Karta praw osób w kryzysie bezdomności

Karta praw osób w kryzysie bezdomności jest kompilacją podstawowych praw człowieka zaczerpniętych z aktów prawa europejskiego i międzynarodowego, specjalnie dostosowaną do sytuacji osób doświadczających bezdomności. Naszym głównym celem jest podpisanie Karty przez miasta w całej Europie i tym samym potwierdzenie ich zaangażowania w przestrzeganie praw człowieka. Miasta są najbliżej obywateli i zapewniają wiele niezbędnych usług na szczeblu lokalnym. Mają znaczącą ilość kompetencji politycznych i prawnych, aby zaprzestać kryminalizacji, ale nie zawsze mogą same położyć kres bezdomności.

Opracowana [w 2017 r. przez FEANTSA] Karta jest jedynie wzorem i stanowi elastyczny szablon, który można dostosować do każdego kontekstu lokalnego w Europie, z poszanowaniem podstawowych praw człowieka zapisanych w jej tekście.

Głównym celem Karty jest ochrona podstawowych praw osób zmuszonych do życia na ulicy – nie stanowi ona afirmacji prawa do bezdomności, ale jest odpowiedzią na współczesną rzeczywistość, w której odpowiednie schronienie lub mieszkania nie są dostępne dla wszystkich obywateli. Chcemy podkreślić, że każda osoba doświadczająca bezdomności ma takie same prawa jak każdy inny mieszkaniec miasta. Nikomu nie wolno odmawiać praw człowieka ze względu na jego lub jej bezdomność – każdy człowiek zasługuje na godne traktowanie. Tymczasem, wobec osób cierpiących już ze względu na stygmatyzację społeczną oraz poniżające i odczłowieczające warunki życia, stosuje się środki karne.

Fragment przewodnika "Karta praw osób w kryzysie bezdomności" opracowanego przez FEANTSA


W Polsce Karta została przyjęta w 2 miastach (szczegóły poniżej):

Dokumenty podstawowe

Wzór Karty praw osób w kryzysie bezdomności opublikowany przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w 2018 r. (tłum. A. Ploszka) 

Gdańsk

Proces wdrażania Gdańskiej Karty Praw Osób Bezdomnych, A. Chomiuk, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Warszawa

Inne