Hals - Falkelv (ved Kråkmo)
11-12 grader og mest gråvær.
Første overnatting et stykke opp etter anleggsveien til Rekvannet.
Fin tur opp til vannet på en bratt, men asfaltert anleggsvei. Det er mulig å kjøre med bil opp til vannet. Bomvei videre.
Parkeringsplassen ved Falkelv
Oppe ved Rekvatnet
(Fruen fortsatt merket etter fallet i Petersborggata...)
Deilig middag i varm bil.
Laksholla - Fauske - Storjorda
På tur sørover stakk vi innom Laksholla. I veienden starter stien til Rago nasjonalpark.
Flott plass med isskurte fjellsider over en grønn dal med ei fin elv.
Gradvis varmere utover. I Saltdalen er det fint som vanlig.
Gammelveien opp Junkerdalen er stengt med bom ca en km fra krysset. Før bommen er det laget en fin parkeringsplass. Ingen trafikk og flott utsikt:
Parkering ved gammelveien. Solvågtinden bak.
Kjøppizza på grillen
Like ved starter stien opp til Tjernfjelltjønna: En perle bare vel en km fra parkeringsplassen
PA gikk en tur videre etter gammelveien til tunellåpningen på andre sida av fjellet (mens fruen koste seg med Bjørnstadgutten 😀).
Fantastisk landskap med nesten loddrette dalsider ned mot bunnen av juvet.
Innover dalen, mot Båtfjellet
Nedover dalen, mot Storjorda
En perfekt dag!
Knallvær. Første mårrakaffe utendørs i år - i tskjorte!
Starta dagen med den tradisjonelle turen opp til Trekta i Junkerdalsura.
Dessverre var ikke mariskoen helt utsprunget, men landskapet er som alltid, en opplevelse.
Etterpå kjørte vi den nye tunnellen inn i Junkerdalen.
Spiste frokost ved grensa (som er corona-stengt).
Etter frokost tok vi føttene fatt innover mot Skaite. Overraskelsen var stor da vi oppdaget ei ordentlig bygd på veienden. De har knapt sju mil til nærmeste butikk på Rognan!
Flere fine overnattingsplasser langs veien.
Det ble en fin spasertur; vel 6 km hver vei.
Overnattet ved Polarsirkelsenteret på Saltfjellet.
En varm dag.
Var innom Fritidssenteret i Mosjøen for å reklamere på kondens i vinduet i førerdøra.
Sindre fikser saken!
I Sandnessjøen ser man det meste på et øyeblikk. Men flott småbåthavn med stor og fin bobilparkering. 250 kr m/strøm
Det ble en lang fin sommerkveld i solveggen. Sola oppe til 23:15.
I dag blir det varmt. Stille og 17 g allerede kl 8.
Vi stoppet på Alstahaug og fikk et fint gjensyn både med plassen og Petter Dass-museet.
Selve museet er tegnet av Snøhetta. Det er bygget i et rom som er skåret ut av granitten. Imponerende byggverk.
Fine utstillinger og interessant film.
Fjellveggen til høyre, bygningsveggen til venstre
Museets inngangsparti
De gamle bygningene på prestegården
Petter Dass-monumentet
Kjøpte ei interessant bok: "Fortidens stemmer". En utvalg av Nasjonalbibliotekets brevsamling fra 1373 til 1778.
Ser spennende ut!
Deretter gikk turen med to ferger til Brønnøysund: Tjøtta - Forvik og Andalsvågen - Horn.
Mellom Tjøtta og Vevelstad passerte vi Rødøy. Øya bærer sitt navn med rette:
Rødøya med De syv søstre i bakgrunnen
Kai med fire bobilplasser
Kaivakta
Campingnaboene våre er et par fra Gjerdrum. De opplevde leirraset direkte på kroppen: De våknet midt på natta av kraftige lyder. Trappa var borte, og de berget seg i all hast ut av huset på oversiden og måtte løpe bort mens huset forsvant i avgrunnen! Må ha vært en skremmende opplevelse.
R er plaget med lillefingeren etter fallet, og kan ikke sykle. Men PA tok sykkelen fatt og fikk en fin tur Torget på langs, inklusive rundt Torghatten.
Usedvanlig fin plass på vestsida av fjellet
Løvetann vei på vestsida av Torghatten
Etter middag besøkte vi utstillingen på senteret. Mye interessant å se der:
Rød solstjerne. Her er det mange armer!
Kjempeslimålen kan bli 55 m lang!
Vi fikk oss en fin kveldstur på en flott tursti i nærområdet.
PA syklet en fin formiddagstur. Var innom de fleste veiendene, pluss turstien rundt Torghatten (som igår).
Fortsatt varmt og fint, men litt tilskyende. Det er meldt om lett regn i kveld/natt.
Gikk samme turen som igår kveld. Fin sti og flott landskap.
Regn i natt, litt yr utover formiddagen.
Vi kjørte sørover fra Brønnøysund, over Sømna til vakre Vennesund. Rett ombord i ferga, og i land på Holm. Deretter straka vegen til Gutvik og ferge over til Skei på Leka. På Skei er det to butikker og drivstoffpumpe.
Kjørte først rundt øya, yttersida først. Der var det mye fint å se, fin veg (men smal).
Leka er en geologisk lekkerbisken!
Store deler er nakent fjell som består av dypbergarter: enestående på Jorda.
Typisk magma-landskap
Vi stoppet der det går merka sti over til Stein og opp mot hylla der Svanhild ble funnet etter at hun ble tatt av ørna i 1932. PA gikk en tur opp i fjellet der det såkalte ørnerovet skjedde.
Hylla der Svanhild ble funnet er markert med en rød flekk over til høyre for det hvite feltet
Stien til Ørnerovet og stien til Stein
Ved Solsem stoppet vi ved stien opp til Solemshula. I 1962 ble det oppdaget hulemalerier innerst i den 40 m dype hula. I 50 år var dette eneste kjente hulemalerier i Nord-Europa.
Øya har også en ok campingplass med den mest formidable bobilparkeringen vi har opplevd. 260 kr (234 m/NAF-rabatt) uten strøm på den fineste plassen.
Her det svært luftig parkering med fugleperspektiv.
Hytter av naturstein
Faren til nåværende eier bygde hytter av rundstein og mørtel - uten forskaling og uten jern! Alt inventar er laget av samme mann - bare med naturmaterialer som utgangspunkt.
Hver parkeringsplass er murt opp på berget. Det er gjort et formidabelt arbeid!
Fin ettermiddagstur til Herlaugshaugen, en av de tre største kjente gravhaugene i Norge.
En ny strålende dag!
På denne campingplassen har man fast plass slik at vi kan kjøre ut om dagen og komme tilbake senere.
Fruen har en forstuet lillefinger som gjør det vanskelig å sykle. Vi blir ei natt til og kjører rundt til flere interesserte steder.
Første stopp er MOHO.
Fantastisk berggrunn der kollisjonen mellom Europa og Amerika brakte de dypeste lagene av jordskorpen og mantelen til jordoverflaten - på Leka.
Stien opp til MOHO
MOHO
Der traff vi en 4-klasse fra skolen. Læreren der kunne fortelle at de hadde 64 elever på skolen (1-9). Det er ikke verst når man vet at folketallet er bare vel 60 på hele øya.
Deretter dro vi til Skjeisnesset der det er det er mye godt dokumentert historie og fascinerende geologi.
To typer lava: Mørk basalt og Lys ryholitt
Putelava - lava i "rør"
Mørk skifer, lys lava og kvit Bindalsgranitt (kommet med isen) i midten
På Skeisnesset går det en fin tursti til nordligste punktet på øya: Nessodden
Fine beiteforhold for spelsauen ytterst på Nessodden. Ingen var klippet så det lå mye fin ull rundt omkring.
Siste del av stien mot Nessodden
Hytte bygget av naturstein (Leka spesialitet?)
I dag er det nesten for varmt.
PA sykla og gikk en tur opp på Lekas høyeste fjell: Vattind. Sykla til rasteplassen i Briktdalen og videre noen hundre meter videre oppover etter en gårdsvei. Derette fulgte jeg en flott sti til toppen.
Flere stimuligheter rett under toppen
Nesten oppe
På toppen
Etter frokost rusla vi en tur på Joker.
Etterpå var det for varmt til å gjøre noe, men R gikk en tur på bruktbutikken mens PA satt i skyggen:-)
Enda varmere i dag. Det var meldt regn så vi planla å kjøre mens været var dårlig. Istedet ble det fineste dagen til nå på turen...
Fin veg (men mye dårlig asfalt) mellom Gutvik og Namsos. Turen gikk via Kolvereid til ferga på Hoflesstranda til Geisnes.
Kjørte forbi en fin bobilplass: Salsnes båtforening. Den fristet, men vi måtte til en plass med butikker.
I Namsos har båtforeninga laget en fin bobiloppstillingsplass. 250 kr.
Dessverre er det ikke do- og gråvanntømming, men det finnes på Shellstasjonen rett borti gata.
Etter handling og grilling gikk vi en fin kveldstur på en merka tursti: Brurunden. Stien følger delvis den nedlagte jernbanelinja.
Nydelig kveld, stille og varmt. Fint å sitte ute her i havna.
Båthavna med bobilparkering
En del av stien langs elva følger et nedlagt jernbanespor
Namsos kirke
Regnet kom klokka 16:30. Det ber vel første gang vi har ordentlig regn på turen.
Her er bruk av vaskemaskin/tørketrommel og dusj inkludert i prisen (250), så vi blir en natt til slik at vi får vaska en del klær og sengetøy.
PA gikk en tur opp på Klompen, et lite berg midt i byen.
Ganske bratt sti opp, bilveg ned igjen...
Klompen sett nedenfra
Utsikt fra toppen av Klompen
Middagen besørget Pizzabakeren. Det var en begredelig affære.
Det er greit med en regnvåt innekveld etter alle dagene med sol.
Mye regn tidlig på natta, senere lette regnbyger og gløtt av sol.
Etter å ha tømt toa-tanken på Shell, kjørte vi via Namdalseid, Steinkjer og Verdal til Levanger. Stoppet for å handle i Steinkjer, men det var tivoli i byen og vanskelig å finne parkeringsplass.
Kjørte innom Verdal for å ta frokosten. Der har vi ikke vært siden vi besøkte E&E i 1983.
Fant ok overnatting på en kommunal parkeringsplass i havna på Levanger.
Parkeringen er gratis fram til 1. juli, deretter 200 kr. I sentrum og fin utsikt. Kiwi og Vinmonopolet bare et steinkast unna.
Spaserte enn tur gjennom sentrum og besøkte markedet på torget. PA blei lurt (50 kr i avslag) til å kjøpe reinpølse med karve fra Valdres...
Om kvelden gikk vi Kjærlighetsstien og leste om Gunnlaug Ormstunge, Ravn Ånundson og Helga den fagre.
Formiddagstur gjennom sentrum. Var innom kirka.
Mange fine bygninger, fine beplantning overalt, fine parker og velstelt.
Strandpromenaden
Sejersted park
Sejersted park
Levanger kirke
Den videregående skolen
Flott syrinhegg i Kirkegata
Jernbanestasjonen
Ved starten av Kjærlighetsstien
Kjempeflott rododendron på Nesset
Gigantisk alm i Sejersted park
Fin ettermiddagstur på Nesset. Mange fine hus og ditto hager.
Gikk en formiddagstur på turstien på østsida av Eidsbotn til Magneten kjøpesenter og tilbake gjennom byen. Vekslende vær med lange perioder med sol og varme, avløst av ganske heftige regnbyger.
Etter frokost kjørte vi tilbake til Magneten for å handle inn til de neste dagene, og for do- og gråvannstømming på den kommunale tømmestasjonen i Moafjæra.
Før middag rakk vi en tur til Levanger arboret. Det var et flott område med fine stier, deilig lukt og masse fine trær og busker.
Noen bilder fra rododendron-samlingen:
I løpet av kvelden kom det flere kortvarige og kraftige regnskyll.
Svært kraftige regnbyger i natt, lettere byger utover dagen og opphold fra Beråk og sørover.
Vi var innom Ikea i Trondheim. Det var som vanlig ikke noen veldig positiv opplevelse, men vi kjøpte stor pizza (108 kr) som vi fortærte i bilen. Den smakte faktisk ikke så verst.
Neste stopp var Oppdal for å kjøpe brød.
Deilig å komme til Hjerkinn!
Mye vind, men ellers fint vær.
Gikk en tur på Geitberget. PA gikk et par km videre etter veien.
På tur til Geitberget
Utsikt sørover mot Vålåsjø og Fokstugumyrin
Utsikt mot øst: Folldal
Tilbake ved bilen fikk vi besøk av naboen. Det var damedelen av et par fra Vennesla. Hun skrøt uhemmet av Nord-Norge og nordlendinger. De var på tur nordover og hadde planlagt Lofoten før den store turiststrømmen.
Chilliburgere, salat og potetstappe til middag. Deilig.
Men når alt er så bra som det kan bli - så får vi beskjed om at en gammel venn: Y kanskje ligger for døden. Et siste håp er immunterapi. Vi håper, men det ble plutselig grått og kaldt både ute og inne.
Kaldt og regn i dag.
Heldigvis rakk vi en tur opp til Viewpoint Snøhetta før det ble for ille. PA gikk tilbake via toppen av Tverrfjellet og ned etter ryggen - for å se etter moskus. Det var lite moskus å se og etter hvert ble det hustrig med mye vind og tiltagende nedbør.
I år var det åpent og det var fint å se bygget innenfra. Det er ganske imponerende med bølgende vegger og benker en glassvegg mot selve Snøhetta.
Stien starter ved info-sentret på parkeringsplassen
Fantastisk utsikt!
Fantastisk bygg!
Etter hvert ble det mye regn, men vi trosset elementene og la avgårde på veien inn mot Snøheim. Vi gikk ca 6 km. innover, stadig på utkikk etter moskus - men uten å se noen.
På tross av lavt skydekke og regn, ble det en fin tur.
På tur mot Snøheim. Snøhetta er i skyene...
Fjekksmella lyste opp i gråværet
Fint å komme tilbake til tørr og varm bil + heimelaga lapskaus, dessert og vakker musikk.
Våkna til vekslende vær, litt sol innimellom og ikke lett regn før sein ettermiddag.
Fylte gass på LPG-stasjon På Dombås (230 kr).
Romsdalen er fantastisk. Særlig nederste delen kan ta pusten fra den mest blaserte. Loddrette stup fra fjellsider man nesten brekker nakken for å se toppen av.
Vi stoppet ved Slettafossen. Her har Rauma gravd en 10-15 m dyp renne i granitten!
Fin rasteplass og souvenirbutikk på andre sida av brua som går over fossen.
Neste stopp var ved Trolltindan. Fint anlegg med spektakulær utsikt til fjellsiden.
Slettafossen sett fra brua
Trolltindan
På Esso-stasjonen på Åndalsnes tilbyr tømming av septik/gråvann og fylling av drikkevann. Det koster 30 kr dersom du ikke tanker drivstoff.
Kommunen tilbyr gratis langtidsparkering, også for bobiler, ved jernbanelinja i havna. Stor asfaltert plass uten noen fasiliteter - men midt i sentrum.
Den nye gondolbanen: Romsdalsgondolen går rett over hodet vårt, men vi satser på at vaierne holder :-)
Gikk en runde rundt det meste av tettstedet før middag. Lite sentrum med både spisesteder og butikker.
Starta dagen med en spasertur etter gammelveien til Isfjord. Litt småregn, men oppklarende etter hvert.
Regnbyger med enkelte gløtt av sol utover dagen. Det ble bare litt rusling rundt omkring.
Gondolen på tur inn i tåkeheimen
Inspeksjon av banen. Luftig!
Ukjent kjøretøy
NSB-bygg
Åndalsnes-bygg
Satt litt ute om kvelden, men det ble fort hustrig.
Hadde tenkt å kjøre Dombås - Sel - Lom - Sognefjell, men ombestemte oss pga værmeldinga. Skya og vindstille det meste av dagen, litt vind utpå ettermiddagen. Kjørte en liten omvei gjennom Tresfjord (ikke brua). Fint og frodig område.
Veien fra E139 til Magerholm var svingete og smal, men uten tungtrafikk. Elektrisk ferge over fjorden.
Vel fremme i Sykkylven fant vi småbåthavna med en liten (og litt trang) bobilparkering. Veldig ryddig og rent overalt. 200 kr inkl. strøm og Internett. Dusj og vaskemaskin med myntpåkast.
Traff en hyggelig 90-åring som var ute på sin daglige spasertur. Han hadde mista kona for vel en måned siden. Men hun var 93 - så da måtte man akseptere livets gang. Kona var fra Malangseidet, og han var godt kjent i Nord-Norge. Han hadde bl.a. vært 7 ganger i Kirkenes. Reisadalen var et høydepunkt.
Han hadde mye interessant å fortelle om industrien i Sykkylven: Møbelproduksjon (en gang var det 120 møbelprodusenter her!) og konfeksjon.
Etter å ha handlet på alle tre dagligvarebutikkene, gikk vi en tur rundt det meste av bygda: Grepstadvegen - Dalevegen - Haugsetvegen. Veldig frodig, mye rododendron og andre flotte busker og planter. Innhøstinga av gress var igang. Det lukta godt av nyslått gress, og ikke like godt nygjødsla eng.
Sykkylven kirke
Verdens trangeste undergang?
Inngrodd hus på Grepstadvegen
Naustene nedenfor Ulavikvegen
Middag ute: Frossenpizza på grill. Ikke vellykka: Den ble svart under og lunken oppå :-|
Sol og fint hele dagen, 16 - 20 g. Men tilskyende om ettermiddagen.
Mest interessant i dag var avstikkeren til Norangdalen og Øye. Mye vill natur og et smykke av et hotell på Øye.
Utsikt nedover Norangdalen
Hotell Union på Øye
Setre i Norangdalen
Det er tre vann nedover dalen, alle er skapt ved at ras har demmet opp elva.
Det nederste vannet; Lygnstøylvatnet ble dannet så seint som i 1908 ved at fjellet Keipen raste ut. I vannet forsvant etter hvert flere setrer.
Vi fant bobilparkering (150 kr u/strøm) ved Bunnprisbutikken i Olden. Fin plass ved elvebredden.
Vi rakk en tur oppover dalen til vannet Floen. Fint landskap, men smal vei og fartsgrensa på 60km/t var bare til pynt.
Flott kirke oppe i dalen. Fra utløpsoset til Floen går det tursti opp til Laukisætra. Sætra ligger over et flog og under det neste. Det er utrolig at folk og fe måtte dit for å finne nok utkomme.
Kirka
Parti fra dalen
Laukisætra, 488 moh - 461 m rett opp
Det ble grilling til middagen, ferdig i god tid før regnet kom i 19:30-tida.
Regn i hele natt, opphold og lavt skydekke om morgenen. Gradvis varmere utover dagen.
Utvik var ei flott bygd; velstelt fruktbygd. Byrkjelo har verdens eneste bensinstasjon som tar seg betalt for dobesøk.
Men det var en liten skulpturpark ved brua, ellers ganske trist plass.
Fjærland har Bremuseet, tegnet av Sverre Fehn. Det en usedvanlig vakker bygning med mye interessant innhold. Filmen, som vises i storformat på buet widescreen, er virkelig spektakulær. Ellers interessante utstillinger.
I Sogndal gikk det, som vanlig, ikke an å parkere med bobil. Regner med at det samme gjelder Kaupanger, så vi kjørte forbi. Ferje Mannheller - Fodnes var elektrisk med svært effektiv på- og avkjøring.
Fra skulpturparken i Byrkjelo
Norsk bremuseeum i Fjærland
Vi havnet på campingplassen på Lærdalsøyri (280 kr u/strøm).
Ettermiddagsvaandring gjennom den gamle bebyggelsen.
Storbrannen om kvelden 18. januar 2014, spredte seg raskt i sterk vind og fikk karakter av en bybrann. Den krevde ingen menneskeliv, men skadet minst 60 bygninger, der 42 av dem ble totalskadd.
Etter middag gikk vi tur: PA gikk litt opp i fjellsida opp langs østsida av elva og ned etter fin turvei på elveforbygninga på vestsida. R gikk opp og ned etter samme turveien. Fjellstien var fint ordnet med noen trapper og solid taurekkverk der det var svaberg. Kjempestore ospetrær i brattlendet øverst.
Havblikk, sol og passelig varmt.
Vi sykla en tur utover på vestsida av fjorden, PA til Revnestangen, R snudde ved Erdal (der veien opp på Aurlandsfjellet starter).
På Revnestangen ligger det et komplett nedlagt ferjeleie. Veien fra Vindedalen og utover var stengt med bom, men fint syklebar. Men mye gjengrodd og en del ras.
Veien Vindedal - Revnestangen. Gjengrodd, med gulstripe.
Her er det nesten loddrett fall.
1300 meter rett opp.
Revnestangen. I bakgrunnen fergene Mannhellaren - Fodnes
En liten tur innover bygda og ned på stien langs elva. En fin og varm ettermiddag.
Mange velstelte hager å se. På tur nedover langs elva fikk vi se en løypestreng i aktiv bruk: Først en mann over elva, deretter en mann + bagasje andre veien over elva. Så ut til å funke fint
Hatleskori
Stødnafossen
Over elva med løypestreng
Grilla hamburger til middag og en nydelig kveld. Varmt og fint helt til sola gikk ned i 22-tida.
Janitsjar-konsert ved resepsjonen.
Våknet til sol og nesten skyfri himmel. Nydelig vær det meste av dagen.
Vi kjørte opp til Hjelle og vurderte å ta turen opp til Vestisfossen, men det ville kreve dagen så vi utsatte det til neste gang.
Veien opp fra Øvre Årdal ble en utfordring for R. Særlig var tunnellene spektakulære! Uten lys og med skarpe svinger. Men utsikten var jo formidabel.
Øvre Årdal sett fra oven
Mer Øvre Årdal, innover mor Hjelle (og Vettisfossen).
Tyin hadde ikke fullt magasin. Det er antakelig dårlig nytt for strømprisene. Landskapet er preget av høyden: 1080 moh. Ingen skog, bare vierkjerr og einer.
Vi parkerte der stien til Hødntind starter (ca 1 km mot Eidsbugarden), og tok oss en tur etter stien. Fin sti og t-skjortevær hele turen. Vi traff på to unge damer som skulle opp på toppen. Den ene bar ryggsekk på magen, vannbelte og en 5 måneder gammel baby på ryggen. Den andre hadde i tillegg til sekken, ei ca 2 år gammel jente på ryggen og en 6-7 år gammel gutt i løsdrift! Stien er 5,3 km lang og knapt 400 høydemeter.
Vi ble imponert!
Utsikten fra toppen var formidabel: Vangsmjøsa, Tyinkrysset, Falketind og Uranostind i NØ - og hele Jotunheimen i N.
Vangsmjøsa sett fra Hødntind
Tyinkrysset sett fra Hødntind
Øyangen og Steinbusjøen med Jotunheimen bak.
Det ble lapskaus m/dessert på St.Hansaften.
Mens vi spiste dukket det opp en vandringsmann. Han var på vei nordover fra Lindesnes og skulle gå så langt han orket. Trivelig kar. Han var nå på tur til Fondsbu og deretter Gjendebu.
Fikk oss en fin kveldstur litt forbi Lortevikodden. Vindstille og fin temperatur - men mye småfluer.
Stort sett sol hele dagen, etter hvert 25 grader.
Kjørte først til veienden: Eidsbugarden. Det var egentlig ikke mye å se på den veien; bare eventyrlig mange hytter (der som ellers i fjellet).
Fra Tyinkrysset kjørte vi en ny vei for oss, ned Valdres til Fagernes.
Eneste stoppet underveis var stavkirka på Øye. Vi fikk bare sett den fra veien. Porten var låst og ingen var tilstede - selv i åpningstida.
Det ble etter hvert svært varmt: 27 grader så vi la raskt avgårde mot Gol og Geilo. På Gol tilbyr kommunen bobilparkering ved idrettsanlegget. Eneste fasiliteten der var søppeltømming. Alt annet måtte man få i sentrum. 225 kr virka dyrt.
På Geilo var alt stengt (etter kl 17.00) utenom matbutikkene.
Stavkirka på Øye i Valdres
Eidsbugarden og Bygdin - i det fjerne
Vi hadde planlagt overnatting på Hardangervidda der vi lå forrige gang, men der var det opptatt, så vi måtte ta til takke med en liten utkjøring rett før der veien til Tinnhylen starter. Kolossalt med trafikk på kvelden, men stille og fint på natta.
Vi gikk en liten kveldstur for å sjekke veien og landskapet innover mot Tinnhylen og Trondsbu. Vi oppdaget da at veien åpnet dagen etter kl 09:00.
Halleluja!
Klokka 08:50 sto vi med bommen. Vi var nr. 3 av de bilene som kjørte inn etter at bommen åpna. Da vi kom frem til parkeringsplassen ved Tinnhylen, sto det en god del biler allerede. Det viste seg at innbyggerne i kommunen har andre rettigheter i statsalmenningen enn andre. Det lot til at parkeringsbestemmelsene bar gjaldt for utenbygds. Etter hvert ble det veldig fullt - og litt utrivelig, men det var interessant å komme til en flik av det landskapet Peder W. Cappelen beskriver i Alene med vidda og Vidda på ny.
Vi gikk en tur halvveis til Stigstuvhytta og derfra etter ryggen til Trondsbunuten. Sol og fine forhold, kortbukse og t-skjortevær uten mygg. Fikk fint utsyn mot Hardangerjøkulen og landskapet innover mor Bjørnesfjorden
Fjellsmella vokser i enslige klynger
På tur mot Trondsbunuten. Jøkelen skimtes
Vi skriver oss inn på Trondsbunuten
Om kvelden gikk vi opp på motsatt side av elva og fikk fin utsikt sørover vidda,
Hytte på vestsida av Tinnhylen
Steinhus på vegen inn til Tinnhylen
Det skjeve do på Tinnhylen
Om kvelden kom det en ordentlig floing, men varmt og fint å sitte ute under markisen.
Vi hadde tenkt å ligge en natt til Ved Tinnhylen, men det ble så mage naboer tett på etter hvert av vi bestemte oss for å kjøre videre om morgenen.
Ved Vøringsfossen møtte vi tåka, så det var mest lyden av fossen man fikk med seg.
Flott parkeringsplass og toaletter. Selve attraksjonen skal bli enda mer spektakulær når utbygginga er ferdig i 2023.
Nede i Øvre Eidsfjord besøkte vi Norsk natursenter. Et flott bygg og flotte utstillinger, film og moderne presentasjoner. Blant annet hadde de et rom med widescreen presentasjoner av norske billedkunstnere med motiver fra Hardanger.
Vel over Hardangerbrua tok vi til høyre i rundkjøringa inne i fjellet. Da havnet vi i Ulvik der vi besøkte Olav H. Haugesenteret og minnesteinen på torget.
Ogmund rid heim (valgt av forfatteren)
Minnesteinen
Etter at første diktsamlinga ble refusert.
I Voss var det fullt både på campingplassen og parkeringsplassen ovenfor, og mye biler overalt.
Som forrige gang rota vi oss bort ved leting etter p-plass på Aurlandsvangen - og måtte rygge 20-30 m for å komme ut.
På Lærdalsøyri var det bare 2-3 plasser ledig, så vi havnet rett ved europaveien. Men middagen smakte.
En liten kveldstur i sentrum. Etterpå hvitvin og druer ute. Fin kveld.
Det fine været fristet oss til å bli en dag til.
Syklet gammelveien forbi sykehuset opp til der den kommer inn på nyveien.
Ganske smal vei øverst, ellers veldig fine sykkelforhold. Resten av dagen gikk med til småturer og soling.
Bratt og trangt vil noen ha det
Skulptur utenfor villakssenteret
Vi er litt usikker på veien videre. Feilen med forstilling fra i fjor sommer dukket opp på nytt etter kjøring på grusveien til Tinnhylen. Det er mye ulyder når vi svinger. Vi fikk forsikringer i fjor om at det ikke er farlig, så vi kjører videre - men blir det ikke bedre begynner vi på hjemturen.
Bilen ble betraktelig bedre i løpet av natta. Kan det ha noe med temperaturen å gjøre? Så vi planla å kjøre utover til kysten; Ålesund - Molde - Bud, men dessverre tiltok problemene utover dagen. Vi kjørte derfor østover fra Stryn.
Denne gangen greide vi faktisk å finne parkering i Sogndal - på tredje forsøk :-)
Største opplevelsen på turen var Bøyabreen i Fjærland. Den kan bevege seg med opptil 2 m. per døgn!
Gradvis varmere utover dagen: 24 g på Stryn...
Gikk litt i byen og kjøpte fyrstekake fra Opp-Stryn og surdeigsbrød på konditoriet på senteret.
Vi stoppet på rasteplassen i krysset ved Geirangerveien.
Bøyabreen i Fjærland
Etter kaffen gikk vi en tur etter Gamle Geirangervegen. Fin turvei og nydelig vær: Vi kan gå i (stort sett) bare shorts.
Rasteplassen
Fin gammel hytte ved Gamle Geirangerveg
På tur på Gamle Geirangerveg
Lite folk på rasteplassen. Vi er stort sett alene og kan sitte ute i shorts i solveggen - på tross av ganske mye vind. Sola gikk ned kl 20. Etter det var det slutt på shorts-været.
Våknet til lett regn. Det er lenge siden! Men varmt og fint på Otta (der det ellers var lite å se). På Hjerkinn var det kaldere og byger, men oppklarende utover kvelden.
Mange fine rasteplasser mellom Geirangerkrysset og Grotli.
Dagens høydepunkt ble Bakeren i Lom. Utvalg og kvalitet på bakervarene er i egen klasse. Og alltid fullt av folk. Fint å se at kvalitet selger.
Det ble en liten trimtur før middag: R gikk til Viewpoint Snøhetta og PA til Geitberget. Etter middag en liten tur for å kikke etter moskus. Fortsatt uten resultat
Middag basert på diverse surdeigsbrød fra Lom: En høydare!
Sola kom i løpet av natta. Passelig varmt og skyfri himmel.
Vi bestemte oss for å utforske veien videre forbi Geitberget. Det er fin kjørevei, sikkert minst 2 mil innover. Tidligere gikk veien videre i en runding til Snøheim, men mesteparten av den veien er ødelagt av Forsvaret: Tilbakeført til naturen.
Vi gikk ca 1 mil innover, deretter gjorde vi en sving opp på Vålåsjøhøe før vi gikk ca halve tilbakeveien på veien vi kom opp.
Det ble en flott tur.
5-6 km innover fikk vi se en moskusfamilie med to kalver foran oss på veien. Vi gikk etter på respektfull avstand, sikkert et par km før de stakk opp mot fjellet. Senere så vi to kyr med hver sin kalv pluss fire voksne dyr. Fantastisk skue.
På vei innover forbi Geitberget
Rester av en steinhytte?
Moskusfamilien går foran oss på veien
To voksne dyr
Om kvelden er det forhold for soling. Vi griller Røros-karbonader og koser oss.
Etter hvert blir det ganske fullt her vi står.
Tilbake i Levanger havn. Fortsatt gratis overnatting/parkering.
Nydelig vær hele dagen; kanskje litt for varmt om ettermiddagen.. Vi beveger oss nordover så vi får vel avkjølt oss etter hvert.
Vi skal være i Mosjøen mandags morgen for å få reparert førerdøra på bilen - så vi har god til.
Kom i snakk med en pensjonert bonde fra Leirfjorden og et par fra Drammen. Drammenserne kjørte en gedigen Morelo Palace og vi fikk full omvisning i vidundret. Hadde en hyggelig kveld ute i nydelig sommervær.
Feiret Gregers 47-årsdag med ost og rødvin.
Varmen fortsetter.
Gikk en tur til Elkjøp på Moan. Gikk på skyggesiden tilbake pga. varmen.
Det ble en veldig varm dag, så vi har holdt oss mye i ro i skyggen.
Vi har truffet to hyggelige bobil-par her; et fra Drammen og et fra Leirfjord - så vi har hatt godt selskap hele dagen.
Middag og hyggelig utekveld i sommernatten. Shorts- og t-skjortevær hele kvelden.
Vi blir i varmen en natt til. Fant ingen bedre steder å overnatte mellom Levanger og Mosjøen - så vi tar det strekket på en dag.
Våre to nyvunne vennepar drar videre (hjemmover). Vi går en runde rundt Eidbotn. Mange fine hus og gårdsbruk å se. Et frodig landskap.
Stoppa så vidt på Moan for å drikke en iskaffe.
Stor flott byggåker på Eidet. Levanger sentrum i bakgrunnen
Etter frokosten blir det så varmt at det er bare skygge som gjelder.
Vi trodde vi skulle kjøre fra varmen når vi dro nordover, men det ble motsatt. 27 grader til vi kom til Rana, men så spratt det opp til 32 grader - og det har holdt seg hele dagen.
Vi prøvde å gå en tur i byen, men det ble veldig slitsomt. Vi parkerte derfor utenfor Fritidssenteret og har sittet i bilskyggen hele ettermiddagen.
Mye ulyder fra hjulopphenget på turen hit, og det ble verre jo varmere det ble. Det blir jo spennende å se de greier å fikse førerdøra i morgen...
Byen sett fra kaia på Halsøya
Vindmøllevinger med enorme dimensjoner på Halsøya
Døra ble fiksa og vi fikk en avtale om at feilen(ulydene) fra forstillinga skulle fikses hos Lians. Vi håper det går i orden. Alt annet på bilen funker jo utmerket.
Stoppet for å handle på Obs i Mo i Rana. Der var det svært varmt: 32 grader, så vi kjørte raskt videre til Saltfjellet hvor det var adskillige mer behagelige temperaturer. Men vi bestemte oss for å prøve Fjordcamp i Rognan. Fikk en flott plass helt nede i havkanten: 250 kr u/strøm.
Gikk en liten kveldstur i sentrum. Fylkeskommunen spanderte gratiskonsert fra båt på havna. Grei prising.
Fin, men sørgelig dårlig vedlikeholdt kirke
Vakker kirkedør
Slipp1: Flott dekorasjon på veggen
Stekende varmt hele dagen.
En liten mårratur langs stranda innover mot E6'en. Flott friluftsområde med badeplass, lekeområde og en liten småbåthavn. Noen bobiler hadde også parkert på parkeringsplassen der.
Bare en kort stopp på Fauske og i fergekøa på Bognes.
Kom med som siste bil med ferga. En god del ble stående igjen.
Fikk såvidt plass på minneplassen ved Skjomenbrua. Flatt hav og veldig varmt.
Fortsatt veldig varmt.
Lang stopp på Andslimoen: Vi prøvde å få gjort unna feilsøkinga på støtdemperen/forstillinga, men gav opp å vente pga. varmen.
På Senja møtte vi Ragnar, Ja, G&E. Ja hadde laget nydelig pizza. Fin passelig varm kveld.