Літо - літечко прийшло


Літо з користю для розуму»

Літо - сприятливий період не тільки для відпочинку і зміцнення здоров'я дітей, але і для їх психічного розвитку. У цю пору року діти з допомогою дорослих можуть розширити свої уявлення про навколишній світ, розвинути увагу, пам'ять, спостережливість, вміння порівнювати, узагальнювати, класифікувати, збагатити словниковий запас, а також проявити творчі здібності. Все це дуже важливо для їх емоційного і морального благополуччя.

  Під час спільного дозвілля радимо:

1. Знайомити дітей з природними явищами, що відбуваються  влітку в неживій і живій природі. Вчити бачити природні взаємозв'язки. (Наприклад, хмари на небі, значить, буде дощ. Квіти кульбаби закриті в похмуру погоду або ввечері тощо)

2. Гуляючи в парку і лісі, спостерігати за різними представниками тваринного світу, розглядати дерева, чагарники, квітучі трави. І обов'язково пропонувати дитині розповісти про те, що він побачив. Що росте в лісі (у полі, на лузі), хто там живе? Виховувати дбайливе ставлення до природи.

3. Розглядати рослини, називати їх частини: стовбур, гілка, листки, квітка, плід, корінь, пелюстка, . Вчити розрізняти та називати кілька видів дерев і чагарників. Порівнювати їх, визначаючи подібність і відмінність. Наприклад, порівняти клен і березу, ялину і сосну, бузок і горобину.

4. Проводити дидактичні ігри: «З якого дерева листок», «Знайди такий же лист », «Впізнай і назви» (дерево, кущ, на картинці або в природі), «Що зайве?».

5. Вчити розрізняти та називати кілька видів польових та садових квітів. Дидактична гра на угрупування квітів «На лузі - на клумбі».

6. Відпочиваючи на річці, озері, морі теж розвивайте дитячу спостережливість та вміння порівнювати. Чим схожі, чим відрізняються ці водойми? Поясніть, що таке береги, хвилі, прибій. Спостерігайте з малюком за рибками, чайками.

7. Влітку створюйте дітям умови для ігор з природним матеріалом (шишками, камінчиками, листям, гілочками, піском, глиною тощо) Діти вчаться використовувати предмети - замінники (наприклад, паличку замість ложечки для ляльки, камінчики, замість цукерок для неї). Це розвиває фантазію та творчі здібності.

8. Навчайте дитину розрізняти і правильно називати величини предметів і об'єктів, а не тільки «великий - маленький». Наприклад, стовбур товстий і тонкий, дерево високе і низьке, гілка довга і коротка, річка широка, а струмок вузький і т. д.

9. Різноманітність літніх фарб, допоможе вчити з дітьми назви кольорів, в тому числі і відтінків. Пограйте з ними так: «Різні барви літа», «Кольорові фони», «Збери однакові за кольором».

10.Вчіть орієнтуватися в просторі. Цьому допоможе дидактична гра «Сховай іграшку» (під стілець, на полицю, за спину, тощо),«Роби, як я скажу» (два кроки вперед, один крок вправо, підніми ліву руку вгору, закрий правою рукою ліве око і т. д.).Орієнтуватися на площині аркуша навчать завдання типу: « Поклади в центр листок клена, в правий верхній кут - шишку ялини, в лівий верхній кут - шишку сосни, правий нижній кут - ромашку, в лівий нижній кут - волошку».

11. Вправляйте дітей в рахунку до 5 та 10 і назад, знову ж таки, використовуючи природний матеріал (шишки, камінчики, пелюстки, листя тощо).

12. Вчіть дітей порівнювати. Наприклад, дерево і колода, птах і літак, ромашка і дзвіночок, яблуко і груша, дівчинка і лялька. У чому їхня відмінність і чи є схожість? Чому? Вчіть дитину доводити свою думку.

13. Працюючи на городі і у фруктовому саду, дайте дітям на наочному прикладі зрозуміти процес вирощування рослин з насіння, розкажіть про залежність їх росту від природних умов (світла, вологи, тепла). Вчіть спостерігати за ростом і дозріванням овочів, фруктів і ягід і залучайте до посильної допомоги.

14 .Вчіть дітей щодня розповідати про погоду, про те, що вони побачили, чим займалися. І якщо малюк припускає помилки у побудові речень, виправте їх. Це сприяє розвитку граматичного ладу і зв'язної мови дитини.

15. Розвивати мовне дихання дитини, пропонуючи дмухнути в соломинку або на кульбабки, надувати кульки або мильні бульбашки.

Все це сформує у дітей цілісне уявлення про літо як про пору року, розширить їхній кругозір, розвине інтелект і допитливість, долучить до дивовижного світу природи. І, що особливо важливо, спільне дозвілля, спільні справи та ігри зближують дітей і батьків, покращують домашній мікроклімат і сприяють зміцненню сім'ї.

 

Поради для батьків

Як зробити літо корисним?

З настанням літа турбот менше лише у дітей — у батьків їх тільки додається. Ці місяці відпочинку треба якось організувати.
Весь навчальний рік наші діти трудяться і це не може не позначитися на здоров`ї.
Перше, що можуть і повинні зробити батьки влітку, — намагатися зміцнити здоров`я дитини. Адже від того, як дитина відпочине, набереться сил за літо, багато в чому залежить її працездатність і успішність в навчанні. Поради тут традиційні, але часом ми забуваємо про найпростіше.

1. Організовуйте літо
Складіть план на все літо: наприклад, на три тижні поїдеш в гості до бабусі, потім поїдемо на море, місяць поживемо на дачі тощо. Немає значення, які саме пункти плану будуть включені в нього, важливо, щоб канікули були будь-яким чином організовані. Багато сімей складають такі плани спільно з сім`ями друзів. Навіть маленькі діти готуються  до запланованих поїздок, чекають на них, фантазують.
 

2. Комп`ютер і телевізор — у відставку
Звичайно, здорово, якщо є можливість поїхати з дитиною в будинок відпочинку або санаторій. Але якщо все ж таки частину літа їй доведеться провести удома, треба продумати, чим вона буде зайнята, як краще розпланувати час.  Потрібно всіма силами відвернути її від сидіння перед телевізором або комп`ютером. Хай грає в рухливі ігри на повітрі, грає на вулиці, малює — та хіба мало захоплюючих речей можна придумати.
Пам`ятайте, що найбільш утомливі для дітей комп`ютерні ігри, розраховані на швидкість реакції: «стрілялки», «бродилки», «доганялки».
Якщо вдень дитина сидить удома, старайтеся увечері і у вихідні дні разом якомога більше часу проводити на вулиці — грайте у футбол, катайтеся на велосипеді, роликах, ходіть купатися. Літні вечори довгі, домашнє господарство почекає: здоров`я дітей дорожче.
3. Літо без небезпеки
Необхідно замислитися і про безпеку дитини. Пам`ятайте, що влітку збільшується ризик не тільки вуличного, але і побутового травматизму.
Перевірте дитяче спортивне спорядження: самокат, велосипед, тощо — все повинно бути справне. Переконайтеся, що все гаразд і з екіпіровкою для цих занять — вона повинна бути зручною і безпечною.
5. «Притиск» дня
Найгостріше питання канікул — режим дня. Раннє вставання, звичайно, набридає за навчальний рік, і влітку багато дітей сплять мало не до обіду і надто пізно лягають. А це не найздоровіші звички. Прагніть все ж таки зберігати більш-менш звичним режим. Це, звичайно, не означає, що недопустимі якісь відхилення від режиму, але вони повинні бути розумними.
Дослідження показують, що більшість дітей протягом навчального року недосипають. В результаті розвиваються неврози, наростає стомлення. Тому, на канікулах, ця важлива для організму, що росте, біологічна потреба, повинна задовольнятися повністю: маленькі діти повинні спати близько 10 годин.
6.Морозива — від пуза
Літом батьки часто не  контролюють  харчування дитини. І гроші на розваги  часто витрачають або на чіпси, морозиво і газовану воду, або на похід в заклади фаст-фуду. Шлункам дітей це користі не принесе. Їм куди потрібніші молочні, овочеві, фруктові страви, повноцінні сніданки і обіди. Спробуйте захопити дитину сумісними кулінарними фантазіями: долучайте її до приготування смачного салату або десерту, до випічки пирога або отримання свіжовичавленого соку. А попутно можна і розповідати про правила здорового харчування, закріплювати загальноосвітні знання (колір, форма, смак, моторика тощо).
Якщо є можливість провести літо на дачі, запропонуйте синові або доньці засадити «власну» грядку овочів або ягід, розкажіть, які страви можна з них приготувати.