Бібліотечний світ

                         ЗАВЖДИ БУЛО І БУДЕ ВІЧНЕ -

               ДИТИНА З КНИЖКОЮ В РУЦІ!

                                                              Д.Чередниченко

  В рамках  Всеукраїнської акції "Національний тиждень читання" працівники міської бібліотеки-філії №2 спільно з шкільною бібліотекою провели вікторину "Казки дарують чудеса" для учнів 1-го та 2-го класів.

    Під час літературних ігор та вікторин маленькі читайлики показали себе справжніми любителями та знавцями казок. Діти залюбки брали участь у бібліовікторинах, відгадували загадки, приймали участь у грі "Загадкова скринька"... Цікаво, весело, дружньо пройшов флеш-моб "Читати - це модно!".

В рамках Всеукраїнської акції "Національний тиждень читання" шкільна бібліотека разом з бібліотекою-філією №2 провела з учнями сьомого класу літературно-туристичний круїз "Люблю над Дніпром своє місто зелене", на якому учні мали можливість ознайомитися з літературними альманахами, збірками творів письменників рідного краю, які є у фондах бібліотек. Здобувачі освіти приймали участь у голосному читанні віршів О.Неділі, В.Сідуна, К.Оверченка. Діти ознайомилися з історією нашого краю, приймали участь у літературно-краєзнавчій вікторині.

 В рамках Всеукраїнської акції "Національний тиждень читання" в четвертому класі відбулися голосні читання оповідання Лариси Письменної "Гуля-гуля куций хвіст".

 Проведена акція пройшла цікаво та творчо, діти відчули радість і піднесення від спілкування з книгами й можливістю пізнавати ближче один одного. А це вже мотивація до подальшої зустрічі з книгою.

  В рамках Всеукраїнської акції "Національний тиждень читання" відбулася зустріч дев'ятикласників з поетесою Аллою Криницькою.

  Кожна така зустріч не проходить безслідно. Учні отримали своєрвдне враження, прагнення бути схожими на тих людей, з якими щойно зустрілися чи про яких чули, висловили почуття вдячності творцям прекрасного.

  А.Криницька подарувала бібліотеці безцінні подарунки - поетичні збірки "Осінні замальовки" та "Війна 2022.Рядки обпалені війною".

               4 грудня - 10 грудня  Національний тиждень читання

                       І знову у мандри запрошують книги ...

                       В далекі часи, в дивовижні країни.

                       Відкриються вам таємниці великі,

                       Знайдете ви справді безцінні перлини.

                        Нехай не минає вас байка чи казка,

                       Хай міфи і вірші у душу вам линуть.

                        Та тільки уважно читайте, будь ласка,

                        Тоді лиш почуєте слово нетлінне.

                         І мудрі поради, і жарти дотепні,

                         Й думки, що летять крізь кордони та мури.

                         Усе, чим приваблює світ цей безмежний,

                          Усе, що дарує світ літератури!


З 4 по 10 грудня в Україні проходить Національний  тиждень читання. Мета цього заходу - залучити українців до читання, купівлі та дарування книжок, відвідування бібліотек, а також щоб привернути увагу до українського книговидання та літератури, підтримати видавництва,

 книгарні та бібліотеки.

  У нашій шкільній бібліотеці багато цікавих книжок для дітей українською мовою українських та зарубіжних авторів. Ці книжки знаходяться в фонді та розташовані на книжкових виставках. А кожна дитяча книга - це новий світ.

  Запрошуємо до бібліотеки всіх охочих читачів та пропонуємо ознайомитися з книжками. Кожен зможе обрати книгу на свій вік, смак, свої вподобання та інтереси.

              СПОРТОМ ЗАЙМАТИСЯ - ЗДОРОВ'Я НАБРАТИСЯ

                        9 вересня - День фізичної культури і спорту

    Здавна людина прагнула бути сильною, спритною, витривалою. Уже первісні люди тренували свої м'язи в бойовому танку чи у завзятій вільній боротьбі. А ще вправлялися в бігові, у метанні списа, в перенесенні з місця на місце важких вантажів. Так вони ставали мужніми мисливцями та воїнами.

   У пізніші часи в кожного племені чи народу були свої спортивні вправи.

   Стародавні шумери, а згодом і римляни організовували перегони на запряжених кіньми колісницях.

   Жителі Ассирії влаштовували змагання для воїнів з плавання. Вправлялися також і в фехтуванні на мечах.

 У Давньому Єгипті чи не вперше з'явилися вправи з м'ячем. Учасники перекидали його один одному, били по ньому рукою чи ногою.

 А от індійці вигадали оригінальну гру для розвитку мислення. Називалася вона "чатуранга", що відома сьогодні в усьому світі як шахи.

   Викликає приємний подив і спортивний розвиток у Стародавньому Китаї. Тут зародився такий вид спорту як єдиноборства. Китайці першими почали приділяти увагу спортивній медицині й масажам. А ще - дихальній гімнастиці. Навіть щось схоже на найпопулярнішу нині гру - футбол теж придумали китайці. 

  Свого часу неабияку увагу фізичному загартуванню приділяли й на Запорізькій Січі козаки. Вони й силою та спритністю мірялись і на шаблях та списах вправлялися, й у верховій їзді не було їм рівні.

   А взагалі спорт став особливо популярним після запровадження у Греції Олімпійських ігор. У цьому величному святі сили й краси зголосилося брати участь багато країн.  Та й видів спорту поступово стало стільки, що тут годі їх і перелічити ...

  До вашої уваги книжкова виставка "Свято сили, краси і здоров'я".

  

      В КРАЇНУ ЗНАНЬ СРІБЛЯСТИЙ ДЗВОНИК КЛИЧЕ

                               1 ВЕРЕСНЯ - ДЕНЬ ЗНАНЬ!

  Гляньте! Тепле і чудове літо залишає нас! Кидає нам останні погляди і поступається золотій осені. Перше вересня - і вона вже стоїть на порозі, привітно посміхаючись гарним та повністю готовим до навчання школярам. Шкільний двір переповнює радість і сміх. Цей чудовий настрій передається всьому: і ніжному теплому вітру, і чистому небу, і яскравому сонцю ...

  Чуєте, це лунає Перший Дзвоник! І душа наповнюється цими звуками ... Дзень ... Дзень ... Десь у серці лунає музика осені та знань ...

  Наша гімназія знову оживає. Ще вчора вона стояла тиха та порожня, а сьогодні вже зустрічає своїх дітей.

   Перше вересня ... Попереду цілий рік нових знань, нових пригод та гімназійного життя ...

  З вересня по травень - 9 місяців - у школі народжується диво. Неграмотні починають читати, нетямущі пізнають істини, недовірливі впевнюються у неповторності цього світу.

 Вітаємо з Першим вересням !!!

  Бажаємо Вам, щоб новий навчальний рік був кращим за попередній, щоб Вам надалі щастило з успіхом долати усілякі перешкоди бурхливого та цікавого шкільного життя. 

  З новим ВЕРЕСНЕМ!


  В Україні першого вересня  учитель проводить перший святковий урок, який щороку має свою тему.

  Першокласники Німеччини відрізняються тим, що у День знань приходять до школи не з квітами, а з великим різнокольоровим пакетом. Цій традиції вже майже 150 років. Напередодні свята діти майструють конусоподібний пакет, у який батьки кладуть солодощі та потрібні для навчання речі. Вже сидячи за партою, першокласники можуть розгорнути яскравий шкільний подарунок і подивитись, чим цікавим наповнили його батьки.

  У Канаді першого вересня діти не йдуть до школи - вони святкують разом із батьками не День знань, а останні дні літа. Перший понеділок вересня називається Днем праці. Він вважається днем закінчення літнього відпочинку школярів. А школа для всіх стартує у перший вівторок вересня.

  У США навчання починається в серпні або у перший вівторок вересня, бо кожний штат встановлює свою програму для школірів.

  У Японії, а також Австрії, за давньою традицією, дітей у школі вчать писати і правою, і лівою рукою. У більшості країн пишуть зліва направо. Справа на ліво пишуть учні східних країн. А в Стародавній Греції писали перший рядок справа наліво, а другий - навпаки.

                                                               ЗВІТ

           роботи бібліотеки  Ліцею № 1 за 2022 - 2023 навчальний рік

    Тема над якою працює бібліотека: "Пошук сучасних форм і методів популяризації літератури і розвитку читацьких інтересів як засіб виявлення нахилів і здібностей читачів".

   У своїй діяльності бібліотека керується Конституцією України, чинним законодавством, нормативно-правовими документами Міністерства освіти і науки України, що визначають основні напрями роботи бібліотек освітянської галузі.

   У Законі України "Про загальну середню освіту" важливе місце відводиться культурно-виховній і просвітницькій роботі у закладах освіти. Бібліотека ліцею є важливим засобом і формою втілення в життя цієї вимоги. Саме вона сприяє формуванню культури читання, саморозвитку особистості дитини, підвищенню інформаційної, освітньої, пізнавальної, інтелектуальної діяльності учнів. 

  Бібліотека ліцею є важливою ланкою забезпечення навчально-виховного процесу в ліцеї, структурним підрозділом навчального закладу, крім того обслуговує вчителів, учнів та батьків. Комплектування, вибір методів та форм роботи орієнтовані на навчально-виховне, культурне та суспільне життя ліцею. Бібліотека будує свою діяльність за схемою: "бібліотекар - учитель - учень".

   Книжковий фонд бібліотеки - систематизоване зібрання творів друку та інших документів, підібраних у відповідності до завдань бібліотеки і потреб її читачів. Бібліотечний фонд - певним чином упорядковане, систематизоване, розміщене в приміщеннях бібліотеки, розставлене на стелажах і полицях, доступне для читачів зібрання документів.

   Особливості складу фонду бібліотеки обумовлюються фізіолого-психологічним процесом розвитку дітей на різних вікових ступенях становлення.

  Саме тому при формуванні книжкового фонду бібліотеки я керуюся головним принципом - віковим. Він дуже тісно пов'язаний з педагогічними принципами доступності, наочності, цікавості, дохідливості.

  У нашій бібліотеці книжковий фонд, що призначений для дитячого читача, поділяється на такі окремі фонди з урахуванням вікових особливостей дітей:

а) фонд для учнів 1 - 4 класів;

б) фонд для учнів 5 - 8 класів;

в) фонд для учнів 9 - 11 класів та педагогічних працівників.

   В бібліотеці відкритий доступ до книжкових фондів, це дає учням можливість почувати себе вільно, краще вивчати розміщення та склад книжкового фонду, вільно у ньому орієнтуватися, а у бібліотекаря є можливість при відкритому доступі влаштовувати на стелажах та полицях виставки, проводити бесіди, давати корисні поради, рекомендувати кращі твори.

Каталоги та картотеки відтворюють фонд бібліотеки, вони дають можливість протягом короткого часу надати користувачеві інформацію про наявність окремої книги в фонді бібліотеки.

  У бібліотеці створено алфавітний та систематичний каталоги, які постійно поповнюються, редагуються. Розміщені вони у каталожному ящику, на якому стоять покажчики: "Алфавітний каталог", "Систематичний каталог". Також у бібліотеці є  предметний каталог для вчителів і батьків. У бібліотеці є картотеки, вони доповнюють каталоги, розкривають фонд, зокрема:

Однією із характерних особливостей формування бібліотечного фонду бібліотеки є те, що вона комплектує і веде два окремих фонди: художній (основний) і бібліотечний фонд підручників. Бібліотечний фонд підручників зберігається у бібліотеці окремо від художнього фонду. Підручники розставлені на стелажах за віковими категоріями учнів.

  Підручники видаються безкоштовно учням і вчителям, підлягають щорічній інвентаризації і заносяться на баланс бібліотеки.

  В бібліотеці є інвентарна і сумарна книги. За інвентарною книгою проводиться щорічна інвентаризація бібліотечного фонду.

 З метою вдосконалення обліку підручників, запобігання втраті та визначення стану збереженості, при поверненні книг в бібліотеку, введено інвентарний облік підручників. Реєстраційна облікова картка відображає рух кожного видання підручника. У картці позначається автор і назва видання, видавництво, ціна одного примірника, кількість книг, що надійшли  і вибули. На зворотній стороні відображається кількість виданих підручників. Облікові картки складають роеєстраційну картотеку руху підручників кожного окремого видання за галузями знань (предметів). Картки розставляються за класами. Всі операції обліку бібліотечного фонду підручників здійснюються бібліотекарем. В кінці року, на підставі сумарної книги, робиться звірка руху книжкового фонду з бухгалтерією. Сумарний облік дає загальні відомості про фонд бібліотеки і зміни, які в ньому відбуваються. Підручники видаються бібліотекарем на початку навчального року учням, вчителям початкових класів. В кінці навчального року учні 5-11 класів та вчителі початкових класів здають їх у бібліотеку. Кожного навчального року проводиться замовлення підручників.

  Зовнішній вигляд бібліотеки несе в собі інформаційне навантаження. Нашу бібліотеку оформлено з метою прищеплення дітям любові до книги, розширення кругозору та створення затишних та комфортних умов для користувачів бібліотеки.

  У цьому навчальному році почав функціонувати сайт бібліотеки КЗ "Ліцей №1" Світловодської міської ради". Його електронна адреса:   sites.googl.com/view/bibl1,

де бібліотекар висвітлює новини, нові надходження, масові заходи та перебіг бібліотечних акцій. Метою створення сайта є задоволення інформаційних потреб усіх учасників навчально-виховного процесу, і саме тому пріоритетними завданнями визначено висвітлення подій бібліотечного життя, популяризацію професії бібліотекаря в учнівському середовищі, співпрацю з іншими навчальними закладами. Це своєрідна візитівка, новий зручний інструмент взаємодії бібліотеки ліцею з усіма учасниками навчально-виховного процесу. Сайт став потужним інформаційним ресурсом, що працює на залучення всіх відвідувачів бібліотеки до актуальної інформації. На ньому розміщено інформацію про бібліотеку, світлини з виховних заходів, календар знаменних і пам'ятних дат з розповідями про свята, краєзнавчу інформацію, віртуальні книжкові виставки та багато іншого.

  Велике значення у роботі бібліотеки має наочна форма поауляризації книги.Книжково-ілюстративні виставки та тематичні полички дозволяють розкрити бібліотечні фонди, пробудити інтерес до літератури та спонукати читача до читання: виставка - ситуація "Моя країна - Україна", "Національна символіка України", "Кіровоградщина - моя маленька Батьківщина", "Захист України - конституційний обов'язок кожного громадянина", "Козацька слава не вмре, не загине!", "Здоров'я людей - головний скарб нації", "Ми всі господарі природи, тож бережімо її вроду!" Вже стало традицією в січні кожного року оформляти книжкову виставку та тематичні полички до Дня Соборності України та згадувати трагічний день в історії нашої країни, коли зовсім юні українці стали на захист своєї незалежності. Тематичні полички "Моя соборна, суверенна - нам берегти тебе, Соборну і єдину" та "Коли стають до зброї діти, народ цей не перемогти" виховують повагу до історичного минулого, до борців за незалежність України, а також розкриває причини трагедії під Крутами.  ; виставка-реклама нових надходжень "Книжкові новини - для кожної людини", виставка-казка "Скриня чарівних казок".

  Для надання допомоги вчителям з питання вдосконалення освітнього процесу важливу роль відіграють книжкові полички "Методична скринька" та "КнигоНУШ".

  Також у бібліотеці існує та кожний місяць оновлюється "Календар знаменних та пам'ятних дат", за допомогою якого користувачі мають змогу ознайомитися зі святами поточного місяця та підібрати літературу про цікаві події нашого народу та держави. Так було оформлено книжкові виставки: "Співає осінь на усіх дорогах", "Подивіться - по дорозі торохтить зима на возі", "Йде весна запашна, квітами-перлами закосичена", "Ходить полем щедре літо, нахиляє медоцвіти, наливає колоски, розрум'янює садки", "Ходять хмари в небі синім. Тихо вересень прийшов", "Багряне листя в жовті коси вплітає осінь у садах", "Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту перуку", "Грудень рік кінчає, а зиму починає", "Я зима, не сива, я, зима, красива",  "І білий скульптор на землі поставив крапку лютому", "Пройшла зима, весна настала. Березень зиму ламає", "Весняний день видзвонював промінням золотим", "Травень ліс прибирає - літо в гості накликає", "Червень манить, червень косить, в своє царство всіх запросить", "Святий Миколай, до нас завітай", "Новий рік крокує по планеті", "Від Стрітення до Масляної", "Великдень просить на гостину".

 Також у приміщенні бібліотеки проводилось багато виставок літератури різної тематики:"Світ ловив мене, та не спіймав" - до 300-річчя з дня народження Г.С.Сковороди, "Щасливий дар - творити для дітей" - до 120-річчя з дня народження Н.Забіли, "Бережіть собори ваших душ" - до 105-річчя з дня народження О.Гончара, "Найважливіще в житті - краса, совість і казка" - до 90-річчя з дня народження В.Близнеця, "Василь Сухомлинський - наш сучасник, наша історія і наше майбутнє" - до 105-річчя з дня народження В.Сухомлинського, "Передаймо нащадкам наш скарб - рідну мрву" - до Міжнародного дня грамотності, "Спортом займатися - здоров'я набратися"- до Дня фізичної культури і спорту, "Хай мир буде на всій Землі!" - до Міжнародного дня миру, "Стежками музичної планети" - до Міжнародного дня музики,  "Зв'язок з усім світом" - до Міжнародного дня поштової служби,  "Магія пензля" - до Дня художника,  "Пам'ять про славних козаків житиме вічно" - до Дня українстького козацтва,  "Живи і міцній, наша юна державо!" - до Дня захисника України, "Плекатимеш мову, цвістимуть слова" - до Дня української писемності, "Свічка плакала в скорботі" - до Дня пам'яті жерт голодоморів, "Волонтерство - це одне з найцінніших досягнень суспільства" - до Міжнародного дня волонтерів,  "Краще за гори можуть бути лише гори, на яких ти ще не бував!" - до Міжнародного дня гір,  "Чайний аромат" - до Міжнародного дня чаю,  "Твоя безпека в Інтернеті" - до  Всесвітнього дня безпечного Інтернету,  "Рідна мово, я в тобі воскресну" - до Міжнародного дня рідної мови, "Ода письменникам" - до Всесвітнього дня письменника,  "Ліси - національне багатство" - до Міжнародного дня лісів,  "Поезія - мелодія душі" - до Всесвітнього дня поезії, "Вода - це найбільші ліки на землі" - до Всесвітнього дня водних ресурсів, "Театральні автографи часу" - до Міжнародного дня театру,  "Королівство книг  запрошує" - до Міжнародного дня дитячої книги, "Здоров'я - мудрих гонорар" - до Всесвітнього дня здоров'я,  "Чарівне моє довкілля" - до Дня довкілля,  "У долонях Всесвіту - Земля" - до Всесвітнього дня Землі, "Танець - це таємна мова душі" - до Міжнародного дня танцю, "І травень знову нагадає історію жахливих днів" - до Днів пам'яті і примирення, "Материнська любов, як весна, зігріває" - до Дня матері,  "Сім'я - святиня духу людського" - до Міжнародного дня сім'ї,  "Україна - держава європейська" - до Дня Європи,  "Скарбниці народної пам'яті" - до  Міжнародного дня музеїв, "Скарб, якому немає ціни" - до Дня слов'янської писемності та культури.

                                                       ВИСНОВКИ

 Практика показала, що сьогодні неможливо підходити традиційно до мотивації дітей до читання. Нові завдання сучасної освіти потребують інноваційних підходів, підвищення ефективності до надання бібліотечних послуг. Інноваційні та інформаційно-комунікаційні технології дають бібліотекарю необмежені можливості через велику їх різноманітність, сприяють всебічному розвитку особистості учня, формуванню ключових компетентностей. Залучення до процесу навчання усіх учнів, побудова бібліотечних заходів на основі діалогу забезпечує тим самим простір для осмислення школярами не тільки свого, а й чужого досвіду.

        Завдання бібліотеки на наступний навчальний рік


  

  

                    МАНДРІВКА У МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ

 Сьогодні, 18 травня, святкується Міжнародний день музеїв! Це день, коли ми відзначаємо роль музеїв у збереженні культурної спадщини та сприянні освіті та розвитку суспільства.

  Музеї - це місця, де ми можемо зануритися в минуле, побачити світ очима наших предків, відчути атмосферу історії та мистецтва. Вони є скарбницями знань, де кожна виставка розповідає свою унікальну історію.

  Павлиш ... Маленьке селище, яке загубилося в неозорих степах Кіровоградщини. На високому пагорбку при дорозі стоїть будинок із червоної цегли, споруджений майже сто років тому. Це - знаменита на весь світ Павлиська школа, у якій двадцять два роки пропрацював найвидатніший педагог сучасності Василь Олександрович Сухомлинський (1918 - 1970).

                                          І музеї бувають ... живими

  Після смерті великого педагога і мислителя при Павлиській школі відкрили музей В.О.Сухомлинського. Його незвичність у тому, що усі тутешні експонати ... живі. Життя музею- не лише екскурсії для гостей і заходи, приурочені до знаменних дат. Тут працює клуб юних сухомлинців - учнів Павлиської школи "З поглядом у майбутнє". Вони вивчають спадщину свого славетного земляка, архівні матеріали, пишуть статті до місцевої газети, працюють екскурсоводами, ведуть великий пошук - збирають дані про тих, хто навчався в школі, коли директором був Василь Олександрович. Діти власноруч роблять маленькі сувеніри, які дають кожному, хто відвідує музей, - значки у формі маленького серця, виготовленого з червоної тканини. І, розлетівшись у США, Японію, Китай - в усі куточки планети, - вони завжди нагадуватимуть про велику Людину та Вчителя, який "серце віддав дітям".

 Більше цікавої інформації про історію створення, структуру та сучасний стан музею ви дізнаєтесь за посиланням:

https://uk.wikipedia.org>wiki

 У шкільній бібліотеці організовано книжкову виставку  "Скарбниці народної пам'яті", з якою ознайомилися учні 9 класу (класний керівник Артеменко А.Г.).

   Нехай Міжнародний день мезеїв нагадає нам про значення музейної справи та надихне нас більше впливати на світ через культуру, мистецтво та історію.



ПІСЕННА ТВОРЧІСТЬ ТАРАСА ГРИГОРОВИЧА ШЕВЧЕНКА

                                    Наша дума, наша пісня

                                    Не вмре, не загине ...

                                    От де, люде, наша слава,

                                     Слава України.

  9 березня виповнюється 209 років від дня народження українського Кобзаря, поета, філософа, художника - Тараса Шевченка.

  Учитель гімназії Данило Крижанівський не сподівався, що покладений ним на музику уривок з поеми Т.Шевченка "Причинна" - "Реве та стогне Дніпр широкий" стане народною піснею.

  Широка, розспівана мелодія набула уособлення сили і незборимості народу. Як символ його неререможності, віри в перемогу над фашизмом звучали інтонації цієї пісні в "Поемі про Україну" композитора О.Александрова в роки Великої Вітчизняної війни. 

 Популярністю цієї мелодії було зумовлено і вибір позивних Українського радіо.

 Творчість геніального сина українського народу непідвладна часові. Його спадщина належить не лише Україні, а всьому людству. Світ знає Тараса Шевченка передусім як поета, але він - прозаїк, драматург, художник, скульптор. В образотворчому мистецтві відомо понад тисячу робіт Шевченка. Він був видатним портретистом, пейзажистом, гравером-офортистом. За графічні роботи йому було присвоєно звання академіка.

  Шевченко і музика - це ще одна сторінка його багатогранної особистості. Нерозривним були для Тараса Григоровича поезія і пісня. Він постійно цікавився музичним мистецтвом, знав і розумів різноманітні жанри народної та професійної музики.

  Наприкінці 30-х - у першій половині 40-х років, живучи в Петербурзі, Шевченко не пропускав жодної нагоди відвідати оперний театр чи концертну залу, стежив за музичним життям столиці, спілкувався з відомими композиторами та музикантами-виконавцями, успішно опановував складні закони музичної естетики.

 Не випадково його "Щоденник" і повісті рясніють влучними зауваженнями щодо різних музичних явищ, коментарями до опер М.Глінки, В.А.Моцарта, Д.Мейєрбера, творів Л.Бетховена, Ф.Мендельсона, Ф.Шопена.

  Був Тарас натурою музикальною, мав добрий голос, чудові пам'ять і неабиякий музичний слух. Ще малим хлопчиком, почувши нову пісню, він одразу переймав її слова й мелодію. Не випадково вся його творчість пов'язана з народними піснями. 

  Без пісні Шевченко не міг жити. Найбільше враження на нього, сироту, справляли пісні, що були співзвучні його жорстокій сирітській долі. У пісні, зазначав поет, "святу правду" проголошує сам народ. 

 Як заспівала Шевченкова щедра душа, коли він став вільним! Сучасники у своїх спогадах про поета говорять, що він за роботою завжди тихесенько наспівував, зачаровуючи товаришів і свого вчителя - "великого Карла", як називав він Брюллова.

  Пісні супроводжували Т.Шевченка все життя: в засланні, під час нестерпного довгого чекання документів про звільнення. Переконливим свідченням того, як досконало поет знав українське пісенне багатство у всіх його жанрах, є вірш "Перебендя", в невеликому уривку якого згадується 11 пісень.

  Обрядові, побутові, чумацькі, козацькі, рекрутські, кріпацькі, сирітські пісні! В кожнім жанрі Шевченко був знавцем. Багато з них пам'ятав і залюбки при нагоді співав.

  Свої вірші Т.Шевченко часто уявляв як пісні і співав їх на народні наспіви, а з проханням покласти вірші на музику звертався до фахівців фольклору, композиторів. Тому так легко відбувся перехід творів Тарасас Григоровича з суто літературної в пісенно-музичну сферу.

 Пісні "Зоре моя вечірняя" (музика Г.Гладкого в перекладанні О.Чоботарьової), "По діброві вітер виє" (в обробці В.Уманця), "Тече водо з-під явора" (автор невідомий), "Садок вишневий коло хати", "Вітер в гаї не гуляє", "Я дивлюся - аж світає" - всі три Я.Степового, а також "Вітер буйний" (музика Б.Фільц), "Зацвіла в долині" (музика А.Філіпенка) пройняті відчуттям української природи, у них поєдналися невіддільні від народного живописання такі складові пейзажу, як вечірня зоря, зелена діброва, широке поле, буйний вітер, вишневий садок, червона калина, вода з-під явора, верба над водою.

 Так само, як і в народнопісенній творчості, образи природи у Шевченка постають як живі істоти: бачать, чують, пам'ятають.

 "Кобзар" Шевченка став своєрідним пісенником нашого народу, джерелом численних музичних творів. До творів поета складав музику найгеніальніший композитор - народ, а слідом за ним - композитори-професіонали. Серед них найвизначніше місце належить Миколі Віталійовичу Лисенкові, який написав на слова Шевченка близько ста музичних творів і окремою книжкою видав музичні твори "Музика до Кобзаря".

  З композиторів минулого до творчості Т.Шевченка, крім М.Лисенка, звертались: К.Стеценко, А.Заремба, П.Чайковський, М.Мусоргський, С.Рахманінов, В.Вахнянин та інші. Композитори ХХ ст. - Л.Косенко, Л.Ревуцький, Б.Лятошинський, В.Вериківський, Г.Майборода, Г.Жуковський, К.Данькевич - писали твори, присвячені Шевченкові і на його слова.

  Дослідники нараховують понад 2000 композицій на слова Т.Шевченка, а весь "Кобзар" містить 227 окремих назв творів.

  Унікальним явищем творчого процесу є Шевченків "Заповіт" - до нього зверталися 42 композитори: Г.Гладкий, М.Лисенко, М.Вербицький, К.Стеценко, Л.Ревуцький, Б.Лятошинський, С.Людкевич, Р.Глієр, С.Прокофєв та інші.

  Гармонійній вправі, написаній на слова "Заповіту" десь перед 1870 роком полтавським аматором Гордієм Гладким, на яку спершу  ніхто не звернув особливої уваги, судилося стати безсмертною піснею. "Заповіт" звучав на антиурядових демонстраціях і мітингах, його співали, проводжаючи в останню путь полеглих борців проти царизму.

  Як пісня "Заповіт" набрав широкої популярності далеко за межами нашої Батьківщини. Уже в ХІХ ст. він був перекладений польською, сербською, болгарською, чеською, німецькою, французькою, англійською мовами.

   У наш час відомі переклади "Заповіту" багатьма мовами світу. Він звучав у Парижі у виконанні Ф.Шаляпіна, його чули в далекій Іспанії в часи, коли українська рота ім. Т.Г.Шевченка в складі інтернаціональної бригади боролася проти фашизму.

 Пройняті ідеями гуманізму, сповнені надзвичайної емоційної сили та віри в торжество правди, свободи, братерства, запальні слова "Заповіту" надихали й надихатимуть покоління людей і тих, хто рвав кайдани, і тих, хто нині будує нову, самостійну державу - Україну.

  Тараса Шевченка справедливо можна назвати справжнім музичним поетом, адже більшість своїх віршів він творив як пісні.

 У шкільній бібліотеці підготовлено книжкову виставку "І лине Шевченкове святе слово над землею". 

  

                       РІДНА  МОВО, Я В ТОБІ ВОСКРЕСНУ 

21 лютого ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови. Це свято нагадує не лише про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.

          В землі віки лежала мова

          І врешті вибилась на світ.

          О мово, ночі колискова!

          Прийми мій радісний привіт, - писав наш великий лірик Олександр Олесь, вітаючи відродження українського слова на початку ХХ ст.

"Діамантом золотим" назвав її колись Володимир Самійленко, а наш сучасник Дмитро Білоус - "дивом калиновим".

  Великі люди нашої землі завжди підкреслювали велике значення рідної мови в житті людини. Аварський письменник Расул Гамзатов так висловився про мову свого маленького народу: "Моя рідна аварська мово! Ти моє багатство, скарб, що зберігається про чорний день, ліки від усіх недуг ... Ти за руку, як хлопчика, вивела мене з аулу у великий світ, до людей, і я розповідаю їм про свою землю".

 Німецький педагог Й.-Г. Гердер писав: "Хто не любить рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім'я людини". Французький письменник Вольтер зазначав, що за шість років можна вивчити всі європейські мови, але треба вчити все життя рідну мову, бо то невичерпна глибочінь.

Українська мова надзвичайно багата словниковим складом, вона поетична, надзвичайно мелодійна, красива і співуча.

  Про багатство нашої мови, її розвинуту синоніміку прекрасно написав поет Олександр Підсуха у вірші "Рідна мова":

                    Ой яка чудова українська мова!

                    Де береться все це, звідкіля і як?..

                    Є в ній ліс-лісок-лісочок, пуща, гай, діброва,

                    Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак.

                    І така ж розкішна і гнучка, як мрія.

                    Можна "звідкіля" і "звідки", можна і "звідкіль".

                    Є в ній хурделиця, віхола, завія,

                    Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.

  А Любов Забашта неповторно передає глибинні народні скарби нашої мови. Вчитаймося в її поетичні рядки:

                    Хочеш мови пізнати скарбницю,

                    Приїзди у Прилуки мої,

                    Тут вона, як вода-срібляниця,

                    Як прозорі дзвінкі ручаї.

                    І виходить Наталка із хати,

                    І виносить вам кухоль води, 

                    І така в неї мова багата,

                    Хоч в словник її, чисту, введи.

  Сьогодні українська мова - державна. Проте проблем у її розвитку чимало. І лише всією спільнотою ми можемо подолати, коли берегтимемо скарби, полишені предками, коли примножуватимемо, збагачуватимемо її теперішній розвиток.

 Отож любімо і шануймо рідну мову, наш найдорожчий скарб. І не забуваймо заповіту великого Кобзаря:

                І чужому научайтесь,

                Й свого не цурайтесь.

  Відзначаючи цей день, у бібліотеці була влаштована книжкова виставка "Живої мови чарування". Учні першого класу, які завітали до бібліотеки, ознайомились з історією походження української мови, з народною мудрістю в українському слові, розгадували мовні ребуси, читали поетичні рядки.

                    ГЕРБ УКРАЇНИ - СИМВОЛ ВІРИ Й НАДІЇ

19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила Державним гербом України Тризуб.

Золотий тризуб на синьому щиті - знак Київської держави часів правління Володимира Великого, що символізує безперервність тривалого історичного розвитку українського народу.

Державний герб України один з трьох державних символів України нарівні з прапором і гімном. Для українців в усьому світі Тризуб символізує нерозривний зв'язок із Вітчизною. У різні періоди історії наш Тризуб ставав символом боротьби за незалежність.

  Цікаві факти:

  Найбільший тризуб знаходиться на території Івано-Франківської області. Його виклав один із воїнів УПА на місці боїв повстанської армії із загонами НКВС. Гербу, який викладено з білого гірського каменю, вже понад 70 років.

  Тризуб - це відголос історії нашої нації та символ боротьби за суверенітет нашої Держави. Кожен патріот та свідомий українець схиляє голову перед гербом своєї країни. Тим самим він схиляє голову перед своїми пращурами, які брали участь в розбудові нашої країни та відстоювали її самобутність і незалежність.

 Шануймо наші державні символи, обереги, за які помирали кращі сини і доньки української землі.

НАШ СТЯГ - ПШЕНИЦЯ У СТЕПАХ ПІД ГОЛУБИМ СКЛЕПІННЯМ НЕБА

28 січня Верховна Рада України затвердила національний синьо-жовтий прапор Державним прапором України 

 28 січня 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про затвердження державним прапором України Національного прапора". У ній зазначається: Державний Прапор України "являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини.

  Існує популярне тлумачення, за яким синій колір символізує небо, а жовтий - пшеничне колосся.

            Цікаві факти про державний прапор України

     СОБОРНІСТЬ   УКРАЇНИ  -   ВІД   ІДЕЙ   ДО   СЬОГОДЕННЯ

    День Соборності - свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту воз'єднання Української Народної Республіки і  Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року.

   Свято встановлено в Україні, "... враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави ...", згідно з Указом Президента України "Про день соборності України" від 1999 року № 42/99.

  З нагоди свята в бібліотеці оформлено книжково-ілюстративну виставку "І Україна в нас одна - Соборна, Незалежна", а панорама фактів "Соборність України - від ідей до сьогодення" допомагає користувачам здійснити історичну мандрівку по сторінках свята Соборності.

  Узимку завжди хочеться снігу та дива, але якщо вони десь забарилися, то святковий настрій можна знайти у книжках. За читанням можна провести багато прекрасних зимових вечорів. Саме книги допоможуть налаштуватися на святковий лад, відчути незабутню атмосферу затишку і тепла.

  Зима. Пора року зимових чудес та свят. Про цю казкову пору можна чимало розповідати, але краще це зробити мовою поезії. До вашої уваги добірка віршів про зиму, природні явища, які змусять вас побачити красу засніженої природи, відчути радість святкового настрою та подарують відчуття гармонії.

 Скануй GR-коди на святковій ялинці або переходь за посиланнями, читай та вивчай вірші українських поетів!

  Навіть, якщо цього року свята відчуваються зовсім по-іншому, кожен з нас, хоче хоча б на мить відчути дух Різдва, Надії та Віри у краще, як у дитинстві. Пориньте у казковий світ новорічних дитячих книжок, що наповнений магією Різдва. Познайомтеся із зимовими історіями, які допоможуть створити новорічний настрій цілій родині.

40 віршів про зиму, які легко-легко вивчити дітям:

https:// osvitanova.com.ua/posts/3175-40-virshiv-pro-zymu-iaki-lehko-lehko-vyvchyty-ditiam

Вірші про зиму: красиві українські поезії для дітей і дорослих:

https://maximum.fm/virshi-pro-zimu-krasivi-ukrayinski-poeziyi-dlya-ditej-i-doroslih-n151917

Вірші про зиму:

https://deti.e-papa.com.ua/virshi-dlya-ditei/virshi-pro-zimu/

Дитячі віршики про зиму:

https://pustunchik.ua/ua/online-school/literature/ukrainian/virshi-pro-zymu

Вірші про зиму короткі, красиві, душевні:

https://mykniga.com.ua/poradi/virshi-pro-zimu-korotki-krasivi-dushevni.html

Зимові вірші:

https://xn--80aaukc.xn--j1amhzimovi_virshi.html

Найкрасивіші вірші про зиму та Новий рік для дітей українською мовою: 

https://zatyshok.net.ua/14639/