Архів святкових та пам'ятних дат

Серпень, 2020 рік

День Незале́жності Украї́ни — державне свято України, яке відзначається щороку 24 серпня на честь ухвалення Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України, що прийнято вважати датою створення держави Україна в її сучасному вигляді.

Акт проголошення незалежності України — політико-правовий документ, ухвалений позачерговою сесією Верховної Ради УРСР 24 серпня 1991 року, яким проголошено незалежність України та створення самостійної української держави — України.

Успі́ння Пресвятої Богородиці (грец. Κοίμησις Θεοτόκου, Koímēsis Theotokou; лат. Dormitio Mariae) — день закінчення земного життя святої Діви Марії, матері Ісуса Христа.

День авіації — професійне свято військових і цивільних авіаторів та працівників авіаційної промисловості і транспорту України. Відзначають щорічно в останню суботу серпня.

День пам'яті захисників Українипам'ятний день в Україні, який відзначають 29 серпня. Він приурочений пам'яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Третій Спас — народна назва церковного свята, присвяченого спогаду перенесення з Едеси до Константинополя нерукотворного образу Ісуса Христа, що припадає на 16 (29) серпня. Це день, наступний після свята Успіння Богородиці

День шахтаря́ — професійне свято працівників вугільної промисловості України.

Вересень, 2020 рік

День знань - одне із головних свят навчального року – урочисте, хвилююче і відповідальне. Разом з тим, це свято об’єднує всю громаду – від найменших, тих хто вперше піде до школи і стане першокласником, до серйозних старшокурсників – тих, хто стоїть на порозі дорослого життя. Крім того, це свято всіх учителів, викладачів, батьків, бабусь та дідусів, хто з хвилюванням та гордістю збиратиме та проводжатиме рідних чад до школи.

День нотаріату — професійне свято України. Відзначається щорічно 2 вересня. Свято встановлено в Україні «…ураховуючи значення нотаріальної діяльності в розбудові правової держави, сприянні громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України та Української нотаріальної палати…» згідно з Указом Президента України «Про День нотаріату» від 22 лютого 2010 р. № 211/2010.

Де́нь підприє́мця — свято України. Відзначається щорічно у першу неділю вересня.

День благоді́йництва — міжнародне свято на честь благодійництва яке у світі відзначається щорічно 5 вересня[2]. Також в Україні відзначається щорічно у другу неділю грудня.

У системі міжнародних та всесвітніх днів ООН 7 вересня призначено Днем чистого повітря і блакитного неба.

Це день, створений задля того, щоб привернути увагу до проблеми якості повітря, хоча, скоріше, це можна назвати «неякістністю». Адже за даними ВОЗ вже 2016 року 90% населення планети проживало у районах, де рівень забруднення повітря перевищував допустимі показники. Окрім цієї очевидної шкоди, є і прихована — вплив на клімат. До речі, у часи пандемії, якість повітря впливає і на захворюваність. Загроза не є прямою, але неякісне повітря у поєднанні з іншими факторами, такими як вік та наявність хронічних захворювань, підвищує вразливість до вірусу та ускладнює перебіг хвороби.

7 вересня, відзначають День воєнної розвідки України. Воєнна розвідка посідає важливе місце в системі національної безпеки України, будучи опорою нашої державності та одним із інструментів захисту державних інтересів від зовнішніх загроз.

Міжнаро́дний день гра́мотності або Міжнаро́дний день гра́мотности — один із міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об'єднаних Націй. Цей день щорічно святкується 8 вересня.

Міжнародний день солідарності журналістів (англ. International Day of Journalists' Solidarity) – інтернаціональний день солідарності журналістів, кореспондентів і репортерів, який відзначається по всій планеті щороку 8 вересня.

Міжнародний день захисту освіти від нападів, який відзначається 9 вересня, проголосила Генеральна Асамблея ООН 29 травня 2020 року. Цей день покликаний привернути увагу до важкого становища понад 75 млн дітей 3-18 років у 35 країнах, які постраждали від конфліктів, та їхньої нагальної потреби в підтримці галузі освіти.

Усікнове́ння глави́ Іва́на Предте́чі — це день пам'яті страти Предтечі і Хрестителя Господнього Івана, який православні та греко-католики відзначають 29 серпня (11 вересня) за юліанським календарем. У цей день призначено суворий піст. Історія ця описується у Біблії Мт. 14:1-12, Мр. 6:14-30 та у Лк. 9:7-10. Церква шанує Івана Предтечу вище за всіх святих, після Богоматері.

День фізи́чної культу́ри і спо́рту — свято України. Відзначається щорічно у другу суботу вересня.

Де́нь украї́нського кіно́ — національне професійне свято працівників кінематографії, яке відзначається в Україні щорічно у другу суботу вересня.

День рятувальника — свято, яке відзначається в Україні щорічно 17 вересня.

День винахідника і раціоналізатора — свято винахідників і раціоналізаторів. В Україні відзначається щорічно у третю суботу вересня.

День фармацевтичного працівника — професійне свято України. Відзначається щорічно в третю суботу вересня.

Де́нь працівника́ лі́су — професійне свято працівників лісового господарства, лісової, деревообробної промисловості України. Відзначається щорічно у третю неділю вересня.

Різдво́ Пресвято́ї Богоро́диці, або Мала́ Пречи́ста — релігійне свято християнської церкви на честь Богородиці Діви Марії, матері Ісуса Христа, що є одним з дванадесятих свят.

Міжнаро́дний де́нь ми́ру (офіційними мовами ООН: англ. International Day of Peace, араб. اليوم العالمي للسلا‎م,‎‎ ісп. Día Internacional de la Paz, кит. 国际和平日, рос. Международный день мира, фр. Journée internationale de la paix) встановлений резолюцією Генеральною Асамблеєю ООН від 30 листопада 1982 року і відзначається в 3-й вівторок вересня.

День партизанської слави — свято України. Відзначається щорічно 22 вересня.

26 вересня, Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї, який відзначається за рішенням 68-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 5 грудня 2013 року.

Воздви́ження Че́сного Хреста́ Госпо́днього (Здвиження, Здвиг) — велике Дванадесяте свято, що святкується християнами в пам'ять про знайдення хреста, на якому розіп'яли Ісуса Христа, яке відзначається 14 (27) вересня.

Всесві́тній де́нь тури́зму — свято, що відзначається щорічно 27 вересня з метою пропаганди туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвитку зв'язків між народами різних країн.

Міжнародний день загального доступу до інформації, англ. International Day for Universal Access to Information (UDUAI) — відзначається щороку 28 вересня.

Відповідна резолюція про це затверджена на засіданні Генеральної Асамблеї ООН 15 жовтня 2019 консенсусом після виступу постійного представника Республіки Ліберія при ООН, посла Ді-Максвелла Саа Кемая, який очолив пропозицію та переговори щодо резолюції

Щороку наприкінці вересня православні християни вшановують пам’ять святих дів Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії, а тезки мучениць, відповідно, святкують свої іменини.

Всеукраїнський день бібліотек встановлений в Україні «…враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність дальшого підвищення їх ролі у житті суспільства та підтримуючи ініціативу бібліотечної громадськості…» згідно з Указом Президента України «Про встановлення Всеукраїнського дня бібліотек» від 14 травня 1998 р. № 471/98.

Де́нь усино́влення — свято України, яке щороку припадає 30 вересня та збігається із днем християнського свята Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії.

Жовтень, 2020 рік

Міжнародний день му́зики (англ. International Music Day) був заснований за ініціативою Міжнародної музичної ради (IMC) при ЮНЕСКО, щорічно відзначається у всьому світі 1 жовтня.

Рішення про проведення Міжнародного дня музики було прийнято на 15-й Генеральній асамблеї IMC у Лозанні в 1973 році.

Міжнаро́дний день люде́й похи́лого ві́ку (англ. International Day of Older Persons) — проголошений 50 сесією Генеральної Асамблеї ООН, відзначається в усьому світі 1 жовтня.

День ветерана (Україна) — свято в Україні, що відзначається в один день з Міжнародним днем осіб похилого віку 1 жовтня.

День працівникі́в осві́ти (офіційно), або День вчителя, — професійне свято працівників освіти України; відзначається щорічно в першу неділю жовтня.

Всесві́тній день архітекту́ри установлений в 1985 році у перший понеділок жовтня Міжнародним союзом архітекторів, що виник в 1946 році, після Другої світової війни, коли потрібно було піднімати з руїн міста, відновлювати підприємства, відтворювати пам'ятники архітектури.

В Україні в 1995 році встановлено День архітектури України, який відмічається щорічно 1 липня

Всесвітній день учителів (англ. World Teachers' Day) — свято, яке відзначають 5 жовтня.

ЮНЕСКО проголосила 5 жовтня Всесвітнім днем учителів 1994 року, святкуючи великий крок, зроблений для вчителів 5 жовтня 1966 року, коли спеціальна міжурядова конференція, скликана ЮНЕСКО в Парижі прийняла в співпраці з МОП Рекомендацію ЮНЕСКО/МОП «Про становище вчителів».

Де́нь юри́ста — професійне свято. В Україні відзначається щорічно 8 жовтня.

Всесвітній день пошти (офіційними мовами ООН: англ. World Post Day, ісп. Día mundial del correo, фр. Journée mondiale de la poste, рос. Всемирный день почты) — одне зі щорічних міжнародних свят, встановлене Всесвітнім поштовим союзом (ВПС) у 1969 році.

Відзначається щорічно 9 жовтня. Всесвітній день пошти включений до переліку Міжнародних днів Організації Об'єднаних Націй з метою сприяти популяризації і розвитку поштового обслуговування в світі, підвищення рівня обізнаності про щоденну роль пошти для людей та бізнесу.

Покро́ва Пресвято́ї Богоро́диці — християнське і народне свято, яке відзначається Східними церквами 1 жовтня за григоріанським і новоюліанським календарями, а 1 (14) жовтня частиною православних церков за юліанським календарем.

З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва.

День захисника́ Украї́нисвято, що відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас з Днем Українського козацтва. З 2015 року є державним святом і неробочим днем.

Всесві́тній день продово́льства (англ. World Food Day, ісп. Día Mundial de la Alimentación, фр. la Journée de Nations Unies pour la coopération Sud-Sud) — день, який 1979 року встановила Конференція ФАО (під таким скороченням відома Продовольча та сільськогосподарська організація ООН). Відзначається щороку 16 жовтня, оскільки ФАО було засновано 16 жовтня 1945 року.

Метою проведення Всесвітнього дня продовольства визначено підвищення рівня поінформованості населення щодо світової продовольчої проблеми та укріплення солідарності у боротьбі з голодом, недоїданням і злиднями.

День Організації Об'єднаних Націй (На офіційних мовах ООН (англ. United Nations Day; фр. Journée des Nations Unies; ісп. Día de las Naciones Unidas; рос. День Организации Объединенных Наций) – Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/RES/168 (II) Генеральної Асамблеї ООН 31 жовтня 1947 року, який відзначається щорічно 24 жовтня.

Всесвітній день міст (На офіційних мовах ООН (англ. World Cities Day; фр. Journée mondiale des villes; ісп. Día Mundial de las Ciudades; рос. Всемирный день городов) – Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/68/239 Генеральної Асамблеї ООН 27 грудня 2013 року, який відзначається щорічно 31 жовтня.

День визволення України від фашистських загарбниківсвято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

День автомобіліста і дорожника — професійне свято працівників автомобільного транспорту і дорожнього господарства України. Відзначається щорічно в останню неділю жовтня.

Листопад, 2020 рік

День залізничника — професійне свято працівників залізничного транспорту. В Україні відзначається щорічно — 4 листопада.

Не́стор Літопи́сець (близько 1056, Київ — близько 1114, Київ) — київський літописець та письменник-агіограф. З 1073 чернець Києво-Печерського монастиря. Автор «Житій святих князів Бориса і Гліба й Теодосія Печерського». Вважається упорядником (за іншою версією автором) «Повісті минулих літ». Помер і похований у Києво-Печерській лаврі.

День украї́нської писе́мності та мо́ви — свято розвитку державної мови, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. За православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія

День студента — свято всіх студентів, яке в Україні відзначають як і в більшості країн світу — 17 листопада, також відоме як міжнародний День студентів. Свято асоціюється з молодістю, романтикою і веселощами.

День сержанта Збройних Сил Українисвято, що відзначається в Україні 18 листопада.

День установлений 19 квітня 2019 року Президентом України Петром Порошенком ушановуючи відданість, відповідальність та професіоналізм сержантів і старшин Збройних Сил України, їх мужність та героїзм у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, з метою примноження військових традицій сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

День працівників гідрометеорологічної служби — професійне державне свято України для тих, хто причетний до роботи гідрометцентру країни. Відзначається щорічно 19 листопада з 2003 р.

Всесвітній день дитини (На офіційних мовах ООН (англ. Universal Children's Day; фр. Journée mondiale de l'enfance; ісп. Día Universal del Niño; рос. Всемирный день ребенка) – Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією 836 (IX) Генеральної Асамблеї ООН 14 грудня 1954 року, який відзначається щорічно 20 листопада.

День Гі́дності та Свобо́дисвято в Україні, що святкується щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року). Є наступником свята Дня Свободи, що святкувалося 22 листопада на честь Помаранчевої революції у 2005—2011 роках, поки не було скасоване указом президента Віктора Януковича 13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким в Україні 21 листопада святкується День гідності та свободи.

День Іоанна Златоуста: життя святителя, традиції та заборони свята Святий Іоанн був блискучим проповідником, саме за цей дивовижний дар паства нарекла його Златоустом. 26 листопада, православна церква вшановує великого святого – Іоанна Златоуста, Патріарха Константинопольського.

День па́м'яті жертв голодомо́рів — щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на четверту суботу листопада.

Традиційно в цей день громадяни відвідують поминальне богослужіння й ставлять символічні горщики з зерном і свічки до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні.

Грудень, 2020 рік

Всеукраїнський референдум 1991 року — загальнонаціональний референдум на території колишньої УРСР щодо проголошення незалежності України. Відбувся 1 грудня 1991 року. На референдум було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?».Текст Акту, ухвалений Верховною Радою 24 серпня 1991 року, було наведено у виборчому бюлетені. Громадяни України висловились на підтримку незалежності. У референдумі взяли участь 31 891 742 особи — 84,18 % населення України. З них 28 804 071 особа (90,32 %) проголосувала «За»

Всесві́тній день боротьби́ зі СНІДом вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.

Дата обрана не випадково, саме 2 грудня 1949 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами.

Метою цього Дня є викорінення таких сучасних форм рабства, як торгівля людьми, сексуальна експлуатація, найгірші форми дитячої праці, примусові шлюби, продаж наречених, передання у спадщину вдів і насильницьке вербування дітей для подальшого використання у збройних конфліктах.

Міжнародний день людей з інвалідністю (На офіційних мовах ООН (англ. International Day of Persons with Disabilities; фр. Journée internationale des personnes handicapées; ісп. Día Internacional de los Impedidos; рос. Международный день инвалидов) — Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/RES/47/3 Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року, який відзначається щорічно 3 грудня.

Вве́дення у храм Пресвято́ї Ді́ви Марії́ (грец. Εἴσοδος τῆς ῾Υπεραγίας Θεοτόκου ἐν τῷ Ναῷ, лат. Praesentatio Sanctae Dei Genetricis in Templo) — одне з великих християнських Богородичних свят, встановлене на честь події приведення пресвятої Богородиці своїми батьками в Єрусалимський храм для присвячення Богу. Святкується Східними і Західними церквами — 21 листопада за григоріанським і новоюліанським календарями. Деякі Східні церкви відзначають це свято за юліанським календарем — 21 листопада (4 грудня) .

Міжнародний день волонтерів в ім'я економічного і соціального розвитку (англ. International Volunteer Day for Economic and Social Development, ісп. Día Internacional de los Voluntarios para el Desarrollo Económico y Social, фр. Journée internationale des volontaires pour le développement économique et social) — один з міжнародних днів ООН. Присвячений особам, що займаються волонтерством.

День Збройних сил України — святковий день на честь ЗСУ. Встановлений постановою ВРУ 1993 року, не є неробочим днем. Відзначається щорічно 6 грудня — в день ухвалення 1991 року закону України "Про Збройні сили України".

Свята Катерина — ім'я декількох святих.

Відзначається воно 7 грудня. Є святом на честь Катерини Александрійської. Є найголовнішим з жіночих свят, бо за віруваннями Катерина є захисниця жіночої долі.

Міжнародний день цивільної авіаціїМіжнародний день ООН, який відзначається щорічно 7 грудня. Рішення ухвалила Генеральна Асамблея ООН 6 грудня 1996 року.

День місцевого самоврядування — свято України. Відзначається щорічно 7 грудня.

З 2015 року, з проголошенням Генеральною Асамблеєю ООН відповідної Резолюції, 9 грудня у світі відзначається Міжнародний день пам'яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої гідності та запобігання цьому злочину.

Міжнародний день боротьби з корупцією (На офіційних мовах ООН (англ. International Anti-Corruption Day; фр. Journée internationale de lutte contre la corruption; ісп. Día Internacional contra la Corrupción; рос. Международный день борьбы с коррупцией) — Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/58/4 Генеральної Асамблеї ООН 31 жовтня 2003 року, який відзначається щорічно 9 грудня.

День прав людини — міжнародне свято, що відзначається 10 грудня за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.

Де́нь Сухопу́тних ві́йськ Украї́ни — свято України. Відзначається щорічно 12 грудня.

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС — день пам'яті в Україні. Відзначається щорічно 14 грудня у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. Не є неробочим днем

День працівників суду — професійне свято України. Відзначається щорічно 15 грудня.

Міжнародний день мігранта (на інших офіційних мовах ООН: англ. International Migrants Day, ісп. Día International del Migrante, фр. La Journée internationale des migrants), (рос. Международный день мигранта) — наголошується за пропозицією Генеральної асамблеї ООН (Резолюція № A/RES/55/93) щорічно, 18 грудня, починаючи з 2000 року. У цей день в 1990 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Міжнародну конвенцію про захист прав всіх робочих мігрантів і членів їх сімей.

З поміж великих святих угодників Божих святитель Миколай Чудотворець користується особливою любов`ю нашого народу. Чудотворця знають і шанують Схід і Захід, усі християни і навіть магометани.

День адвокатури — професійне свято України. Відзначається щорічно 19 грудня.

Міжнаро́дний день соліда́рності люде́й (англ. International Human Solidarity Day, ісп. Día Internacional de la Solidaridad Humana, фр. la Journée internationale de la solidarité humaine) — свято, яке відзначається щорічно 20 грудня, починаючи з 2006 року.

День енергетика — професійне свято працівників енергетики та електротехнічної промисловості України, день визнання заслуг працівників енергетичної промисловості в економічному розвитку, удосконалюванні й підтримці повсякденного життя населення. Відзначається щорічно 22 грудня.

Де́нь працівникі́в дипломати́чної слу́жби - професійне свято України. Відзначається щорічно 22 грудня.

Де́нь працівникі́в архі́вних устано́в — професійне свято України. Відзначається щорічно 24 грудня.

25 грудня, Різдво Христове за Григоріанським календарем відзначають Католицька церква, протестантські церкви, а також більшість помісних православних церков.