klasa 7

Z OSTATNIEJ CHWILI!!

W DZIENNIKU ELEKTRONICZNYM SĄ JUŻ WPISANE WSZYSTKIE OCENY Z BIOLOGII, RAZEM Z OCENĄ PROPONOWANĄ.

Proszę zapoznać się z tymi proponowanymi. Wpisałam wszystko, oceny z szkoły, z zdalnego nauczania i z zeszytu (tych, które dostałam). Jeżeli ktoś do wczoraj wieczorem nie zrobił ostatniego testu, niestety jest 0 (nie pisywałam jedynek). Popatrzcie na średnie - zawsze ocenę zawyżałam, biorąc pod uwagę, że prawie cały semestr musieliście pracować samodzielnie. Duże znaczenie miała praca systematyczna. Bardzo proszę nie piszcie, że chcielibyście ocenę wyższą. To wiadomo, każdy by chciał. Należy napisać, że jesteście pewni, że umiecie na więcej, wtedy przygotuję karty pracy z całego semestru (jeżeli ta "chciana" ocena jest wyższa także od tej z 1 semestru to karta pracy będzie obejmowała cały rok szkolny).

Ja jednak mam nadzieję, że oceniłam sprawiedliwie i przede wszystkim zgodnie z waszym poziomem wiedzy i umiejętności.


Jeżeli nie masz podręcznika możesz skorzystać z wersji elektronicznej (kliknij w napis): PODRĘCZNIK

Nowe lekcje ukazują się na tej stronie narastająco, dlatego schodząc w dół strony możesz przerobić wszystkie poprzednie lekcje.

WAŻNE !!

Będę pełniła konsultacje w szkole w każdy poniedziałek od godziny 9.00 do 11.00. Wtedy można przyjść i uzyskać dodatkową pomoc lub zadzwonić do szkoły i porozmawiać ze mną telefonicznie.

OD 02.06 - WTOREK DO 5.05 PIĄTEK w godzinach od 8.00 do 14.30 MOŻNA PRZYNOSIĆ DO SZKOŁY ZESZYTY Z UZUPEŁNIONYMI NOTATKAMI.

WSZYSCY CHĘTNI MOGĄ W TEN SPOSÓB POPRAWIĆ SOBIE OCENY SEMESTRALNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Obowiązkowe jednak są polecenia zawarte w lekcjach od 1 do 5. Ci, którzy tego jeszcze nie wykonali MUSZĄ je uzupełnić. Notatki, rysunki (z lekcji 1-5) w zeszycie należy sfotografować i przesłać (tylko osoby, które jeszcze tego nie zrobiły) na mój adres ulakierczak@gmail.com wpisując w temacie imię, nazwisko, klasę.

LEKCJA ZDALNA 16 i 17

TERMIN REALIZACJI - 9.06 - 12.06

TEMAT: Człowiek - niezwykły organizm

Dzisiaj zapraszam Was na film. Częściowo oglądaliście już fragmenty tego filmu. Teraz proszę usiąść wygodnie, może nawet zaprosić do oglądania rodzeństwo, rodziców. Ot po prostu z uwagą oglądnijcie całość, lub podzielcie film na kilka części. Zadaniem waszym, jest uświadomienie sobie, że człowiek to naprawdę niezwykła "maszyna". Zeby zobaczyć film kliknij - FILM lub skopiuj link i otwórz w nowym oknie link - https://www.cda.pl/video/181483d2

Miłego oglądania :)

LEKCJA ZDALNA 14 i 15

TERMIN REALIZACJI - 2.06 - 5.06

TEMAT: Sprawdzian wiadomości o regulacji nerwowo - hormonalnej.

Na początek chciałam podziękować wszystkim, którzy przysłali do mnie słowa "pocieszenia". Okazuje się, że większość spośród Was woli lekcje "dłuższe" ale ciekawsze. Doceniacie moją pracę i za to jestem Wam wdzięczna. Wszystkie wasze maile podniosły mnie na duchu i dodały sił do dalszej pracy.

Cóż po tak miłym początku muszę Wam zlecić powtórzenie i sprawdzenie wiadomości.

Najpierw forma, którą lubicie, czyli kahoot. PIN DO GRY TO 08063573 STRONA kahoot.it

lub przez ten klikniecie tutaj- KAHOOT

Proszę wpisać jako nickname gracza imię, numer z dziennika i klasę!! wyniki kahoota będą także oceniane, nie liczy się czas odpowiedzi - nie ma limitu, tylko poprawność. Termin gry od dzisiaj do PIĄTKU 5.06 godz 20.00 Każda gra ma inną kolejność odpowiedzi i pytań (to dla tych posiłkujących się wiedzą innych)

Druga część to taki po prostu test. jego wyniki też będą oceniane. Test składa się z 20 pytań. Aby przejść do testu kliknij - TEST POWODZENIA.

Wszystkie pytania są oparte na tekście z podręcznika!!!

NA WYKONANIE TESTU MACIE CZAS DO PIĄTKU 5.06 DO GODZINY 15.00.

LEKCJA ZDALNA 12 i 13

TERMIN REALIZACJI - 26.05 - 29.05

TEMAT: Zebranie i powtórzenie wiadomości o regulacji nerwowo - hormonalnej

Testu dziś nie będzie, zrobicie go w następnym tygodniu, dziś trochę inaczej.

Na początek kilka słów do was drodzy uczniowie i też do Waszych rodziców. Mam nadzieję, że przeczytacie to wspólnie.

Bardzo mi przykro się zrobiło, jak przeczytałam kilka komentarzy o moich lekcjach.....Doprawdy bardzo się staram, by lekcje były ciekawe i urozmaicone. Gdyby wszyscy czytali ze zrozumieniem to na pewno nie było by tyle pretensji i żalów o to jak dużo od was wymagam... i jakie trudne są to lekcje. Wystarczy dokładnie przeczytać co wam każę zrobić i tylko to wykonać. Na każdej lekcji pojawiają się zadania dodatkowe, dla chętnych. Cóż jednym wystarczy dostateczny inni chcą więcej ale też więcej trzeba wtedy się postarać.

Przykro mi tym bardziej, że naprawdę poświęcam dużo czasu na szukanie materiałów i tworzenie takich lekcji, które by was zainteresowały.

Postanowiłam zatem że tą lekcję przygotuję tak bez wysiłku taką po prostu..... i wtedy sami zdecydujecie, które lekcje są fajniejsze i które wolicie.

Proszę otworzyć podręcznik i przeczytać materiał od strony 190 do strony 192. Proszę, korzystając z podręcznika zrobić test z stron 191 i 192. (test jest tylko formą samokontroli, dlatego nie przepisujcie go do zeszytu, nie wysyłajcie do mnie rozwiązań) Jeżeli ktoś ma pytania, proszę pisać maile.

Tak jak pisałam na początku na kolejnej lekcji z tego materiału będzie test, już na ocenę.

Jednak mam nadzieję, że jest wśród Was duża grupa chętnych osób do pracy i dla tych proponuję zadanie dodatkowe. Proszę zrobić prezentację na temat chorób układu nerwowego i układu dokrewnego. Prezentację proszę wysłać na mój adres mailowy. Nie zapomnijcie podać źródeł materiałów, które wykorzystacie.


LEKCJA ZDALNA 11 i 12

TERMIN REALIZACJI - 19.05 - 22.05

TEMAT: Stres

Proponuję , dla przypomnienia i utrwalenia informacji z poprzedniej lekcji dwa dodatkowe materiały:

1 - (kliknij: materiał dodatkowy

2 - rysunek który obrazuje powstawanie odruch warunkowego -


Myślę, że już pamiętacie, że:

  1. Odruchy to niekontrolowana, bez udziału naszej woli, reakcja organizmu na działający bodziec.

  2. Odruchy warunkowe, inaczej nabyte, to te, których się uczymy, nabywamy je w ciągu życia, jednak możemy je zapomnieć, oduczyć się.

  3. Odruchy bezwarunkowe, inaczej wrodzone to reakcje organizmu na działający bodziec, z którymi się rodzimy, nie możemy się ich oduczyć.

MATERIAŁ BIEŻĄCY

Na tych dwóch lekcjach dowiesz się wymieniać czynniki wywołujące stres; wymieniać pozytywne i negatywne skutki działania stresu; przedstawiać sposoby radzenia sobie ze stresem; wyjaśniać rolę snu w regeneracji układu nerwowego; omawiać przykłady chorób układu nerwowego.

No i teraz materiał z dwóch kolejnych lekcji (kliknij) - MATERIAŁ Z BIEŻĄCEJ LEKCJI

Już wiecie, że stres może być pomocny, mobilizujący dla naszego organizmu, jednak długotrwałe działanie czynników, które wywołują stres może być dla nas bardzo niebezpieczne.

Zastanów się jak ty reagujesz na stres? Wypisz do zeszytu co dzieję się z twoim organizmem, kiedy się denerwujesz.

Jako notatkę w zeszycie zapisz także (na podstawie materiału z tej lekcji) dlaczego sen jest bardzo potrzeby dla naszego organizmu.

Wszystkie polecenia z materiału z tej lekcji oraz praca domowa to zadania dodatkowe, dla chętnych. Pamiętajcie, że starannie wykonane wszystkie notatki, zadania dodatkowe wykonane w zeszycie będzie podstawą do podniesienia proponowanej oceny semestralnej.

WAŻNA INFORMACJA - NA NASTĘPNEJ LEKCJI CZEKA NA WAS TEST PODSUMOWUJĄCY INFORMACJE O UKŁADZIE HORMONALNYM I NERWOWYM.

LEKCJA ZDALNA 9 i 10

TERMIN REALIZACJI - 12.05 - 15.05

TEMAT: Odruchy warunkowe i bezwarunkowe

Na tych lekcjach nauczysz się: omawiać budowę obwodowego układu nerwowego; opisywać funkcję nerwów czuciowych i ruchowych; omawiać drogę impulsu nerwowego, korzystając ze schematu łuku odruchowego; wykazywać znaczenie odruchów warunkowych i bezwarunkowych oraz porównywać je ze sobą.

Cały materiał na dwie lekcje znajdziesz tutaj - MATERIAŁ EPODRĘCZNIK

WYKONAJ SAMODZIELNIE OMÓWIONE W MATERIALE ĆWICZENIA.

Zrób polecenia w zeszycie (nie przesyłaj zdjęć wykonanych prac , tak jak pisałam we wstępie)

Na zakończenie polecam uważne obejrzenie trzech filmików

Mam jeszcze dwa filmy dla chętnych i wytrwałych są to filmy z Khan Academy w j. angielskim ale z polskimi napisami, Film 1 i film 2

Na tej stronie wszyscy, którzy chcą wiedzieć więcej mogą znaleźć bardzo dużo ciekawych informacji, nie tylko z biologii. polecam:)

LEKCJA ZDALNA 7 i 8

TERMIN REALIZACJI - 5.05 - 10.05

TEMAT: Układ nerwowy

Na tych lekcjach nauczysz się:

wykazywać związek między budową a funkcją neuronu, wyjaśniać, na czym polega przewodzenie impulsów nerwowych, wymieniać funkcje układu nerwowego, omawiać strukturalny i czynnościowy podział układu nerwowego, wyjaśniać, na czym polega przeciwstawne działanie układu współczulnego i przywspółczulnego.

Na tej lekcji dowiesz się także o położeniu, budowie i funkcji mózgowia, porównasz funkcje półkul mózgowych, wyjaśnisz znaczenie treningu w rozwoju mózgu oraz omówisz położenie, budowę i funkcje rdzenia kręgowego.

Nasz mózg kieruje nami. Czy wydaje się wam to niemożliwe?

Siedzisz właśnie przed komputerem, czytasz ten tekst, jednak co jeszcze robi wasz organizm? Co dociera do was z środowiska zewnętrznego? Czy uświadamiacie sobie że bije wasze serce, oddychacie (kurczą i rozszerzają się mięśnie oddechowe), wasze ciało odbiera informację o temperaturze, świetle, zapachach a może właśnie trawicie pokarm, jecie coś i wasz mózg odbiera informacje o smaku, kieruje wydzielaniem śliny, ruchami przełyku, żołądka, jelit. Tak po prawdzie mózg jest najbardziej zapracowanym organem naszego ciała. Oj mózg jest baaardzo zajęty a my nawet o nim nie myślimy. Na kolejnych lekcjach poznacie budowę i funkcje mózgu.

Najpierw informacje podstawowe - znajdziesz je tutaj - MÓZG

Z tego materiału należy w zeszycie, w formie notatki zapisać pod tematem lekcji:

1.Jak dzielimy układ nerwowy (schemat)

2. Praca domowa - ćwiczenie 3.1 i 3.2

3. Narysować i opisać synapsę.

Oczywiście notatkę należy sfotografować a zdjęcie przesłać do mnie wpisując w temacie imię nazwisko i klasę

Na końcu tekstu znajdują się Zadania - cztery ćwiczenia. Każdy powinien wykonać te ćwiczenia a klikając na wyraz "sprawdź" możecie się przekonać, czy zadanie wykonaliście poprawnie.

Wiem, że to bardzo trudny materiał, jeżeli będziecie mieć pytania piszcie na mój adres mailowy.


PRZYPOMINAM PRACĘ, KTÓRĄ NALEŻAŁO WYKONAĆ Z POPRZEDNICH LEKCJI:

Polecenie 1

Trzustka produkuje enzymy trawienne oraz hormony. Porównaj sposób, w jaki substancje wydzielane przez trzustkę dostają się do miejsca przeznaczenia.

Praca domowa

Polecenie 2.1

Oceń, czy prawdziwe jest stwierdzenie: Ślinianki należą do układu dokrewnego. W odpowiedzi podaj 2 argumenty.

Polecenie 2.2

Wyjaśnij, na czym polega rola receptorów komórek docelowych w regulacji hormonalnej.

Czekam na zdjęcia notatek!!!!!

LEKCJA ZDALNA 5 i 6

TERMIN REALIZACJI - 21.04 do 30.04

TEMAT: Układ hormonalny

20.04 upłynął termin rozwiązania testu z 3 I 4 lekcji.

Oto wyniki testu z klasy 7a i 7b WYNIKI

Punktacja i oceny:

30-29 - celujący

28 - 27 - bardzo dobry

26 - 23 - dobry

22 - 15 - dostateczny

14 - 9 - dopuszczający

8 i mniej - niedostateczny

Osoby, które nie wykonały zadania otrzymują ocenę niedostateczną i proszę ich o pilny kontakt mailowy!!!.

Strona z lekcjami i każdy materiał bez problemu otwiera się na tablecie, komputerze czy telefonie.

Układ hormonalny razem z układem nerwowym pełnią nadrzędną rolę w organizmie. Ich zadaniem jest kontrola i regulacja pracy wszystkich pozostałych narządów i układów. Układy te regulują wszystkie czynności życiowe.

Na początek poznamy układ hormonalny, który zwany jest także układem dokrewnym.

Klikając w poniższy tytuł otrzymasz dostęp do materiału z dzisiejszej lekcji.

Układ hormonalny

Po najechaniu kursorem na wyrazy zapisane kolorem niebieskim możesz przeczytać objaśnienie tego wyrazu.

Każde polecenie, zadanie domowe oraz zadania i ćwiczenia znajdujące się pod koniec materiału proszę wykonać do zeszytu. Zdjęcie kartek zeszytu z notatkami proszę przesłać na mój adres mailowy. TERMIN DO 4 MAJA. Po tym terminie osoby, które nie prześlą maila otrzymają ocenę niedostateczną.

Pozdrawiam i BĄDŹCIE ODPOWIEDZIALNI :)

LEKCJA ZDALNA 3 i 4

od 06.04 do 08.04

TEMAT: UKŁAD KRWIONOŚNY - SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI

Zanim zaczniesz rozwiązywać test obejrzyj uważnie film. To na pewno się przyda do poprawnego rozwiązania testu.

Rozwiąż i wyślij test.

kliknij na to słowo - TEST Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi należy kliknąć na "wyślij". Wtedy automatycznie otrzymam twoją pracę.

Wyniki testu będę publikować w formie arkusza Exel. Dlatego wpisując adres mailowy wpiszcie ten, który możecie udostępnić innym. Mam nadzieję, że taka forma jest dla was do przyjęcia. Jeżeli ktoś się nie zgadza, na upowszechnianie wyników wszystkich uczniów klas siódmych, to proszę o informacje na maila, wtedy będę do tych osób wysyłać prywatne maile, jednak będzie to z opóźnieniem. (czas sprawdzania "ręcznego" i indywidualne wysyłanie odpowiedzi)


dla utrwalenia wiadomości proponuję jeszcze ten filmik o budowie i pracy serca

Mam nadzieję, że układ krwionośny i limfatyczny nie jest już dla was tajemnicą.

Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości proszę piszcie do mnie na adres ualkierczak@gmail.com podając w tytule swoje imię nazwisko i klasę.

pozdrawiam Was i Waszych rodziców, życzę spokojnych świąt Wielkiej nocy.

Urszula Kierczak

LEKCJA ZDALNA 1 i 2 tydzień od 01.04 do 3.04

Temat: Układ krwionośny - podsumowanie (dwie lekcje)

(Dlatego macie cały tydzień na ich przerobienie:):)

Dokładnie i uważnie oglądnij poniższy filmik

Teraz czas na prezentację.

https://drive.google.com/file/d/1kXobrRsvMmWxWDcA0i7Fm3__0S_eqSbN/view?usp=sharing

Na podstawie informacji z poniższej prezentacji odpowiedz w zeszycie na pytania:

  1. Z czego składa się krew i jakie są funkcje poszczególnych składników.

  2. Dlaczego osoby z grupą krwi AB są najlepszymi biorcami i jednocześnie najgorszymi dawcami? Dlaczego?

  3. Osoba z jaką grupą krwi jest najlepszym dawcą i dlaczego?

  4. Jak rozpoznać krwotok tętniczy i dlaczego jest groźny dla życia organizmu?

Jeżeli czegoś nie zrozumiałeś/zrozumiałaś prześlij swoje pytanie na adres: ulakierczak@gmail.com

wpisując w temacie imię, nazwisko i klasę.

Dla utrwalenia wiadomości kolejny film. Tym razem rysunkowy. Dla młodszego rodzeństwa będzie to fajna bajka, jednak wy siódmoklasiści powinniście już w poszczególnych postaciach rozpoznać elementy krwi i jaką one pełnią rolę.

Teraz nieco o "bratnim" układzie limfatycznym i o odporności organizmu.

Kliknij w link lub skopiuj go i otwórz w przeglądarce google

https://drive.google.com/file/d/1-Vub1GCjk9gil2xrb-8kNMPTk1sJ1dLR/view?usp=sharing

Uważnie przeglądnij kolejne slajdy. A później odpowiedz na pytania.

Zapisz w zeszycie odpowiedzi na pytania: (jeżeli czegoś nie wiesz to możesz wrócić do slajdów)

  1. Czym różni się układ limfatyczny od układu krwionośnego?

  2. Jak nasz organizm broni się przed infekcjami?

  3. Jak rozwijają się choroby wywołane przez wirusy? (do tego pytania możesz poszukać dodatkowych informacji w dostępnych źródłach)

Zrób zdjęcie swojej notatki i wyslij je na adres ulakierczak@gmail.com wpisując w temacie imię nazwisko, klasa


Bakterie (jednokomórkowe organizmy) są powodem: zapalenia płuc, gruźlicy, tyfusu, błonicy, krztuśca, kiły, rzeżączki, trądu, tężca itp. Choroby te można zwalczyć, używając antybiotyków, które zabijają bakterie.

Istnieją też choroby wirusowe, na przykład przeziębienie, grypa, opryszczka, zapalenie wątroby, odra, ospa, ospa wietrzna, wścieklizna - które jest dużo trudniej zwalczyć. Jak działają wirusy?

Wirusy są około 10 razy mniejsze od bakterii i tak naprawdę nie są to twory ożywione. Są to właściwie pokryte białkiem fragmenty DNA (lub innego materiału genetycznego, na przykład RNA).

Gdy wirus napotka żywą komórkę, przekazuje jej swój fragment DNA lub RNA, co powoduje, że wytwarza ona wiele jego kopii. Tą drogą zakażane są następne komórki itd.


Mam nadzieję, że teraz już lepiej rozumiecie co się wokół nas teraz dzieje. Niech podsumowaniem więc będzie ten film.

WIEDZA POZWALA NAM ZROZUMIEĆ:)

MAM NADZIEJĘ, ŻE LEKCJE BYŁY OK:) POZDRAWIAM I DO KOLEJNEJ LEKCJI ZA TYDZIEŃ.

BĘDZIEMY SPRAWDZAĆ SWOJE WIADOMOŚCI O UKŁADZIE KRWIONOŚNYM. :)