Najpierw Mieszkanie (Housing First)

Rozwój metody najpierw mieszkanie w Polsce wydaje się konieczny z uwagi na nieefektywność tradycyjnego systemu pomocy opartego o schroniska, aktywizację zawodową i stawianie osobom w kryzysie bezdomności, cierpiącym wskutek zaburzeń psychicznych lub głębokiego uzależnienia, wymogów, których de facto nie są w stanie spełnić. Alarmujące dane dotyczące długości epizodów bezdomności gromadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydają się potwierdzać tę obserwację. Zastąpienie tradycyjnego modelu opartego o warunkową i subiektywną dobroczynność, modelem opartym o prawa i samostanowienie osób korzystających ze wsparcia, może być nie tylko skuteczniejsze w obszarze trwałego rozwiązania problemu bezdomności osób cierpiących wskutek zaburzeń psychicznych lub głębokiego uzależnienia, ale także w dłuższym okresie generować mniej kosztów ponoszonych ze źródeł publicznych. Warto jednak mieć na uwadze, że metoda ta stanowi wyzwanie dla systemów wartości wielu organizacji zajmujących się pomocą osobom doświadczającym bezdomności. Niewątpliwie będzie to prawdą w Polsce ze względu na powszechne zastosowanie pomocy instytucjonalnej w schroniskach i noclegowniach o zupełnie odmiennej filozofii wsparcia. Tym niemniej, prawdopodobnie największym wyzwaniem w kontekście polskim, może być pozyskiwanie mieszkań do realizacji programów najpierw mieszkanie na jednym z najtrudniejszych rynków mieszkaniowych w Europie i przełamanie społecznych uprzedzeń i stereotypów związanych z pomocą mieszkaniową, których źródłem jest trwający w naszym kraju od lat kryzys mieszkaniowy. Wydaje się, że bez aktywnego zaangażowania władz publicznych (państwowych i samorządowych) w intensywny rozwój sektora tanich i łatwo dostępnych mieszkań dla całego społeczeństwa, osiągnięcie zmiany i akceptacji społecznej niezbędnej do szerokiego wdrożenia metody najpierw mieszkanie w naszym kraju może być znacznie utrudnione.

Fragment uwag do wydania polskiego Poradnika "Najpierw mieszkanie w Europie" Nicholasa Pleace'a


Poniżej prezentujemy dostępne w języku polskim publikacje dotyczące metody najpierw mieszkanie (housing first), w tym opublikowane w ramach projektu "Housing first - najpierw mieszkanie", w którym Federacja pełni funkcję partnera odpowiedzialnego za część badawczą.

2023

Najpierw Mieszkanie. Otwarty model zakończenia bezdomności, J. Wygnańska, Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska, Warszawa 2023

2022

Film "Housing First - Najpierw Mieszkanie", Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, 2022

Podręcznik - model Najpierw Mieszkanie - rekomendacje wdrażania, red. E. Szadura-Urbańska, P. Olech, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Wrocław 2022

2021

2020

Model wstępny "Najpierw Mieszkanie", J. Wygnańska, Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska, Warszawa 2020

Narzędzie do badania wierności programów najpierw mieszkanie (wersja 1.1, aktualizacja 2022) - oprac. na podstawie narzędzia Pathways to Housing: A. Stefancic, S. Tsemberis, P. Messeri et al., The Pathways Housing First Fidelity Scale for individuals with psychiatric disabilities, “American Journal of Psychiatric Rehabilitation” 2013, nr 16(4) 

Najpierw mieszkanie w Europie - Poradnik, N. Pleace (tłum. J. Wilczek),  FEANTSA, Bruksela 2016 / OFRPB, Zabrze 2020

Starsze publikacje

Najpierw mieszkanie - materiały źródłowe, red. J. Wygnańska, Fundacja Ius Medicinae, Warszawa 2014