День за днем

ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ І КАЛЕНДАРІ

    28 січня - день затвердження Державного Прапора України!

Сьогодні по всій країні відзначають День Державного Прапора України. Впродовж років  наш синьо-жовтий  стяг став символом боротьби українського народу. Серце кожного українця завмирає при піднятті національного прапора. Він є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення.

 Ми гордимося нашими сміливими й відважними воїнами, завдяки яким Прапор України знову піднімається й майорить над окупованими містами та селами. І хоч наш Прапор омитий кров'ю, але ми щиро віримо, що незабаром він буде одним із символів нашої ПЕРЕМОГИ.

   6 СЕРПНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗА ЗАБОРОНУ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ

 У серпні 1945 року США скинули атомну бомбу на японські міста Хіросіму і Нагасакі. Переважна більшість загиблих були мирними громадянами. Вибухи в цих містах забрали життя понад 200 тисяч японців. Через 10 років, 6 серпня 1955 року, в Хіросімі відбулася перша міжнародна конференція за заборону атомної і водневої зброї. Хіросіма стала вічним символом боротьби проти зброї масового знищення. День Хіросіми почав відзначатися міжнародною спільнотою як Всесвітній день боротьби за  заборону ядерної зброї. У самому місті цього дня щорічно проходять церемонії пам'яті. Тут встановлений пам'ятник жертвам Хіросіми у вигляді сірого бетонного шатра. У середині - плита, під нею - скринька з іменами загиблих. Щороку до цього списку додається приблизно 100 нових імен. На братській могилі викарбовані слова: "Спіть спокійно, помилка не повториться".

  Світова спільнота однозначно виступає за заборону і знищення ядерної зброї, за загальне і повне роззброєння. Щоб людство ніколи не повторило трагедії Хіросіми і Нагасакі.

  Сьогоднішній арсенал ядерної зброї настільки великий, що його запасів вистачить на знищення декількох планет, більших своїми розмірами за Землю. Ядерна зброя уражає ударною хвилею, світловим випромінюванням та проникаючою радіацією.  А також на багато років забруднює довкілля радіонуклідами, територія стає непридатною для життя.

  Нині більшість країн припинили випробування ядерної зброї, але лабораторні експерименти тривають. 160 держав закликають знищити ядерну зброю, однак їх не підтримують США, Великобританія, Франція, Росія, Китай, Ізраїль, Пакистан, Індія, Північна Корея.

  14 січня 1994 року  наша країна (володіла третім за розміром у світі ядерним арсеналом) підписала документ про добровільну відмову від ядерної зброї.

  До 1 червня 1996 року на території нашої країни не залишилося жодного ядерного боєзаряду чи боєприпасу. Це одне з найбільш значущих історичних подій кінця ХХ століття.

                    3 СЕРПНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КАВУНА

 Батьківщиною кавуна є Південна Африка. В Україні і Європі кавуни вперше з'явилися в 11-12 століттях, а в Америку вони потрапили у 16-му столітті із європейськими колоністами.

  Мабуть, немає в світі людини, яка б категорично відмовилася від цього смаколика. Солодкий, духм'яний, смачний! Кавун - одне із найулюбленіших літніх ласощів. І зрозуміло чому. Хоча він і складається на 90% з води, ця водичка має дуже приємний смак. І цей факт робить його відмінним засобом для підтримки водного балансу.

  Херсонська область в Україні славиться своїми солодкими кавунами. У кавуні багато вітаміну С та інших вітамінів і мінералів: В5, А, калій, мідь тощо. Крім того, він є відмінним джерелом амінокислоти цитрулін, яка міститься в білій м'якоті під шкіркою. Ця амінокислота перетворюється в тілі на аргінін, який допомагає знизити кров'яний тиск, розширюючи і розслабляючи кровоносні судини. Аргінін також важливий для легенів, нирок, печінки, імунної і репродуктивної системи. Також сприяє загоєнню ран.

  Кавун - корисний, для більшості людей є ідеальним доповненням до здорового харчування. Тож їжте більше кавунів і будете здоровими!

  За посиланням на вас чекає святковий мультик:

https://youtube.com/watch?v=IIjaEzz27U&feature=share

                                НАРОДЖЕНІ В ЛЕГЕНДАХ

                        20 липня - Міжнародний день шахів

  Вже багато років, починаючи з 1966 року, у всьому світі 20 липня відзначають Міжнародний день шахів. Це свято проводиться за рішенням ФІДЕ - Всесвітньої шахової федерації (заснована в 1924 р.).

 Шахи - це настільна гра на 64-клітинній дошці, на якій розташовуються 32 фігри (по 16 фігур білого  і чорного кольорів). Грають 2 партнера. Мета гри полягає в тому, щоб поставити мат королю супротивника.

 Майже в кожному місті є шаховий клуб (іноді їх декілька), у якому збираються шанувальники цього виду спорту. У Міжнародний день шахів у цих клубах проводяться турніри, розважальні заходи.

У глиб віків.  Близько тисячі років до нашої ери в Індії мешкав один учений-математик. Сучасники поважали його за розум і майстерність у своїй справі. Чого лише було варте винайдення математичної дії піднесення до ступіню. Але прославився він зовсім не цим відкриттям, а створенням однієї іграшки. Проте правитель Індії виявився настільки враженим від шахів (а це були саме вони), що спитав у вченого, що той хоче отримати в нагороду за свій винахід. Прохання математика на перший погляд виявилося дріб'язковим - дати стільки пшеничного зерна, скільки вміститься на шахівниці, якщо покласти на першу клітинку одне зернятко, на другу - два, на третю - три і так далі. Правитель зрадів, вважаючи, що мова йде про 2-3 мішки. Але при підрахунку виявилося, що такої кількості зерна немає, не лише в країні, а й в усьому світі, адже сума складала 18 квінтильйонів 446 квадрильйонів 744 трильйони 73 біліони 709 мільйонів 551 тисячу 615 зерняток (або 18446744073709551615)!

  Шахи є, безперечно, однією з небагатьох ігор, що, зародившись у сиву давнину, з часом не зникли у безвість, а, навпаки, набули ще більшої популярності й поширеності. Вчені й досі намагаються встановити, де, як і чому вони виникли, як поширювалися світом.

  Більшість істориків погоджуються з тим, що, власне, шахи виникли в Індії, хоча є й інші гіпотези про їх походження, пов'язані з Китаєм та Месопотамією. Називалася ця гра для розвитку мислення "чатуранга", що відома сьогодні в усьому світі як шахи.  За легендою, шахи вигадали індійські мудреці, щоб королі не воювали між собою і не гинули воїни. Посварилися - сідайте за шахову дошку і з'ясовуйте, хто з вас мудріший.

 Найголовніша серед фігур - король, або шах. Напад на нього ворожої фігури - шах. Поразка короля - мат, це слово означає "помер". Шах і мат - "король помер". Шахові фігури-воїни після поразки знову стають до бою. А той, хто грає, вчиться мислити як полководець. 


 На теренах України. Вважається, що на теренах України ця гра з'явилася приблизно у 820 році, прийшовши або безпосередньо з Персії через Кавказ і Хазарський каганат, або від середньоазійських народів. До речі, інші європейські землі познайомилися з шахами пізніше; перші згадки датуються Х - ХІ століттями.

  Одним із найсприятливіших періодів для шахів були часи існування Київської Русі. Археологічні знахідки датовані тими роками показують, що цю гру знали і любили здавна і повсюди. Проведені розкопки, зокрема поблизу Вишгорода, Києва, Турова та Чернігова, допомогли з'ясувати, що в шахи грали люди з різних прошарків суспільства як купці і ремісники, так і князі, їхні наближені. Гра користувалася настільки великою популярністю, що знайшла своє відображення у народному епосі, старовинних піснях і приказках.

  Погіршилося становище шахів після захоплення українських земель Московським царством у другій половині ХVІІ століття, адже там шахи, прирівняні до азартних ігор і п'янства, перебували під забороною ще з ХІІІ століття.

  Друге народження шахів в Україні сталося у ХІХ столітті. На цей час заборону на гру в Російській імперії, під владою якої перебувала більша частина українських земель, було остаточно знято і це сприяло появі шахових організацій.

  З моменту проголошення незалежнлсті щорічно проводиться першість України як серед чоловіків, так і серед жінок. А в 1992 році було засновано Федерацію шахів України (ФШУ). Тож є надія, що відтепер українські таланти згуртуються для розвитку українських шахів.

         11 ЛИПНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НАРОДОНАСЕЛЕННЯ

  За даними ООН, 11 липня 1987 року населення Землі стало більше як 5 мільярдів - цей день був умовно названий Днем п'яти мільярдів. Через два роки, в 1989 році, ООН заснувала міжнародне свято - Всесвітній день народонаселення, яке щорічно відзначається 11 липня. Швидке зростання населення у світі стало предметом серйозного занепокоєння. Кількість жителів планети з 1960 по 1999 рік збільшилася більш ніж удвічі, перейшовши в жовтні 1999 року позначку в 6 мільярдів. Хоча темпи зростання пішли на спад, однак абсолютний приріст складає в даний час майже 77 мільйонів осіб в рік, причому 95 відсотків цього зростання припадає на частку країн, що розвиваються. Загальне зростання населення важко позначається на земних ресурсах і навколишньому середовищу. Організація Об'єднаних Націй різними способами аналізує співвідношення між населенням і розвитком країн, роблячи в останні роки особливий акцент на правах жінок і важливості підвищення їхнього статусу.

  Через кілька десятків років 70 відсотків людей житиме у величезних містах - мегаполісах.

 Сучасне сільське господарство виробляє удвічі більше продуктів, ніж необхідно людям. Понад 50 відсотків зерна згодовується тваринам або використовується для отримання біопалива.

  Учені встановили дивовижну закономірність між кількістю зелених насаджень і рівнем злочинності. У невеличкому англійському містечку збільшили кількість дерев і кущів - злочинів поменшало на 12 відсотків.

  11 ЛИПНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ШОКОЛАДУ

  Батьківщиною Всесвітнього дня шоколаду вважається Франція. Саме французи в 1995 році започаткували його. Це молоде свято досить швидко здобуло популярність і крім Франції його стали відзначати в Німеччині, Італії, Швейцарії та інших європейських країнах. 

   Це свято складно назвати "шкідливим" для фігури, адже останні дані досліджень, опубліковані вченими, вказують на те, що шоколад виключно корисний для організму людини. Здавна відомо, що ця "їжа богів" - так називали шоколад ацтеки - є найсильнішим антидеприсантом.

   Отже, Всесвітній день шоколаду - це ще й день позитиву, веселощів і солодкого життя.

  Відзначають Всесвітній день шоколаду, звичайно ж, поїдаючи незлічену кількість шоколаду. Сьогодні ці ласощі можна зустріти в найрізноманітніших видах: як плитки, цукерки, сувеніри та навіть фонтани.

  Цікавий повчальний мультик про цей смаколик та як обирати якісний шоколад, дізнаєтесь за посиланнями:

https://youtu.be/D9EzitQ-U8w

https://www.youtube.com/watch?v=RAOU_AwsgO8&feature=share

                           ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ШОКОЛАД

  Чого гріха таїти, хто не любить часом поласувати шматочком шоколаду? Тільки перед тим як купити його, ретельно перечитуй все, що на обгортці написано. І вибирай той, де й справді є шоколад. Здивуєтесь: як, мовляв, шоколад може бути без шоколаду?  Шоколад виготовляють із какао-бобів. Однак останнім часом виробники вдаються до хитрощів: натуральне какао-масло замінюють рослинними оліями або гідрогенізованими жирами. Цього довгого й незрозумілого слова й справді слід боятися. Воно означає, що з рідкої олії ламанням і перекручуванням молекул жиру виготовили твердий жир. Такий ще називають трансжиром. Лікарі називають цей жир "бульдозером" в організмі, бо він руйнує клітини і спричиняє хвороби. Трансжири заборонені при виготовленні шоколаду. Та до шоколадної глазурі й у начинки для солодощів їх додавати дозволено. Пам'ятай про це, купуючи ласощі.

КУПУЄМО! Навчіться правильно купувати шоколад. Неодмінно прочитайте склад шоколаду - навіть якщо написано дрібними літерами. Справжній шоколад містить какао-масло, а не пальмову, соєву, соняшникову олію (у такому разі це не шоколад, а кондитерська плитка). Якщо на етикетці написано "какао-порошок", такий шоколад краще не купувати. Какао-порошок виготовляють із макухи бобів какао. Напис "какао вела" означає "макуха". Не варто бігти до лабораторії з кожною шоколадкою - просто понюхай її. Якщо пахне олією - таку краще не вживати. Нею можна отруїтися. Натуральний шоколад повільно тане і не бруднить рук.

СКІЛЬКИ КАКАО В ШОКОЛАДІ? У темному - 33-43%; молочному - 25 - 30 %; білому - 25 - 30 %; білому пористому - 30 %; чорному пористому - 43 %.

ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ. Знайдіть на упаковці дату виготовлення. Шоколад без добавок, натуральний десертний може зберігатися 10 місяців, шоколад десертний з добавками або шоколад з начинкою - не більше як 4 місяці, білий шоколад - 1 місяць.


4 ЛИПНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДЕЛЬФІНІВ-ПОЛОНЕНИХ

  Ці великі та гарні володарі морських просторів завжди викликали  у людей захоплення й подив. Про них складено більше легенд, аніж про будь-яких інших живих істот на Землі.

   Особливо вражають доброзичливість, спритність та розум дельфінів. З давніх-давен відомі випадки, коли дельфіни під час штормів впевнено проводили кораблі безпечними протоками - і судна уникали катастроф. Або ж приходили на допомогу потопаючим людям, виштовхували їх на поверхню води й підвозили на спинах до берега.

   Дехто вважає, що дельфіни - риби. Насправді це не так. Дельфіни мають легені, дихають повітрям, вигодовують своїх малят молоком. Отже, це ссавці, тобто тварини. Тільки морські. Вони мають спинний плавець і чудово плавають - здатні долати близько 50 кілометрів за годину. До того ж можуть занурюватися під воду на тривалий час.

   Учені дослідили, що дельфіни серед усіх тварин найрозумніші. Далі йдуть слони, потім - мавпи. У водах Світового океану є близько сорока видів дельфінів. Найменші з них розміром із середню людину. А найбільші сягають довжини понад три метри і важать понад триста кілограмів. Живляться усі вони здебільшого дрібною рибою, крабами, молюсками.

  Живуть дельфіни родинами, узимку збираються у великі зграї. Зграя дельфінів ніколи не кине в морі пораненого дельфіна. Помічено, що ці тварини жваво спілкуються між собою за допомогою різних звуків - писку, клацання, свисту - і чудово розуміють один одного. Тож і небезпеку долають гуртом: варто наблизитися акулі, як дельфіни дружно хвостами та носами умить відганяють її.  У дельфінів є імена! Кожне дельфінятко отримує ім'я при народженні. І на цей свист-сигнал відгукується лише воно.  У нас в Україні дельфінів можна побачити в Чорному та Азовському морях. А ще у великих містах є спеціально створені для них басейни - дельфінарії.  Найбільший знаходиться у Севастополі. У дельфінаріях живуть ... полонені дельфіни. Адже сюди вони потрапили примусово. Той, хто їх упіймав, розлучив тварин із рідними та домівкою. Ці кмітливі й допитливі тварини швидко звикають до життя в неволі. Їх легко приручити. А під час дресирування вони виявляють неабиякі здібності. Тож якщо тобі колись пощастить потрапити у дельфінарій на виставу, ти будеш у захваті від того, як дельфіни високо вистрибують із води, як вправно пролітають крізь кільце, граються м'ячем, б'ють у дзвін, співають, танцюють і залюбки катають охочих на своїх блискучих спинах.

          26 ЧЕРВНЯ - ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ ЗУБНОЇ ЩІТКИ

    Щоб ми могли споживати різні страви, а отже й жити, природа щедро подарувала нам аж тридцять два зуби.

   Спочатку немовля народжується беззубим. Потім у нього виростають зуби, які називаються молочними. З часом вони випадають. І замість них виростають зуби, що служать нам до самісінької старості.

   На жаль, вони можуть хворіти. Надто тоді, як господар не приділяє їм належної уваги.

  Уде наші далекі прадіди, що жили тисячі років тому, намагалися доглядати за своїм ротом. Таких, як сьогодні, засобів вони, звісно, не мали, а чистили зуби звичайнісінькою трісочкою та жували коріння з їдким соком. Трісочка очищала зуби од залишків їжі, а коріння вбивало у ротовій порожнині шкідливі мікроби.

  Свого часу існувало Вавилонське царство. То його жителі вже чистили зуби спеціальною сумішшю: брали попіл, розтерті яєчну шкаралупу та пемзу, додавали пахучу речовину - миро.

  Винахідливі китайці десь п'ятсот років тому додумались використовувати для цієї процедури зубну щіточку. До бамбукової палички вони прилаштовували щетину вепра. І треба сказати, це вже був неабиякий крок уперед.

  У Київській Русі зубними щітками слугували дубові пензлики - гілочки, які при розжовуванні ставали схожими на щітку.

  У Європі в середні віки зубні щітки виготовляли з кінського волосся чи свинячої щетини. Однак мав їх не кожен - щітки були предметом розкоші, бо їхні ручки робили з цінних порід деревини, міді чи срібла.

  Уперше виробляти зубні щітки в Європі почали в Англії - у 1780 році. 

   Американці називали зубну щітку винаходом номер один у списку винаходів, без яких вони не могли б прожити, залишили позаду автомобіль, комп'ютер, мобільний телефон.

  Нині для виробництва зубних щіточок щедро використовують різні нові синтетичні матеріали. Вибирай на будь-який смак. Та й зубної пасти тепер безліч видів.

  А нещодавно вчені винайшли щіточку, яка очищає зуби з допомогою  ультразвукових хвиль. Жодному мікробу не вберегтися,

  Пам'ятай: своя зубна щітка має бути в кожного з нас обов'язково. І зуби слід чистити двічі на день - уранці та після вечері, перед сном. Після хвороби необхідно придбати нову зубну щітку, щоб уникнути повторного зараження бактеріями.

   До речі, в німецькому місті Крефельді на одному з майданів зубній щітці поставлено пам'ятник. Тільки там вона сягає аж шести метрів завдовжки!

   Більше про історію винаходу зубної щітки дивіться за посиланням:

 https://youtube.com/watch?v=RmMwCAf_tlA&feature=share

  

   

  

     24 ЧЕРВНЯ - ДЕНЬ БІЛОЇ РОМАШКИ

 Раніше ромашку використовували як "природній антибіотик". День ромашки заснували в 1982 році за ініціативою ВООЗ.

     "Тимко, косячи шовк трави, одного разу на повному розгоні зупинив косу і, кинувши її на землю, присів навпочіпки і обережно, лагідно розгорнув пальцями густий кущик трави: у зеленому затишному храмі, вся переплетена золотими нитями сонця, на високому гінкому стебельці росла лугова цариця - ромашка. Це, мабуть, була найпрекрасніша у світі квіточка: рівна, висока, з сумно нахиленою набік яскраво-жовтою, в білих ніжних прозорих пелюсточках голівкою, ще й зверху прикроплена дрібною, як вістря стальної голки, росинкою. Тимко знав, що по-народному цю квіточку називають "невісточкою"; і те, що вона така прекрасна, і те, що її так звати, зачарувало його, і він, присівши, дививсь на неї, не зводячи очей, усміхаючись, як до гарненького маляти, і все шепотів: "Невісточка, невісточка", і йому хотілося доторкнутись до неї хоч пальцем. Але він утримався, щоб не збити з неї росинки, не зняти дорогої краси, дарованої природою. Він так і залишив квітку разом із густим кущиком трави в її зеленому храмі і, обережно обкосивши, пішов далі". (Григорій Тютюнник)

                  23 ЧЕРВНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ ДЕНЬ

 Цього дня було зроблено перший крок до відродження олімпійського руху в сучасному світі. У червні 1894 року відбувся Міжнародний конгрес із проблем фізичного виховання, який проходив у Парижі. У заході взяло участь 12 країн.

   120 років тому, 23 червня на засіданні конгресу виступив ініціатор відродження Олімпійських ігор барон П'єр де Кубертен. Він не просто закликав представників провідних країн світу повернутися до їдеї проведення Олімпіади, але і розробив основу для цього. Пропозиція барона була схвалена. З тих пір була започаткована нова традиція проведення Олімпіади один раз на чотири роки. А історичний день, коли це сталося, був проголошений Міжнародним олімпійським днем.

   На першій олімпіаді 311 атлетів із 13 країн розіграли медалі в 13 видах спорту.

   Історія сучасного олімпійського руху в Україні розпочалася в 1952 році. 

    Саме на іграх ХХІХ Олімпіади в Пекіні -2008 українські спортсмени встановили своєрідний рекорд за часів незалежності нашої держави і вибороли 27 медалей (7-5-15).

   22 грудня 1990 року І Генеральна асамблея засновників прийняла рішення створити Національний олімпійський комітет України і ця дата є офіційною датою його створення.

     21 ЧЕРВНЯ - ДЕНЬ ЛІТНЬОГО СОНЦЕСТОЯННЯ

  Літнє сонцестояння припадає на найдовший день та найкоротшу ніч року. Свято літнього сонцестояння споконвіку втілювало в собі щастя, радість, достаток і родючість. Це один з найважливіших поворотних моментів року. У цей день люди наділяли Сонце величезною магічною силою, і вірили, що всі вчинки і думки, які проявляються в цей день, потім повертаються назад в десятикратному розмірі. Є  дуже гарна прикмета - зустріти світанок в день сонцестояння: це повинно дати сили і здоров'я на весь рік і вберегти від неприємностей.

  У давнину в день літнього сонцестояння люди збирали цілющі трави, так як вважалося, що в цей період лікувальна сила рослин зростає в кілька разів. Люди обливалися водою, плели вінки, ворожили, стрибали через багаття і спалювали опудало у вигляді колеса, що символізувало Сонце (Ярило). Небажано було проводити цей день в зневірі, одному. А дуже важливо було зберігати позитивний настрій, щоб весь наступний рік супроводжувала удача і гармонія.

  За переказами, в літнє сонцестояння вся вода набувала особливих магічних властивостей, тому будь-які водні процедури на початку 20-х чисел червня вважалися дуже корисними для здоров'я. Також вважалося, що роса, зібрана вранці в цей чарівний день, має омолоджуючий і лікувальний ефект або, як говорили наші предки, магічну силу. Можна вмитися росою і помолодшати тілом та душею. А ще, згідно слов'янської традиції, в день літнього сонцестояння святкується народження Перуна. Перун також був уособленням військової могутності і покровитель воїнів. З настанням темряви розпалювалися багаття, яким також в цей день приписувалася магічна сила. Люди вірили, що стрибки через багаття в цей магічний день могли допомогти очистити тіло від хвороб і привнести в життя достаток і щастя для всієї родини. Закохані, взявшись за руки, стрибали через вогонь тричі, щоб їхній шлюб був щасливим, багатим і багатодітним. І навіть вуглинки з цього багаття зберігали на цілий рік як оберіг від негативної енергії.  Також у цей день з давніх-давен були популярні ворожіння на наречених і на долю.

              21 ЧЕРВНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ КВІТІВ

  Щедрою рукою кинула природа під наші ноги барвистий килим - безліч квітів! Для кого вони квітнуть? Важко знайти єдину правильну відповідь. Але хочеться думати, що квітка цвіте для тебе і лише для тебе!

  Для кого квітнуть квіти?  Наші очі жадібно вбирають красу квітів. А що робити з руками, які нестримно тягнуться до беззахисних квітів, щоб зірвати їх? Уявіть , що серед моря квітів, таких гарних і ніжних, вам захотілося приголубити одну з них. Невже обов'язково зривати її для цього? Адже чарівність зірваної квітки є недовговічною. Один наш необережний рух - і квітка помре, а краса зникне. У наших стосунках з квітами так багато жорстокості! Мало хто байдуже пройде повз гарну квіточку. Хтось зупиниться, замилується, може пригадає щось ... і обійде рослинку. А хтось зірве її та викине зів'ялу геть.

  Чи доводилося вам бачити таке? Що відчували ви тієї миті? Мабуть, гострий жаль до бездумно знищеної краси. Але що ж є причиною такої жорстокості? Може, невміння думати і співчувати, ні, швидше - почуття володаря природи, яке дозволяє "привласнювати" її красу. Ось і владарює така рука, самовільно вирішуючи, жити квітці чи ні.

  А квітці конче потрібно жити і радувати красою навколишній світ. Тому варто пам'ятати, що зустріч з квітами - це розмаїття вражень, а не оберемок понівечених рослин.

  Отже, квіти чекають на вас. Вони дарують вам красу, а ви їм - своє захоплення. Подивіться в ясні очі квітів і покажіть їм свої - добрі, чесні, великодушні.

  Звідки твої барви, квітко? У світі є незліченна кількість квітів. Коли ми їх називаємо, у нашій уяві постає образ квітів різноманітних кольорів. Здається, їх безліч. Але насправді забарвлення квітів забезпечує досить невеликий набір пігментів. Головні природні барвники квітів - флавоноїди. Це пігменти, які надають квітам різних кольорів і відтінків. Вони залучені в регуляцію процесів проростання насіння та відмирання рослин. Вибірково поглинають синьо-зелені і червоні промені, які дуже важливі для фотосинтезу. Завдяки здатності поглинати ультрафіолетове випромінювання і частину видимого світла, флавоноїди захищають рослинні тканини від надлишкової радіації. 

  Один з найбільших класів флавоноїдів - антоціани - відіграють провідну роль у визначенні забарвлення квіток. До них належать більшість червоних, фіолетових і синіх рослинних пігментів. Більшість антоціанів руйнуються під впливом прямого сонячного світла і високої температури. Саме тому червоні квіти багатьох рослин швидше знебарвлюються.

  Флавони та флавоноли - друга група флавоноїдів. Більшість з них майже безколірні, але можуть надавати квітам відтінок слонової кістки, іноді - жовті відтінки.

  Аурон та халкони визначають жовте і оранжеве забарвлення квітів.

  Вивчення пігментів допомагає вченим біологам створювати рослини з найрізноманітнішими забарвленнями квітів. Тож тепер ми будемо знати "винуватців" різнобарв'я і неповторної краси квітів.

  Чому пахнуть квіти?  Аромати рослин - це одне із чудес природи. Запахи нікого не залишають байдужим. Деякі з них приносять гарне самопочуття та радість, інші - пригнічують і навіть можуть спричинити нездужання. Коли ми вдихаємо квіткові аромати, мимоволі дивуємося їхньому різноманіттю. Одні квіти мають солодкі, пряні, приємні запахи, інші - різкі і неприємні, а є рослини, які не пахнуть. 

  Квіти мають спеціальні залози, які виробляють пахучі ефірні олії. Випаровуючись, вони надають квітці аромату. Ефірні залози дуже маленькі. У мікроскоп можна побачити величезне розмаїття їхніх форм.

  Тож нехай квіти дарують нам радість і спокій. Хай милують око, щоб хотілось жити і життю радіти!

20 ЧЕРВНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗАХИСТУ СЛОНІВ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ У НЕВОЛІ

  Людина не самотня на землі. Її оточують різні види тварин, серед яких виділяються великі наземні ссавці - слони. Це унікальні, розумні й високоорганізовані істоти з могутнім тілом, що харчуються рослинною їжею.

  Але їх життя піддається небезпеці. І головна з них - перебування у неволі. Тому настільки важливим є святкування Дня захисту слонів в зоопарках, що сприяє залученню уваги світової громадськості до цієї проблеми. Багато людей милується велетнями, не знаючи цікавої інформації про них. А вона дивовижна. Це тварини, які спілкуються між собою навіть на далеких відстанях. Вони виявляють почуття взаємодопомоги й радості, щастя і веселощів. Існують африканські та індійські (азіатські слони). Перші більш високі і великі за своїми габаритими.

  Хочете дізнатися більше про цих милих велетнів? А навчитися малювати слоника? 

То крокуйте за посиланням

https://youtube.com/watch?v=jadZvoladxo&feature=share

https://youtube.com/watch?v=FakgbwQanrw&feature=share

                           18 ЧЕРВНЯ - ДЕНЬ ПОЛУНИЦІ

              Налягаємо на полуницю

  Ласуйте ягодами досхочу.

  Бо полуниця - велика чарівниця. Вона проганяє стільки хвороб, що годі й перелічити. За вмістом вітаміну С її випереджає лише смородина. У п'яти ягодах полуниці середнього розміру його стільки, як у великому апельсині.


                                   Трускавка

   На Волині, Закарпатті та в Галичині полуниця має ще одну назву - "трускавка". Є там і прикметник трускавковий - полуничний.

                              ПОРАДИ

                   18 ЧЕРВНЯ - ДЕНЬ БАТЬКА В УКРАЇНІ

 Щорічно День батька в Україні відзначають в третю неділю червня.

  Цьогоріч ця дата припадає на 18 червня. І, на жаль, ми не можемо святкувати цей день, як зазвичай. В Україні війна ...  Більше року наша рідна країна боронить свою землю від рашистської нечисті. Багато наших, найкращих у світі татусів, захищають нашу Батьківщину на полі бою, багато стали нашими ангелами-охоронцями... Багато татусів- волонтерів забезпечують усім необхідним тих, хто на передовій лінії фронту, або рятують життя мешканцям прифронтових районів від важких ворожих бомбардувань та екологічних катастроф, спричинених ворогами. Багато татусів працюють, щоб розбирати та відновлювати зруйновані ворогами мережі нашого життєзабезпечення, будинки та підприємства.

  Ми всі дуже вдячні їм за все, що вони роблять, наближаючи нашу неминучу Перемогу.

   Як привітати тата у ці дні? Як підтримати і висловити свою любов і вдячність? Що подарувати, щоб подарунок зігрів душу, якщо тато не поруч із вами? Ось вам декілька порад, що можуть стати у нагоді. Зробіть вітальну листівку, намалюйте найкращі спогади про тата, пригадайте улюблені місця, де ви відпочивали разом, можна вивчити або скласти вірш для тата. Можна сфотографувати подарунок і переслати татові через інтернет-мережі. Оберіть той подарунок, який наповнить цей день найпозитивнішими емоціями. І нехай ваш подарунок, сповнений любові, буде татовим оберегом.

  А якщо є така можливість, то почитайте сьогодні ввечері татові книжку. І нехай сьогодні тато засинає під ваше читання. За посиланням ви можете вивчити вірш про тата та почитати онлайн-книжку Туве Янсона "Мемуари тата Мумі-троля", якщо, звісно, у вас немає паперової книжки.

 https://osvitanova.com.ua/posts/3952-20-virshiv-pro-tata-iaki-lehko-vyvchyty-ditiam

      Мемуари тата Мумі-троля - Туве Янссон, читати повністю текст твору українською мовою онлайн

  https://wwwu.krlib.com.ua/worl/dprintit.php?tid=4442 

            17 ЧЕРВНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З      ОПУСТЕЛЮВАННЯМ ТА ПОСУХАМИ

  Опустелювання загрожує здоров'ю і джерелам засобів існування більш як 1 мільярду мешканців Землі.

   Четверта частина всіх запасів чорнозему на планеті - в Україні. Така земля дає найвищі врожаї. Під час другої світової війни фашисти вивозили український чорнозем вагонами.

  Найбільша в Європі пустеля - Олешківські піски - знаходиться у Херсонській області. Її видно з космосу. Дніпровські піски існували здавна, однак Олешківська пустеля в сучасному вигляді утворилася порівняно недавно. У ХІХ столітті тут випасали величезні отари овець, які знищили траву. Українська пустеля Олешківські піски займає площу 210 тис. га, лежить за 30 км на схід від Херсона, поблизу Цюрупинська. Олешківські піски називають пустелею, однак це не зовсім правильно. Науковці стверджують, що за температурним режимом та кількістю опадів їх слід зарахувати до напівпустелі. Хоч в діаметрі ця місцевість охоплює приблизно 15 км, але влітку пісок нагрівається до 70 градусів, вітер здіймає розпечені і надзвичайно дрібні піщинки, засипаючи кожну шпаринку так, що не видно ані неба, ані сонця. А інколи тут можна побачити навіть невеликі "торнадо". Як личить справжній пустелі, тут є свій оазис, прісне підземне озеро з дуже смачною водою.

  А чи чули ви щось про рідкісне природнє явище - співучі піски? На косі біля річки Лапінка поблизу Нікополя можна почути звуки подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери. Піски не лише "співають", а й ще можуть "гриміти" та "гавкати". "Піщані піски" - це акустичні коливання, які виникають через зміщення шарів цієї сипучої гірської породи. Піски "співають" після дощу, коли верхній шар  піщинок злипається і утворює крихку кірку. Осипаючись, пісок може видавати звук, що триватиме від декількох секунд  аж до 10 - 15 хв! Буває, що "піщані співи" чути за десятки кілометрів.

     Щорічно, 16 червня відзначається неофіційне свято - День свіжих овочів.

    Метою цього дня є залучення людства до здорового харчування, наголошення на важливості споживання саме свіжих  овочів, привернення уваги до правильного зберігання продуктів задля збереження вітамінів та мікроелементів.

      16 червня проводять Всесвітній день морських черепах. Проходить під егідою провідної в світі незалежної природоохоронної організації WWF.

  Черепахи існують на Землі 250 мільйонів років і є одними з найстаріших жителів планети. Вони змогли встояти перед кількома потужними природними катаклізмами, які пережили величезна кількімсть інших видів і розселилися в різних середовищах існування: пустелях, прісних і морських водах і навіть на болотах. З кінця ХІХ століття розмір популяцій зникаючих хребетних скорочується в 4 рнази кожні 10 років. А в останні роки популяція черепах стрімко скорочується. З 356 видів 217 вимерли або знаходяться в процесі вимирання.

  Серед причин зникнення рептилій дослідники виділяють експлуатацію в якості домашніх тварин, вживання черепах у їжу або руйнування їхнього середовища існування. Істотно впливає і зміна клімату.

  Вчений Девіс Міккі Ага зазначає: "Зараз ми повинні приділити час вивченню черепах, їх історії та значення для навколишнього середовища. В іншому випадку ми ризикуємо опинитися в реальності, де їм немає місця. Наступні покоління можуть жити в світі, де довгоіснуючих рептилій не існує, і це стане нормою".

  Морські черепахи стикаються з безліччю загроз для їх життя, більшість з яких пов'язані з людиною, включаючи заплутування в рибальських сітках, пластикове сміття в океанах, руйнування прибережних місць проживання, розорення браконьєрами кладок з яйцями.

  Це сято створене щоб привернути громадськість до проблем морських черепах, заходи пов'язані зі святом є щорічними.

  Помилуватися цими загадковими створіннями, вивчити в караоке чудову пісню про черепаху Аху, а ще дізнатися багато цікавих фактів про життя черепах можна за посиланням:

https://youtube.com/watch?v=eW08zN9rFmY&feature=share

https://youtube.com/watch?v=dNxGCukEt2M&feature=share

https://youtube.com/watch?v=ONI_yCzScJ0&feature=share

https://youtube.com/watch?v=wC2Wf6eoiKw&feature=share

             14 ЧЕРВНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОНОРА КРОВІ

 Чому люди стають донорами, що примушує їх віддавати свою кров? Благодійний порив, бажання потішити власне самолюбство чи прагнення певної вигоди? Лікарі впевнені, що донори - найбезкорисливіші люди у світі. Від них часто залежить життя хворих людей, вони приходять на допомогу в будь-який час за першим покликом. Донорство завжди було шанованим у суспільстві. Людей, які неодноразово здають кров або її компоненти, вважають справжніми патріотами.

   Але виявляється, що донори, здаючи кров, не лише "діляться" нею з іншими, а й піклуються про власне здоров'я. Вчені стверджують, що регулярно здавати кров корисно для організму. Дбаючи про невідомих людей, донор водночас покращує власне самопочуття, в нього поліпшується настрій, життя стає повнішим та цікавішим. Недаремно кажуть: "Розділене горе - півгоря, розділена радість - подвійна радість". Так само здорові люди - донори - діляться своїм здоров'ям із хворими людьми, і від цього не втрачають, а навпаки - стають іще здоровішими.

  Медики рекомендують здавати кров будь-якій здоровій людині. Адже у регулярних донорів немає "застою крові", накопичення старіючих струкрур - їх регулярно змінюють наново утворені молекули і клітини. Це укріплює і загальний стан здоров'я, і душевну рівновагу. Напевно, зайве й говорити про користь диспансеризації - під час  кожного візиту донор проходить поглиблене медичне обстеження. Помірна короткочасна крововтрата стимулює процес кровотворення та підбадьорює життєві функції організму.

  Люди, що регулярно здають кров, стають менш вразливими до серцево-судинних хвороб. У багатьох розвинених країнах участь в донорстві крові давно стала таким же обов'язковим елементом здорового способу життя, як і заняття спортом, регулярна диспансеризація, дотримання дієти. Донор приносить подвійну користь: і власному організму, і тому, хто потребує його крові. Від цього життя донорів наповнюється глибоким смислом, донор відчуває себе потрібним суспільству. Зазвичай донори почуваються бадьорими та молодшими за свій вік. Їх жартома називають "кровними братами", оскільки донорська кров ніби "споріднює" їх з іншими людьми. 

   Тож будьмо донорами, будьмо "кровними братами"!

День 13 червня, хоча й не на офіційному рівні, присвячений представнику світу комах, сімейства жуків. Саме в цей день відзначають День сонечка. По-іншому цю комаху називають божою корівкою, українською називають бедрик.

  За давніми легендами, жучок живе на небі і прилітає на землю за Божим наказом, щоб принести радісну звістку. Люди вірили, що сонечко приносить гарну погоду, хороший врожай, сповіщає про народження дитини. Подейкують, що якщо загадати бажання і жучок злетить з долоні, воно обов'язково збудеться.

   Сонечка живуть на нашій планеті щонайменше 170 млн років. Ці крихітні жуки населяють Землю від тропіків до Заполяр'я. В Україні живе понад 70 видів корівок.

   Забарвлення жучків різне: комбінації червоного, жовтого, білого і чорного кольорів, здебільшого чорні цятки на світлому фоні, рідше навпаки - сині з червоними цятками. Молодий жучок з'являється на світ з білими надкрилами. Характерне забарвлення проступає лише за кілька годин після народження. Якщо новонароджене маля помацати руками і змусити його зрушити з місця, плям на спині буде стільки, скільки встигло з'явитися до моменту, як дитя потурбували!

   Сонечко дає молоко. Саме так! Щойно жучок відчуває небезпеку, він виділяє зі своїх колінних суглобів молочко. Щоправда воно не біле, як у корови, а коричневе і має дуже різкий запах. Це молоко містить спеціальні ферменти і отруту небілкової природи. Скуштувавши таке молочко, птахи і комахи покидають жука. Птахи ще довго чистять свій дзьоб від гіркої отрути.

  Мало хто знає, що оця безневинна на перший погляд комашка є хижаком, та ще й дуже корисним! Божі корівки за день поїдають до 200, а їх личинки - приблизно 800 попелиць.  У Франції, Англії, Шотландії є спеціальні ферми, де розводять сонечок. Потім їх купляють садівники, щоб вберегти свої саджанці від злісних шкідників. Причому 50 жуків коштують приблизно 10 євро!

                12 ЧЕРВНЯ - ДЕНЬ ЧЕРВОНОЇ ТРОЯНДИ

  Багато письменників згадували цю квітку у своїх творах.

   У грецькій міфології троянда була емблемою грецької богині кохання Афродіти (Венери). За легендою, троянда вперше розквітла, коли з хвиль моря з'явилася на світ богиня кохання Афродіта (Венера). Ледве вона вийшла на берег, як морська піна на її тілі стала перетворюватися в червоні троянди.

  Троянди любили герої казки Х.К.Андерсена "Снігова королева".

   Заради червоної троянди помер соловейко з казки О.Уайльда "Соловей і троянда".

   А пригадайте класика світової літератури Антуана де Сент-Екзюпері та його "Маленького принца". На маленькій планеті, де жив принц, росла прекрасна троянда, за якою хлопчик так любив доглядати, хоч і була вона горда і примхлива.

   Деякі сорти троянд названі на честь відомих письменників: Лесі Українки, Марка Вовчка, Астрід Ліндгрен, Йоганна Вольфганг фон Гете.

   Троянда один з улюблених образів у поезії Шекспіра. Вона згадується багато разів у його сонетах.

Цей День був заснований за активної участі Міжнародної організації праці (МОП) ще в кінці минулого століття і відзначається 12-го червня.

  Передісторія появи такої пильної уваги з боку широкої міжнародної громадськості до питань і проблем експлуатації дитячої праці цілком закономірна. Згідно багаторічних спостережень, статистичних та емпіричних досліджень було встановлено безліч факторів замовчування проблем дитячої праці причому не тільки країн з економікою, що розвивається, а й у цілком благополучних і соціально успішних державах також. Масштабні зусилля для ліквідації найбільш неприйнятних форм дитячої праці нині докладають у багатьох країнах світу. Порушення прав дітей жорстоко карається законом. Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці "Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці" від 17.06.1999 № 182, ратифікованою Законом України від 05.10.2000 №2022-ІІІ, кожна держава має негайно вживати ефектині заходи щодо забезпечення в терміновому порядку заборони та ліквідації найгірших форм дитячої праці.

   Більше про цей закон та про дитячу працю в Україні розкаже заслужений юрист України Наталія Циганчук за посиланням:

https://youtube.com/watch?v=gc1PZ9gUAxA&feature=share

 Пам'ятайте, діти, які працюють у надто ранньому віці, понад встановлену тривалість робочого дня, в умовах, що є шкідливими для їх здоров'я і для їх фізичного й розумового розвитку, позбавлені дитинства і майбутнього!

                                11 ЧЕРВНЯ - ДЕНЬ МАКУ

    Маки, ніби червоні вогники, рясно ростуть на українських полях. Квітка є символом краси, багатства і пам'яті про загиблих на війні. В Україні мак здавна висаджували навколо будинків для відлякування відьом та чортів. Здавна вірили, що поки нечиста сила не перерахує весь мак у коробочках, нічим іншим займатися не зможе. А там, вже і півні заспівають.

  Мак - символ родючості, особливо сильний мак-самосів, його ніколи не знищували. Освячений мак, насипаний під порогом, має здатність не пускати в будинок людей з недобрими помислами.

   Мак вплітають у віночки дівчата, вишивають на сорочках та рушниках.

  В українській народній міфологфї квітка червоного маку має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті.

  Не злічити порівнянь, в яких опоетизована краса макового цвіту із дівочою вродою: "дівчина, як маків цвіт", "повна, як маківка", "червоніє, як маків цвіт ...".

  Неповторна краса, рідкісне видовище природи, коли мак цвіте! Мак - це наші квіти, рідненькі, українські!

                              КРАЇНА СОЛОДКОЇ КРИГИ

                      10 червня - Всесвітній день морозива

  Достеменно історія створення всіма улюбленого смаколика невідома. Подейкують, що Марко Поло привіз рецепт крижаного десерту з Китаю. У цій країні мандрівник зміг не тільки спробувати його, а й побачити сам процес приготування. Але історія створення морозива має більш глибоке коріння. Цікаво? То крокуй за посиланням.

     https://youtube.com/watch?v=uoBjfnm4JJQ&featbre=share

  Морозиво - десерт, який обожнюють і дорослі і діти. Шоколадне, фруктове, пломбір, морозиво у ріжку, морозиво у брикеті, заморожений фруктовий лід - і це не всі його різновиди. У кожного поціновувача морозива є свій улюблений смак.

  Відкладіть сьогодні усі справи та порадуйте себе улюбленим десертом.  Ласуйте на здоров'я!

                                             Цікаво знати про морозиво

    Є три види морозива: пломбір, вершкове та молочне. Пломбір містить до 12 відсотків молочного жиру, його виготовляють з вершків або згущеного молока. У вершковому - 8 - 11 відсотків жиру, а в молочному - до 7,5 відсотка.

    Цукор знижує температуру танення. Сучасне морозиво може на 50 відсотків складатися з повітря, часто молока в ньому всього 5 відсотків.

    Найкраще розповість про морозиво ДСТУ - Державний стандарт України. Купуючи морозиво, знайди ці літери на упаковці. А за ними йдуть цифри. Їх варто запам'ятати.

ДСТУ: 4733 - позначка показує, що морозиво виготовлено лише з молочної сировини.

ДСТУ: 4734 - під цим маркуванням випускають заморожений сік, щербет чи плодово-ягідне морозиво.

ДСТУ: 4735 - у морозиві є пальмова, кокосова чи інша рослинна олія.

   Запам'ятати числа легко: 3 - молоко, 4 - фрукти, 5 - чужа олія.

  А тепер читаємо про склад морозива. За правилами складання списку інгредієнтів (продуктів) першим зазначають той, якого найбільше. У справжньому морозиві - це молоко і цукор. Якщо трапився напис: "Вода, цукор, рослинні жири, сухі молочні продукти" - це підробка. Не купуйте таке морозиво!

    Тепер читаємо напис на упаковці. Наприклад: "Ванільне морозиво" - виготовлене лише з натуральних продуктів.  "Морозиво зі смаком ванілі" - містить штучні ароматизатори.  "Штучне ванільне морозиво" - крім ароматизаторів, у ньому є штучні добавки.

    Часто замість фруктового льоду продають заморожену воду, підфарбовану хімічними речовинами. Тому слід уважно читати етикетку. На ній має бути напис, що до складу фруктового льоду входять нектар, пюре або концентрат натуральних фруктів.

   Не беріть морозиво надто яскравого кольору - в ньому багато барвників.

    Тим, хто любить морозиво з дадаванням іншої смакоти, краще вибрати з мармеладом, курагою, родзинками - вони корисні для організму. А з карамеллю не варто брати - може зашкодити зубам.

  Морозиво буває м'яке і загартоване.

 Температура м'якого - 5 градусів, воно ніжне і не зберігається довго. Загартоване заморожують до 20 - 25 градусів, воно довго не тане і зберігається 6 - 12 місяців.

                                   Морозивні смаколики

  Протягом життя корова дає стільки молока, що з нього можна виготовити 30000 літрів морозива.

  Щороку у світі споживають до 15 мільярдів літрів морозива. Такою його кількістю можна було б заповнити 5000 олімпійських басейнів.

   У перших кулінарних шоу на телебаченні використовували не морозиво, а картопляне пюре. Бо морозиво швидко тануло від тепла прожекторів. Та й нині у рекламних роликах часто показують несправжнє морозиво.

 А ця інформація - лише для відважних ласунів.

  У місті Вермонт (США) є кладовище для морозива. Знаходиться воно на пагорбі за знаменитою фабрикою морозива Уотербері. Тут стоять 200 надгробків, на яких написано назви сортів морозива, які "померли" - перестали бути популярними. Однак на кожному вказано його складові. Прихильники того чи іншого морозива можуть "оживити" його (відновити випуск), проголосувавши за це на офіційному сайті фірми. Якщо набереться потрібна кількість голосів і випуск буде відновлено, надгробок із назвою відродженого морозива приберуть.






          9 ЧЕРВНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДРУЗІВ

  Дружба - це взаєморозуміння і безкорисливість, щирість і довіра, спільні інтереси і точки дотику. Друг ніколи не залишить у біді і завжди прийде на допомогу. Не буде байдужим, може тільки до дрібниць, які і так всім заважають. Він або вона сповнені відвертості, але немає більш надійної людини, щоб зберегти якусь важливу таємницю. Позитивність дружніх відносин важко заперечити. Дружба цінувалася завжди і в усі часи.

  Якими мають бути справжні друзі?

Як знайти друзів?

 Що робити якщо з тобою не дружать?

 Як стати гарним другом?

 На тебе чекають "Корисні підказки" за посиланням: 

         https://youtu.be/au6zMAyHHmc

    8 ЧЕРВНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОКЕАНІВ

  Це свято до 2009 року офіційно не було затверджено Організацією Об'єднаних Націй, але відзначалося безліччю людей, які так, чи інакше мають відношення до Світового океану. Пізніше, 5-го грудня 2008-го року Генеральною Асамблеєю ООН Всесвітньому дню океанів було присвоєно один із найбільш гідних і узаконених статусів на міжнародному рівні.

  В цей день проводиться ряд найрізноманітніших заходів, спрямованих на розширення проінформованості громадськості з питань і проблем життя та екології світового океану та його мешканців.

  Вченим більше відомо про поверхню Місяця, ніж про глибини світового океану. Наприклад, 12 осіб вже ступили на Місяць, але тільки три побували в Маріанській западині.

 94 % життя на Землі зосереджено у воді. Близько двох третин усіх морських мешканців залишаються недослідженими, а коли виявляються нові різновиди, це піднімає ще більше запитань про морське життя.

  Є ряд звуків з глибин океанів, які вчені досі не можуть пояснити.  Відомо, що в океанах є підводні озера і річки, які мають свої берегові лінії і навіть хвилі.

  А чи знаєте ви, що в океані є водоспади? Технічно найбільший відомий в світі водоспад знаходиться саме під водою, між Гренландією та Ісландією. Його висота становить 3505 метрів. Водоспад утворюється завдяки різниці температур між водою по обидва боки Данської протоки. Коли більш холодна і більш щільна вода зі Сходу зустрічає більш теплу і легшу воду з Заходу, холодна вода тече вниз під теплою водою.  Більше дізнатися про всі океани можна за посиланням:

https://youtu.be/XZbveaGUKsM

https://youtu.be/3gnRDAdqKCY

https://youtube.com/watch?v=0dsruaUGaFA&feature=share

     1 ЧЕРВНЯ  - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ

 Свято засновано у листопаді 1949 року рішенням сесії Ради Міжнародної демократичної федерації жінок і відзначається щорічно.

  День захисту дітей вперше був проведений у 1950 році в 51 країні світу (в Україні День захисту дітей святкується з 1998 року). ООН підтримала цю ініціативу і оголосила захист прав, життя і здоров'я дітей одним із пріоритетних напрямків своєї діяльності.

  Міжнародний день захисту дітей відзначається щорічно більш ніж у 30 країнах світу.

   Це не тільки галасливі та веселі святкування дітвори, але й нагадування суспільству про необхідність дотримання і пошани прав дитини, як необхідної умови для формування гуманного і благополучного суспільства.

  Міжнародна компанія ЮНІСЕФ створила соціальний мультик "Права дитини з Рубі і Джеком", тож перегляньте його за посиланням, щоб знати все про права дітей.

https://youtube.com/watch?v=yLUPRdMhoBM&feature=share

               1 ЧЕРВНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МОЛОКА

  Молоко - це особливий продукт, створений природою. Це прекрасне джерело кальцію та безлічі інших корисних вітамінів і мікроелементів для дорослих і дітей. Вшанувати молоко і занести його у реєстр святкових днів вперше у 2001-му році запропонувала Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй (ФАО). Ініціативу підтримала більшість країн планети. Відтоді 1 червня вважається Всесвітнім днем молока.

             31 ТРАВНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

  31 травня -Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. Він був встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров'я ще в 1987 році.

  Тютюнопаління в наш час становить одну з найсерйозніших медикосоціальних проблем. Складність її вирішення - у невідповідності стандартного відношення до паління в суспільстві і його дійсним значенням у руйнуванні здоров'я людей.

  Україну відносять до країн з високою розповсюдженістю паління. За даними ВООЗ Україна в абсолютних цифрах знаходиться на 17 місці серед усіх країн по споживанню цигарок, що складає 1,5 % всіх цигарок у світі.

    Споживання тютюну значно впливає на стан здоров'я людини. В тютюновому димі міститься біля 4000 хімічних компонентів, які можна поділити на наступні групи: нікотин, смоли, монооксид вуглецю, подразнюючі засоби.

  Куріння спричиняє багато різних захворювань та хвороб, таких як: хвороби дихальних шляхів та астма, онкологічні захворювання різних частин тіла та органів: ротової порожнини, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів, легень, шлунку, підшлункової залози, нирок, товстої кишки, сечового міхура, спинного мозку; остеопорози; каиаракта та сліпота; парадонтози; захворювання судин; безпліддя.

  Відеоролики про шкідливість тютюну на організм людини можна переглянути тут:

https://youtu.be/G6b38Fe8Iro

https://youtu.be/fEbn6oOWaXk

https://youtu.be/jojYqRxvzL0

https://youtu.be/gN_3VEfAbCc

https://youtu.be/8mw00CKPxMu

   ТЕ, ЩО КОЛИСЬ НАДРУКОВАНО, СТАЄ НАДБАННЯМ СВІТУ НА ВІЧНІ ЧАСИ

                        24 травня - День слов'янської писемності та культури

   У школі кожен з нас вивчає якусь мову - англійську, німецьку чи французьку. В основу алфавітів цих мов покладено латиницю. Тому на стелі з римськими письменами, навіть не знаючи латини, ми легко знаходимо зрозумілі нам літери.

  А чи зможемо ми прочитати напис, зроблений кілька віків тому нашими предками слов'янами?

  Важко зрозуміти не тільки мову, а навіть окремі літери алфавіту, що ними користувалися наші предки. Не враз і збагнеш, що означає, який звук передає та чи інша літера.

  Та й слова якісь дивні: "двца" чи "батство". А над ними - хвиляста рисочка. Це надрядковий знак скорочення - титло. Переписувачі рукописів для прискорення своєї роботи пропускали літери і, як показчик, проставляли над скороченим словом титло. "Двца" слід читати "девица", а "батство" - "багатство".

  Форма тих самих літер у різних рукописах не зовсім однакова. Не лише тому, що в кожного переписувача був свій власний тільки йому почерк. Протягом віків літери нашого алфавіту поступово мінялися, вдосконалювалися, аж поки стали такі, як сьогодні. Вивчаючи форму писемних знаків стародавніх рукописів, науковці (їх називають палеографами) визначають, причому досить точно, коли було написано даний твір - книгу, лист чи документ державної ваги.

  Проте сказати, які саме були найперші літери слов'янського алфавіту, ми все ще не можемо. Адже найстаріші пам'ятки давньоруської писемності датовані ХІ сторіччям. Давніших документів не збереглося, а можливо, їх поки що не знайдено.

  Протягом багатьох років учених цікавлять такі питання: коли і як народилася слов'янська писемність, слов'янська абетка і чи мали наші предки до цього якісь інші писемні знаки, також поки що не виявлені?

  Не така то проста справа знайти відповіді на ці питання.

 Які ж були  перші слов'янські письмена?

  Виключно зі встановленням писемності починається справжня історія народу, його культури, світогляду, наукових знань, літератури і мистецтва. Цей найбільший вклад у культуру слов'янських народів був внесений святими Кирилом і Мефодієм. 

  Створивши слов'янську писемність, Кирило та Мефодій відкрили не лише нову сторінку в історії слов'янської культури, а й у скарбниці культури всього людства. Святі брати не лише подарували нам писемність, а прилучили наші народи до великої світової культури.

  Справу слов'янських першовчителів пам'ятають, шанують і вільно поширюють в Україні. Яскравим прикладом цього є пам'ятник св. Кирилу і Мефодію на території Києво-Печерської лаври та в місті Мукачеві.

                       19 травня - День зникаючих видів

Щорічно в третю п'ятницю травня тисячі людей у всьому світі беруть участь у Дні зникаючих видів, закликаючи, дізнаючись і вживаючи заходів для захисту видів від зникнення. Цей глобальний день дій був створений та заснований Девідом Робінсоном та Коаліцією зникаючих видів у 2006 році.

  Дика природа з великою швидкістю зникає. Але ж біологічне різноманіття є основою стану здоров'я лісів, річок і океанів. Без тих чи інших видів запускається процес руйнування екосистем, в яких вони жили, що вже небезпечно не тільки для риб і тварин, а й для людини. У підсумку це призведе до браку чистого повітря, води і продуктів харчування.

  Види тварин страждають в основному від втрати і деградації територій проживання. Крім того, зникнення фауни супроводжує надмірна експлуатація риб, птахів, ссавців, надмірний промисел і браконьєрство, забруднення природних екосистем, завезення чужорідних (інвазивних) видів (тварин, рослин, грибів), спалахи інфекційних і паразитарних захворювань, а також катастрофічні темпи зміни клімату.

  Всесвітній фонд дикої природи провів спостереження і зробив невтішні висновки зміни популяцій тварин в дикій природі. Їх сумарна кількість вже стала менше приблизно на 38%, прісноводних видів - на 81%, морських видів зменшилося приблизно на 36%.

 Більше про зникаючі види тварин та які тварини під загрозою вимирання в Україні ви дізнаєтеся з добірки книжок, а також  дивіться за посиланням:

https://youtu.be/ikRpG5MzO6Q

https://youtube.com/watch?v=mHYsleLiOb0&feature=share

  Турбуймося про чистоту довкілля, щоб зберегти все живе на нашій планеті!

               ВИШИВАНЕ БАГАТСТВО УКРАЇНСЬКОЇ ДУШІ

                                        18 травня - День вишиванки

 Всесвітній день вишиванки - молоде свято. Відзначати його почали лише з 2006 року, але за цей час воно стало дуже популярним, до того ж  не тільки у нас, в Україні, а й за кордоном. Свято щорічно відзначають у третій четвер травня в Україні.

  Зараз, в умовах воєнного часу, в День вишиванки в Україні не проводяться марші та дефіле вишиванок, ярмарки, концерти чи інші масові заходи. Але долучитися до свята може будь-хто - потрібно просто надягти вишиванку або будь-який інший одяг з українською вишивкою.

  Зараз День вишиванки має особливий сенс - українці змушені відстоювати свою національну автентичність і боротися за неї, віддаючи свої життя.

                     МАНДРІВКА У МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ

                                  18 травня - Міжнародний день музеїв

  Невідомо, де і коли виник перший музей. Збереглися відомості про одного давнього царя-войовника, що виставляв свої трофеї у залі і показував всім охочим. Давні греки будували храми, присвячені музам - богиням наук та мистецтв, і називали ці храми мусейонами ("житло муз"). Згодом "музеями" почали називати кімнати в бібліотеках, де зберігалися старовинні книги та рукописи.

  Сотні років тому люди почали збирати і зберігати пам'ятні для них речі: зброю, книги, прикраси.

  Тепер музеїв дуже багато: зоологічні, географічні, театральні, музичні, історичні, художні ...

  Є музеї навіть одного якогось предмета: іграшки, глобуса, прасок. Початок бере такий музей із звичайної колекції, а вже потім власник унікальних експонатів створює музей.

  Традиції святкування Міжнародного дня музеїв започатковано 1977 року. Цього дня в усьому світі музеї приймають відвідувачів безкоштовно.

                                             Музеї - це нудно чи цікаво?

             МУЗЕЇ,  ВИСТ@ВКИ   Т@   ПРИВ@ТНІ   КОЛЕКЦІЇ

Дані веб-сторінки містять посилання на різні музеї, виставки і приватні колекції, які можна знайти в Інтернеті:

http://www.icom.org/vlmp/,          http://www.lam.mus.ca.us/webmuseums.

Італійські музеї - http://www.net-italia.it/linker/Arte/musei.html.

 В Італії багато чудових музеїв. Якщо ви любите мистецтво, то отримаєте величезне задоволення від подорожі по зібраних на цьому сайті посиланнях (наприклад, дуже цікавий музей Леонардо да Вінчі).Італія надзвичайно багата картинами та іншими творами мистецтва, а мережа дозволяє нам без зайвих зусиль все це побачити.

Славетний Лувр у Парижі - http://www.louvre.fr/.

Експлораторіум - http://www.exploratorium.edu/.

  Займатися наукою зовсім не нудно. Можна підривати, змішувати різні речовини, примушувати предмети літати у повітрі і при цьому галасувати так, що виклик до кабінету директора школи вам забезпечений. Музей Експлораторіум, що у Сан-Франциско, побудований таким чином, що в ньому самому можна робити різні досліди. Таким чином, навчання виявляється водночас великою розвагою. Зазирніть на їхню сторінку в мережі.

Національний історико-культурний заповідник Києво-Печерська лавра - 

 http://www.lavra.kiev.ua/.

Музеї Європи - www.nearyou.ru. Чудовий веб-сайт про образотворче мистецтво і музеї світу.

         ДУХОВНИЙ ХРАМ ЛЮДИНИ: СІМ'Я, РОДИНА, РІД

                                   15 травня - Міжнародний день сім'ї

  Ніхто не буде сперечатися з тим що сім'я - основа будь-якого цивілізованого суспільства, адже дитині тут з народження прищеплюються необхідні для життя якості: здатність любити і поважати інших людей, піклуватися про них і зважати на їх потреби. Саме сім'я є основним зберігачем загальнолюдських цінностей і культурних традицій свого народу, вона виступає сполучною ланкою між поколіннями. І, хоч сім'я розвивається та видозмінюється разом із суспільством, чуйно реагуючи на вимоги свого часу, вона в той же час залишається стабільною і незмінною "осередком" в будь-якій державі. По положенню сім'ї в суспільстві можна судити про рівень розвитку країни в цілому. Недарма кажуть: "Лад в родині - мир в країні".

  Обов'язково обійміть своїх рідних, скажіть їм, як ви їх любите і цінуєте, поділіться своїми почуттями і відчуйте їх важливість для вас. А якщо в цей день у вас немає можливості особисто привітати близьких людей, то обов'язково зателефонуйте чи надішліть смс-привітання. Нехай у ваших родинах завжди панує любов, взаємоповага та щастя!

  А якщо ви ще не придумали як влаштувати родинне свято, то чудова пісня Наталії Май та майстер-клас "Родина долоньок" - вже чекає на вас за посиланням:

https://youtu.be/w9Rj4vqM_OA

https://youtube.com/watch?v=J-ZqC1nmNTE&feature=share

  Нехай це свято стане для кожного з нас продовженням великого сімейного щастя і вагомих досягнень для кожної сім'ї.

 Запрошуємо до знайомства з нашою книжковою підбіркою.

  

    НІЧОГО ВИЩО НЕМА, КРІМ СВЯТОГО ЙМЕННЯ - МАТИ!

                           Друга неділя травня - День матері

 Найдавніше слово, що його придумали первісні люди, було "мама". Тому в багатьох мовах воно звучить майже однаково.

  Уже немовля знає свою матір. Ще не вміє говорити, ні ходити, а простягає рученята до мами. Впізнає її на вулиці, коли вона підходить до нього. Впізнає і ще здаля усміхається. Навіть уночі вирізняє її голос, вирізняє її дихання.

  Мама буває добра, весела. Буває сердита чи зажурена. Здорова чи хвора. Мама дозволяє, дає, забороняє, хоче або не хоче ...

  Згодом бачиш не тільки свою, а й інших матерів. І дізнаєшся, що є між них молоді, веселі, усміхнені. А є заклопотані, втомлені роботою. Є багаті, є бідні. Одні носять капелюшки, інші ходять у хустинках ...

  Прикро, якщо мама вийшла з дому й довго не повертається. Буває, мама щодня ходить на роботу чи на тривалий час кудись від'їздить.

  Важко усвідомлювати, що є на світі сироти, дітки, у яких мами немає ...

  Прочитавши цей уривок із твору "Правила життя", що належить перу славнозвісного польського педагога й птсьменника Януша Корчака, ще раз замислюєшся над тим, як багато значить у житті кожної людини рідна матуся. Ще більше полюбиш свою неньку. Ще сердечніше турбуватимешся про неї. І ще самовідданіше при потребі захищатимеш її ...

  З історії цього дня

  У травні в усьому світі (в Україні - другої неділі травня) відзначають День Матері. Засновницею цього дня була американка Анна Джервіс, яка 9 травня 1905 року втратила свою матір. У дні жалоби в неї народилася думка присвятити один день року матерям усього світу. Сотні листів написала ця жінка - до газет, до законодавців, губернаторів, президентів. І нарешті її мрія здійснилася. 1914 року президент США Томас Вільсон  підписав резолюцію, якою 9 травня оголошено Днем Матері.

  Незабаром 43 країни світу приєдналися до святкування цього дня. 1929 року Союз українок Галичини звернувся до громадян з пропозицією про відзначення цього свята на західноукраїнських землях. Її було підтримано, і цей день став святом і родинним, і громадським на Галичині. Діти вручали матерям подарунки, виготовлені власними руками, славили матерів піснями.

  З 1939 року свято змінили Міжнародним жіночим днем, який славив жінку-трудівницю. Сьогодні в Україні повернулися до традиції святкувати День Матері. Символічним є те, що обидва свята відзначаються весною, коли сама природа дарує Жінці й Матері свої перші квіти.

  Святкування Дня матері - це чудова можливість висловити свою подяку і безмежну вдячність за все, що роблять для нас наші мами, за їх любов і розуміння. Тож, давайте говорити своїм матусям і бабусям лагідні слова щоднини, щогодини. Робімо наших мам щасливішими!

За посиланням на вас чекають найкращі вірші та пісні для мам.

https://pustunchik.ua/ua/holidays/mothers-day/den-materi-virshi

https://youtube.com/watch?v=sTileTFUesM&feature=share

https://youtu.be/Fyf1ifEjS_A

  До вашої уваги книжкова виставка "МАТЕРИНСЬКА ЛЮБОВ, ЯК ВЕСНА, ЗІГРІВАЄ"

       ПОДВИГ, ЩО ЗАЛИШИТЬСЯ У ВІКАХ

8 травня - День пам'яті жертв Другої світової війни та примирення між країнами - учасницями Другої світової війни.

  Війна ... Вимов це слово - і побачиш як зразу зникне усмішка з обличчя, на чоло ляжуть глибокі зморшки і в очах з'явиться невимовний сум. Війна. У цьому слові - біль і розпач матерів, стогін поранених, плач сиріт, вкрадена юність.

  Все менше ветеранів залишається в життєвому строю. Даються взнаки й опалена війною молодість, сирі окопи і бліндажі, голод і холод, хвороби і рани. Вони пам'ятають ті страшні часи, хоч їм часто і не хочеться про них згадувати. Неможливо позбутися нав'язливої жахливої думки: а прийде ж день, коли піде з життя останній з цих літніх людей з орденами. Піде у вічність, понесе із собою живі спогади. Що ж лишиться після них? А залишиться Пам'ять. Тож давайте сьогодні, поки є така можливість, вслухаємося в розповіді цих ветеранів і запам'ятаємо їх на все життя.

  Народна мудрість каже, що земля може нагодувати людину своїм хлібом, напоїти водою зі своїх джерел, але захистити себе сама земля не може: це свята справа тих, хто їсть хліб, п'є воду, милується красотами своєї землі.

  Наша країна нині переживає нелегкі часи. Чи не вперше в історії незалежності України ми зрозуміли, що означає слово "єдність". На жаль, так сталося, що зараз ми повинні захищати єдність держави, її територію та кордони, її незалежність. Ми не можемо допустити, щоб Україна була розірвана на шматки. Ми - єдина країна.

  Людина так влаштована, що вона починає цінувати те, що мала, лише тоді, коли це втрачає. Ніхто не сподівався, що у ХХІ столітті в центрі Європи, в Україні, спалахне війна. Ніхто не очікував, що чоловіки отримуватимуть повістки з мобілізації, що в наші домівки постукає Смерть.

   Так, як у  далеких 1941 - 1945 роках наші діди і прадіди виборювали нам перемогу над фашизмом, так нині наші бійці, сивочолі й зовсім юні, борються за незалежність України, за мир і спокій на нашій землі.

  Сьогодні ми переосмислюємо значення Перемоги та миру в країні й віримо, що у нас незабаром буде ще одна Перемога!

  Чи є у війнах переможці? Ні. У війнах не може бути переможця, бо всі в них переможені тим, що війна - це смерть, яка забирає найдорожче у людини - її життя; бо війна - це каліцтво, як духовне, так і фізичне; бо війна - справжнє пекло.

  В одній із європейських країн на пам'ятнику воїнам, які загинули на чужині, є такі слова: "Бога і солдата згадують тільки  під час війни. Коли війна закінчується, про Бога забувають, а солдата зневажають". Але зневажають солдата-загарбника, пам'ять про воїна, визволителя рідної землі має залишитися священною, вічною і непорушною.

  У цей день ми вшановуємо пам'ять про тих, хто загинув у Другій світовій війні. Ми цінуємо подвиг минулих поколінь за свободу.

                     ПАМ'ЯТАЄМО! ПЕРЕМАГАЄМО!

            5 ТРАВНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГІГІЄНИ РУК

 Щорічно 5 травня світова спільнота відзначає Всесвітній день гігієни рук.

 Дата обрана не випадково: 5-й день 5-го місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини.

  Оскільки руки є одним із основних факторів ризику розповсюдження хвороботворних мікроорганізмів, гігієна рук дозволяє знизити рівень поширення інфекційних захворювань.

  Всесвітній день гігієни рук започатковано, щоб нагадати про важливість обробки рук задля збереження життя та здоров'я мільйонів людей та підкреслити особливу важливість гігієни рук як в галузі охорони здоров'я, так і в повсякденному житті.

  На наших руках живе величезна кількість небезпечних для людського здоров'я мікроорганізмів. У результаті незначних подряпин чи ран, вони можуть викликати вірусні захворювання, бактеріальні, грибкові та кишкові інфекції, гельмінтози, тощо.

  Найбруднішими предметами, з якими щодня стикається майже кожна людина, є мобільні та стаціонарні телефони, письмові столи, клавіатура та мишка комп'ютера, кнопки ліфта, вимикачі світла, дверні ручки та усі поруччя.

  Під час миття рук надзвичайно важливо дотримуватись певних правил:

7. Окремо потріть великі пальці рук

8. Змийте мило під проточною водою

9. Витріть руки насухо.

 Для миття рук рекомендують використовувати рідке мило з дозатором. Важливо пам'ятати, що вода і звичайне туалетне мило не вбиває мікроорганізми, тому ефективність миття залежить лише від того, наскільки ретельно ви трете долоні. Але, навіть, цей простий процес, якщо він зроблений правильно, допомагає видалити до 90% мікробів з рук.

 Тож, мийте руки, тим паче, у період захворювання на коронавірусну хворобу! Чисті руки - запорука здорового життя!

https://youtube.com/watch?v=yf96kWUiS71&feature=share

https://www.youtube.com/watch?v=yf96kWUiS71


              ЗОРЯ НА ЙМЕННЯ - СОНЦЕ

                          3 травня - День Сонця

  Сонце - велетенська розпечена газова куля. На три чверті воно складається з водню і на чверть - із гелію. Сонце в понад мільйон разів більше за Землю.  Гігантська маса Сонця створює величезний тиск в ядрі. При такому тиску - йде неперервна ядерна реакція, що піднімає температуру в ядрі до 15 мільйонів градусів. Це перетворює поверхню Сонця на вируючий вулкан, який з відстані 150 млн. км заливає світлом Землю. Навколо Сонця кружляють планети нашої системи. Вже 5 мільярдів років зірка дарує їм тепло та світло. Завдяки обертанню Землі навколо світила відбувається зміна дня і ночі та пір року. А рослини під впливом сонячного проміння можуть виробляти кисень.

  Протягом усієї історії розвитку людської цивілізації в багатьох культурах Сонце було об'єктом поклоніння. Його обожнювали, про нього складали гімни, на його честь проводили свята. Потужний культ Сонця існував у Давньому Єгипті, де сонячними божествами були Ра (Сонце) та Амон (сонячний диск). Згідно з грецькою міфологією, бог Сонця Геліос щодня проїжджав небом на своїй колісниці. У слов'ян теж було два сонячних божества - Хорс (власне Сонце) і Дажбог (сонячне світило).

         ТАНЕЦЬ - ЦЕ ТАЄМНА МОВА ДУШІ

                          29 квітня   -   Міжнародний день танцю 

 Український народ має славу народу музичного. З глибокої давнини в його житті і культурі поряд із музикою велике місце займає танець.

  "Так само, як віками створювали всі народи світу свої пісенні багатства, створювали вони й багатства танцювальні", - писав відомий український композитор Д.Кабалевський, розповідаючи про чарівний світ музики і про одного з її "китів" - танець.

  Ще в давнину навчанню танців приділяли особливу увагу. Саме завдяки танцювальним рухам юнаки й дівчата з багатих родин набували граційності, яка була складовою вишуканих манер. Прості люди також завжди любили танці. Жодне свято не обходилося без них.

 Танець - вид мистецтва, в якому художні образи створено засобами музичної та художньої виразності (рух, жест, міміка). Зміст танцю завжди зумовлений побутом, працею, етнографічними особливостями того чи іншого народу.

  Танець виник у найдавніші часи й був пов'язаний із піснею (текст і музика). Поступово він відокремився у самостійний вид мистецтва, хоча й досі невіддільний від музики, зміст якої розкриває в зорових образах. Тисячоліттями розвивалося танцювальне мистецтво різних народів, виробивши витончені рухи ніг, рук, корпуса, голови, а також жестів і міміки.

  В Європі (Італія, Франція та ін.) на основі традиційних народних танців уже в ХVІ столітті виникли бальні танці, а в ХVІІ - ХІХ - полонез, мазурка, кроков'як, полька, менует, вальс, що стали дуже популярними серед народів світу.

  Найдавніші танці українського народу - веснянки та гаївки.

  Сюжетні танці - новий етап у розвитку хореографічного мистецтва України.


  Навчайтеся танців - і у вас буде красива постава, легка та невимушена хода, виразні й граційні рухи. Танці розвивають слух, відчуття ритму, сприяють гарному настрою, позитивним емоціям.

26 квітня  1986 року Чорнобильська АЕС стала символом найбільшої в історії людства техногенної катастрофи та символом мужності, самопожертви й жертовності в ім'я Батьківщини тисяч українців. 37 років минуло від техногенної екологічно-гуманітарної катастрофи, спричиненої двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції. Через тридцять років після аварії ООН проголоситла 26 квітня Міжнародним днем пам'яті Чорнобиля. Ця подія - нагадування про героїзм ліквідаторів аварії, про наслідки, які ця катастрофа принесла довкіллю та людям.

  Також в пам'ять про транічні події 26 квітня 1986 року було засновано Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій та катастроф.

  У цей день вшануймо ліквідаторів за їх сміливість та відвагу! Передаємо найщиріші слова вдячності та доземний уклін за високу громадянську позицію і схиляємо голови перед світлою пам'яттю тих, чиї життя обірвав смертоносний атом.

  Через 36 років Чорнобиль пережив другу катастрофу - окупацію російськими загарбниками. Майже 36 днів Чорнобильська зона потерпала від мародерських та руйнівних дій. Вони вивезли унікальну радіологічну лабораторію, полонили захисників ЧАЕС та примушували персонал до роботи в умовах надмірного опромінення, електростанція 5 діб не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива.

 ТВОРЕЦЬ КНИГИ - АВТОР, ТВОРЕЦЬ ЇЇ ДОЛІ - СУСПІЛЬСТВО

                     23 квітня - Всесвітній день книги та авторського права

  23 квітня - символічна для світової літератури дата - стала приводом для відзначення всесвітнього дня книг і авторського права (World Book and Copyright Day). У цей день 1616 року пішли з життя М.Сервантес, У.Шекспір і Інка Гарсіласо де ла Вега. Це також день народження або смерті таких відомих авторів, як Моріс Дрюон, Х.Лакснесс, Дж.Пла і Мануель Мехіа Вальєхо.

 Цілком природно, що Генеральна конференція ЮНЕСКО, яка проходила 1995 року в Парижі, вирішила віддати цього дня данину поваги книгам і авторам, закликаючи всіх, і особливо молодь, знаходити задоволення в читанні і поважати непомітний внесок тих, хто сприяв соціальному і культурному прогресу людства. Тоді й був заснований Всесвітній день книг і авторського права та Премія ЮНЕСКО за пропаганду ідеалів толерантності в дитячій та юнацькій літературі.

 Завдяки книзі ми отримуємо, перш за все, доступ до знань, ідей, духовних і моральних цінностей, до розуміння краси і творчих досягнень людини. Носій інформації, основа освіти і творчості, книга дає можливість кожній культурі розповісти про себе, знайомить зі звичаями та традиціями різних народів. Книга - це вікно у світ культурного різноманіття, це міст, що сполучає різні цивілізації в часі і просторі.

Більше про історію творення книги ви дізнаєтеся за посиланням:

https://youtube.com/watch?v=9_i7CS1WDYw&feature=share

  Відзначаючи Всесвітній День книги і авторського права, ми всі повинні особливу увагу приділити важливій ролі книги в збереженні й примноженні культури кожної держави. Адже книга - це найкращий помічник у наших суспільних зусиллях із захисту і збагачення культурної спадщини людства.

            У ДОЛОНЯХ ВСЕСВІТУ - ЗЕМЛЯ

                                      22 квітня - Всесвітній день Землі

  Починаючи з 2010-го року, в наших календарях на міжнародному рівні з'явився знаковий день - Всесвітній день Матері-Землі. У цей день ми приєднуємося до цієї міжнародної ініціативи і закликаємо всіх підтримати загальнолюдські позитивні зусилля, які спрямовані на вирішення назрілих екологічних проблем. У багатьох країнах День Землі святкують у день весняного рівнодення, щоб відзначити момент, коли починається весна (у Північній півкулі) або осінь (у Південній).

 Головна мета підготовки і святкування Дня Матері-Землі - відображення взаємозв'язку між планетою і людьми, що її населяють. У прийнятій за ініціативою Болівії і підтриманій 50 державами резолюції Генералбної Асамблеї ООН з цього питання йдеться, що Земля і її екосистеми є нашою оселею, а "Мати-Земля" - загальноприйнята назва нашої планети у ряді країн і регіонів. Це відображає взаємозалежність, що існує між людиною, іншими живими істотами і планетою. У резолюції також підкреслюється, що для досягнення справедливого балансу між економічними, соціальними і екологічними потребами теперішнього і майбутніх поколінь людству необхідно підтримувати гармонію з природою.

  Але сьогодні, замість того, щоб сприяти гармонії, людина постійно її руйнує. Наше улюблене слово стосовно планети - "віддай". Це виявляється в ненаситному споживанні флори і фауни, прагненні якомога більше вибрати з землі. За даними ООН, щорічно з надр планети видобувається приблизно 20 млрд. тонн корисних копалин. Ресурси 18 економічно важливих мінералів - закінчуються. Серед них - золото, срібло, ртуть, сірка, вольфрам.

  І верхні шари грунту, які нас годують, так само нещадно експлуатуються. До речі, Україна належить до держав з дуже високим рівнем антропогенних і техногенних навантажень на землю. Тільки внаслідок забруднення побутовими відходами і стічними водами у нас щорічно вилучається з користування до 50 тисяч гектарів ріллі! 

Сьогодні у світі дуже загострилася і проблема питної води. Забруднення озер, річок, морів, океанів і підземних вод господарсько-побутовими і промисловими стоками набуває катастрофічного характеру. Якщо події розвиватимуться в такому ж напрямі, "водяний голод" може стати реальністю вже дуже швидко.

Ми забуваємо і про те, що Земля створена не тільки для людей, це - місце існування всього живого: для птаха і найменшого звірятка має бути місце під сонцем. А його залишається все менше. Середовище існування дуже багатьох видів тварин і птахів звужується прчмо на очах. 

 Висновок один: щоб сприяти гармонії з природою і планетою Земля, людина має змінити до них своє ставлення. Причому діяти треба негайно. Інакше без кінця терпіти над собою експерименти планета не зможе.

       19 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПІДСНІЖНИКА

Щороку 19 квітня жителі багатьох країн відзначають чудове весняне свято - День підсніжника. Свято це родом з Англії і було встановлено в 1984 році. А оскільки в цій країні підсніжники зацвітають в середині квітня, то і свято відзначають саме зараз - на початку весни і теплих погожих днів.

  В Англії до підсніжників ставляться з особливим трепетом. Мабуть, це пов'язано з повір'ям, що ці квіти, висаджені навколо будинку, захищають оселю від злих духів та вселяють надію на світле майбутнє. Підсніжники відомі ще з І тисячоліття. Нині налічують 20 видів цих ніжних красенів. Найпопулярніший - підсніжник білосніжний, проте є ще і візантійський, грецький, кавказький. Всі вони різні за кольором і ароматом, однак обожнювані багатьма шанувальниками квітучої краси. Не важко здогадатися, звідки пішла така назва, адже ця смілива квітка здатна пробиватися крізь сніги і зацвітати з першими теплими променями сонця. 

  Підсніжник ... Цю оригінальну тендітну квіточку називають по-різному. Англійці - сніговою краплею або зірочкою, чехи - сніжинкою, німці - сніговим дзвіночком, а ми дуже просто - піжсніжником.

   За посиланням на вас чекає онлайн-мандрівка та майстер-клас "Малюємо первоцвіти"

https://youtube.com/watch?v=3P7OB1LAbto&feature=share

https://youtube.com/watch?v=KOErY7KbD-U&feature=share

  Тож пам'ятаймо, що зривати первоцвіти - це злочин!

  Піклуймося про наше довкілля, щоб зберегти красу і здоров'я нашої планети.

       17 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ КАВИ

  17 квітня світ відзначає Міжнародний день кави, відомий також як День еспресо. Це свято присвячене улюбленому напою мільйонів людей по всьому світу - каві.

  Кава - це не тільки смачний та насичений напій, але й важливий елемент нашої культури та суспільства. Вона є невід'ємною частиною нашого ранкового ритуалу, стимулює наш розум та заряджає енергією на весь день.

В УКраїні  - Львів визнана столиця кави.

 Коли будете у Львові, обов'язково завітайте у Музей кави.

                               15 квітня - День довкілля

                          Світ прекрасний навколо тебе -

                                 Сонце ясне і чисте небо,

                                 Птахи і звірі, гори і ріки -

                                 Нехай він буде таким навіки.

                                 Нехай людина добро приносить,

                                 Бо світ навколо любові просить.

                                                                           А.Потапова

  Природа потребує охорони - адже згубний вплив від людської діяльності з часом стає все сильнішим. Бездумне марнування земних багатств призводить до виснаження природи. Справа охорони природних ресурсів є особливо актуальною для України, що пережила Чорнобильську катастрофу, внаслідок якої серйозно постраждали грунти і водойми. Чистотою довкілля опікується як держава, так і громадські організації. З огляду на значущість їхньої діяльності щороку у третю суботу квітня відзначається День довкілля.

  Історія цього свята бере свій початок із 1992 року, коли на Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро, де обговорювалися проблеми навколишнього середовища, було підкреслено величезне значення екологічної освіти населення всіх країн світу для сталого розвитку людства. Адже з моменту появи людини пізнання природи було однією з необхідних умов його виживання. Людство поступово накопичувало екологічні знання. 

  Основна мета свята - просування екологічних знань та формування екологічнохї культури населення, інформування громадськості про стан справ навколишнього середовища, а також виховання і підготовка громадянина, що вміє мислити екологічно.

   Природа Землі не тільки красива і корисна, але й дуже тендітна та вразлива. І ставитися до природи треба дуже обережно й дбайливо. З давніх-давен природа була основою життя людини. У ній людина знаходила все для задоволення своїх потреб. Проте природа не безмежна у своїй щедрості, не залишається байдужою до проявів споживацького егоїстичного ставлення до неї.

  Вдихнімо на повні груди повітря та замислімося над своїм ставленням до природи, щоб не перейти тієї межі, за якою здатен зупинитися час і зникнути простір. Ядерний апокаліпсис і екологічна криза - дві загрози, що нависли над світом. Тільки свідомі й рішучі дії людини можуть перешкодити лиху стати жорстокою реальністю. Довго терпить природа, та настає час - і терпіння урветься. Вона жорстоко покарає своїх кривдників. Саме таким покаранням і була аварія на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року. Тепер уже ні для кого не є секретом, скільки лиха вона накоїла.

  Шануйте і любіть природу, вмійте ощадливо користуватися нею. Бережіть кожну стеблинку, кожну тваринку! І тоді природа вам віддячить своєю вдячністю.

  Життя на нашій планеті - унікальне явище, і кожен повинен зробити все можливе для його процвітання!

              7 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОБРА

 Щорічно 7 квітня світ відзначає Міжнародний день бобра. Свято з'явилося у 2009 році. Дата святкування обрана на честь дня народження Дороті Річардс, яка вивчала бобрів на протязі цілих 50 років.

  Бобри мають надзвичайно велику роль в екології нашої планети, адже греблі, які будують ці тваринки, відновлюють водно-болотні угіддя, очищують водойми, зменшують наслідки засух та повеней, поглинають вуглекислий газ, регулюють потік. Крім того, популяція бобрів дозволяє значно зекономити на побудуванні штучних угідь, котрі все одно поступаються природнім.

  Міжнародний день бобра має за мету привернення увагу людства до цих тваринок, підвищення поінформованості про важливість гребель, побудованих бобрами, та залучення до збільшення популяції бобрів.

        ЗДОРОВ'Я - НАЙЦІННІШЕ БАГАТСТВО

                  7 квітня - Всесвітній день здоров'я

    Щороку 7 квітня люди в усьому світі відзначають Всесвітній день здоров'я. Дата була обрана не випадково - саме 7 квітня 1948 року почала свою діяльність Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ). Цю організацію було створено, щоб лікарі, фармацевти могли розв'язувати проблеми охорони здоров'я, ділитися новими знаннями, винаходити нові ліки, допомагати країнам, в яких виникають епідемії. 

  За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, під здоров'ям людини розуміють "стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороби". Якщо тіло здорове, але немає відчуття радості й повноти життя, то це вже хвороба. На життєвому шляху людина взаємодіє з природою безперервно: дихає, контактує з людьми, пересувається, випромінює і поглинає енергію, впливає на навколишнє середовище. Більшість сьогоднішніх учених визначають поняття здоров'я як здатність людини до оптимального функціонування в навколишньому середовищі.

  Здорова людина - життєрадісна, жвава, енергійна, весела, бадьора. Щоб завжди бути у гарній формі, турбуйся про свій організм: роби зарядку, не забувай про гігієну та корисну їжу, вчасно лягай спати. Сонце, вода та повітря - вірні помічники на шляху до відмінного здоров'я, міцного імунітету та краси.

  Здавалося б, ми так багато знаємо про харчування і водночас так мало займаємося цією проблемою. Тим часом стан здоров'я дорослої людини багато в чому визначається якістю харчування саме в дитячому віці, коли відбувається бурхливий ріст організму і обмінні процеси в ньому перебігають найінтенсивніше. За останніми даними ВООЗ, здоров'я залежить:

на 15 % - від організації медичної служби;

на 25 % - від генетичних особливостей;

на 60 % - від збалансованого харчування.

 Саме  раціональне і правильне харчування є однією із основних складових здоров'я.

Тож харчуйтеся правильно, красиво та із задоволенням!

І пам'ятайте, що життя і здоров'я - це найцінніше, що ми маємо.

 А щоб переконатися у цьому - завітайте у бібліотеку та дізнайтесь з книжкової виставки "Здоров'я - мудрих гонорар" багато цікавої інформації.

  Всі ми хочемо бути міцними і здоровими. Але чи будемо ми такими - великою мірою залежить від нас.

 

     6 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СПОРТУ НА БЛАГО МИРУ ТА РОЗВИТКУ

Заняття спортом було притаманне без винятку всім людям по всій землі і в усі часи. Змагання, гра, розвага, активний відпочинок, численні інтелектуальні вправи, досягнення кращих результатів, тренування фізичних та інших навичок, ось лише невеликий перелік тих видів діяльності, які включає в себе це широке поняття. І не дивлячись на максимальний накал зусиль і емоцій, які іноді додаються при занятті спортом, однозначно одне - це абсолютно мирний процес. Він сприяє розвитку і є життєствердним в усіх відношеннях.

  Відзначаючи ці характерні і безцінні моменти спортивної діяльності для кожної людини і для суспільства в цілому, враховуючи ряд міжнародних ініціатив, 23-го серпня 2013-го року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, в якій проголосила 6-е квітня Міжнародним днем спорту на благо миру та розвитку.

  Здоровий спосіб життя, фізична і інтелектуальна активність є запорукою нашого загального процвітання і благополуччя.

  Вітаємо свіх і кожного з цим чудовим святом. Бажаємо спортивного натхнення та перемог! 

  А якщо ви ще не обрали вид спорту, який підкорить ваше серце, то добірка книжок та мультик за посиланням буде вам у нагоді!

                  https://youtube.com/watch?v=6a26F7IznMQ&feature=share

    4 КВІТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МОРКВИ

Святкувати всесвітній день моркви почали з 2003 року. Мета святкування - підкреслити її користь для здоровя. Святкові заходи включають популяризацію вживання моркви і рецептів на її основі.

  Морква оселилась на наших грядках десь у Х столітті. Вона була добре відома в Стародавній Греції, Римі. Ще в часи Гіппократа ця овочева рослина використовувалась в медицині як протизапальний і болетамувальний засіб, який стародавні лікарі прописували від різних хвороб: кашлю, курячої сліпоти, туберкульозу, хворих нирок.

  Морква містить велику кількість каротину, що в організмі людини перетворюється на вітамін А. Крім каротину у коренеплодах є фолієва кислота, солі калію; з вітамінів - майже всі відомі: С, РР, Е, Р, група В. Морква сприяє виведенню з організму холестирину, благотворно діє на серцево-судинну систему, печінку, шлунок, поліпшує зір.

Рання морква зявляється в червні. Восени врожай намагаються зібрати до настання заморозків.

 Про всесвітній день моркви ви можете дізнатись більше за посиланням:

https://www.facebook.com/watch/?v=1104756066734236

 Найкращий спосіб відсвяткувати цей день - задуматися над тим, як додати побільше моркви у свій щоденний раціон.

  Тож зі святом моркви, друзі. Бажаємо міцного здоров'я й гарного імунітету.

   ІНТЕРНЕТ - НАЙСУЧАСНІШЕ ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЇ

                           4 квітня - Міжнародний день Інтернету

  Зараз важко відшукати людину, яка не знає, що таке Інтернет. Це все одно, що не знати, що таке телевізор. Комп'ютер сьогодні є практично в будь-якому будинку, а Інтернет практично в кожному комп'ютері. Інтернет є важливою і невід'ємною частиною сучасного світу і ми вже не можемо уявити своє життя без нього.

  Як довго ти просиджуєш за комп'ютером? Годинами не можеш відірватися від ігор, Інтернету? Переглянь свою поведінку. І не лише тому, щоб уникнути маминих нарікань, а й щоб не захворвіти на Інтернет-залежність. Та ти, мабуть, помічав: "перебрав" із блуканням по сайтах - стаєш знервованим, байдужим, не хочеться нікого бачити. Такий стан лікарі називають психічним розладом. Дослідники дійшли висновку, що інтернет-залежність руйнує не лише психічне, а й фізичне здоров'я. Тривале перебування підлітків в Інтернеті спричиняє такі ж розлади мозку, як і наркотики чи алкоголь.

  Інтернет - не чудовисько. Однак він легко перетвориться на нього, якщо ти не визначиш безпечну для себе тривалість перебування у ньому.

  Проведи дослідження. Щоразу записуй, скільки часу ти сидів за комп'ютером, і поряд - свій стан: наприклад, веселий, спокійний, дратівливий, байдужий, знервований тощо. Або хочеться: спати, щоб ніхто не чіпав, плакати, когось ударити, утекти на край світу, поцілувати маму ...

  Зіставивши записи, визнач корисний для себе час Інтернет-подорожей. І пам'ятай: здоров'я забагато не буває.

  В Китаї для Інтернет -хворих вже віжкрито лікарню. У нас таких поки що немає, тож піклуйся про своє здоров'я сам.

  Факти і цифри

  

                      КОРОЛІВСТВО   КНИГ   ЗАПРОШУЄ

                2 квітня - Міжнародний день дитячої книги

  Міжнародний день дитячої книги відзначається, починаючи з 1967 року за ініціативою і рішенням Міжнародної ради з дитячої книги, підкреслюючи тим самим важливу роль дитячої книги у формуванні духовного та інтелектуального рівня нових поколінь людства.

  Не дарма датою свята обрано саме народження Ганса Крістіана Андерсена, адже світову славу автору принесли саме його казки, в яких поєднується романтика та реалізм, фантазія та гумор. З-під пера письменника вийшло понад 150 казок та історій, та і біографія Андерсена нагадує казку, особливо якщо з довірою поставитися до його розповіді про себе в двох великих за обсягом мемуарних нарисах "Казка мого життя".

  Раз на два роки Міжнародна рада дитячої книги присуджує премію імені Г.К. Андерсена. У 1973 році Почесним дипломом Міжнародної премії імені Андерсена за поему-казку "Барвінок і Весна" отримав український письменник Богдан Чалий, а 1979 року до Почемсного списку Анднрсена було вписано ім'я Вссеволода Нестайка та його книгу "Тореадори з Васюківки".

  Мабуть найкращий спосіб відсвяткувати Міжнародний день дитячої книги - це завітати до шкільної бібліотеки по нову цікаву історію, улюблену казу. Дивовижний та безмежний світ казки допоможе відкрити книга, з вибором якої радо посприяє бібліотека.  До вашої уваги книжкова виставка "Ганс Крістіан Андерсен - король дитячої казки". Чекаємо! Зростай разом із книгою!

             29 БЕРЕЗНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ФІЛОЛОГА

 День філолога - це не тільки свято тих, для кого філологія є покликанням, професією, родом діяльності, але й для всіх, хто плекає слово, любить читання, цінує літературу.

   Філологія - дивовижна наука!

  З одного боку філологія - це суха й жорстко регламентована лінгвістика, що вивчає закони побутування мови: стилістика, синтаксис, фонетика, комп'ютерна лінгвістика, типологічне й порівняльне мовознавство...

   А з іншого боку, об'єктом філологічного вивчення є література, один із найзахоплюючих видів мистецтва, бо не є чимось таким, що можна побачити, почути, торкнути ...

  Література - це уявна даність, авторська фантасмагорія, гра тіней, що їх відкидає світ і, водночас, саме окремий дивовижний всесвіт.

  І от прочитання та інтерпретація найрізноманітніших текстів також те, чим займаються, обклавшись словниками , філологи.

  Хай живе філологія!

  Хай розквітає новітня філологічна думка!

  Хай поповнюються філологічні ряди молодими, вдумливими, гарними й усміхненими пошуковцями!

                    29 БЕРЕЗНЯ - ДЕНЬ САМОПІЗНАННЯ

  Щорічно 29 березня відзначають незвитчайне свято - Днень самопізнання.

  Що таке самопізнання? Якщо коротко і зрозуміло, то самопізнання - це осягнення свого істинного "Я". Якщо раптом ви все ще не зважилися на такий відповідальний крок у своєму житті, сьогодні саме час. Сядьте наодинці зі своїми думками і намагайтесь зрозуміти свої особливості, бажання і переваги.

  В принципі, самопізнання починається в дитинстві і триває все життя. Воно відбувається через результати оцінки самого себе в різних умовах, порівнювання себе з оточуючими, а також через думку оточуючих людей. Знання про себе фортмується поступово в міру пізнання зовнішнього світу і самого себе.

  Існує твердження, що за допомогою самопізнання людина може знайти сенс існування і стати тим, ким вона здатна стати. 

  Вітаємо сьогодні всіх, хто пізнає себе і бажаємо удачі на цьому шляху!

                  ДЕНЬ ВИСОКОГО МИСТЕЦТВА І СМАКУ

                                        27 березня - Міжнародний день театру.

       Під егідою ЮНЕСКО у 1948 році театри світу об'єдналися в Міжнародний інститут театру (МІТ), а в 1961 році на 9-му конгресі МІТ - 27 березня було проголошено Міжнародним днем театру.

  Цей день став справжнім святом не тільки для акторів сцени, але й для мільйонів глядачів. Багато століть театральне мистецтво не втрачає своєї популярності, а навпаки розвивається і приносить радість.

 Що таке театр? Один скаже: "Театр - це видовище". 

Другий скаже: "Театр - це великий, гарний будинок".

Третій скаже: "Актори і музика ..."

 Усі вони праві. Так що це, насправді, - театр?

  Де-не-де в Греції збереглися руїни величних кам'яних споруд. Це залишки театрів, що мають більше, як 2500 років.

  Хоча ті театри споруджувались просто неба, а теперішні мають дах, устрій їх майже не відрізняється. З тих часів у мовах майже всіх народів з'вилися слова "сцена", "оркестр" (там грають актори і музиканти) і "театрон" (так називалися місця для глядачів).

  Отже, театр створено для людей. Найголовнішими в театрі є актори і глядачі, а споруда - для зручності.

  2500 років тому, або, як кажуть, у  V столітті до нашої ери, вистави у театрах відбувалися тричі на рік - у грудні, січні і березні, під час свят, що вшановували бога родючості Діоніса. Кожна вистава тривала три дні з ранку до пізньої ночі. Йшлося про життя Богів, царів, а згодом - і простих людей.

  Для того, щоб із останніх рядів, досить далеких від сцени, глядач міг добре бачити дійство, актори ставали на високі колодки з дерева - котурни. На обличчя надягали розфарбовані маски з дерева чи полотна.

  Вираз "обличчя", тобто маски, не мінявся, і глядач одразу знав, трагічний чи комічний персонаж діє на сцені. Актори були майже нерухомі, а розмовляли дуже голосно, ретельно вимовляючи кожне слово, для того, щоб їх почули глядачі в останньому ряду театрону.

  Але майже в той самий час з'явилися актори, які не вимовляли на сцені жодного слова. Зміст вистави передавався "мімами". Це грецьке слово означало "передражнювання, відтворення".

 Так з'явився знаний досі жанр "пантоміма". Це слово означає "відтворити все".

 

    26 березня відзначається День Національної гвардії України.

Народжена війною, сучасна Національна гвардія України була створена в березні 2014 року в розпал агресії росії на сході нашої країни. До неї увійшли підготовлені військовослужбовці внутрішніх військ і мотивовані добровольці. Вони об'єднали свої сили, щоб стати на захист народу і державності України.

  Уже з квітня 2014 року особовий склад Національної гвардії України одним з перших вступив у бойові дії на сході нашої держави. З початком повномасштабної війни з росією наші гвардійці виконують свої функції, згідно з законами України на усіх рубежах оборони країни.

 Вітаємо вас, дорогі гвардійці! Бажаємо міцного здоров'я, залізного терпіння і хороброго духу! Нехай всі ваші цілі і мрії будуть легко досяжні! Залишайтеся такими ж сміливими, сильними і цілеспрямованими!

  Захищаючи рідну країну, Ви чините героїчний опір, чим демонструєте безпрецедентну стійкість та мужність. Щира пошана Вашій самовідданості Батьківщині, котра назавжди буде викарбувана в пам'яті та серцях мільонів людей у всьому світі!

 Знайте, ви приклад мужності для всіх чоловіків у нашій країні та за її межами!

                                   БУДЬМО ЗДОРОВІ !

                  24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Ситуація щодо туберкульозу в Україні досить складна. На жаль, наша країна - серед лідерів з поширення туберкульозу. Щороку в країні від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня.

  Всесвітня організація охорони здоров'я назвала туберкульоз однією з 10 головних причин смертності у світі. В Україні ця проблема сягнула національного рівня і посилилася на тлі пандемії  COVID -19.

  Тубеокульоз - це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-капельним шляхом від хворої людини до здорової. Найчастіше хвороба вражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад, нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

  Найпоширенішими симптомами туберкульозу є підвищена температура тіла, кашель сухий та вологий, загальна слабкість, втомлюваність, знижена працездатність, погіршення апетиту, втрата маси тіла, пітливість, порушення сну.

  Хворі на туберкульоз вважаються однією з найбільш уразливих верств населення на COVID-19. У таких хворих уражені легені, імунна система ослаблена, тому частіше виникають ускладнення, що призводять, на жаль, до летальних випадків.

 Отже, будьте пильні! Не забувайте 1 раз на рік проходити флюорографічне обстеження та при виникненні симптомів звертайтеся до лікаря. Пам'ятайте: туберкульоз - виліковний, але легше вилукувати його на ранніх етапах, ніж мати справу із запущеними формами.  Емблемою Дня боротьби з туберкульозом є біла ромашка, як символ здорового дихання.

  У шкільній бібліотеці оформлено викладку літератури "Будьмо здорові!", яка ще раз нагадає вам, що одним із пускових моментів розвитку будь-якого захворювання є стан імунної системи людини! Тому потурбуйтеся про відновлення та зміцнення імунітету. Позбавтеся від шкідливих звичок, будьте фізично активними, збалансовано харчуйтеся. Ваше здоров'я у ваших руках!

                23 БЕРЕЗНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ОК (ОКЕЙ).

Поєднання цих двох літер на знак згоди використовують чи не у всіх країнах світу. Сьогодні складно знайти людину, яка не вживає його в мовленні. А ще слово "окей" пишуть на клавішах схвалення певної дії в різних програмах, тож користувач гаджетів щоденно має справу з цією абревіатурою. Ці дві літери тепер часто замінюють українські слова "добре", "гаразд", "авжеж", "чому ні" і "нехай". Вважається, що це слово універсальне і є доречним у багатьох мовленнєвих ситуаціях. Слово "окей" походить з англійської мови і означає згоду людини з висловленою думкою або схвалення якоїсь дії. Імовірно, воно з'явилося в 1840-х роках. Проте не існує єдиної версії виникнення цього слова, їх є близько 20-ти. Дослідження показують, що слово "ОК" належить до найпоширеніших слів. Воно є загальновизнаним і загальнозрозумілим майже у всіх країнах світу. Часто "ОК" замінюють особливим жестом, при якому великий і вказівний пальці утворюють літеру о, а всі інші направлені догори.

     22   БЕРЕЗНЯ   -   ВСЕСВІТНІЙ   ДЕНЬ   ВОДИ        (МІЖНАРОДНИЙ   ДЕНЬ ВОДНИХ   РЕСУРСІВ)

 Ми використовуємо воду для пиття і їжі, для вмивання, влітку - для відпочинку, взимку - для опалення. Ми знаємо про ключову роль води для життя на Землі, формування клімату і погоди, здогадуємося про її значення у хімічній будові живих організмів. Ми пам'ятаємо, що вона невтомно працює впродовж мільйонів років, змінюючи вигляд нашої планети. Вона перетворює наш світ, створюючи особливі, ні з чим не зрівнянні пейзажі. Вона змінює все, до чого торкається.

  Наші предки дуже шанували воду. Вважали великим гріхом кинути в річку чи озеро сміття, каміння. Не можна було бити по воді. Вода, як вважали, має велику цілющу силу.

 "Тобою насолоджуються, не відаючи, чим ти є", - звертався до води французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері.

 Три чверті поверхні земної кулі вкрито водою. Якщо розподілити воду рівномірно по всій поверхні земної кулі, матимемо плівку завтовшки не більше трьох кілометрів. До того ж основну частину нашого водного потенціалу становить та вода, яку не можна пити, використовувати у промисловості та сільському господарстві, побуті - це солоні води морів та океанів. Трохи більше двох відсотків - прісна вода, половина якої законсервована в льодових шапках. Майже стільки ж води міститься в земній корі - це підземні води. А об'єм справді доступної прісної води дорівнює вже не мільйонам, а тисячам кубічних метрів.

  Вода несе й небезпеку. Шторм у морі, повінь, сильна злива можуть завдати шкоди не тільки природі, але й людині, тому необхідно мати не тільки певні знання про воду, але також знати правила дії в надзвичайних ситуаціях та засвоїти норми безпечної поведінки на воді та біля неї.

 Тож живімо в злагоді, дбаючи про майбутнє своєї країни, своєї планети. Не завдаватимемо шкоди природі, не забруднюватимемо її. Якщо кожен із нас житиме в гармонії з природою, то світ зміниться в кращу сторону. Пам'ятаймо про це завжди!

У шкільній бібліотеці оформлена книжкова виставка "Вода - це найбільші ліки на землі", з якої ви дізнаєтесь про дивовижні властивості води, цікаві факти про воду та різні обличчя води.

    Пам'ятайте про тих, хто йде за нами! Збережімо здоров'я нинішніх і прийдешніх поколінь!

ЛІСИ - НАЦІОНАЛЬНЕ БАГАТСТВО УКРАЇНИ

                                    21 березня - Міжнародний день лісів

                                    Цей ліс живий. У нього добрі очі.

                                    Шумлять вітри у нього в голові.

                                     Старезні пні, кошлаті поторочі,

                                    літопис тиші пишуть у траві.

                                                                            Л.Костенко

 Чи можна собі уявити нашу планету без лісу? Ні! Бо ліс входить у свідомість від дня нашого народження. Як і повітря, земля, вода. Впродовж всієї історії розвитку суспільства людина весь час користується його дарами, адже ліс - це не тільки деревина, але й лікарські, технічні та харчові рослини, березовий сік і мед, горіхи та ягоди, прополіс та бджолина отрута, гриби й плоди.

  Ліс - безцінний дар природи. Значення його неможливо переоцінити. Серед європейських країн Україна посідає восьме місце за площею та запасами лісу.

  Лісовий покрив нашої держави складає 15,7 % від загальної території. Вчені підрахували, що для досягнення максимальної екологічної, ресурсної та соціальної користі лісу, оптимальна лісистість країни повинна сягати 20% її території.

  Україна належить до малолісистої зони. Щоб досягнути оптимальної лісистості (20 - 22%), потрібно збільшити площу лісів нашої країни на 2,8 млн га і щороку насаджувати до 280 000 га нових лісів.

  Ліси розподілені на території України дуже нерівномірно. Найбільше лісів в Українських Карпатах, Кримських горах і на Поліссі, найменше - у степу. Шкоди довкіллю в останні роки додали неконтрольовані вирубки лісів територіальними громадами. Вирубування та нищення лісових масивів загрожують довкіллю.

  За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, для підтримання нормальної життєдіяльності однієї людини площа зелених зон має становити не менше ніж 50 м. кв.  Кожен із нас повинен долучитися до озеленення свого краю та відчути корисний вплив лісових насаджень.

  Ліс завжди був і буде другом людини, її захисником, невичерпною коморою безцінних запасів, джерелом насолоди. Він - природне багатство нашого краю з його неповторною красою та могутньою величчю. Ліс - це наше здоров'я. Бережімо його!

   Стан лісів залежить від поведінки в них людей, їх екологічної грамотності та культури. Читаючи книги українських письменників, пізнавайте природу наших лісів і бережливо ставтеся до них. Як гарно сказала Ліна Костенко у своєму вірші:

                                   Чому ліси чекають мене знову,

                                   На щит піднявши сонце і зорю?

                                   Я їх люблю. Я знаю їхню мову.

                                  Я з ними теж мовчанням говорю.

           ПОЕЗІЇ НЕ ЗМОВКНЕ ДЖЕРЕЛО

                                  21 березня - Всесвітній день поезії.

Свято - Всесвітній день поезії було проголошено делегатами 30-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 1999 році. Перший раз це свято відзначалося 21 березня 2000 року. З того часу цей день відзначають щорічно.

                            Вірш починається не із звучання,

                            Хоч і не може він не звучати,

                            Вірш починається з твого мовчання,

                            Коли ти не можеш більше мовчати.

                                                                             Л.Первомайський


  З чого починають вірші? За словами А.Костецького: "Іноді із дзвінкого слова, іноді з шерхоту осіннього листя, шелесту трави, зі згадки про лагідне й тепле літо ...  Але з чого б вони не починалися, основа їхня завжди - любов. Любов до мами, до вчителів, до друзів, до сонця й дерев, до Батьківщини". 

 Та і взагалі, чому люди пишуть вірші? Кому вони потрібні? Для чого вони? Хто спонукає поета писати? Що є поштовхом до створення вірша? І чи є такий поштовх? Звідки беруться вірші? На це запитання однозначної й конкретної відповіді немає. А дорослим і малим так хочеться зрозуміти, як народжується це диво - поезія. Як людині вдається висловити те, про що думалось і тобі, що також хвилювало твою душу, але ніяк не могло втілитись у слова? Ще більшим дивом можна назвати вірші, написані для дітей, вони ж бо створені поетами, дорослими людьми, які самі так давно були маленькими, та все ж зуміли подумки повернути щасливе відчуття сонячності, розкутості, щирості, і відтворити його у своїх ліричних мініатюрах.

  Яке ж значення має поезія для людини?

 Поезія збуджує душу, примушує її не черствіти, бути чуйною, відгукуючись на радощі і болі вселюдські. Без поезії нам світ був би набагато біднішим, а не чують і не розуміють її хіба що ті, у кого, за влучним словом Л.Костенко "Душа ще з дерева не злізла". А справжні люди чують поетичну красу навіть крізь сторіччя - така вже особлива ця країна, держава Поезія.

  У Всесвітній день поезії ми вітаємо всіх майстрів поетичного слова

 У бібліотеці діє виставка "Поезія - мелодія душі", яка знайомить з творчістю відомих українських і зарубіжних поетів, ім'я яких назавжди вписані в історію світової культури. На виставці також представлені книжкові видання поетів рідного краю. Запрошуємо до перегляду!

    20 БЕРЕЗНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГОРОБЦІВ

Чи знаєте ви, що:

    Тож, бережімо їх, як і все живе на планеті.

 ЄДИНЕ МИСТЕЦТВО БУТИ ЩАСЛИВИМ - УСВІДОМЛЮВАТИ, ЩО ЩАСТЯ У ТВОЇХ РУКАХ.

                                    20 березня - Міжнародний день щастя

     Ми часто бажаємо одне одному щастя, прагнемо бути щасливими. А чи знаємо самі, що таке шастя?

 Поет А.Матвійчук бачить щастя так:

                              Щастя - це віра в добро і любов.

                              Щастя - це музика вільних дібров,

                               Щастя - це друзі і рідний твій дім,

                               Щастя - це світ, подарований всім.

  Що ж таке щастя? Звернімося до тлумачного словника.

Щастя - це стан цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення та безмежної радості, яких зазнає хто-небудь.

 А психологи стверджують, що щастя - це почуття внутрішньої радості, утіхи, блаженства. Коли людина щаслива, їй притаманні гарний настрій, урівноваженість, відсутність переживань.

  А як ви думаєте, чи потрібно докладати зусиль, щоб бути щасливим? 

 Древній філософ Діоген жив у бочці, не мав ніяких благ, займався наукою і був щасливим. Тоді як граф Монте Крісто був надзвичайно багатим,але нещасливим. Що ж потрібно для того, щоб бути щасливим? Можливо, Монте Крісто просто не вмів бути щасливим?

  Отже, щастя залежить не від того, що ти маєш, де живеш, чим займаєшся, а від того, чи вмієш ти бути щасливим? Виявляється, можна навчитися бути щасливим.

Я бажаю, щоб ваш щасливий день настав якнайшвидше, уже завтра, ні, сьогодні, зараз. І щоб таким був щодень вашого життя. Хай здійснюються ваші мрії і бажання.

 Омар Хайям писав: "Щасливий той, хто жив хоча б хвилинку!"

  Нехай вам щастить скрізь і в усьому!

                                     Щастя на землі людина творить.

                                     Щастя - це якщо тебе хтось любить.

                                     Воно найтяжчі рани гоїть,

                                     Емоції і почуття найкращі будить.

                                     Щастя - якщо ти здоровий

                                     Й здорові всі навколо,

                                     Якщо ти веселий, бадьорий

                                     Й бажаєш всім людям цього.

                                    Якщо ти зробив щось добре комусь,

                                     А чи просто всміхнувся,

                                     Підтримав когось, підбадьорив,

                                     Добром до душі доторкнувся.

                                    Якщо ти добро даруєш -

                                    Й тобі його більше буде.

                                   Твори ж добро завжди -

                                   Щасливим весь вік ти будеш!

                                                                            С.Бігун

      18 БЕРЕЗНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ'ЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ

  18 березня ООН визначає як Міжнародний день пам'яток і визначних місць. В умовах війни науковці, історики, архітектори, мистецтвознавці, художники, реставратори, археологи на вільних від окупанта територіях проводять надзвичайно важливу роботу зі збереження об'єктів культурної і музейної спадщини, щоб зберегти історичну пам'ять та передати прийдешнім поколінням духовні скарби нашої держави, роблять все, щоб поповнювати музейні фонди експонатами, що згодом допоможуть "розповісти" через музейні проекти правду саме про цю сучасну війну!

  Вітаємо всіх, хто присвятив себе благородній справі охорони культурної спадщини, із професійним святом та бажаємо міцного здоров'я, наполегливої праці, нових здобутків у збереженні довічних цінностей нашої МИРНОЇ УКРАЇНИ І ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ.

                    В   ОБІЙМАХ   МОРФЕЯ

Міжнародний  день сну цього року відзначають 17 березня (у п'ятницю другого повного тижня березня).

   Вперше цей день було відзначено 14 березня 2008 року. З того часу він проводиться щорічно в рамках проекту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) щодо проблем сну і здоров'я.

   Сон життєво необхідний. Під час нормального сну в організмі відбуваються унікальні відновлювальні процеси. Без них неможливо почуватися бадьорим.

  За даними медичної статистики, від порушень сну потерпає понад 50 відсотків населення у світі, протягом останніх 100 років нічний сон скоротився на 20 відсотків.

  Найпоширеніше захворювання сну - безсоння. Людина скаржиться на поганий настрій, стає неуважною, дратівливою, що, у свою чергу, знижує імунітет. Недарма ж народна мудрість каже: "Сон - найкращі ліки."

  Як тобі відзначити цей день? Прочитай усій родині усі ці повідомлення, привітай з днем сну і добре виспись. А добірка книжково-ілюстративного матеріалу "У царстві Морфея" для вечірнього читання налаштує тебе на чудові сни.

А ти знав це?


 16 БЕРЕЗНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ КОЛЬОРОВИХ ОЛІВЦІВ

                                         Ми - веселі олівці,

                                                    Наче сонця промінці.

                                                    По папері помандруєм,

                                                    Все, що схочеш, намалюєм.

  Скільки радощів принесли ці неймовірні дерев'яні палички мільйонам дітей і дорослих по всьому світу! Важко уявити, скільки цікавих персонажів та історій народилися за допомогою кольорових олівців.

  Історія їх виникнення майже казкова. Після бурі англійські пастухи знайшли в землі темну масу. Вони помітили, що ця речовина залишає сліди на предметах. Згодом з графіту, так назвали цю масу, стали робити тонкі палички з гострими кінцями, які використовували для малювання. Так у 16 сторіччі почалася історія сучасних графітних олівців. Кольорові олівці були винайдені в 1820 році, коли до графіту додали каолін і барвники.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ОЛІВЦІ:

Більш цікавинок про олівці дізнаєтесь з відео:

https://www.youtube.com/watch?v=GQ4YnGRJFYU

  А яке свято олівців без творчості? Якщо хочете зробити веселу поробку, переходьте за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=LAI6ENbp32o

  Тож вітаємо усіх любителів яскравих кольорів з ДНЕМ кольорових олівців.

          14 БЕРЕЗНЯ - ДЕНЬ  УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ

 Шість років тому, 17 січня 2017 року Верховною Радою України було встановлене свято - День українського добровольця з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, які за покликом серця захищають Україну від окупації наших земель сусідньою загарбницькою державою. Державою, яка присвоїла нашу історію та понад триста років грабує, принижує та знищує нашу державу. А ми стоїмо, і будемо захищати свою Батьківщину, як її захищали наші предки. Сильні, вільні і незалежні! Кожного дня ростуть ряди добровольців, які своєю силою, відданістю та незламністю дивують та об'єднують увесь світ проти зла і несправедливості.

  Українські добровольці разом із ЗСУ, разом із добровольцями усього світу нещадно б'ють та перемагають рашистських окупантів. Дев'ять років триває ця війна. І дев'ять років українські добровольці разом зі Збройними Силами України боронять нашу державу, проявляючи неймовірну силу, мужність, героїзм.

  Вітаємо зі святом усіх, хто свідомо, за покликом власного серця став на захист нашої Батьківщини! Дякуємо Вам! Ми пишаємося вашою силою, стійкістю і мужністю.

  Бажаємо вам найшвидшої перемоги над ворогом! Чекаємо на вас. Повертайтеся живими та здоровими з Великою Перемогою!

   Вічна  шана  і пам'ять усим, хто загинув за свободу України!

14 БЕРЕЗНЯ -ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МАТЕМАТИКИ ТА ЧИСЛА ПІ

Цей день був обраний не випадково - число ПІ відоме в усьому світі як 3,14, а 14 березня - це 3/14 в американському форматі запису дати.

  Математика - це мова, яка допомагає розуміти світ навколо нас. Вона застосовується в різних галузях, таких як наука, техніка, економіка та багато інших.

  Всесвітній день математики та числа ПІ нагадує нам про важливість математичної освіти та стимулює інтерес до вивчення цієї науки.

  Математика є найбільш ощадлива наука в словах. Вона навіть може обійтися зовсім без слів. Не існує для неї мовних перепон, бо її мова є, як мова музики, зрозуміла всім людям планети.

  Олівець математика бачить глибше, ніж мікроскоп, і далі, ніж телескоп, бо для неї доступні світи атомів і далеких галактик.

  Якби не було математики, не було б автоматики, електроніки, ракет і польотів у космос. І тому вести перед у науках буде той народ, котрий найглибше і найкраще опанує науку математику.

  В наш час - час ефективності та винахідливості - професія "маткматик" стає масовою.

Представлена література вказує на необхідність розширення знань з математики, знайомства  з фактами історії, розвитку математики та біографіями великих вчених і дослідників математики. Дані посібники допоможуть зацікавитися прекрасною наукою - математикою.

  Можливо, ті, що зовсім не цікавляться математикою, побачать під час роботи з даними посібниками, наскільки цікаво знати математику, яка це потрібна та необхідна у всіх галузях наука, і, перефразовуючи академіка Томського, побачать, що "тільки те, в основі чого лежить математика, є справжньою наукою. Все решта - шарлатанство".

14 БЕРЕЗНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЧИСЛА ПІ (3,14)

 Чому саме в цей день відзначається це свято? Тому що в написанні ця дата виглядає як 3,14 (місяць, число). Звідси і пояснення.

  Якщо бути точним, то починати вітати друзів з днем ПІ потрібно 14 березня о 1:59, у відповідності до цифр числа - 3,14 (159)26...

  Число Пі - математична константа, яка виражає відношення довжини кола до довжини його діаметра.

  Якщо розрахувати довжину екватора Землі з використанням числа Пі з точністю до дев'ятого знака, помилка в розрахунках складе всього близько 6 мм.

  Тридцяти дев'яти знаків після коми в числі Пі досить для обчислення довжини кола, що оперізує відомі космічні об'єкти у Всесвіті, з похибкою не більшою, ніж радіус атома водню!

 https://school-library3.blogspot.com/2023/03/14-314.html

http://surl.li/fiduy 

     ПРЕКРАСНЕ   СВЯТО   ВСІХ   ЖІНОК   ПТАШКИ   НЕСУТЬ   НА   КРИЛАХ

                             8 березня - Міжнародний жіночий день

ЯК ЦЕ БУЛО ...

  Міжнародний жіночий день має давні традиції. Виявляється, його відзначали ще в Стародавньому Римі як матрони, так і їхні рабині. Перші отримували подарунки від чоловіків, другі - вихідний. І ті, й інші вирушали до храму Вести - хранительки домашнього вогнища. Дійство мало величезне значення, оскільки жіноцтво утверджувало свої принципи.

  У ті далекі часи жінки навіть подумати не могли, що обмежуються їхні права. А права слабкої половини людства тоді, як відомо, зводилися виключно до обов'язків материнства та збереження домашнього вогнища.

  Згодом і ці традиції відійшли у минуле. 8 березня 1857 року кілька сотень робітнтць текстильних і взуттєвих фабрик Нью-Йорка провели страйк і демонстрацію - вони вимагали 10-годинного робочого дня, поліпшення умов праці й однакової з чоловіками заробітної платні. Як і передбачалося, поліція розігнала демонстранток. Що в цьому дивного?! Однак страйкарі й не думали здаватись - об'єдналися в профспілку. На честь цих подій на міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені 1910 року виступила Клара Цеткін...

  Історики навіть пов'язували, що 8 березня 1857 року була неділя. Можна передбачати, що жінкам не було чого робити, й тому вони вийщли на вулиці міста. Виявляється, наступного тижня в нью-йоркських газетах ніхто не згадував про таку резонансну акцію із сотнями прогресивних дам на вулицях і агрествною поведінкою поліції. Книжки про феміністський та робітничий рух у США також замовчують цей інциндент. І коли 1908 року на з'їзді соціалістичної партії США було ухвалено резолюцію відзначати в останню неділю лютого День американських жінок, ніхто з делегаток не згадував страйк піввікової давності; просто вз'яли довільний день року.

  Натомість Клара Цеткін уже орієнтувалася на американське жіноче свято. Спочатку вона пропонувала відзначати день жіночої солідарності без відриву від чоговічого колективу - "під час проведення травневих свят". Історія 1 травня теж, як відомо, пов'язана зі страйком робітників у Чикаго 1886 року, і теж на конфлікті з поліцією. У це повірити важко, однак про ту подію тодішня преса писала чимало, резонанс був неймовірний! А демонстрація нью-йоркських робітниць, судячи з усього, є лише міфом. Його створили набагато пізніше: так би мовити, за образом і подобою.

  У 1913 році, коли жінки Російської імперії вперше приєдналися до своїх закордонних подруг у прагненні відзначити Міжнародний жіночий день, восьмому березня на європейських календарях у нас за старим стилем відповідало 23 лютого.

       У   ЧАРІВНИЙ  СВІТ   РОЗКРИТОЇ   КНИГИ   ВСІМ   ДОСТУПНИЙ   ВХІД

          3   БЕРЕЗНЯ   -   ВСЕСВІТНІЙ   ДЕНЬ   ПИСЬМЕННИКА

Всесвітній день письменника відзначається за рішенням 48-го конгресу Міжнародного ПЕН-клубу, що відбувся 12 - 18 січня 1986 року. В Україну свято прийшло аж у 2012 році завдяки ініціативі української письменниці Ларисі Ніцой.

  ПЕН-клуб був заснований в Лондоні у 1921 році. Назва організації - абревіатура, утворена першими літерами англійських слів: poets - поети, essayists - есеїсти, novelists - романісти (слід зазначити, що абревіатура в даному випадку збігається зі словом реп - ручка в перекладі з англійської).

  Ініціатором створення була англійська письменниця Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став видатний англійський літератор Джон Голсуорсі. Після першого конгресу ПЕН-клубу Лондона регіональні центри цієї організації з'явилися в 11 країнах світу. Сьогодні подібні центри діють у 130 країнах.

  Всесвітній день письменника можуть вважати своїм професійним днем також журналісти, історики, редактори та інші майстри слова.

  Тарас Шевченко за своє життя написав 237 віршів і поем, Олександр Дюма-батько - 420 романів. Сьогодні у світі налічується близько 150-200 тисяч професійних письменників, і пишуть вони більш ніж 150 мовами.

ЦІКАВІ ФАКТИ

Перший професійний письменник України Іван Нечуй-Левицький пішов з роботи вчителя російської мови заради письменництва на рідній солов'їній.

  Василь Симоненко терпіти не міг роботу журналіста, тому що не бачив у ній творчої свободи.

  Родина Бориса Грінченка розмовляла російською, але після прочитання "Кобзаря" письменник твердо вирішив спілкуватись виключно українською.

  Україні є ким пишатися. Та когорта талановитих митців зуміла вистояти, а сучасні письменники, ідучи в ногу з часом, пильно спостерігаючи за історичними подіями, залишають свій слід в літературі для прийдешніх поколінь.

  З нагоди дня письменника у бібліотеці організовано виставку-знайомство "Письменники, які відкривають світу Україну". Запрошуємо переглянути матеріали виставки та сподіваємось, що кожний з Вас знайде свого письменника.

           2   БЕРЕЗНЯ    -   ДЕНЬ   ЛАСТІВКИ

 ЛАСТІВКА - символ весни! Споконвіків цю пташку вважають символом весни, відродження, добра і щастя. Ластівка - Божа  пташка, а тому вбивати її - великий гріх; зруйнувати гніздо - накликати на себе велику біду. Божа благодать на ластівці через те, що в час, коли юдеї розпинали Христа, ластівки крали в них цвяхи.

  "Благословенний той дім, на якому поселиться ластівчина сім'я", - кажуть в народі.

  Ластівки прилітають в Україну у середині квітня, пролетівши 10 тисяч кілометрів зі своїх місць зимівлі на півдні Африки. Їх подорож триває приблизно чотири - п'ять тижнів і самці, як правило, прилітають першими. На початку травня більшість ластівок починають гніздитися.

2 БЕРЕЗНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СІРНИКА

Щорічно 2 березня у світі відзнасається одне з незвичайних свят - Міжнародний день сірника. Сірник - паличка з горючого матеріалу (найчастіше дерева), що має на кінці запальну голівку, яка служить для отримання відкритого вогню. І, чиркаючи сірником об коробку, ми навіть не замислюємося про історію цього вельми практичного і дивовижного винаходу. Адже розводити вогонь у давнину було вельми складною справою - його добували тертям або висіканням. І навіть після винаходу кресала, яке отримало повсюдне поширення в середні століття, його розпалювання вимагало чимало зусиль і певної вправності. Тож поява сірників полегшила добування вогню.

  За посиланням дивіться історію створення цього надважливого винаходу людства.

https://youtube.com/watch?v=WFKcmFae0cE&feature=share

 В Україні з 2018 року, з нагоди цього свята, щорічно проводиться Всеукраїнський фестиваль сірникових рекордів. Численні предмети, майстерно виготовлені з сірників, вражають уяву. Це й картини та ікони, причому кольорові, й різні скульптури, меблі, кораблі тощо.

 Крокуємо за посиланням, щоб на власні очі побачити ці витвори мистецтва.

https://youtube.com/watch?v=F3r0JHfjyAk&feature=share

  А якщо вам  подробаються головоломки з сірниками, то крокуйте за посиланням:

https://youtube.com/watch?v=UsFf7IWAkyo&feature=share


       1   березня   -   День            компліменту

  День компліменту - щорічне свято, що відзначається по всьому світу 1 березня. Цей день - чудовий привід сказати своїм близьким, друзям або колегам, наскільки ви пишаєтеся ними, захоплюєтеся їхніми хобі або навпаки. Ви, шановні читачі - розумні люди, прагнете розширити свої пізнання, розумієте цінність навчання і розвитку власного розуму. Тож ловіть поради від шкільного бібліотекаря як зробити комплімент.

  Час виникнення цієї події невідомий, проте нідерландський Національний день компліментів вплинув на розповсюдження такої цікавої ідеї. Кожен охочий може приєднатись до всесвітнього дня компліменту, просто зробивши щирий комплімент близькій людині чи зовсім незнайомому перехожому. Адже приємні слова здатні підвищити самооцінку, зробити людину щасливішою та прибрати емоційну напругу у відносинах.

  Комплімент - це психологічний інструмент, а навчитись робити вдалі компліменти - неабияке мистецтво. Перше, що потрібно зробити - навчитись приймати ці компліменти.

  Американський оратор та педагог, Дейл Карнегі вивів важлиіве правило трьох плюсів. За допомогою них можна знайти спільну мову абсолютно з будь-яким співрозмовником. Це - посмішка, ім'я та компліменти.

"У КОГО Є КІШКА, ТОЙ МОЖЕ НЕ БОЯТИСЯ САМОТНОСТІ"

                                                                                                               Д.Дефо

                       1 березня - Всесвітній день котів

 Слово кішка означає самицю кішки. Сьогодні кішка є одним з найпопулярніших домашніх вихованців. Не дивлячись на те, що кішки були приручені давно, вони прекрасно можуть вижити в умовах дикої природи. 

 Кішка - тваринка розумна, може користуватися найпростішими механізмами (ручкою дверей або клапанами змивного пристрою унітаза). У них дуже добрий зір, слух, вони чудово розрізняють кольори.

  Хто ж вони, ці свійські коти? Які вони? Звідки походять?

 Там, де зараз Східний Судан, між першим і шостим порогами Нілу, колись у сиву давнину виникла одна із найдавніших країн Африки - Нубія. Перші достовірні відомості про неї датуються трьома тисячами років до нашої ери, коли давньоєгипетські фараони почали здійснювати на цю країну грабіжницькі походи. Вони вивозили звідти золото, слонову кістку, ебенове дерево, худобу. І от саме тоді було завезено в Єгипет і ... кота. Це сталося 5 тис. років тому.

  Отже, нубійський кіт став родоначальником усіх свійських котів земної кулі. Цей кіт був короткошерстим, з невеликою головою і гострою мордочкою, у нього були непропорційно довгі ноги. Він був коричневим з поперечними темнішими смугами по всьому тілу. Це забарвлення умовно називається "тигровим". Кіт був вузьким, довгим, і, мабуть, дуже незграбним, як на наш погляд.

  З Єгипту свійський кіт потрапив в Аравію, Індію, Південно-Східну Азію і в Південну Європу.

  І тут нубійський кіт зустрівся з диким лісовим, неприборканим і не прирученим. Нубійський кіт і дикий лісовий поєднали свої долі і дали потомство, представники якого і стали предками всіх сучасних свійських котів.

 Перехресне схрещування гібридів нубійського і лісового дикого котів з часом дало різноманітні раси свійських котів, у яких спадкові ознаки то одного, то іншого прародича виявляються то сильніше, то слабше.

 У шкільній бібліотеці організовано ілюстративно-книжкову виставку "Котячий світ". З неї ви дізнаєтесь чому у кішки сіпаються вуха і навіщо їй вуса, чому коти нявчать і муркотять, чому коти люблять моститися в коробці і взагалі скільки котів у світі, за що котів нагороджують і як їх увіковічнили у пам'ятниках, ознайомитесь зі  словником "котячої" мови, дізнаєтесь, коли з'явився перший представник поки що єдиної виведеної в Україні породи - український левкой, а також всі власники котів можуть перевірити себе, відповівши на тест "Чи знаєте ви власну кішку?",згадати  найколоритніших літературних котів. Запрошуємо до бібліотеки, щоб отримати відповіді на всі чому ...? та підібрати цікавий матеріал для читання.

          1 БЕРЕЗНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ОБІЙМІВ З БІБЛІОТЕКАРЯМИ

В житті завжди можна знайти місце для свята, навіть у важкі часи. Міжнародний день обіймів з бібліотекарями відзначається щороку 1 березня, і хоча невідомо, кому першому спало на думку заснувати це незвичайне свято, у нього вже є багато прихильників. Перші згадки про це свято датуються 2013 роком. Наші польські колеги активно святкують День обіймів з бібліотекарем, а ми із задоволенням закликаємо приєднуватися. Обіймайте своїх біблілотекарів!

  (За матеріалами ресурсу Lustro Biblioteki)

1 БЕРЕЗНЯ  ВІДЗНАЧАЮТЬ  ДЕНЬ  ІМУНІТЕТУ

Сьогодні у світі відзначають День імунітету. Подію започаткувала Всесвітня Організація Охорони Здоров'я у 2002 році. Мета цього дня, укладена в залученні широкої громадської уваги до проблем, пов'язаних з поширеністю різних імунних захворювань, а також зі збереженням та зміцненням імунітету в цілому. Тільки 10% людей можуть похвалитися потужним імунітетом, що захищає їх від переважної більшості захворювань. Ще 10% мають вроджений імунодефіцит. Вони хворіють досить часто. У решти 80% сила імунної системи безпосередньо залежить від умов і способу життя. Так, 80% імунної системи знаходиться в кишечнику.

    28 ЛЮТОГО - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КРАВЦІВ

  День кравців приурочили до дня народження винахідця швейної машинки Вільяма Хоу. Весь світ долучається до урочистостей, які пов'язані з цією професією. Адже ще від давніх часів вбрання застосовувалося людиною для захисту від холоду, сонця, укусів комах. Перші кравці для цього використовували листя, шкіру тварин. Цю професію вважають однією з найдревніших у людському суспільстві.

За даними дослідження ця голка-шило походить з третього століття нашої ери, а саме їй вже понад 1700 років!

 Чи були її власники кравці, і що саме шила та голка ми можемо тільки здогадуватися. Але вже сам факт, що такі цікаві знахідки підтверджують поселення людей на території попри джерела, як тепер прийнято називати урочище "Під Болотом". 

  В найстарших письмових згадках про село, які збереглися, є дуже цікаві записи у метричних книгах. А саме те, що КРАВЕЦЬ - це вже був статус у селі, бо при записах переважають позначення "селянин", а хто вмів виконувати роботу кравця чи шевця то вказували "кравець".

   Цікаво, що кравцю в Нью-Йорку поставлено пам'ятник, а Брати Грімм присвятили кравецькій справі казку "Хоробрий кравчик".

  На багато запитань, які вас цікавлять можете знайти відповідь у документах, які зберігаються у бібліотеці.

  А сьогодні я вітаю усіх тих, кому цікаво протягувати нитку через вушко голки!


             28   лютого   -   День   зубної   феї

  Хочемо разом з вами відсвяткувати звичайний день, зробивши його незвичайним - День зубної феї.

  Повернімось у дитинство, згадаймо про магію. Це ж завжди приємно. Історія та походження свята зубної феї - це цікава тема, що має багато версій та легенд. Однак, основною ідеєю цього свята є віра в те, що зубна фея приходить до дітей вночі, коли вони сплять, щоб забрати їх випавший молочний зуб та залишити на його місці подарунок.

  Втрата молочних зубів - це досить травмуючий досвід для малечі. На допомогу приходить доброзичлива, усміхнена красуня Зубна фея. Часто, коли молочний зуб у малюка починає хитатися, той боїться його втратити. Обіцянка візиту Зубної феї і подарунка перетворює випадіння зуба у щось, чарівне. Коли зуб нарешті випадає, мама його миє і кладе в спеціальну "зубну коробочку". Увечері дитина кладе цю коробочку під подушку, і після того, як малюк засинає, приходить Зубна фея. Вона забирає зуб і залишає замість нього невеликий подаруночок, або гроші.

  Не варто хвилюватися, якщо зуб якимось чином загубився. Зубна фея про це знає, і все одно залишить подарунок. Вона чарівним чином дізнається кожного разу, коли випадає молочний зуб.

  За посиланням на вас чекає аудіоказка "Намистинка і Зубна фея" та мультик "Навіщо чистити зубки?"

https://youtube.com/watch?v=KCw7TIJ1LJQ&feature=share

https://youtube.com/watch?v=W3e70fCFgyM&feature=share

 А також корисна інформація з періодики.

    НЕБЕСНІЙ СОТНІ ШАНА І МОЛИТВИ

                            20 лютого -  День Героїв Небесної Сотні

  20 лютого Україна вшановує пам'ять наших сучасників - мирних громадян, які у час Революції гідності (листопад 2013 - лютий 2014 рік) вийшли на Майдан Незалежності в Києві, щоб відстояти нашу національну ідею та вибороти вільну і незалежну країну! Світла пам'ять про кожного героя, який віддав своє життя за ці найвищі цінності та ідеали, - глибоко в нашому серці. Ми низько схиляємо голови, згадуємо імена, обличчя наших героїв, подумки дякуємо їм за день сьогоднішній.

  Саме 20 лютого 2014 року в середмісті Києва загинуло найбільше людей - 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013 - 2014 років і п'ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року за демократичні цінності та територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні.

  Сьогодні ми не повинні зрадити тих, хто зробив мужній крок до самопожертви та безсмертя!

  Ми відповідальні перед ними, перед собою та перед майбутніми поколіннями українців за долю і майбутнє нашої країни! Слава Україні! Героям слава!

 Пропонуємо усім зацікавленим путівник по Інтернет-джерелам "Небесна Сотня: подвиг творить історію".

 Переходячи за посиланнями або користуючись QR-кодами можна:

Тож запрошуємо до знайомства з матеріалами! Вшановуємо пам'ять Героїв! Дізнаємось про їх життя та подвиг більще!

           ДОБРО ІСНУЄ ТАМ, ДЕ ЙОГО ПОСТІЙНО РОБЛЯТЬ

                  17 лютого - День спонтанного прояву доброти

  Хоча в Україні про це свято дізналися не так давно, але насправді йому вже більше 20 років.

  У 1998 році у Токіо представники різних благодійних організацій запропонували започаткувати такий день. Ідея полягала в тому, щоб об'єднати всіх і кожного - тих, хто може допомогти, і тим, кому потрібна допомога. А найважливіше завдання - нагадати людям, що вони можуть робити добрі вчинки не лише раз на рік, а й щодня. Адже добрі вчинки роблять нас щасливішими.

  Святкування дня спонтанного вияву доброти в Україні поки проводиться практично непомітно, оскільки про нього мало хто знає. Суть свята полягає в безкорисливому і безмежному прояві доброти по відношенню до всіх оточуючих. Справжня доброта, на думку організаторів цього свята, не повинна чекати похвали або подяки. Головна нагорода за доброту людини - радість інших людей. Дане свято - це привід згадати про справжні цінності нашого життя і про те, що доброта здатна зцілити від душевних мук і недуг кожного, хто її виявляє. Тому проявляти добрі наміри у всіх діях повинна постаратися кожна людина.

  Бажаємо, щоб у Вашому  житті не було місця для злості і зневіри, щоб у серці завжди виникало бажання робити добрі справи!

  Бажаємо посмішок і щастя, теплоти спорідненої душі і удачі для всіх добрих починань!

   15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на територіях інших країн


               14 лютого - Міжнародний день дарування книг

  14 лютого у світі відзначають Міжнародний день дарування книг. Це свято, яке відзначають з 2012 року, об'єднує тих, хто дарує книги дітям і прищеплює їм любов до читання. 

  Запрошуємо всіх небайдужих долучитися до акції - підтримайте шкільну бібліотеку, подарувавши їй українські книги!

 Багато прочитаних книг  у вас стоїть просто на полицях. Давайте дамо книгам нове життя та нових читачів!  Якщо у вас є книги, які вже не читаєте, які вам не потрібні, подаруйте бібліотеці.

  Можливо подарована вами книга стане для когось джерелом натхнення, яскравих емоцій та заспокоїть душу від тривожного сьогодення. 

  Не залишайтесь байдужими, будьте щирими та щедрими. Завдяки цьому вчинку ви станете продовжувачем традицій благодійності.

Добрі справи робити приємно!

Шкільна бібліотека чекає саме на Ваш ПОДАРУНОК!

Нехай книга знайде нових читачів!

Не втомлюйтесь робити добро.

    ТИ БЕЗ МЕНЕ - НЕ ТИ, Я БЕЗ ТЕБЕ - НЕ Я ...

14 лютого відзначається Всесвітній день святого Валентина - свято щастя, кохання й теплоти в серцях.

 З кожним роком це свято все більше укорінюється серед українців. Закохані поспішають порадувати одне одного квітами, подарунками та незамінними атрибутами - валентинками. Звісно, кожен сам вирішує, як ставитися до Дня святого Валентина.

  Найкращими словами передають закохані одне одному свої почуття, розповідають про радість і щастя, про тугу та біль. Саме кохання - джерело творчого натхнення багатьох поколінь. До цієї теми завжди зверталися письменники і поети, художники і скульптори, філософи і композитори ...

 Темі кохання у шкільній бібліотеці присвячена книжкова виставка "Чарівний Валентинів день", завдяки якій читачі можуть ознайомитися з історією виникнення цього свята, абеткою до Дня святого Валентина, цікавими фактами про святкові традиції в інших країнах світу, пов'язані з цим днем, як власноруч виготовити валентинки, прочитати вислови видатних людей про найвищі почуття.


            11 лютого - Міжнародний день жінок та дівчат у науці

11 лютого у світі відзначається Міжнародний день жінок та дівчат у науці. Свято запроваджене резолюцією 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року. Цього дня ООН закликає всі держави та організації сприяти рівній участі чоловіків та жінок у дослідженнях, їхньому просуванню в науці та в інших галузях, пов'язаних з розвитком наукових знань. Це  свято вже зарекомендувало себе як один із важливих механізмів привернення уваги до проблеми гендерної рівності у суспільстві.

  З давніх часів відомі жінки, які займалися наукою, були добре освіченими для свого часу. Більшість із них тоді присвячували життя гуманітарним сферам, філософії та медицині. Потрібно розуміти, що завдяки жінкам у світі з'явилося чимало важливих винаходів. Нині вони складають не менше третини всіх науковців планети. Саме тому за ініціативи ООН було створено це чудове свято.

  Цікавий факт: однією з перших жінок, які залишили в науці помітний слід, стала Гіпатія Александрійська. Вона жила в ІV - V століттях та займалася астрономією, математикою. Гіпатія вважається винахідницею багатьох винаходів, зокрема, дистилятор та астролябію (кутовимірювальний прилад, яким до ХVІІІ століття користувались для визначення широти і довготи). Значним є її внесок в геометрію та алгебру.

 Українські жінки ніколи не відставали від світових тенденцій, і нам дійсно є чим пишатися.

 В Україні частка жінок у науці майже вдвічі більша, ніж в середньому у світі? За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% науковців у світі - жінки, в Україні серед науковців - 45 % жінок.

 Сьогодні представляю вам Марину В"язовську - українську вчену, докторку природничих наук, яка у 2016 році отримала одну з найпрестижніших математичних нагород світу - "Премію Салема". Комісія присудила їй цю нагороду за відкриття світового рівня. Українка розв'язала задачу, над вирішенням якої вчені працювали більше ніж 400 років: пакування куль у 8-вимірному просторі, а у співавторстві, - у 24-вимірному.

  А задача ця трохи піратська ... І почалася ця історія із хобі англійця Волтера Релі, знаного авантюриста, який полюбляв грабувати іспанський флот. Отож пірату важливо було заповнити трюм свого корабля чимбільше гарматних ядер. Він доручив знайомому математику Томасу Герріоту визначити найщільніший спосіб їх укладання, але сам потрапив за грати та був засуджений до страти. Однак задача про пакування куль дійшла до німецького вченого Йоганна Кеплера, який 1611 року розв'язав її, але не обгрунтував. Довести розв'язок удалося аж 1998 року американцю Томасу Гейлсу - він написав 50 тисяч рядків програмного коду, доведення вийшло дуже складне. Відтак за пакування куль узялася Марина В'язовська. У березні 2016 року математикиня опублікувала розв'язання і воно виявилося навдивовижу елегантним - лише 23 сторінки. Математична спільнота не тямилась від захвату. Ця гіпотеза грає важливу роль у теорії струн і вже найближчим часом може взагалі лягти в основу розуміння того, як побудований наш всесвіт. Пані Марині присудили премію Салема (Франція), SASTRA Рамануджана (Індія), чи не найпрестижнішу у світі математичну відзнаку Інституту Клея (США) та премію "Нові горизонти" за прорив у математиці (США).

  Щиро вітаємо всіх дівчат і жінок, які займаються науковими дослідженнями й розробками і роблять цей світ кращим !!!

ІНТЕРНЕТ - ЦЕ ЩЕ ОДНА СТОРІНКА У РОЗВИТКУ ЛЮДСТВА, ЯКУ МИ З ЧАСОМ ПЕРЕГОРНЕМО, ЯК І ВСІ ІНШІ.

(Другий вівторок лютого, цьогоріч це 7 лютого, - Всесвітній день безпечного Інтернету.

У День безпечного Інтернету в багатьох країнах світу обговорюються шляхи безпечного використання молоддю Інтернету, питання Інтернет-етики, загрози протизаконного контенту.

Інформаційна гігієна

   Основною метою інформаційної гігієни є мінімізація негативного впливу потоків інформації на психічне та фізичне здоров'я людини, а також соціальне благополуччя суспільства.

   У наш час, коли інфопростір заповнений великою кількістю різноманітних фактів, подій, дуже важливо ретельно відбирати та аналізувати почуте та слідкувати за тим, щоб цієї інформації не було забагато.

   Також важливо періодично очищати свій простір від того, що для вас вже не є актуальним.

   Намагайтеся втримуватися від телефону за декілька годин перед сном, щоб заспокоїти мозкову діяльність та якісно відпочити.


              6 лютого -День відмови від мобільного телефону

 Ініціатори дати, а також їх прихильники, пропонують усім людям задуматися про те, що їм дає мобільний зв'язок, і чого він їх позбавляє, яку користь він приносить суспільству і яку шкоду може завдати здоров'ю людини. Вважається, що ідея проведення акції "Дні без мобільного телефону" належать французькому журналісту та літератору Філу Марсо, який озвучив свою ідею у 2001 році.

  Тож чому прихильники проведення Дня пропонують хоч раз на рік відкласти свій мобільник убік, залишити його вдома, йдучи на роботу, в магазин чи на прогулянку? Ось такі аргументи вони наводять:

   Мобільний телефон, надавши людині можливість завжди бути на зв'язку, позбавив її можливості побути в тиші та помовчати. Велика кількість вхідних дзвінків, серед яких значну частину складають рекламні дзвінки або спам, починають дратувати людину, виводити її з психологічної рівноваги, викликати негативну реакцію.

    Вплив електромагнітних полів та випромінювання від мобільного телефону на здоров'я людини продовжує залишатися відкритою темою, в якій частина вчених сходиться на думці про те, що тривале використання мобільного зв'язку може завдати здоров'ю людини серйозної шкоди, призвести до тяжких захворювань (хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера, онкологічні захворювання, шкода репродуктивної функції, неврози).

   Легкість та доступність спілкування по мобільному телефону та через соціальні мережі позбавляє людину можливості живого спілкування, в якому значна частина інформації передається невербальними способами.

   Відсутність доступу до мобільного телефону (забули вдома або на роботі, втратили, не маєте можливості зарядити акумулятор) для багатьох людей стає стресовим фактором, викливає дискомфорт та нервову напругу.

   Ось такий перелік основних негативних факторів наводять прихильники проведення Всесвітнього дня відмови від мобільного телефону, і важко не прийняти аргументи цих людей. Тому, 6 лютого всім людям пропонується якщо не відмовитися від використання мобільного телефону, то хоч обмежити його використання по максимуму!

                                                 5 лютого  - День ерудита

 День ерудита відзначається 5 лютого у всьому світі. Цей день присвячений інтелектуально обдарованим людям, що мають великий багаж знань та вміло користуються ними. Варто сказати, що ерудованість у жодному випадку не пов'язана з вищою освітою. Не кожну людину, що здобула вищу освіту можна вважати ерудованою.

  Всебічно інтелектуально розвинена людина постійно самовдосконалюється, залюбки читає різноманітну літературу, має широкий кругозір. Це неофіційне свято, воно не позначене червоною позначкою у календарі та не відоме широкому загалу людей. Проте кожна людина з неабиякими інтелектуальними здібностями має знати про його існування. Мета свята не тільки визначити найерудованіших представників людської раси, але й заохотити кожного до саморозвитку. Щоб стати ерудитом, не обов'язково прискіпливо вивчати кожне питання. Достатньо постійно оволодівати інформацією різних сфер науки.

  Необхідно ставити перед собою конкретні питання та знаходити на них відповіді. Всі видатні ерудити володіли неабиякою працездатністю.

  Тож вітаємо усіх, хто багато читає, збагачує, вдосконалює та застосовує свої знання у однойменній грі за посиланням.

http://syoutube.com/watch?v=zU1sKWE2qxqgfeature=share

Цікаві факти:

   Відомі ерудити: італійський поет Джакомо Леопарді, римський учений-енциклопедист та письменник Марк Теренцій Варрон, британський медик та письменник Томас Браун.

  Найвищий IQ (228 одиниць) продемонструвала 10-річна американка Мерілін Во Саван у 1956 році. Вона потрапила до Книги рекордів Гіннеса.

 IQ  передається у спадок з ймовірністю 70%.

3  лютого відзначають Всесвітній день боротьби з ненормативною лексикою. Засилля нецензурної лайки в нашому житті дуже велике. У побуті ми всі висловлюємося з різним ступенем "красномовства", а фраза "ми матом не лаємося, ми їм розмовляємо" стала жартом, в якому, безумовно, є велика частка правди.

  Сьогодні ненормативна лексика проникла у засоби масової інформації, кіно і, що найобразливіше, навіть у літературу. При цьому сприймається вона багатьма творчими людьми не як епатаж, а як цілком припустимий прийом: мов, тільки так можна виразити правду життя. Чи справді без цього не обійтися, якщо хочеш бути максимально чесним у мистецтві? Чи все ж таки ненормативна лексика у пепршу чергу - комерційний засіб заманювання публіки? Може, це - бажання письменників привернути до себе увагу або спроба відобразити реальність сьогоднішнього дня? 

   Сьогодні, коли вживання нецензурних слів і виразів в усному мовленні стало буденним явищем, з новою силою пожвавилися дискусії щодо припустимості або, навпаки, неприпустимості їхнього використання в літературній мові. Ми категорично не допускаємо ненормативну лексику в літературних творах. Що стосується свободи слова, то ніхто ще не відміняв адміністративні штрафи за лайку в громадських місцях, а книга - це теж, у деякому роді, громадське місце. Уміння обходитися без цих брудних слів - ознака справжнього, глибокого письменника. А те, що деякі літератори зараз щосили користуються цими словами, говорить про їхній бідний словниковий запас і духовну убогість. Ви з цим згодні? А як ви ставитесь до ненормативної лексики у літературі?

    2  ЛЮТОГО  -  ВСЕСВІТНІЙ  ДЕНЬ  ОХОРОНИ  ВОДНО-БОЛОТЯНИХ  УГІДЬ


2 лютого у США та Канаді відзначають День бабака (Groundhog Day)

У цей день спостерігають за поведінкою розбудженого бабака, що вилазить з нори. Залежно від того, бачить він свою тінь чи ні, роблять метеорологічний прогноз на весну. Коріння цього свята сягає сивої давнини. Ще в Римській імперії 2 лютого святкували День їжака. Римляни спостерігали за поведінкою розбудженого звірка: побачить чи ні сонна тварина свою тінь. Відтоді традиція передбачати погоду поширилась по всій Європі. Оскільки у Північній Америці їжаків знайти було важко, то переселенці головним "метеорологом" обрали бабака. З плином часу у Європі цей звичай призабули, а в Америці в цей день багато міст проводять фестивалі та паради. Вважається, що ранню весну варто чекати в похмурий день, коли бабак не бачить своєї тіні і спокійно виходить з нірки.

   Учені стверджують, що прогнози бабаків є лише легендою: вони справджуються лише в 40-75 відсотках випадків, тобто в середньому 50 на 50. А медики не дуже впевнені в лікувальних властивостях сала бабака, хоча раніше його вважали мало не панацеєю від усіх хвороб. Нещасних тваринок надалі розводять на фермах в Австралії та Швейцарії для забою та виготовлення жиру та різних мазей, які мають вилікувати від сухот, ревматизму, бронхіту і навіть можуть допомогти позбавитися зморщок. У більшості країн Центральної та Східної Європи бабаків майже повністю вибили для "лікувальних цілей", тому тепер вони перебувають під захистом. Наприклад, у Польщі поголів'я цих милих тваринок скоротилося до 200 особин. І не варто їх будити, бо бабаки пробуджуються від зимової сплячки лише в середині квітня.

  Життя бабака можна поділити на два періоди - літня активність і зимова сплячка. У природних умовах тварини живуть приблизно вісім років. Улітку вони харчуються молодими паростками злаків, люцерною, квітами та різнотрав'ям. Цікаво, що насіння в шлунках цих гризунів не перетравлюється. Це сприяє розповсюдженню різних трав у навколишньому середовищі. Підраховано, що за день бабак з'їдає більше кілограма рослин. Тварини живуть у норах, які мають підземні лабіринти глибиною до 7 м. Бабаки приносять і користь, і шкоду. Риючи нори, гризуни удобрюють землю, сприяють утворенню гумусу, але завдають великої шкоди сільському господарству, тому люди знищують їх. У покинутих норах бабаків поселяються інші тварини.

   29 СІЧНЯ  - ДЕНЬ МОБІЛІЗАЦІЇ ЗУСИЛЬ ПРОТИ ЗАГРОЗИ ЯДЕРНОЇ ВІЙНИ


               ГЕРОЇЗМ   І   ТРАГЕДІЯ   НАШОЇ   ІСТОРІЇ

                  29 січня - День пам'яті героїв Крут

Бій під Крутами відбувся 16 (29) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.

 Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що загалом налічувало близько чотирьох сотень вояків. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова довелося не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

  Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність ... Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній  боротьбі героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш "Пам'яті тридцяти".

  Ось як описує ці події колишній голова Генерального секретаріату Центральної Ради Дмитро Дорошенко: "Коли з боку Бахмача і Чернігова рушили на Київ більшовицькі ешелони, уряд не міг послати для відсічі ані єдиної військової частини. Тоді зібрали нашвидкуруч загін зі студентів і гімназистів старших класів і кинули їх - буквально на забій - назустріч прекрасно озброєним і численним силам більшовиків. Нещасну молодь довезли до станції Крути і висадили тут на "позиції". В той час, коли хлопці (які у більшості не тримали ніколи в руках рушниці) безстрашно виступили проти більшовицьких загонів, що насувалися, начальство їх, група офіцерів, залишилася в потягу і влаштувала тут пиятику у вагонах; більшовики без зусиль розбили загін молоді і погнали його до станції. Побачивши небезпеку, ті, що знаходилися в потягу, поспішили дати сигнал до від'їзду, не залишившись ні на хвилину, щоб захопити з собою когось із тих, хто біг ... Шлях на Київ був тепер абсолютно відкритий".

ГОЛОКОСТ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ: ПОГЛЯД У СЬОГОДЕННЯ

                    27 січня - Міжнародний день голокосту

              22 січня - ДЕНЬ СОБОРНОСТІ

Щороку 22 січня в день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає ДЕНЬ СОБОРНОСТІ.

  АКТ злуки став історичним об'єднанням українських земель в одній державі. Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України - Наддніпряншини та Наддністрянщини - щонайменше з середини ХІХ століття. Це - основоположна віха українського державотворення.

  Сьогодні, через трохи більше століття після проголошення Акта Злуки, ми об'єднані у відстоювання своєї незалежності і держави. А після перемоги над російським агресором Україна відновить свою соборність.

  Термін "соборність" має кілька значень. Це й об'єднання в одне державне ціле всіх земель, заселених певною нацією на суцільній території. І духовна консолідація всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності. Соборність - це також територіальна цілісність держави. Тому звільнення від російського окупанта українських земель є нашою спільною метою.

  Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії. Сьогодні соборність для України означає деокупацію всіх територій, захоплених ворогом, відновлення єдності з Донеччиною, Луганщиною та Кримом. Соборність передбачає не лише пам'ять про спільне минуле, а й потребує згуртованої співпраці заради майбутнього. Коли ми, люди з різних регіонів країни, разом працюємо, створюємо знакове й важливе, боремося з окупантами. Сьогодні РФ знову прагне знищити українську державність і окупувати нашу землю. Тож так важливо залишатися монолітними в боротьбі проти ворога. Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань.Цілісність держави буде цілковито відновлена тільки після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом.

    КНИЖКОВІ ОБІЙМИ У МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ОБІЙМІВ

                            21 січня - Міжнародний день обіймів

     ДЕНЬ  СНІГУ  ВІДЗНАЧАЙТЕ,  ОДИН  ОДНОГО  ВІТАЙТЕ

                            19 січня - всесвітній день снігу

Сніговий покрив - це частина планетної кріосфери, назва якої походить від грецького слова "кріос" - холод. Сніг являє собою атмосферні опади у вигляді льодових кристалів. Формується сніг у хмарах за температури нижчої за 0С. Тоді водяна пара в атмосфері конденсується безпосередньо в лід, не проходячи через стан рідини. Сформувавшись, льодовий кристал притягує до себе й заморожує нову водяну пару. Так природа створює сніжинки. Попри те, що більшість з них мають форму правильного шестикутника, кожна сніжинка є неповторною. Сніг здавна сприймався людьми як справжнє диво. За однією з найкрасивіших легенд, ми завдячуємо появою снігу ангелам, що колись повстали проти Бога. Переможені в нерівній битві ангели падали й втрачали пір'я зі своїх крил, і воно покривало землю білим килимом. Відтоді в світі з'явився сніг і літо почало змінюватися зимою.

 Йде сніг ... Яке хвилююче видовище! Сніжинки кружляють, падають, лягають, вкриваючи все навкруги. Летить лапатий сніг, створюючи відчуття дитинства, щастя, світла, свята. Вишукані шанувальники прекрасного в природі - японці - порівнюють свіжий сніг із пелюстками квітів сливи.

                             Все біле, все! Не розрізняє око

                             Пелюстки сливи і холодний сніг.

                             Де сніг? Пелюстки де?

                              І лише аромат

                              Підкаже людям: слива це чи ні.

    Свіжий сніг засипав ями, канави, зрівняв пагорби, устелив білою ковдрою дерева, притрусив листя й гілки, що впали на землю, встелився високими пагорбами у чагарниках. Вдивляючись у нього, пильне око відкриває багато таємниць лісового життя - все відбилося на сніговому покриві, залишило сліди на бездоганно білому, чистому снігові.

  Дивишся на цю зимову красу і думаєш: він найважливіший, цей білий колір у природі.


         Цікаво знати, що:

ДИВО ПРИРОДИ.  Так можна назвати сніжинки. Бо всі вони різні, хоча в кожної з них по шість променів. Форма і розмір сніжинок залежить від висоти і температури їх утворення, а також від кількості вологи в хмарі. В холодному повітрі вони складаються переважно з довгих голочок і стержнів, у трохи теплішому нагадують зірочки чи тарілочки.

ЩО ТАКЕ СНІЖИНКА?  Сніжинки - це кристали, які утворюються, коли мікроскопічні краплини води у хмарах приєднуються до частинок пилу і замерзають. Вони падають униз і ростуть, набуваючи різних форм. Звичайні сніжинки мають багато таємниць, які протягом ось уже кількох століть прагнуть розгадати вчені.

  Ще 400 років тому уславлений німецький астроном Йоганн Кеплер розмірковував,чому сніжинки мають шестигранну форму. Відповідь на це запитання і досі не знає ніхто. Можливо хтось із вас займеться сніжинкознавством і розкриє цю таємницю планети Земля?

  Перші знімки сніжинок зробив американець Вілсон Бентлі наприкінці ХІХ ст. За 47 років він сфотографував 5600 сніжинок і переконався, що двох однакових не буває.

  Та серед них все ж можна побачити зірочки, пластинчасті (розплющені зірочки), голчасті (з довгими тонкими кінцями), порожнисті колонки (схожі на олівці), нестандартні.

  Філософ і математик Рене Декарт (про нього ти почуєш у старших класах) першим знайшов і описав сніжинку з 12 кінцями.

ЯК ЩЕ НАЗИВАЮТЬ СНІГ? В Україні сніг має такі назви: снігопад, пороша, крупа, крупи. Лижники називають сніг "піф-паф", "пюре", "цвітна капуста", "липкий сніг"...

У ескімосів (живуть на Крайній Півночі) для снігу аж 75 назв! Зокрема, деякі з них означають: "сніг, хрусткий під ногою, але тільки у верхній частині, а всередині м'який", "маленькі кульки снігу", "сніг, який падає так, що малює гарні картинки в повітрі".

ЧОМУ СНІЖИНКИ ПАДАЮТЬ ПОВІЛЬНО?  Сніжинки дуже легкі - на 95 відсотків складаються з повітря. Тому й падають повільно - зі швидкістю всього 0,9 кілометра на годину.

ЧОМУ СНІГ БІЛИЙ? Тому, що у його структурі багато повітря. Сонячні промені на межі повітря і льоду відбиваються і розсіюються.

 Чому ж тоді крига прозора, а сніг - білий? Сніжинки падають одна на одну і вже не пропускають, а відбивають промені світла, тому ми бачимо сніг білим. Відбиті промені сліплять нам очі, коли дивимося на сніг.

  Однак у високих горах, зокрема на каліфорнійському хребті Сьєрра-Невада (США - знайди на карті), влітку лежить кавуновий сніг. Він пахне кавуном і має кавуновий смак.

 Так його забарвлюють водорості. Їх полюбляють крижані хробаки, що водяться у льодовиках. Ці дивні істоти живуть лише при низькій теипературі, а якщо вона підвищиться до +5 градусів, гинуть.

 В Антарктиці й високо в горах можна побачити сніг рожевого, фіолетового, червоного та жовтувато-бурого кольрів. Такого забарвлення йому надають мікроорганізми, які живуть у ньому - хламідомонади снігові.

 ДЕ МОЖНА ПОБАЧИТИ ПОРТРЕТ СНІЖИНКИ? Найкраще роздивлятися сніжинку, що впала на рукавичку (а не на руку, бо відразу розтане). Потім удома можна спробувати намалювати її портрет. Саме так на початку ХХ ст. зробив майбутній шведський математик Фабієн Хельге фон Кох. Він мріяв про нову геометричну фігуру, бо квадрат, коло, трикутник уже всі знали. Фабієн дивився у вікно - спостерігав за сніжинками. Потім схопив олівця і намалював нову геометричну фігуру - схожу на сніжинку. Її так і називають - "сніжинка Коха", або "математичний монстр". Шість основних променів (а саме скільки їх у кожної сніжинки) "прикрашені" багатьма вершинами - голочками - спробуй таку накреслити! Це один із перших портретів сніжинки.

 КОЛИ СНІГ БУВАЄ МОКРИМ? Сніг буває сухим і мокрим. Якщо біля поверхні землі мінусова температура, то падає сухий сніг, а якщо температура вище нуля градусів - сніг мокрий. Сніжинки - це примерзлі одна до одної крапельки чи кристалики льоду. Усі вони різні, але кожна неодмінно має шість променів.

ЧОМУ СНІГ РИПИТЬ ПІД НОГАМИ? Ти наступаєш не на одну сніжинку, а на мільйони. Порівняй: 10 тисяч сніжинок важать як  найменша монета. Кристалики ламаються і тріщать. А сонячного дня на гірському схилі можна почути звуки - "шепіт" снігу - схожі на шипіння, тріск, шурхіт. 

ЯКИЙ СНІГ ТАНЕ ШВИДШЕ: ЧИСТИЙ ЧИ БРУДНИЙ?  Брудний сніг тане швидше. Адже він темний, краще поглинає сонячне проміння і легше прогрівається. Тому сніг у місті зникає швидше, ніж у селі, лісі, полі, де він довше залишається чистим.

 ЧОМУ САНИ ЛЕГКО ЇДУТЬ ПО СНІГУ? Сани багато віків були основним видом зимового транспорту. А чому вони так легко їдуть по снігу чи кризі? Під полозками тонкий шар снігу або льоду плавиться від тертя, і це зменшує опір ковзанню. Наші далекі предки, звісно, не знали цих фізичних законів. Однак вони помітили легкість ковзання полозків і змайстрували сани. 

  Тепер є нові види саней: аеросани, сани-амфібія, снігокат і навіть надувні - юмбо. У старослов'янській мові слово "сань" означало змій. Сани називали так тому, що слід від полозків нагадує слід змій.

ЧОМУ ЛІД СЛИЗЬКИЙ? Будь-який лід - і гладенький, і шорсткий - слизький. Від тепла він злегка тане - з'являється вода, яка, замерзаючи, робить його ще слизькішим. Коли ти наступаєш на кригу, вона трохи "плавиться" - утворюється прошарок води. Тобто за кожним кроком під підошвами твого взуття - маленькі ковзанки.

СКІЛЬКИ ВАЖИТЬ УВЕСЬ СНІГ НА ПЛАНЕТІ?

Це залежить, природно, від його укількості. В період найменшої засніженості Землі сніг покриває до 9 відсотків її поверхні. До кінця зими в Північній півкулі маса сезонного снігу може сягнути 13500 мільярдів тонн!

Сніг здатний відбивати в космос майже 90 відсотків променевої енергії Сонця, є навіть таке поняття, як снігове дзеркало. Біла ковдра рятує від морозів рослинний світ, але в масштабах планети сприяє значному ... вихолоджуванню Землі, своїм відбивним ефектом надовго ізолює від сонячних променів величезні території.


18   СІЧНЯ  -   ВСЕСВІТНІЙ   ДЕНЬ СНІГОВИКА  

 

15 січня - Верховна Рада України затвердила національний Гімн України (1992)

                               Коли Вкраїни Гімн велично

                                        На честь держави пролунає,

                                        То відчуваєш, як заклично

                                        У серці гордість виростає.

     БЕРЕЖИ  ТВАРИНУ  ТА  ПТАШИНУ - І  НА  ЗЕМЛІ  ТОДІ НАСТАНЕ  РАЙ!

           11 січня - Міжнародний день заповідників і національних парків

  Заповідати - означає передавати в спадщину щось дороге і цінне. Заповідники є найвищою формою охорони природи в нашій державі. Цю дату святкують щороку 11 січня.

СЛОВА ВДЯЧНОСТІ - "ДЯКУЮ" І "СПАСИБІ"

                                        11 січня - Всесвітній день "спасибі".

  Нас з дитинства навчають казати чарівне слово "дякую". Воно виражає зичливість та повагу, а тому це слово вирішили вшанувати та запровадили на його честь свято. 

Всесвітній день "Дякую" відзначають 11 січня за ініціативою ООН та ЮНЕСКО. Запровадили таку дату, щоб нагадати людям про можливість гарних манер та вміння висловлювати вдячність.  Саме світле і ввічливе свято покликане навчити нас не боятися і не соромитися дякувати оточуючим, світу і самим собі. Психологи переконують, що слово "дякую" справді чарівне і здатне творити дива, воно володіє магічними властивостями, може заспокоїти і зігріти своєю теплоьою. Крім того, слова вдячності здатні змінити наше життя на краще, бо вони налаштовують на позитив та покращують взаємовідносини. 

  Не соромтесь казати "дякую" своїм близьким, друзям, колегам! Частіше кажіть "дякую" і тоді добрих справ у вашому житті буде більше.

               8   СІЧНЯ   -   ДЕНЬ   МЕТРО

Цю дату відзначають по всьому світу, оскільки метро досі є найнадійнішим і найзатребуванішим видом транспорту. Перша в світі лінія метро - більше шести тисяч метрів з сімома станціями - була відкрита понад 150 років тому в Лондоні. У ХІХ столітті така звістка була надто сенсаційною, оскільки в багатьох країнах люди нічого, крім гужового транспорту, не знали і не бачили. З роками метрополітен розвивався й охоплював все більше географічні простори з розміщенням підземної та навіть надземної траси. В Україні цей вид транспорту з'явився в1960 році.

29 грудня - Міжнародний день збереження біологічної різноманітності

На Землі стає менше рослин і тварин - одні з них зникають, кількість інших різко зменшується. Рідкісні та зникаючі види заносять до міжнародної Червоної книги (є така і в Україні). А Чорна книга (Чорний список) свідчить, що за останні 500 років вимерло 844 види тварин.

  Учені нарахували на нашій планеті 3 трильйони (трильйон - 1 000 000 000 000,тисяча мільярдів або мільйон мільйонів) дерев. До цього вважалося, що їх усього 400 мільярдів. Однак останнє дослідження виявило дерева і в пустелях, тундрі, на луках, пасовищах.

  Та якби люди бережливо ставилися до лісів, то "зелені легені" планети були б потужніші. За час діяльності людини кількість дерев на планеті зменшилася на 45 відсотків.

  Скільки твоїх (посаджених із батьками) дерев росте на планеті?

      28 грудня  -   Міжнародний  день кіно

Щороку 28 грудня у всьому світі відзначають Міжнародний день кіно (International Cinema Day).

 Насправді, кінематограф є досить масовим мистецтвом нині, яке має колосальні можливості дії на людину. Кіно прийнято вважати найбільшою естетичною та освітньою силою в сучасному світі.

 28 грудня 1895 року Луї та Огюст Люм'єри показали свій фільм у Парижі у "Гранд-кафе" на бульварі Капуцинок. Це був дебютний сеанс сінематографа братів Люм'єр. Тоді вийшов перший у світі короткометражний фільм "Прибуття потягу на вокзал Ла Сьота".

  Кіно дуже довго не мало назви. Його називали по-різному - "кіномо-, хромо-, фоно-, мега-, скопограф", "ілюзіон", "кікі", "кінемоша", або "кінемошка". Єдине, що дожило до наших днів - це слово "кіношка". А слово "кіно" прийшло з Німеччини.

  Найпопулярніший герой фільму - Шерлок Холмс (був екранізований 200 раз).

  Країна, в якій на даний момент знімається найбільше фільмів - це Індія. Не знаю, як вони це роблять, але ів Індії щороку знімається близько семисот п'ятдесяти художніх фільмів, тобто по 2 фільми в день.

  Ірландці є найбільш відданими шанувальниками кіно. Середньостатистичний житель Ірландії ходить в кінотеатр 4,2 рази в рік. У той час як середній житель Євросоюзу відвідує кіно 1,9 раз на рік.

  Під час величезної популярності Чарлі Чапліна по всій Америці влаштовувалися "Чаплиниади" - конкурси на краще наслідування акторові. Сам Чаплін брав участь в одному з таких конкурсів в Сан-Франциско інкогніто, але не зумів перемогти. Тому є чудовий привід переглянути улюблений фільм вдома чи відвідати кінотеатр.

      27 грудня   -   День   вирізання   сніжинок

  27 грудня в Україні та світі відзначають День вирізання сніжинок.

  У цей день люди у всьому світі продовжують святкування новорічних та різдвяних свят, та прикрашають домівки у різдвяному стилі. Окрім покупних іграшок, які щорічно прикрашають подвір'я та будинки людей по всьому світу, існує стародавня традиція - із покоління в покоління передається виготовлення кольорових паперових гірлянд та сніжинок. День вирізання сніжинок - це чудова традиція, з якою багато хто з нас виріс. Тому це класний спосіб згадати дитинство у святкові дні та цікаво провести час.

        25 грудня 336 року відбулося перше задокументоване святкування Різдва у Римі

                      23 грудня - День снігових ангелів

 Як відомо, сніговий янгол - це відбиток на свіжому снігу, що нагадує фігуру ангела. Такий малюнок можна отримати, якщо, лежачи на спині, рухати руками і ногами зі сторони в сторону. Для того, аби створити снігового ангела потрібно знайти сніг, лягти на спину, розкинувши ноги і руки врізнобіч, і почати рухати руками вгору-вниз, а ногами вправо-вліво.

  Таким чином руки створюють крила "ангела", а ноги - нижню частину його одягу. Після створення фігури необхідно акуратно встати, не зачепивши її. Янголи на снігу - це одна із зимових забав, яку уподобають як дорослі, так і діти.  Нехай кожного з нас завжди по життю веде янгол-охоронець, який оберігає в небезпечних ситуаціях, щосили допомагає долати труднощі та уникати біди.

                     22 грудня - день ялинкової гірлянди

22 грудня святкують день ялинкової гірлянди. 22 грудня 1882 року 36-річний інженер Едвард Джонсон, помічник американського винахідника Томаса Едісона, придумав ялинкову електрогірлянду, якою прикрасив зелену красуню у себе вдома на Різдво.

             21 грудня - день народження кросворда

 Сьогодні, 21 грудня, свій День народження святкує цікава та корисна розвага - кросворд (у перекладі з англійської це слово означає "перетин слів"). 

  Є кілька версій того, де і коли вони були винайдені. На звання батьківщини кросвордів претендують Італія, Великобританія, США, та Південно-Африканська Республіка. І все ж творцем першого кросворду вважають журналіста Артура Уїнна, який емігрував до Нью-Йорка з Ліверпуля. Він уклав літери в клітини, розмістивши їх у смужки і назвав нову головоломку "croos-word puzzle". Автор відіслав свій кросворд з 32 слів в газету "Нью-Йорк уорлд", де його надрукували 21 грудня 1013 року. З того часу дату 21 грудня вважають Днем народження кросворду.

  Розгадування кросвордів приносить неабияку користь. По-перше, розвиває інтелектуально, по-друге, допомагає перевірити свої знання, розширити кругозір, тренує пам'ять та логічне мислення. Та й, просто, це цікаве проведення дозвілля.

                          БІДНІСТЬ НЕ ПОРОК

                             19 грудня - Міжнародний день допомоги бідними

                         ЧАЙНИЙ   АРОМАТ

                                                15 грудня - Міжнародний день чаю

  


          Цікаво знати:

Сьогодні ми вважаємо чай - і рослину, і продукт  - своїми добрими знайомими ... Назва цього напою неоднакова в різних європейських мовах. Вона залежить від того, яким шляхом ввозили чай у кожну з цих країн. В Європу його привозили морським шляхом із Південного Китаю в дерев'яних трюмах парусних кораблів. За дорогу, а вона, як відомо, була довгою, чай "доходив", "дозрівав" у зігрітих сонцем і майже герметично закритих трюмах. Там, звідки його везли, - у Південному Китаї - чай звуть те. З цією назвою його й привезли в Європу: тому англійці називають чай tea (ті), німці - der Tee (тее). У Росію чай возили караванним шляхом через Азію, але вже не з Південного, а з Північного Китаю, де місцеве населення називало цей напій ча, а саме листя - чае. Тому в українській мові цей напій зветься чай.

14   грудня -   День   вшанування  учасників   ліквідації   наслідків аварії   на   Чорнобильській   АЕС

  Саме 14 грудня було офіційно повідомлено про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС. Ліквідатори Чорнобильської катастрофи - приклад самопожертви та самовідданості. Тож у День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС низько схиляємо голови перед тими, хто віддав життя, зупиняючи ядерний смерч, хто відвів біду від прийдешніх поколінь. Висловлюємо слова щирої подяки усім ліквідаторам, хто зробив вагомий внесок у справу подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.

  Цього року через окупацію ЧАЕС рашистами з першого дня війни існувала небезпека повторення трагедії світового масштабу. Тільки разом ми зможемо зупинити державу-терориста!

                  12 грудня - народження радіозв'язку


КРАЩЕ ЗА ГОРИ МОЖУТЬ БУТИ ЛИШЕ ГОРИ, НА ЯКИХ ТИ ЩЕ НЕ БУВАВ!

                                     11 грудня - Міжнародний день гір


                    ТАЄМНИЦЯ, ЯКУ ТАНЦЮЮТЬ ДВОЄ 

                        11 грудня - Міжнародний день танго

                          10 грудня - День прав людини

  Рішення про святкування цього дня прийнято 4 грудня 1950 р. на 5-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. Дата встановлена на згадку дня прийняття Загальної декларації прав людини.

  Права людини- це невід'ємні права кожної людини, в незалежності від її національності, місця проживання, статі, етнічної приналежності, кольору шкіри, релігії, мови або будь-яких інших ознак. Всі люди в рівній мірі мають у своєму розпорядженні права людини, виключаючи всякого роду дискримінацію. Ці права взаємопов'язані, взаємозалежні та неподільні.

  Загальні права людини найчастіше зафіксовані та гарантовані законом у формі договорів, звичаєвого міжнародного права, загальних принципів прав та інших джерел міжнародного права.

  Міжнародне право в галузі прав людини покладає на держави зобов'язання зі здійснення діяльності з метою заохочення та захисту прав і головних свобод людини.

  Вперше День прав людини святкувався у 1950 році після того, як Генеральна Асамблея прийняла резолюцію 423 (V ), що закликає всі держави та зацікавлені організації встановити 10 грудня кожного року Днем прав людини.

  Декларація, за яку проголосувало 48 країн і 8 утрималося, була проголошена Генеральною Асамблеєю "завданням, до виконання якого повинні прагнути всі народи та держави", до якої кожна людина і суспільство повинні "прагнути шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення".

  Хоча Декларація, що включає в себе широкий перелік політичних, громадських, соціальних, культурних та економічних прав, не є обов'язковим до дотримання документом, вона сприяла введенню понад 60 інструментів в галузі прав людини, які сформували єдиний міжнародний стандарт.  На сьогоднішній день загальне визнання всіма державами-членами ООН базових прав людини, закріплених Декларацією, сприяє підвищенню її впливу і підкреслює значущість прав людини в нашому житті.


              ЗАСНОВНИК   НАЙПРЕСТИЖНІШОЇ   ПРЕМІЇ  

                         10 грудня - День Нобеля

 Престижних премій у світі багато, але першою все ж вважається міжнародна Нобелівська премія, якою нагороджуються автори найвидатніших відкриттів у галузі фізики, хімії, медицини, фізіології, літератури а також за діяльність, націлену за зміцнення миру. Нині в списку нобелівських лауреатів понад 600 імен.

 Найчастіше відзначаються громадяни США.

 Українські інтелектуали як представники древньої нації, але молодої незалежної деожави мають вірити, що їхні відзначення Нобелівськими преміями в майбутньому.

 Між іншим, засновник високої нагороди особливо наголошував на тому, що "на присудження премії не впливала національність кандидата, щоб премію одержували найдостойніші, незалежно від того, скандинави вони чи ні".

 10 грудня в Осло відбулася церемонія вручення Нобелівської премії миру. Цьогоріч її розділили правозахисники України. Це перша в історії України Нобелівська премія миру.

          ФУТБОЛ!   ФУТБОЛ!  ФУТБОЛ!

                  10 грудня- Всесвітній день футболу

  Всесвітній день футболу відзначаєтьсяза рішенням ООН. Так міжнародна спільнота віддає дань цьому виду спорту, який для багатьох мільйонів не просто гра, а стиль життя. Перша згадка про футбол як "про гру в м'ч ногами" історики знайшли в китайських джерелах, датованих другим тисячоліттям до нашої ери. Називалась вона  Цу Ч, що означає "штовхати ногою". Гра в футбол  дозволяла китайським воїнам підтримувати хорошу фізичну форму.

  Коли вперше з'явилась ця гра, точно ніхто не знає. Дехто стверджує, що попередником футболу була дика гра саксонців, які жили в Англії в VІІІ столітті. На полі бою, після битви, вони стусали відрублені голови противника. Про цю гру відомо дуже мало - те , що  були ворота і воротар, те, що гра була частиною фізичної підготовки воїнів і що вона була відома вже три тисячі років тому. В футбол грали і в Давній Греції, і Римі близько двох з половиною тисяч років тому. В Греції вона називалась "битва за м'яч", з чого можна здогадатись, що грали в неї  відповідно застосовуючи різноманітні прийоми бойових мистецтв.

А зараз ми побуваємо на найкращих стадіонах. Перший політ до Італії, на "Стадіо Джузеппе Меацци".

                               ЗАХИСТИ   ЇХ!

                   10 грудня - Всесвітній день прав тварин

    Міністерство оборони Великобританії шукає заміну ведмежим шапкам. Їх традиційно носять 2,5 тисячі королівських гвардійців, які охороняють королеву і Букингемський палац.

  Ведмедів не вбивають спеціально для цього. Однак не всіх людей такі шапки залишають байдужими - більшість із них обурює жорстоке ставлення до тварин.

  Німеччина стала першою європейською країною, Конституція якої гарантує права тварин.

 Всесвітня декларація прав тварин містить 10 статей - можеш ознайомитися з ними у Віквпедії. А ти поміркуй свій кодекс поведінки, який би забезпечував права твого улюбленця - песика, котика чи папуги.

 Щоб тобі було легше зрозуміти його, проведи один день (звісно, уявно), як кажуть, у "шкурі" собаки, кота, хом'яка, "пір'ї" папуги, "панцирі" черепахи тощо.  І розкажи "Як я один день був хом'яком" чи "Як я один день був черепахою".

                 НАЙКРАЩЕ В ДОБРИХ СПРАВАХ - ЦЕ БАЖАННЯ ЇХ ПРИХОВАТИ               

          9 ГРУДНЯ - ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БЛАГОДІЙНОСТІ



Нехай кожен з нас спробує внести посильну лепту в будь-яку благу справу і спільно ми неодмінно помітимо, що саме такими вчинками і досягається порядок і загальне благополуччя, спокій і радість для всіх нас!

    7 ГРУДНЯ  - ВСЕСВТНІЙ ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ХУСТКИ

 7 грудня у світі вчетверте відзначатимуть День української хустки. Вона є не тільки елементом вбрання, але і важливим національним оберегом.

  Свято з'явилося зовсім нещодавно, але відразу ж набуло статусу всесвітнього. Хустка є символом прихильності, любові, вірності, прощання, скорботи, оберегом і важливим ритуальним предметом.

  Дивовижні, неповторні, з фантастичними кольорами та казковими візерунками, делікатними сюжетами та неймовірною кольоровою гамою. Вони посміхаються мальвами та підморгують таємничими орнаментами.

  Хустка - це й вузлик з вечерею для хрещених батьків і подарунок нареченому. Хустка на спеченому хлібі, на дитячій колисці ... На кожен день і на урочисті події, для першого побачення та для сімейного свята.

  Хустка - особливе вбрання українок. Тут поєднуються стримані кольори та витончені малюнки, яскраві фарби й ніжні візерунки, що відзначають ніжність і вишуканість українок, їхню природну красу. Українська хустка - невід'ємна частина української культурної спадщини.

  За розповідями іноземців, ще у ХVІ -ХVІІ століттях традиційним головним убором жінки Подніпров'я була біла бавовняна хустка. Іноді її прикрашали геометричним орнаментом, вишитим різнокольоровими нитками, шовком, золотом чи сріблом. Під час вишивки хусток ніколи не використовували сині нитки окремо. Якщо кути хустини зашивали густим узором, то простір у середині лишали без прикраси або заповнювали дрібними квадратиками, ромбами, трикутниками. Хустки були переважно білого кольору, в цьому полягає національний характер української хустки.

  З ХVІІІ століття в моду ввійшли хустки з яскравим квітковим орнаментом - квіти троянд, волошки, гвоздики (часто на чорному фоні), запозичені з півдня - Молдови, Болгарії, Туреччини. Дуже рідко на старих українських хустках можна зустріти зображення птахів: півників, голубів ...

  Хустка могла багато розповісти про матеріальний статок жінки та її родини, адже була досить дорогим атрибутом. Ще століття тому ціна святкової хустки була не менше, аніж половина місячного прибутку господаря-середняка. Хустка - це атрибут заміжньої жінки. Колись дівчатам слід було ходити  з непокритою головою, зі стрічкою або у вінку, спустивши на косу кольорові стрічки (бинди). Іноді хустки носили дівчата, захищаючись від спеки чи холоду, однак з-під хустки завжди мала визирати коса.

   Цікавим є той факт, що українську хустку використовували не просто як прикрасу, але й для підтяжки обличчя. За допомогою хустки можна було приховати друге підборіддя, або ж розгладити зморшки. 

   На Великдень до церкви жінки та дівчата йшли в червоних хустках, кольору сонця та писанок.

 Блакитними заслоняли голову на свята, присвячені Діві Марії.

 Зелені хустки, звісно, одягали на Трійцю або Зелені Свята.

 Біла хустина символізувала дівочу чистоту, таку досі одягають на вінчання.

  Поширеним був гарний звичай: як козаки вирушали в похід, то дівчата дарували своїм нареченим вишиті хустини. Вони символізували вірність у коханні.

                                  А хустка в нас завжди була в пошані

                                  У літню спеку й люті холоди.

                                   Їх гарно так замотували пані,

                                   Як йшли до церкви, вдома, та й завжди.


              6 ГРУДНЯ -  ДЕНЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

6 грудня в Україні відзначають День Збройних Сил України.

 Це свято об'єднує всіх військовослужбовців країни, та тих, хто готовий в будь-який момент захищати український народ та боронити кордони нашої держави.

 За плечима військових Збройних Сил України славні традиції предків, великі звитяги козацтва та наших батьків і дідів, які здобували перемогу над загарбниками. Захист незалежності та територіальної цілісності рідної землі в усі часи був покликанням та обов'язком справжніх патріотів. Українська армія стала національною гордістю, гарантом стабільності та безпеки України.

 Дякуємо кращим синам й донькам України, які без страху вдягли військову форму, і в цей час на передовій боронять нашу землю і бажаємо нашим захисникам віри у перемогу, військової вдачі, а їхнім сім'ям - героїв, які завжди повертаються додому.

 

            5 грудня - Всесвітній день грунту

5 грудня світова спільнота відзначала Всесвітній день грунту, що було зініційовано учасниками Міжнародного конгресу грунтознавців у серпні 2002р. у м. Бангкоку (Таїланд). Грунтознавці світу занепокоєні сучасним станом покриву планети, і тому щорічне відзначення цього дня є ще однією можливістю привернути увагу людства до проблем грунту, його місця й значення в біосфері Землі.

 Грунт - це особливе природне тіло. У чому ж його особливість?  Поєднання й взаємодія повітря, води, мінеральних та органічних речовин, живих організмів у грунтовому покриві утворюють середовище, яке називається "зоною життя". Це складний і дивовижний світ нашої планети. Його головна роль полягає в нагромадженні й перерозподілі сонячної енергії, у регулюванні кругообігу речовин, у розвитку.

  За останніми даними в Україні нараховується більше як 1000 різновидів грунтів, але з них можна виділити такі основні: дерново-підзолисті, каштанові, сірі лісові, чорноземні, лучні.

  Грунти - велике багатство, яке треба берегти й охороняти. У Китаї збагнули це вже понад 500 років тому, коли спорудили перший і єдиний у сіті пам'ятник грунтам. Він має вигляд квадрата, розміром 6х6 м, усередині якого знаходиться круг. Квадрат і круг поділені двома діагоналями, внаслідок чого утворилось 4 трикутники, в які засипано 4 основні різновиди грунтів, що поширені на території Китаю. Але у вершинах кожного з трикутників лежать білі, червоні й чорні речовини, тобто 3 основні кольори, які визначають колір грунту: білий - це кварц, червоний - смужка заліза, чорний - сполуки марганцю й рештки органічних речовин.

ВОЛОНТЕРСТВО  -  ЦЕ ОДНЕ З НАЙЦІННІШИХ ДОСЯГНЕНЬ СУСПІЛЬСТВА ...

                                  5 грудня -Міжнародний день волонтерів

             НЕБЕЗПЕКА: ПЕСТИЦИДИ!

                   3грудня - Всесвітній день боротьби проти пестицидів

Ці хімічні речовини використовують, щоб полегшити догляд за рослинами і підвищити врожайність. Однак вони приносять не лише користь, а й шкодять здоров'ю людей і довкіллю.

  На упаковці пестицидів завжди є напис: "Небезпечно!". Щороку у світі 2 мільйони людей отруюються ними. Пестициди проникають у воду, грунт, рослини, в організми людей, тварин і накопичуються в них. Передусім вони спричинили "тиху катастрофу" - так учені називають забруднені виснажені грунти в Європі. Хімічні забруднювачі розносяться повітряними й океанськими потоками - їх виявлено в організмах пінгвінів в Антарктиді та білих ведмедів в Арктиці.

  Нині поширюється екологічне землеробство - без пестицидів і мінеральних добрив.

Поцікався у батьків: вони вирощують екологічно чисті рослини?

       БАЙДУЖІСТЬ  НЕ ПРОЩАЄТЬСЯ

                            (3 грудня - Міжнародний день інвалідів)

        СНІД  -  ВОРОГ НЕПОМІТНИЙ, АЛЕ СМЕРТЕЛЬНИЙ

                                1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом


                    ДЕНЬ ДОМАШНЬОГО УЛЮБЛЕНЦЯ

Щорічно 30 листопада в багатьох країнах відзначається Всесвітній день домашніх тварин (Word Day Pets). Ідея про заснування цього свята була озвучена на Міжнародному конгресі прихильників руху на захист природи, що проходив у Флоренції (Італія) в 1931 році. Тоді різні екологічні організації та природоохоронні товариства заявили про готовність організувати різноманітні масові заходи, спрямовані на виховання у людей почуття відповідальності за все живе на планеті, у тому числі і за домашніх тварин. З тих пір свято проводиться щорічно і присвячується всім одомашненим людиною тваринам, щоб ще раз нагадати всьому людству про відповідальність за "братів наших менших". Не дивно, що девізом цього Дня стали слова Маленького принца з твору Антуана де Сент-Екзюпері: "Ти назавжди у відповіді за тих, кого приручив", які звернені до всіх нас.

 Заходи присвячені Дню, дуже різноманітні і в кожній країні проходять по-своєму. Десь проводяться пікети на захист тварин від жорстокого поводження, десь флешмоби на підтримку створення притулку або клінік для тварин, десь виставки кішок і собак тощо. А хтось у цей день дозволяє своїм домашнім вихованцям робити все, що було заборонено раніше (рвати шпалери, гризти меблі та капці, лазити по шторах, їсти зі столу), або купує своєму улюбленцю величезну кількість смаколиків, а хтось просто приділяє максимум уваги своєму пернатому, рибкам або чотириногому другові. До речі, серед акцій останніх років, яка набуває все більшого поширення по всьому світу, - акція "Дзвіночок", коли в зоопарках будь-якого міста чи країни протягом однієї хвилини діти дзвенять у дзвіночки, привертаючи тим самим увагу всіх до проблем захисту тварин. Свято присвячується всім одомашненим людиною тваринам, щоб ще раз нагадати всьому людству про відповідальність за "братів наших менших".

 Але, як би ми не відзначали цей день, головна мета проведення всіх акцій і заходів - актуалізація уваги широкої громадськості (і насамперед - молодого покоління) до проблем домашніх тварин (у тому числі бездомних); виховання дбайливого ставлення до них (і взагалі, до живої природи), відповідальності за їх зміст і розуміння того, що вони - "брати наші менші", а не об'єкт розваги. 

 В Україні День домашніх тварин відзначається з 2000 року за ініціативою Міжнародного фонду захисту тварин, хоча, на жаль, поки не затверджений офіційно. Не дивлячись на це, у нас кішок, собак, кроликів, папуг і іншу живність люблять, і щорічно в День домашніх тварин силами громадських, екологічних, освітніх організацій і структур проводиться безліч заходів - круглі столи та семінари на тему турботи про домашніх тварин; виставки кішок, собак та інших домашніх вихованців, конкурси та вікторини, присвячені їм; акції зі збору коштів та кормів для тварин, що мешкають у притулках. І сьогодні ми також закликаємо усіх приєднатися до цього доброго і важливого свята...

  Кожна тварина має свій характер, свої особливості поведінки, уподобання. Беручи в дім будь-яку живу істоту, ми беремо на себе велику відповідальність. Бо всі тварини беззахисні перед людиною, а ми дуже часто зловживаємо цим. Люди забувають, що тварини - їхні найближчі друзі, які не мають звички зраджувати. Буває навпаки - люди зраджують своїх домашніх тварин: зневажають їх, викидають на вулицю, віддають іншим, не думаючи про те, що серце цієї істоти вже навіки віддано своїм господарям, взявши додому маленьке цуценятко, людина милується ним та його пустощами, але тільки-но це цуценятко виростає у велику собаку, то починає набридати господареві - і опиняється на вулиці. І цей господар не хоче знати, що його підопічний уже встиг прив'язатися до нього і що він непристосований до життя на вулиці. Люди не відчувають відповідальності за свої вчинки.

 Тварини теж мають значний вплив на життя людини, бо для неї, особливо для дітей, дуже важливо про когось піклуватися, виявляти свою любов. Саме спілкування з ними допоможе вирости доброю, чуйною, відповідальною людиною, небайдужою до інших. Головне - це пам'ятати, що ми відповідальні за тих, кого приручили.


             УКРАЇНА ПАМ'ЯТАЄ, СВІТ ВИЗНАЄ

            (четверта субота - День пам'яті жертв голодоморів)

 26 листопада, в День пам'яті жерт Голодомору 1932-1933 років, увесь український народ низько схиляє голову в знак жалоби за мільйонними жертвами тих років. Страшним лихоліттям відгукнувся Голодомор для кожної української родини, залишивши по собі глибоку духовну рану, яка нестерпним болем пронизує пам'ять і його очевидців, і сучасне покоління.

  Вшанувати пам'ять невинних жертв - це той мінімум, який ми, сучасні українці, маємо зробити не стільки для мільйонів загиблих, а , скоріше, задля наших дітей, які повинні завжди пам'ятати про ті страшні часи й робити все, щоб подібне ніколи не повторилося.

 Хай пам'ять про всіх невинно убієннних згуртує нас, дасть нам силу та вол, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі.

 Бажаємо, щоб на столі українців завжди був хліб і до хліба, щоб ніколи у наших дітей не бачити голодних очей, щоб дитинство їх було щасливим і ситим, щоб наші люди завжди мали достаток, а держава була могутньою, процвітаючою і з високим рівнем добробуту.

   Дослідження українських демографів та істориків засвідчують - найстрашнішим Голодомор був у тих регіонах, де Українська революція і національний повстанський рух мали найбільшу підтримку, а саме на Подоллі, Київщині, Черкащині, Полтавщині, Слобожанщині.

 Голодомор став ціною, яку заплатив український народ за прагнення до свободи. Націю, котра пам'ятала свободу, нищили голодом у 1932-1933 роках. Мільйони українців стали жертвами режиму. Але Голодомор не вбив нашу свободу! Через півстоліття українці могли відновити власну незалежність.

 Сьогодні Україна продовжує боротьбу за свободу та власну ідентичність. І наша пам'ять про Голодомор - запорука неповторення злочинів комуністичного режиму, які нині реабілітуються у Росії.

 Цього року ми вшановуємо жертв сталінського геноциду в умовах мовномасштабної війни росії проти України, яка супроводжується геноцидними практиками проти українців. Трагічні події та злочини, які розгортаються на наших очах, з усією наочністю демонструють: жива пам'ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви - вшановані.

 Дев'ять місяців повномасштабної війни засвідчили: здійснюючи вторгнення, росія має на меті знищити українську ідентичність, культуру, мову. Для цього окупанти вбивають і депортують українців, руйнують міста, спалюють українські книжки.

 Та це не перший злочин такого масштабу, який Москва здійснює проти України. У 1932-1933 роках комуністичний тоталітарний режим, попередник путінського рашизму, вчинив в Україні злочин геноциду - Голодомор. Зумисно створений голод убив мільйони українців, а долі тих, хто вижив, скалічив. Пережиті жахіття залишили глибоку травму в кількох поколіннях українців. Унаслідок Голодомору активний, а тим більше масовий спротив радянському режиму було припинено.

 У нинішній війні росія переслідує ту саму мету, що й під час Голодомору 1932-1933 років - геноцид українського народу. Вона використовує схожі інструменти підкорення та інформаційні технології.

 Метою росії було і є знищення української нації. І тоді, і тепер росія намагається зламати волю українців до спротиву, кидає проти нас весь свій терористичний арсенал. Сталін у ХХ столітті та Путін у ХХІ зробили вибір на користь геноцидів, бо інші методи упокорення українського народу не спрацювали.

 В умовах повномасштабної війни одним із ключових способів вшанувати пам'ять убитих голодом - долучитися дл акції "Запали свічку" та закликати українців і людей по всьому світу засвітити вогник у кожній домівці як вияв скорботи за загиблими, віри в перемогу України й готовності докласти зусиль, щоб геноциди не повторювалися.

 Запалала у вікні свіча

І питає матінку дівча:

-Ти свічу навіщо запалила?

-Зараз поясню все, доню мила:

То не свічка у вікні горить,

А народу пам'ять пломенить

Про жахливі голоду роки ...

Ось тому й запалюєм свічки.

        23 ЛИСТОПАДА - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ АКВАРЕЛІ

  У перекладі з французької мови слово "акварель" означає "водяниста". Розчинником є вода, тому фарби напівпрозорі, що дозволяє змішувати кольори, накладувати шари малюнку. 

 Представляємо цікаві факти про акварельні фарби.

Акварель винайшли в Китаї у ІІ столітті нашої ери, через деякий час фарба стала популярною у Японії. Основою для картин був папір, шовк, дерево.

  У Європі барвник з'явився в ХІІІ столітті. В ХVІ столітті акварель стала такою ж популярною, як і масляні фарби.

 Найвідоміша картина епохи Відродження - "Заєць" Альбрехта Дюрера (1502 рік).

  У 1804 році у Великобританії було засновано Товариство акварелістів. Найвідоміший англійський художник, який малював картини цією фарбою - пейзажист Вільям Тернер.

 У 2001 році мексиканський художник Альфред Гуаті Рохо заснував Міжнародний день акварелі, який святкують 23 листопада.

22  ЛИСТОПАДА - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СИНА

 В кінці листопада мами і тата вітають своїх синів. Народження сина - величезне щастя для батьків. Особливих традицій цього дня немає, для кожної сім'ї вони свої. На Міжнародний день сина заведено збиратися родиною та насолоджуватися спілкуванням одне з одним.

 Кажуть, що той чоловік, який народив сина, то буде після своєї смерті жити ще один раз, а ось той, хто народив на світ Божий двох, трьох, і так далі синів, той безсмертний!

 Вітаємо всіх синів та всіх батьків, яким доля подарувала хлопчиків! Зі святом! Немає в світі нічого кращого і чистішого за любов батьків до дітей і любов дітей до батьків. Нехай наші сини завжди радують нас і приносять нам тільки позитивні емоції!

           21 ЛИСТОПАДА - ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ

 Україна - це територія гідності і свободи. Таким нас зробила Революція 2013 року, яку ми ще називаємо революцією Гідності. З метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які постали на захист демократичних цінностей, Президент України П.Порошенко 13 листопада 2014 року встановив 21 листопада Днем Гідності та Свободи.

  В цей день ми відзначаємо зусилля всіх синів і доньок України, які впродовж нашої історії боролись і працювали задля незалежності народу, торжества справедливості та утвердження і додержання прав людини.

  Українці й досі проходять нелегкий шлях, демонструючи свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи. Наші мужні військовослужбовці продовжують героїчно захищати незалежність та територіальну цілісність України. Разом - ми сила, наше суспільство здобуло право на зміни, яке маємо сприймати не як дарунок, а як обов'язок діяти, змагатись і працювати для гідного життя.

Вистояли на Майдані - переможемо у війні!

 Суспільство довело, що вибір європейських цінностей та питання нашої свободи є ключовим для українців у минулому, сьогодні й для наших наступників.

 Тому вибір наших громадян став ключовим для дезорганізації задумів ворога, який сподівався "взяти Україну за три дні".

ТЕЛЕБАЧЕННЯ - ЦЕ ПРИСТРІЙ, ЯКИЙ ДАЄ НАМ МОЖЛИВІСТЬ НІЧОГО НЕ РОБИТИ, КОЛИ ВАМ НІЧОГО РОБИТИ

 21 листопада - Всесвітній день телебачення, яке так міцно увійшло у наше життя, що важко навіть уявити, що якихось 100 років тому світ не знав що таке було.

 Поява телебачення напряму пов'язана з винаходом радіо і кінематографа: скромний викладач фізики О.Попов поставив на службу людству електромагнітні коливання і 7 травня 1895 року явив світу свій винахід - радіо; у 1933 американський інженер В.Зворикін винайшов катодну трубку, яка протягом тривалого часу була головною частиною більшості телевізорів, давньої мрії людства про передачу інформації на великі відстані.

                              Цікаві факти про телебачення


          ДЕ СЛОВА ВІТАНЬ, ТАМ УСМІШКА ПРОЩАННЯ

                  (21 листопада - Всесвітній день вітань)

 Чи доводилося вам, любі друзі, замислюватися над тим, чому люди сваряться поміж собою? Чому, скажімо, твої однокласники раптом побилися після уроків або - ще гірше! - на перерві? Адже досі їх, як то кажуть, було водою не розлити! І хіба справжні приятелі можуть ображати один одного?..

  Про це свого часу замислився американський студент Майкл Мак-Кормик. Якось він розповів братові про свій задум - оголосити 21 листопада Всесвітнім днем вітань (World Hello Day). У цей день кожен, хто хоче дружби, злагоди й миру поміж людьми всієї планети, має привітатися бодай з десятьма незнайомими людьми, написати дружнього листа своїм ровесникам, що мешкають в іншому селі, місті, країні.

 Задум братів сподобався, й у 1973 році його підтримали робітники й письменники, спортсмени й президенти, фермери й королі - люди майже в 150 країнах світу!

 Отож, любі друзі, пропоную вам 21 листопада взяти участь у Міжнародному дні вітань.

 Привітайте десятьох незнайомців, напишіть листа своїм ровесникам, і тоді хоча б один із них стане вашим другом.

  Цього дня ви навіть  можете просто на вулиці підійти до симпатичної вам людини, посміхнутися, привітати її та пояснити, що таке Всесвітній день вітань.

 До речі, існує така всесвітня організація, яка безкоштовно надає адреси для листування всім школярам віком од семи до вісімнадцяти років. Називається вона "Студенти - друзі з міжнародного листування" і знаходиться у Сполучених Штатах Америки. Сьогодні це найбільша з організацій подібного роду на планеті. Всі її члени шукають друзів за межами своїх країн. Вони обмінюються листами, сувенірами, вивчають культуру й мову різних народів світу.


   ДИТИНСТВО - ЦЕ КОЛИ ВСЕ ДИВНО І НІЩО НЕ ВИКЛИКАЄ ЗДИВУВАННЯ

                                   (20 листопада - Всесвітній день дитини)

Всесвітній день дитини - свято, проголошене Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних  Націй у 1954 році. Щороку воно святкується 20 листопада як день світового братерства і взаєморозуміння дітей.

 Всесвітній день дитини покликаний нагадати про крихкість дитинства і дітей, про те, наскільки вони цінні для нас. Цього дня в усіх країнах зазвичай проводяться заходи, присвячені дітям. Сьогодні лунають привітання для всіх дітлахів, а також їхніх батьків.

 Нехай щасливі будуть всі діти на світі, сміються, співають, веселяться юрбою. Нехай ласкаво сонечко в небі всім світить, і щастя крокує кулею земною.

      17 ЛИСТОПАДА - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СТУДЕНТА

 17 листопада має особливе значення для студентів всього світу, адже це - Міжнародний день студента. Вітаємо всіх студентів - колишніх, теперішніх і майбутніх. Сьогодні ми вважаємо День студента святом молодості, активної громадянської позиції, небайдужості та великих звершень. Вітаємо з Днем студента й бажаємо, аби весь багаж своїх знань ви використали протягом усього життя, а друзі, яких зустріли в університеті, залишилися з вами на довгі роки.

 Зі святом!

16 ЛИСТОПАДА - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГУДЗИКІВ

 Цікаве свято, про яке знають професійні кравці і їх уважні клієнти - Всесвітній день гудзиків, відзначається 16 листопада.

 День був заснований американською організацією National Button Society, в 1938-му році, в ХХ столітті. Деякі з нас іноді навіть не помічають, який є важливий для нас цей елемент нашого одягу, але ж без нього було б все набагато складніше.

 Ще 150 років тому гудзики були такими важкими і об'ємними, що нагадували шишку з ялини. Гудзики вважали великою цінністю і передавали у спадок. Гудзики виготовляли не лише зі срібла, а й з дорогоцінних каменів і перлів. У Єгипті, Греції, а пізніше - у Римській імперії гудзики не були в моді. Для скріплення одягу служили заколки - фібули. Виготовляли фібули і в Україні, як запозичення від античного світу. Найдавніші гудзики або предмети, схожі на сучасні гудзики, використовувалися далеко не для того, для чого ми використовуємо їх зараз - виключно для прикраси, а не для застібання. Для застібання використовувалися зав'язки, шнурування, вироби з рослин і кісток тварин. Гудзик був своєрідним предметом розкоші, що виконував не тільки декоративну функцію, але й мав цілком певне інформаційне значення.

 Завдяки старанню майстерних умільців, в світовій практиці такі вироби, як гудзики, давно стали предметом колекціонування, а деякі унікальні екземпляри, навіть музейними експонатами. Досить великі зібрання гудзиків найрізноманітніших зразків є в музеях Швеції, США, Польщі та Чехії.

 За іншими даними, найзначнішу колекцію гудзиків в світі (близько 100.000 примірників) зібрали в іншому американському місті - Нью-Джерсі.

 Саме слово гудзик стало для нас настільки звичним, що ми часом і не замислюємося про його значення. А історія гудзика починалася як охоронний оберег - бубонець округлої форми з камінчиком або шматочком металу всередині. Мелодійний тихий передзвін покликаний був відганяти злих духів і попереджати господаря про небезпеку вторгнення нечисті на "притільну" територію. Носили ці обереги, як правило, на грудях - ближче до серця.

 Минав час, розвивалася мода, змінювався і зовнішній вигляд гудзика: він ставав більш схожим на звичайний для нас круглий предмет із дірочками для пришивання.

 Функція оберегу потихеньку відійшла на другий план, гудзик став своєрідним носієм інформації. За кількістю та якістю гудзиків можна було визначити статус людини, рід її занять, достаток.

 Тож виходить, що найдавніші гудзики або предмети, схожі на сучасні гудзики, використовувалися далеко не для того, для чого ми використовуємо їх зараз, - виключно для прикраси, а не для застібання.

 Гудзик був своєрідним предметом розкоші. Тому не дивно, що сьогодні є люди, які колекціонують ці цікаві штучки.


16 ЛИСТОПАДА - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ

         "ТОЛЕРАНТНІСТЬ - ЦЕ ЄДНІСТЬ У РІЗНОМАНІТТІ"

  Ухвалення 16 листопада 1995 року Декларації принципів терпимості поклало початок  відзначенню у всьому світі Міжнародного дня толерантності.

  Свято покликане шанувати рівність всіх людей, не залежно від походження, кольору шкіри, етносу, національності, релігійних вподобань, гендерної ідентичності чи світогляду.

 Варто пам'ятати, що толерантність - це терпимість до іншого світогляду, способу життя, поведінки, культури і звичаїв.

  Здатність терпимо і з розумінням ставитись до інакшості оточуючих, це невід'ємна складова сучасного життя та умова органічного співіснування різних людей в одному суспільстві. Адже кожен із нас унікальний. У цей день як ніколи актуальним є гасло "Усі різні - усі рівні", яке вже давно стало символом толерантності та шанування різноманіття.

 Як стати толерантним?

 Зрозуміти: якщо хтось відрізняється від вас, це не означає, що він гірший від вас.

Навчитися сприймати людей такими, якими вони є, без намагань змінити їх.

 Цінувати неповторну особистість кожного.

Поважати почуття, думки й переконання кожного, якщо навіть вони не збігаються з вашими.

Відшукати своє істинне "я" й ніколи не зраджувати йому.

 Кожен з нас повинен прагнути підтримувати принципи терпимості, взаємної поваги та мирного співіснування.

     Давайте розширювати територію толерантності, починаючи із себе!

          15 ЛИСТОПАДА - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД КУРІННЯ

               ГЕТЬ ПАЛІННЯ! МИ ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ

Щорічно в більшості країн світу відзначається Міжнародний день відмови від куріння. Він був встановлений Американським онкологічним товариством у 1977 році. На жаль, за рівнем поширення куріння Україна посідає сьоме місце з кінця серед 132 країн світу. У нас палять 67% чоловіків і 20% жінок. В Україні внаслідок куріння кожного року помирає 120-140 тис. осіб.

 За даними ВООЗ:

Куріння і викликані ним захворювання щорічно стають причиною смерті багатьох громадян нашої країни.

 Мета Міжнародного дня відмови від паління - сприяти зниженню поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти паління всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління й інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров'я.

           13 ЛИСТОПАДА - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОБРОТИ

13 листопада весь світ відзначає Всесвітній день доброти. Саме в цей день у 1998 році Всесвітній рух доброти провів свою першу конференцію в Токіо. Учасники руху творять добро по всьому світу, тим самим надихаючи мільйони людей на хороші вчинки.

  Згідно з твердженням психологів і лікарів, люди, які щодня роблять добрі справи, краще почуваються фізично, відчувають своє життя більш гармонійним, володіють кращим імунітетом, а значить - вони менше хворіють і довше живуть.  Це підтверджено практичними дослідженнями - коли людина робить щось хороше іншим людям, у неї підвищується рівень лімфоцитів і розширюються судини - а значить, серце працює краще; мозок виробляє  велику кількість ендорфінів (відомих як "гормони задоволення"), які мають заспокійливий ефект, нейтралізують дію стресу, полегшують депресію. Нарешті, чуйність супроводжується душевним підйомом, що межує з ейфорією, що пояснюється виробленням гормону серотоніну, який регулює настрій.

  Добрі люди живуть на 9 років довше, хворіють у 2 рази рідше. Прояв доброти має терапевтичний ефект для кожної зі сторін. Вона корисна для імунної системи, для тиску, допомагає людям жити краще. Вона безкоштовна і широко доступна.

  Нехай День доброти подарує вам щире добро, дасть зрозуміти, що віддаючи щось позитивне у Всесвіт, ви отримуєте значно більше. Бажаємо, щоб у вашій душі завжди знайшлося місце для чуйності, благих вчинків і щастя, в серці не було зневіри, а бажання робити добрі справи супроводжувало вас все життя!

  ... І СИНИЧКА СВІЙ КУЦИЙ ДЕНЬ ЗНАЄ

                (12 листопада - день синички)

 З-поміж різних народних свят о цій порі колись відзначався синичий день. Для цього було відведено 12 листопада. Повсюди, де це було зручно, виставляли годівниці із гарбузовим, соняшниковим, динним насінням, коноплею, крихтами білого хліба, сиру, підвішували шматочки м'яса, несолоного сала. На бенкет до таких їдалень з усіх-усюд зліталися жовтогруді рухливі істоти, сповнюючи принишклі тепер околиці відчайдушним веселим передзвоном. Далеко було чутно їхні тоненькі голоси, що зливалися в чудову пісню. А перекладалася вона на людську мову так: "Дякуємо за частування! Правильно ми зробили, що разом з іншими птахами не подалися у вирій. Залишаємося з вами!". Слухаючи мелодійний щебет, ще тоді, у давнину, пращури склали вислів, який живе і досі: "Хоч і крихітка синичка, а й вона свій день куций знає!".

 Вже в наш час вчені експерементальним шляхом підтвердили високу мудрість прадідів, що принаджували птахів, і зокрема синиць, до своїх домівок. В садах, які оберігають від комах ці всюдисущі, наче "штурмовики", крилаті, на третину менше пошкоджених плодів, ніж там, де покладаються на хімію.

 То ж, люди добрі, допомагаймо суворої пори братам меншим. Влаштовуймо для них "їдальні" за вікнами, на деревах, у чагарниках. Для цього багато зусиль не треба: постійне місце підгодівлі і завчасно та регулярно покладений корм. А той зиск, що матимемо через півроку, всі турботи виправдає.

          ПЛЕКАТИМЕШ МОВУ, ЦВІСТИМУТЬ СЛОВА

                    (9 листопада - День української писемності та мови)


  Щорічно 9 листопада відзначають День української писемності та мови.

  Це одне з наймолодших державних свят. Його запроваджено 1997 року за ініціативою Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка. 

 Філігрована вітрами, умита сльзами,

Ще оспівана митцями ти звучиш віками!

І виразна, й мелодійна, треба гонорова,

Емоційна та спокійна, іншим загадкова,

Срібна наша і велична, файна та медова,

Як зернятко золотиста, отака в нас мова!

Найдорожча, найсвятіша, ніжно-колискова,

Як бурштинове намисто, зірка вечорова,

І гнучка, і голосиста, і стрімка, як річка,

Жартівлива та врочиста, мова українська!

 Ми маємо безцінний дар - одну з наймилозвучніших і найкрасивіших мов світу. Для українського народу мова завжди була одним з найцінніших скарбів. В умовах численних окупацій іноземними загарбниками, зберегти мову означало зберегти націю, зберегти нашу українську самобутність. Сучасна літературна українська мова з'явилася у ХVІІ столітті. Першим твором, написаним з її використанням, вважається "Енеїда" І.П.Котляревського. Остаточно закріпив розмовну українську в літературних творах поет Т.Г.Шевченко. Українська мова пройшла тернистий шлях становлення й розвитку. Чорними літерами викарбувалися на скрижалях її історії валуєвський циркуляр, грізний наступ сталінської доби, Голодомор - геноцид, штучно організований радянською верхівкою. Однак, незважаючи ні на які утиски й заборони, наша мова зуміла вистояти й далі розвиватися завдяки багатьом сподвижникам і патріотам різних поколінь.

  З кожним роком українська мова розквітає: носіїв рідної мови стає дедалі більше, молодь все частіше популяризує українську в соцмережах та спонукає до її вжитку у мовленні. І сьогодні українською мовою розмовляють понад 45 мільйонів людей. За останніми дослідженнями 78%  українців вважають своєю рідною мовою українську.

  Попри всі утиски наша мова живе, розвивається, і щороку все більше людей свідомо переходить на українську. Бо це сучасно, модно і дуже-дуже красиво!

Перше вересня

Жовтіє листя на тополі.

Летять у синяві хмарки.

Відкриті навстіж двері в школі -

Ідуть до школи першачки.

З гілок тополь злітає листя,

Кружляє й падає до ніг.

Уперше діти урочисто

Переступають цей поріг.

                                    Юні друзі!

  Кожен навчальний рік - це захоплююча, неповторна подорож у світ розумного, прекрасного, дивовижного. Для одних - це тільки перша стежечка, яка виводить у широку далечінь, для других - "черговий" похід у країну знань, для третіх ... Словом тепер ви у поході.

 1 вересня в Україні традиційно відзначають День знань, але в цьому, 2022 році, уроки в школах проходитимуть в умовах воєнного стану. Нинішнє 1 вересня відрізняється від усіх попередніх, і навчальний рік всі почнуть по-різному - далеко від дому, в інших країнах, дистанційно та очно - але все ж таки головне, що навчання розпочнеться.

  Нехай цей навчальний рік стане роком великих починань, досягнення нових вершин, а перемоги на фронтах знань, успіхи та прагнення до знань будуть постійними супутниками.

 Зі святом 1 вересня, з Днем знань!

                              8 вересня  - Міжнародний день грамотності

  Ви вважаєте себе грамотною людиною? Впевнені? Вміння читати - лише мала частина вміння бути грамотною людиною, а ось здатність використовувати прочитане, отримуючи вигоду для себе, оточуючих вас людей, близьких - це більш вагома частина вміння бути грамотним, хоча і не завжди вирішальна.

  Грамотною людиною можемо назвати того, хто як мінімум, успішно закінчив середню школу, має навички роботи на комп'ютері, без помилок може написати текст рідною мовою і спілкується хоча б однією іноземною. Крім того, грамотність передбачає вміння достатньо вправно користуватися сучасними "розумними" пристроями і орієнтуватися в інформаційних потоках.

  Грамотність, як і фізична форма людини, потребує постійної підтримки і тренування. Читання літератури, складання текстів - римованих і прозових, - ось перевірений століттями спосіб досягнути вершин грамотності.

  Грамотність - свято для людства, яке досягло вражаючого прогресу в цій галузі, довівши кількість грамотних людей у світі до чотирьох мільярдів.

П'ЯТЬ  КРОКІВ ДО ГРАМОТНОСТІ

                      11 вересня - Всесвітній день журавля

 Перший місяць осені багатий на екологічні свята. Так, у другу неділю вересня наша планета відзначає Всесвітній день журавля.

  Перші предки цих красивих птахів з'явилися ще за часів динозаврів, близько 40-60 мільйонів років тому. Історичною батьківщиною журавлів вважається Північна Америка, звідки вони мігрували спочатку в Азію, а звідти в Африку і Австралію. На даний момент популяція журавлів широко поширена у всьому світі, виняток становлять лише Антарктида і Південна Америка. Головні місця зимівель журавлів - Іран і захід Індії.

 Зараз представники роду птахів сімейства справжніх журавлів, мешкають в Європі, Азії, Північній Америці і Австралії. Всі види так чи інакше пов'язані з водними і заболоченими територіями. Це соціальні птиці, які живуть великими групами, зграями, при цьому, журавлі - моногамний вид, тобто одна пара на все життя. Деякі види журавлів постійно живуть на одній території, а інші сезонно мігрують. Що примітно, пари зазвичай відкладають два яйця в кладці, при цьому - обоє батьків піклуються про пташенят до 10 місяців після вилуплення. Середня тривалість життя журавля в дикій природі складає від 20 до 30 років.

 Найменший з видів журавлів - журавель степовий, найвищий - індійський журавель, найважчий - японський журавель.

 Журавлі, що мешкають в Європі і Азії, під час польоту можуть досягати висоти до 10 км.

 Міжнародний День журавля відзначають в Україні, Казахстані, Туркменистані, Азербайджані та деяких інших країнах. Свято є екологічним заходом. Вперше свято було ініційовано у 2002 році робочою групою з євразійських журавлів разом з Союзом захисту птахів. Дата свята, як правило, збігається за часом з щорічними обліками журавлів, які проводяться в період, коли журавлі  відлітають до теплих країв.

                          ЛЮДЯМ ТРЕБА ЖИТЬ! ЗЕМЛІ ПОТРІБЕН МИР!

                                 (21 вересня - Міжнародний день миру)

Мир на землі

Мир на землі - це затишок і тиша,

Це сміх дитячий і душі політ,

Коли поет чарівні вірші пише

Про незвичайний, дивовижний світ.

Мир на землі - це росяні світанки,

Краса і творчість, пісня у гаях.

Мир на землі - це вечори і ранки

Із радістю і щастям у серцях.

Мир на землі - це дім і мама, й тато,

Й любові стільки - просто через край!

Це та земля, де сміх і пісня лине,

А діти йдуть до школи знов і знов.

Й ніколи у боях ніхто не гине,

Бо там господар - щастя і любов.


Міжнародний день миру відзначають у всьому світі з 1982 року за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН, як день всесвітньої відмови від насильства і вогню. ООН закликає всі країни світу зупинити військові дії та припинити проливати кров. Цей день для того, аби спонукати окремих людей, групи та громади на всій планеті до осмислення проблем миру, обміну інформацією та практичним досвідом його досягнення. В Україні день миру встановлений Указом Президента в 2002 році і відзначається щорічно 21 вересня.

 Сьогодні мир в Україні не є абстрактним бажанням, це усвідомлена мета за право жити у власній державі. Мир - це щоденна праця кожного українця задля вдосконалення, розвитку і заможного майбутнього.

 А чи знаєте ви, юні друзі, що єдиний в Україні Музей миру ось уже майже 30 років працює в місті Олександрія Кропивницької області. Фонди музею містять близько 8 тисяч експонатів, бібліотека налічує 2 тисячі книг. Екскурсії для відвідувачів проводять у трьох залах: зала України, зала Миру, зала  Світлиця козака Вуса.

 Олександрійський Державний Музей миру занесено до Каталогу Міжнародного Центру юнацького туризму як один із найцікавіших оглядових об'єктів Європи.

                             22 ВЕРЕСНЯ - ДЕНЬ ПАРТИЗАНСЬКОЇ СЛАВИ

Щорічно в Україні 22.09 відзначають День партизанської слави. Саме цей день вважається початком підпільно-партизанського руху в нашій країні. Перші загони партизанів з'явились в Україні восени 1941 року під Черніговом та Сумами під керівництвом Миколи Попудренка та Сидора Ковпака.

 Партизанський рух в Україні набув масовості з кінця 1942 року. Такий активний спротив окупаційному режиму з боку мирного населення виник внаслідок нещадного терору, масових вбивств, геноциду єврейського населення, вивезення молоді до Німеччини та примусові роботи.

 У 1943 році партизани контролювали лісні райони Північно-Східної України.

 Майже 30 тисяч учасників руху опору загинуло або потрапило в табори смерті. За мужність і героїзм, виявлені у боротьбі з ворогом, 200 тисяч партизанів і підпільників нагороджено орденами і медалями.

                                                               26 ВЕРЕСНЯ 

                                  ДЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКИХ МОВ


26 вересня відзначається Європейський день мов, як спосіб підтримки мовного різноманіття, двомовності кожного європейця та розвитку викладання мов у світі. Дійсно, зараз стає все більше людей, які вільно розмовляють, як мінімум, однією іноземною мовою.

 Встановлення такого дня символізує прагнення до вивчення іноземних мов протягом усього життя як допомогу в розширенні світогляду людини. Вшановувати й вітати в цей день можна всіх, хто своєю роботою допомагає нам знаходити для цього мотивацію і здійснювати сам процес цікавого навчання.

 Цей день не просто нагадує про те, що існує багато мов, але ще й спонукає громадян вивчати їх. Знати як мінімум ще одну мову - це не просто норма в сучасному світі, але й необхідність.

                          27 ВЕРЕСНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТУРИЗМУ

Любов до подорожей властива людській природі - вони допомагають нам відволікатися від буденності, очистити свідомість та знайти душевний спокій. Крім того, де ще можна дізнатися стільки нового, як у мандрівках досі незнаними місцями, знайомлячись з іншими людьми та культурами? Недарма існує думка, що найкращий спосіб витратити вільний час і гроші - це поїхати в туристичну подорож. Важливу роль туризму визнають уряди країн та міжнародні організації, зокреиа, ООН - під її егідою працює Всесвітня туристична організація, яка заснувала щорічне свято - Всесвітній день туризму. Його відзначають щороку 27 вересня, а українці цього дня мають ще й національне свято - День туризму в Україні.

    ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТУРИЗМУ ТА ДЕНЬ ТУРИЗМУ В УКРАЇНІ?

   Подорожі як явище настільки ж давні, як і саме людство, адже люди завжди переміщувалися територіями в пошуках їжі, притулку, безпеки та кращих умов життя. Відколи у давніх цивілізацій з'явилися війська, вони теж стали свого роду "мандрівниками", бо йшли чи їхали в далекі краї, щоб завоювати інші землі, контролювати торговельні шляхи та інші ресурси.

   Це й створило основу для подальших мандрівок, але вже з комерційною або релігійною метою, а також просто заради людської цікавості. Серед папірусів Давнього Єгипту є тексти, які свідчать про звичку багатих єгиптян подорожувати для свого задоволення та відпочинку.

   Давні греки теж залюбки подорожували, причому їх приваюлював Єгипет з його величними архітектурними спорудами та незвичайною природою, який вважався ще й лікувальним курортом. Завзятим туристом того часу був Геродот, який побував не тільки в Єгипті, але й і у Вавилоні, Ассирії, Малій Азії та навіть у Північному Причорномор'ї. Приїздили чужоземні мандрівники і до Греції, головним чином для того, щоб подивитися на Олімпійські ігри. Для приїжджих у країні було чимало заїжджих дворів на відстані приблизно 50 кілометрів один від одного, в яких ще й можна було винайняти коней.

   Римляни часто відвідували місцевості з термальними водами, а також міста Помпеї, Геркуланум та острів Капрі. Всю велетенську імперію пронизувала мережа доріг загальною довжиною близько 160 тисяч кілометрів, було багато заїжджих дворів, тож люди могли легко поїхати до іншої провінції - на ринок, до храму, на будь-яке видовище в амфітеатрі.

   В середні віки мандрівки набули дещо іншого значення, адже християнство, іслам та юдаїзм заохочували своїх прихильників до паломництва, тобто відвідин святих місць. Своєрідним "туризмом" можна вважати і хрестові походи, у яких тисячі європейців познайомилися з культурою Сходу.

  В епоху відродження разом з виробництвом, наукою та культурою на вищу сходинку піднявся і туризм - стали популярними подорожі з освітньою метою та як засіб для фізичного чи духовного оздоровлення. Особливу роль в процесі розвитку туризму відіграли географічні відкриття Колумба, Магеллана та інших мандрівників.

                     30 ВЕРЕСНЯ - ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БІБЛІОТЕК

Бібліотека сьогодні - це точка опори, на якій будується простір культурного суспільства. Бібліотеки як скарбниці знань та інформації активно впливають на процеси розвитку економіки, науки, освіти, культури.

 Звичайно, зараз можна завантажити й купити майже будь-яку книгу, але! По-перше, усіх книг не купиш, а в бібліотеці їх можна взяти абсолютно безкоштовно. А по-друге, в бібліотеці є особлива, чарівна "книжкова" атмосфера, яка об'єднує однодумців. Адже сучасна бібліотека поєднує в собі освіту та інформування, надаючи доступ до свого фонду, та, крім цього, відкриває електронний ресурс для читачів. Її функції стають значно ширшими, адже там проводять виставки, конференції, брифінги та творчі вечори. 

    З ДНЕМ бібліотек вас!

                          ПОВАЖАЙМО СТАРІСТЬ СЛОВОМ І ДІЛОМ

                         (1 жовтня - Міжнародний день людей похилого віку)

  Перший день жовтня - міжнародний День людей похилого віку. Ця дата обрана не випадково, адже осінь - це золота пора, і точно так само можна назвати і старість, адже це час, який можна присвятити собі, своїм рідним і близьким, не відволікаючись на щоденну працю. Це час, коли можна сповільнитися, відпочити і згадати пережиті яскраві враження.

  Кожен з нас повинен проявити свої високі і людські якості, душевну щирість, теплоту по відношенню до людей похилого віку. Вшануймо їх щирим, добрим словом, зробімо все, аби вони відчули себе потрібними суспільству. Адже піклування про ближнього має стати нормою нашого повсякденного життя.

                                         МАГІЯ МУЗИЧНОЇ КРАСИ

                                  (1 жовтня - Міжнародний день музики)

  1 жовтня ми відзначаємо День музики. А чи всі ви любите музику? Щоб відповісти на це запитання, уявіть, що музика зникла з нашого життя, не звучить вона у концертних залах, оперних театрах, по радіо, у записах. Як би ми жили у такій гнітючій тиші? Як збідніло б наше життя.

   Музика - це мистецтво особливої емоційної сили. Вона може не тільки впливати на наш настрій, а й проникати у внутрішній світ кожного з нас.

  Коли лине мелодія, то відчуваєш, що твоя душа тріпоче, ніби птах крилами, виривається з глибин і хоче злитися в одне ціле з яскравим, швидкоплинним, мінливим світом чарівних звуків. Яку велику силу має цей набір, здавалося б, на перший погляд - простих звуків. Але яка таємниця захована в них, яке розмаїття стоїть за цим, яке неповторне, величне явище, створене людиною, зашифроване знаками, зігріте душею і оспіване, озвучене серцем.

  У кожного своя улюблена музика, яка надихає, радує, втішає.

   Кожна епоха творила свою музику. Але є музика, що стала надбанням світової культури. Бо вона змушує замислитись над життям, тривожить серце і душу своєю величчю та неповторністю. Тож пориньмо у світ класичної музики, нехай у ваших серцях звучать акорди величі Баха, гармонії Моцарта, героїзму Бетховена, щирості Шопена, ніжності Штрауса, самобутності Лисенка та інших композиторів, якими захоплюється увесь світ.

  А якою музикою захоплюєтеся ви? Чому? Яка музика звучить навколо вас? Зверніть увагу, як вона на вас впливає.

  4 ЖОВТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТВАРИН

  Наша планета сповнена життя. Воно вирує всюди - від найвищих гір до найглибших океанічних западин. На Землі нема такого місця, де б не було живих істот. Учені вказують на майже два мільйони відомих видів. Тільки одних тварин науці відомо понад півтора мільйона: від мікроскопічних хробаків, що копирсаються в грунті, до велетенських китів, які розтинають простори океану!

  Людина, самоусвідомивши себе, виокремилась зі світу тварин, але не розірвала свого зв'язку з ним. Ще з кам'ного віку тварини залишаються поруч: одні з них одомашнилися, а інші були піднесені до рангу божеств. Люди спостерігали за тваринами, підмічаючи їхні дивовижні властивості, яких не мали самі. Поважне ширяння орла, холодна стриманість змії, прудкість кішки, ефемерна краса метелика, величність лева ...

 Всесвітній день тварин проходить щорічно 4 жовтня з 1926 року. Офіційне рішення відзначати День тварин було прийняте на Міжнародному конгресі прибічників руху захисту природи, який відбувся у Флоренції в 1931 році. В Україні його святкують починаючи з 2000 року. У цей день проводять численні акції, покликані виховати у людей бережливе  відповідальне ставлення до братів наших менших, а притулки намагаються звернути увагу на проблеми бездомних тварин.

 До вашої уваги книжкова виставка "Знай, люби, бережи!". Книги, представлені на ній, познайомлять тебе з різними тваринами, пояснять їхню поведінку. Ти зрозумієш, чому вчені вивчають тварин та що знання про цих істот і любов до них дає нам, людям. Вони навчать тебе не тільки вивчати природу, як це роблять дорослі учені, але й задумуватися над тим, що ти бачиш довкола, планувати експерименти та робити обгрунтовані висновки із власних спостережень.

 Тож до справи - гайда досліджувати тварин! Отримані тобою біологічні знання міцніше закарбовуватимуться у свідомості, а навички наукового мислення - розвиватимуться та удосконалюватимуться, стаючи частиною твого світогляду.

 

              "УСМІХАЙСЯ  -  І СВІТ ВЕРТАТИМЕ ТОБІ УСМІШКУ"

                  (Перша п'ятниця жовтня - Всесвітній день усмішки)

Що відомо нам про значення сміху? Найчастіше відповідь на це запитання дають медики, переконуючи, що енергійний сміх посилює кровообіг, зміцнює м'язи живота, прискорює серцевий ритм, знижує кров'яний тиск і допомагає легеням позбутися застояного повітря. Крім цього, сміх сприятливо впливає на імунну й ендокринну системи.

  Сміх і почуття гумору допомагають виходити із найскладніших ситуацій, а здатність знаходити в речах смішне збігається зі здібностями до пошуку оригінальних рішень. Здавна відомо, що виступи в місті цирку з клоунами оздоровлюють його жителів незгірш кількох аптек.

  Наше сьогодення, сповнене тривожністю і негараздами, похмурість облич, напруженість, нервозність у розмовах і стосунках є поганими помічниками у вихованні оптимізму й радісного світосприймання.

  Чи є ліки від поганого настрою? Є! Це - сміх. Учені запевняють, що той, хто часто сміється, не лише рідше хворіє, а й швидше одужує.

 Однак саркастична (злісна, уїдлива) посмішка, навпаки, шкодить здоров'ю.

 Чи відомо тобі, що коли людина позіхає, то може "заразити" цим інших? Те саме й з усмішкою: всміхнись комусь - і на його обличчі теж з'явиться усмішка.

  Хочеш підняти настрій - пожартуй із друзями, разом посмійтесь над веселим жартом чи пригодою.

   "  КОЖЕН, ХТО ПИШЕ ЛИСТА, ПРАКТИЧНО ТВОРИТЬ ПОРТРЕТ СВОЄЇ ДУШІ"

                               (9 жовтня - Міжнародний день поштової служби)

                               ПИШІТЬ ЛИСТИ І НАДСИЛАЙТЕ ВЧАСНО,

                                   КОЛИ ЇХ ЖДУТЬ ДАЛЕКІ АДРЕСАТИ,

                                  КОЛИ Є ЧАС, КОЛИ НЕМАЄ ЧАСУ,
                                  І КОЛИ НАВІТЬ НІ ПРО ЩО ПИСАТИ.

 Пошта відіграє важливу роль у розвитку людського суспільства. Адже поштовий зв'язок був і залишається найдоступнішим і найпоширенішим засобом зв'язку для різних верств населення країни. Про це свідчить велика кількість поштових відправлень. Говорити про пошту можна багато, адже її послугами користується все цивілізоване людство. І в кожної людини своя думка щодо її устрою та якості надання послуг - усього того, з чого складається цей величезний живий організм. У кожній країні пошта, а подекуди лише пошта, є повсякденним і доступним засобом спілкування.

 Щороку, 9 жовтня, світове поштове співтовариство відзначає Всесвітній день пошти на честь історичної дати 9 жовтня 1874 р., коли була укладена Бернська Угода, яка заснувала Всесвітній поштовий союз (ВПС) із штаб-квартирою в столиці Швейцарії м. Берні.

                                                        ЦІКАВІ ФАКТИ

   Як вважають учені, перша пошта з'явилася у Давньому Єгипті. У ті часи листи писали на пергаменті або папірусі. І перший із них було написано ще 4 тисячі років тому.

   А як же було у Київській Русі? Як працювали тогочасні поштарі? Існували кінні гінці. На грудях кожен мав полотняний мішечок із князівськими грамотами. Грамоти були скріплені печатками, що в давнину використовувалися так само, як сучасні поштові штемпелі. Печатки пояснювали, від кого лист. Князівські грамоти писалися на пергаменті.

 9 жовтня 1874 року - день народження Всесвітнього поштового союзу. Він щороку відзначається як Всесвітній день пошти. Нині ВПС обєднує 190 країн, а його штаб-квартира знаходиться у Берні у Швейцарії. Україна теж входить до Всесвітнього поштового союзу і є членом його Адміністративної ради.  Всі важливі питання ВПС вирішує на конгресах.

Під час святкування Всесвітнього дня пошти в містах України відбувається  урочисте погашення поштових марок спеціальними поштовими штемпелями "Міжнародний тиждень листа" та "Всесвітній день пошти". До свята виготовлено художній маркований конверт "Міжнародний тиждень листа", оформлений малюнком дев'ятирічного Артема Пруднікова.

  На одному із фото ви побачите кулю, навколо якої в повітрі ніби кружляють постаті. Це монумент Всесвітнього поштового союзу (ВПС) - міжнародної організації поштовиків, яка діє під егідою Організації Об'єднаних Націй. У 1874 р. 22 країни о'бєдналися і домовились про спільні правила пересилання міжнародної пошти.

   В усі часи наші поштовики славилися винахідливістю й кмітливістю. Наприклад, у 1929 р. мішки з листами літак на льоту скидав біля пошти і підхоплював звідти інші за допомогою спеціального пристрою.

   Поштовики доставляють мільйони передплатних видань до найвіддаленіших куточків України. Протягом року в середньому через руки працівників "Укрпошти" проходить сім з половиною тисяч тонн газет і журналів. Ними можна встелити територію п'яти областей України.

   300 мільйонів конвертів виготовляють щороку! Знаючи, що довжина екватора 40 тисяч 76 кілометрів, підрахували, що з цих конвертів можна викласти стежку навколо Землі.

   Марки з ароматами створюють за допомогою спеціальних фарб та клею. У каталогах про них так і зазначено: "Має аромат м'яти або троянди".

  Вперше для огляду колекцію марок виставлено у Брюсселі 1852 року. 

   Перші каталоги марок з'явилися у 1861 році.

   Першу марку незалежної України було присвячено 500-річчю українського козацтва, вона побачила світ 1 березня 1992 року.

 Щодо подій, які відбуваються зараз в Україні, то "Укрпошта" вже випустила марки з російським кораблем - затонулим крейсером "Москва", з українською"Мрією", з трактором, який тягне російський танк, з песиком Патроном та інші.

  Незвичайний лист написав український письменник Осип Маковей - на телеграфній стрічці завдовжки 30 метрів. А англійський драматург Джордж-Бернард Шоу щодня відправляв по 10 листів, а всього за життя написав їх 250 тисяч - найбільше у світі.

  Цікава колекція поштових скриньок з усього світу. Наприклад, давні паризькі скриньки висіли на стовпах для ліхтарів. У Німеччині та США колись поштові скриньки чіпляли до трамваїв і автобусів. У різних країнах раніше й самі листоноші носили на собі невеликі бляшані поштові скриньки. Українські поштові скриньки виготовляють із спеціального міцного матеріалу, кожна має "серце" - електронний пристрій. Він контролює, коли забирають листи зі скриньки, щоб вони якнайшвидше були відправлені тим, хто їх чекає.

   Часто біля поштових відділень можна побачити величезні жовті фургони з написами "Укрпошта". Ці автомобілі перевозять поштові вантажі по всій країні. За рік вони проїжджають 9 мільйонів 486 км. Це все одно, що 23 рази з'їздити на Місяць.

   Пошти в багатьох країнах, крім звичайних, надають ще й додаткові послуги. Наприклад, у наших поштових відділеннях можна замовити ліки, придбати альбоми для фотографій, мило, пральний порошок, зубну пасту. Французькі поштарі беруть участь у переписі лелек. У Великобританії через поштові відділення продається дозвіл на рибну ловлю. В Австралії на пошті можна замовити й отримати паспорт.

   Наша "Укрпошта" надає майже 70 видів різноманітних послуг. Працює електронна пошта. За допомогою комп'ютера можна оформити передплату на газети й журнали через Інтернет, можна переслати електронні перекази. 

  Електронні перекази - це пересилання грошей з одного місця в інше за допомогою комп'ютера. І оотримують його, на відміну від звичайного, вже за кілька годин. А якщо в одержувача є телефон або електронна адреса, то ще швидше. На пошті в обласних і районних центрах можна відрпавити терміновий електронний переказ, який надходить до адресата за 30 хв.

   Кур'єрська доставка пошти - це коли в межах одного міста чи селища листи, бандеролі й посилки передають одержувачу впродовж дня або навіть чотирьох годин. У Києві їх розвозять спеціальні автомобілі "Укрпошти". Так швидко пересилати пошту можна не лише в межах одного міста, а і по всій Україні. Пересилають прискореним способом листи, бандеролі і посилки з позначкою "Експрес".

  Якщо ми хочемо переслати щось дуже цінне, допоможе нам у цьому "Укрпошта". Можна надіслати рекомендовану поштову картку, лист, бандероль з оголошеною цінністю із позначкою "Вручити особисто". За правилами "Укрпошти" забороняється пересилати все, що має наукову та історичну цінність: архітектурні фрагменти, твори скульптури, живопису, фрески, мозаїку, археологічні знахідки, ікони, унікальні предмети із золота, платини, дорогоцінного каміння, а також цінні музичні інструменти, книжки, документи, живих тварин, продукти, що швидко псуються, небезпечні та брудні предмети, вогнепальну зброю, отруйні та радіоактивні речовини.

   Незважаючи на бурхливий сплеск розвитку електронних та електричних засобів зв'язку, що заполонили світ, пошта сьогодні щоденно відправляє і доставляє мільярди листів, бо ніщо не замінить живого почерку людини, оригіналу документа.   

  Запам'ятайте, як правильно підписувати конверт. Відправник внизу праворуч спочатку пише прізвище, ім'я, по батькові (в називному відмінку) одержувача або назву підприємства чи установи, а потім - назву вулиці, номер будинку, квартири, назву міста чи села, району, області, індекс. Ім'я відправника та його адресу зазначають угорі ліворуч з лицьового боку або у верхній частині на звороті конверта. Адресу слід писати повністю, густо, не пропускаючи рядків, не роблячи пробілів між літерами у словах.

  П'ятизначні поштові індекси повідомляють про місце знаходження і тип відділення поштового зв'язку. Вони полегшують сортування листів, посилок, і їх швидше доставляють адресатам.

                                 НЕВИЧЕРПНА КРАСА ЖИВОПИСУ

                                  (Друга неділя жовтня - День художника)

   Історія цього свята налічує близько 20 років. Враховуючи роль художників України в розвитку образотворчого мистецтва, відродженні національних традицій у мистецтві та на підтримку ініціативи Союзу художників України встановлено в Україні професійне свято - День художника, який відзначаємо щорічно в другу неділю жовтня. Цього дня відкриваються виставки, лунають офіційні й неофіційні привітання на честь митців, проводяться різноманітні заходи з нагоди свята. 

 Україна завжди славилася своїми художніми талантами. Сьогодні митці продовжують і примножують цей особливий дар: з білого полотна. зі шматка опішнянської глини чи з косівського дерева творять високе мистецтво. Справжньому таланту вдається зупинити мить, щоб незабаром перетворити її на вічність.

  Багата й неповторна мозаїка творів мистецтва створює потужний пласт національної культури. У сучасній українській державі людям творчим належить особлива місія: не тільки розкрити світу самобутність нації через призму традиційного мистецтва, але й створити нові шедеври, що органічно впишуться в європейський і світовий культурний простір.

                          14 ЖОВТНЯ  - ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА

                      "ПАМ'ЯТЬ ПРО СЛАВНИХ КОЗАКІВ ЖИТИМЕ ВІЧНО"

Книжкова виставка до Дня українського козацтва та Дня захисника України, що відзначається 14 жовтня.

  Запрошуємо!

                                 14 ЖОВТНЯ - ДЕНЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

                                   "ЖИВИ І МІЦНІЙ, НАША ЮНА ДЕРЖАВО!"

Датою Дня захисника України було обрано 14 жовтня з огляду на історичні традиції вшанування українського війська. Цього дня, як відомо, святкується День українського козацтва.

 14 жовтня Україна вшановує як сучасних захисників, які відстоюють територіальну цілісність Батьківщини у війні з російським агресором, так і вшановує пам'ять героїв різних епох нашої історії.

 Загалом це день, коли необхідно згадати загиблих воїнів внаслідок російської агресії, а також подякувати всім тим громадянам, які присвятили життя захисту української держави і побажати міцних сил і незломленої віри, добрих надій і обов'язкової удачі, незгасного оптимізму і відмінного виконання всіх поставлених завдань.

                        15 ЖОВТНЯ - ДЕНЬ ЗБИРАННЯ ОСІННЬОГО ЛИСТЯ

     В усьому світі листя використовують як добриво, десь з його допомогою опалюють будинки, а десь створюють меблі, папір, картини. Осіннє листя - це, звісно, красиво. Проте романтика осіннього листя чарує всіх, крім тих, хто вимушений його прибирати.

     Осіннє листя і творчість.

     Підприємці з Longal Craft Compani (Китай) дають нове життя опалому листю, перетворюючи його на вишукані твори мистецтва.

   Використовуючи спеціальні інструменти, художники вирізають зі старого листя приголомшливі портрети і картини. Найбільш поширеним матеріалом, використовуваним для вирізання листя, є лист дерева Чинар, що росте в Індії, Пакистані та Китаї;  воно дуже схоже на листя клена.

  Процес створення шедевру дуже непростий і розтягнутий у часі. Він починається зі збору листя восени. Тоді його сушать в тіні близько 10 місяців, а перед початком роботи з різьблення листя кип'ятять у воді близько 5 годин - це гарантує йому особливу структуру і те, що всі шкідники та бактерії будуть знищені.

   Потім частина поверхні листа видаляється вручну тонким інструментом і стає схожою на мереживо. По завершенні роботи лист обробляють воском - тепер цей твір мистецтва можна зберігати десятиліттями.

     В Японії опале листя стало об'єктом стріт-арту. Цей вид мистецтва називається "очіба" (ochiba або   fallen leaf art), ним можна зайнятися і у нас. Ідея складати малюнки і візерунки з опалого листя - пречудова. Нудні сірі тротуари японці перетворюють на картини.


              15 ЖОВТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МИТТЯ РУК

Чи знаєте ви, що:

 Хліб у всі часи і у всіх без винятку народів вважався і вважається священною їжею. Допитливі підрахували, що у світі є тисячі рецептів приготування хліба. Так, у "Книзі таємниць" Альберта Манчуса (1560 рік) описаний рецепт випікання хліба з ... календулою. Автор радить їсти такий хліб щодня аби не хворіти. Американські ж індіанці, наприклад, випікали кукурудзяний хліб з маслом та медом.

                       21 ЖОВТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЯБЛУК

У календарі багато різних цікавих і незвичних свят. Мало хто знає, що 21 жовтня - Всесвітній День яблук. Це свято фарб, смаку та врожаю - його відзначають у багатьох країнах світу. Яблуня - найпопулярніше фруктове дерево і цілком заслуговує на таке свято на свою честь. День яблук розпочався з ініціативи благодійної організації  "Common Ground", яка у 1990 р. в Англії заснувала свято, де можна побачити і спробувати сотні різних сортів яблук, безліч страв і напоїв - від яблучних пирогів і фруктово-овочевої приправи до яблучного соку і сидру.

  Цей плід давно став не лише кулінарним інгредієнтом, але й героєм пісень, казок, та й просто символом - символом молодості, розуму, спокуси... А скільки прислів'їв та приказок можна пригадати про яблука!

   "Немає де яблуку впасти" - так говорять, коли в якомусь місці знаходиться велика кількість людей, і в цьому місці робиться затісно.

  "Яблуко від яблуні недалеко падає" - ця приказка відома нам, як алегорія і дуже часто використовується.

  "Кисла яблуня солодке яблуко не вродить" - яка родина - такі й діти.

   "Яблуко від яблуні далеко не одкотиться, а хоч одкотиться, то хвостиком обернеться" - теж про батьків та дітей.

  "Від одного гнилого яблука увесь віз гниє" - один лихий чоловік може зіпсувати все товариство.

   Хто з нас не любить казки? Саме в казці відображається світла природа яблука: безсмертя, здоров'я, краса , багатство. З народних казок відомі молодильні яблука, які повертають молодість тому, хто їх здобуде. Тому нерідко яблука викрадають (то Жар-птиця прилетить, то якісь царевичі по саду нишпорять). А ще яблуко разом з тарілочкою може бути таким собі казковим телевізором. А от Білосніжці не пощастило - її яблуко виявилось отруйним.

 До вашої уваги міні-виставка "Яблука доспіли, яблука червоні".

 


      24 ЖОВТНЯ  - ДЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ

26 ЖОВТНЯ - ДЕНЬ ГАРБУЗА В УКРАЇНІ

Україну не можна уявити без гарбузів. Гарбуз можна сміливо назвати одним із головних атрибутів осені. Різний за кольором, формою, смаком та запахом, він може бути окрасою або головною стравою на будь-якому столі. Гарбуз - це джерело вітамінів, мінералів і мікроелементів, корисних нашому організму. Він же - головний герой містичного свята Хелловін, яке так стрімко увірвалося в цьому столітті у наше життя.

  Та Хелловін - не українське свято. Воно походить від стародавнього язичницького свята Самайна, яке відзначалося в останній день жовтня. Це традиційне свято древніх кельтів, що жили на території сучасної Британії.

 У цей день кельти відзначали збір врожаю і закінчення жнив. Відзначали свято гучними гуляннями.

 За переказами, цей день вважався містичним, оскільки душі померлих на час поверталися у свої будинки і приводили з собою нечисту силу. Щоб відлякати нечисть, на підвіконня ставили картоплю і ріпу з вирізаними очима та ротом із палаючою свічкою всередині. Пізніше ці овочі замінили гарбузом. А в ХVІ столітті у дорослих і дітей з'явилась традиція ходити по домівках і просити солодощів замість життя.

 Містична та страшна ніч, коли вулиці повняться нечистю, яка галасує, сміється і лякає перехожих - таке відзначення Хелловіну прийшло до нас із закордонних фільмів.

  Вже багато хто з українців б'є на сполох, адже наші діти починають брати участь у таких собі вечірках, де перевдягаються на всяку нечисть та вирізають гарбуз зі страшною усмішкою. А дехто з батьків з гіркотою в голосі зауважує, що як на коляду просять дітей піти з вертепом, то ті відмовляються, а як перевдягатися на кажанів та відьом, то поспішають наввипередки.

  Що ж робити? Заборонити їм святкувати це свято? Ні, звичайно, адже тоді дитина буде все одно таємно про нього читати та ним захоаплюватись.

                                             Краще зробіть підміну!

     Святкуйте не Хелловін, а сімейне свято українського гарбуза!


           ВКЛОНІМОСЬ ХЛІБУ, ВІН СВЯТИЙ!

                             ПРИРОДНИЙ СКАРБ УКРАЇНИ

               (31 жовтня - Міжнародний день Чорного моря)

 Це свято відзначається в день, коли в 1996 році шість причорноморських держав - Болгарія, Румунія, Турція, Грузія, Росія та Україна - підписали Стратегічний план дій по реабілітації та захисту Чорного моря.

 Цей план було розроблено після проведення всесторонніх досліджень морського середовища, які показали, що його життєздатність суттєво погіршилась в порівнянні з попередніми трьома десятиліттями.

  Чорне море знаходиться в "хворобливому стані", викликаному забрудненням, втратою біорізноманітності і надмірним риболовецьким промислом. Відмічено  випадки знищення рибного фонду. Необхідно втілити вже розроблені міри, а також застосувати нові для лікування Чорного моря і врятувати його від подальшої екологічної деградації.

УКРАЇНСЬКИЙ ХЕЛЛОВІН АБО ВЕЛЕСОВА НІЧ: ІСТОРІЯ, ТРАДИЦІЇ, ОБРЯДИ, ПРИКМЕТИ

 В Україні вже багато років відзначають іноземне свято хелловін, у ніч з 31 жовтня на 1 листопада. За легендою у цю ніч душі всіх померлих приходять на землю та блукають вулицями. Дехто ставиться до його святкування вкрай негативно, зазначаючи що це "чуже", запозичене свято. Проте запозичена лише назва, адже в українців раніше був свій хелловін. Існував він за часів вірування у рідних богів і звався Велесова ніч (в честь одного з язичницьких божеств). Святкувалась Велесова ніч так само з 31 жовтня на 1 листопада, коли душі усіх померлих спускалися на землю.

 У ніч на 1 листопада прийнято згадувати хороші речі про своїх померлих родичів, ставити свічку, аби їх душа знайшла дорогу до вашого дому та залишати на вулиці чи на підвіконні частування для потойбічних гостей. Найбільшою вдачею вважалось побачити у сні в цю ніч когось із померлих родичів.

 Хто такий Велес?

 Велес - це дохристиянський, язичницький бог. Його вважали богом мистецтва, музики, поезії, краси, таланту, щастя та любові. Він покровитель усіх творчих людей, волхвів, віщунів, ясновидців. А також опікун усього живого. Вважали, що саме він відповідальний за розквіт людської душі. Також Велеса вважали покровителем худоби. Вірили, що саме він навчив людей співіснувати з природою: обробляти землю, вирощувати зерно, пасти худобу та брати молоко. Він вчив не вбивати тварину, а вчитись доглядати за нею, дбати про неї і за це брати у неї зстрижене хутро чи молоко. Згідно віруванням Велес, перш за все - бог достатку. Тож наші предки шанували його так само сильно, як і Перуна, та ставились з повагою до традицій на Велесову ніч.

 Які обряди існують на Велесову ніч?

 Велесова ніч - це час містичний, тож люди вірили, що їх бажання у цю ніч можуть здійснитись. Записували їх на папірці і клали під подушку перед сном, промовляючи слова:"Темна ніч, заклинаю мені допомогти. Велес, потрудися, загадане, появися".

 Обряд на достаток теж був популярним. Потрібно було зібрати увесь дріб'язок в гаманці та роздати бідним, перед тим промовивши: "Нехай мої гроші допоможуть всім, хто їх потребує. Навколо обернуться і до мене достатком повернуться".

 Також наші предки вірили, що у цю ніч можна отримати відповіді на найскладніші питання. Для цього треба було на ім'я назвати померлого родича та звернутись до нього: "Сьогодні тобі в цей світ приходити - мені пораду приносити. Підкажи, як мені завершити справу".


Футбольний м'яч із синтетичного матеріалу було виготовлено на початку 60-х років ХХ століття. Однак лише наприкінці 80-х років шкіряне покриття м'ячів повністю замінила синтетика. Штучний матеріал міцніший від шкіри й майже не поглинає воду.

  Сучасний м'яч складається з 20 шестикутників і 12 п'ятикутників, які утворюють майже досконалу сферу. Чорні п'ятикутники допомагають футболістам помічати будь-які відхилення м'яча в польоті.

М'ЯЧ КОРОЛЕВИ

Цей м'яч прикотився на Чемпіонат світу з футболу до Німеччини з Великобританії - з Музею Сміта в Стерлінгу. "Погостює" він в одному з музеїв міста Гамбурга. Його вважають найстарішим футбольним м'ячем - йому 450 років! Виготовлений він зі свинячого міхура, обшитий товстою (можливо, оленячою) шкірою. Належав м'яч королеві Шотландії Марії Стюарт. Свідчень того, що вона грала ним, немає. Однак ніхто не сумнівається, що цей м'яч найдавніший.

 НАЙБІЛЬШИЙ У СВІТІ

 А найбільший у світі футбольний м'яч напередодні Чемпіонату світу зведено на півдні Німеччини - заввишки аж 43 метри! Такого м'ячика не забєш у жодні ворота. Об'єм футбольної кульки - 38 800 кубічних метрів.