly Fairman
NDP: Kelvin Kotchilea
Nunavut
NDP: Lori Idlout*