Nasza historia

Początki...

Nasza historia zaczyna się od zrealizowanego w latach 2009-2014 projektu systemowego 1.18 PO KL „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”. W zakresie przeciwdziałania bezdomności obejmował on stworzenie Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności i tak był potocznie nazywany (projekt GSWB). Projekt ten wdrażany był przez partnerstwo 6 organizacji:

To dzięki pozytywnym doświadczeniom wieloletniej, bliskiej współpracy największych polskich organizacji sieciowych zajmujących się problemem bezdomności podjęto decyzję o kontynuacji wspólnego działania po zakończeniu projektu.

2013

16 stycznia

Podczas spotkania partnerstwa GSWB w Krakowie odbywa się dyskusja „Ogólnopolskie partnerstwo na rzecz przeciwdziałania bezdomności jako narzędzie upowszechniania Modelu GSWB (cele, struktura, założenia)” – powstają pierwsze założenia federalizacji organizacji realizujących projekt GSWB.

24 kwietnia

Na spotkaniu grupy zarządzającej projektu GSWB w Cedzynie k. Kielc powstaje projekt statutu przyszłej federacji. Przyjęta zostaje nazwa „Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności”.

7 czerwca

W ramach kolejnego spotkania projektu GSWB odbywa się w Łodzi pierwsze spotkanie założycielskie Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności. Założycielami Federacji są wszystkie organizacje wchodzące w skład partnerstwa GSWB oraz 7 organizacji wdrażających lokalne pilotaże standardów w ramach tego projektu (łącznie 13 organizacji):

Pierwszą prezeską Federacji zostaje wybrana Teresa Sierawska ze Stowarzyszenia Monar. 

Od momentu utworzenia Federacja podejmuje kilka nieudanych prób zarejestrowania się w KRS w Warszawie (planowano wówczas, że siedziba Federacji znajdować się będzie w stolicy). W związku z brakiem powodzenia tych prób działa jako ciało nieformalne, jednak w oparciu o statut przyjęty 7.06.2013. Tymczasowy sekretariat Federacji prowadzi w latach 2013-2014 w Gdańsku Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności.

20 czerwca

Powstaje strona Federacji na Facebooku, do dziś stanowiąca najważniejszy kanał komunikacji zewnętrznej.

3 października

Na zebraniu walnym w Morach k. Warszawy prezesem Federacji zostaje Paweł Pawlak z Koła Łódzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Federacja przyjmuje Deklarację Wartości FEANTSA jako wiążącą dla swoich członków.

2014

10 grudnia

Na zebraniu walnym w Łodzi prezesem Federacji zostaje Jakub Wilczek z Koła Zabrzańskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, tymczasowy sekretariat zostaje przeniesiony do Zabrza. Federacja podejmuje decyzję o podjęciu działalności merytorycznej bez rejestracji w KRS – pierwsze pisemne wystąpienie Federacji (do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia) dotyczy Ogólnopolskiego badania liczebności osób bezdomnych.

2015

29 czerwca

Federacja organizuje maraton listów do posłów ws. zmian w ustawie o pomocy społecznej. Podczas prac sejmowych udaje się zmienić niektóre kontrowersyjne zapisy dotyczące m.in. dostępu do placówek dla osób w kryzysie bezdomności i terminu na wdrożenie standardów placówek.

16 października

Przedstawiciele Federacji wchodzą w skład powołanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności.

30 listopada

Pierwsza konferencja Federacji: „Zniesienie obowiązku meldunkowego a finansowanie usług dla osób bezdomnych” zorganizowana w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pod patronatem i z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich.

2016

30 stycznia

W ramach kolejnej próby rejestracji w KRS, w Zabrzu odbywa się kolejne spotkanie założycielskie – spotykają się trzej „nowi” członkowie założyciele:

Podczas spotkania podjęta zostaje m.in. uchwała o rejestracji siedziby w Zabrzu. W tym czasie Federację tworzą także:

Organizacje te formalnie wstępują do Federacji 11.05.2016 (po rejestracji w KRS).

20 kwietnia

Rejestracja w KRS – Federacja staje się pełnoprawnym związkiem stowarzyszeń.

październik

Rozpoczęcie działań na rzecz umożliwienia dostępu osób częściowo niesamodzielnych do placówek dla osób w kryzysie bezdomności. Działania te doprowadziły do wprowadzenia na początku 2018 r. do ustawy o pomocy społecznej nowej formy pomocy – schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

Na koniec 2016 r. Federacja zrzesza 12 wymienionych wyżej organizacji.

2017

4 maja

Podczas spotkania Sieci Tematycznych EFS w Brukseli, w dyskusji między przedstawicielami Federacji i Instytucji Zarządzającej EFS w Polsce powstaje pomysł ogłoszenia konkursu na realizację programów Najpierw Mieszkanie w ramach PO WER. Konkurs zostaje ogłoszony latem 2018 r.

18 maja

Konferencja FEANTSA „The Fight Against Homelessness – Solidarity in Action” w Gdańsku (współorganizowana przez Federację).

5 października

Konferencja Rzecznika Praw Obywatelskich „Przeciwdziałanie bezdomności i wykluczeniu mieszkaniowemu – potrzeba systemowej prewencji i deinstytucjonalizacji usług społecznych” w Warszawie (współorganizowana przez Federację).

Na koniec 2017 r. Federacja zrzesza 14 organizacji. W roku tym do Federacji przystąpiły:

2018

luty

Federacja we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich angażuje się w promowanie Karty Praw Osób w Kryzysie Bezdomności w Polsce – pierwszym działaniem są konsultacje treści Karty w organizacjach pozarządowych. W lutym 2020 r. Karta zostaje przyjęta przez Miasto Gdańsk.

8 maja

Międzynarodowa konferencja Federacji „Podejście oparte o prawa człowieka w pracy z osobami bezdomnymi ze wsparciem EFS” w Warszawie, zorganizowana przy współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Centrum Projektów Europejskich i FEANTSA. Podczas konferencji Federacja aranżuje spotkania organizacji z Polski i krajów UE mające na celu nawiązanie partnerstw międzynarodowych do pierwszych projektów Najpierw Mieszkanie w Polsce.

14 maja

Rozpoczęcie realizacji pierwszego projektu Federacji dofinansowanego ze środków publicznych (Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) – „Pokonać bezdomność. Inspirowanie do wdrażania nowych rozwiązań w zakresie pomocy osobom bezdomnym i promowanie dobrych praktyk”.

6 lipca

Zebranie walne Federacji w Kaczynie k. Kielc podejmuje decyzję o przystąpieniu Federacji do FEANTSA.

29 listopada

Pierwsza konferencja „Pokonać bezdomność” w Warszawie (organizowana od tego momentu corocznie), wręczenie przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyróżnień 32 podmiotom realizującym dobre praktyki promowane w ramach projektu „Pokonać bezdomność”. 

Podczas konferencji ma także miejsce premiera pierwszej publikacji „Pokonać bezdomność” (wydawanej od tego momentu również corocznie).

Na koniec 2018 r. Federacja zrzesza 16 organizacji. W roku tym do Federacji przystąpiły:

Z członkostwa z Federacji zrezygnowało Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.

2019

kwiecień

Rusza kampania FEANTSA #StandUpForHomelessPeople (realizowana w Polsce przez Federację jako #WspieramOsobyBezdomne) wzywająca kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego do wyrażenia poparcia dla rozwiązania problemu bezdomności w Europie. W Polsce do kampanii włączyło się 79 kandydatów do PE.

maj

Federacja podejmuje pierwszą działalność badawczą – badanie „Bezwarunkowy dostęp do schronienia interwencyjnego w świetle zmian w systemie usług dla osób bezdomnych w Polsce” zrealizowane w 49 noclegowniach i ogrzewalniach w Polsce. Od tego momentu, badania problematyki bezdomności prowadzone są regularnie w różnych jej aspektach i stają się jednym z głównych przedmiotów działalności Federacji.

1 lipca

Federacja przystępuje jako partner do pilotażowego projektu PO WER „Housing First – Najpierw Mieszkanie” prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. W ramach projektu w 2020 r. programy Najpierw Mieszkanie powstają w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, Federacja odpowiada za część badawczą projektu.

11 grudnia

Federacja i FEANTSA organizują wspólnie szkolenie dla polskich organizacji pt. „Prawo do mieszkania – instrumenty rzecznictwa i sporów sądowych: rozwój podejścia opartego o prawa w Polsce”.

grudzień

Federacja publikuje tłumaczenie na język polski podręcznika metody Najpierw Mieszkanie opracowanego w 2016 r. przez FEANTSA.

Na koniec 2019 r. Federacja zrzesza 23 organizacje. W roku tym do Federacji przystąpiły:

2020

30 stycznia

Seminarium poświęcone możliwościom finansowania inwestycji w infrastrukturę placówek świadczących schronienie osobom bezdomnym z Funduszu Dopłat BGK zrealizowane przez Federację we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

31 stycznia

Federacja występuje w Sejmie RP wzywając posłów do podjęcia prac nad deinstytucjonalizacją pomocy osobom w kryzysie bezdomności.

luty

Na zaproszenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawiciele Federacji włączają się w prace nad nowelizacją Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu oraz nową Strategią Rozwoju Usług Społecznych zakładającą m.in. deinstytucjonalizację usług świadczonych osobom w kryzysie bezdomności.

marzec

Pandemia COVID-19 dociera do Polski – Federacja prowadzi kampanię „7 działań, które muszą podjąć władze publiczne, aby ochronić osoby bezdomne przed COVID-19”, wspiera organizacje w dostępie do informacji o obostrzeniach, regulacjach i organizacji usług, organizuje badanie dotyczące zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa w placówkach. Wydana przez Federację ulotka informacyjna dla osób w kryzysie bezdomności jest szeroko stosowana w całej Polsce. Federacja tłumaczy także na język polski ulotki i inne materiały informacyjne kierowane do polskich migrantów w kryzysie bezdomności w krajach Europy Zachodniej.

lipiec

Federacja tłumaczy na język polski „Wytyczne dotyczące wdrażania prawa do odpowiednich warunków mieszkaniowych” (sprawozdanie Specjalnej Sprawozdawczyni ONZ ds. odpowiednich warunków mieszkaniowych jako elementu prawa do odpowiedniego poziomu życia oraz prawa do niedyskryminacji w tym kontekście).

wrzesień

Organizacja pierwszych seminariów online Federacji.

1 grudnia

Podczas konferencji online „Pokonać bezdomność” Federacja prezentuje „Deklarację 2020 w sprawie pryncypiów rozwiązywania problemu bezdomności”, pod którą podpisuje się ponad 300 osób.

grudzień

Federacja podejmuje współpracę z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej na rzecz przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Platformy na rzecz Przeciwdziałania Bezdomności, m.in. organizując spotkania przedstawicieli MRiPS i FEANTSA. Polska podpisuje deklarację przystąpienia do Platformy w czerwcu 2021 r.

Na koniec 2020 r. Federacja zrzesza 29 organizacji. W roku tym do Federacji przystąpiły:

2021

styczeń

Dzięki staraniom Federacji, do programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” po raz pierwszy wpisana zostaje możliwość finansowania działań w ramach metody Najpierw Mieszkanie. W uzasadnieniu programu „Pokonać bezdomność” na rok 2021 Ministerstwo po raz pierwszy powołuje się na badania Federacji (w zakresie dostępu do usług mieszkaniowych).

styczeń

Federacja podejmuje działania mające na celu włączenie pracowników placówek dla osób w kryzysie bezdomności do grupy priorytetowej w szczepieniach przeciwko COVID-19 oraz zapewnienie mobilnych punktów szczepień dla osób w kryzysie bezdomności.

26 lutego

W ramach Forum Deinstytucjonalizacji w Warszawie Federacja prezentuje Prezydentowi RP problematykę deinstytucjonalizacji usług świadczonych osobom w kryzysie bezdomności.

Na koniec 2021 r. Federacja zrzesza 30 organizacji. W roku tym do Federacji przystąpiła:

2022

marzec

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Federacja podejmuje działania informacyjne (podobnie jak w czasie pandemii) oraz współpracę z zagranicznymi fundacjami, mającą na celu pozyskanie środków dla polskich organizacji na pomoc uchodźcom. Udaje się pozyskać finansowanie dla kilkudziesięciu projektów realizowanych zarówno przez członków Federacji, jak i przez organizacje niepowiązane z Federacją (m.in. Banki Żywności). 

1 lipca

Federacja rozpoczyna realizację projektu „Polish homelessness sector in solidarity with Ukraine” – programu  regrantingowego dla członków Federacji finansowanego przez Fondation de France. Granty w wysokości do 25 tys. euro przeznaczone zostają na lokalną pomoc uchodźcom z Ukrainy w Bełchatowie, Bydgoszczy, Częstochowie, Poznaniu (dwa projekty), Włoszczowie i Zielonej Górze.

Na koniec 2022 r. Federacja zrzesza 31 organizacji. W roku tym do Federacji przystąpiła:

2023

21 kwietnia

Zebranie walne Federacji we Wrocławiu podejmuje decyzję o przystąpieniu do Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych WRZOS.

16 maja

Federacja organizuje pierwsze szkolenie dla pracowników organizacji członkowskich. Szkolenie dotyczy pracy z osobami doświadczającymi zaburzeń psychicznych.

1 czerwca

Federacja publikuje raport z pierwszego w Polsce badania dotyczącego bezdomności osób LGBT+.

26 września

W plebiscycie internetowym organizowanym przez Kampanię Przeciw Homofobii, Federacja zdobywa Koronę równości w kategorii "Równe traktowanie".

27 listopada

Federacja obchodzi jubileusz 10-lecia. Podczas uroczystej gali otrzymuje nadaną przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Odznakę Honorową Primus in Agendo (pierwszy w działaniu). Podczas gali po raz pierwszy wręczane są także statuetki Kamieni milowych, przyznawane współpracującym z Federacją i jej członkami osobom i podmiotom szczególnie zasłużonym w przeciwdziałaniu bezdomności.

Na koniec 2023 r. Federacja zrzesza 40 organizacji. W roku tym do Federacji przystąpiły:

Z członkostwa w Federacji zrezygnowała Fundacja Śląska Strefa Inicjatyw.