klasa 5

Z OSTATNIEJ CHWILI!!

W DZIENNIKU ELEKTRONICZNYM SĄ JUŻ WPISANE WSZYSTKIE OCENY Z BIOLOGII, RAZEM Z OCENĄ PROPONOWANĄ.

Proszę zapoznać się z tymi proponowanymi. Wpisałam wszystko, oceny z szkoły, z zdalnego nauczania i z zeszytu (tych, które dostałam). Jeżeli ktoś do wczoraj wieczorem nie zrobił ostatniego testu, niestety jest 0 (nie pisywałam jedynek). Popatrzcie na średnie - zawsze ocenę zawyżałam, biorąc pod uwagę, że prawie cały semestr musieliście pracować samodzielnie. Duże znaczenie miała praca systematyczna. Bardzo proszę nie piszcie, że chcielibyście ocenę wyższą. To wiadomo, każdy by chciał. Należy napisać, że jesteście pewni, że umiecie na więcej, wtedy przygotuję karty pracy z całego semestru (jeżeli ta "chciana" ocena jest wyższa także od tej z 1 semestru to karta pracy będzie obejmowała cały rok szkolny).

Ja jednak mam nadzieję, że oceniłam sprawiedliwie i przede wszystkim zgodnie z waszym poziomem wiedzy i umiejętności.


Jeżeli nie masz podręcznika możesz skorzystać z wersji elektronicznej (kliknij w napis): PODRĘCZNIK

WAŻNE !!

Jeżeli ktoś jest chętny na osobiste spotkanie na konsultacjach będę w szkole w każdy poniedziałek od godziny 9.00 do 11.00

OD 02.06 - WTOREK DO 5.05 PIĄTEK w godzinach od 8.00 do 14.30 MOŻNA PRZYNOSIĆ DO SZKOŁY ZESZYTY Z UZUPEŁNIONYMI NOTATKAMI.

WSZYSCY CHĘTNI MOGĄ W TEN SPOSÓB POPRAWIĆ SOBIE OCENY SEMESTRALNE!!

Od 6 lekcji polecenia i notatki nie są sprawdzane. Mam nadzieję, że będziecie je jednak wykonywać. Wszyscy chętni będą mogli zostawić zeszyty w szkole, a ja je sobie odbiorę i sprawdzę. Każdy, uzupełniony w całości zeszyt będzie podstawą do podniesienia proponowanej oceny semestralnej.

Obowiązkowe są WSZYSTKIE polecenia zawarte w lekcjach od 1 do 5. Ci, którzy tego jeszcze nie wykonali MUSZĄ je uzupełnić. Notatki, rysunki (z lekcji 1-5) w zeszycie należy sfotografować i przesłać (tylko osoby, które jeszcze tego nie zrobiły) na mój adres ulakierczak@gmail.com wpisując w temacie imię, nazwisko, klasa.

LEKCJA ZDALNA 10 - 9.06.2020

TEMAT: Rośliny - organizmy decydujące o życiu na Ziemi.

Dzisiaj tylko film - skopiujcie ten link https://www.dailymotion.com/video/x177s5f

lub kliknijcie - FILM FILM TEN TRWA O 4 MINUTY DŁUŻEJ OD LEKCJI ALE JEST BARDZO CIEKAWY. Myślę, że was też zainteresuje. Miłego oglądania.

LEKCJA ZDALNA 9 - 2.06.2020

TEMAT: Rośliny okrytonasienne - zebranie i sprawdzenie wiadomości.

Na wstępie chciałam podziękować wszystkim, którzy przekazali mi swoje zdanie na temat przygotowywanych lekcji. (Dziękuję za dodanie mi ochoty do dalszej pracy:)

Dzisiaj zbieramy, podsumowujemy wiadomości, dlatego na początek zapraszam do filmiku, który przygotowała nauczycielka biologii z innej szkoły. Film trwa 16 minut, jednak są w nim także odpowiedzi do testu, który powinniście rozwiązać w drugiej części lekcji.

A teraz czas na sprawdzenie waszych wiadomości i umiejętności wyszukiwania informacji. Wszystkie pytania opracowałam, korzystając z podręcznika z stron od 137 do 157. Życzę powodzenia

Kliknij w ten napis: TEST ROŚLINY OKRYTONASIENNE

LEKCJA ZDALNA 8 - 26.05.2020

TEMAT:rozprzestrzenianie się roślin okrytonasiennych.

Na początek kilka słów do was drodzy uczniowie i też do Waszych rodziców. Mam nadzieję, że przeczytacie to wspólnie.

Bardzo mi przykro się zrobiło, jak przeczytałam kilka komentarzy o moich lekcjach.....Doprawdy bardzo się staram, by lekcje były ciekawe i urozmaicone. Gdyby wszyscy czytali ze zrozumieniem to na pewno nie było by tyle pretensji i żalów o to jak dużo od was wymagam... i jakie trudne są to lekcje. Wystarczy dokładnie przeczytać co Ja wam każę zrobić i tylko to wykonać. Na każdej lekcji pojawiają się zadania dodatkowe, dla chętnych. Cóż jednym wystarczy dostateczny inni chcą więcej ale też więcej trzeba wtedy się postarać.

Przykro mi tym bardziej, że naprawdę poświęcam dużo czasu na szukanie materiałów i tworzenie takich lekcji, które by was zainteresowały i rozbudziły chociaż trochę ciekawość świata.

Tak więc dzisiejszą lekcję przygotowałam tak, by wszyscy do tej pory niezadowoleni z "ogromu" materiału się ucieszyli. sami zdecydujcie, które lekcje są fajniejsze, które wolicie.

Proszę otworzyć podręcznik i przeczytać materiał od strony 143 do strony 147. Proszę pod tematem lekcji przepisać fragment "To najważniejsze" czyli 5 zdań. I to by było na tyle. Zadowoleni??????


LEKCJA ZDALNA 7 - 19.05.2020

TEMAT: Rośliny okrytonasienne - nasiona i owoce

Na tej lekcji nauczysz się rozpoznawać elementy budowy owocu i opisywać pełnione przez nie funkcje; identyfikować różne typy owoców; opisywać budowę nasiona, zwracając uwagę na rolę jego elementów; określać warunki niezbędne do procesu kiełkowania nasion; opisywać przebieg kiełkowania nasiona; rozróżniać sposoby rozsiewania się nasion i owoców. O nasionach mówiliśmy już na lekcji o roślinach nagonasiennych, ale tylko u okrytonasiennych występują owoce.

Całość materiału znajduje się tutaj - (kliknij w ten napis): LEKCJA MATERIAŁ

Bardzo proszę pod tematem lekcji zapisać (korzystając z materiału):

  • sposoby rozsiewania nasion

  • 5 punktów z podsumowania

  • wykonać rysunek poniższy (on także jest w materiale z lekcji, możesz go powiększyć)

W materiale do lekcji na końcu znajduje się sprawdzenie co zapamiętałeś, dlatego proszę wykonać zadania od 1 do 5. Po każdym zadaniu należy kliknąć w napis "sprawdź", wtedy dowiesz się czy dobrze zadanie wykonałeś.

Natomiast polecenia, doświadczenia to tylko zadania dodatkowe - czyli tylko dla chętnych. Każdy z Was może na koniec roku szkolnego oddać zeszyt do sprawdzenia, Dobrze, starannie wykonane wszystkie notatki, polecenia i zadania dodatkowe będą podstawą do podniesienia proponowanej oceny semestralnej, końcoworocznej.

LEKCJA ZDALNA 6 - 12.05.2020

TEMAT: Rośliny okrytonasienne- jak się rozmnażają?

Na początek KLIKNIJ : WYNIKI TESTU i sprawdź ile punktów i jaką ocenę zdobyłeś / zdobyłaś

punktacja:

27 - 26 celujący

25 - 23 bardzo dobry

22 - 19 dobry

18 - 13 dostateczny

12 - 7 dopuszczający

6 i mniej niedostateczny

Osoby, które nie wykonały testu proszę o indywidualny kontakt mailowy.

A teraz już materiał z lekcji.

Rośliny okrytonasienne są bardziej rozpowszechnione i bardziej zróżnicowane niż rośliny nagonasienne. Sprawia to zdecydowanie bardziej skuteczny sposób rozmnażania.

Rośliny okrytonasienne, czyli takie, które mają nasionka okryte, schowane w owocach. zobaczcie uważnie poniższy film i spróbujcie zapamiętać czym rośliny okrytonasienne się charakteryzują (zapisz w zeszycie).

Cechą odróżniającą te rośliny od nagonasiennych to bardziej złożona budowa kwiatów (większość z nich jest obupłaciowa, czyli w jednym kwiecie znajdują się żeńskie komórki rozrodcze - w zarodni, oraz męskie komórki rozrodcze - w pyłkach na pręcikach)

Dokładnie zobaczcie film o kwiatach roślin okrytonasiennych.

Przeczytajcie jeszcze podręcznik od strony 137 do 142, w zeszycie pod tematem lekcji narysujcie kwiat rośliny okrytonasiennej i opiszcie go.

LEKCJA ZDALNA 5 - 05.05.2020

TEMAT: Rośliny nagonasienne - zebranie i powtórzenie wiadomości.

Na dzisiejszej lekcji zebranie i utrwalenie wiadomości. Najpierw krótka rozgrzewka, żeby sobie przypomnieć materiał z roślin nagonasiennych. Krótki wykład mojej koleżanki nauczycielki: (kliknij w ten wyraz) Wykład

A teraz czas na sprawdzian wiadomości. Test, który macie wykonać jest także jak i poprzedni przygotowany w formularzu google.

Kliknij na ten wyraz - TEST otwórz swój test.

W teście należy wpisać adres mailowy do kontaktu. Po wypełnieniu wszystkich pytań na spodzie testu należy kliknąć "Prześlij"

MACIE DUUŻO CZASU, PROSZĘ SAMODZIELNIE SZUKAĆ ODPOWIEDZI W PODRĘCZNIKU I W UDOSTĘPNIONYM DLA WAS MATERIALE.

W związku z tym, że włączyłam opcję mieszania pytań i kolejności odpowiedzi, może tak być, że wpisanie imienia, nazwiska i klasy znajdować się będzie gdzieś pomiędzy pytaniami testu.



LEKCJA ZDALNA 3 i 4 - 21.04.2020 oraz 28.04

TEMAT: Rośliny nagonasienne

WYNIKI TESTU Podsumowanie mszaków i paprotników.

Punktacja:

15/15 - celujący

14 - 13 - bardzo dobry

12 - 11 - dobry

10 - 8 - dostateczny

7 - 5 - dopuszczający

4 i mniej - niedostateczny

Osoby, które nie przesłały testu otrzymują ocenę niedostateczną, dlatego proszę o pilny kontakt mailowy!!!

Trzy nowe tematy dotyczą roślin, które nazywamy nagonasienne. Najpierw zapraszam do obejrzenia tego filmu, postaraj się zapamiętać dlaczego taka jest ich nazwa. Odpowiedź zapisz do zeszytu pod tematem lekcji.

Przeczytaj cały materiał bardzo uważnie i wykonaj wszystkie polecenia, zadania i ćwiczenia do zeszytu. Należy kliknąć na ten napis - tekst do przeczytania i przerobienia

Czytaj i wykonuj polecenia powoli i dokładnie. Podziel sobie pracę na co najmniej dwa dni.

Ostateczny termin przesłania zdjęć z notatek to 30.04

Na kolejnej, piątej lekcji będziemy mówić o znaczeniu roślin nagonasiennych i podsumujemy informacje o tych roślinach. CZEKA NAS TEST!!!!

Odpowiedzi do testu będę publikować na stronie klasy, dla wszystkich uczniów, jeżeli ktoś się nie zgadza z taką formą proszę o kontakt, wtedy będę dla tych osób publikować indywidualnie, ale to potrwa zdecydowanie dłużej:)

W razie pytań proszę pisać na mój adres ulakierczak@gmail.com w tytule jak zwykle należy podać imię, nazwisko, klasa i dopisek - pytanie

LEKCJA ZDALNA 2 - 6.04

TEMAT: Paprotniki - rośliny zarodnikowe

Ten materiał jest przeznaczony na dwie lekcje, dlatego masz na jego przerobienie czas do 30 kwietnia!!

do tej daty czekam na zdjęcia z wykonanych notatek i rysunków w zeszytach.

Zobacz poniższy film. Postaraj się zapamiętać jak nazywa się łodyga podziemna i jaką pełni funkcję,

Na podstawie filmu zapisz do zeszytu informację, w jakich środowiskach żyją paprocie.

ZOBACZ KOLEJNE SLAJDY PREZENTACJI. Wykonaj polecenia

PAPROTNIKI

Jako zadanie dodatkowe, dla wszystkich chętnych:

Odpowiedz na pytanie: Co wspólnego mają paprotniki z węglem?

Zrób notatkę do zeszytu,

ZRÓB ZDJĘCIE I PRZEŚLIJ NA MÓJ ADRES: ulakierczak@gmail.com wpisując w temacie imię nazwisko i klasa.

To była kolejna zdalna lekcja, teraz czas na święta Wielkanocne. Życzę Wam i Waszym rodzicom spokojnych i pogodnych świąt.

Pozdrawiam UK

LEKCJA ZDALNA 1 - 30.03 - 3.04

TEMAT: Mszaki - rośliny pionierskie

ZOBACZ KRÓTKI FILM.

Czy pamiętasz nazwy mchów przedstawionych w tym film

KLIKNIJ W LINK pod zdjęciem, otwórz prezentację i uważnie zobacz kolejne slajdy prezentacji.

Mszaki.ppt
  1. Narysuj w zeszycie pojedynczą roślinkę mchu płonnika, podpisz wszystkie jego części.

  2. Zapisz jakie jest znaczenie mchów w przyrodzie.

  3. ZADANIE DODATKOWE: Napisz w jaki sposób wycinanie lasów jest przyczyną powodzi.

Wykonaj zdjęcie Twojego wypracowania i prześlij na adres : ulakierczak@gmail.com w tytule wpisując swoje imię i nazwisko oraz klasę!!

Mam nadzieję, że pierwsza lekcja była fajna. Pozdrawiam was serdecznie. ZOSTAŃ W DOMU :)

Ula Kierczak :)