У квітні 2017 року учні школи №21 м.Вінниці завітали до музею Голокосту, аби дізнатися про події Катастрофи на теренах рідного міста.

Музей розташований в адмінкорпусі заводу "Керамік", у Вінницькому відділені Єврейського агенства "Сохнут-Україна", за кошти виділені Музеєм "Яд Вашем" та "Сохнут" Місце розташування музею символічне. Неподалік у кар'єрі цегляного заводу нацисти масово знищували євреїв.

Музей був створений за ініціативою подружжя Трахтенберг, у яких в роки війни багато родичів загинуло в гетто та таборах смерті.

Екскурсію проводив директор музею Леонід Михайлович Трахтенберг, який розповів про створення музею: "Ми мріяли 15 років про створення музею, а власне сам музей створювали близько 2 років".

Музей було відкрито 2 листопада 2008 року. Допомогу у створенні музею надавала відома дослідниця Голокосту Фаїна Аврамівна Винокурова – заступник директора Вінницького обласного архіву, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури.

В музеї знаходиться більше п’ятисот експонатів, зібраних Л. Трахтебергом та волонтерами (Ц. А. Краснер , В. Я. Радер, Є. Г. Фрейдісман, К Каплун, К. Бакланов. Т. Рафаловська та ін), та подарованих колишніми в’язнями гетто і таборів, Праведниками Світу, письменниками , художниками різних країн.

Частина експозиції «Містечко (штетл), якого немає» розповідає про довоєнне життя єврейських штетлів на Поділлі. Тут розміщено фотоматеріали (будинки, синагоги, кладовища тощо), оригінали документів, друкована продукція релігійного та світського змісту від середини ХІХ ст. Інтерес у відвідувачів викликають подарований головою Вінницької іудейської громади І. П. Новоселицьким Талмуд, яким користувалися вязні гетто містечка Чернівці (Вінницька область), саморобні книги «Наш род Мазусов», «Історія євреїв» (1982 р., матеріали зібрав вінничанин Ш. Фрідман) та ін.

У розділі «Знищення євреїв Вінниччини в 1941-1944 рр.» розміщені документи і матеріали про масові розстріли євреїв в німецькій зоні та життя в румунській Трансністрії: копії окупаційниї листівок, наказів і тогочасних місцевих газет, фотографії тих років, матеріали про гетто, спогади в’язнів, що вижили в ті страшні роки.

Розділ «Опір євреїв» присвячений участі євреїв в партизанському русі і підпіллі. Важливе місце в експозиції відведено Праведникам Світу. Зібрані фото євреїв, що згоріли у вогні Голокосту, та тих, що вижили. У розділі « Збережеться пам'ять – збережеться народ» розповідається про вшанування безвинно загиблих.

Окремі матеріали музею розповідають про «Я ­Вашем» – меморіал в Єрусалимі (Ізраїль), присвячений жертвам Голокосту - автор фотовиставки К Салова та українські центри з вивчення Голокосту (Київ), «Ткума» (Дніпро) та ін.

У бібліотеці (Н. І. Радер) зібрана найповніша у Вінниці збірка книг про Голокост на кількох мовах; спогади колишніх в'язнів гетто та таборів, Праведників Світу, людей, що пережили Шоа на окупованих територіях; відеотека.

Музей Голокосту на Вінниччині проводить екскурсії для школярів, студентів, гостей міста з близького та дальнього зарубіжжя, компонує тематичні виставки, допомагає у написанні рефератів та конкурсних робіт, бере участь у міських та обласних заходах по вшануванню пам’яті загиблих у роки Голокосту.

Нині підтримку музею надають Вінницьке обласне Товариство єврейської мови і культури імені Шолом Алейхема та Благодійний фонд «Роза пустелі» ( Нідерланди). За кошти Благодійної організації «Християни за Ізраїль» ­ Україна» в області встановлено більше 20 пам’ятників на братських могилах жертв Голокосту.

Рита Петрівна Трахтенберг - координатор проекту, говорить: "Головна ідея створення музею - просвітницька, допомогти дізнатися, що Голокост - це не тільки Варшавське гетто, не тільки Бабин Яр. Голокост - це Вінниця, Немирів, Хмільник".

Довідка: Музей розташований за адресою: пров. Цегляний, 12, (на четвертому поверсі) т. 56-24-89. Час роботи: вівторок-четвер - з 13.00 до 18.00, неділя - з 13.00 до 16.00.

P.S. Музей має значну кількість книг і документів, більшість яких не поміщається в експозиції. Тому варто завітати до музею та особисто переконатися в цьому.


Вдячний відвідувач

Владислав Ткачук, 8-А клас


В експонатах, представлених в музеї, відобразився весь жах і страждання, що випали на долю євреїв Вінницькій області в роки Другої світової війни

Стіна пам'яті

Експонати музею

Стенди