Шкода здоров’ю

Комп'ютеризація нашого суспільства вже давно вийшла за рамки просто технічної оснащеності. Сьогодні комп'ютер увійшов в усі сфери людського життя. Причому, комп'ютер в наші дні став вже не просто робочим пристосуванням, а правою рукою людини. Це цілком природний і закономірний процес, однак, з ним пов'язані деякі питання. Людей все більше турбують наслідки контакту людини і комп'ютера, зокрема, їх турбує питання про те, чи є шкода комп'ютера на здоров'я людини.

Про вплив комп'ютера на здоров'я людини стали говорити ще в сімдесятих роках минулого століття, але ці питання не вщухають і понині. Комп'ютер настільки ж безпечний, як і інші побутові прилади. Однак, як і з іншими приладами, із застосуванням комп'ютера пов'язані потенційні загрози для нашого здоров'я.

До них відносяться:

• Наслідки електромагнітного випромінювання;

• Проблеми із зором;

• Проблеми з м'язами і суглобами.

При цьому ступінь ризику залежить від того часу, який людина проводить за комп'ютером.

Вплив комп'ютера на здоров'я дитини

З дитинства нас привчали до того, що не можна довго дивитися телевізор або сидіти біля комп'ютера - "Очі зіпсуєш!", "Сколіоз заробиш!", "Жахіття потім снитися будуть!". Яких тільки страшних історій нам не розповідали, аби прогнати від джерела задоволень. І ось тепер вже наші діти

просиджують вечори біля монітора, а ми турбуємося про їхні очі та спини. Але чи такий страшний цей звір? Чи справді робота за комп'ютером шкодить здоров'ю? - Спробуємо розібратися.

У чому небезпека

Коли мова йде про дітей, головну небезпеку зумовлює той факт, що вплив відбувається на організм, що розвивається. У період дорослішання і позитивні, і негативні фактори мають більш вагоме значення. Яким ризикам піддають своє здоров'я діти, що подовгу сидять біля монітора? Ось найпоширеніші:

  • Гіподинамія. Тривале сидіння перед комп'ютером в одній позі замість занять спортом і активних ігор на свіжому повітрі призводить до того, що м'язи слабо розвиваються, дитина стає дратівливою, швидко стомлюється. До того ж сидяче положення негативно позначається на спині та попереку, псується постава.
  • Порушення зору. Постійна напруга зору веде до стомлення очних м'язів, а також негативно впливає на внутріочні судини і сітківку ока.
  • Концентрація уваги. Тут все не так однозначно. Під час коротких сеансів використання комп'ютера увага, навпаки, тренується, а ось під час тривалих - концентрація втрачається.
  • Навантаження на руки. Під час роботи за комп'ютером кисті рук постійно знаходяться в напрузі: вони здійснюють однотипні рухи, довгий час не змінюють позицію, в результаті виникає стійке стомлення м'язів рук, що виражається потім в болю суглобів. Крім того, через порушення кровообігу і погіршення нервової прохідності можлива поява судом, порушення координації пальців.
  • Навантаження на шию. Шийний відділ хребта під час роботи за комп'ютером також знаходиться в постійній напрузі, особливо якщо дитина сидить нерівно. У результаті погіршується кровопостачання мозку, може виникнути кисневе голодування, що виявляється в головних болях.
  • Вплив на ЦНС. Тривале використання комп'ютера може не тільки стати причиною підвищеної стомлюваності і навіть запаморочень, але й викликати інші вегето-судинні порушення - денну сонливість, полохливість, апатію, неуважність, запальність, слабкість...
  • Психологічний аспект. Його теж обов'язково потрібно враховувати. Часто діти, захоплені інтернет-спілкуванням, втрачають здатність до живої комунікації - їм складніше знаходити спільну мову з однолітками, нецікаві інші активності. Крім того, на емоційний і розумовий розвиток дитини можуть справити істотний вплив потоки інформації, одержуваної з Мережі - на жаль, далеко не завжди корисної та безпечної.
  • Проблеми з харчуванням. Захоплена комп'ютером дитина часто забуває про їжу або і зовсім втрачає апетит. Інші діти, навпаки, починають харчуватися неконтрольовано - перекушувати прямо перед монітором і не особливо дбати про якість їжі.

Як комп’ютер шкодить нашому здоров’ю

Сучасні діти багато спілкуються з телевізором, відео, комп’ютером, значною мірою одержуючи інформацію через відео ряд, а не з книг. Без сумніву комп’ютер сприяє інтелектуальному розвитку, розвиває логічне мислення, здорову моторну координацію. Весь світ знань доступний тому хто навчається через Інтернет.

Але у всьому має бути золота середина. Надмірне спілкування з комп’ютером негативно впливає на здоров’я. Особливу загрозу це становить для незміцнілого молодого організму. Зокрема комп’ютерні ігри – тільки створюють ілюзію спілкування. Надто небезпечно це для сором’язливих невпевнених у собі дітей. Реальне спілкування викликає у них психоемоційне напруження, ставить їх у ситуацію дискомфорту. Натомість комп’ютер дає можливість перенестися в інший світ, в якому можна відчувати себе комфортно. І дитина дедалі більше цурається реального світу, де її загрожують негативні оцінки, необхідність щось змінювати в собі.

Захоплення ігровими програмами супроводжується сильним нервовим напруженням, оскільки вимагає швидкої зворотної реакції. За даними експертів всесвітньої організації здоров’я, навіть робота за комп’ютером не більше однієї двох годин спричиняє у 73% підлітків загальну й зорову втому, тоді як звичайні навчальні заняття – тільки у 54%. Сидяча поза призводить до порушення осанки.

Як всі електроприлади комп’ютер створює електромагнітне поле, при чому його сила не поступається випромінюванню мікрохвильової печі або телевізора. Але в безпосередній близькості до них ми не проводимо так багато часу, як із комп’ютером У людей які працюють за комп’ютером від 2 до 6 годин на добу, функціональні порушення центральної нервової системи трапляються в середньому 4-6 разів частіше, ніж у людей які не пов’язані з роботою на ПК. Хвороби серцево-судинної системи – вдвічі частіше, хвороби верхніх дихальних шляхів – у півтора рази частіше, хвороби опорно рухового апарату в – втричі. Із збільшенням тривалості роботи на ПК ці співвідношення різко зростають.

Варто знати що випромінювання рідкокристалічного монітора значно нижче ніж у комп’ютерах, попереднього покоління. Тому не купуйте старих моніторів, які вже були в ужитку. Вони дають електромагнітне випромінювання, що в десятки разів перевищує допустимий рівень.

Приміщення де стоїть комп’ютер повинно мати достатню площу. На одного користувача має припадати не менше 6 кв. м. Системний блок і монітор повинен знаходитись якомога далі від користувача.

Не можна залишати комп’ютер уключеним тривалий час, якщо на ньому ніхто не працює.

Оскільки електромагнітне випромінювання від стінок монітора значно більше ніж від екрана комп’ютера, треба розміщувати його в кутку кімнати – так, щоб стіни поглинали це випромінювання.

Є ще кілька причин, через які треба дуже обережно працювати з комп’ютером, щоб не зашкодити здоров’ю. Навколо комп’ютера утворюється ще й електричне поле. Воно робить повітря сухим, слабо іонізованим. Крім того, це поле притягує до себе частки пилу, які осідають на легенях. Не даремно є навіть термін «Комп’ютерний пил». Усе це може призвести до хвороби органів дихання, до алергічних захворювань. Тому рекомендується як частіше робити вологе прибирання, провітрювати приміщення а також збільшувати його вологість. Для цього стане в пригоді місткість із водню, акваріуми або штучні водопади.

Через те що монітор находиться на близькій відстані, м’язи очей, що регулюють форму кристалика перебувають у постійному напружені, адже око сприймає відчуття світла від предметів, а монітор сам є випромінювачем світла.

Після тривалої роботи за комп’ютером починає різати, туманіти в очах А тому слід продумати, яке природне та штучне освітлення най доцільніше. Щоб сонячні проміння не падали на екран, було б добре аби вікна виходили на північ чи північних захід. Позбутися відблисків допоможуть жалюзі. Світло має падати з ліва на екран монітора. Штучне освітлення найкраще забезпечить лампа денного світла, прикріплена до стелі. Очі мають знаходитися від монітора на відстані мінімум 50 см. Оптимальна відстань 70 см.

Загалом є певні санітарно-епідемічні правила, які майже ніхто не виконує. Без шкоди для свого здоров’я першокласники мають сидіти за комп’ютером не більше 10 хвилин, 2-5 класи – 15 хвилин, 6-7 двадцять хвилин, 8-9 – 25 хвилин, 10-11 – два уроки по 30 і 20 хвилин. І то лише тричі на тиждень а не щодня . Дорослі можуть сидіти за комп’ютером 3 години. Якщо ви вимушені працювати довше, робіть не великі перерви через кожні 45 хвилин, а також вправи із здорової гімнастики.

Як зменшити негативний вплив?

  • Обмежити час роботи дитини за комп'ютером до чітко встановленого періоду, відповідного віковим нормам (діти до 6 років - не більше 20 хв на день, 7-8 років - До 40 хв на день, 9-11 років - годину-півтори).
  • Привчити дитину періодично робити перерви, хоча б на декілька хвилин відволікаючись від комп'ютера та активно рухаючись, розминаючи все тіло та окрему увагу приділяючи кистям рук.
  • Забезпечити правильне робоче місце: комп'ютерне крісло повинно відповідати росту дитини, мати високу спинку та підлокітники. Встановлювати крісло слід на таку висоту, щоб погляд сидячої в ньому людини упирався в центральну частину монітора. Зверніть увагу на освітлення комп'ютерного столу: лампа повинна бути досить яскравою, але не сліпити.
  • Налаштувати монітор - виберіть оптимальну яскравість, контрастність. Прослідкуйте, щоб за замовчуванням стояв досить великий шрифт, а на робочому столі була встановлена картинка спокійних кольорів. Зверніть увагу, яка стоїть частота оновлення екрану - вона повинна бути максимально можливою (100 герц і більше).
  • Навчити дитину робити гімнастику для очей і стежити за тим, щоб під час роботи її обличчя було за 60-70 см від монітора.

Комп'ютер - це, безсумнівно, корисний винахід людства, а доступ до Інтернету відкриває перед дитиною величезні можливості саморозвитку. Не варто позбавляти своїх дітей цих переваг - просто подбайте, щоб робота за комп'ютером не перетворилася на залежність і щоб у дитини було правильно організоване робоче місце. А проконтролювати час перебування дитини в мережі допоможуть спеціальні програми батьківського контролю, які здатні через заданий час просто блокувати комп'ютер.

Взято з сайту https://www.teentor.com/ua/articles/vplyv-komputera-na-zdorovja-dytyny.htm