British columbia 2024 Nominations
Last Updated: July 2, 2024
Key:
* = Incumbent
# = Incumbent running in different riding
L = Leader
Abbotsford-Mission
Conservative: Reann Gasper
NDP: Pam Alexis*
United: Merrick Matteazzi
Abbotsford South
Conservative: Bruce Banman*
United: Markus Delves
Abbotsford West
Conservative: Korky Neufeld
Independent: James Davison
United: Dave Sidhu
Boundary-Similkameen
NDP: Roly Russell*
United: Ron Hovanes
Bulkley Valley-Stikine
Christian Heritage: Rod Taylor (L)
Conservative: Sharon Hartwell
NDP: Nathan Cullen*
Burnaby Centre
Conservative: Dharam Kajal
NDP: Anne Kang*
Burnaby East
NDP: Reah Arora
United: Tariq Malik
Burnaby South-Metrotown
Conservative: Han Lee
NDP: Paul Choi
Burnaby-New Westminster
Conservative: Deepak Suri
NDP: Raj Chouhan*
United: Daniel Kofi Ampong
Burnaby North
Conservative: Simon Chandler
NDP: Janet Routledge*
United: Michael Wu
Cariboo-Chilcotin
Conservative: Lorne Doerkson*
NDP: Michael Moses
United: Michael Grenier
Chilliwack-Cultus Lake
Conservative: A'aliya Warbus
NDP: Kelli Paddon*
United: Sue Knott
Chilliwack North
Conservative: Heather Maahs
NDP: Dan Coulter*
United: David Moniz
Columbia River-Revelstoke
Green: Calvin Beauchesne
United: Scott McInnis
Coquitlam-Burke Mountain
Conservative: Stephen Frolek
NDP: Jodie Wickens
Coquitlam-Maillardville
Conservative: Hamed Najafi
NDP: Jennifer Blatherwick
Courtenay-Comox
Green: Arzeena Hamir
Independent: John Hedican
NDP: Ronna-Rae Leonard*
United: Bill Coltart
Cowichan Valley
Conservative: John Koury
Green: Cammy Lockwood
NDP: Debra Toporowski
United: Jon Coleman
Delta North
Freedom: Manqoosh Khan
NDP: Ravi Kahlon
United: Amrit Pal Singh Dhot
Delta South
United: Ian Paton*
Esquimalt-Colwood
Green: Camille Currie
NDP: Mitzi Dean*
United: Meagan Brame
Fraser-Nicola
Conservative: Tony Luck
Green: Jonah Timms
United: Jackie Tegart*
Juan de Fuca-Malahat
Conservative: Marina Sapozhnikov
Green: David Evans
United: Herb Haldane
Kamloops Centre
Conservative: Dennis Giesbrecht
Green: Randy Sunderman
NDP: Kamal Grewal
United: Peter Milobar#
Kamloops-North Thompson
Conservative: Ward Stamer
United: Todd Stone*
Kelowna Centre
Conservative: Kristina Loewen
NDP: Loyal Wooldridge
United: Michael Humer
Kelowna-Lake Country-Coldstream
Conservative: Tara Armstrong
Green: Stephanie Hendy
United: Pavneet Singh
Kelowna-Mission
Conservative: Alexandra Wright
United: Ashley Ramsay
Kootenay Central
Green: Nicole Charlwood
Independent: Corinne Mori
NDP: Brittny Anderson*
Kootenay-Monashee
Conservative: Glen Byle
Kootenay-Rockies
Conservative: Pete Davis
United: Tom Shypitka*
Ladysmith-Oceanside
Conservative: Brett Fee
NDP: Stephanie Higginson
United: Lehann Wallace
Langford-Highlands
Conservative: Mike Harris
NDP: Ravi Parmar*
United: Sean Flynn
Langley-Abbotsford
Conservative: Harman Bhangu
United: Karen Long
Langley-Walnut Grove
Conservative: Misty van Popta
NDP: Megan Dykeman*
United: Barb Martens
Langley-Willowbrook
Conservative: Jody Toor
Green: Petrina Arnason
NDP: Andrew Mercier*
Maple Ridge East
NDP: Bob D'Eith*
Maple Ridge-Pitt Meadows
Conservative: Mike Morden
NDP: Lisa Beare*
Mid Island-Pacific Rim
Conservative: Adam Hayduk
NDP: Josie Osborne*
United: Joshua Dahling
Nanaimo-Gabriola Island
Conservative: Viraat Thammanna
NDP: Sheila Malcolmson*
Nanaimo-Lantzville
Conservative: Gwen O'Mahony
Nechako Lakes
Conservative: John Rustad (L)*
United: Shane Brienen
New Westminster-Coquitlam
Conservative: Ndellie Massey
NDP: Jennifer Whiteside*
North Coast-Haida Gwaii
Conservative: Chris Sankey
NDP: Tamara Davidson
North Island
Conservative: Anna Kindy
NDP: Michele Babchuk*
North Vancouver-Lonsdale
NDP: Bowinn Ma*
North Vancouver-Seymour
NDP: Susie Chant*
United: James Mitchell
Oak Bay-Gordon Head
Green: Lisa Gunderson
Peace River North
Conservative: Jordan Kealy
United: Dan Davies*
Peace River South
Conservative: Larry Neufeld
United: Mike Bernier*
Penticton-Summerland
Conservative: Amelia Boultbee
Independent: Roger Harrington
United: Tracy St. Claire
Port Coquitlam
United: Keenan Adams
Port Moody-Burquitlam
Conservative: Kerry van Aswegen
NDP: Rick Glumac*
Powell River-Sunshine Coast
Conservative: Chris Moore
NDP: Randene Neill
Prince George-Mackenzie
Conservative: Rachael Weber
United: Kiel Giddens
Prince George-North Cariboo
Conservative: Sheldon Clare
United: Coralee Oakes*
Prince George-Valemount
Conservative: Rosalyn Bird
United: Shirley Bond*
Richmond-Bridgeport
United: Teresa Wat*
Richmond Centre
NDP: Henry Yao*
United: Wendy Yuan
Richmond-Queensborough
Conservative: Steve Kooner
NDP: Aman Singh*
United: Pavan Bahia
Richmond-Steveston
Conservative: Michelle Mollineaux
NDP: Kelly Greene*
United: Jackie Lee
Saanich North and the Islands
Conservative: David Busch
Saanich South
Green: Ned Taylor
NDP: Lana Popham*
Salmon Arm-Shuswap
Conservative: David Williams
Independent: Sherry Roy
United: Greg McCune
Skeena
Conservative: Claire Rattée
NDP: Sarah Zimmerman
Surrey City Centre
Conservative: Zeeshan Wahla
Surrey-Cloverdale
Conservative: Elenore Sturko#
Green: Pat McCutcheon
NDP: Mike Starchuk*
United: Claudine Storness-Bliss
Surrey-Fleetwood
Conservative: Avtar Gill
Surrey-Guildford
Conservative: Honveer S. Randhawa
NDP: Garry Begg*
United: Noemi Victorino
Surrey-Newton
Conservative: Tegjot Bal
Freedom: Amrit Birring (L)
United: Japreet Lehal
Surrey North
Conservative: Mandeep Dhaliwal
NDP: Rachna Singh*
Surrey-Panorama
Conservative: Dupinder Saran
Freedom: Intikhab Ahmed
NDP: Jinny Sims*
Surrey-Serpentine River
Conservative: Linda Hepner
NDP: Baltej Dhillon
Surrey South
Conservative: Brent Chapman
Surrey-White Rock
Conservative: Bryan Tepper
Green: Scott Kristjanson
United: Trevor Halford*
Vancouver-Fraserview
Conservative: Jagdeep Sanghera
Vancouver-Hastings
NDP: Niki Sharma*
Vancouver-Kensington
Conservative: Syed Mohsin
United: Aronjit Lageri
Vancouver-Langara
Conservative: Bryan Breguet
NDP: Sunita Dhir
United: Michael Lee*
Vancouver-Little Mountain
Conservative: John Coupar
Freedom: Naomi Chocyk
NDP: Christine Boyle
Vancouver-Point Grey
Conservative: Paul Ratchford
Green: Devyani Singh
NDP: David Eby (L)*
Vancouver-Quilchena
Conservative: Dallas Brodie
United: Kevin Falcon (L)*
Vancouver-Renfrew
Conservative: Tom Ikonomou
NDP: Adrian Dix*
Vancouver-South Granville
NDP: Brenda Bailey*
Vancouver-West End
Conservative: Jon Ellacott
NDP: Spencer Chandra Herbert*
Vernon-Lumby
NDP: Harwinder Sandhu*
United: Kevin Acton
Victoria-Beacon Hill
Conservative: Tim Thielmann
Green: Sonia Furstenau (L)#
NDP: Grace Lore
Victoria-Swan Lake
Green: Christina Winter
West Kelowna-Peachland
Conservative: Macklin McCall
Independent: Brynn Jones
United: Stephen Johnston
West Vancouver-Capilano
Conservative: Jaclyn Aubichon
NDP: Sara Eftekhar
United: Caroline Elliott
West Vancouver-Sea to Sky
Green: Jeremy Valeriote
NDP: Jen Ford