19.04.2021
Тема. Створення вітальної листівки з використанням графічного редактора Paint.
Мета. Навчити учнів створювати вітальну листівку в середовищі графічного редактора; закріпити уміння і навички створення зображень у графічному редакторі Paint; удосконалювати навички роботи з інструментами графічного редактора; розвивати композиційні навички, уяву, фантазію, самостійність учнів; виховувати художні смаки, повагу до народних звичаїв і традицій; інтерес до вивчення курсу.
Хід уроку
І. Повідомлення теми та мети уроку.
– Сьогодні ми створимо листівку до свята. Листівки бувають з різними малюнками, з текстами і без них. Ми створимо листівку з текстом. Допоможе нам працювати графічний редактор Paint.
Незабаром до нас прийде одне з найбільших християнських свят. Воно завжди припадає на весну, цю прекрасну пору року.
– Чи знаєте ви, яке це свято?
– Так, саме Великдень – найбільше християнське свято. Цього дня воскрес Ісус Христос.
– А як по-іншому в народі називають це свято?
– А які ви знаєте символи цього свята?
– А чому Пасха символізує Великдень?
– Чому крашанка, писанка є символом саме Великодня?
Крашанка – це яйця, пофарбовані в один колір.
Мальованки розмальовуються за допомогою пензля.
На крапанки віск чи фарбу наносять краплинами. Писанки оздоблюють знаками-символами.
– Детальніше ви ознайомитесь із технологією виготовлення писанок на уроці трудового навчання.
– А тепер давайте разом поміркуємо над тим, що символізують кольори писанки:
Жовтий – тепло;
Червоний – радість, любов;
Зелений – весна, воскресіння природи;
Білий – чистота;
Синій – вода, здоров’я;
Коричневий – земля.
– Наші земляки мандрували далекими світами, і скрізь, де побували українці, прижилась писанка.
В Канаді їй навіть спорудили пам’ятник заввишки 10 м. Гігантська писанка в місті Альберті стала символом українців цієї країни. Вона весь час крутиться.
– На Прикарпатті в місті Коломиї з нагоди 2000 років від дня народження Ісуса Христа споруджено музей «Писанка» у вигляді великоднього яйця заввишки 13 м. Тут експонується близько 6 тис. писанок з різних куточків України та світу.
ІІ. Домашнє завдання.
Створити вітальну листівку до Великодня
15.03.2022
ТЕМА. ПОНЯТТЯ ГРАФІЧНОГО РЕДАКТОРА, ЙОГО ПРИЗНАЧЕННЯ.
Мета:
навчальна: ввести поняття комп'ютерної графіки; ознайомити учнів з графічним редактором, типами графічних файлів;
розвивальна: розвивати практичні навички роботи з ПК, мишею та клавіатурою, розвивати пізнавальні здібності учнів, логічне мислення, пам'ять;
виховна: виховувати серйозне ставлення до вибору майбутньої професії, зацікавленість до предмета, бажання вчитися; формувати вміння об'єктивно оцінювати себе та інших.
Мистецтво — вираження найглибших думок найпростішим способом.
А. Ейнштейн
— Як ви розумієте це висловлювання?
— Які ви знаєте види мистецтва?
- Сьогодні ми з вами ознайомимося з одним з видів сучасного мистецтва; дізнаємось, хто і як його застосовує. Цей вид мистецтва називають комп’ютерною графікою.
Маленька дитина не може виразити свої думки і бажання словами, але, взявши в руки олівець, вона вперто намагається щось намалювати. Ці малюнки — один із засобів самовираження маленької людини.
— Чи пам’ятаєте ви свої перші дитячі книжки? Вони були кольоровими, з безліччю картинок. Хіба ж може бути цікавою дитяча книжка без картинок!
Сьогодні у ваших шкільних підручниках теж багато малюнків. Вони допомагають зрозуміти і засвоїти навіть найскладніший матеріал.
— З графічними об’єктами ви стикаєтеся щодня. Це, наприклад, рисунок, діаграма, схема, графік, фотографія.
— А як ви розумієте, що таке графіка?
Існують спеціальні програми для роботи з текстом — текстові
редактори, а для роботи з графікою — графічні редактори. Це й буде темою нашого сьогоднішнього уроку.
Під терміном «графіка» звичайно розуміють візуальне (те, що сприймається зором) зображення будь-яких реальних або уявних об’єктів. Особливе місце в роботі із зображеннями посідає комп’ютерна графіка.
►► Комп'ютерна графіка — це графіка, яка обробляється і відображається засобами обчислювальної техніки. Для відображення графіки використовують монітор, принтер.
От сьогодні ми і будемо створювати малюнки в програмі Paint (графічний редактор).
І ваше завдання сьогодні створити малюнок за зразком.
Мета уроку:
- навчальна:
сформувати поняття команди і виконавця,
поняття система команд виконавця;
формувати вміння складати спонукальні речення і команди;
- розвивальна:
сприяти формуванню алгоритмічного та образного мислення;
розвивати пам’ять;
- виховна:
виховувати цілеспрямованість,
почуття відповідальності.
Тема нашого уроку — «Поняття команди. Команди і виконавці.Система команд виконавця».
I. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Спонукальним називається речення, яке спонукає до дії. Наприклад:
1. Виший серветку.
2. Зачини вікно.
3. Пограй у м’яч.
4. Полий квіти.
5. Сиди рівно.
6. Шикуйсь.
7. Посміхнись.
Ви помітили, що ці речення схожі на команди, які слід виконати. Можна сказати, що команда — це речення, яке спонукає до дії.
Оскільки команда спричинює виконання дії, то, зазвичай, вона містить слово, яке означає дію, тобто дієслово.
Той, хто виконує команди, називається виконавцем.
Записати в зошити:
Команда — це спонукальне речення. Виконавець — той, хто виконує команди.
Виконавцем команд може бути людина, тварина, робот, комп’ютер тощо.
Учні на уроці — виконавці. Вони виконують команди вчителя:
• Подивіться на дошку.
• Відкрийте підручник.
• Запишіть розв’язання задачі.
• Послухайте відповідь Сашка.
А коли ви граєте у футбол, то виконуєте команди судді:
• Розпочати гру!
• Пробити штрафний удар!
Дресирований собака — також виконавець. Він виконує ті команди, яким навчив його хазяїн.
Комп’ютер — теж виконавець. Він виконує команди, які ти йому подаєш. Наприклад:
• Запустити програму.
• Записати текст на диск.
• Згорнути вікно програми.
• Розгорнути вікно на весь екран.
• Завершити роботу програми.
Кожен виконавець має свої команди і може виконувати тільки їх.
Команди, які може виконати виконавець, складають систему команд цього виконавця.
Записати в зошит:
Система команд виконавця — команди, які може виконати виконавець.
ІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ
Завдання 1 .
Діти, до чого вас спонукають сигнали світлофора?
Вставте пропущені слова у речення.
Переходь вулицю в дозволених місцях за (якого?) … сигналу світлофора. (Яке?) … світло забороняє перехід. (Яке?) …. попереджає.
Запитання до учнів
— Яке речення в тексті є спонукальним?
— Як ви його розпізнали?
— Яким словом виражено спонукання?
Завдання 2.
Серед наведених речень вкажи ті, які є командами.
• Світає.
• Запишіть приклад.
• Учора був дощ.
• Приходьте завтра на виставу.
• Відкрийте зошити.
• Сьогодні у Олега день народження.
• Розв’яжіть задачу.
• Ти правильно розв’язав задачу.
Завдання 3. Складіть команди з поданих словосполучень і запишіть в зошит після тире:
Розв’язувати задачу -
Шити одяг -
Мити руки -
Поливати квіти -
Бігти швидше -
Цікавитися інформатикою -
Завдання 4.
-Діти, пригадайте казку про Алі-Бабу та сорок розбійників. Жадібний Касим не зміг дати правильну команду «Сім-сім, відчини двері!», і чарівні двері печери зі скарбами не відчинилися.
Чому? (Кожен виконавець має свої команди і може виконувати тільки їх. Команда Касима не входила до системи команд виконавця)
Хто ж був виконавцем команд у казці? (Чарівні двері)
Завдання 5. Уявіть собі, що кожен з вас є виконавцем. Запишіть кожний свою систему команд, яка складатиметься з п’яти команд. Зробіть висновки: чи правильно кожний з вас виконав команди зі своєї системи команд.
Придумайте виконавця та систему його команд.
Практичні завдання.
Повторення правил роботи за комп’ютером.
Виконані завдання і будуть вашим домашнім завданням, а також прочитати текст підручника с.60-62
07.12.2020
Тема. Інформація. Інформаційні процеси.
Мета уроку:
• Сформувати поняття про інформацію; сформувати уявлення про інформаційні процеси, їх види та вміння інформаційні процеси розрізняти.
• Розвивати в учнів логічне й образне мислення; формувати вміння аргументувати свої висновки.
• Виховувати культуру мовлення.
І. Ознайомлення з новим матеріалом.
Розгадайте анаграми:
ФОІНМАРІЦЯ
МЛЕНВІДОПОНЯ
ЦЕПРОСИ
Ці слова анаграми (інформація, повідомлення, процеси) мають безпосереднє відношення до теми сьогоднішнього уроку: Інформація.
Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень.
Гра «Чарівний кубик»
Давайте пригадаємо з минулих уроків, що таке інформація?
(інформація – це відомості, знання про навколишній світ)
За допомогою чого до нас надходить інформація?
(інформація надходить за допомогою повідомлень)
А що таке повідомлення?
(Повідомлення — це звуки, жести, умовні сигнали тощо)
За допомогою яких органів чуття людина отримує повідомлення?
(вуха (слух); очі (зір); ніс (нюх); язик (смак); шкіра (дотик).
Розглянемо деякі інформаційні процеси.
Коли ти спілкуєшся з друзями, читаєш книжки, дивишся телевізор, то отримуєш певну інформацію. Цей процес називають отриманням інформації.
Отриману інформацію ти можеш запам’ятати, записати в зошит. Цей процес називають зберіганням інформації.
Отриману інформацію ти можеш осмислити та перетворити на нову інформацію. Цей процес називають опрацюванням інформації. Так, розв’язуючи математичну задачу, ти опрацьовуєш інформацію, надану в умові задачі, та отримуєш нову інформацію — розв’язок задачі.
На уроках інформація передається від учителя до учня, від учня до учня. Цей процес називають передаванням інформації.
Інформація передається за допомогою повідомлень. Повідомлення можна фіксувати у вигляді малюнка або тексту.
Раніше, дуже давно це робили на скелі, папірусі, пергаменті.
Стародавні греки передавали важливі відомості за допомогою людини – посланця, яка в усній формі переказувала інформацію адресату. Навіть існує легенда про таку людину, яка пробігла 42 км 195 м, щоб передати звістку до Афін про перемогу над ворогом у битві, яка відбулася біля міста Марафон. Відтоді на Олімпійських іграх спортсмени долають марафонську дистанцію завдовжки 42 км 195 м.
Про напад ворога, козаки попереджали запалюючи діжки із смолою на вежах.
Один зі стародавніх способів передавання інформації — голубина пошта.
Моряки передають повідомлення світловими сигналами ліхтаря, звуковими сигналами або сигналами прапорця. Військові використовують сигнальні ракети.
Передавати інформацію можуть не тільки люди, а й тварини та рослини. Своїм гавкотом собака-пастух може попередити господаря про те, що на отару хоче напасти вовк. Бджоли передають одна одній рухами тіла «в танці», у який бік треба летіти по мед.
Які інформаційні процеси проілюстровано?
ІІ. Домашнє завдання.
Знайдіть відповідність між малюнками і типами повідомлень за способом сприйняття. Поставте поряд з малюнками відповідні номери.