Тренінг "Безпечний Інтернет"

Мета

1. Дослідити позитивні і негативні наслідки Інтернету;

2. Сприяти обізнаності учнів про небезпеки, які існують в Інтернеті та про шляхи їх подолання;

3. Мотивувати їх поширювати цю інформацію у своєму середовищі.

Завдання

1. Озброїти учасників відомостями щодо ризиків в мережі Інтернет.

2. Сформувати спільно із учасниками правила безпеки під час роботи в мережі Інтернет.

3. Сформувати розуміння необхідності дотримання певних правил поведінки в мережі Інтернет.

Критерії успіху. Враховуючі, що тренінг формує поведінку, а не рівень обізнаності щодо проблеми безпеки дітей в Інтернеті, основним критерієм успіху є висловлювання учасників під час рефлексії наприкінці тренінгу.

З них більше половини не знають про його небезпеки. У то й же час 73% батьків впевнені, що їхня дитина захищена від будь-яких небезпек у мережі. І лише 13% вчителів вважають, що навчати основам безпеки в Інтернеті потрібно у школі.

З кожним новим поколінням підвищується рівень проникнення Інтернету в сім’ї. Сьогодні все більше дітей користуються Інтернетом для спілкування, пошуку інформації, ігор, завантаження мультимедійного контенту. Але з розширенням можливостей в онлайні збільшується і кількість ризиків. Що ж може трапитись у реальному житті через безтурботну віртуальну поведінку? Чи знають про це діти? А батьки? Чи усвідомлюють вони необхідність навчання не просто тому, як користуватися мережею Інтернет, а ще й тому, як уникнути небезпечних ситуацій? Чи можна віднести це до сфери компетенції шкіл?

Детальне дослідження вперше було проведено в Україні. Його результати наведені нижче.

Ключові результати:

• З 96% дітей-користувачів Інтернету віком від 10 до 17 років 51% не знає про небезпеки в мережі.

• 52% дітей виходять в Інтернет передусім для спілкування у соціальних мережах, де залишають свій номер мобільного телефону (46%), домашню адресу (36%), особисті фото (51%).

• 44% дітей знаходяться у потенційній зоні ризику (розміщують особисту інформацію) і 24,3% вже були в ризикованих ситуаціях (ходили на зустріч з віртуальними знайомими). У віковій групі від 15 до 17 років цей показник досягає 60,3%.

• 72,5% дітей хочуть отримувати більше інформації про те, як убезпечити себе в Інтернеті. 77% батьків також висловили бажання більше дізнатися про безпеку Інтернету для дітей.

• У сім’ях діти краще за батьків розбираються у комп’ютері та Інтернеті. З 81% батьків, у яких на домашньому комп’ютері є антивірус, 95% зазначили, що його установкою і налаштуванням займалася дитина.

• Думку про те, що навчати дітей безпеці в Інтернеті повинні вчителі, розділяють 95% батьків і лише 13% самих вчителів.

План проведення:

1. Гра-фантазія «Уяви!»

2. Вправа «Побажання»

3. Гра «Плутанина»

4. Вправа «Сонечко»

5. Вправа «Анонім»

6. Презентація «Інтернет»

7. Вправа «Займи позицію»

8. Вправа «Бабусині казки»

9. Вправа «Послання»

10.Вправа «Павутинка»

Гра-фантазія „Уяви!”

Учні, заплющіть, будь ласка, на хвильку очі! Навколо темрява, холодно, страшно. Морок ночі огортає вас... У таких умовах протягом шести місяців дослідник Антарктиди Роберт Бард жив сам. У своєму щоденнику він писав: „У мене є запас води та їжі, є спокій, якого я так прагнув. Але не можу обійтися без звуків, голосів та найголовнішого – спілкування!” Уявіть, як змінилося б життя дослідника, якби він міг користуватися телефоном, міг отримувати газети або журнали, мав телевізора або радіо.

( Відповіді дітей)

-Отже, ви зрозуміли, що людині дуже важливо спілкуватися з іншими людьми: отримувати інформацію та ділитися нею. Та ви знаєте про випадки коли переглянувши якийсь фільм, телепередачу, прочитавши оповідання із страшним сюжетом, людина погано себе почуває. Чому? Чи може інформація бути шкідливою, неякісною? Сьогодні ми постараємось відповісти на ці питання.

Вправа «Побажання»

- назвати побажання учасникам тренінгу одним словом. Яке починається на власне ім’я: Оксана – організованості, Катя – кмітливості, Оля – оптимізму, Роман – розумності тощо. Гра «Плутанина»

Тренер пропонує двом учасникам вийти з приміщення, а тих, хто залишився, розставляє у два концентричні кола. Учасники внутрішнього кола беруть правою рукою за ліву руку учасника навпроти з зовнішнього кола. Таким чином утворюється плутанина.

Завдання для двох ведучих: швидко розплутати цю плутанину, не розриваючи рук дітей.

Обговорення. - Чи легко було виконати завдання? Чому? Аналогія з мережею Інтернет. Іноді ми можемо заплутатися у великій кількості ресурсів Інтернету або потрапити на сайти із небажаним змістом. Але виплутатися можна завжди, потрібні лише бажання та терпіння.

Вправа «Сонечко»

На промінцях сонечка напишіть свою улюблену справу в мережі Інтернет.

Вправа «Анонім»

Доля людини, міста і навіть держави визначена його ім'ям, кажуть мудреці. Кожен з нас при народженні отримує ім'я, яким нас називають близькі, знайомі і зовсім незнайомі люди. Наше ім'я записано в документах. Але в мережі Інтернет, реєструючись на сайтах, ми можемо не називати свого імені, а обрати собі нікнейм. Пропонує дітям представитись так, як вони хочуть, і записати ці імена –вигадані ніки - на картках і повісити на дошку. Завданням учасникам: за нікнеймами назвати учня.

Обговорення: Чи легко було вгадати учасника? Інтернет є свого роду дзеркалом, в якому під різноманітними псевдонімами відбиваються життя людей. Але на відміну від світу реального, опинившись в мережі, кожна людина удостоюється можливості приховати свою особистість і діяти по-різному. Демонстрація презентації «Інтернет»

Вправа «Займи позицію»

Учасники шляхом знаходження пари за карточками розбиваються на дві групи «Плюс» та «Мінус». По черзі називають чітко та коротко позитивні та негативні сторони Інтернету. Учитель записує на ватмані, потім обговорюють їх.

Вправа «Бабусині казки» Учні розділяються на три групи за кольоровими картками. Кожна група має продемонструвати казку (пантомімо), інші учасники мають відгадати її. Разом провести аналогію з небезпеками в мережі Інтернет.

Казка «Три поросята» - пароль має три рівні: слабкий, середній та сильний.

Для того щоб створений Вами пароль був достатньо безпечним, рекомендую:

1. Використовуйте не звичайні слова, а комбінації букв, які не несуть сенсу. Це забезпечить захист від "словникових" атак, які перебирають усі слова за алфавітом.

2. Комбінація як великих, так і малих літер, цифр і символів змусить хакера витратити набагато більше часу для перебору варіантів при спробі злому.

3. Особливо важливі паролі треба замінювати хоча б один раз на місяць.

4. Не використовуйте один пароль на декількох інтернет-сайтах.

Казка «Солом’яний бичок» - небезпечна реклама в Інтернеті.

1. Якщо це занадто добре, щоб бути правдою, ймовірно, так і є… Остерігайтеся реклами в Інтернеті з пропозиціями, занадто привабливими, щоб бути правдою. Реклама, яка обіцяє дорогі товари чи послуги безкоштовно чи майже безкоштовно, як-от нове авто чи відпочинок на райському острові, імовірно, розміщена зі злочинними намірами.

2. Уникайте поширених підозрілих дій… Рекламні оголошення, які вітають вас як мільйонного відвідувача веб- сайту та пропонують призи (наприклад, новий портативний комп’ютер або планшетний ПК) в обмін на заповнення форми опитування чи обіцяють швидкі й прості способи заробітку (“швидко отримуйте високі доходи, працюючи вдома всього дві години на день!”) найчастіше не приносять нічого доброго.

3. Остерігайтеся грошових шахраїв, що незаконно використовують ім’я Google… Деякі рекламні оголошення в Інтернеті незаконно використовують слово “Google” або інші торговельні марки, щоб рекламувати неправдиві схеми “роботи вдома” та “швидкого отримання високих доходів”. Google не пропонує таких програм. Пам’ятайте: якщо ви не можете знайти продукт чи службу, що рекламуються, в списку продуктів Google або на сторінці рішень для бізнесу, не довіряйте такій рекламі.

Казка «Коза та семеро козенят» - надання інформації незнайомим людям про особисте життя може привести до негативних наслідків.

Контакти з незнайомими людьми через чати, системи миттєвих повідомлень, електронну пошту. На даний час збільшується кількість людей, які використовують подібні методи знайомств не з добрих намірів, а для того, щоб дізнатися у дитини інформацію особистого характеру про неї та її сім’ю. Оскільки реєстрація в Інтернеті проходить анонімно, часто під виглядом 12-тирічної дівчинки може ховатися 40-річний чоловік. Часто такі особи мають психічні відхилення, що може спричинити моральну шкоду дитині через Інтернет, а, інколи, в приватній зустрічі, і фізичну. Надання інформації особистого (конфіденційного) характеру. Дитину можуть умовити надати інформацію про себе, таку як ім’я, прізвище, адреса, вік, фотокартка та ін., та про членів своєї сім’ї. Навіть якщо подібна інформація запитується джерелом, що заслуговує на довіру (організація, навчальний центр) такі дані мають надаватися дитиною лише за згодою батьків, чи інших дорослих.

Вправа «Послання»

Маючи шаблон «Послання молодшому другові (подрузі)» учні пишуть правила безпечної поведінки в мережі.

Вправа «Павутинка»

Учасники стають у коло. Клубок ниток передають один до одного називаючи свої враження від тренінгу.