Про бібліотеку

Шкільна бібліотека завжди була і є структурним підрозділом школи. Одже й історія в них спільна. Але все ж таки, як окрема структура шкільного закладу, у бібліотеки є своя невеличка біографічна довідка. Бібліотека, як і школа, почала функціонувати з 1 вересня 1947 року. Вона поступово стає кабінетом № 1 у школі, адже кожен захід, який проводився у школі, потребував належної підготовки. Тому і йшли учні та вчителі за книжковою мудрістю та порадою у бібліотеку. Поступово бібліотека комплектувалася новими надходженнями. Перед бібліотекарем школи відкрилось широке поле діяльності. Це і розвиток в учнів культури читання, і прищеплення їм навичок самостійної роботи з книгою, і виховання бережливого ставлення до неї, і допомога вчителеві у підвищенні його методичної майстерності.

У своїй роботі шкільна бібліотека керується законами України про освіту, бібліотеки і бібліотечну справу, нормативними документами МОН України, наказами відділу освіти, Положенням про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу, Інструкцією про комплектування та облік підручників і навчальних посібників у бібліотечних фондах навчальних закладів.

Основним завданням шкільної бібліотеки є реалізація державної політики в галузі освіти, розвитку навчального процесу, забезпечення базового рівня освіти з усіх загальноосвітніх предметів, виховання в учнів глибокої громадянської відповідальності, поваги до Конституції України, законодавства України, державної символіки, високих духовних якостей, родинних і патріотичних почуттів, засвоєння кращих надбань національної та світової літератури, виховання в учнів самосвідомості та шанобливого ставлення до книги.

Кожний народ має свої, лише йому притаманні риси національної свідомості. Ці риси проявляються у формуванні національної культури , патріотичних почуттів та традиціях народу . У наш час зневіра в колишні ідеали негативно відбилася на громадській свідомості, духовному житті нашого народу. Тому проблема національної свідомості та формування патріотичних почуттів є основною у вихованні підростаючого покоління.

Дуже часто можна почути заклики про розвиток національної свідомості людини та виховання справжнього громадянина. А поштовхом і основою для цього є, в першу чергу, виховання духовної особистості. Школі потрібно змалку турбуватися про духовний світ дитини. Саме тоді країна буде бачити молодь як майбутнє нашої нації, людей з найвищими ідеалами. Адже від її ставлення до надбань культури залежить духовне оновлення нашого суспільства, її ціннісні орієнтації і майбутнє.

Книга – це необхідна передумова для формування нового громадянина. Завдання бібліотеки полягає в тому, щоб виховати у підростаючого покоління любов до книги, підготувати до активної участі у житті держави.

Бібліотекарі протягом всього часу існування бібліотеки закладають в душі учнів любов до читання та книги. Різноманітність періодичних видань для вчителів та учнів, дає можливість якісної підготовки до уроків. Бібліотека має всі умови для навчання, самоосвіти та відпочинку.

Шкільна бібліотека – це центр інтелектуального життя школи, адже без неї навчально-виховний процес уявити неможливо.

Бібліотека нашої школи – це не просто «банк книг», – це своєрідне дзеркало, яке відбиває шкільне життя взагалі. Тут постійно проводяться книжкові виставки, обговорюються ті чи інші проблеми, відбуваються зустрічі. Також варто зазначити, що активну участь в роботі бібліотеки беруть учні школи, які систематично здійснюють перевірку стану збереження книг, організовують бібліотечні уроки, тематичні вечори,

На сьогоднішній день в шкільній бібліотеці основного фонду налічується у кількості 13343 одиниць, з яких підручників - 4652. Серед читачів бібліотеки 165 учнів та 19 вчителів школи. Середня відвідуваність становить 20 чоловік.

ТВОРЧА СПІВПРАЦЯ

З метою здійснення творчої співпраці бібліотеки та учнівського колективу, спрямованої на пошук різноманітних форм організації змістовного дозвілля школярів, залучення їх до активної творчої діяльності навколо книги та бібліотеки проводяться заняття з тем:

Облік літератури в бібліотеці; книги сумарного обліку, інвентарні книги

Облік, зберігання та використання документів бібліотечного фонду здійснюються за правилами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, та встановленими стандартами, технічними умовами та іншими нормативними актами.

Складання списку літератури - є її важливою складовою частиною. Список літератури показує джерелознавчу базу дослідження, відображає компетентність та вміння бібліотекаря вести роботу з підбору і аналізу літератури.

Складання списку – тривалий процес, що починається з моменту отримання книги та визначення її літературної тематики.

Головну допомогу в пошуку необхідної літератури надають бібліотечні каталоги та картотеки.

З метою забезпечення компактності бібліографічного опису застосовують скорочення слів і словосполучень згідно із загальноприйнятими стандартами.

При складанні бібліографічного опису додержуються норм сучасної орфографії.

Методика розташування літератури. Система класифікації літератури

Кожен запис про книгу чи статтю – це бібліографічний запис, що містить основні відомості: прізвище автора, його ініціали; назва твору (без лапок) та відомості про відповідальність; вихідні дані: місце видання, видавництво, рік видання; кількість сторінок.

Застосовується декілька способів груповання літератури: алфавітний, систематичний, хронологічний.

Найбільш часто використовується алфавітне групування – тобто коли книжки розташовуються за алфавітом авторів та заголовків робіт (якщо автора не вказано, або авторів більше трьох):

Методичні рекомендації із застосування ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 дивіться на сайті Книжкової палати України

Методичні рекомендації щодо складання бібліографічного опису документа (ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 "Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання"). – Режим доступу: http://www.ukrbook.net/zakony/metodrek.pdf.

Приклади бібліографічних записів. – Режим доступу: http://www.ukrbook.net/zakony/prykl_bib_zap.pdf.

Читацький формуляр. Методика заповнення та ведення

Читацький формуляр - читацький "паспорт". Дитина вперше приходить у шкільну бібліотеку. Відбувається індивідуальна бесіда з бібліотекарем, знайомство з першими ілюстрованими книгами. Потім бібліотекар із слів учня заповняє його дані у формуляр. У формуляр бібліотекар вносить прізвище, ім"я, домашню адресу, назву школи, телефон. Коли читач бере книгу, то у формулярі вписується автор книги, назва книги, інвентарний номер, бібліотекар також зазначає термін повернення книги, а читач ставить свій підпис за отриману книгу. Якщо читач читатиме багато книг, то тоді у його формуляр вставляється вкладка, а на формулярі позначка про те, що читач багато читає. У замітках бібліотекар робить свій запис про те, як читає учень, чим він цікавиться. Із записів читацьких формулярів видно, як читає читач, як часто відвідує бібліотеку.

Вивчаючи записи у формулярі можна порівнювати читаність тих дітей, які добре вчаться, з дітьми, які не беруть в руки ніяких книжок, окрім підручників, дізнатись, скільки книг за рік прочитав читач.

Формуляри учнів розташовані в ящику по класах. Якщо читач залишає школу, то він повинен віддати позичені книги з бібліотеки, а бібліотекар робить про це відмітку у читацькому формулярі.

Збереження літератури. Книжкова лікарня

Книги - як люди: народжуються, живуть, старіють. Як і люди, книги теж можуть хворіти. А захворівши, потребують лікування. Для «хворих» книжок теж є спеціальні «лікарні».

З метою збереження фонду підручників та фонду художньої літератури у бібліотеці працює «Книжкова лікарня», де надається перша допомога постраждалим книгам. Клей, ножиці – ось основні інструменти, за допомогою яких учні «лікують» книги. Під час роботи бібліотекар надає учням консультацію, показує, як потрібно ремонтувати книгу, як її берегти, правильно користуватися.

Учні із задоволенням надають швидку допомогу “потерпілим”. Завдяки старанням дітей пошарпані книжки стають приємними на вигляд і на стелажі немає хворої книги.Запрошуємо всіх, чиї книги потребують лікування до «Книжкової лікарні».

Обговорення книжкових новинок, періодики. Робота з періодичними виданнями

«Читання – це одне з джерел мислення та розумового розвитку»

(В. О. Сухомлинський)

У сучасному бібліотечному світі відбувається поступове збільшення репертуару бібліотечної періодики, що свідчить, з одного боку, про попит на неї та значення для підвищення фахового рівня бібліотекарів, так як видання багатоаспектно розкривають шляхи розвитку бібліотечної справи. З іншого – і, мабуть, це головне, що бібліотеки сьогодні потрібні людству як ніколи, про це можна дізнатися з багатьох періодичних видань, як на паперових носіях, так і в електронному варіанті.

Бібліотека відкрита для кожного, хто прагне:

· Поринути в захоплюючий світ пригод і фантастики;

· Зустрітися з улюбленими героями;

· Підвищити рівень навчання та самоосвіти;

· Стати активним читачем.


Методика роботи в читальній залі

Задовольнити інформаційні потреби користувачів, зробити доступною для них інформацію – саме в цьому полягає одна з найважливіших функцій шкільної бібліотеки. Ця функція здійснюється бібліотекою шляхом надання бібліотечно-інформаційних ресурсів та послуг.

Побудова сучасної ефективної системи інформаційного забезпечення розв'язує завдання поєднання традиційної та електронної форм надання інформації, створення більших можливостей оперативно і повно задовольняти потреби в ній. Невід'ємним компонентом інформатизації освіти є бібліотека навчального закладу, яка організує збір, зберігання та використання інформаційних ресурсів. Тобто, перед бібліотекою постає завдання – формувати інформаційно-бібліотечні ресурси як базу діяльності у сфері освіти.

Технічна обробка літератури. Розстановка фонду

Технічна обробка літератури - це сукупність процесів підготовки літератури, документів та бібліографічних записів щодо їх подальшого використання та збереження в бібліотеці.

Складові технічної обробки: штемпелювання, проставляння інвентарного номера та шифру збереження, наклеювання кишеньки, листка терміну повернення, оформлення формуляра, необхідних службових реквізітів.

З давніх давен вчилися люди створювати книги і зберігати їх. У сиву давнину з’явились і бібліотеці. У стародавньому Єгипті бібліотеки називали«аптеками для душі». На думку єгиптян книги можна було прирівняти до ліків,які робили розум людини сильним, а душу – шляхетною. Перша бібліотека на Русі була заснована в Києві у 1037 році за велінням князя Ярослава Мудрого

З того часу в нашій країні відкрито величезну кількість бібліотек. Є серед них спеціальні бібліотеки для дітей,шкільні, де зібрано тисячі книг,які цікаво,захоплююче розповідають про все на світі. Так і хочеться одну за одною читати, читати, читати…


У шкілний бібліотеці застосовують декілька видів розстановок бібліотечного фонду. Основний фонд представляют у сістематично - алфавітному порядку, Журнали – у абетково – хронологічно – нумераційному,тобто за алфавітом назв,у середині назв за роками та номерами(випусками). Крім цього,використовують елементи форматної розстановки для горизонтального сбереження газет та альбомних видань.

Література у бібліотеці розділється на художню і науково – популярну(галузеву) Кожна книга має своє місце на полиці, згідно шифру книги, який знаходиться у верхньому лівому куточку тітульної сторінки книги. Шифр ви знайдете і на розділниках, за якими можна оріентуватись в бібліотечному фонді.

Основні документи, завдяки яким створюється певний порядок у бібліотечному фонді, є таблиці бібліотечно-бібліографічної класифікації(ББК) .

Довідково - бібліографічний апарат бібліотеки- це система каталогів та картотек у яких відображені існуючі у бібліотеці книги та інші джерела інформації.

Саме слово «каталог» прийшло до нас із стародавньої Греції і означає опис або перелік предметів,книг,тощо. Бібліотечні каталоги являють собою ящики з картками певної форми. Отже, каталог - це перелік всіх творів друку, які є у бібліотеці Найбільш зручний у користуванні алфавітний каталог. Всі бібліотечні описи книг подаються тут за алфавітом прізвищ авторів, або назв книг(якщо автор відсутній) Систематичний каталог складніший. Він відображає книжковий фонд у певній системі в залежності від змісту книги. На кожну нову книгу пишеться каталожна картка.

Картотека – це систематизоване зібрання карток з бібліографічними описами, що містять дані довідкового чи іншого характеру. Картотеки доповнюють каталог, розкриває фонд бібліотеки ширше. Картотеки в каталозі розміщуються згідно розділам ББК(«Таблиці ББК») Кожна галузь знання отримує цифрову ознаку.

Основа каталогів та картотек – каталожна картка. Як що подивитися на титульну сторінку та на каталожну картку, то можна помітити, що всі дані про книгу – однакові.

Той, хто користується довідково-бібліотечним апаратом бібліотеки, йде до знань коротким шляхом.

Методика перевірки літератури, підручників

Одним із важливих завдань шкільної літературної освіти, визначених у сучасних нормативних документах і чинних програмах, є спрямування навчально-виховного процесу на формування компетентного, творчо мислячого читача, здатного до самостійної аналітико-інтерпретаційної роботи з літературним твором у широкому історико-культурному контексті. За такого підходу об’єктами першочергової уваги є текст літературного твору як "іманентна сутність", а також образ читача, який образно та критично сприймає прочитане з огляду на власний життєвий досвід, мовну, читацьку, інтерпретаційну та інформаційну компетентності.

Виходячи з того, що навчальна книга аналізується на різних етапах її розробки і створення, найзручнішою є така класифікація: поділ на * теоретичні методи (метод аналізу рукопису); * емпіричні методи (метод оцінювання готового підручника).

Недолік теоретичних методів — відсутність зворотного зв'язку: не досліджується книга в процесі її функціонування в навчальному процесі. Недолік емпіричних — суб'єктивність: вчитель може негативно оцінити новий підручник лише через те, що звик працювати зі старим; учень може не виявити своїх знань через власний низький інтелектуальний рівень. Саме тому необхідно проводити інструктаж чи методичну підготовку вчителів і учнів, які беруть участь у експерименті. До недоліків емпіричних методів відносять вірогідність інформації: не завжди можна довіряти отриманій інформації. Тому застосовують принцип тріангуляції — отримання однієї й тієї ж інформації з різних джерел чи за різних обставин. Наприклад, якщо учень заявляє, що він жодного разу не скористався підручником, дослідник повинен перевірити цю інформацію 1) опитавши ще трьох учнів; 2) опитавши вчителя, батьків; 3) змінити методики отримання інформації (анкета, відвідування уроку тощо).

В теоретичному аналізі розрізняють такі підвиди: описовий, порівняльний і матричний.

  • Описовий аналіз — це аналіз одного підручника за одним критерієм (характеристика методичної системи, реалізація розвивальної функції).

  • Порівняльний аналіз — це зіставлення відповідних показників якості одного підручника з однойменними показниками іншого, порівняння старих і нових підручників, альтернативних, вітчизняних і зарубіжних.

  • Матричний аналіз — повний облік критеріїв оцінювання шкільного підручника

  • Діагностичний аналіз постфактум — це оцінка книги після її виготовлення, але до запровадження у школи.

Серед найбільш поширених емпіричних методів вчені розрізняють спостереження, анкетування та тестування.

  • Спостереження та опитування вчителів та учнів, які користуються даним підручником, а також вивчення рівня знань школярів, рецензування. Враховуються робота з підручником на уроці, а також можливості самостійного опрацювання підручника учнем, конспекти уроків, питома вага роботи з підручником на уроці, використання додаткових матеріалів.

  • Анкетне опитування вчителів і учнів, які працюють з підручником. Ефективність його використання зумовлюється правильним формулюванням запитань. Саме тому варто дотримуватись рекомендацій:

  1. в анкеті пропонувати як закриті запитання — з переліком можливих відповідей, так і відкриті — вони дадуть змогу вчителеві проаналізувати власний досвід і досвід колег, висловити свої міркування;

  2. анкета повинна містити запитання, які стосуються і узагальнених характеристик підручника, і окремих його структурних елементів, і можливостей роботи з ним у навчальному процесі.

  • Рівень засвоєння учнями знань, умінь, навичок. Фактично, це перевірка через контрольні роботи та тестування.

Один з ефективних методів — використання єдиних текстів для школярів, які навчалися за різними підручниками. Інший метод — метод порівняння за кількістю безпомилкових відповідей (розв'язків). Результати контрольної за новим підручником порівнюються з результатами контрольної, яка проводилась кілька років тому за старим.

З-поміж проблем, що потребують вирішення за умов переходу освіти до режиму розвивального навчання, постає питання педагогічного контролю як ключового компонента навчально-виховного процесу. Адже його результатом є оцінювання навчальної успішності, що визначає співвіднесеність діяльності учнів із вимогами певної педагогічної моделі й освітньої парадигми в цілому. На етапі оновлення літературної освіти обговорюється можливість формування ефективних способів оцінювання навчальних досягнень учнів, які забезпечать здатність до "емоційної рефлексії" та цілісне сприйняття художнього твору.

Отже, оптимальність цілеспрямованого вибору методів оцінювання, як традиційних, так і інноваційних, – тобто технологізація оцінювання є актуальною проблемою навчання літератури у школі.

Збір підручників. Видача підручників

До уваги класних керівників!

Нагадуємо, що після закінчення навчального року, у період літніх канікул шкільна бібліотека збирає підручники у співпраці з класними керівниками. Зберігаючи мінімальні контакти з учнями або їх батьками пропонуємо дотримуватись відповідного графіку щодо повернення підручників та інших документів.

Наявність засобів індивідуального захисту (маски, рукавички, антисеп-тики, дезінфектори) - є обов’язковою!

Отже, оголошується збір та повернення підручників до шкільної бібліотеки з 17.08.2021 року по 31.08. 2021 року за таким графіком:


1-8 класи – збір з 17.08.2021 р. по класам класними керівниками підручників за минулий навчальний рік та здача у бібліотеку до 21.08.2021 р.;

видача підручників на наступний навчальний рік для учнів 1-8 класів - з 25.08.2021 р. по 28.08.2021 р.

за 9 клас – здача та відразу видача книг на 10 клас з 25.08.2021 р. по 28.08.2021 р.

Видача підручників для 9 класу – з 29.08.2021 р. по 31.09.2021р.;

за 10 клас – здача та відразу видача книг на 11 клас - з 17.08.2021 р. по 21.08.2021 р.;

Увага! Підручники за 11 клас повертати до бібліотеки на наступний день після здачі останнього ЗНО.

Підручники до бібліотеки повертати у належному стані.

Збір та видача підручників у бібліотеці з 10 до 15 год.

Прохання: дотримуватись усіх карантинних правил!!!

Бібліотека школи